eno leto delovanja

'Predlog mehanizma za omejevanje cen plina bo treba še konkretno popraviti'
24. 11. 2022 06.31
Predlog mehanizma za omejevanje cen zemeljskega plina, ki ga je ta teden predstavila Evropska komisija, bo treba še konkretno popraviti, je po zasedanju ministrov za energetiko povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Za Slovenijo bi bila sprejemljiva dinamična zgornja omejitev cene pri 150 evrih za megavatno uro. Države članice EU so se sicer na predlog mehanizma za preprečevanje izjemno visokih cen plina odzvale različno.

Kako bi kandidati za župana Velenju povrnili naziv 'mesto priložnosti'?
18. 11. 2022 18.01
V Velenju se za mesto župana potegujejo štirje kandidati in dve kandidatki. Aktualnega župana Petra Dermola izziva pet protikandidatov: Milan Medved, nekdanji direktor Premogovnika Velenje, inženir in podjetnik Benjamin Strozak, specialistka andragogike Lidija Črnko, gostinka in organizatorka socialne mreže Lidija Šolinc ter Jože Hribar, gostinec in mestni svetnik. Kako bodo mestu, ki mu grozi zapiranje za občino ene najpomembnejših panog, povrnili naziv "mesto priložnosti"?

Davek centralizacije: staranje, pomanjkanje služb in drago življenje
14. 11. 2022 10.08
Manjša slovenska mesta v zadnjih letih prepogosto izgubljajo mlade prebivalce, ki se zaradi boljših delovnih pogojev selijo v večja mesta oziroma kar v prestolnico. Kakšni so razlogi in kaj lahko prestolnica ponudi več kot druga mesta ter kaj bi lahko spremenili, so vprašanja, s katerimi se že leta ukvarjajo župani.

Katarina Benček v Katarju zaradi svetovnega prvenstva v nogometu
14. 11. 2022 06.00
Vplivnica Katarina Benček se te dni mudi v Katarju. Svoje sledilce je na družbenem omrežju Instagram obvestila, da je sprejela nov karierni izziv, ki je popolnoma drugačen temu, česar je bila vajena do sedaj. Postala je del organizacijske ekipe, ki skrbi za zabavni del programa na svetovnem prvenstvu v nogometu Katar 2022.

Von der Leynova opozarja na oskrbo s plinom v letu 2023
09. 11. 2022 17.03
Evropska unija je na področju energetske oskrbe pripravljena na zimo. Kljub temu bo leto 2023 pri oskrbi s plinom bolj vprašljivo in zahtevno, pravi Ursula von der Leyen. Evropi bi namreč lahko zmanjkalo za 30 milijard kubičnih metrov plina, kar predstavlja glavno oviro za EU.

Tri sestavine, brez katerih to zimo ne bo šlo
28. 10. 2022 08.18
Jesen je letos že pošteno pokazala svoje zobe, temperature pa se vztrajno nižajo. Poleg številnih okužb z novim koronavirusom smo že močno zakorakali tudi v obdobje trdovratnih prehladov, a vendarle se lahko pred njimi ubranimo tudi sami. Če želite ohraniti svoje zdravje in odlično raven energije, brez spodnjih živil v tej jeseni in zimi zagotovo ne bo šlo.

Kandidati o 'versko slepi državi' in prepletanju religije s politiko
20. 10. 2022 08.21
Vera je od nekdaj krojila ustroj države. Vpliva tako na načela prebivalstva kot tudi na zakone. Po poganstvu je prišlo krščanstvo, danes pa v Sloveniji deluje več deset registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti. Poudarek na beli krščanski Evropi se je sicer znova zbudil v času begunskega vala leta 2015, jabolko spora pa je pri nas že pred tem predstavljala tudi izgradnja prve džamije v Sloveniji. Religija in vera sta tako kljub načelom ločenosti države in verskih skupnosti, svobodnega delovanja le-teh in načelu enakopravnosti verskih skupnosti še kako vpeta v politično dogajanje v Sloveniji. Kakšen pogled pa ima na odnos med državo in religijo sedmerica predsedniških kandidatov?

Umrl je filmski režiser in scenarist Tugo Štiglic
11. 10. 2022 09.28
V 76. letu je umrl režiser in scenarist Tugo Štiglic. Informacijo o režiserjevi smrti je sporočil Slovenski filmski center (SFC). Štiglic se je v slovensko zgodovino vpisal s celovečercem Poletje v školjki, mladinskim filmom, ki je postregel s humorjem, akcijo in romantiko. Poleg omenjenega filma se je že z desetimi leti preizkusil kot igralec v filmu Dolina miru. Leta 2018 je prejel Badjurovo nagrado za življenjsko delo.

Ukinitev avtocestne Policije in reorganizacija: bodo naše ceste manj varne?
03. 10. 2022 11.53
Če se je pred desetimi leti po avtocesti A1 dnevno v povprečju zapeljalo dobrih 42.000 vozil, se jih zdaj že okoli 50.000. Da bi ob tako povečanem prometu zagotovili čim večjo varnost, je bila v začetku lanskega leta ustanovljena avtocestna Policija, ki naj bi na avtocestah in hitrih cestah hitreje posredovala in odpravljala zastoje, lažje odkrivala in preprečevala objestno vožnjo ter druge kršitve. A še preden je v popolnosti začela delovati, so jo v vrhu Policije ukinili in se podali v reorganizacijo. Sodeč po številkah, ki smo jih pridobili v uredništvu, pa bi lahko zaradi političnih odločitev trpela varnost na cestah. 15. oktobra namreč po naših informacijah ukinjajo še ljubljansko enoto.

KOMENTAR: Preživetje s kuponi
27. 09. 2022 06.00
Če si dovolj spreten in imaš čas naštudirati različne pike in akcije in popuste, lahko pri kilogramu kave privarčuješ skoraj 6 evrov. Tudi pri drugih izdelkih. Profesor asistent na Ekonomski fakulteti v Ljubljani nam je pripovedoval, da lahko tako na leto prihrani tudi do 1500 evrov. Je pa res, da je ekonomist in da so mu kupončki in akcije strast in hobi že od otroštva.

Na praznik slovenskega športa številne dejavnosti
23. 09. 2022 11.05
Slovenija je s številnimi dogodki po državi tretjič po vrsti slovesno obeleževala dan športa. S praznikom se je začel tudi evropski teden športa, ki se na pobudo evropske komisije obeležuje do 30. septembra.

So se bogati tujci v Sarajevu res šli 'safari na ljudi'?
10. 09. 2022 08.00
V času obleganja Sarajeva naj bi bogati tujci plačevali za posebne "lovske ekspedicije", kjer naj bi z ostrostrelskih položajev pod nadzorom srbske vojske streljali na žive tarče – ljudi. Ta nepredstavljiv fenomen je v dokumentarnem filmu Sarajevo safari razkrila slovenska snemalna ekipa. A kako je možno, da se v 30 letih od začetka vojne v BiH o tem skoraj nič ni govorilo? In kdo so ljudje, ki naj bi se udeleževali tega "lova na ljudi", zavedajoč se, da bi za takšne uboje povsod po svetu v "normalnih" okoliščinah odgovarjali.

Golob: Najprej smo poskrbeli za ljudi, sedaj bomo za gospodarstvo
09. 09. 2022 06.00
Vlada Roberta Goloba je obeležila svoj 100. dan delovanja. Premier je skupaj z ministri in predsednikoma vladajočih strank Tanjo Fajon in Lukom Mesecem predstavil delo vlade v teh prvih 100 dneh. Govoril je o spremembi politične kulture, regulaciji cen hrane, izpolnjevanju obljub in o tem, ali se bo odpravil na Poljsko in v Nemčijo.

Pri nas le 77 fizioterapevtov na 100.000 prebivalcev, pacientov pa vedno več
08. 09. 2022 13.32
Fizioterapija je za marsikaterega pacienta edino upanje za okrevanje in vrnitev v normalno življenje, a kaj ko se tudi na fizioterapevtsko obravnavo mora čakati, včasih tudi leto in še dlje. Zato ni čudno, da si mnogi pomagajo s samoplačniško obravnavo, a tudi tu je potrebna previdnost, saj ni vsak terapevt strokovno usposobljen. V Sloveniji je trenutno 1600 fizioterapevtov, potrebovali pa bi jih najmanj dvakrat več, torej 3200.

Golobič je odstopil, Lazić do naslednika 'nima visokih pričakovanj'
07. 09. 2022 10.50
Potem ko se je izteklo 14 dni, odkar ga je minister za zdravje Danijel Bešič Loredan pozval k odstopu, je generalni direktor UKC Ljubljana Jože Golobič odstopil.

Golob: Ukrepi, ki jih bomo morali sprejeti, se ocenjujejo na več kot 1,5 milijarde
05. 09. 2022 06.10
Za pomoč gospodarstvu ob energetski draginji bo treba po oceni predsednika vlade Roberta Goloba sprejeti ukrepe v vrednosti več kot 1,5 milijarde evrov. Kakšne bodo dejansko potrebe, pa je odvisno tudi od tega, koliko bomo uspešni pri zagovarjanju nujnosti reforme energetskih trgov v Evropi, je dejal po srečanju na GZS. Dogovorili so se o oblikovanju ekipe, ki bo v naslednjem mesecu sprejela odločitev, kako v naslednjem letu pomagati gospodarstvu. Predstavniki gospodarstva pa sporočajo, da s sestankom niso zadovoljni, predvsem zato, ker vlada ni obljubila kapice na ceno energentov tudi za gospodarstvo.

Lani 63 samomorov več kot 2020, torej 63 več prizadetih družin
03. 09. 2022 16.30
V Sloveniji je problem samomorilnosti zelo pereč, saj je bila lani vsaka petdeseta smrt posledica samomora. Umrlo je 432 oseb, 63 več kot leta 2020. "Na ravni populacije je bilo v lanskem letu 63 smrti več zaradi samomora, kar je veliko. Nenazadnje to pomeni tudi 63 več družin, ki ji je samomor prizadel," opozarja Saša Roškar z NIJZ. Samomor predstavlja velik javnozdravstveni problem in preprečevanje samomora je naloga prav vsakega od nas.

'Ob nastopu vlade je bila proračunska rezerva prazna. Rebalans je nujen'
02. 09. 2022 11.51
Vlada je avgusta sprejela izhodišča za pripravo predloga rebalansa letošnjega državnega proračuna in določila nov razrez odhodkov. Minister za finance Klemen Boštjančič je v izjavi dejal, da je bila proračunska rezerva ob začetku delovanja te vlade prazna, zaradi česar "nimamo druge možnosti, kot da gremo v rebalans". Predlog rebalansa bo tako vlada obravnavala prihodnji teden.

Rusija: najbolj sankcionirana država, gospodarstvo pa raste
31. 08. 2022 06.00
Od začetka ruskega napada na Ukrajino je minilo že več kot pol leta. Zaradi neodobravanja ruske vojaške agresije je najmanj 46 držav in ozemelj sprejelo sankcije proti Rusiji. Od 22. februarja je bilo proti državi skupaj izrečenih 9117 ukrepov, s čimer je Rusija postala najbolj sankcionirana država na svetu. A rusko gospodarstvo se kljub temu, vsaj po zadnjih podatkih, vrača na predvojno raven.

Bobnar: Pri projektu avtocestne policije gre za sume kaznivih dejanj
01. 08. 2022 10.24
Policija z današnjim dnem začasno ukinja tri enote avtocestne policije, celjsko, mariborsko in koprsko, medtem ko ljubljanska zaenkrat še ostaja. Razlog je pomanjkanje kadra na postajah prometne policije, ki se je še povečal z ustanovitvijo Uprave avtocestne policije, saj so policiste premeščali v to enoto. Pa tudi sicer se je projekt avtocestne policije znašel pod drobnogledom protikorupcijske komisije in Urada za nadzor proračuna.

Putin po napadu na Ukrajino prvič zunaj območja nekdanje Sovjetske zveze
19. 07. 2022 10.53
Ruski predsednik Vladimir Putin je po napadu na Ukrajino prvič odpotoval zunaj območja nekdanje Sovjetske zveze. V Teheranu se je srečal z iranskim predsednikom Ibrahimom Raisijem ter turškim Recepom Tayyipom Erdoganom. V ospredju pogovorov voditeljev je bila Sirija, razpravljali pa so tudi o vojni v Ukrajini in izvozu ukrajinskega žita. V tujino je ob tem odšla tudi prva dama Ukrajine Olena Zelenska, ki se je v Washingtonu srečala z ameriškimi uradniki in tudi s predsedniškim parom.

S pomočjo umetnika in okoljskega aktivista sežigalnico približali ljudem
16. 07. 2022 17.31
Sežigalnice običajno niso arhitekturni presežki in nekaj, kar bi si ljudje z veseljem ogledovali. Razen na Dunaju, kjer je ena od znamenitosti prav sežigalnica sredi mesta. Tudi tam je po tem, ko je konec 80. let sežigalnica pogorela, potekala živahna razprava o tem, ali jo obnoviti ali zapreti. Mestne oblasti so obljubile, da bodo vanjo vgradile najsodobnejše čistilne naprave. Javnost pa jim je dokončno uspelo prepričati, ko so v projekt obnove vključili znanega avstrijskega vizualnega umetnika in okoljskega aktivista Hundertwasserja.

Vlada ukinila urad za demografijo
14. 07. 2022 17.48
Le nekaj mesecev po večkrat preloženem slovesnem odprtju Urada za demografijo se je nova vlada na 8. redni seji odločila, da ga bo ukinila. Ustanovljen je bil že oktobra 2020, in sicer z namenom spodbujanja, koordiniranja in usmerjanja aktivnosti demografskega preporoda Slovenije, piše na njihovi spletni strani. Do ustanovitve so bili mnogi kritični, saj so bili zaposleni v uradu močno povezani s takratno vladajočo stranko. Na seji je vlada tudi za eno leto preložila začetek izvajanja zakona o dolgotrajni oskrbi.

Poročilo KPK: Javna naročila so še vedno problem
06. 07. 2022 20.24
Odbor DZ za pravosodje je obravnaval tudi letno poročilo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) in oceno stanja komisije za leto 2021. Predsednik komisije Robert Šumi je ob predstavitvi poročila med drugim opozoril, da je vprašanje krepitve integritete za večino nosilcev javnih funkcij še vedno nadstandard.

Katere so najbolj priljubljene vsebine na VOYO?
04. 07. 2022 12.12
Slovenci najraje spremljamo slovenske serije. Vsaj tako bi lahko sklepali na podlagi lestvice najbolj gledanih vsebin v letu 2022, ki jo je pripravil VOYO. Daleč najbolj priljubljena VOYO vsebina je bila VOYO original, serija Ja, Chef!, ki si jo je ogledalo kar 70 odstotkov vseh uporabnikov in je zabeležila že več kot dva milijona ogledov. In katere so ostale vsebine na seznamu najbolj gledanih?

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost
03. 07. 2022 10.42
V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

'Najhitrejši' brskalnik na svetu se poslavlja, a šale bodo ostale
15. 06. 2022 10.58
Microsoftov brskalnik Internet Explorer se po 27 letih poslavlja. Čeprav je morda zadnjo, enajsto, različico brskalnika kdo še uporabljal, bo brskalnik večini v spominu ostal po svoji "hitrosti" in "brezhibnem delovanju". Splet je namreč preplavljen s šalami na račun počasnega delovanja Explorerja, ki ga je večina uporabljala za to, da si je naložila druge brskalnike.

Iz 2000 mark, ki mu jih je posodila mama, ustvaril 300 milijonov evrov
11. 06. 2022 14.57
Je živ dokaz, da so ameriške sanje mogoče tudi v Sloveniji. Iz 2000 mark, ki mu jih je posodila mama, je ustvaril 300 milijonov evrov. Je eden redkih, ki si je ob objavi prve lestvice najbogatejših Slovencev upal javno spregovoriti o svojih milijonih. Je svetovni leader v izdelavi elektronskih rulet. Kot mlad podjetnik se ni ustrašil izziva ameriškega trga. Kot prvi Evropejec je dobil igralniško licenco v Nevadi, čeprav so ga tam najprej proglasili za Rusa in agenta KGB. Slovencev nikoli ni puščal ravnodušnih, od Mure, Bežigrajskega stadiona do zaščitnih mask v času korone, za katere pravi, da so ena njegovih največjih napak v življenju. V Las Vegas je na igralniški parket prenesel hologram, v času, ko vlada napoveduje višje davke in progresivno obdavčitev, je na čelu Kluba slovenskih podjetnikov. Zdaj je Slovence presenetil s prodajo Interblocka.

Izkoriščal strah pred koronavirusom in prodajal razkužila z lažnim certifikatom
10. 06. 2022 17.18
62-letni ameriški kemik je od začetka pojava koronavirusa pa do maja 2021 prodal za približno 2,5 milijona evrov razkužil in razkužilnih robčkov, ki naj bi uničili koronavirus. Njegovi kupci so bila tudi večja državna podjetja in institucije, za proizvajanje in prodajo razkužila ter razkužilnih robčkov pa sploh ni imel dovoljenja. Svojo krivdo je že priznal, oktobra pa ga čaka tudi sojenje.

Kako na dolgi rok znižati račun za elektriko?
05. 06. 2022 00.15
Ali se postavitev sončne elektrarne splača, je eno od ključnih vprašanj, ki si ga zastavi vsak, ko razmišlja o prehodu na trajnostne vire energije. Odgovor je: »Da, se splača.«