enotne

Prostovoljci, društva, humanitarci ... Izjemni posamezniki, ki starostnikom omogočajo lepše in dostojnejše življenje

22. 06. 2020 00.07

Slovenska družba se hitro stara, več kot 420 tisoč Slovencev je starejših od 65 let. Čeprav država z dolgotrajno oskrbo zamuja že četrt stoletja, položaj upokojencev rešujejo prostovoljci, humanitarci, društva. V Zvezo društev upokojencev Slovenije je denimo vključenih 230 tisoč članov in več kot 500 društev, Zavod za oskrbo na domu na leto oskrbi skoraj 1500 uporabnikov. Slovenija ima izjemne posameznike, ki na terenu in po institucijah pomagajo starostnikom.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti

15. 06. 2020 13.00

Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

Ali se predsedniška tekma v ZDA obrača v korist Joeja Bidna?

13. 06. 2020 07.00

Koronakriza je v ZDA drastično spremenila igro na polju predsedniške volilne kampanje. Disruptivno je vplivala tako na volilni proces kot na vsebino kampanje ter pod vprašaj postavila samo izvedbo letošnjih predsedniških volitev, načrtovanih za 3. november 2020. Predsednik Trump je imel pred koronakrizo dobro izhodišče za ponovno izvolitev na funkcijo, a se za zdaj zdi, da je ta enkratni dogodek z vsem dogajanjem okoli njega tehtnico možnosti za končno zmago prevesil na stran demokratskega izzivalca Joeja Bidna.

Poplava lažnih profilov: slovenski politiki in njihova vojska spletnih trolov

12. 06. 2020 13.05

Twitterjev lov na račune lažnih uporabnikov poteka že več let. Nobena skrivnost namreč ni, da so na omenjenem družbenem omrežju aktivne vojske ’spletnih trolov’, ki skrbijo za širjenje (lažnih) informacij v sklopu političnega in ideološkega boja. Pred tedni je denimo odmeval izbris sledilcev Aleksandra Vučića, ko je Twitter likvidiral 8558 lažnih profilov. V Sloveniji ni nič drugače – brisanje lažnih sledilcev je pred časom napovedal celo predsednik vlade, sicer eden najbolj aktivnih politikov na Twitterju.

Za uboj in tri poskuse uboja v Krčevini 17 let in pol zapora

03. 06. 2020 10.55

Janko Tomić, ki je maja leta 2018 v Krčevini pri Vurberku ubil Žana Kreslina in poskušal ubiti še tri druge osebe, bo moral v zapor za 17 let in pol. Obrambi, ki se je sklicevala na silobran, ni uspelo prepričati sodnega senata, ta je v celoti prisluhnil predlogu tožilke Klementine Prejac.

Obračun v Krčevini: tožilstvo predlaga 18 let zapora

02. 06. 2020 13.18

Sodnemu senatu ptujskega sodišča je v tretjem poskusu le uspelo izpeljati sklepne besede na sodnem procesu zoper Janka Tomića, ki ga obtožnica bremeni uboja in treh poskusov uboja v Krčevini pri Ptuju. Medtem ko obramba zaradi silobrana pričakuje oprostilno sodbo, tožilka Klementina Prejac predlaga 18 let zapora.

DeSUS pričakuje ustanovitev urada za demografijo do 30. junija

01. 06. 2020 13.44

Predsednica DeSUS Aleksandra Pivec je ponovila zahteve glede uresničitve prioritet stranke. Urad za demografijo, ki bo deloval kot ministrstvo, mora sodelovati pri pripravi in sprejemanju zakona o demografskem skladu, menijo v DeSUS. Ustanovitev urada pričakujejo do 30. junija, dotlej pa napovedujejo tudi osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi. Po besedah Pivčeve so stranke koalicije enotne, da je tako ustanovitev urada za demografska vprašanja kot demografskega sklada nujna čim prej.

Pritožba Janše zaradi odškodnine Carlovi zavrnjena

21. 05. 2020 17.18

Celjsko višje sodišče je zavrnilo pritožbo Janeza Janše glede plačila odškodnine v višini 6000 evrov novinarki RTV Slovenija Evgeniji Carl zaradi žaljivega tvita. Višje sodišče je potrdilo sodbo velenjskega okrajnega sodišča o odškodnini in Janši naložilo povrnitev stroškov pravdnega postopka, je razvidno iz sodbe višjih sodnikov.

Avstrija bo odprla mejo z Nemčijo in išče rešitve za druge sosede

13. 05. 2020 07.07

Avstrija bo 15. junija v celoti odprla svojo mejo z Nemčijo. Že od petka bodo na njej izvajali le še posamezne naključne preglede, so sporočili iz urada kanclerja Kurza. Avstrijska vlada si želi, da bi kmalu podobne dogovore sklenili tudi z ostalimi sosednjimi državami. Na avstrijskem Štajerskem pa nameravajo v petek odpreti še štiri maloobmejne prehode s Slovenijo.

Zaradi novega koronavirusa po svetu umrlo že skoraj 300.000 ljudi

13. 05. 2020 07.29

Število smrti zaradi novega koronavirusa se je približalo številu 300.000. Medtem ko se epidemija v Evropi umirja, v Braziliji dosega vrhunec. V zadnjih 24 urah so potrdili 881 smrti zaradi covida-19, kar je največ do zdaj. Predsednik Bolsonaro pa kljub temu vztraja pri nasprotovanju ukrepom za omejitev širjenja virusa. Na Kitajskem so v strahu pred drugim valom pandemije uvedli delno karanteno za mesto Jilin, v Vuhanu pa bodo testirali vse prebivalce.

'Airbnb stanovanja' kupili tudi s krediti, a najemnikov (še) nočejo: Čakamo turiste

13. 05. 2020 06.00

Država bi morala regulirati oddajanje stanovanj preko spletnih platform, omejiti bi morali število turistov ... To sta dve iztočnici razprav, ki smo jih poslušali še pred nekaj meseci. Danes je situacija popolnoma drugačna, mnogi, ki so v zadnjih letih oddajanje stanovanj turistom spremenili v dodaten ali celo glavni vir zaslužka, pa so se znašli v velikih težavah. Kritiki visokih najemnin in pomanjkanja stanovanj – predvsem v Ljubljani – v situaciji vidijo priložnost, da stanovanja spet postanejo dostopnejša. In niso edini, podobna so tudi pričakovanja po svetu. Vprašanje pa je, ali se bo to res zgodilo. In seveda – če boste vztrajali pri oddajanju stanovanja preko na primer platforme Airbnb – kaj vse bo drugače?

Bodo junaki koronavirusa pozabljeni?

09. 05. 2020 07.00

Počasi se polegata osuplost in tudi hvaležnost, ki sta me zajeli približno mesec dni nazaj. Država me je namreč tokrat krepko in prijetno presenetila, nič običajnega govorjenja o zategovanju pasu, takoj nas je začela zasipavati z denarjem, skupaj kar z več milijardami. Res, da je bila večina pomoči na začetku namenjena reševanju gospodarstva, šele ko jih je na to spomnila ogorčena javnost, so vključili še samozaposlene in druge, ki so ostali povsem brez prihodkov. Kljub temu in sploh če pogledamo vlado in pa nekatere člane njenega strokovnega sveta, smo res lahko hvaležni.

Vrhovno sodišče zavrnilo tožbeni zahtevek novinarke, ki jo je razžalil Janez Janša

06. 05. 2020 16.32

Vrhovno sodišče je ugodilo zahtevi za revizijo postopka, v katerem je celjsko višje sodišče pritrdilo novinarki Mojci Šetinc Pašek v tožbi proti Janezu Janši zaradi žaljivega tvita, in sodbo spremenilo tako, da se njen tožbeni zahtevek za plačilo odškodnine v višini 6000 evrov z obrestmi zavrne. Novinarka je napovedala pritožbo na ustavno sodišče.

Tonin: Vlada bo dopolnila državni načrt zaščite in reševanja ob pojavu epidemije

04. 05. 2020 15.25

Obrambni minister Matej Tonin je na seji Sveta za nacionalno varnost predstavil državni načrt zaščite in reševanja ob pojavu epidemije nalezljive bolezni pri ljudeh, sprejet leta 2016. Kot je tvitnil med sejo, je ta pomanjkljiv, zato ga bo vlada dopolnila. Da državni načrt potrebujemo, meni tudi Marjan Šarec, a opozarja, da nikoli ne bo takega načrta, ki bi zaobjel vse možne situacije.

'Za starejše bolnike je bolje, če lahko ostanejo v domu'

29. 04. 2020 10.33

V zadnjem dnevu je bilo vzetih 1317 brisov za novi koronavirus, pri desetih so potrdili okužbo. 73 oseb je hospitaliziranih, od tega jih je 25 na intenzivni negi. Sedem oseb so odpustili iz bolnišnice, kažejo vladni podatki. "Če ima starostnik v domu za starejše okužbo z novim koronavirusom in nima stanja, ki zahteva bolnišnično zdravljenje, je zanj veliko bolje, da ostane v domu, kjer mu lahko nudijo več udobja," je o oskrbi starejših dejal predstojnik Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino UKC Ljubljana Marko Noč.

'Če ne bo normalne svobode gibanja skozi EU, bo turizem ostal ohromljen'

28. 04. 2020 10.00

Ob sproščanju ukrepov pri nas in v večini držav Evropske unije, se številne gospodarske panoge, ki jih je epidemija povsem ohromila, pripravljajo na ponovni zagon. Ena od teh panog je nedvomno turizem, ki je že pred začetkom poletne sezone utrpel velikanske izgube. Kdaj se mu obeta ponovni zagon in kakšne ukrepe bo pred tem treba sprejeti, so govorili gosti v oddaji 24UR ZVEČER.

Tihi protest v socialnih zavodih: Nič o nas in naših stanovalcih brez nas!

24. 04. 2020 11.22

V domovih za starejše in zavodih za odrasle s posebnimi potrebami je potekal tihi protest zaposlenih. S protestom, ki so ga izvedli v 70 zavodih, so želeli opozoriti na kadrovsko podhranjenost domov in neustreznost navodil ob epidemiji. Kot pravijo, so domovi za starejše epidemijo pričakali povsem zasedeni in kadrovsko podhranjeni, pri skrbi za preprečevanje in zajezitev širjenja epidemije pa ostali prepuščeni sami sebi.

Okuženih oskrbovancev ljutomerskega doma zaenkrat ne bodo premeščali drugam

23. 04. 2020 13.30

Zdravstveni minister Tomaž Gantar je na terenu iskal rešitve za ljutomerski dom starejših občanov s številnimi okuženimi z novim koronavirusom, potem ko je propadla rešitev z namestitvijo okuženih varovancev v ptujski bolnišnici. A kot so sklenili skupaj z vodstvom doma, okuženih oskrbovancev za zdaj ne bodo premeščali nikamor, direktor pa bo odločanje prepustil stroki. Minister za delo pa je medtem potrdil, da v ljutomerskem domu starejših poteka strokovni nadzor in zdravstvena inšpekcija.

Kako poskrbeti, da bo znanje v času izobraževanja na daljavo ustrezno ocenjeno?

21. 04. 2020 12.12

Legitimnost in kakovost ocenjevanja znanja je vselej tesno povezana s kakovostjo načrtovanja in izvajanja pouka kot kompleksnega in celovitega procesa poučevanja in učenja ter medosebne komunikacije med učitelji in učenci ter med učenci in učitelji samimi. To je ključno izhodišče, ki mu velja slediti tudi ob razmislekih o tem, kako pouk in ocenjevanje znanja izvajati na daljavo, pravijo avtorji smernic.

Zdravniki diagnoze postavljajo na daljavo tudi s pomočjo fotografij

16. 04. 2020 11.46

Koronavirus je precej spremenil tudi delo družinskih zdravnikov. Ti imajo še vedno veliko obravnav bolnikov, se je pa način dela spremenil. Več je komunikacije po telefonu in spletu, bolniki zdravnikom pošiljajo fotografije, občasno pa uporabijo tudi videokonferenco. Zdravniki še opozarjajo, da se nekateri bolniki ne odločajo za pregled, ker jih je strah okužbe s covidom-19, a to ima lahko hude posledice.

Sredstva za dodatke v javnem sektorju bo zagotovila država

04. 04. 2020 15.48

Sredstva za dodatke zaposlenim v javnem sektorju zaradi izpostavljenosti in obremenjenosti pri obvladovanju epidemije covida-19 bo v celoti zagotovila država, je zatrdil minister za javno upravo Boštjan Koritnik. Pojasnil je, da bodo o tem, kdo in koliko dodatka dobi, odločali predstojniki, da pa si želi čim bolj enotne prakse dodeljevanja dodatka.

Po svetu potrdili več kot milijon okužb z novim koronavirusom

02. 04. 2020 07.22

Po svetu so potrdili že več kot milijon okužb z novim koronavirusom, kažejo uradni podatki oblasti, zbrani do 21. ure. Umrlo je 51.718 ljudi. Okužbe so zaznali v 188 državah in teritorijih. Polovica človeštva trenutno živi v spremenjenih razmerah zaradi sprejetih državnih ukrepov zaradi namena zajezitve pandemije koronavirusa, v katerih sta omejena gibanje in potovanje.

Cepljenje otrok v času covid-19: Pomembno je, da se opravi prvo cepljenje proti OMR

27. 03. 2020 08.23

Ena od običajnih zdravstvenih storitev, ki jo je prav tako prizadel izbruh novega koronavirusa, ki zaradi navala pacientov hromi zdravstvo, je cepljenje otrok. Med starši se zato na to temo pojavlja ogromno vprašanj, ki pa nimajo enotnega odgovora.

Ko se svet ustavi

21. 03. 2020 07.52

Pandemija novega koronavirusa je zaustavila življenje v Sloveniji in Evropi, pa tudi drugod. Zaradi prekinjene ekonomske aktivnosti nam grozi (globalna) recesija, a poleg grožnje ta kriza predstavlja tudi priložnost, tako za posameznike kot za ekonomijo in državo. Nam bo uspelo to krizo končati kot zmagovalci?

Državni zbor že naslednji teden o uvedbi naborništva

03. 03. 2020 19.57

Državni zbor bo v torek v prvem branju obravnaval predlog novele zakona o vojaški dolžnosti, ki jo je v postopek vložila SDS in s katero predlaga ponovno uvedbo naborništva. Koalicijska pogodba sicer predvideva postopno uvedbo naborniškega sistema, a v novi koaliciji očitno ni zadostne podpore, da bi ta zaživel v obliki, kot jo predvideva predlog SDS.

Šarec: Tehnični predlog je provokacija, ni sprejemljiv za kohezijske države

21. 02. 2020 13.35

Vrh EU, na katerem so voditelji članic EU razpravljali o predlogu proračuna EU za obdobje 2021-2027, se je končal brez dogovora. Evropska komisija je nazadnje predlagala obseg proračuna v višini 1,069 odstotka bruto nacionalnega dohodka (BND) EU, kar pa očitno ni zadovoljilo držav članic. Premier Šarec je tehnični predlog označil za provokacijo.

V Memphisu so si enotni: Iguodala, ne potrebujemo te

04. 02. 2020 17.37

Andre Iguodala si je od leta 2004, ko je prišel v NBA, ustvaril sloves enega najbolj zanesljivih košarkarjev v ligi NBA. Do te sezone ni nikdar odigral manj kot 62 tekem, v zadnjih letih pa je bil eden ključnih členov šampionske zasedbe Golden State Warriorsev. Po porazu v lanskem finalu je bil vključen v del zamenjave, ki ga je popeljala k grizlijem iz Memphisa, kjer pa njegova zvezda vse prej kot sveti.

Evropski parlament do poletja zahteva enotne polnilnike za mobilne naprave

01. 02. 2020 12.52

Evropski parlament je pritisnil na Evropsko komisijo, da najpozneje v pol leta pripravi načrt o uvedbi enotnih polnilnikov za vse mobilne naprave. Cilj tega koraka je zmanjšati elektronske odpadke in olajšati življenje ljudi. 88 odstotkov evropskih poslancev se strinja, da mora Evropska unija nujno ukrepati, da bi dosegla te cilje.

Ši Jinping: Kitajska je v boju z demonsko epidemijo

28. 01. 2020 06.39

Število žrtev novega koronavirusa na Kitajskem narašča: terjal je že 107 življenj, 4473 ljudi je okuženih. Število okuženih se je samo v enem dnevu tako skoraj podvojilo. Primer koronavirusa so potrdili tudi v Nemčiji, s tem pa tudi zabeležili prvi primer prenosa virusa s človeka na človeka v Evropi.

Sredi prihodnjega tedna manjša ohladitev, na začetku februarja pa občutna otoplitev

25. 01. 2020 07.15

V prihodnjih dneh lahko pričakujemo veliko oblakov in občasne manjše padavine, ki se bodo pojavljale predvsem v zahodni in južni Sloveniji. Meja sneženja bo visoko, nad okoli 1200 metrov nadmorske višine, nekoliko se bo spustila šele sredi prihodnjega tedna, ko nas bo prešla hladna fronta. A ohladitev bo le kratkotrajna, saj nas bo že v prvih dneh februarja dosegel občutno toplejši zrak. V najtoplejših krajih bodo temperature lahko presegle 15 stopinj Celzija.