epidemija

Sledilnik pustil poseben pečat, prejel tudi oblikovalsko nagrado brumen
16. 04. 2022 19.30
Spletni portal Covid-19 Sledilnik je prejel najvišjo nacionalno oblikovalsko nagrado brumen. Portal združuje ogromne količine podatkov, ki jih predstavlja na jasen način, kar zahteva veliko tehničnih spretnosti in dober oblikovalski pristop, ki pusti vsebini, da zasije, je nagrado utemeljila mednarodna žirija. Se bodo ustvarjalci Sledilnika zdaj, ko epidemija pojenja, preusmerili v druge projekte?

Začetek ljubljanskega tedna mode: Kako je na modno industrijo vplivala epidemija?
15. 04. 2022 20.20
Po dvoletnem zatišju se je vrnil ljubljanski teden mode, ki je tudi letos postregel z izjemnimi kreacijami slovenskih oblikovalcev. V času epidemije smo bili sicer bolj vajeni trenerk in ostalih udobnih oblačil za premike po sobah, kar je vplivalo tudi na modno industrijo. Kako? Tudi o tem je tekla debata ob modni pisti.

Skupina I.C.E. eksplozijo odvečne energije ujela v novo zvočno podobo
15. 04. 2022 19.12
Slovenska glasbena skupina I.C.E. je za poslušalce pripravila novo skladbo z naslovom 'Kar te dela živega', s katero odpira novo dobo svoje zrelejše zvočne podobe. Skladba je nastala kot eksplozivna reakcija odvečne energije, ki se je v glavah članov skupine nakopičila v času epidemije, zanjo pa so posneli tudi zabaven videospot.

'Imel sem 95-odstotni upad prometa, a nisem upravičen do pomoči'
14. 04. 2022 10.19
Vlada se rada pohvali, kako je v pandemiji covida-19 pomagala gospodarstvu in pri tem ni pozabila na prav nikogar. Pa res ni? Resda je v tem mesecu objavila javni razpis za pomoč najbolj prizadetim panogam, med katerimi je tudi industrija zabave. A številna podjetja so kljub enormnim izgubam ostala brez pomoči. "Razpis je napisan tako, da se primerja promet v koledarskih letih 2019 in 2020. A epidemija se je začela šele marca 2020, do takrat smo delali normalno," opozarja podjetnik Ervin Simonič, ki ni izpolnil pogojev za pridobitev državne pomoči, čeprav je zaradi vladnih ukrepov zabeležil kar 95-odstotni upad prometa. "Očitno razpise pišejo ljudje, ki niti približno ne razumejo narave našega dela," je kritičen.

Od četrtka konec zaščitnih mask v notranjosti
13. 04. 2022 06.37
Vlada je na dopisni seji določila, da obvezna uporaba zaščitnih mask ostaja le še na področju zdravstvene dejavnosti in pri tistih izvajalcih socialno-varstvene dejavnosti, ki izvajajo nastanitev. Zaščitne obrazne maske v zaprtih javnih prostorih sicer ostajajo kot priporočilo. Ob tem so določili tudi prenehanje ukrepa vzdrževanja medosebne razdalje in prenehanje ukrepa izpolnjevanja pogoja PCT v zavodih za prestajanje kazni zapora in prevzgojnih domovih. Odlok začne veljati v četrtek.

Za Portorož bodo naredili izjemo: vrača se na tisoče harleyjev
13. 04. 2022 20.10
Portorož bo junija znova gostil srečanje motoristov, lastnikov kultnega motorja Harley-Davidson. Ti so Portorož obiskali že leta 2016, in čeprav se le redko vrnejo na isto destinacijo, so obisk nameravali ponoviti leta 2020. Toda vmes je posegla epidemija, letos pa bodo srečanje, kot kaže, vendarle lahko izvedli. Približno 30.000 ljudi bo prišlo na Obalo, kjer bo drugi konec tedna v juniju vse v znamenju lepotcev na dveh kolesih.

'Zdravstveni resor je eden najtežjih, če ne najtežji'
13. 04. 2022 06.00
V predvolilnih soočenjih vsi predsedniki strank poudarjajo, kako pomemben je zdravstveni resor in da se mu bodo posvetili. "Zagotovo je to eden najtežjih resorjev, če ne najtežji," pritruje tudi mož, ki trenutno zaseda ta položaj. Bi bil Janez Poklukar, ki ni strankarski kandidat, po volitvah še vedno pripravljen voditi ta resor, če bi mu katera koli politična opcija to ponudila? "Trenutna ekipa na ministrstvu je odlična in je pripravljena delati naprej, seveda pa je pomembno, da je program koalicije za to ekipo sprejemljiv in izvedljiv," je v oddaji 24UR ZVEČER odgovoril voditelju Urošu Slaku.

Ustavno sodišče razveljavilo določbo o dvigu plačnega stropa zdravnikom
11. 04. 2022 13.30
Ustavno sodišče je razveljavilo 48. člen desetega interventnega zakona (PKP10), ki bi za zdravnike in zobozdravnike zvišal najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač javnega sektorja. Med drugim je ocenilo, da izpodbijana določba, ki posega v temelje enotnega plačnega sistema, ni nujen ukrep za odpravljanje posledic epidemije covida-19. V Fidesu so se odzvali ostro: to bo še okrepilo njihovo zahtevo po izstopu iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju in zgoditi se bo moral bistveno prej, kot če omenjeni člen ne bi bil razveljavljen.

Poklukar napovedal konec obvezne nošnje mask
11. 04. 2022 09.57
V nedeljo smo v Sloveniji zabeležili 528 okužb z novim koronavirusom. Kot smo poročali, je svetovalna skupina za covid-19 že predlagala, da bi se ob upadu števila covidnih bolnikov na intenzivnih oddelkih sprostila tudi obveza nošenja mask v zaprtih prostorih. Minister Poklukar je ob strmem padcu okužb napovedal, da se bodo obvezne maske v zaprtih prostorih v kratkem poslovile, kot je namignil, morda še pred veliko nočjo, še vedno pa bodo ostale priporočene za ranljive skupine. O tem se bo že danes pogovorila posvetovalna skupina, ki bo sprejela odločitev, je potrdila Mateja Logar. Tako Logarjeva kot Poklukar sta zatrdila, da odprava ukrepa ni posledica kakršnih koli političnih pritiskov.

Davki epidemije: Odpadle operacije, manjša dostopnost zdravnikov in zapoznele diagnoze
11. 04. 2022 06.00
Dostopnost zdravstva se je med epidemijo bistveno zmanjšala. Odpovedi pregledov in posegov, prenaročanje, milijon manj obiskov bolnih pacientov pri osebnih zdravnikih in slab milijon manj izdanih napotnic v dveh letih se že kažejo v poslabšanju zdravstvenega stanja mnogih bolnikov. Manj je diagnoz oz. so te postavljene pozneje, ko so obeti za uspešno zdravljenje slabši. Poleg tega danes na zdravstvene storitve nedopustno dolgo čaka 15.000 bolnikov več kot pred dvema letoma.

Krimovke v Ormožu do 27. pokalne lovorike
10. 04. 2022 19.49
Rokometašice Krima Mercatorja so letošnje zmagovalke zaključnega turnirja za pokal Slovenije v Ormožu. Ljubljanska zasedba je v finalu premagala Z'dežele s 33:21 (17:12) in osvojila svojo 27. pokalno lovoriko. Krim je brez pokalnega naslova ostal le v letih 1992 in 1998, ko je zmagala ljubljanska Olimpija.

Rešitve strank za področje mentalnega zdravja: več kliničnih psihologov, licence in pouk brez telefona
10. 04. 2022 14.49
Desetletja je bilo področje duševnega zdravja pri nas močno zanemarjeno. Težave so se kopičile, pandemija, ki je povečala stiske, pa je dokončno razgalila nedelujoč sistem. Pomanjkanje kadra in kapacitet na eni ter veliko povečanje potreb na drugi strani pa pomeni, da si pred nastalo situacijo niti politika ne more več zatiskati oči. Ukrepi, ki so že bili sprejeti, opozarjajo številni, še zdaleč niso dovolj.

785 novih okužb. Maske bodo v zaprtih prostorih obvezne vsaj še do velike noči
10. 04. 2022 10.16
Pristojni so v soboto opravili 485 testov PCR in 3815 hitrih antigenskih testov. Z opravljenimi testi so potrdili 785 dnevnih okužb na novi koronavirus. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 30.088 aktivnih primerov okužb. Svetovalna skupina za covid-19 je medtem po besedah Mateje Logar že predlagala, da bi se ob upadu covidnih bolnikov na intenzivnih oddelkih, sprostila tudi obveza nošenja mask v zaprtih prostorih. Ker se je danes število takšnih bolnikov na covidnih oddelkih nekoliko dvignilo in še ni upadlo pod mejnik (35 bolnikov), bodo tako maske v veljavi ostale vsaj še do velike noči.

Logarjeva: Svetovalna skupina že predlagala ukinitev mask v notranjosti
09. 04. 2022 10.01
Pristojni so v petek opravili 1351 PCR-testov in 11.028 hitrih antigenskih testov ter potrdili 1839 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, kar je 21 okužb manj kot v četrtek. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar je medtem dejala, da je strokovna skupina že predlagala, da maske v notranjih prostorih ne bi bile več obvezne, temveč da bi ostale le kot priporočilo. Kot je dejala, bi to sprostitev uvedli, ko bi imeli na intenzivnih oddelkih sedem dni zapored manj kot 35 bolnikov. "Upamo, da bodo lahko ti ukrepi ostali v preteklosti," je dejala.

Pomoč po epidemiji: za podjetja iz prizadetih panog na voljo 10 milijonov evrov
08. 04. 2022 17.57
Za osem v pandemiji covida prizadetih gospodarskih panog bo na voljo 10 milijonov evrov težak razpis. Ukrep bo namenjen pomoči mikropodjetjem ter malim in srednje velikim podjetjem pri ponovnem zagonu dejavnosti po sprostitvi ključnih ukrepov na podlagi sofinanciranja stroškov dela za ohranjene zaposlitve med 1. avgustom 2021 in 31. januarjem 2022.

Državljani EU od sobote na Hrvaško brez covidnega potrdila
07. 04. 2022 14.15
Hrvate je razveselila novica, da bodo od sobote ukinjeni skoraj vsi covidni ukrepi. Za gostinske objekte tako ne bo več veljala prepoved delovanja po 2. uri zjutraj, maske pa bodo obvezne le še v zdravstvenih in socialnovarstvenih zavodih. Sproščanje je medtem nasmeh na obraz priklicalo tudi državljanom EU, saj jim za vstop v državo ne bo več treba predložiti covidnega potrdila.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?
07. 04. 2022 06.19
Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Kje je zaradi pandemije največ preseženih smrti?
06. 04. 2022 19.47
V času epidemije je bilo vprašanje, ali so ljudje umrli s covidom ali zaradi njega, ena najbolj perečih debat, saj je vlada na podlagi hospitalizacij sprejemala omejitvene ukrepe. Rezultati domačih in tujih analiz kažejo, da je večina bolnikov umrla prav zaradi koronavirusne bolezni. V ugledni britanski medicinski reviji The Lancet so objavili analizo, v katerih državah je bilo zaradi pandemije največ presežnih smrti. Čeprav je bila Slovenija po številu okuženih v svetovnem vrhu, pa se glede presežnih smrti uvršča v evropsko sredino.

Slovenci zaskrbljeni glede vojne v Ukrajini in epidemije covida
04. 04. 2022 09.46
Prebivalci Slovenije so močno zaskrbljeni glede vojne v Ukrajini in njenih morebitnih posledic za Slovenijo. Več kot 90 odstotkov vprašanih namreč pričakuje dvige cen energentov in osnovnih življenjskih potrebščin.

V bolnišnicah še vedno opravijo manj operacij in posegov od načrtovanih
03. 04. 2022 09.56
Čeprav se epidemija umirja - v soboto so potrdili 899 novih okužb - v bolnišnicah še vedno opravijo manj operacij in posegov od načrtovanih. Ponekod ne dosegajo niti tri četrtine programa nenujnih operacij, med najbolj obremenjenimi oddelki je ortopedija. Razlogi pa: prerazporeditev zaposlenih na covidne oddelke, bolniška odsotnost in odhodi medicinskih sester.

Hibridno delo – prednost za delodajalca ali zaposlenega?
02. 04. 2022 11.06
Ali hibridno delo pomeni več prilagodljivosti za zaposlene in nižje stroške za podjetja ali več nadzora, več dela in manj prostega časa? Kje in kako torej delati po epidemiji? Medtem ko so se podjetja hitro prilagodila, pa jasnih pravil države, kako delati in pod katerimi pogoji ter kakšen nadzor je dovoljen, še vedno ni.

'Kar 90 odstotkov v zavetišče sprejetih zapuščenih mačk je neželenih mladičev'
02. 04. 2022 07.00
Na število zapuščenih živali vplivajo številni dejavniki, med drugim gospodarske krize, epidemije, naravne nesreče, vojne in podobna izredna stanja. Čeprav se soočamo z eno hujših svetovnih zdravstvenih kriz, smo v Sloveniji do živali ostali odgovorni in dosegli nasprotno kot marsikje drugje po svetu, opažajo v Zavetišču Ljubljana. Zapuščenih psov je iz leta v leto manj, kar pa ne velja za mačke. Samo v Zavetišču Ljubljana jih v oskrbo sprejmejo do šestkrat več kot psov. Zakaj je tako? Pogovarjali smo se z vodjo zavetišča, kjer bodo v nedeljo odprli vrata za obiskovalce, da bodo lahko spoznali njihovo delo in morebiti posvojili eno od živali.

Kako zagotoviti ustrezno zdravstveno oskrbo za vse?
02. 04. 2022 07.00
V predvolilnem času tako rekoč vse stranke v ospredje spet postavljajo zdravstvo – kakovostno in za vse dostopno. Toda po dveh letih epidemije je zdravstvo samo še bolj izčrpano in še bolj težko dostopno. Že pred epidemijo predolge čakalne vrste za različne specialistične preglede in obravnave so se še podaljšale, več kot 130 tisoč ljudi je celo brez osebnega zdravnika. Zdravniki iz zdravstvenih domov odhajajo k zasebnikom ali drugam – tja, kjer so plače višje, obremenjenost pa manjša. O odhodu razmišlja tudi vse več mladih zdravnikov.

Več kot 30 milijonov evrov za duševno zdravje in odpiranje novih centrov
31. 03. 2022 19.40
Država bo v naslednjih dveh letih med drugim povečala mrežo centrov za duševno zdravje, ena od ključnih zavez je tudi odpravljanje kadrovskega pomanjkanja na področjih klinične psihologije in psihiatrije. Nove izzive je prinesla tudi epidemija covida-19, ki je močno vplivala predvsem na otroke in mladostnike. Lani se je število prvih psihiatričnih pregledov na Pediatrični kliniki Ljubljana v primerjavi z letom pred epidemijo podvojilo.

Beovićeva: Za slab potek drugega vala kriva hitro širjenje virusa in pandemična utrujenost
29. 03. 2022 17.07
Pred preiskovalno komisijo DZ, ki na zahtevo opozicije preiskuje z epidemijo covida-19 povezane vladne ukrepe, je znova pričala nekdanja vodja strokovne skupine za covid-19 Bojana Beović. Med krivci za slab potek drugega vala epidemije covida-19 je med drugim naštela hitro širjenje koronavirusa, pandemično utrujenost ljudi in odziv medijev.

Zdravnik: 'Tisti, ki še niso imeli covida-19, verjetno nimajo prijateljev'
27. 03. 2022 15.28
Korejsko javnost je nekoliko razburila izjava tamkajšnjega zdravnika Ma Sang-hyukja, ki je prejšnji teden na družbenem omrežju Facebook izrazil svoje stališče, da tisti ljudje, ki še niso preboleli covida-19, najbrž nimajo prijatlejev. Pozneje je sicer ta zapis izbrisal in korejskim medijem povedal, da so bile njegove pripombe metaforične in da je prišlo do nesporazuma.

Zunaj je bila pomlad, lepa, kot še nikoli
26. 03. 2022 18.50
Čeprav so se protikoronski ukrepi začeli sproščati že pred nekaj tedni, je prav Planica nekakšna simbolična prelomnica, ki je tudi v praksi dokazala, da se je življenje končno vrnilo v stare tirnice. Vseeno grenak priokus še vedno nosi tudi leto 2022, saj se številni navijači iz drugih držav še niso vrnili. So se pa zato pod Ponce množično zgrnili Slovenci.

Slovenci dokaj naklonjeni energetskemu odmiku od Rusije
25. 03. 2022 12.38
Inštitut za raziskovanje trga in medijev je marca izvajal raziskavo o vojni v Ukrajini in njenih posledicah. V anketi pod okriljem zveze Gallup International je sodelovalo več kot 23 tisoč državljanov 24 članic EU ter Švice in Srbije, med temi 735 Slovencev. Slovenci se najbolj bojijo povečanja življenjskih stroškov, glede sankcij proti Rusiji pa prevladuje mnenje, da so ustrezne.

Zaradi vojne v Ukrajini možne zamude pri izdelavi biometrične osebne izkaznice
25. 03. 2022 09.24
Zaradi zrednih okoliščin družba CETIS uporabnike osebnih izkaznic prosi za razumevanje in potrpežljivost ob morebitnem krajšem zamiku pri izdelavi nove osebne izkaznice, za katerega bodo podali vlogo v prvih dneh po 28. marcu. Kot so sporočili, se bodo vloge sicer lahko sprejemale nemoteno, je pa mogoče, da bodo izkaznice izdelane in predane na pošto do pet dni po oddaji vloge, če bodo to oddali že konec marca in prve dni aprila.

Jonatan Haller z zanimivim soavtorjem
22. 03. 2022 20.53
Zelo zanimivo zgodbo ima Jonatan Haller, glasbenik s slovensko-portugalskimi koreninami. Spoznali smo ga v šovu Slovenija ima talent. Mlademu nomadu je epidemija na življensko pot pripeljala zanimivega prijatelja, ki je postal so-avtor Jonatanove nove pesmi Obzorje.