enotne

Vipavska dolina med top deset destinacij v Evropi
22. 05. 2018 11.13
Znameniti turistični vodič Lonely Planet je Vipavsko dolino uvrstil na seznam najlepših krajev v Evropi, ki jih je vredno obiskati v tem poletju in jo označil za "skriti dragulj v srcu Evrope". Tuji pisci so bili navdušeni nad raznolikostjo in lepoto slovenska destinacije.

Pahor ob svetovnem dnevu čebel: Slovenija je srečna in ponosna
20. 05. 2018 17.43
"Slovenija je danes srečna in ponosna," je na slovesnosti ob svetovnem dnevu čebel poudaril predsednik Pahor. Čebele so vedno bolj ogrožene, del odgovornosti nosi človek in svetovni dan ga bo še enkrat več spomnil na odgovornost za varstvo narave in ohranjanje biotske raznovrstnosti, je dejal.

Avtomobili polepljeni z zdravstvenimi opozorili – bo to naslednja regulacija držav?
19. 05. 2018 09.44
Vožnja ubija, vožnja resno ogroža vas in okolico, vožnja lahko povzroči počasno in bolečo smrt. To je nekaj primerov zdravstvenih opozoril, ki bi v prihodnosti lahko ’krasila’ avtomobile, če bi se države odločile okoljsko problematiko in naše zdravje reševati na ta način. Ima država pravico, da s takimi ukrepi ogrozi blagovne znamke, nam potrošnikom pa vsili, da se vozimo v popisanih avtomobilih? Kako daleč gre lahko država s prepovedmi, kje so meje?

ANALIZA: Program vseh programov
19. 05. 2018 07.00
V volilnih programih strank smo preverili, kakšni so obeti za prihodnja štiri leta. Za vsako od petih področij - zdravstvo, sodstvo, promet, gospodarstvo in varnost - smo izbrali tri relevantna vprašanja, ki morajo zanimati volivce, da se bodo 3. junija lažje odločili. Tokrat vam predstavljamo odgovore tistih strank, ki ponujajo konkretne rešitve.

ANALIZA: Spet obvezno služenje vojaškega roka?
18. 05. 2018 06.00
Slovenija je, čeprav velja za varno državo, v zadnjih letih postavljena pred številne varnostne izzive. Slovenska vojska je spet dobila nezadostno oceno. Število prosilcev za mednarodno zaščito se povečuje. Z digitalizacijo in razvojem umetne inteligence pa se je povečala tudi kibernetska ogroženost.

ANALIZA: Nasvidenje v naslednji krizi
17. 05. 2018 06.00
Leta 2017, ob močni gospodarski rasti, je bilo po še nepopolnih podatkih Banke Slovenije tujih investicij za 13,4 milijarde evrov, kar je le dobrih 500 milijonov ali slabe štiri odstotke več kot leto prej.

Sladke in slane razvade – kdo nam lahko govori, ali jih smemo jesti ali ne?
29. 04. 2018 09.39
Prigrizki, sladke pijače, alkohol, sladkarije. Živila, ki niso adut zdravega načina življenja in za katere si države prizadevajo, da bi jih izrinile iz našega vsakdanjika. Vse lepo in prav do točke, ko se vprašamo, ali je način, s katerim bi to rade dosegle, pravi? Na izdelke želijo nalepiti zdravstvena opozorila o škodljivosti za zdravje ali za njih uvesti enotne embalaže. Se posameznik res ni sam sposoben odločiti, kaj je zanj dobro in kaj ne?

Nas vse večja regulacija držav ščiti ali omejuje našo svobodo?
17. 04. 2018 18.28
Svoboda in svobodna izbira se nam v današnjem času zdita nekaj samoumnevnega. Pa smo zares dovolj svobodni? Ali države z omejitvami želijo nadzirati, kaj bomo počeli? Kakšen vpliv ima lahko pretirana regulacija in ali je intelektualna lastnina dovolj zaščitena? O teh dilemah so razpravljali domači in tuji poznavalci in zagovorniki svobodnega trga na konferenci Free Market Road Show v Ljubljani.

Blagovne znamke na pragu izumrtja?
13. 04. 2018 18.04
Ali lahko pričakujemo, da v prihodnosti ne bomo imeli več blagovnih znamk? To se lahko zgodi hitro, če bodo države presodile, da se ne znamo odločati, kaj je za nas dobro in kaj ne. Za "nezdrave izdelke" bi uvedle enotne embalaže. Pa imajo pravico, bi to imelo učinek? O tej problematiki je na Slovenskem oglaševalskem festivalu govoril Ron Cregan, oblikovalski in komunikacijski strokovnjak.

Ima država pravico, da nam govori, kako bomo živeli?
12. 04. 2018 15.56
Pravica do izbire je naša temeljna pravica – imamo pravico do lastnega mnenja in pravico do svobodne odločitve, kakšen bo naš življenjski slog. Vendar tako v Sloveniji kot tudi v tujini doživljamo, da države vedno bolj omejujejo našo prosto izbiro, kaj naj jemo in kaj ne, kaj je za nas zdravo in kaj ne, pa vse do regulacije poklicev. Pa je takšno vmešavanje države upravičeno in učinkovito?

VIDEO: Sladke pijače, prigrizki, alkohol – kako daleč gre lahko država pri omejevanju našega vsakdanjega življenja?
30. 03. 2018 17.58
Ali lahko pričakujemo enotno embalažo in zdravstveno vsebino na izdelkih, za katere velja, da škodujejo zdravju? Imajo države pravico, da regulirajo naše odločitve – torej, da jemo sladkarije, slane prigrizke ali pijemo sladke pijače in alkohol?

Od nedelje na potovanjih v EU prosto tudi do spletnih vsebin na VOYO
30. 03. 2018 09.34
V nedeljo začne veljati uredba, po kateri bodo lahko uporabniki na potovanjih po Evropski uniji kjer koli dostopali do spletnih vsebin – filmi, televizijski programi, pretočna glasba, na katere so se naročili doma. Pravila bodo veljala za plačljive storitve, upoštevali pa jih bodo lahko tudi ponudniki brezplačnih vsebin.

Dobovškova Dobra država program zastavila na odpravi korupcije, uvedli bi tudi obalno stražo in zmanjšali število ministrstev
23. 03. 2018 19.23
Stranka Dobra država, ki jo vodi poslanec Bojan Dobovšek, bo volivce na državnozborskih volitvah skušala prepričati s programom, ki temelji na predpostavki, da je čas, da Slovenija postane dobra država. Program tako združujejo v štiri temelje: odprava korupcije, zdrave finance, zdravo okolje in varna država.

Trumpove nevarne 'mokre sanje': s (carinskimi) bombončki razbiti Evropo
14. 03. 2018 08.05
Donald Trump s spodkopavanjem svetovne trgovine igra nevarno geopolitično igro, ki bi se lahko ob neprimernem odzivu slabo končala predvsem za Evropo, opozarja strokovnjak za ekonomijo in trgovino Gabriel Felbermayr.

Bodo po cigaretah v enake embalaže zapakirani še alkohol in prigrizki?
26. 02. 2018 22.29
Slovenija je v letu 2017 sprejela Zakon o omejevanju uprorabe tobačnih izdelkov, ki je prinesel tudi enotne embalaže za pakiranja tobaka ne glede na proizvajalca. Toda v enotno embalažo bi bili v prihodnje lahko zapakirani tudi alkohol, sladke pijače, sladkarije in slani prigrizki. Mnogi se ob tem sprašujejo, če se bomo morali povsem odpovedati svobodnemu odločanju o tem, kaj bomo jedli, pili in počeli.

35-letnik krivde za septembrski umor nekdanje partnerice v Mariboru ne priznava, a ne zanika da jo je umoril
21. 02. 2018 13.20
35-letnik, ki ga obtožnica bremeni umora deset let starejše nekdanje partnerice na Preradovičevi ulici v Mariboru, dejanja ne priznava. Iz navedb obeh strani je sicer razvidno, da Sep in žrtev v času umora v stanovanju nista bila sama - tam naj bi bila še ena ženska, vsi trije pa naj bi bili pod vplivom drog.

Dve slovenski podjetji dobitnici mednarodne nagrade 'Naj delodajalec 2018'
12. 02. 2018 15.38
Preverili smo, kaj pomeni biti najboljši delodajalec. Kaj je tisto, kar ponuja svojim zaposlenim, da jim zjutraj ni težko vstati in oditi na delo, da se počutijo dobro?

Pence: ZDA in Južna Koreja enotne proti severnokorejskemu jedrskemu programu
11. 02. 2018 10.53
ZDA in Južna Koreja ostajajo enotne v nasprotovanju severnokorejskemu jedrskemu programu, je v odzivu na otoplitev odnosov med Korejama ob začetku olimpijskih iger v Pjongčangu dejal ameriški podpredsednik Mike Pence. Poudaril je, da se skupaj z Japonsko zavzemajo za osamitev države, dokler ne bo opustila jedrskega in balističnega programa.

Številka 112 za klic v sili deluje povsod v EU in tudi, ko nimamo omrežja
11. 02. 2018 07.16
Obeležujemo evropski dan enotne številke 112 za klic v sili, ki opozarja na varnost in ravnanje v primeru nesreč. Številko 112 lahko brezplačno pokličemo v kateri koli državi EU že od leta 1991. Zadnje poročilo o uporabi številke 112 kaže, da bodo klici v sili postali bolj učinkoviti s povečano uporabo storitve napredne mobilne lokacije.

FOTO: Srajčka, hlače in suknjič kot se šika - japonski šolarji v klopi v pregrešno dragi Armanijevi uniformi
09. 02. 2018 10.24
Vodstvo osnovne šole na Japonskem je starše razburilo z novico, da morajo otroci v šolo poslej prihajati oblečeni v pregrešno drage uniforme, skreirane pod prsti slavnega italijanskega oblikovalca Armanija. Cena za komplet stane skoraj 600 evrov. Starši so se - pričakovano - uprli, saj je šolnina v Deželi vzhajajočega sonca že brez luksuznih uniform izjemno visoka.

Sifilis, gonoreja, klamidija ... spolno prenosljive okužbe, ki se širijo tudi v slovenskih posteljah
30. 01. 2018 07.18
Morda bi za sifilis in gonorejo menili, da spadata prej v zgodovinske učbenike kot pa v današnji čas, a žal so spolno prenosljive okužbe realnost našega sveta in ne izginjajo. Na svetu se vsako leto na novo okuži kar 125 milijonov ljudi. Čeprav se največ govori o virusu HIV in hepatitisu, je najbolj razširjena okužba s klamidijo, ki lahko povzroča neplodnost in spontani splav.

FOTO in VIDEO: Nesojeni zastavonoša Jakov Fak odkrito o ciljih na ZOI v Pjongčangu: Uresničitev sanj bi bila medalja
29. 01. 2018 21.04
Slovenska olimpijska odprava se je pred dolgo in utrujajočo potjo v oddaljeni Pjongčang predstavila domači javnosti. Dobrih želja in pozitivnih misli v ljubljanskem hotelu Union ni manjkalo, eden redkih, ki mu ni bilo težko priznati, da bi bila uresničitev sanj medalja, je bil nesojeni zastavonoša, izjemni biatlonec Jakov Fak.

Vlada se je pripravljena pogajati o zahtevah šolnikov. Stavkali bodo tudi zaposleni na Furs
12. 01. 2018 06.41
Vlada se je s šolskim sindikatom Sviz pripravljena pogajati o stavkovnih zahtevah, ki jih je postavil sindikat, je po pogovorih z ministrico Makovec Brenčič in ministrom Koprivnikarjem povedal glavni tajnik sindikata Branimir Štrukelj. Počivavšek pa je sporočil, da bo 24. januarja poleg stavke potekal tudi protestni shod pred poslopjem vlade. Stavki se bodo pridružili tudi zaposleni v Fursu.

FOTO: 'Slovenija bo nepopustljivo vztrajala z nogami trdno na naših mejah'
22. 12. 2017 08.42
V čast dnevu samostojnosti in enotnosti se je odvila osrednja državna proslava, na kateri je govoril premier Miro Cerar. Dejal je, da bo Slovenija nepopustljivo vztrajala z nogami trdno na naših mejah. Pred proslavo je premier sprejel še svojce padlih v osamosvojitveni vojni.

Na palestinskih območjih v protestih proti Trumpovi odločitvi več poškodovanih
07. 12. 2017 07.09
Po odločitvi Donalda Trumpa o priznanju Jeruzalema za prestolnico Izraela in selitvi veleposlaništva ZDA iz Tel Aviva v Jeruzalem kritike iz sveta ne pojenjajo. Na palestinskih območjih so prav tako izbruhnili protesti, ki so se sprevrgli v nasilje. V spopadih med izraelsko vojsko in protestniki je bilo poškodovanih 31 Palestincev, od teh je eden v kritičnem stanju.

13 kvalitetnih frizerskih salonov na območju Ljubljane
21. 11. 2017 06.30
Že od nekdaj velja, da če človek da kaj nase, se to naprej opazi v urejeni frizuri. Skozi leta se skupaj z modo spreminja tudi stil pričesk. V današnjem hitrem tempu se stili menjajo celo vsakih nekaj mesecev.

V prihodnjih dneh naj bi Puigdemonta privedli pred belgijskega preiskovalnega sodnika
04. 11. 2017 06.53
Belgijsko pravosodje se mora odločiti, kako bo ravnalo glede izdanega evropskega naloga za prijetje in predajo odstavljenega katalonskega predsednika Carlesa Puigdemonta in štirih odstavljenih katalonskih ministrov, ki se nahajajo v Belgiji. "Sodnik se lahko odloči, da ne izda zapornega naloga ali pa izda zaporni nalog in jih izpusti pod določenimi pogoji," so pojasnili v Belgiji.

Sistematski zdravniški pregledi za otroke: šole za to ne bodo več skrbele?
25. 10. 2017 07.44
Kdo bo otroke vozil na sistematske zdravniške preglede? Šole ali starši sami? Bo odločitev ravnatelja Osnovne šole Prebold sprožila plaz tudi na drugih šolah? Že zdaj sicer ni jasno, kakšne prakse vodijo posamezne osnovne šole, saj ministrstvo ne vodi evidence, tudi glede avtobusnega prevoza do zdravstvenega doma ni enotne ureditve.

Bomo slovenski potrošniki le dočakali proizvode takšne kvalitete, kot jo imajo Avstrijci? EU odločna: Ni prostora za drugorazredno hrano
13. 10. 2017 18.54
Potem, ko so ugotovitve o slabših proizvodih za vzhodno evropski trg dvignile ogromno prahu, bo zdaj ukrepala Evropska komisija. V EU, ki je enoten trg, ni prostora za drugorazredno hrano, sporočajo z vrha o kakovosti hrane. Slovenija, Češka, Madžarska in Slovaška bodo še posebej pohitele s testiranji.

Narod, ki želi več in 'ne, ne, ne' iz Madrida: kako je leta naraščala katalonska podpora neodvisnosti
09. 10. 2017 08.09
Do leta 2000 katalonske družbe netenje konflikta s Španci skorajda ni zanimalo, Španija se je, ko je šlo za notranje probleme, ukvarjala z Baski. Potem pa so se začele spremembe. Od leta 2005 do letos se je delež zagovornikov katalonske neodvisnosti povečal s 13,6 odstotka na 41 odstotkov (julij 2017).