ekonomije

Zakon o preprečevanju dela na črno

14. 04. 2000 20.42

Poslanci državnega zbora so zaradi priprav ne cvetno nedeljo zasedali le do dvanajste ure. Kljub temu so razpravljali o treh predlogih zakonov iz paketa evropske zakonodaje. Sprejeli so dva, tudi zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, ki bo korenito spremenil nekatere dosedanje navade pri iskanju in ponujanju storitev.

Simitis za bolj izpostavljeno Grčijo

10. 04. 2000 16.05

Grški premier Costas Simitis se je po razglasitvi rezultatov včerajšnjih parlamentarnih volitev zavzel za večjo izpostavitev Grčije, ki mora doseči raven, na kateri bo lahko tekmovala z ostalimi državami Evropske unije. Simitis se je še zavezal, da bo njegov prvi korak prenovitev vlade.

Sankcije za ZRJ ostajajo

24. 03. 2000 11.39

Voditelji Evropske unije, ki zasedajo na vrhu EU v Lizboni, so danes potrdili ohranitev sankcij za Jugoslavijo toliko časa, dokler bo predsednik Slobodan Milošević ostal na oblasti. V osnutku izjave je zapisano, da bo le >>demokratična, kooperativna Srbija, ki bo živela v miru s svojimi sosedi, dobrodošla v evropski družini<<. V skladu s tem bo EU nadaljevala s pritiskom za demokratične spremembe.

Bono in Jovanotti pri premieru D'Alemi

23. 02. 2000 16.26

Italijanski premier Massimo D'Alema je danes sprejel dva glasbenika, ki sta med drugimi zvezdami nastopila na festivalu San Remo, vodjo irske skupine U2 Bona Voxa ter italijanskega pevca Jovanottija.

Pahor nastopil pred poslanci nemške SPD

21. 02. 2000 14.13

Na povabilo vodje socialdemokratske frakcije (SPD) Petra Strucka se danes v nemškem zveznem parlamentu mudi prvak ZLSD Borut Pahor, ki ga spremlja strankin poslanec Feri Horvat. Predsedniki oziroma predstavniki socialdemokratskih strank Slovenije, Madžarske, Češke, Poljske in Estonije so namreč dopoldne, po uvodnem nagovoru predsednika bundestaga Wolfganga Thiersija, predstavili poglede svojih strank in držav na institucionalne reforme EU.

Podelitev študentskih Prešernovih nagrad

04. 02. 2000 09.13

Rektor Univerze v Ljubljani Jože Mencinger bo danes v Zbornični dvorani Univerze v Ljubljani študentom dvanajstih fakultet ljubljanske Univerze podelil Prešernove nagrade za leto 1999.

Arhar napoveduje zaostritev denarne politike

31. 01. 2000 16.23

Bližnji cilj denarne politike Banke Slovenije za leto 2000 je letna rast denarnega agregata M3 v razponu med 12 in 18 odstotki. Banka Slovenije (BS) si bo z denarno politiko prizadevala ustvarjati vsaj take pogoje za stabilnost valute, kot sledi iz vladnih predvidevanj o inflaciji v letu 2000. Če bodo med letom nastopila večja odstopanja od predpostavk, predvsem zaradi povečanih nihanj v finančnih tokovih s tujino, v povezavi z dogodki na tujih in domačih trgih, bo centralna banka po besedah guvernerja Franceta Arharja prisiljena zaostriti denarno politiko.

Sodelovanje med Hermes Plus in Deloitte & Touche

13. 01. 2000 20.04

Ljubljanska družba Hermes Plus s hčerinskim podjetjem Probis ter svetovalno in revizijsko podjetje Deloitte & Touche Slovenija sta sklenila ekskluzivni dogovor o poslovnem sodelovanju na področju uvajanja in prodaje informacijskega sistema SAP R/3 v Sloveniji.

Začela veljati novela zakona o davčnem postopku

28. 12. 1999 15.15

Z današnjim dnem je začela veljati novela zakona o davčnem postopku, ki so med drugimi novostmi davčnim inšpektorjem daje pooblastila za obdavčitev sive ekonomije in neprijavljenih dohodkov ter ureja tudi postopke za obračunavanje, plačevanje in izterjavo nedavno uzakonjenih prispevkov za programe RTV Slovenija.

Univerza na Primorskem v desetih letih

07. 12. 1999 20.13

Razvoj visokega šolstva na Primorskem je dosegel stopnjo, ko je potrebno razvoj premisliti in ga usmeriti tako, da bo v nadaljnjih letih privedel do preoblikovanja v univerzo, meni direktor Visokošolskega središča v Kopru Danijel Božič. Zato so se na povabilo koprske županje Irene Fister in direktorja Visokošolskega središča v Kopru sestali rektor Univerze v Mariboru Ludvik Toplak, nosilci razvoja Univerze na Primorskem, piranska županja Vojka Štular in predstavniki gospodarstva.

Rektor univerze promoviral doktorje znanosti

16. 11. 1999 16.07

Rektor Univerze v Ljubljani Jože Mencinger je danes v zbornični dvorani promoviral 12 novih doktoric in doktorjev znanosti.

Pred vrhom srečanje opozicije s tujimi državniki

15. 11. 1999 15.41

V Havani se začenja dvodnevni latinskoameriški vrh, ki se ga bodo udeležili predsedniki 16 latinskoameriških držav ali vlad, pa tudi Španije in Portugalske. V središču pogovorov bo okrepitev sodelovanja in vplivi globalizacije ekonomije na države v razvoju, s poudarkom na latinskoameriške.

Markomov Svet v knjigah

23. 10. 1999 10.28

Ta konec tedna se je sredi ljubljanskega sejmišča mogoče srečati tudi z več tisoč naslovi knjig tujih založb; večjo pregledno razstavo knjig iz uvoza je v paviljonu Jurček na Gospodarskem razstavišču pripravila družba Markom. Na ogled in naprodaj je približno 6000 knjig, ki so jih založbe izdale v zadnjega približno pol leta, večina jih je s področij družboslovja, ekonomije, računalništva, medicine, tehnike, arhitekture in umetnosti. Za manj zahtevne bralce in obiskovalce sejmov Ljubiflora in Narava - Zdravje pa je Markom pripravil knjige o vrtu, zdravi prehrani, gibanju v naravi, športu in drugih temah.

Indonezijski predsednik o reformah

22. 10. 1999 11.53

Indonezijski novoizvoljeni predsednik Abdurahman Wahid je danes predstavil najpomembnejše cilje vlade, to sta oživitev ekonomije ter vprašanje o tem, kdo bo obnovo države nadzoroval. Wahid se je sestal tudi z najpomembnejšimi predstavniki gospodarstva ter politike, od katerih jih je nekaj še vedno v tesnih stikih s nekdanjo Suhartovo vlado, z političnimi voditelji ter podpredsednico Megawati Sukarnoputri pa je razpravljal o sestavi nove vlade.

Črna gora namerava uvesti lastno valuto

13. 09. 1999 21.37

Črna gora namerava zaradi možnosti hiperinflacije s pomočjo ameriškega strokovnjaka Stevea Hanka uvesti lastno valuto, da bi nadomestila nestabilni jugoslovanski dinar, je ob včerajšnjem srečanju s Hankom povedal črnogorski predsednik Milo Djukanović. Hanke, ki je profesor uporabne ekonomije na univerzi Johns Hopkins University v Baltimorju, je dejal, da bi lahko črnogorsko marko uvedli v 90 dneh. Nova valuta naj bi bila v razmerju 1:1 z nemško marko. Hanke je še dejal, da je Djukanović pozitivno odgovoril na njegov predlog o uvedbi črnogorske marke. Ta naj bi bila odvisna od izida pogajanj med Srbijo in Črno goro.

Primakov še na ruski politični sceni

28. 08. 1999 12.41

Ruski politični gibanji Domovina in Vsa Rusija sta na današnji skupni konferenci sprejeli odločitev o združitvi.

Novi finančni minister

02. 07. 1999 09.45

Ameriški senat je z veliko večino potrdil 44-letnega Lawrenca Summersa na položaju novega finančnega ministra ZDA. Ameriški predsednik Bill Clinton je Summersa 12. maja imenoval za naslednika 60-letnega Roberta Rubina, ki se vrača v zasebno gospodarstvo. Summers je v svoji dosedanji karieri delal kot profesor ekonomije na Univerzi Harvard, bil eden vodilnih gospodarstvenikov v Svetovni banki, leta 1993 pa prišel v finančno ministrstvo ZDA na položaj podsekretarja za mednarodne zadeve. Leta 1995 je Summers postal Rubinov namestnik. Summers namerava nadaljevati z izvajanjem politike, ki jo je skupaj s predsednikom začrtal njegov predhodnik, na področju socialne varnosti, zdravstvenega varstva in drugih področij.

Prisege pred pravosodnim ministrom Marušičem

18. 06. 1999 17.51

Pred ministrom za pravosodje Tomažem Marušičem sta danes prisegla novoimenovani pomočnik okrožnega državnega tožilca na okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani Darko Novak in državna tožilka na mesto okrožne državne tožilke na istem sodišču Katjuša Čeferin.

Gospodarska kriza v Deželi vzhajajočega sonca v zatonu

25. 04. 1999 09.18

Japonski vladni organi ocenjujejo, da je gospodarska kriza v Deželi vzhajajočega sonca v zatonu. Kljub izboljšanem položaju japonske ekonomije vlada od centralne banke zahteva, da začne z izvajanjem ustreznih ukrepov, ki bodo japonsko gospodarstvo privedli do oživitve proizvodnje. Japonska se je po mnenju vlade uspela izogniti deflacijski spirali, ki bi državo ''pahnila'' v še globljo krizo. Vladni organi poudarjajo, da največjo težavo predstavlja visoka raven brezposelnosti, nezadovoljni pa so tudi s položajem na finančnih trgih.

Umrl italijanski stilist Nicola Trussardi

15. 04. 1999 12.39

Italijanski stilist Nicola Trussardi je sinoči v bolnišnici v Milanu umrl za posledicami prometne nesreče pred dvema dnevoma.

Odprtje prodajne razstave najnovejše tuje strokovne literature

08. 04. 1999 11.55

V Univerzitetni knjižnici v Mariboru bo v ponedeljek, 12. aprila, ob 11. uri odprtje prodajne razstave najnovejše tuje strokovne literature. Na razstavi z naslovom Markom - Svet v knjigah bo mariborska družba Markom, ki je dobavitelj literature in pripravlja omenjeno razstavo, predstavila preko 3000 naslovov knjig, ki jih je sto tujih založb izdalo v času od oktobra 1998 do marca 1999 s področij družboslovja, ekonomije, prava, tehniških ved, računalništva in kulture.

Rast vrednosti indeksa Nikkei

06. 04. 1999 09.41

Tečaji delnic na najpomembnejšem azijskem borznem parketu so se danes v povprečju zvišali. Indeks Nikkei je sicer v jutranjem trgovanju zabeležil padec, ki ga borzni posredniki pripisujejo šibkemu jenu in s tem povezanimi vnovčevanji dobičkov, vendar pa se je v popoldanskem delu trgovanja okrepil. Torkovo trgovanje je sklenil pri najvišji letošnji vrednosti 16.479,71 točke, 0,89 odstotka oz. 144,93 točke višje kot dan prej.

Letos v Nemčiji 150.000 manj brezposlenih?

20. 03. 1999 15.36

Nemški minister za delo Walter Riester je za jutrišnjo izdajo časopisa Bill am Sonntag izjavil, da bo v letošnjem letu v Nemčiji približno 150.000 ljudi dobilo delo, s tem pa se bo zmanjšala tudi stopnja brezposelnosti. Na vprašanje, ali bo vlada delovala v skladu s ciljem - zmanjšanje nezaposlenosti na 3 milijone brezposelnih -, ki jih je postavil finančni minister Oskar Lafontaine, je Riester odgovoril, da nihče ne more predvideti razvoja ekonomije v naslednjih nekaj letih, s tem pa tudi razvoja trga delovne sile.

Kitajska in Ukrajina o možnostih boljšega sodelovanja

09. 03. 1999 16.55

Sodelovanje med Kitajsko in Ukrajino vsako leto vztrajno peša. Da bi to popravili, so se v začetku tedna sestali predstavniki gospodarskih organizacij obeh držav, ki so razpravljali o možnostih posojil in drugih oblikah sodelovanja.

ZDA izrazile zaskrbljenost

26. 02. 1999 12.30

Združene države Amerike so izrazile zaskrbljenost zaradi japonskih ekonomskih težav. Ekonomski razvoj je odvisen od makroekonomskih korakov, ki vključuje tudi monetarno politiko, ne pa od vedno šibkejše japonske valute. Najpomembnejša naloga japonske ekonomske politike je v spodbujanju odločitev, ki bodo pripomogle k gospodarski rasti in bolj uravnoteženemu vzorcu rasti svetovne ekonomije.

Nemški kancler o gospodarski rasti

05. 01. 1999 12.33

Včeraj je nemški kancler Gerhard Schroeder izjavil, da bo nemška ekonomija uspešno prebrodila krizo, ki je zajela Azijo, Rusijo in Latinsko Ameriko. Ne obstajajo nikakršni razlogi za pesimizem, ker so temelji nemške ekonomije ostali nedotaknjeni. Kancler je še izjavil, da se morajo pripraviti na počasnejšo gospodarsko rast v prihodnjem letu.

Predsedniške volitve v Venezueli

06. 12. 1998 10.34

Enajst milijonov Venezuelčanov danes voli predsednika države. Volitve, za katere so po vsej državi mobilizirali 70.000 vojakov in na katere je prišlo 300 mednarodnih opazovalcev, naj bi izzvenele v spopad med nekdanjim prevratnikom Hugom Chavezom, ki mu javnomnenjske raziskave pripisujejo prepričljivo prednost, in konservativcem Henriquesom Salasom.

Francija: države evra bi navzven predstavljal tandem

10. 11. 1998 12.51

Francoski minister za gospodarstvo in industrijo Dominique Strauss-Kahn je danes predlagal, da bi enajst članic Evropske denarne unije navzven predstavljal tandem, na primer predsednik in podpredsednik denarne unije.

Frankfurt po Frankfurtu odprl vrata

05. 11. 1998 13.30

Včeraj je minister za kulturo Jožef Školč, v sprejemni dvorani Cankarjevega doma odprl dvanajsto prodajno razstavo tuje strokovne literature Frankfurt po Frankfurtu.

Vodilni ekonomisti zavračajo obtožbe vlade na račun Microsofta

21. 10. 1998 09.58

<B>V Washingtonu je skupina vodilnih ekonomskih strokovnjakov sporočila novinarjem, da protimonopolna tožba vlade proti Microsoftu temelji na teorijah, ki ne ustrezajo tržnim dejstvom ali sodobnim ekonomskim raziskavam.</B>