epidemija

Med epidemijo 8 do 14 odstotkov odraslih pilo več alkohola kot pred njo
16. 11. 2021 11.54
Nacionalni inštitut za javno zdravje je v razpravi o alkoholni problematiki v luči epidemije covida-19, ki jo je pripravil v okviru projekta SOPA, opozoril na problematiko porasta težav z alkoholom in povezanimi duševnimi stiskami. Zaskrbljujoče je tudi, da je delež alkoholiziranih povzročiteljev smrtnih prometnih nesreč v letu 2020 znašal 37 odstotkov, kar je šest odstotkov več kot v letu 2019.

'Jože, požen!'
16. 11. 2021 11.15
"Končno!" so pred tednom v Kranjski Gori, kjer so prvi doživeli letošnji sneg, rekli tisti, ki komaj čakajo zimsko sezono in 'ali pa tudi če ne' tisti, ki z obilnim snegom preteklega konca sezone, ko je padalo še maja, niso pozabili. Lanskoletne pozne pošiljke snega marsikdo ne more pozabiti, tudi ne na Kaninu, kjer so sicer odvisni od naravnega snega, a je bilo sedem metrov za njih malo preveč. A kot pravi direktorica smučišča Sončni Kanin Manuela Božič Badalič in hkrati tudi predsednica Združenja slovenskih žičničarjev, do odprtja zimske sezone res ni več daleč. Pa bo kaj drugačna od zadnjih dveh?

Bolnišnicam poleg Rdečega križa in študentov na pomoč tudi slovenski vojaki
16. 11. 2021 06.09
Ob sedmi uri je v štiri največje slovenske bolnišnice na pomoč vkorakalo 20 pripadnikov Slovenske vojske, ki bodo pomagali pri negi covidnih bolnikov. Ob naraščanju števila hospitaliziranih je namreč trenutno največji problem pomanjkanje kadra. Možnosti za prerazporejanje zdravstvenega osebja na covidne oddelke so praktično že izčrpali, pri oskrbi bolnikov pomagajo študenti in prostovoljci. "Vsaka roka pride prav," poudarjajo na UKC Ljubljana, kjer pomoč SV in prostovoljcev pozdravljajo.

Bolnišnice v pripravo maksimalnih zmogljivosti: UKC Ljubljana odprl nov covidni oddelek
15. 11. 2021 05.50
Prejšnji konec tedna se je število okuženih z novim koronavirusom, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, še povečevalo. Po napovedih koordinatorja covidnih bolniških postelj pri ministrstvu za zdravje Roberta Carotte bodo bolnišnice odprle maksimalne kapacitete. To je skupno okoli 1200 postelj, od tega 280 za intenzivno terapijo. Tako so to storili že v UKC Ljubljana, kjer so nov covidni oddelek odprli v prostorih Bolnišnice dr. Petra Držaja. Za začetek bodo tam zagotovili 37 dodatnih postelj.

KLON: Moramo se zbuditi iz hibernacije, ki jo imenujemo življenje
14. 11. 2021 12.13
Celjska rock skupina KLON že od samega začetka piše nova, aktualna ter drzna besedila in tega pravila se je držala tudi pri najnovejši skladbi 'Tvoja igra, tvoj moment!', s katero popisuje našo staro (novo) normalnost. Fantje z udarnim ritmom opozarjajo, da je treba ponastaviti in na novo sestaviti naše vrednostne sisteme, spremeniti naše (preveč pasivno) obnašanje in se zbuditi iz hibernacije, ki jo imenujemo življenje.

Prostih le še devet covidnih intenzivnih postelj, odprli še 10 dodatnih
13. 11. 2021 17.34
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je povedal, da je v državi prostih še devet covidnih intenzivnih postelj. Z direktorji covidnih bolnišnic so se zato na večernem sestanku dogovorili, da bodo bolnišnice kapaciteto covidnih intenzivnih oddelkov povečale za 10 dodatnih postelj. Prihodnji teden bodo bolnišnice covidnim bolnikom namenile maksimalne kapacitete. A glavna ovira niso postelje ali prostor, temveč pomanjkanje kadra, opozarja Vindišar.

Covidni dodatki v javnem sektorju: rekorder v letu in pol prejel več kot 81 tisoč evrov
13. 11. 2021 19.36
Več kot 700 milijonov evrov je država samo letos porabila za najrazličnejše dodatke v javnem sektorju in to kljub temu, da je vlada konec epidemije razglasila že 15. junija. Vseeno iz državne blagajne za to mesečno odteče na desetine milijonov, na kar že ves čas opozarja tudi Fiskalni svet. Koliko je teh dodatkov, kdo jih dobiva in kakšne so rekordne številke?

Slovenski vojaki bodo pomagali pri zdravljenju in negi pacientov
12. 11. 2021 20.28
Vlada je na dopisni seji sprejela odločitev, da bo Slovenska vojska zaradi hitrega porasta števila hospitaliziranih zaradi covida-19 s svojimi zdravstvenimi zmogljivostmi podprla delovanje zdravstvenega sistema. Vključila se bo v zdravstveni sistem ter pomagala pri zdravljenju in negi pacientov.

IJS: Epidemija je predvidoma dosegla vrh četrtega vala
12. 11. 2021 17.22
Institut Jožef Stefan v svoji najnovejši napovedi ocenjuje, da je epidemija predvidoma dosegla vrh četrtega vala glede na število pozitivnih testov. Vrh bo v enotah intenzivne terapije predvidoma dosežen v zadnjem tednu novembra zaradi časovnega zamika od pozitivnega testa do hospitalizacije. Predvidoma bo na intenzivnih oddelkih več kot 250 covidnih bolnikov, verjetno pa jih ne bomo presegli 300.

Slabši pogoji za delo kot pred epidemijo, najbolj v javnem sektorju
12. 11. 2021 14.10
Četrtina zaposlenih se sooča s slabšimi delovnimi pogoji kot pred izbruhom epidemije, predvsem v javnem sektorju. Med zaposlenimi v zasebnem sektorju pa beležijo več menjav in izgub delovnih mest, v raziskavi ugotavlja družba Valicon. Delež zaposlenih, ki je v preteklem mesecu delal od doma, je primerljiv s predkoronskimi ravnmi. Se pa je pa med prebivalce spet vrnil strah pred draginjo.

Skupaj naprej: 'Začeti moramo razmišljati o skupnosti, ne le o samem sebi'
11. 11. 2021 18.00
20 mesecev dolga koronska kriza je družbo razdelila, znašli smo se v slepi ulici in čas je, da te delitve presežemo. V ta namen sta dve največji televizijski hiši v Sloveniji, POP TV in RTV, združili moči in ustvarili oddajo Skupaj naprej. Besedo smo dali gostom, ki ne taktizirajo, ki imajo vsebino, ki so znali dati v kontekst družbeno dogajanje ter nam odpreti obzorja, da se lahko skupaj vprašamo, v kakšni Sloveniji si pravzaprav želimo živeti. Poudarjajo, da ljudje izgubljamo stik med seboj. Pozabljamo, kako pomemben je fizičen dotik ter kako pomembna je medsebojna solidarnost. Kritični so, da se veliko preveč poudarja individualizem, namesto da bi v ospredje stopila skupnost. In prav to, pravijo, bi naredilo bistveno razliko pri spopadanju z epidemijo.

Podobe virusne more: tekajoče sestre, nenehni piski aparatov, ki ohranjajo življenja, e-objemi ...
11. 11. 2021 20.47
Kakšne so, ko govorimo o zdravju naše družbe, posledice leto in pol dolge virusne more? In kako iziti iz te krize? Dr. Marko Žličar, vodja diagnostično-terapevtskega servisa, čigar največji strah je, da bo moral izbirati med bolniki, razmišlja, da je tisto, kar nas lahko reši, skupna družbena odgovornost, odgovornost in skrb do sočloveka, soseda, prijatelja, družinskega člana, konec koncev cele skupnosti, v kateri živimo.

V bolnišnice vse 'razpoložljive moči', Krek na pomoč poziva tudi zaposlene na NIJZ
11. 11. 2021 17.20
Število hospitaliziranih je znova močno naraslo, zato bolnišnice znova povečujejo kapacitete postelj na covidnih oddelkih, je ob današnjem obisku Klinike Golnik povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Zahvaljuje se vsem, ki so priskočili na pomoč v bolnišnicah, za pomoč pa se dogovarjajo tudi s civilno zaščito, Rdečim križem in vojsko.

V Berlinu ob stoti obletnici rojstva obsežna retrospektiva Helmuta Newtona
11. 11. 2021 16.45
Berlinska Fundacija Helmuta Newtona je za lansko leto pripravila razstavo, s katero je želela obeležiti 100. obletnico rojstva enega najpomembnejših fotografov 20. stoletja, po katerem nosi ime. Načrte jim je prekrižala epidemija, zdaj pa je obsežna retrospektivna razstava Helmut Newton – zapuščina po letu dni na ogled v prostorih fundacije.

Avstrija vse bližje zaprtju države za necepljene
11. 11. 2021 08.29
Ob širjenju okužb z novim koronavirusom v Avstriji poteka razprava o zaostrovanju ukrepov. Med njimi je na mizi tudi zaprtje javnega življenja za necepljene. Najstrožje ukrepe naj bi uvedli v Zgornji Avstriji in Salzburgu, kjer naj bi bil 'lockdown' tudi najbolj priporočljiv. V zadnjih 24 urah so v Nemčiji zabeležili 50.196 novih primerov okužbe s koronavirusom. To je znak velike moči tokratnega vala epidemije, so sporočili z Inštituta Roberta Kocha. Medtem pa je bolgarska vlada spričo izrednih razmer zaradi pandemije covida-19 Evropsko unijo oz. njene članice zaprosila za pomoč. Kot so v sredo pojasnili v Bruslju, je uradna Sofija aktivirala mehanizem EU za pomoč ob izrednih nesrečah. V Bolgariji potrebujejo predvsem medicinsko opremo, kot so kisikove maske, ventilatorji in postelje za intenzivno terapijo.

V drugem polfinalu je prišlo do spremembe, na oder bo stopila Lara Žgajnar
11. 11. 2021 15.13
Žal živimo v novi realnosti, ko so hitre odločitve in prilagajanja postali del našega vsakdana. In to velja tudi za produkcijo našega najbolj gledanega šova Slovenija ima talent. Ker je med člani plesne skupine Misfists, ki bi morala nastopiti to nedeljo, prišlo do okužbe in zato je prišlo do zamenjave. Namesto Misfits bo v nedeljo nastopila pevka Lara Žgajnar.

Poklukar: Le z upoštevanjem PCT in cepljenjem se lahko izognemo zaprtju
11. 11. 2021 06.00
O kritičnih razmerah v zdravstvu je za oddajo 24 UR ZVEČER spregovoril minister za zdravje Janez Poklukar, ki je vse državljane znova pozval k cepljenju.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44
Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Domovi za starejše – lani najbolj na udaru, danes drugače
09. 11. 2021 13.02
Medtem ko zunaj domov za starejše padajo rekordi o številu okuženih z novim koronavirusom, se zdi, da v domovih kljub temu življenje poteka skorajda normalno. Povsem drugače kot lani, ko smo v času prvega vala epidemije zaradi številnih okužb in smrti o njih skorajda dnevno poročali. Stanovalci se danes družijo, imajo obiske, seveda ob spoštovanju PCT-pogoja. Zasluga za to, da razmere niso kritične, gre, pravijo vodstva domov, predvsem visoki precepljenosti. Cepljenih je namreč 97 % stanovalcev.

IJS: Hitrost naraščanja epidemije se upočasnjuje
09. 11. 2021 19.52
Na Institutu Jožef Stefan ugotavljajo, da epidemija še vedno narašča, vendar se nakazuje, da se hitrost naraščanja upočasnjuje. Ocenjeno reprodukcijsko število je približno 1,25. Po kriterijih ECDC smo v temno rdeči fazi. Strokovnjaki ocenjujejo, da je hkrati neprecepljena in neprekužena še približno slaba petina prebivalstva, dovzetna pa približno slaba četrtina prebivalstva.

'Hitro testiranje cepljenih ni najbolj smiselno, pomembno je spoštovanje ukrepov'
09. 11. 2021 06.00
"Vsekakor pričakujemo, da bomo z novimi ukrepi omejili porast novih okužb, z upanjem, da bodo vsi, ki bodo potrebovali bolnišnično zdravljenje, to tudi dobili," pravi Mateja Logar. Seveda moramo ukrepe spoštovati in jih ne smemo izigravati, poudarja vodja svetovalne skupine.

Pošle zaloge otroških mask: 'Otroci lahko ta teden uporabljajo maske iz blaga'
08. 11. 2021 15.29
Z novim odlokom je vlada prepovedala uporabo mask iz blaga v javnih zaprtih prostorih. Gre za odločitev, ki je presenetila marsikoga, saj so bile maske iz blaga dovoljene kar leto in pol. Mnogi so pohiteli v lekarne in trgovine po medicinske maske, a jih marsikje ni več na zalogi. Kot je pojasnila Logarjeva, če kirurških mask ni na zalogi, lahko otroci ta teden še uporabljajo maske iz blaga. Največ težav imajo starši šolarjev, saj morajo zagotoviti medicinske maske tudi zanje, kar pa je za marsikoga precejšen finančni strošek.

Novi ukrepi: PCT že pri starosti 12 let, nove omejitve in koordinacija v zdravstvu
08. 11. 2021 06.29
V skladu z najnovejšim vladnim odlokom so v veljavi številni strožji ukrepi, namenjeni zajezitvi širjenja covida-19. Ti zajemajo znižanje starostne meje za izpolnjevanje pogoja PCT na 12 let, omejitev obratovalnega časa gostinskih lokalov, prepoved zbiranja izven družinskega kroga in obvezno uporabo zaščitnih mask v zaprtih prostorih. Javne kulturne prireditve se lahko zaenkrat izvajajo le v zaprtih prostorih s fiksnimi sedišči.

Iniciativa Glas ljudstva v predvolilnem času z zahtevami do političnih strank
08. 11. 2021 17.51
Mreža civilne družbe in nevladnih organizacij, ki se v predvolilnem času povezuje v iniciativo Glas ljudstva, je na novinarski konferenci med drugim naslovila problematiko pravne države, podnebnih sprememb, stanovanjske politike, starejših in socialne države. Obenem politične stranke poziva, da se do njihovih zahtev opredelijo.

Na ministrstvu o podaljšanju bonov zaenkrat ne razmišljajo
08. 11. 2021 16.23
Na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo o podaljšanju bonov, ki veljajo do konca leta, ne razmišljajo. Ti so po njihovih navedbah namreč dosegli svoj namen. "Če bi prišlo do dodatne zaostritve epidemioloških razmer in s tem vladnih ukrepov, pa bomo to odločitev ponovno pretehtali," so povedali.

Že 4. leto za najboljši medijski portal v regiji
08. 11. 2021 10.54
Podjetje Media Daily ima že četrto leto za izbor najboljšega novičarskega portala v regiji. Naša stran je bila tri leta zapored na prvem mestu, tudi letos pa upamo na vaše glasove!

Skupaj naprej v boj z najbolj črnimi dnevi epidemije
07. 11. 2021 20.58
Ko smo objavili, da bosta dve največji slovenski televiziji združili moči v skupni oddaji o covidu-19, so vsi začeli spraševati, ali bodo res videli isto stvar, če bodo v četrtek ob 20. uri s TV SLO 1 preklopili na POP TV. Ljudje kar ne verjamejo, da bodo na obeh programih prvič v zgodovini videli isto oddajo istočasno. Pa jo bodo, oddajo Skupaj naprej. V njej bodo nastopili različni strokovnjaki, ne bo pa politikov. To bo oddaja, ki ne želi razdvajati in v kateri ne bo prostora za prepire, ampak bo nosila enotno sporočilo, da smo vsi v istem čolnu.

Covid občutno skrajšal pričakovano življenjsko dobo, v Sloveniji za več kot eno leto
07. 11. 2021 14.00
Nova raziskava univerze v Oxfordu je pokazala, da se je pričakovana življenjska doba, odkar imamo epidemijo covida-19, občutno skrajšala. Študija, v kateri so število smrti v letu 2020 primerjali s tistim med letoma 2005 in 2019, vključuje tudi podatke za Slovenijo. Kazalci kažejo, da bomo živeli 1,06 leta manj.

Slovenija po številu potrjenih primerov v zadnjem tednu prva na svetu
07. 11. 2021 09.56
Ob 5451 odvzetih brisih s PCR-testi smo v soboto potrdili 2313 novih okužb z novim koronavirusom, je sporočil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Delež pozitivnih testov je bil 42,4-odstoten. Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 797 covidnih bolnikov (dan prej 748), od tega jih že 184 potrebuje intenzivno terapijo (dan prej 175). Umrlo je 11 oseb s covidom-19.

Življenjska doba virusa se izteka: 'Epidemija bi se lahko končala do februarja ali marca'
06. 11. 2021 14.46
Bo pomlad prinesla konec epidemije? Dr. Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo pravi, da matematični model, ki ga opazujejo, nakazuje, da bi se lahko epidemija končala februarja ali marca. Pred virusom so le še dve ali tri mutacije na površinskemu S-proteinu, pravi strokovnjak. V oddaji 24UR ZVEČER je spregovoril tudi o novem zdravilu proti covidu-19, ki ga je razvila družba MSD.