eno leto delovanja

Katere vsebine so bile v letošnjem letu na VOYO najbolj gledane?
24. 12. 2021 10.12
VOYO je objavil lestvico najbolj gledanih vsebin v letu 2021, kjer prvo mesto zaseda priljubljeni VOYO original Ja, Chef! Vse tri sezone, ki si jih je moč na VOYO že ogledati na mah, so imele 3,6 milijona ogledov. Vsaj eno epizodo si je ogledalo skoraj 70 % naročnikov storitve VOYO.

Je usoda Termoelektrarne Šoštanj in rudnika zapečatena z letom 2033?
01. 12. 2021 06.00
Tretjino slovenske elektrike z uporabo premoga proizvede Termoelektrarna Šoštanj oziroma Teš. Tisti Teš, ki je postal sinonim za korupcijo zaradi netransparentne gradnje šestega bloka, prežete s hišnimi preiskavami. Za šesti blok smo plačali 1,4 milijarde evrov, pet let kasneje pa se dogovarjamo o opustitvi rabe premoga zaradi podnebnih zavez, zaprtja rudnika in posledično tudi termoelektrarne. Ogroženih pa je 1.400 delovnih mest.

Tožilci: Gre za kadrovsko in finančno izčrpavanje. Sodniki: Pritiski se žal dogajajo
28. 11. 2021 10.55
Že dobro leto spremljamo različne pritiske na pravosodje, na udaru so tako sodniki kot tožilci, sodne odločitve in tudi sodišča. Pojavljajo se številne diskreditacije in žaljivi tviti na račun posameznikov, politiki ostro kritizirajo sodbe sodišč, obračunavajo s sodniki in tožilci. O vsem tem bomo govorili v nocojšnji rubriki Fokus v oddaji 24 UR. Pa tudi o tem, v kako hudi kadrovski stiski so se znašli na tožilstvu, ker imenovanja tožilcev stojijo, nekateri čakajo že več kot eno leto. Vlada pa je zarezala še v oba prihodnja proračuna, tožilstvu želi vzeti dober milijon evrov, sodstvu pa več kot dva milijona.

Simoniti zavrnili očitke, Samobor: Večina ministrov se vsaj formalno trudi spoštovati svoj resor
25. 11. 2021 07.15
Minister za kulturo Vasko Simoniti je v povezavi z odstopom Igorja Samoborja z mesta ravnatelja SNG Drama Ljubljana dejal, da do njega nima osebnih zamer. Prav tako je zagotovil, da se bo postopek obnove zgradbe nadaljeval. Za obnovo bi po novem osnutku programa za kulturo namenili 21 milijonov evrov, polovico manj, kot je bilo predvideno sprva. Samobor je ob odstopu ministrstvu očital, da zavlačuje z obnovo, ministru pa, da je njegov odklonilen odnos do problema zasebne narave. Samobor v odgovoru ministru Simonitiju očital pomanjkanje argumentacije. Ministrovo namigovanje, da naj bi odstopil zaradi revizije, je medtem označil za "smešno in populistično".

Stanovanjski sklad pridobil kredit za novih 906 stanovanj
22. 11. 2021 14.08
Stanovanjski sklad RS je uspešno pridobil 70 milijonov evrov kredita Razvojne banke Sveta Evrope (CEB). "Ta je namenjen izvedbi 10 projektov v sedmih regijah z 906 stanovanji," je izpostavil direktor sklada Črtomir Remec. Sklad se medtem predvidoma s prihodnjim letom pripravlja na začetek opravljanja javne najemne službe.

Interpelacija Simone Kustec: 'Ko smo jo najbolj potrebovali, je bila odsotna'
19. 11. 2021 06.24
DZ bo predvidoma nekaj več kot 15 ur razpravljal o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Poslanec Levice Matej T. Vatovec je v uvodu v razpravo, ki se je začela ob 10. uri, dejal, da ministrico interpelirajo, ker ni izpolnila pričakovanj deležnikov v šolstvu, predvsem v času epidemije. To področje se zanemarja, ministrica pa se jasno in glasno ne zavzame za svoj resor, je poudaril. Ministrica Simona Kustec očitke zavrača. In čeprav je opozicija prepričana, da gre za eno najslabših ministric za šolstvo v zgodovini Slovenije, pa v koaliciji ravno nasprotno. "Lahko bi rekli tudi, da gre za neko novo Marijo Terezijo v slovenskem šolskem sistemu," pravi Franc Breznik.

Razrešen direktor zavoda za blagovne rezerve, vlada določila vršilca dolžnosti
16. 11. 2021 07.54
Vlada je na ponedeljkovi seji kot direktorja Zavoda za blagovne rezerve razrešila Tomija Rumpfa, ki je prejšnji teden podal odstopno izjavo. Na njegovo mesto je kot vršilca dolžnosti, za največ leto dni, imenovala Andreja Kužnerja.

'Deset let Boruta Pahorja je izgubljeno politično desetletje'
14. 11. 2021 15.51
Nekateri mu pravijo Instagram predsednik. Manjkajoči predsednik. Barbika. Lutka. Borut Pahor – človek, ki je priznal, da ni popoln in ni moralna avtoriteta. Predsednik, ki redko spregovori. In ko se oglasi, je pogosto že prepozno. Predčasno razkrije le konec enega najbolj pričakovanih filmov leta. Kljub številnim spodrsljajem ostaja eden najbolj priljubljenih politikov, zdi se, da mu javnost nikoli ničesar prehudo ne zameri. Kaj so njegovi dosežki in napake? Kakšna je njegova desetletna zapuščina? Vprašanja smo postavili različnim strokovnjakom.

Dars s Skytollom sklenil aneks v višini 900.000 za vzpostavitev e-vinjete
11. 11. 2021 10.42
Dars je s slovaškim Skytollom sklenil aneks k pogodbi o vzpostavitvi in delovanju sistema elektronske vinjete. Aneks, vreden slabih 900.00 evrov, bo projekt podražil na 16,4 milijona evrov, izhaja iz objave na portalu javnih naročil. Aneks je bil potreben zaradi skrajšanega pogodbenega roka in dodatnih del.

Janković: Delujem tako, da je vse videti, kot da sem na meji, a vsako zadevo preverim
07. 11. 2021 14.00
Zoran Janković, župan z enim najdaljših stažev v Sloveniji, bo v oddaji Ena na Ena spregovoril tako o naslednjih lokalnih volitvah in vrnitvi v državno politiko kot tudi o življenju svojih sinov, ki sta večkrat razburila javnost. Po daljši medijski odsotnosti se je oglasil po sredinih nasilnih protestih, ko je Policija posredovala dva tedna zapored, nazadnje s solzivcem. Tedaj je dejal, da to ni Ljubljana in da si mesto tega ne zasluži. Za mesto, na čelu katerega je od leta 2006, pravi, da je najlepše na svetu.

Direktor UKC Ljubljana: Bližamo se robu zmogljivosti
03. 11. 2021 13.43
V bolnišnicah se razmere zaostrujejo. Trenutno je v Sloveniji hospitaliziranih 670 bolnikov, intenzivno terapijo pa potrebuje 159 pacientov. Direktor UKC Ljubljana Jože Golobič je posvaril, da je največja slovenska bolnišnica na robu zmogljivosti. Ob tem opozarjajo, da bodo pritiski na klinični center v prihodnjih dneh najverjetneje še narasli. Bolj kot bolniških postelj jim še vedno primanjkuje kadra.

V Ljubljani odprli eno največjih stanovanjskih sosesk Novo Brdo
25. 10. 2021 17.05
V Ljubljani so odprli eno največjih stanovanjskih sosesk Novo Brdo, kjer bo po besedah direktorja stanovanjskega sklada Črtomirja Remca dom dobilo 498 ranljivih družin in posameznikov. "Naj bo soseska prijazen dom za vse, ki bodo v prihodnjih dneh dobili ključe," je poudaril okoljski minister Andrej Vizjak.

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

30 let od uvedbe lastne nacionalne valute: 8. oktobra 1991 luč sveta ugledal tolar
08. 10. 2021 08.47
Slovenija je 8. oktobra 1991 stopila na pot denarne osamosvojitve, saj je uvedla lastno nacionalno valuto – tolar. Do izdaje tolarskih bankovcev in kovancev so se kot zakonito plačilno sredstvo uporabljali vrednostni boni, ki jih je izdala RS. S tem so želeli preprečiti morebiten vdor v slovenski monetarni sistem. Tečaj tolarja je bil v primerjavi z nemško marko v začetku določen pri 32 tolarjih za eno nemško marko.

Ameriški boj na požiralniku denarja
02. 10. 2021 14.47
Gospodarstvo ZDA se prebija skozi kipeče morje, ko tokovi naraščajoče inflacije butajo ob čeri pandemijskega krča. Najmanj, kar država potrebuje, so umetno sprožene finančne krize. Prvo, ustavitev dela vlade, so odložili na december, a v zraku visi še večja, plačilna nesposobnost države, da upnikom vrne izposojeni denar.

'Sladice doživljam kot instrument v simfoniji, saj so sredstvo mojega dela'
28. 09. 2021 08.29
Maša Salopek, glavna slaščičarka v Hiši Franko, je prepričala svetovne poznavalce vrhunsko pripravljene hrane, da pripravlja najboljše sladice na svetu. Potem ko so na letošnji podelitvi priznanj združenja The Best Chef v Amsterdamu potrdili, da je zmagovalka, smo se z njo pogovarjali o svetu slaščic – kaj je tisto, zaradi česar so drugačne, posebej slastne? Kakšna je zgodba Salopekove, zakaj se je podala v slaščičarske vode, ko pa je študirala hrvaški jezik, književnost in knjižničarstvo?

Svet UKC Ljubljana za mesto generalnega direktorja podprl Golobiča
27. 09. 2021 10.32
Svet ljubljanskega kliničnega centra je za novega generalnega direktorja bolnišnice potrdil dosedanjega v. d. direktorja Jožeta Golobiča, za strokovno direktorico pa Jadranko Buturović Ponikvar, ki torej ostaja na isti funkciji. Golobič sicer za uradni prevzem mandata s polnimi pooblastili potrebuje še soglasje vlade.

Na operacijo kolena je treba čakati povprečno več kot leto, v UKC Ljubljana celo tri
21. 09. 2021 06.00
Za operacijo krčnih žil, sive mrene in nevromišično elektrodiagnostiko čaka pri nas največ ljudi nad dopustno mejo. Najdlje je treba čakati v UKC Ljubljana, predvsem na ortopedski kliniki. Če potrebujete operacijo nožnega palca, prej kot v dveh letih ne boste operirani, v UKC Ljubljani se bo zavleklo na devet let. Medtem pa boste pri zasebniku, denimo Estetiki Fabjan, na vrsti takoj. In prav zaradi dolgih čakalnih vrst za preglede pri specialistih se marsikdo, ki si to lahko privošči, pa čeprav plačuje zavarovanje, odloči za samoplačniški obisk, da bi hitreje prišel do diagnoze.

Pospravili so kostume, sešili so jim zastavo: Zavedanje, da je vojna, je bilo takojšnje
19. 09. 2021 11.02
V seriji člankov, s katero obujamo spomine na doživljanje osamosvojitve pred tremi desetletji, tokrat delimo spomine folklornikov Folklorne skupine Sava iz Kranja, ki so takrat ravno odleteli na pomembno gostovanje, vmes pa je država, ki naj bi jo zastopali, razpadla. Znašli so se pred dilemo, kako se varno vrniti domov.

Jasnič ob 30-letnici stranke DeSUS: 'Prišli bomo na volitve'
11. 09. 2021 14.43
Člani DeSUS-a so v Volčjem Potoku praznovali 30-letnico delovanja stranke. Po besedah predsednika Ljuba Jasniča so rasli z državo in po treh desetletjih so še vedno tukaj, da branijo zasluženo in zahtevajo pridobljeno. Napovedal je, da bodo prišli na volitve zaradi dostojanstva do svojega preteklega dela, čeprav se zdi, da so postali breme. Precej nezadovoljnih članov je sicer v zadnjih dneh prestopilo v stranko SAB, klavzura DeSUS-a pa je svetu stranke predlagala, naj njihove poslance pozove k odstopu.

Za Dikaučiča interpelacija sestavni del politike, Kustečeva bo nanjo odgovorila v DZ
07. 09. 2021 18.52
Minister za pravosodje Marjan Dikaučič je v odzivu na vloženo interpelacijo zapisal, da jo razume in sprejema kot sestavni del politike. "Nenazadnje bo to tudi priložnost, da pokažemo, kaj delamo na ministrstvu tudi v luči zavez iz koalicijske pogodbe in kje so prioritete našega dela," je sporočil. Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec pa bo "na vsebino interpelacije, skladno z vsemi postopki, odgovorila v državnem zboru," so sporočili z ministrstva.

Nova jedrska elektrarna – novi TEŠ 6?
05. 09. 2021 07.00
Prva zelena luč za novo jedrsko elektrarno v Sloveniji je prižgana. Dan, ko se bo, če se bo, dejansko začela gradnja, je sicer še daleč, a energetsko dovoljenje, ki ga je državni Gen energiji za projekt JEK-2 podelilo infrastrukturno ministrstvo, je prvi konkretnejši korak na dolgi in še vedno precej negotovi poti do nove nuklearke. Pa je to, kot trdi ta vlada in je tudi že prejšnja, res najboljša možnost? O tem v rubriki24UR Fokus.

Petkovi protestniki o STA in globah za nedostojno obnašanje
03. 09. 2021 20.13
Petkovi protestniki so se že 72. teden vrnili na ulice. Tokrat so poudarili predvsem svobodo medijev in situacijo STA, ki javno službo brez plačila opravlja že 246 dni. Opozorili so tudi na globe za nedostojno obnašanje. "S popravkom zakona o javnem redu in miru bi vlada rada utišala glas ljudstva," so prepričani. Zahtevali pa so tudi odvzem statusa v javnem interesu Društvu za promocijo tradicionalnih vrednot.

Vučić nad EU: Včasih je bilo veliko entuziazma. Protestniki izrazili zahteve
01. 09. 2021 08.59
S podobami izgradnje sodobne Evrope se je na Bledu začel tradicionalni, že 16. Blejski strateški forum, ki je letos sredi slovenskega predsedovanja Svetu EU posvečen razpravam o prihodnosti EU. Na Bledu so se ob slovenskem političnem vrhu zbrali tudi predsednika Evropskega sveta in parlamenta ter številni premierji, ministri in drugi pomembni gostje. Razprava voditeljev je postregla z zavedanjem, da EU, ki jo pretresajo razpoke in nesporazumi, čaka veliko dela, če želi najti skupno strategijo in se iz "gasilca kriz" preobraziti (nazaj) v geopolitičnega igralca. Srbski predsednik je povezavo celo opozoril, da izgublja privlačnost za države kandidatke.

Nevaren precedens? MNZ sirskega begunca zavrnil na podlagi 'tajnih dokumentov'
19. 08. 2021 12.25
Ministrstvo za notranje zadeve je sirskemu beguncu, ki v Sloveniji živi že sedem let, zavrnilo podaljšanje statusa subsidiarne zaščite. Pri odločitvi se sklicujejo na t. i. "tajne dokumente", a ti dokumenti mu niso bili nikoli predstavljeni, varnostni organi z njim niso opravili nobenega razgovora, zato ne on in ne njegov odvetnik ne poznata pravega razloga. Skupina zagovornikov pravic migrantov opozarja, da gre za evidentno zlorabo pooblastil in izjemno nevaren precedens.

Na Debelem rtiču bodo letos sprejeli okoli 12.000 otrok
14. 08. 2021 09.33
V mladinskem zdravilišču in letovišču Rdečega križa Slovenije (RKS) Debeli rtič so v letošnjem letu sprejeli že več kot 4800 otrok, skupaj pa jih do konca leta pričakujejo še okoli 7000. Otroci prihajajo tako na zdraviliško zdravljenje kot na rehabilitacije, v času poletnih počitnic pa se na letovanju mudijo tudi socialno ogroženi otroci.

Trinajstletna kalvarija Črnomaljcev – neznosen smrad in onesnaževanje z digestatom iz bioplinarne
13. 07. 2021 06.00
Digestat iz Petrolove bioplinarne, ki se uporablja za gnojenje kmetijskih površin, že drugo leto ni primeren za uporabo, je ugotovil okoljski inšpektorat. Digestat oziroma odpadek, kot mu pravijo lokalni aktivisti, v Beli krajini razburja že več kot desetletje, sistemske rešitve pristojna ministrstva doslej še niso našla.

Več kot 30.000 potnikov v 'modrem mehurčku': s 85 strani dolgim protokolom proti koronakrizi
27. 06. 2021 11.54
Po mesecih premora se vrača del turizma, ki je bil pred koronakrizo eden najhitreje rastočih – križarjenja. Medtem ko je za večino družb, ki ponujajo tovrstna potovanja, več kot 15 mesecev prisilnega počitka, je drugače v primeru MSC Cruises, saj je njihova MSC Grandiosa od lanskega avgusta do letošnjega januarja na počitnice v "modrem mehurčku" odpeljala več kot 30.000 gostov, doslej pa se je vrnilo že sedem njihovih ladij. O tem, kako je družbi uspel ta podvig, kako se njihove ladje vračajo na morje in kakšna bo prihodnost branže, smo se pogovarjali z Angelom Capurrom, njihovim izvršnim direktorjem za tržišča v razvoju.

Vpliv nerešenih otroških in mladostniških duševnih težav na kasnejše življenje
27. 06. 2021 07.00
Čeprav se je epidemija covida-19 uradno končala, so se stiske otrok in mladostnikov med njo spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Na drugi strani primanjkuje ustrezno podkovanega kadra, ki bi jim pomagal, pot do njega je občutno predolga. Začarani krog pomanjkljive sistemske ureditve duševnega področja je postal očitnejši. Kaj to pomeni? Kaj se lahko zgodi, če psihičnih stisk ne zatremo v kali, torej v otroštvu, mladostništvu?

Spletni nindže, prevratniki in temni denar ameriške demokracije
26. 06. 2021 08.34
Ulica pred javno osnovno šolo Mamie Fay v newyorški Astorii je bila ta volilni torek, ko so v mestu izbirali strankarske kandidate za volitve, običajno prizorišče ameriške politične kramarije. Podporniki posameznih kandidatov so mimoidoče vztrajno spraševali, ali so že oddali svoj glas in ali imajo v mislih njihovega izbranca. Ameriška demokracija deluje precej drugače od evropske, tisti dan pa je še eno glasovanje, v prestolnici dobrih štiristo kilometrov južneje, dajalo vedeti, da svetilnik demokracije ne samo izgublja svoj sij, ampak je v težavah.