energetske

Predsednica EIB: Slovenija ima velik potencial za nadaljnje naložbe

07. 11. 2024 06.25

Pri Evropski investicijski banki vidijo velik potencial za nadaljnje naložbe v Sloveniji, je po srečanju s finančnim ministrom Klemenom Boštjančičem dejala predsednica banke Nadia Calvino. Nabor slovenskih projektov v obravnavi je obsežen in vključuje področja, kot so prometna in energetska infrastruktura ter podpora podjetjem, je poudarila.

Kaj bo Trump storil prvi dan, ko pride v Belo hišo?

07. 11. 2024 07.00

V Belo hišo se vrača nekdanji predsednik Donald Trump, po tem, ko je zmagal v predsedniški tekmi. In med samo kampanjo je predstavil veliko stvari, ki jih bo naredil prvi dan, ko bo prevzel položaj.

Minister Novak napovedal odpravo prepovedi vgradnje električnih bojlerjev

06. 11. 2024 16.29

Kot so sporočili z Ministrstva za naravne vire in prostor, je minister Jože Novak napovedal odpravo neživljenjske rešitve glede prepovedi vgradnje električnih bojlerjev. Kot so pojasnili na ministrstvu, je pravilnik, ki razburja, sprejela prejšnja vlada Janeza Janše spomladi leta 2022.

Hrvaška kandidatka za evropsko komisarko uspešno opravila zaslišanje

05. 11. 2024 08.28

Kandidatka za evropsko komisarko za Sredozemlje Dubravka Šuica je na zaslišanju v Evropskem parlamentu, ki ga je uspešno opravila, kot glavno prioriteto poudarila sodelovanje s partnerji v južnem sosedstvu, pri čemer je izpostavila sklepanje strateških sporazumov z državami v tej regiji.

Vgradnja električnih bojlerjev po novem letu le ne bo prepovedana?

05. 11. 2024 13.53

Ali vgradnja električnih bojlerjev in grelnih naprav po novem letu ne bo prepovedana? Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je pozno popoldne sporočil, da bodo pravilnik o učinkoviti rabi energije popravili. Po velikem ogorčenju javnosti se je torej politika odločila za korak nazaj. K spremembi spornega pravilnika sta najprej pozvali manjši koalicijski stranki, nato je privolilo tudi Gibanje Svoboda.

Energetska politika do 2040: kakšne ukrepe predlaga Mervar?

05. 11. 2024 17.58

Prvi mož sistemskega operaterja elektroenergetskega sistema Eles Aleksander Mervar je na strokovni delavnici v Beričevem predstavil predloge za ukrepe energetske politike do leta 2040. Med temi so poleg širitve sončne energije tudi odločitev glede načina nadaljnje rabe jedrske energije ter gradnja dodatnih hidroelektrarn.

Aplikacija Tarifnik: za več prihrankov pri obračunavanju omrežnin

04. 11. 2024 12.11

Da bi ljudem olajšali prehod na novi tarifni sistem za obračunavanje omrežnine, ki je bil uveden 1. oktobra letos, je podjetje CNJ Digital razvilo aplikacijo Tarifnik. Preko nje lahko uporabniki natančno vidijo, kateri tarifni blok je trenutno aktiven, kar jim omogoča premišljeno načrtovanje uporabe električnih naprav in optimizacijo stroškov. Največji prihranek dosežejo, ko svojo porabo prilagodijo cenovno ugodnejšim blokom, ki so manj obremenjeni. Aplikacijo si je v manj kot tednu dni naložilo več kot 9000 uporabnikov. Razvijalci, presenečeni nad izjemnim odzivom, pa v kratkem napovedujejo dodatne izboljšave.

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?

01. 11. 2024 06.00

Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Prepoved vgradnje bojlerjev: boste starega lahko zamenjali za novega?

30. 10. 2024 17.52

Z novim letom nas čakajo velike spremembe pri ogrevanju stavb in sanitarne vode. Pravilnik o učinkoviti rabi energije bo namreč s 1. januarjem prepovedoval vgradnjo navadnih bojlerjev in drugih grelnih naprav, kot so IR-paneli in ogrevalne plošče, če te naprave porabljajo elektriko iz javnega omrežja ali iz vira, ki ni obnovljiv vir energije. A pozor: omejitev ne bo veljala le za novogradnje, ampak tudi za energetske prenove stavb in vzdrževanje. Kaj pa če se vam bo pokvaril, ga boste lahko zamenjali za novega?

Japonska ponovno zaganja jedrski reaktor, ki je preživel cunami

30. 10. 2024 10.11

Po dvanajstih letih in obsežnih varnostnih nadgradnjah je japonski jedrski reaktor, ki je preživel uničujoči potres in cunami leta 2011, znova zaživel. Reaktor št. 2 v jedrski elektrarni Onagawa na severni obali Japonske, ki ga upravlja podjetje Tohoku Electric Power Co., je bil v torek ponovno priklopljen na omrežje, energijo pa naj bi začel proizvajati v začetku novembra.

Nevladniki želijo ukinitev državnega sekretarja za nacionalni jedrski program

28. 10. 2024 12.28

Predstavniki nevladnih organizacij Greenpeace Slovenija, Umanotera ter Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) so pozvali k ukinitvi funkcije državnega sekretarja za nacionalni jedrski program, ki jo zaseda Danijel Levičar, ter vzpostavitvi demokratične in vključujoče razprave o energetski prihodnosti Slovenije.

'Zeleni prehod ni zastonj kosilo, so pa stroški obvladljivi'

28. 10. 2024 12.09

Velik izziv pri izvedbi zelenega prehoda v EU je komunikacija, saj je dozdajšnje pretirano poudarjanje pozitivnih vidikov tega prehoda privedlo do negativnega odziva v prebivalstvu, je v predavanju na Banki Slovenije ocenil guverner belgijske centralne banke Pierre Wunsch. Velik izziv vidi tudi v tveganjih za konkurenčnost evropske industrije.

Ogorčeni delavci: 'Zakon ni sprejemljiv niti v najmanjših delih'

28. 10. 2024 07.43

Iztekla se je javna obravnava osnutka predloga interventnega zakona o prihodnjem režimu delovanja Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), po katerem bo TEŠ skupaj s Premogovnikom Velenje v okviru javne gospodarske službe namenjen ogrevanju prebivalstva in podjetij v Šaleški dolini. Predlaganim rešitvam nasprotujejo v lokalni skupnosti in tudi na GZS. Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije je ob tem ponovil, da izraža odločno nasprotovanje predlogu.

Zelenski objavil posnetek ruskega opustošenja: 'Potrebujemo podporo'

27. 10. 2024 17.37

Ukrajina potrebuje močno podporo, da zaščiti ljudi, je posvaril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in objavil video razdejanja v svoji državi.

DZ z odlokom preklical referendum o Jeku 2

24. 10. 2024 06.25

DZ je z 69 glasovi za in enim proti potrdil odlok, s katerim je preklical posvetovalni referendum o novi nuklearki v Krškem (Jek 2). Volivci bi na referendumu morali odločati 24. novembra, a so predlagatelji na podlagi medijskih objav in očitkov umaknili podporo referendumskemu glasovanju. Državni sekretar za jedrski program Danijel Levičar razume odločitev poslancev, da prekličejo posvetovalni referendum o Jeku 2, saj je javna razprava o referendumu po njegovem presegla vse meje.

Finančni POPkast: 23-odstotni donos in trendi za bodoče naložbe

24. 10. 2024 07.00

Z zaključkom projekta "Svet portfelj" smo v enem letu dosegli 23-odstotni donos z uravnoteženim pristopom vlaganja. V novi epizodi Finančnega POPkasta razpravljamo o prihajajočih volitvah v ZDA, geopolitičnih tveganjih in ključnih naložbenih priložnostih, ki jih ponujajo tehnološki sektor, Bitcoin ter energetika.

V Kazan prispeli mnogi svetovni voditelji, o čem bo tekla beseda?

23. 10. 2024 16.34

Skoraj tri leta po ruski invaziji na Ukrajino, zaradi katere so Moskvo obsodile mnoge države po vsem svetu, voditelj Vladimir Putin organizira vrh BRICS z več kot ducatom svetovnih voditeljev. Na tridnevnem vrhu naj bi razpravljali predvsem o gospodarskih zadevah, dotaknili pa se bodo najbrž tudi konflikta na Bližnjem vzhodu.

Predlagatelji referenduma o Jeku 2 vložili predlog za njegov preklic

22. 10. 2024 11.39

Poslanske skupine, ki so predlagale posvetovalni referendum o projektu nove nuklearke v Krškem (Jek 2), so v državni zbor vložile predlog odloka za razveljavitev njegovega razpisa. O preklicu referenduma naj bi državni zbor odločal v četrtek. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je namreč predhodno povedala, da umik zahteve za razpis referenduma ni mogoč, da pa je treba sprejeti odlok o prenehanju veljavnosti prejšnjega. Državna volilna komisija pa je sporočila, da so že ustavili vse referendumske aktivnosti, ki bi imele finančne posledice.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2

21. 10. 2024 10.55

Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence

21. 10. 2024 12.05

Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst

18. 10. 2024 08.58

Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Lotrič: Vizija projekta JEK 2 je postavljena za ljudi

15. 10. 2024 13.46

Po tem ko je DZ sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (JEK 2), je na regijskem obisku po Posavju skupaj z delegacijo predsednik državnega sveta Marko Lotrič. S tamkajšnjimi župani so spregovorili o izzivih regije ter naslovili problematiko energetske oskrbe Slovenije in spregovorili o drugem bloku jedrske elektrarne. Lotrič je v izjavi za medije podprl izvedbo projekta in izpostavil pomen lastne električne energije v prihodnosti.

Za poceni nafto in plin najpomembnejših 34 kilometrov

13. 10. 2024 16.30

Zaostrovanje konflikta na Bližnjem vzhodu vpliva tudi na ceno nafte na svetovnih trgih. Podražitve bi se lahko nadaljevale, če bo katera od držav posegla v transport v pomembni Hormuški ožini ob južni obali Irana. Dobrih 30 kilometrov široka vodna pot velja za "najpomembnejšo tranzitno pot nafte na svetu".

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove

12. 10. 2024 13.38

Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

Vlada v Bruselj pošilja proračunske načrte do leta 2028

10. 10. 2024 20.17

Vlada je potrdila srednjeročni fiskalno-strukturni načrt za obdobje 2025–2028, ki ga mora Slovenija tako kot vse članice EU letos prvič poslati v Bruselj. V njem zapisani ukrepi bodo srednjeročno zagotovili ohranjanje javnofinančnega primanjkljaja pod tremi odstotki BDP ter zmanjševanje dolga proti referenčni meji 60 odstotkov BDP.

Podnebni svet in finančno ministrstvo o ukinitvi subvencij za fosilna goriva

08. 10. 2024 12.56

Predstavniki podnebnega sveta in ministrstva za finance so na zadnji seji razpravljali o ukinitvi subvencij za fosilna goriva. Na ministrstvu menijo, da je davčna politika lahko le eden od vzvodov za razogljičenje in da je treba za uspešen prehod pred uvedbo davčnih ukrepov nujno omogočiti konkurenčnost gospodarstva in stabilnost javnih financ.

Finančni komentar: Dežela z najnižjo inflacijo v Evropi

08. 10. 2024 07.00

Inflacija v Sloveniji je bila septembra 0,6-odstotna, kar je najmanj v zadnjih treh letih. Tudi evropsko povprečje je padlo pod dva odstotka, kar je glavni cilj Evropske centralne banke, zato lahko čez dober teden pričakujemo že tretje nižanje obrestne mere, ki bo tokrat potekalo v Sloveniji.

Že kurite? Velik prihranek ob menjavi lesenih in alu/les oken

04. 10. 2024 00.15

Slaba okna so eden izmed glavnih krivcev za toplotne izgube in posledično visoke stroške ogrevanja.

100-letnica prvega prenosa električne energije: 'Energetika je na prelomnici'

03. 10. 2024 14.37

Energetika je zaradi podnebnih sprememb na prelomnici, je na današnji slovesnosti ob 100-letnici prvega prenosa električne energije od hidroelektrarne Fala do razdelilne transformatorske postaje Laško ocenil premier Robert Golob. Slovenijo čaka tudi odločitev, ali bo dala jedrski opciji priložnost, in slovo od energetske rabe premoga.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?

03. 10. 2024 06.00

Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?