epidemija

'Verjetno bi bila drugačna zgodba, če bi se nam lani januarja zgodil Bergamo'

26. 10. 2021 19.27

Epidemiološke razmere v državi so skrb vzbujajoče. V ponedeljek so v slovenskih laboratorijih ob 6068 PCR-testih odkrili 2292 okužb, umrlo je še deset covidnih bolnikov. Še huje je v Podravju, ki je po precepljenosti med najslabšimi v državi, število okuženih pa je v zadnjem tednu tako zelo naraslo, da je praktično vsaka druga oseba, ki pride na odvzemno mesto mariborskega zdravstvenega doma, pozitivna. Še vsaj 100 bolnikov od dnevno potrjenih okužb lahko po napovedih Inštituta pričakujemo na navadnih bolniških posteljah. 15 oseb bo vsak dan po izračunih bitko s covidom izgubilo. Kako se na povečan pritisk bolnikov pripravljajo v bolnišnicah?

IJS: Konec naslednjega tedna bi lahko na intenzivnem oddelku dosegli maksimalne kapacitete

26. 10. 2021 17.24

Nova projekcija IJS kaže, da naraščajo število dnevno pozitivnih oseb v starostni skupini nad 65 let, zasedenost bolnišničnih kapacitet in število dnevnih sprejemov v bolnišnice. Predvidevajo, da bo konec naslednjega tedna zasedenih 250 intenzivnih postelj. Epidemijo bomo ustavili in obvladovali s cepljenjem in samozaščitnim obnašanjem vseh in vsakega posebej, opozarjajo.

5 razlogov, zakaj je online joga nujna v času epidemije

26. 10. 2021 00.15

Ste doma, a vam poštni dostavljavec pošiljke ne dostavi?

25. 10. 2021 11.35

Ali ste v zadnjem času prejeli SMS-sporočilo "Nismo vam mogli dostaviti pošiljke"? Niste edini. Težava je, da so ga dobili tudi ljudje, ki so bili na dan dostave doma in bi pošiljko lahko prevzeli. Kje in zakaj se zaplete? Zakaj zunanji izvajalci poštnih storitev Pošte Slovenije ne vročajo pošiljk naslovniku, ampak jih vrnejo pošti? In kaj lahko pri tem naredi potrošnik?

V soboto se po uradnih podatkih ni cepil nihče, število ljudi v bolnišnicah narašča

24. 10. 2021 16.12

Epidemija v Sloveniji se zaostruje. Številke novih okužb so v zadnjih dneh presegle 2000, pristojne pa skrbi predvsem velik delež pozitivnih PCR-testov. Ta je presegel 30 odstotkov, v soboto pa je bil pozitiven vsak tretji testirani pri nas. Povečuje se delež hospitaliziranih, tudi tistih na oddelkih intenzivne nege. Po podatkih NIJZ in vlade se v Sloveniji ni cepil nihče, čeprav številni bralci sporočajo, da so podatki, ki jih je z zapisom pospremil tudi predsednik vlade, netočni. Vlada za slab cepilni rezultat ne sprejema odgovornosti in krivi vse druge: opozicijo, Ustavno sodišče, informacijsko pooblaščenko in medije.

Poklukar o morebitnem zaostrovanju: Najbolj strog in funkcionalen ukrep je PCT

23. 10. 2021 19.06

Epidemija je po številkah sodeč ušla izpod nadzora. Za prihodnji teden skupina strokovnjakov svetuje prostovoljni "lockdown". Kakšne ukrepe pripravljajo na vladi? Najbolj strog in hkrati funkcionalen ukrep je PCT, pravi minister Poklukar. Ta nam – skupaj s cepljenjem – zagotavlja odprto družbo. "Zato moja prošnja in poziv prebivalcem, da ga striktno začnemo izvajati." Bo pa vlada, zagotavlja, pri sprejemanju morebitnih dodatnih ukrepov sledila stroki.

Golubovič: Vlada ima brezmejno, bizarno domišljijo; Kangler: Opoziciji teče voda v grlo

22. 10. 2021 18.53

Ali bi napete politične razmere v državi lahko presekale predčasne volitve? Po mnenju vlade ne. Morebitno predčasno odločanje ljudstva bi lahko privedlo do vsesplošnih neredov in kolapsa javnega zdravstvenega sistema, ocenjuje Janševa vlada. Očitno ima oblast bizarno domišljijo, pa so kritični v opoziciji. Kaj pa parlamentarni jezički na tehtnici? V SNS in DeSUS, ki manjšinski vladi zagotavljata minimalno večino v državnem zboru, pravijo: volitev pred pomladjo ne bo.

Krek o zlorabi PCT-potrdil: To je zavrženo dejanje, ki bi se lahko kazensko preganjalo

22. 10. 2021 11.47

Število okužb zopet hitro narašča, v četrtek smo potrdili 1965 novih primerov. V UKC Ljubljana so pristojni predstavili priporočila o vedenju v prihajajočih dneh, vodja svetovalne skupine za covid-19 pri MZ Mateja Logar je predlagala prostovoljni lockdown, ki bi omejil širjenje virusa. "Situacija je resna," pa je na novinarski konferenci o aktualnem epidemiološkem stanju izpostavil direktor NIJZ Milan Krek, ki dodaja, da je pomembno, "da pogoj PCT v resnici upoštevamo, zloraba tega pogoja je zavržno dejanje".

2145 novih okužb. Krek: Epidemije ni konec, v Veliki Britaniji še bolj kužna različica

20. 10. 2021 08.55

V torek so ob opravljenih 7367 PCR-testih potrdili 2145 novih okužb z novim koronavirusom. Opravljenih je bilo tudi 20.685 hitrih antigenskih testov, ki jih preverjajo še s PCR-testi. Delež pozitivnih testov je v torek znašal 29,1 odstotka. Trenutno je aktivnih 14.029 okužb. Bolnišnično oskrbo potrebuje 427 bolnikov, najmlajši med njimi je star tri leta. Včeraj je umrlo devet covidnih bolnikov. Stanje v Sloveniji ni rožnato, je na novinarski konferenci povedal direktor NIJZ. Opozoril je na novi sev iz Velike Britanije, ki bo še bolj nalezljiv, kot različica delta.

Cizelj: Če bi pocepili nezaščitene, bi imeli namesto 600 le 60 mrtvih

20. 10. 2021 08.00

Leon Cizelj z Instituta Jožef Stefan poudarja, da bomo kolektivno imunost dosegli, ko se bo prekužilo še približno pol milijona prebivalcev, ki so dovzetni za virus. Če bi se ti cepili, bi bil pritisk na zdravstveni sistem desetkrat manjši, kar pomeni, da bi namesto 10.000 bolnišnično obravnavo potrebovalo okoli 1000 ljudi.

Po kakšnem ključu bi vlada ob naraščanju števila okužb zaostrovala ukrepe?

19. 10. 2021 19.35

Pred enim letom je vlada drugič razglasila epidemijo. Takrat smo zabeležili 802 okužbi, letos so številke konkretno višje, epidemiološka slika pa že dolgo ni bila tako slaba. Nazadnje smo tako visoke številke beležili konec januarja oziroma v začetku februarja. Iz dneva v dan pa se polnijo tudi bolnišnice. Če bomo ostali pri takšnih številkah, imamo lahko že v dobrem mesecu v intenzivnih enotah več kot 150 zasedenih postelj, kar je zgornja meja, pri kateri naj bi začeli zaostrovati ukrepe, opozarjajo na Inštitutu Jožef Stefan.

IJS: Epidemija hitro narašča

19. 10. 2021 14.51

IJS je v novi napovedi sporočil, da epidemija hitro narašča. Po kriterijih ECDC smo v temno rdeči fazi, so poudarili. Poudarjajo, da bi lahko z doslednim izvajanjem pravila CPT in ostalih ukrepov prekuževanje in obolevanje potekalo dovolj počasi, da bomo lahko ohranjali odprto družbo.

1669 novih okužb, pozitiven vsak tretji test

19. 10. 2021 09.40

V Sloveniji so potrdili 1669 novih okužb z novim koronavirusom. Opravili so 5230 PCR-testiranj, kar pomeni, da je delež pozitivnih testov 31,9 odstotka. Pozitiven je vsak tretji test, število primerov je tako skokovito naraslo. V bolnišnicah je hospitaliziranih 421 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 124. Umrli so štirje covidni pacienti. Sedemdnevno povprečje je višje za 95 primerov.

Zdravniška zbornica: Zmedo povzročajo strokovnjaki, ki to niso

19. 10. 2021 10.19

Javni mediji imajo posebno odgovornost, da z delnimi ali znanstveno nepotrjenimi informacijami ne begajo občinstva, ampak skrbijo za objavo pravih in resničnih informacij - v tem trenutku posebej o pomenu cepljenja za omejevanje epidemije, so se na nestrokovno podajanje informacij s strani sociologa Mastnaka glede cepiv odzvali v Zdravniški zbornici Slovenija.

Logarjeva: V času počitnic manjše prostovoljno zaprtje družbe

18. 10. 2021 19.44

Vodja posvetovalne skupine za zajezitev covida-19 v času jesenskih šolskih počitnic predlaga manjše prostovoljno zaprtje družbe. "S tem bi vplivali na obnašanje epidemije v novembru," je v izjavi medijem dejala Mateja Logar. V času počitniškega zaprtja šol predlog vključuje omejitev druženja na družinske člane in omejitev velikih druženj. Dodala je še, da skupina ne razmišlja o predlogu novih zaostrovanj.

Fiskalni svet opozarja na nerealno načrtovanje odhodkov

18. 10. 2021 13.54

Ob trenutni visoki gospodarski rasti v letu 2022 ne bo več izjemnih okoliščin, ki v času koronavirusa dopuščajo odstopanje od fiskalnih pravil. Fiskalnemu svetu se zdi primanjkljaj kljub temu še sprejemljiv, opozarja pa na nerealno načrtovanje odhodkov, kar vzbuja bojazni pred neučinkovito porabo oz. strukturnim poslabšanjem javnih financ.

Postelje na intenzivnih oddelkih se polnijo, pristojni pozivajo k cepljenju

17. 10. 2021 09.40

Pristojni so v soboto ob opravljenih 2274 PCR-testih potrdili 632 okužb z novim koronavirusom. Pozitivnih je bilo 27,8 odstotka testov. Hospitaliziranih je 411 covidnih bolnikov, 123 jih potrebuje intenzivno terapijo. To so številke, ki vzbujajo veliko skrbi, saj se sezona respiratornih obolenj šele začenja. Stroka ob tem poudarja, da lahko hujši potek bolezni preprečimo s cepljenjem. Cepljenju v prid govorijo tudi izsledki najnovejše in najobsežnejše raziskave doslej, ki so jo opravili v Franciji.

Zaradi RSV polni pediatrični oddelki. Kaj nas čaka v prihodnjih mesecih?

16. 10. 2021 07.00

V Sloveniji smo dosegli pomemben mejnik: 50-odstotno precepljenost proti covidu-19. V ponedeljek se bo začelo tudi cepljenje proti gripi, pediatrični oddelki po Sloveniji pa so medtem že mesec dni polni zaradi širjenja respiratornega sincicijskega virusa. O tem, kakšno je stanje in kaj nas čaka, smo se pogovarjali z infektologom Pokornom.

Mikrobiologinja nacionalnega laboratorija: Testi Majbert Pharm niso učinkoviti. Ni se poslušalo stroke

15. 10. 2021 20.28

Na seji Pavšičeve preiskovalne komisije DZ je kot priča nastopila tudi mikrobiologinja Metka Paragi. S sabo je prinesla dokumente, ki naj bi dokazovali, da "s temi testi epidemije ne bomo obvladali". "Majbert Pharm testi niso ustrezni. Ne izpolnjujejo pogojev ECDC, niti tehničnih zahtev," je dejala in dodala in da je NLZOH kljub temu njihovo ustreznost potrdil in uporabo testov priporočil vladi. Neustreznosti testov je naštela po točkah in pripomnila, da zaključki NLZOH niso skladni s podatki testiranja.

Zaradi pandemije neodkritih skoraj milijon novih primerov raka

15. 10. 2021 12.14

Zaradi pandemije covida-19 je v Evropi ostalo neodkritih skoraj milijon novih primerov raka, kažejo podatki Evropske organizacije za boj proti raku (ECO). V organizaciji ob tem pozivajo vse pristojne, pa tudi javnost in onkološke bolnike, k ukrepanju, da ne bo covid-19 še naprej zaviral boja proti raku.

'Smo priča razgradnji pravnega sistema, ki si ga vlada podreja za dosego strankarskopolitičnih ciljev'

14. 10. 2021 18.41

Predsednik DZ Igor Zorčič je na Dnevih pravnikov ocenil, da smo priča razgradnji pravnega sistema, ki si ga vlada podreja za dosego strankarskopolitičnih ciljev. Nespoštovanje zakonov, prikrajanje prava politiki in poskusi slabitve družbene moči sodne veje oblasti in prava nasploh pa se vse bolj manifestirajo v širših družbenih posledicah, meni.

Preiskovalna komisija o ukrepanju v epidemiji zaslišala Nino Pirnat

14. 10. 2021 18.30

Pred preiskovalno komisijo, ki preverja zagotavljanje zaščitne opreme ter ukrepe institucij in nosilcev javnih funkcij za zajezitev širjenja novega koronavirusa, je bila zaslišana nekdanja direktorica NIJZ Nina Pirnat, ki je spregovorila o nekaterih odločitvah inštituta v času pred razglasitvijo epidemije. Aleša Šabedra na zaslišanje ni bilo.

V prvem valu epidemije odkrili 30 odstotkov rakov manj

14. 10. 2021 10.39

V prvem valu epidemije so postavili skoraj tretjino diagnoz raka manj kot sicer, v drugem in tretjem se je stanje izboljšalo, a še vedno ni bilo na ravni pred epidemijo. Kako je ta vplivala na odkrivanje rakavih obolenj in na obravnavo bolnikov, je mogoče po novem spremljati na platformi onKOvid. "Bolnikov z rakom ni manj, le odkrivali jih bomo pozneje. Če bolniki pridejo do zdravnika v napredovalih stadijih bolezni in se zdravljenje raka prične z zamudo, lahko pričakujemo slabše izide zdravljenja, slabšo kakovost življenja in manjše možnosti preživetja," je ob tem opozorila vodja Registra raka Vesna Zadnik.

Na Brniku objavili zimski vozni red: leti na 14 destinacij v 12 državah

14. 10. 2021 10.18

Na ljubljanskem letališču se veselijo prometno pestrega konca oktobra. Med krompirjevimi počitnicami se bo mogoče s čarterskimi leti s štirimi prevozniki odpraviti na Rodos in Kreto v Grčiji, v Hurgado v Egiptu in v Antalijo v Turčiji. Pred vrati pa je tudi že zimski vozni red. Kljub še vedno strogim potovalnim omejitvam zaradi pandemije se ponudba letov povečuje, zadovoljno ugotavljajo na Brniku. Z Letališča Jožeta Pučnika bo tako v prihodnjih mesecih s 13 rednimi letalskimi prevozniki mogoče potovati na 14 destinacij v 12 državah.

Srbija postala država z najvišjo stopnjo okužb, vse slabše tudi na Hrvaškem

13. 10. 2021 10.18

Polni bari in restavracije v Srbiji dajejo lažen vtis, da v državi uspešno obvladujejo epidemijo. Statistika kaže, da je Srbija po stopnji okužb celo najslabša na svetu. Presegli so milijon okužb, dnevno jih že nekaj časa v povprečju beležijo okoli 6500, cepljena pa je manj kot polovica prebivalstva. Izkazalo se je tudi, da so oblasti javnost zavajale o številu umrlih. Na Hrvaškem pa beležijo največ na novo okuženih od konca aprila.

Prihajajo podražitve, Kovač: Imamo tri možne rešitve

12. 10. 2021 21.07

Običajno se, ko se začnejo dražiti energenti, draži tudi vse ostalo. Kot je pojasnil ekonomist Bogomir Kovač, imamo po prihodu inflacije tri možne rešitve. Država lahko zamrzne cene, poseže po nižanju davkov, ali pa skuša zadevo reševati s subvencijami. Večina osnovnih živilskih izdelkov se je podražila že lansko leto. Najbolj so se podražili jabolka, za 35,4 odstotka, in mleto mešano meso, za 22,8 odstotka.

Sindikat vojakov tudi na drugi stopnji izgubil tožbo za polni dodatek za delo v epidemiji

12. 10. 2021 14.56

Višje delovno in socialno sodišče je zavrnilo zahtevo Sindikata vojakov Slovenije, da se vojakom izplača dodatek v višini 65 odstotkov urne postavke osnovne plače za vse opravljene ure v času epidemije covida-19 z izjemo dela od doma. V sindikatu napovedujejo zahtevo za revizijo na Vrhovno sodišče.

Proti stigmatizaciji duševnega zdravja: Nisi okej? Povej naprej.

11. 10. 2021 18.16

Obstaja več razlogov, zakaj mnogi v Sloveniji, ki se znajdejo v duševni stiski, ne dobijo pravočasne ali ustrezne strokovne pomoči: od pomanjkanja specialistov, dolgih čakalnih vrst za obravnavo pri njih in pomanjkljive zakonske urejenosti področja do stigme, ki ljudi odvračajo od iskanja pomoči. Na NIJZ želijo narediti korak proti stigmatizaciji duševnega zdravja z nacionalno kampanjo Nisi okej? Povej naprej. Opažajo namreč, da so kljub večjemu ozaveščanju o duševnem zdravju stereotipi, predsodki in diskriminacija še vedno močno prisotni v slovenskem prostoru. Začeli so z uvodno okroglo mizo.

Zaprte občinske meje prinesle 2300 novih Kranjskogorčanov

10. 10. 2021 16.04

V času epidemije covida-19 oziroma v času omejitve gibanja na občine se je število prebivalcev v občini Kranjska Gora močno povečalo. V zadnjem letu je zraslo kar za 44 odstotkov oziroma za 2300 prebivalcev. Gre za fiktivno rast zaradi prijave prebivališča, dejansko pa število prebivalcev upada. Epidemiološki ukrepi so v zadnjem letu vplivali na rast števila prebivalcev tudi v nekaterih drugih letoviških krajih, vzporedno s tem pa se je število prebivalcev zmanjšalo v nekaterih mestih, v Ljubljani celo za več kot 1000.

Redna telesna vadba: dolgoročna naložba v duševno in telesno zdravje

10. 10. 2021 12.48

Vztrajati pri športnih aktivnostih je izračun, ki se obrestuje v vseh pogledih. Redna telesna dejavnost preprečuje številne bolezni, zmanjšuje stres in izboljšuje počutje. To je zdaj, med koronakrizo, še pomembnejše, saj športno udejstvovanje zmanjšuje tveganje za virusno okužbo in pomaga premagovati psihične stiske, ki postavljajo ljudi v tem obdobju v težavne situacije. Tega se dobro zavedajo člani centra CrossFit Ljubljana, ki so kljub vsem omejitvam ostali povezani in niso opustili treningov. Kako vadba za moč, kakršna je CrossFit, vpliva na duševno zdravje in celostno dobro počutje?