ekonomije

Strokovna literatura iz uvoza v Narodnem muzeju
28. 09. 1998 13.09
Od 29. septembra do 3. oktobra bo v Narodnem muzeju na Prešernovi 20 v Ljubljani na ogled strokovna literatura iz uvoza pod naslovom Markom - Svet v knjigah. Prodajna razstava bo odprta vsak dan od 10. do 18. ure, 1. oktobra pa do 20. ure.

Na Madžarskem 200.000 novih delovnih mest
05. 08. 1998 16.10
Nova madžarska vlada načrtuje odprtje več kot 200.000 novih delovnih mest,s čimer bi zmanjšali stopnjo nezaposlenosti. Na novinarski konferenci je direktor Narodnega delavskega centra (OMMK) povedal, da povečanje števila zaposlenih vseeno ne bo vplivalo na število tistih, ki so registrirani kot nezaposlenih. ''Odprtje novih delovnih mest bo pomenilo predvsem premeščanje poklicne dejavnosti iz črne ekonomije v legalno poslovno sfero.''

Castrov govor navdušil Jamajčane
31. 07. 1998 12.12
Kubanski predsednik Fidel Castro je sinoči, v dve uri dolgem govoru pred nabito polnem parku poslušalcev v Kingstonu hvalil solidarnost med malimi karibskim narodi in dejal, da le-ti ne smejo ostati neupoštevani v dogovorih svetovne ekonomije.

Elektronski denar kot predhodnik evra
29. 07. 1998 17.13
Evropska komisija je danes sprejela predlog, ki bo telefonskim družbam, supermarketom in ostalim ''ne-bankam'' povsod po Evropski uniji omogočil izdajanje elektronskega denarja. Takšna odločitev Evropske komisije preseneča, ker je včeraj predstavnica komisije povedala, da so predlog prestavili na september.

Kirgizistansko-kazahstanska poroka leta
21. 07. 1998 08.28
Ajdar, najstarejši sin predsednika Kirgizistana Askarja Akajeva, in Alija, najmlajša hčerka kazahstanskega predsednika Nursultana Nazarbajeva, sta se minuli konec tedna poročila ob gorskem jezeru Isik-Kul v Kirgizistanu. Dogodek predstavlja obnovitev regionalne tradicije kronanja političnih vezi z družinskimi. Poroko ocenjujejo za dogodek leta v srednji Aziji, medtem ko jo lokalno časopisje označuje za zgodovinski dogodek brez presedana. Tudi politiki menijo, da je združitev mladega para velikega pomena za sosednji srednjeazijski državi in da bo tudi psihološko zelo pozitivno vplivala na oba naroda.

Hyundajeva prodaja v juniju padla za 26,8 odstotka
02. 07. 1998 08.46
Hyundai Motor je v sredo sporočil, da je v juniju zabeležil 26,8 odstoten padec prodaje vozil. Junijska prodaja je znašala 86.932 enot, v primerjavi z 118.773 enotami v lanskem letu. Zmanjšal se je tudi izvoz in sicer za 5,7 odstotka - z lanskih 62.002 na 58.444 vozil. Predstavnik podjetja pojasnjuje padec domače prodaje s splošnim slabljenjem domače ekonomije, padec izvoza pa naj bi bil posledica depreciacije jena nasproti dolarju. V prvih šestih mesecih letos je prodaja vozil znašala 446.573 enot, v primerjavi z lanskimi 593.012, izvoz pa je z lanskih 281.583 narasel na 298.446 vozil. V letu 1997 je Hyundai prodal 1,25 milijona vozil, leta 1996 pa 1,31 miljiona.

Italija med vodilnimi po obsegu sive ekonomije
26. 05. 1998 08.12
Italija ima zadnja štiri leta najvišji delež sive ekonomije med 16 državami, ki jih je obravnaval inštitut univerze v Linzu. V letu 1997 je obseg dela na črno v Italiji dosegel 27,3 odstotka bruto domačega proizvoda. Takoj za njimi so se uvrstile Španija, Belgija, Švedska in Norveška. Najmanj težav s tem problemom pa imata Švica z 8,1 odstotka in Avstrija z 8,9 odstotka.

Shod računalniških podjetij v podporo Microsoftu
11. 05. 1998 11.54
V New Yorku se je 5. maja zbralo več kot 50 vodilnih podjetij s področja informacijske tehnologije, ki so javnosti sporočili, zakaj se jim zdi pomembno, da Windows 98 izide po načrtu - torej 25. junija. Voditeljem podjetij se je na tiskovni konferenci pridružil tudi Microsoftov predsednik Bill Gates.

Na Top Jobu tokrat tudi Republiški zavod za zaposlovanje
13. 04. 1998 07.24
Na Ekonomski fakulteti v Ljubljani se bo 14. aprila začela vsakoletna prireditev Top Job '98, ki jo organizira združenje študentov ekonomije AIESEC. Na prireditvi bo s programom, namenjenim usposobitvi mladih za uspešnejše iskanje zaposlitve, sodeloval tudi Republiški zavod za zaposlovanje. Urad za delo Ljubljana pa bo pripravil delavnico z naslovom Poti do dela in zaposlitve.

SKD o zamenjavah v obrambnem ministrstvu in proračunu
10. 04. 1998 17.38
Slovenski krščanski demokrati (SKD) obžalujejo zamenjavo dosedanjega načelnika generalštaba generalpolkovnika Albina Gutmana, ki je bil na tem mestu od osamosvojitve dalje. Po njihovem mnenju imenovanje polkovnika Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV) in polkovnika Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve, ni dobra naložba zato, ker sta se šolala na jugoslovanskih vojaških akademijah, sta na novinarski konferenci poudarila podpredsednik stranke Alojz Zupančič in poslanec Izidor Rejc. Krščanskim demokratom se poleg tega zdi zanimivo, da se v vrhu SV pojavljajo sami piloti, s čimer se ustvarja t.i. pilotski lobi. Sicer pa jih odstavitev Gutmana ne čudi, saj so se že takrat, ko je bila v vladi tudi SKD, pojavljali poskusi za odstavitev Gutmana, čemur pa so sami nasprotovali, je dodal Rejc. V zvezi z letošnjim proračunom, ki je prav tako pozno sprejet, SKD poudarja, da ni varčevalno naravnan. Po njihovem mnenju bi morali v proračunu več sredstev nameniti za odpravljanje brezposelnosti, kot rezervo za proračunske prihodke pa vidijo predvsem v odpravi sive ekonomije, kar bi lahko prineslo 5-7 odstotkov dodatnih sredstev. SKD meni, da proračun za letošnje leto ne predstavlja koraka naprej za vključitev v EU. Poslanec SKD Izidor Rejc pa je predstavil tudi nedavno sprejet zakon o zaključku lastninjenja in privatizaciji pravnih oseb v lasti Slovenske razvojne družbe (SRD), katerega glavni namen je pokritje certifikatske luknje, ki po nekaterih ocenah znaša 130 milijard tolarjev. Poudaril je, da so po večkratnem usklajevanju že na matičnem delovnem telesu dosegli bistvene premike pri zakonu, ki v osnovnem predloženem besedilu ni bil harmoniziran z ostalo zakonodajo.

Radu Vasile uradno imenovan za novega romunskega premiera
02. 04. 1998 11.38
Romunski predsednik Emil Constatinescu je za novega premiera danes v Bukarešti uradno imenoval krščanskega demokrata Raduja Vasileja.

Izbor fotoreportažne fotografije Boruta Kranjca v Cankarjevem domu
25. 03. 1998 11.45
V Mali galeriji Cankarjevega doma so sinoči odprli razstavo fotoreportažnih fotografij Boruta Krajnca. Razstava bo odprta do 15. aprila.

Clinton je pričel afriško turnejo
23. 03. 1998 11.47
Ameriški predsednik Bill Clinton je v družbi soproge Hillary danes prispel v Gano, kjer bo začel dvanajstdnevno turnejo po afriških državah. Na letališču v Akri, glavnem mestu Gane, ga je sprejel ganski predsednik Jerry Rawlings.

V poljski sivi ekonomiji letno 38 milijard zlotov
19. 03. 1998 08.49
Neregistrirane in neobdavčene gospodarske dejavnosti dosegajo na Poljskem skoraj četrtino uradnih državnih prihodkov, tako da znaša promet sive ekonomije letno 38 milijard zlotov (11 milijard dolarjev), je povzela policijske vire poljska uradna agencija PAP. V primerjavi z zahodnimi ekonomijami, kjer ga je večina ustvarjenega s trgovino z drogo, na Poljskem v sivi ekonomiji prevladujejo drobni kriminal in neplačevanje davkov ter carin, menijo strokovnjaki poljske policije za gospodarski kriminal. Večina tega denarja se opere skozi gotovinske transferje poljskih bank. Podjetja največkrat nakazujejo denar v tujino, z lažnim namenom plačila uvoženega blaga, medtem ko kriminalci legalizirajo prihodke na legalnem nepremičninskem trgu.

V Avstriji delo na črno cveti
02. 03. 1998 08.41
Po ocenah osrednjega avstrijskega statističnega urada je lani delo na črno doseglo vrednostni obseg 85 milijard šilingov. Od lani namreč "poslovni rezultat" sive ekonomije pripisujejo letnemu bruto domačemu proizvodu, ki je za leto 1997 znašal 2516 milijard šilingov. V članicah Evropske unije delež dela na črno, izražen v BDP, v povprečju znaša 4,2 odstotka.

Nemška vlada vztraja pri datumu uvedbe evra
09. 02. 1998 18.50
Nemška vlada kljub resnemu opozorilu 155 profesorjev ekonomije brezpogojno vztraja pri 1. januarju 1999 kot datumu uvedbe evropske denarne unije.

Profesorji ekonomije za prestavitev vpeljave evra
09. 02. 1998 09.38
Več kot 150 nemških univerzitetnih profesorjev ekonomije je v ponedeljek zahtevalo, naj vpeljavo enotne evropske denarne enote evro, napovedano za 1. januarja 1999, prestavijo za nekaj let. V pismu britanskemu poslovnemu časniku Financial Times in nemškemu časopisu Frankfurter Allgemeine Zeitung, ki ga je podpisalo 155 univerzitetnih profesorjev, slednji ocenjujejo, da razmere, ki prevladujejo v Evropi, ne ustrezajo uvedbi evra. Ekonomisti, ki evro načelno podpirajo, pa vztrajajo, da je treba tovrsten odlog preučiti kot resno politično opcijo.

Slovenija v drugi polovici držav z največjimi pravicami in odprtostjo
02. 12. 1997 13.26
Ameriški sklad Heritage je izdal najnovejše poročilo, v katerem je severnoameriške in evropske države razvrstil glede na stopnjo gospodarske svobode. Lestvica zajema kategorije trgovinske, davčne, monetarne in bančne politike, stopnjo vladnih poseganj v gospodarstvo, pretok kapitala in tujih naložb, nadzor plač in cen, odprtost trgovanja z nepremičninami in obseg sive ekonomije. Ocene za gospodarsko svobodo posameznih nacionalnih ekonomij se gibljejo med ena za najboljšo in pet za najslabšo, Slovenija pa je dobila oceno 3,10 točke.

Čestitke Milanu Kučanu ob izvolitvi
25. 11. 1997 17.58
Slovenski predsednik <b>Milan Kučan</b> še naprej prejema številne čestitke ob ponovni izvolitvi. Med drugim je danes prejel čestitko češkega predsednika <b>Vaclava Havla</b>, ki je izrazil iskreno zadovoljstvo, da so se slovenski državljani z izvolitvijo predsednika Kučana odločili za nadaljevanje poti, ki so si jo izbrali že ob osamosvojitvi, to je demokracije, tržne ekonomije, svobode in enakopravnosti državljanov ter vključevanja v evropske in atlantske integracije.