epidemija

V programih za brezdomce v letu 2020 več kot 3300 uporabnikov

10. 10. 2021 08.57

Brezdomstvo je bilo, ostaja in bo še naprej sestavni del naše družbe, brezdomci pa so v času epidemije covida-19 še posebej prizadeti, ob svetovnem dnevu brezdomstva izpostavljajo v društvu Brezdomni - do ključa. Tudi zato je letošnje geslo ob tem dnevu Ostajamo Tu-kaj.

Zaradi epidemije po svetu do 30-odstotni upad transplantacij, Slovenija izjema

09. 10. 2021 08.46

Zaradi epidemije je na svetovni ravni število darovalcev in transplantacij upadlo za 20–30 odstotkov, Slovenija pa je med izjemami, ob evropskem dnevu darovanja organov in tkiv sporočajo iz zavoda Slovenija-transplant. Letošnje sporočilo dneva je, da se je treba o darovanju v krogu družine in bližnjih ter družbi pogovarjati bolj sproščeno.

Pirnat: Tisti, ki so kazen že plačali, denarja ne morejo terjati nazaj

09. 10. 2021 07.00

Ste bili kaznovani, ker v zaprtem prostoru niste nosili zaščitne maske? Vrhovno sodišče je presodilo, da za izrekanje kazni zaradi nenošenja zaščitnih mask v zaprtih javnih prostorih ni zakonske podlage. Prepoved nošenja mask se opira na določbo zakona o nalezljivih boleznih, da lahko vlada omeji gibanje prebivalstva, kar pa po mnenju vrhovnega sodišča ni ustrezna zakonska podlaga. Kot pravi predstojnik katedre za upravno pravo na ljubljanski Pravni fakulteti Rajko Pirnat, tisti, ki so kazen že plačali, denarja ne morejo dobiti nazaj.

V Trstu se bo odvijala najbolj množična regata na svetu, Barkovljanka

08. 10. 2021 19.30

Regata v Trstu je letos že 53. po vrsti, že kar nekaj časa pa dogodek ni več le regata, ampak večdnevno dogajanje. Tržačani mu pravijo tudi najpomembnejši teden za mesto. Običajno precej sproščenega dogajanja ob tržaški rivi letos ne moti zgolj epidemija, ampak tudi močna burja, ki pa naj bi do nedelje že ponehala, tako da bodo razmere za regato idealne. Znova pa bodo prvo mesto lovili tudi Slovenci.

Fajonova: Vsak pritisk na vlado je smiseln, Šarec: Nasilje rodi novo nasilje

08. 10. 2021 06.00

Kje smo kot družba ta hip? Na eni strani nosimo eno najpomembnejših nalog v EU, predsedujemo Svetu Evrope, gostili smo najpomembnejše evropske voditelje, na drugi strani pa množični protesti sredi slovenske prestolnice, vodni top, solzivec, granitne kocke. Ob tem se borimo še z epidemijo, ki je še zdaleč ni konec. Koliko časa še lahko zdržimo v takšnem tempu? Opozicija ves čas poudarja: gremo na predčasne volitve. A brez odstopa vlade kaj prida ne bodo dosegli.

Mariborska osnovnošolka s tuberkulozo v bolnišnici, zdravljenje poteka dobro

07. 10. 2021 18.02

Osnovnošolka iz Maribora, ki je zbolela za tuberkulozo, je hospitalizirana. Njeno zdravljenje sicer poteka dobro, v bolnišnici pa bo ostala, dokler bo še kužna, pojasnjujejo na Kliniki za pljučne bolezni Golnik. Kje se je okužila, ni znano, lahko pa se je že pred leti in je zdaj izbruhnila bolezen zaradi oslabitve imunskega sistema. V tem tednu bodo na tuberkulozo testirali vse njene družinske člane in jih začeli, če bo okužba potrjena, tudi preventivno zdraviti. V Sloveniji sicer naštejejo okoli 100 primerov tuberkuloze na leto, lani so potrdili 76 takih primerov.

Poklukar: Pogoj CPT in ukrepi nas peljejo v pravo smer

07. 10. 2021 15.03

Minister za zdravje Janez Poklukar je na novinarski konferenci povedal, da je bila uvedba pogoja PCT oz. CPT orodje, ki smo ga imeli na voljo, da živimo normalno. "Edina druga možnost je bilo popolno zaprtje družbe, česar si nihče od nas ne more več predstavljati, si tega ne želimo, niti si tega kot družba ne moremo več privoščiti," je dejal in dodal, da nas ta pogoj pelje v pravo smer, zato ga velja še naprej upoštevati. Poudaril je, da je cepljenje kljub redkim stranskim učinkom še naprej varno in učinkovito. O cepivih je spregovoril tudi Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo v Ljubljani.

V Goriških brdih pričakujejo izjemno vinsko letino

07. 10. 2021 15.21

V Kleti Brda zaključujejo letošnjo trgatev, ki obljublja izjemno kakovost. Predelali bodo okoli 7100 ton grozdja, kar je nekoliko manj od običajne letine, bo pa povprečna cena za kilogram grozdja letos 0,60 evra, kar je dobrih 15 odstotkov več kot lani. Epidemija covida-19 je sicer močno prizadela to gospodarsko panogo, a upajo, da se bo to zdaj popravilo. V Klet Brda prihajajo sicer predvsem tisti, ki želijo degustirati različna vina, a odslej bodo lahko na zabavnejši način čas tam preživljali tudi tisti, ki ne pijejo vina.

Del opozicije zaradi razmer v državi obstruiral proračunsko sejo

07. 10. 2021 06.25

Državni zbor se je sestal na izredni seji, da bi se seznanil s predlogom državnih proračunov za prihodnji dve leti. Skupaj s preostalimi proračunskimi dokumenti ju predstavljata premier Janez Janša in finančni minister Andrej Šircelj. Oba sta izpostavila investicije, ki se občutno povečujejo. Gre za dve milijardi evrov v vsakem od prihodnjih dveh let. Del opozicije je zaradi razmer v državi sejo obstruiral.

V sredo potrdili 968 novih okužb

07. 10. 2021 09.43

V Sloveniji so potrdili 968 novih okužb s koronavirusom. Po oceni NIJZ je v državi trenutno 11.943 aktivnih primerov okužbe, kar je 42 manj kot dan prej. V bolnišnici je trenutno 413 covidnih bolnikov, na intenzivni negi 114. Umrli so trije bolniki. Skupaj je za covidom-19 pri nas umrlo 4.600 ljudi.

IJS: Epidemija upada, a ob počasnem cepljenju bi lahko kmalu znova naraščala

06. 10. 2021 13.56

Na Inštitutu Jožefa Stefana (IJS) so pripravili novo projekcijo epidemije covida-19 v Sloveniji. Ta po njihovih besedah počasi upada. "Smo v obdobju, ko tekmujeta vpliv cepljenja in prebolevanja, kar zmanjšuje pogostost okužb, z vplivom vremena ob prehajanju v hladnejši letni čas, ko se povečuje okuževanje," pravijo na IJS in dodajajo, da šele prihajamo v sezono okužb dihal in glede na to da se cepimo počasi, bi lahko epidemija začela spet naraščati.

V torek 1207 novih okužb, aktivnih je 11.985 primerov

06. 10. 2021 09.55

Ob opravljenih 6174 PCR-testih in 22.113 hitrih antigenskih testih so pristojni potrdili 1207 novih okužb. Skupaj je hospitaliziranih 400 covidnih bolnikov, 114 jih je na intenzivni negi. Umrlo je osem oseb. V državi je trenutno 11.985 aktivnih primerov okužb.

Skoraj 66 tisoč odraslih še vedno obiskuje pediatra

05. 10. 2021 06.00

Vse bolj kompleksne obravnave otrok, več duševnih stisk, ozaveščeni starši in posledično večje zahteve, ogromno birokracije, oblegani pediatri v majhnih krajih, ki potrebujejo pomoč kolegov iz večjih mest ... Takšno je stanje v pediatriji danes, čez dobro leto bo še slabše, saj bi se lahko upokojila dobra desetina pediatrov. Pediater Denis Baš stanje ponazori slikovito: ''Predstavljajte si, kako bi bilo zavrniti dojenčka. Naš problem je, da smo v 'sendviču' med vpisovanjem novih in nezmožnostjo 'odpisa' odraslih.''

Vesel o težavah zdravstvenega sistema: 'Posledice so za bolnike izrazito negativne'

05. 10. 2021 06.00

Številne težave zdravstvenega sistema, ki jih je epidemija le še bolj razgalila: dolge čakalne dobe, do zdravnika je težko priti že na primarni ravni, kaj šele do specialistov. Zdaj pa še neverjetne ugotovitve računskega sodišča. V Sloveniji ni določene mreže javne zdravstvene službe, ni evidenc o efektivnem delu zdravnikov, ni pravih standardov in normativov zdravniškega dela in analize obremenjenosti zdravnikov. Ob tem ministrstvo za zdravje in zdravniška zbornica ne vesta, koliko zdravnikov specialistov je treba zagotoviti in kateri so tisti, ki jih najbolj potrebujemo.

'Premalo nas je, opravljamo nesebično delo, a moramo tudi mi od nečesa živeti'

03. 10. 2021 07.00

Duševne težave so pogosto tabu tema, kar je eden izmed razlogov, da mladi, ki se znajdejo v stiskah, ne iščejo strokovne pomoči. Na tej točki so jim lahko edinstvena podpora organizacije mladinskega in drugega nevladnega sektorja, ki zaradi metod dela v neformalnem, bolj sproščenem vzdušju z mladimi lažje vzpostavijo zaupne in varne odnose. A se tudi te spopadajo z ovirami, zaradi česar ne morejo delovati v polnem pogonu. Kaj bi se moralo spremeniti, da bi pomagale, kot bi lahko?

Kar 53 odstotkov zaposlenih na delovnem mestu trpi

02. 10. 2021 16.52

Raziskava med več kot milijon zaposlenimi je pokazala, da jih dnevno na delovnem mestu trpi več kot polovica. Epidemija je močno spremenila naša pričakovanja in zahteve glede dela, prvič v zgodovini pa zaposleni kot enega najpomembnejših elementov uspešnosti niso navedli le ‘imeti službo’, ampak ‘imeti dobro službo’. In katere so prioritete Slovencev, ko se odločajo za delo?

Nevladni sektor, prostor mladih, v katerem lažje govorijo o duševnih težavah

02. 10. 2021 07.00

Obstaja več razlogov, zakaj mnogo mladih v Sloveniji, ki se znajdejo v duševni stiski, ne dobi pravočasne ali ustrezne strokovne pomoči: od pomanjkanja specialistov, dolgih čakalnih vrst za obravnavo pri njih in pomanjkljive zakonske urejenosti področja do stigme in predsodkov, ki mlade odvračajo od iskanja pomoči. Pri odpravljanju tabujev imajo pomembno vlogo nevladne organizacije, katerih prednost je to, da so neformalno povezane z mladimi in lahko največ naredijo na področju preventive. A tudi one se spopadajo z različnimi ovirami.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Mediji postali tarča žaljivk in groženj

30. 09. 2021 18.51

Izžvižgavanje, obsojanje z različnimi psovkami in celo pljuvanje, vse to so doživeli novinarji na protestih. Člana naše ekipe na terenu je protestnik udaril v obraz in ga poškodoval. Na začetku epidemije so bili tarča žaljivk in groženj predstavniki vlade, za tem zdravstveni delavci, zdaj pa tudi predstavniki medijev. Po mnenju nekaterih protestnikov naj bi novinarji lagali o epidemiji in varnosti cepiv. Novinarska društva so nasilje obsodila - združenje novinarjev in publicistov je zapisalo, da bi do nasilja morali imeti ničelno toelranco, društvo slovenskih novinarjev pa opozarja, da je novinarsko delo postalo nevarno tudi zaradi načrtnega spodkopavanja ugleda medijev.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja

30. 09. 2021 06.00

Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Proračuna za prihodnji dve leti z visoko rastjo investicij

29. 09. 2021 17.17

Proračuna za prihodnji dve leti bosta bistveno več denarja namenila za investicije, na področju zdravstva bo njihova rast kar štirikratna. Finančni minister Andrej Šircelj je po seji vlade izpostavil investicije tudi na drugih področjih ter dejal, da je vlada proračunske načrte pripravljala v še vedno zaostrenih razmerah zaradi epidemije covida-19.

Vladni obisk Zasavja: Premierja in ministre v Trbovljah pričakali protestniki

28. 09. 2021 18.00

Vladni obisk Zasavja, po površini najmanjše statistične regije, a največje glede vlaganj v obnovljive vire energije, se je zaključil v Trbovljah. Tam pa je premierja Janeza Janšo in ministre pričakala tudi skupina protestnikov. Med zasedanjem ministrov v Delavskem domu se je njihovo število sicer zmanjšalo, a tisti najbolj vztrajni so tudi v večernih urah skandirali pred stavbo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je medtem kot največji izziv Zasavja izpostavil prestrukturiranje regije. Ta se namreč še vedno sooča s težavnimi razmerami, ki sta jih za seboj pustila težka industrija in premogovništvo.

IJS: epidemija upada, a sezona okužb dihal šele prihaja

28. 09. 2021 16.25

Epidemija upada, kar pomeni, da pravilo PCT dobro deluje, ugotavljajo avtorji projekcije širjenja novega koronavirusa v Sloveniji, ki jo pripravljajo na IJS. Ocenjeno reprodukcijsko število je približno 0,90. Dodajajo pa tudi, da bo epidemija zaradi vremenskih vplivov morebiti začela spet naraščati, saj šele prihajamo v sezono okužb dihal. 

Od začetka epidemije več pritožb glede dostopa do informacij javnega značaja

28. 09. 2021 16.25

Pri informacijskem pooblaščencu ob svetovnem dnevu dostopa do informacij poudarjajo, da bi moralo biti delovanje medijev zaradi njihove posebne družbene vloge v času epidemije okrepljeno, razmere za njihovo delovanje pa boljše. A statistika pritožbenih postopkov pred informacijskim pooblaščencem kaže ravno obraten trend, navajajo.

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?

28. 09. 2021 06.00

Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Varuh človekovih pravic pritiske na novinarje označil kot nedopustne

27. 09. 2021 19.38

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je letno poročilo Varuha za lansko leto predstavil tudi članom odbora DZ za kulturo. V poročilu je opozoril na kršitve pri vodenju postopkov za pridobitev statusa samozaposlenega v kulturi in pravice do plačila prispevkov za socialno varstvo. Pritiske na novinarje pa je označil kot nedopustne.

Ljubljanski svetniki naklonjeni nakupovalnemu centru ob Barjanski cesti

27. 09. 2021 19.11

Ljubljanski mestni svetniki so na seji ob nekaj glasovih proti podprli prodajo treh večjih parcel v skupni velikosti okoli 9000 kvadratnih metrov ob Barjanski cesti, kjer zasebni investitor načrtuje gradnjo nakupovalnega središča in več kot 700 stanovanj. Na dnevnem redu so imeli tudi poročilo o polletnem izvrševanju proračuna.

Število umorov lani v ZDA naraslo za skoraj 30 odstotkov

27. 09. 2021 18.51

Število umorov je v ZDA lani od leta 2019 naraslo za 29,4 odstotka, kar je največja letna rast od začetka vodenja statistike v 60. letih prejšnjega stoletja. Letno poročilo o kriminalni statistiki zvezne policije FBI ugotavlja, da je nasilen kriminal v istem času narasel za pet odstotkov.

Za cepljenje skoraj 57 milijonov, Sloveniji tudi evropska sredstva za nakup testov

27. 09. 2021 16.39

Država je za cepljenje proti covidu-19 doslej namenila 56,97 milijona evrov, so pojasnili na Ministrstvu za zdravje. Od tega je šlo 39,79 milijona evrov za nabavo cepiv in 17,17 milijona za stroške izvedbe cepljenja. Medtem je evropska komisija 20 državam članicam EU dodelila nepovratna sredstva v skupni višini 95 milijonov evrov za nakup diagnostičnih testov za novi koronavirus, s čimer se bo olajšala izdaja digitalnih covidnih potrdil, zlasti tistim, ki se ne morejo cepiti. Med prejemnicami sredstev je tudi Slovenija.

Dve evropski državi označeni kot 'zelo zaskrbljujoči', ena od teh je Slovenija

27. 09. 2021 09.48

V nedeljo so opravili 1440 PCR-testov in potrdili 285 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo tako skoraj 20 odstotkov testov. V bolnišnicah zdravijo 426 covidnih bolnikov, 19 več kot dan prej, intenzivno nego jih potrebuje 108. Umrlo je šest bolnikov s covidom-19, je objavila vlada.