energetske

Matija Bitenc ne bo več član uprave Petrola
08. 12. 2023 17.32
Iz uprave energetske družbe Petrol se po nekaj manj kot štirih letih poslavlja Matija Bitenc. Nadzorniki so njegov odstop sprejeli na seji, ob tem pa so v Petrolu zapisali, da se bo Bitenc, ki je tudi glavni direktor družbe Geoplin, posvetil izključno vodenju tega veletrgovca s plinom iz Petrolove skupine.

Jedrska energija po predlogu prenovljenega energetskega zakona nizkoogljični vir
07. 12. 2023 17.55
Vlada je sprejela predlog prenovljenega energetskega zakona, s katerim ga po pojasnilih pristojnega ministrstva prilagaja potrebam zelenega prehoda v energetiki. Predlog pokriva številna področja, med drugim med nizkoogljične vire jasno uvršča jedrsko energijo, v prihodnosti pa predvideva tudi izločitev plina iz ogrevanja stavb.

Se bodo stroški elektrike za male podjetnike res enormno povečali?
06. 12. 2023 13.47
V sekciji za vprašanja dobaviteljev električne energije so izjave predsednika OZS Blaža Cvera o napovedani enormni podražitvi stroškov elektrike za male podjetnike označili za zavajajoče. V OZS medtem trdijo, da so vsi podatki glede cen javno dostopni in da izračuni res kažejo, da se bodo 1. januarja zvišale cene električne energije za male poslovne odjemalce, saj regulacije zanje ne bo več.

Na udaru hekerjev tokrat največje jedrsko območje v Združenem kraljestvu
06. 12. 2023 07.14
V največje britansko jedrsko območje Sellafield so vdrle kibernetske skupine, tesno povezane z Rusijo in Kitajsko. Vendar so napad na obsežno območje za ravnanje z jedrskimi odpadki in razgradnjo do sedaj vodilni uslužbenci uspešno prikrivali, obseg problema pa je bil razkrit šele, ko je osebje na zunanji lokaciji ugotovilo, da lahko dostopi do strežnikov.

Zaradi avgustovske ujme letos petkrat več kosovnih odpadkov kot lani
05. 12. 2023 11.21
V tretjem četrtletju je bilo glede na enako obdobje lani zbranih precej več odpadkov, predvsem gradbenih. Predvsem zaradi razdejanja ob obsežnih avgustovskih poplavah se je najbolj povečala količina kosovnih odpadkov, bilo jih je petkrat toliko kot v lanskem tretjem četrtletju, je objavil državni statistični urad. V tretjem četrtletju je bilo zbranih skupno 3,6 milijona ton odpadkov, kar je 40 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.

Rusi nad Ukrajino s 23 iranskimi droni, Ukrajinci naj bi jih 18 sestrelili
04. 12. 2023 10.26
Rusija je minulo noč napadla Ukrajino s 23 brezpilotnimi letalniki in eno raketo, od tega je ukrajinska vojska večino napadov odvrnila, so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sporočile ukrajinske oblasti. Ukrajina je medtem začela s preiskavo, potem ko se je pojavil videoposnetek, na katerem naj bi ruski vojaki ubili dva ukrajinska vojaka, ki sta se predala.

Več kot 110 držav se je zavezalo, da bodo potrojile obnovljive vire energije
02. 12. 2023 18.19
Več kot 110 držav je podpisalo zavezo, da bodo do leta 2030 potrojile svetovno zmogljivost obnovljivih virov energije, so sporočili na podnebni konferenci ZN COP28 v Dubaju. Podpisan dokument ni pravno zavezujoč, a je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen prepričana, da bodo dosegli ta cilj.

SDH nadzornike Petrola poziva k dodatnim pojasnilom glede menjav v upravi
30. 11. 2023 21.06
Slovenski državni holding je nadzorni svet Petrola v dopisu pozval k dodatnim pojasnilom delničarjem energetske družbe glede zadnjih menjav v upravi, v okviru katerih se je z mesta predsednice uprave prejšnji teden poslovila tudi Nada Drobne Popović. Pojasnila pričakujejo najpozneje do 20. decembra.

Kumer: Cilj je do leta 2030 prepoloviti energetsko revščino
30. 11. 2023 14.57
Vlada je sprejela Akcijski načrt za zmanjševanje energetske revščine za obdobje treh let. Minister za okolje, podnebje in energijo je povedal, da gre za ukrep, ki gre v smeri pomoči ljudem. Načrt namreč določa cilje, ukrepe in finančna sredstva za zmanjševanje energetske revščine.

Golobova stranka po padcu podpore: Edini pravi pokazatelj so volitve
27. 11. 2023 17.29
Po rezultatih javnomnenjske ankete inštituta Mediana se tudi ta mesec nadaljuje trend padanja podpore tako vladi kot Gibanju Svoboda. Najbolj je na lestvici priljubljenosti strmoglavil kar sam predsednik vlade Robert Golob. In kako odgovarjajo v največji vladni stranki? Opirajo se na svoj uspeh na lanskih parlamentarnih volitvah ter izpostavljajo ukrepe, ki so jih v času vladanja že izpeljali. "Edina prava anketa javnega mnenja so volitve. O našem delu bodo leta 2026 sodili volivke in volivci," so dejali v Svobodi.

Lestvica najbogatejših Slovencev: družina Lah z vrha izrinila Loginova
23. 11. 2023 10.01
Sprememba na vrhu lestvice 100 najbogatejših Slovencev: vodilna je družina Igorja Laha s 385 milijoni evrov premoženja. Stoterica najpremožnejših je premoženje glede na lani povečala za osem odstotkov na 8,7 milijarde evrov, kar je največ doslej.

Drobne Popovićevi sporazumno prenehal mandat, položaj prevzema Berger
22. 11. 2023 14.09
Nadzorni svet družbe Petrol je na današnji seji soglasno sprejel sklep o predčasnem prenehanju mandata predsednice uprave Nade Drobne Popović. Na njeno mesto je imenoval dosedanjega člana uprave Sašo Bergerja, ki bo novo funkcijo začel opravljati 23. novembra. Kot sta na novinarski konferenci pojasnila Žlak in Drobne Popovićeva, je bila odločitev sporazumna, saj se njihovi pogledi na vodenje družbe razlikujejo.

Vlada napoveduje zmanjšanje števila energetsko revnih gospodinjstev
22. 11. 2023 13.28
Vlada bo predvidoma prihodnji teden sprejela akcijski načrt za zmanjševanje energetske revščine, s katerim želijo delež energetsko revnih gospodinjstev do leta 2030 skoraj prepoloviti. Glavnina ukrepov bo v letih 2024–2026, v katerih bo na voljo 34 milijonov evrov. Eko sklad medtem za naslednji petek napoveduje nov razpis za socialno šibkejše.

Za gospodinjstva do konca leta 2024 cenejša elektrika
16. 11. 2023 16.27
Gospodinjski odjemalci elektrike od novembra letos do konca leta 2024 ne bodo plačali prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije (OVE), je določila vlada. Za povprečnega odjemalca to pomeni za šest evrov nižji račun.

Država najprej vzpodbuja, potem pa vzame
14. 11. 2023 07.00
V decembru 2022 so večjim proizvajalcem električne energije z evropskim zakonom omejili prihodke na 180 evrov za megavatno uro. Skoraj pet mesecev kasneje je slovenska vlada z novelo tega zakona ceno dodatno znižala na 160 evrov za megavatno uro. Z navedenim ni nič narobe, pravijo lastniki večjih elektrarn, saj so bili sprejeti ukrepi v duhu blaženja energetske krize. Toda po njihovem mnenju je problematična oziroma neustavna veljavnost novele za nazaj, hkrati pa so prepričani, da s takšnimi ukrepi vlada odganja nove investicije v zeleno energijo.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti
12. 11. 2023 07.00
Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

Državni proračun v 10 mesecih z 1,1 milijarde evrov primanjkljaja
06. 11. 2023 14.33
Državni proračun je v prvih 10 mesecih zabeležil 10,5 milijarde evrov prihodkov, kar je 1,8 odstotka več kot leto prej, odhodki pa so narasli za 9,8 odstotka na 11,6 milijarde evrov. Proračunski primanjkljaj je znašal 1,1 milijarde evrov. V proračunu se že odražajo ukrepi po nedavnih naravnih nesrečah, rastejo tudi investicije.

UKC Ljubljana: Ne ustvarjamo izgube, temveč ustvarjamo zdravje
06. 11. 2023 12.00
Zaradi skoraj 30-milijonske izgube v prvih osmih mesecih leta je ministrstvo za zdravje Univerzitetni klinični center Ljubljana pozvalo k pripravi analize. V UKC so analizo dejavnikov in vplivov na rezultat pripravili in kot glavni razlog za izgubo izpostavili način obračunavanja storitev Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. "Ne ustvarjamo izgube, temveč ustvarjamo zdravje z opravljanjem najzahtevnejših storitev za vse prebivalce Slovenije," pravijo.

Spremembe pri samooskrbi v letu 2024 in kateri datumi so pomembni za investitorja
23. 10. 2023 00.15
Spremembe v obračunavanju električne energije iz samooskrbnih sončnih elektrarn so napovedane za leto 2024, a ne bodo vplivale na tiste, ki boste svoje vloge za soglasje za priključitev oddali do konca letošnjega leta.

Greto Thunberg na protestu v Londonu pridržala policija
17. 10. 2023 15.44
Britanska policija je na protestu ob letnem srečanju energetskega sektorja v Londonu pridržala švedsko podnebno aktivistko Greto Thunberg. Protestniki, ki nasprotujejo sektorju fosilnih goriv, so med drugim blokirali vse dostope na prizorišče srečanja.

Gospodarski kazalniki so se poleti poslabšali
13. 10. 2023 11.57
Večina gospodarskih kazalnikov v Sloveniji se je poleti poslabšala. Medletni padec aktivnosti v izvozno usmerjenih dejavnostih se je še poglobil, najbolj v energetsko-intenzivnih panogah, zelo nizka ostajajo pričakovanja predelovalnih dejavnosti glede izvoza, ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar).

V 2024 zamejena cena 90 odstotkov porabe elektrike gospodinjstev
11. 10. 2023 14.22
Vlada bo v letu 2024 še regulirala cene elektrike za gospodinjstva, in sicer bo cena za 90 odstotkov dejanske porabe enaka, kot je po trenutni regulaciji, za 10 odstotkov porabe pa bo cena tržna, je povedal pristojni minister Bojan Kumer. Zamejitve cen za ostale odjemalce ne bo več.

Imamo zavarovane hiše, če se zgodi v Ljubljani rušilni potres?
11. 10. 2023 06.00
"V Ljubljani je bil potres pred 120 leti in lahko se zgodi jutri," opozarja gradbeni inženir Andrej Pogačnik. Posledice bi bile neprimerljivo večje kot zaradi ujm v začetku avgusta. Ogroženih je do 100.000 stavb in do 228.000 življenj, škoda pa lahko seže do osmih milijard evrov. Zavarovalničarji, ki se potresa najbolj bojijo, hkrati ocenjujejo, da v Sloveniji nismo dovolj zavarovani za nevarnost potresa. Zakaj ne? So previsoke premije? Se splača zavarovati proti potresu?

Do oktobra v državnem proračunu nastal 765-milijonski primanjkljaj
05. 10. 2023 12.05
Državni proračun je imel v prvih devetih mesecih 9,3 milijarde evrov prihodkov, kar je 45 milijonov več kot v enakem obdobju lani. Odhodki so bili višji za 490 milijonov evrov in so nanesli 10,1 milijarde evrov. Proračunski primanjkljaj je tako znašal 765 milijonov evrov. Fiskalni svet še naprej opozarja na nerealistično proračunsko načrtovanje.

GZS: Čas je, da se slovensko gospodarstvo razbremeni
27. 09. 2023 14.28
Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) že več mesecev opozarjajo na upadanje gospodarske aktivnosti, zdaj so pripravili predlog t. i. mini gospodarske davčne reforme, s katero bi priskočili na pomoč podjetjem. Med predlogi so kapica na socialne prispevke, ukinitev najvišjega dohodninskega razreda ter znižanje davka od dohodkov pravnih oseb.

Prerazporeditev sredstev: 38,6 milijona za nadomestila električne energije
26. 09. 2023 18.13
Na sejah vladnih odborov je vlada med drugim prerazporedila sredstva državnega proračuna za leto 2023 in povečala namensko premoženje Slovenskega regionalno razvojnega sklada. 3,9 milijona evrov je vlada prerazporedila za financiranje ukrepov na trgu dela iz naslova draginje, 38,6 milijona evrov za nadomestila električne energije in zemeljskega plina, sredstva pa je zagotovila še za nakup službenih vozil gozdarjem, morsko gospodarsko ribištvo in brezplačno pravno pomoč.

Bo državi od Sija končno uspelo izterjati 2,4 milijona evrov?
23. 09. 2023 18.02
Ali je država našla vzvod za izterjavo milijonskih državnih pomoči od jeklarske skupine Sij? Gre za 2,4 milijona evrov že izplačanih, potem pa ustavljenih državnih subvencij za omilitev energetske draginje. Golobova vlada jih zahteva nazaj, potem ko je krovna družba večinskim ruskim lastnikom, pa tudi Slovenskemu državnemu holdingu, izplačala 5,8 milijona evrov za poslovno uspešnost. Na gospodarskem ministrstvu, ki ga vodi Matjaž Han, so pridobili pravno mnenje, ki pravi, da mora Sij davkoplačevalski denar vrniti. Jeklarji medtem vračajo udarec in tožijo državno agencijo SPIRIT.

Nova energetska politika: Način ogrevanja bo odvisen od tega, kje živite
22. 09. 2023 06.00
Na področju energije nas, kot kaže, čakajo korenite spremembe. Ne samo nočno pranje posode, po novem bomo gledali tudi, kdaj jo bomo pristavili na štedilnik. Poleg novega načina obračunavanja omrežnine pa se obeta še nov zakon o energetski politiki. Ta narekuje predvsem spremembe toplotnih virov energije, ki bodo odvisni od tega, v kakšnem naselju živite.

Gen energija: Predvideno moč drugega bloka bi morali podvojiti
21. 09. 2023 18.16
V družbi Gen energija, ki upravlja slovensko polovico Nuklearne elektrarne Krško (Nek), menijo, da bi morali sprva predvideno moč drugega krškega jedrskega bloka (Jek 2) 1100 MW podvojiti ali pa se odločiti celo za dva jedrska bloka. Med drugim bi si s tem pri izbiri mogočih dobaviteljev izboljšali pogajalsko izhodišče, je pojasnil generalni direktor Gen energije Dejan Paravan.

Ukrajinski napad na letališče Saki: 'Zadeli smo tarčo in povzročili resno škodo'
21. 09. 2023 08.19
Več mest po Ukrajini je bilo ponoči tarča ruskega obstreljevanja. V Hersonu sta umrla dva človeka, pet je bilo ranjenih. V Kijevu je bilo poškodovanih sedem ljudi, med njimi tudi devetletna deklica. V prestolnici so sešteli ure tuljenja siren za opozarjanje pred zračnimi napadi – več kot tisoč jih je. Ruska vojska je obstreljevala še Harkov, pri čemer sta bila ranjena dva človeka. Prvič po več mesecih so napadli tudi ukrajinsko energetsko infrastrukturo. Ukrajinska stran naj bi medtem obstreljevala polotok Krim, ki je pod ruskim nadzorom, pri čemer Rusija trdi, da je sestrelila vse drone nad območjem.