epidemija

KOMENTAR: Brechtovska gesta v času covidne solidarnosti

15. 01. 2022 09.45

"Splošna korist je pred lastno koristjo," zapiše Brecht v svojo knjižico in kritično premišljuje o stavku, ki so ga nacionalsocialisti zapisali na svoj prapor in ga širili med ljudi. Pretkano, si misli Brecht, ko sprevidi, da za zapisanim stavkom stoji slepar, ki se pretvarja, da je solidaren in poln najbolj plemenitih namenov ter da celo ponoči ne spi, ker ga tako zelo "skrbi" skupnost. Brecht se sprašuje: "Kdo je ta skupnost, ki naj ji koristi posameznik in katere splošna korist naj bi bila pred lastno koristjo? Je to morda samo tista kopica ljudi, ki razširja ta stavek?"

Vlada o skrajšanju karanten: predlog naj bi stopil v veljavo sredi naslednjega tedna

14. 01. 2022 06.10

Vlada preigrava več scenarijev, na mizi je skrajšanje karantene s trenutnih sedmih na pet dni. Velika težava je namreč vse več zaposlenih v zdravstvu in šolstvu, ki so okuženi ali imajo odrejeno karanteno, zato sta oba sistema že na kolenih. Ministrstvo za zdravje naj bi predlog o tem pripravilo do ponedeljka, ko bo po besedah premierja Janše predvidoma tudi sprejet in uveljavljen sredi naslednjega tedna.

Upokojenci z nižjimi pokojninami in invalidi prejeli solidarnostni dodatek

14. 01. 2022 06.16

Upokojenci z nižjimi pokojninami in prejemniki invalidskih nadomestil so danes prejeli solidarnostni dodatek, ki ga predvideva deseti protikoronski zakon. Odvisen je od višine pokojnine oziroma nadomestila in znaša od 130 do 300 evrov.

100 dni pred volitvami: ostra retorika, nove stranke in civilna družba

14. 01. 2022 11.19

100 dni pred predvidenim datumom parlamentarnih volitev, ki bodo prvo dejanje supervolilnega leta, se v politični areni akterji pospešeno pripravljajo na spopad, ki bo določil obliko parlamentarne krajine za naslednja štiri leta. Koalicija in opozicija zaostrujeta retoriko, nekateri poslanci skačejo s potapljajočih se ladij, ustanavljajo se nove stranke, pojavljajo novi obrazi, močno pa se je okrepilo delovanje civilne družbe.

Janša pred komisijo: Mogoče sem kdaj predlagal verifikacijo kakšnih hitrih testov

14. 01. 2022 08.51

Preiskovalna komisija državnega zbora, ki se na zahtevo opozicije ukvarja z ukrepanjem vlade med epidemijo covida-19, nadaljuje s svojim delom. Tokrat je bil zaslišan premier Janeza Janša. Na vprašanje, ali je kdaj predlagal verifikacijo katerihkoli hitrih testov je Janša odgovoril, da mogoče. Povedal je, da je šlo za del izmenjave mnenj na sestankih z evropskimi kolegi, ki jih je prenesel na sestanke slovenske delovne skupine za covid. Na zaslišanje bi moral priti tudi Klemen Nicoletti, vendar je svojo udeležbo naknadno odpovedal. Predsednik komisije Robert Pavšič je po zaslišanju dejal, da je Janša svojo zgodbo glede dobave hitrih testov z Madžarske tekom zaslišanja večkrat spremenil.

Golob iz energetike v politiko? 'Gradili bomo produkt, ki bo malo levi, malo desni'

13. 01. 2022 18.56

Na političnem parketu Robert Golob nadaljuje koketiranje z državno politiko. "V kakšni državi želimo živeti?" se donedavni šef Gen-I-ja sprašuje na že drugi javni tribuni v mesecu dni, znova v organizaciji – za zdaj še društva – Bodi sprememba. Tokrat so se mu v Mariboru pridružili zgodovinar Luka Lisjak Gabrijelčič, antropologinja Vesna Vuk Godina, prvi predsednik slovenske vlade, Lojze Peterle, pa je sodelovanje zavrnil.

V Združenem kraljestvu skrajšali karanteno na pet dni, v Franciji stavkajo učitelji

13. 01. 2022 17.45

Britanska vlada je sporočila, da bo v svoji državi skrajšala minimalno obdobje samoizolacije za osebe s covidom-19 s sedem na pet dni, s čimer želi spodbuditi gospodarsko aktivnost. Potniki iz Velike Britanije pa bodo po novem lažje potovali v Francijo, saj je francoska vlada omilila stroge omejitve zanje, ki jih je v prizadevanjih za zajezitev okužb z novim koronavirusom uvedla minuli mesec. V Franciji medtem stavkajo učitelji zaradi pravil na šolah, povezanih z novim koronavirusom.

V sredo potrdili 6855 okužb z novim koronavirusom

13. 01. 2022 09.37

Pristojni so v sredo izvedli 13.335 PCR-testiranj in z njimi potrdili 6855 novih primerov okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako znova visok, znašal je 51,4 odstotka. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 50.633 aktivnih primerov okužb.

V torek potrdili kar 7420 novih okužb, v UKC Maribor pet bolnikov z omikronom

12. 01. 2022 07.20

Po tem, ko smo že včeraj poročali o rekordnem številu dnevnih okužb z novim koronavirusom, smo danes dosegli nov neslavni rekord. Pristojni so ob 14.814 izvedenih PCR-testih potrdili 7420 novih okužb s covidom-19. S tem smo zabeležili kar 2256 okužb več kot dan pred tem. V bolnišnicah je medtem hospitaliziranih 538 covidnih bolnikov, 154 jih je na intenzivni negi. V UKC Maribor zdravijo pet covidnih bolnikov z različico omikron.

Bi se v Planico marca končno lahko vrnili navijači?

12. 01. 2022 07.33

Marsikaterega slovenskega ljubitelja zimskih športov je konec tedna vznejevoljil pogled na prazen ciljni iztek na kranjskogorski Zlati lisici, medtem ko je v Adelbodnu v Švici za moške tekmovalce na tribunah navijalo 13.000 gledalcev. Še slabše volje so postali dan pozneje, ko so iz Planice sporočili, da odpovedujejo izvedbo nordijskega vikenda, ko bi se tja zgrnili športniki z vsega sveta. Zakaj lahko v osrčju Evrope organizirajo dogodek celo z gledalci, pri nas pa ne morejo izpeljati niti samega tekmovanja, so se spraševali. Poklicali smo organizatorje in epidemiologinjo ter dobili odgovore, zraven pa še žarek upanja. Bi se lahko marca v Planico vrnil tudi zvok ragelj in gasilskih siren?

Srednje šole prejele priporočila, naj ocene prilagodijo trenutnemu stanju

12. 01. 2022 07.00

Zaradi epidemioloških razmer so na ministrstvu za izobraževanje zmanjšali število ocen, ki jih mora učenec pridobiti pri posameznem predmetu v letošnjem šolskem letu. Prilagoditve ocenjevanja pa niso določili za dijake, čeprav epidemija vpliva tudi nanje. Za njih velja, da potrebno število ocen določi ravnatelj, ki se pred tem uskladi z učiteljskim zborom. So pa tudi srednje šole prejele priporočila z zavoda za šolstvo, naj prilagodijo ocenjevanje trenutnemu stanju. Različne težave in psihične stiske so povezane tudi s šolo, namreč v mladostniški populaciji od pojava epidemije dalje naraščajo, potrjujejo strokovnjaki.

FIDES bo za ureditev plač uporabil vse potrebne oblike sindikalnega pritiska

11. 01. 2022 16.59

Izredna letna konferenca Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije FIDES je glavnemu odboru podelila mandat, da za uveljavitev desetega protikoronskega zakona in za dosego izstopa iz enotnega plačnega sistema uporabi vse potrebne oblike sindikalnega pritiska.

Brez sredstev ministrstva ostali Gala Hala, Carmina Slovenica, Gledališče Glej in Laibach

11. 01. 2022 13.30

Rezultati programskega razpisa Ministrstva za kulturo za številne kulturne organizacije napovedujejo težke čase. Brez sredstev na razpisu so med drugim ostali Gledališče Glej, Carmina Slovenica, Gala Hala z Metelkove in celo skupina Laibach. Na ministrstvu zaenkrat rezultatov ne komentirajo, dokler ne bodo prejeli poštnih povratnic vseh, ki so prejeli določbe.

V ponedeljek potrdili rekordnih 5164 okužb z novim koronavirusom

11. 01. 2022 08.20

Padel je nov covidni rekord. Pristojni so v ponedeljek ob izvedbi več kot 10.000 testov PCR potrdili 5164 okužb z novim koronavirusom. To je do zdaj najvišje dnevno število okužb v Sloveniji, na rekord pa je že predhodno namigovalo tudi visoko število izdanih TAN kod. Dvignil se je tudi delež aktivno okuženih, in sicer na 39.906.

Med največjimi globalnimi grožnjami tudi odkrivanje vesolja

11. 01. 2022 13.08

Svetovni gospodarski forum je objavil poročilo o tveganjih za leto 2022, ki med drugim prinaša analizo in napovedi tveganj, s katerimi se bo moralo soočiti človeštvo. Kot opozarjajo, so stroški neukrepanja veliko višji od stroškov ukrepanja in dodajajo, da ne napredujemo dovolj hitro, a upajo, da se vsaj premikamo v pravo smer. Izpostavljajo vpliv pandemije in posledice različnega okrevanja, ki s seboj prinašajo družbene napetosti in globalne delitve, namesto da bi čim bolj sodelovali pri celjenju brazgotin, ki jih je svetu zadal covid-19.

Pred 100 leti je znanost rešila prvega sladkornega bolnika

11. 01. 2022 07.16

Zahvaljujoč znanosti in kanadskima znanstvenikoma Fredericku Bantingu in Charlesu Besti, ki sta uspešno izolirala inzulin iz trebušnih slinavk psov, je pred natanko stotimi leti 14-letni kanadski deček Leonard Thompson prejel prvo injekcijo inzulina, ki mu je omogočila preživetje.

Cene hrane bodo višje, a na gospodinjstvo naj bi to zneslo le 100 evrov letno

09. 01. 2022 20.55

Zadnje mesece cene pogonskih goriv, elektrike in plina letijo v nebo, dražijo se tudi številne surovine. Vse to močno občutijo tudi proizvajalci hrane, ki kljub temu cen svojih proizvodov še niso bistveno spreminjali, če pa so jih, potrošniki tega še nismo zelo občutili. Velik del podražitev so nase namreč prevzeli trgovci, kar naj bi se, vsaj v manjšem obsegu, dogajalo tudi v prihodnje. Zato agrarni ekonomist Aleš Kuhar miri: cene hrane bodo višje, a za povprečno gospodinjstvo bo to pomenilo vsega 100 dodatnih evrov v celem letu.

Kdaj bi lahko testiranje PCR omejili le na določene izjeme?

09. 01. 2022 19.32

Na vstopnih točkah se pozna, da je na testiranje na okužbo z novim koronavirusom vsak dan naročenih več ljudi. Ne glede na to sistem testiranja za zdaj ostaja nespremenjen. V Ljubljani teste za pozitivne na hitrih testih opravljajo brez naročanja, trenutno opravijo okoli 60 odstotkov več testov kot pred prazniki. Na mariborski vstopni točki danes ni bilo nobene gneče, čeprav je število dnevno naročenih na testiranje PCR v primerjavi s preteklimi konci tedna močno poskočilo. Če pa bi se število okuženih resno izjemno povečalo, pa pristojni napovedujejo, da imajo pripravljen nov načrt, po katerem bodo spremenili določene poti testiranj.

Kučan: Današnje podobe fašizma niso enake tistim iz zgodovine, a izhodišča so enaka

09. 01. 2022 12.56

"Vojna je zlo zoper človečnost, zato je delo za mir tako zelo dragoceno," je na osrednji slovesnosti ob 80. obletnici dražgoške bitke dejal nekdanji predsednik republike Milan Kučan. V govoru je zelo kritično komentiral tudi delovanje vlade. "Treba je povedati, kam lahko vodijo razgradnja ustavne ureditve, poskusi vladanja z odloki, izigravanje zakonov, napadi na sodstvo, tožilstvo in svobodo tiska," je naštel in dodal, da se je temu treba upreti. "Današnje podobe fašizma niso enake tistim iz polpretekle zgodovine. A izhodišča so enaka," je še dejal in opozoril na prihajajoče volitve kot edino demokratično sredstvo za zamenjavo oblasti.

Digitalno izobraževanje – obeti in izzivi

08. 01. 2022 07.00

Pandemija covida-19 ni postavila pod vprašaj samo odpornosti zdravstvenega sistema ali gospodarstva, ampak tudi odpornost vseh ostalih državnih (pod)sistemov. Eno izmed takšnih področij je izobraževanje. Marca 2020 se je prvič v zgodovini Republike Slovenije izobraževanje na vseh ravneh pričelo izvajati na daljavo, kar je omogočila digitalizacija oz. uporaba digitalnih orodij. Tekom širokega uvajanja izobraževanja na daljavo v 2020 so se pojavili številni izzivi, saj je (bila) odpornost izobraževalnega sistema na krize, kot je epidemija covida-19, precej slaba. Obenem pa so se pojavile številne priložnosti.

Delo od doma zahteva prilagajanja tudi za novinarje oddaje 24UR

07. 01. 2022 20.37

Da se ne bi uresničil črn scenarij, ko bi bilo v karanteni zaradi okužb in visokorizičnih stikov hkrati kar 400 tisoč Slovencev, stroka poziva, naj se, če se le da, v čim večji meri dela od doma. Tudi v redakciji oddaje 24UR skušajo čim bolj omejiti stike, zato novinarji prispevke pogosto pripravijo kar na terenu ali doma. Kar seveda zahteva nekaj prilagajanja in iznajdljivosti.

Odrasel posameznik v Sloveniji spolno aktiven štirikrat do šestkrat mesečno

07. 01. 2022 18.58

Kako zaželena je v vašem življenju spolnost? Mednarodna raziskava, v katero je vključena tudi Slovenija, ugotavlja, da se nezadovoljstvo, povezano s pomanjkanjem spolnosti, kaže tudi na drugih področjih v življenju, kar, če poenostavimo, kaže na to, da je rešitev za večjo produktivnost, uspešnost in zadovoljstvo enostavna: več posteljnih aktivnosti. A žal ni vedno tako enostavno. V zadnjih letih sicer napredka na področju pogostosti spolnih odnosov ni, še vedno se strastem v povprečju prepustimo štirikrat do šestkrat na mesec.

V četrtek 4069 okužb, od ponedeljka karantene sedemdnevne

07. 01. 2022 09.42

Od ponedeljka bodo karantene trajale le še sedem in ne več deset dni, prav tako so med izjemami polno cepljeni in preboleli. Pristojni so sicer ob 11.016 opravljenih testih PCR v četrtek potrdili 4069 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Vladni podatki razkrivajo, da se zaradi okužbe z novim koronavirusom v bolnišnicah zdravi 547 oseb, tri manj kot dan prej. Prav tako je nižje število bolnikov na intenzivni negi.

Za testiranje na novi koronavirus iz državnega proračuna doslej skoraj 159 milijonov evrov

06. 01. 2022 17.56

Državni proračun je doslej kril stroške za hitro in PCR-testiranje na okužbo z novim koronavirusom v višini 158,8 milijona evrov. Od tega so leta 2020 za testiranje namenili 8,4 milijona evrov, lani pa 150,3 milijona. Ob tem se utegne obseg testiranja v tokratnem epidemičnem valu še bistveno povečati zaradi kužnosti različice omikron, a minister Janez Poklukar napoveduje, da testi v prihodnosti ne bodo več v celoti kriti iz proračuna.

V sredo 3829 okužb. Več okužb v DSO-jih, potrjen tudi omikron

06. 01. 2022 09.38

Omikron je že vdrl tudi v domove za starejše. V Domu upokojencev Nova Gorica (DUNG) je okuženih enajst stanovalcev, pri sedmih je že potrjen omikron. Pristojni so sicer ob 10.083 opravljenih testih PCR v sredo potrdili 3829 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 38-odstoten. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 25.752 aktivnih primerov okužbe. V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano in na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo so s sekvenciranjem do zdaj potrdili 596 primerov različice omikron.

Zgodbe o izgubi in obupu: nosečnica dve uri čakala na pomoč

06. 01. 2022 09.34

Ko je zaprto kitajsko mesto Šjan ta teden slavilo zmago v boju za zajezitev širjenja covida-19 v skupnosti, so se na družbenih omrežjih pojavile grozljive zgodbe o izgubi in obupu, ki prikazujejo ogromno človeško trpljenje, ki ga povzroča politika 'zero-covid' na Kitajskem.

'Vzorci nasilništva še vedno najpogosteje izvirajo iz virtualnega sveta'

05. 01. 2022 19.56

Po zadnjem incidentu na srednji šoli v Celju, v katerem je dijak s škarjami napadel profesorico matematike, smo preverili, kako pogosti so napadi učencev na učitelje v Sloveniji, in ugotovili, da so k sreči redki. V sindikatu vzgoje in izobraževanja so nad incidentom pretreseni. V zadnjih dveh letih sicer opažajo stopnjevanje nasilja nad učitelji, še posebej v višjih razredih osnovne šole. In kako pojasniti takšna dejanja? Po mnenju psihoterapevta Mihe Kramlija je nasilno obnašanje pri mladostnikih večinoma posledica spremljanja nasilnih vsebin.

Možen scenarij 400.000 obolelih in v karanteni, zapiranje države v prihodnje ni izključeno

05. 01. 2022 09.31

Minister za zdravje Janez Poklukar pravi, da bi se lahko v prihodnjih tednih glede na hitro širjenje različice omikron zgodilo, da bo naenkrat okuženih ali v karanteni 400.000 ljudi v Sloveniji. Ob hospitaliziranih 542 covidnih bolnikih pa "s težkim korakom stopamo v peti val epidemije," je dodal. Svetovalna skupina za covid-19 je v ponedeljek imela na mizi tudi morebitno uvedbo zaprtja države, Poklukar pričakuje, da bodo o tem v prihodnjih tednih znova odločali.

Skokovita rast okužb po praznikih: v ponedeljek odkrili 3393 novih primerov

04. 01. 2022 09.54

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo ob opravljenih 7485 testih PCR v ponedeljek potrjenih 3393 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 45,3 odstotka. Vodstvo UKC Maribor je medtem sporočilo, da se razmere v bolnišnici počasi izboljšujejo. Ob tem se bojijo, kaj bo prinesla nova različica omikron, ki se širi med prebivalstvom. Zaradi bistveno večje nalezljivosti bi lahko omikron povzročil tudi pomanjkanje kadra.

Astrološka napoved: 2022 bo leto sprememb – kdor se bo znal prilagoditi, bo uspešen

02. 01. 2022 14.46

Leto 2022 bo po napovedih psihološke astrologinje prineslo številne priložnosti, glavni motiv pa bo ambicija. Prišlo bo do nove ideologije. Potrebnega bo veliko prilagajanja in učenja. Prilagoditi se bo treba na nova delovna mesta, se učiti novih veščin, se odpreti novemu znanju, tujim jezikom. Kdor se bo znal hitro prilagoditi, bo imel uspešno leto, kdor bo zamujal, s svetom ne bo mogel več "ujeti koraka". Pandemija se bo končala konec februarja 2023. "Ne pričakujmo, da bo življenje takšno, kot je bilo pred pandemijo. S prilagajanjem bomo imeli "novo normalno stanje" s periodičnimi sunki v takšni ali drugačni obliki šele po letu 2025," napoveduje.