eko

Janša v povprečju na mesec postavil 124 ljudi, Šarec 88
16. 12. 2020 06.04
Janšev kadrovski števec se je v devetih mesecih zavrtel za 1117 imenovanj in 395 razrešitev. Šarčev v 18 mesecih, kolikor je trajal mandat njegove vlade, 1599-krat zaradi imenovanj in 440-krat zaradi razrešitev. To je epilog analize Dejstev o kadrovanju aktualne in prejšnje vlade strank SDS, LMŠ, SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS. Številke bomo v prihodnjih dneh dali v kontekst ter jim nadeli imena in priimke. Če je oblikovanje ekip legitimna pravica vsake vlade, menjava direktorjev prve politične linije pričakovana, pa je poseg v strokovna delovna mesta celo s spremembo aktov nedopusten, saj z nameščanjem političnih izbrancev, ki večinoma niso strokovnjaki, dopušča demontažo osrednjih nacionalnih institucij. S konkretnim primerom bomo podkrepili, kako moč pozicij nevarno zažira pore družbe, ki si jih podjarmi politika. Od gospodarstva, Policije, do kulture. Povsod so številke menjav izjemno visoke, za temi številkami so zgodbe in je denar.

Bo novi nadzornik Petrola postal vodja kabineta ministra Vizjaka?
27. 11. 2020 20.30
Minister za okolje Andrej Vizjak je zaradi nakupa delnic Petrola še vedno pod drobnogledom tako Agencije za trg vrednostnih papirjev kot protikorupcijske komisije. Medtem pa se ugiba, ali bo novi nadzornik Petrola postal vodja njegovega kabineta Aleksander Zupančič. Ta nima pomembnejših nadzorniških izkušenj, poleg tega je še v kazenskem postopku.

Gradnja HE na srednji Savi: Koncesijska pogodba je sporna v več pogledih
25. 11. 2020 12.31
"Ne pristajamo na izhodišče, da se bodo hidroelektrarne gradile, pogovarjali pa se bomo le o pogojih," je na novinarski konferenci poudaril Uroš Macerl iz Eko kroga, ki je le ena od devetih organizacij, ki se borijo "za Savo" in so odločno proti gradnji hidroelektrarn na njenem srednjem delu. "Koncesijska pogodba je sporna v več pogledih," je medtem izpostavila Maša Cvetežar iz skupine Mladi za podnebno pravičnost.

LG-jeve toplotne črpalke za vrhunsko učinkovitost gretja z obnovljivim virom energije
19. 11. 2020 00.15
LG Electronics (LG) na slovenskem trgu predstavlja novosti na področju svojih sistemov za gretje LG Therma V. Gre za toplotne črpalke zrak/voda, ki prinašajo številne možnosti za prihranke energije pri nadgradnji ogrevalnega sistema v domovih. Črpalke opravljajo isto nalogo kot peči na plin ali kurilno olje, vendar na energetsko in stroškovno učinkovitejši način. Uporabljajo se za talno ali radiatorsko ogrevanje in oskrbo s toplo sanitarno vodo celo pri zunanji temperaturi -25 °C. Z zamenjavo ali dopolnitvijo tradicionalnega sistema gretja na plin ali kurilno olje toplotna črpalka zrak/voda občutno zmanjša izpuste CO2 in porabo energije, saj za gretje vode uporablja obnovljiv in brezplačen vir – naravno toplotno energijo zunanjega zraka.

Nasprotniki gradnje stolpa v Rogaški Slatini vložili zahtevo za referendum
19. 10. 2020 15.03
Pobudniki so na občino Rogaška Slatina vložili zahtevo za razpis referenduma o gradnji stolpa Kristal. Priložili so tudi 542 podpisov občanov, ki podpirajo referendum. Če župan zdraviliškega mesta v gradnji stolpa vidi novo turistično atrakcijo, pa njegovi nasprotniki ocenjujejo, da gre za nepotreben in predvsem (pre)drag projekt.

Kako verodostojna je lahko študija vpliva na okolje, ki jo plača sam Salonit?
18. 10. 2020 19.48
V podjetju Salonit Ahnovo, kjer obratuje edina cementarna pri nas, so Agencijo za okolje lani zaprosili za četrtino večji sosežig odpadkov, in sicer 135.000 ton letno, ter tako izzvali strah med domačini in zdravstveno stroko. V Salonitu so se zato odločili, da pripravijo presojo vplivov povečanega sosežiga na okolje. Odločitev pozdravljajo člani lokalnih eko društev, obenem pa so nezaupljivi, kako verodostojna bo študija, ki jo naroči in plača Salonit.

Salonit pred povečanjem sosežiga odpadkov sprožil presojo vplivov na okolje
16. 10. 2020 18.45
Salonit Anhovo je Agenciji RS za okolje predlagal, da se pred odločanjem o morebitnem povečanju količin sosežiga odpadkov v cementarni opravi presoja vplivov na okolje. Vlogo za povečanje količin, vloženo februarja lani, je Salonit umaknil.

Za šolsko malico sendvič z 'dodatkom': dijak v hrani našel vijak
09. 10. 2020 09.16
Dijak ljubljanske srednje šole za gastronomijo in turizem je v sendviču za malico našel vijak. Odnesel ga je nazaj v šolsko kuhinjo, kjer so mu ga zamenjali. Vodstvo šole je bilo z 'najdbo' seznanjeno, o tem je obvestilo podjetje Sovita, ki hrano dobavlja. Kot pravi ravnateljica, je vijak najverjetneje odpadel med strojnim pakiranjem. V Soviti pa pojasnjujejo, da so od dobavitelja teh specifičnih sendvičev zahtevali izvedbo korektivnih ukrepov.

'Slovenske cementarne imajo pri nevarnem živem srebru kar nekaj odpustkov'
09. 10. 2020 08.34
Aktivisti Eko kroga so tokrat objavili novo poročilo, ki prikazuje zaskrbljujoče stanje v Občini Kanal ob Soči, ki jo že desetletja onesnažuje cementarna Salonit Anhovo. Primerjali so slovensko in nemško zakonodajo glede dovoljenih izpustov zelo nevarnega živega srebra in ugotovili "precejšnjo kreativnost naših zakonodajalcev". Kot navajajo, imajo slovenske cementarne pri živem srebru kar nekaj odpustkov. Eden glavnih pomislekov pa je, zakaj jim je dovoljeno, da ga ni treba meriti trajno.

'Spopad' za sotočje Sav: bo imel prednost turizem ali narava?
04. 10. 2020 10.24
Restavracija, apartmaji, prostori za avtodome in kampiranje, parkirišča, športne površine in celo ribnik. Vse to naj bi zraslo ob sotočju obeh Sav na Lancovem. Čeprav občinski prostorski akti tam predvidevajo razvoj turizma, okoliški prebivalci gradnji nasprotujejo. Prepričani so, da bi morali naravo zaščititi in na sotočju ustanoviti krajinski park.

Sporni vodovod Močile: občina in Salonit Anhovo prikrivala okvaro črpalke?
02. 10. 2020 14.54
Črpalka na glavnem črpališču za vodarno Močile, ki na območju Anhovega s pitno vodo oskrbuje več kot 1100 ljudi, je bila v okvari od februarja lani, opozarja civilna iniciativa Danes. Vodstvo občine in Salonita Anhovo, ki ima vodarno posredno v lasti, sta po njihovih besedah za okvaro vedela dlje časa, a nista niti ukrepala niti obvestila krajanov.

Se ponavlja zgodba z azbestom? 'Tudi takrat so govorili, da je vse po zakonu in da ne škoduje'
19. 09. 2020 07.37
Prebivalci Občine Kanal ob Soči že dolga leta opozarjajo na svoje zdravstvene in okoljske težave. Kljub temu Salonit Anhovo svojo dejavnost nemoteno nadaljuje, emisije pa je v vseh teh letih celo povečeval. Cementarna je neposredno odgovorna za tisoče uničenih življenj, smrti in uničenega okolja, opozarjajo v društvu Eko Anhovo in dolina Soče.

Župan: Stolp Kristal bo letno ustvaril vsaj 300.000 evrov prihodkov
15. 09. 2020 15.23
Razgledni stolp Kristal, ki bo z višino 106 metrov najvišja stavba v državi, bo predstavljal novo turistično atrakcijo Rogaške Slatine in bo generator povečanega števila gostov, je na novinarski konferenci ocenil slatinski župan Branko Kidrič. Medtem pa od prejšnjega tedna poteka zbiranje podpisov za referendum o postavitvi stolpa.

Eko krogu uspelo glede sodelovanja v predhodnem postopku presoje vplivov na okolje
07. 09. 2020 10.54
Upravno sodišče je v upravnem sporu, ki ga je sprožila nevladna organizacija Eko krog, odločilo, da imajo nevladne organizacije s statusom delovanja v javnem interesu na področju okolja pravico kot stranski udeleženec sodelovati že v predhodnem postopku presoje vplivov, če izkažejo, da bi investicija lahko pomembno vplivala na okolje.

Eternit preiskuje, ali so zaposleni odgovorni za onesnaženje vode v Anhovem
18. 08. 2020 14.32
Pristojni iz družbe Eternit, ki je odgovorna za julijsko onesnaženje vode v Anhovem, so zagotovili, da je bilo onesnaženje enkraten dogodek, ki so ga morebiti povzročili zaposleni, ker so pomanjkljivo opravili nedavna vzdrževalna dela. Če bodo odkrili nepravilnosti, bodo zoper odgovorne ukrepali, so zatrdili.

Analiza pitne vode pokazala osemkrat povišano vrednost kroma in težkih kovin
08. 08. 2020 19.27
V Anhovem po tem, ko je zaradi onesnaženja v podjetju Eternit iz pip tekla umazana in smrdljiva voda z usedlinami, prebivalce s pitno vodo oskrbujejo gasilci. Toda tudi voda iz cisterne je bila motna in smrdljiva, nekaterim je bilo po pitju celo slabo. Gasilci so potrebovali nekaj ur, da so cisterno očistili nesnage, pitno vodo pa zdaj zajemajo v sosednjem kraju. Krajani so razburjeni tudi zaradi rezultatov analize, ki je pokazala, da je v vodi kar osemkrat presežena vrednost kroma in težkih kovin.

Penasta, po kemikalijah smrdeča voda presenetila prebivalce Anhovega
28. 07. 2020 14.26
Organizacija Eko Anhovo in dolina Soče je na družbenem omrežju objavila informacijo, da je pretekli petek prebivalcem Anhovega pritekla v vodovod penasta sivo-rjavo umazana voda, ki je smrdela po apnu, kemikalijah ali cementu. Občina Kanal ob Soči do včeraj prebivalcem ni pojasnila, kaj se je zgodilo, trdijo z organizacije. Z občine odgovarjajo, da so danes zjutraj na svoji spletni strani sporočili, da je izvor onesnaženja vodovodni priključek industrijske čistilne naprave Eternit Slovenija, voda v vodarni pa je bila neoporečna.

'Nas bi zastrupljali, zraven pa še služili'
27. 07. 2020 19.14
Teš se aktivno pripravlja, da bi v šestem bloku Termoelektrane Šoštanj s koncem leta 2021 začel sežigati tudi odpadke. Zmlete SRF odpadke, ki veljajo za nenevarne, bi primešali lignitu. S tem bi zmanjšali tako izpuste ogljikovega dioksida kot se znebili vsaj določenega dela smeti, ki zdaj ležijo na odlagališčih, pravijo v Tešu. 'Nas bi zastrupljali, zraven pa še služili,' pa pravijo v šaleškem Eko gibanju, kjer sosežigu odpadkov v Teš 6 nasprotujejo.

Za dela pri Gaberkah pet ponudb, gradbeno dovoljenje pravnomočno
24. 07. 2020 13.08
Dars je na podaljšanem razpisu za prva gradbena dela na severnem delu tretje razvojne osi na priključku Gaberke prejel pet ponudb. Najcenejšo, vredno 8,47 milijona evrov, je oddal konzorcij Kolektor, CGP in VOC Celje. Gradbeno dovoljenje za dela pri Gaberkah pa je postalo pravnomočno.

'Namesto zaščite pitne vode Vizjak ukinja okoljske varovalke'
15. 07. 2020 12.29
Minister Vizjak je pred kratkim v javno obravnavo poslal predlog sprememb Uredbe o odpadkih, ki se nanašajo na prenehanje statusa odpadka in s katerimi bi vse dosedanje nezakonitosti elegantno rešil z novimi, za kapital ugodnejšimi pogoji. Po novem bi lahko gospodarstvo kar samo sebi predpisovalo nabor onesnaževal in mejne vrednosti za produkte iz odpadkov. Vgrajevali bi jih tudi v tla in za njimi bi se izgubila vsaka sled, opozarjajo nevladne organizacije in dodajajo, da so podzemne vode glavni vir pitne vode v Sloveniji, zato bi ohranjanje okoljskega nadzora nad vsemi materiali, ki se jih vnaša v tla, morala biti prioritetna naloga ministra za okolje.

Dars interesente za gradnjo na lokaciji Gaberke pozval k oddaji ponudb
12. 06. 2020 11.51
Dars je zainteresirana podjetja, ki jim je bila priznana sposobnost sodelovanja pri gradnji hitre ceste na lokaciji Gaberke, na odseku Velenje–Slovenj Gradec, pozval k oddaji ponudb. Kot rok za prejem ponudb je določil 10. julij letos do 10. ure. Če ne bo pritožb pri izboru ponudnika, bi se dela lahko začela septembra.

'Varnost hrane – naša skupna odgovornost.' Kako varno hrano imamo v Sloveniji?
08. 06. 2020 16.46
Potrošniki varnost živil pogosto dojemamo kot samoumevno, čeprav smo se že nekajkrat srečali s prehranskimi aferami ali izvedeli, katere pekarne, mesnice, gostilne so ponujale oporečno hrano. Prav zato, da bi opominjali na ta problem, je Generalna skupščina Združenih narodov 7. junij razglasila za svetovni dan varnosti hrane. V času epidemije covid-19 so izzivi zagotavljanja varnosti hrane in soodgovornost vseh deležnikov v prehranski verigi postali še posebej pomembno vprašanje.

Teš nadaljuje z aktivnostmi za sosežig, morda zgolj v bloku 6
08. 06. 2020 14.12
V Termoelektrarni Šoštanj (Teš) nadaljujejo s aktivnostmi za sosežig odpadkov, razmišljajo pa o možnosti sosežiga zgolj v bloku 6. Poročilo o vplivih na okolje bo sicer predvidoma zaključeno v naslednjih nekaj tednih in uradno vloženo v postopek spremembe okoljevarstvenega dovoljenja, kot je Tešu naložila Agencija RS za okolje.

Korošci še en korak bližje začetku gradnje tretje razvojne osi
29. 05. 2020 16.03
Začetek gradnje tretje razvojne osi na severnem delu je korak bližje. Na odločitev o priznanju sposobnosti prijavljenim izvajalcem za dela pri Gaberkah namreč ni bilo pritožb, tako da bo Dars lahko interesente povabil k oddaji ponudb. Če ne bo zapletov, bi se lahko dela začela septembra. Drugače pa je pri iskanju izvajalca del na južnem delu osi.

Odpoklic pikantnih nabodal in čevapčičev
27. 05. 2020 16.43
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je iz prodaje odpoklicala pikantna nabodala proizvajalca Perutnina Ptuj in čevapčiče proizvajalca Panvita MIR. V okviru uradnega vzorčenja na prisotnost mikroorganizmov je bila namreč ugotovljena prisotnost bakterije salmonella enterica.

Odpoklic mesnega pripravka iz perutninskega mesa zaradi salmonele
19. 05. 2020 15.42
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v okviru uradnega vzorčenja živil odvzela vzorec mesnega pripravka iz perutninskega mesa Mini filetini 400 g IK družbe Pivka, v katerem je bila ugotovljena prisotnost bakterije salmonela.

Med predlogi LMŠ vavčer v višini 400 evrov in uvedba temeljnega dohodka
18. 05. 2020 13.20
Medtem ko vlada sprejema že tretji protikorona paket, pa so se tokrat s svojimi predlogi za reševanje gospodarstva vključili v stranki LMŠ. Konkretne ukrepe je predstavil ekonomist Jože Damijan, ki je prepričan, da so vladni ukrepi premalo usmerjeni v potrošnjo, prav tako so počasni in nedorečeni. Med ukrepi predlagajo uvedbo začasnega temeljnega dohodka, vavčerja v višini 400 evrov ter višje subvencije Eko sklada.

Potrdili zaostritev pogojev za naravovarstvene organizacije: 'Pravkar so se ustrelili v koleno'
12. 05. 2020 10.09
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je po večurni obravnavi potrdil vladni predlog novele zakona o ohranjanju narave, ob tem pa kljub opozorilom pravnikov DZ tudi amandma poslancev SNS, ki zaostruje pogoje sodelovanja nevladnih organizacij v postopkih. Iz preostale opozicije je bilo ob tem slišati, da gre za "odkrit obračun z nevladniki". Nevladne okoljske organizacije so pred sprejetjem predloga opozarjali: "To je vojna napoved ohranjanju narave v Sloveniji. Če bo amandma potrjen, sledi razprodaja slovenske narave."

Na prostem skladiščen pepel iz toplarne 'prekril' Zalog, odvoz obljubljajo v kratkem
04. 05. 2020 14.47
Zaskrbljeni prebivalci ljubljanskega Zaloga so zadnje tedne opažali večje količine prahu, ki so ga povezali z začasnim odlagališčem elektrofiltrskega pepela podjetja ML Surovine d.o.o. Tam skladiščijo odpadke iz Toplarne Ljubljana. Inšpekcijski nadzor je pokazal, da so odpadke res skladiščili napačno – v razsutem stanju in na prostem. V podjetju zatrjujejo, da gre za nenevarne odpadke in priznavajo, da je pepel res raznašalo naokoli, za kar pa se krajanom opravičujejo. Kot pojasnjujejo, se zaradi epidemije covida-19 in sprejetih ukrepov, ki so ohromili gospodarstvo, občasno pojavljajo večje količine tega odpadka. Obljubljajo, da se bo odvoz odpadkov začel v kratkem.

Tin Vodopivec o vegetarijanstvu: Čokoladi se še vedno ne znam upreti
24. 04. 2020 12.06
Eden najbolj uspešnih komikov v Sloveniji je za naš portal spregovoril o temi, o kateri govori tudi v svojem stand up šovu Peti element – o vegetarijanstvu. Kdaj se je prvič odločil, da se bo odpovedal mesu in kako gledalci reagirajo na šale na ta račun ter če je kdo kdaj užaljen.