epidemija

Thoru ni bila namenjena Amerika, ampak Jan

03. 06. 2024 19.40

Srce Jana Oblaka ne pripada samo nogometu. Čeprav je največji zvezdnik slovenske reprezentance, (dobesedno) opevajo pa ga tudi navijači njegovega španskega kluba, se povsem razneži, ko spregovori o Thoru in Dii. Velikem dobermanu in mali jazbečarki, s katerima si deli dom. "Z njima se rad družim, takrat je mir, nič me ne sprašujeta. Njima je vseeno, ali si zmagal ali izgubil," slavni športnik priznava, da se takrat najbolj sprosti. "Mislim, da so živali najbolj prijetna živa bitja," pravi.

Ošpice se širijo tudi po Balkanu

30. 05. 2024 20.46

Iz Dubrovnika poročajo o več primerih okužbe z ošpicami, pristojne pa skrbi, da se bo ponovila epidemija iz leta 2018. Takrat so ošpice zajele območje južne Hrvaške, Bosne in Srbije, nekaj ljudi pa je umrlo. Nekoč že praktično izkoreninjena bolezen se vrača, ker na jugu Hrvaške nimajo dovolj visoke stopnje precepljenosti. Zdravniško osebje iz južnih županij se zato pripravlja na morebiten novi izbruh te zelo nalezljive bolezni.

145 dvometrskih medvedov prvič na Trgu republike

30. 05. 2024 07.00

Razstava United buddy bears – Umetnost strpnosti bo letos prvič na ogled v Ljubljani. Na Trgu republike bo do 17. julija razstavljenih 145 dvometrskih medvedov, ki z dvignjenimi šapami širijo prijateljstvo in optimizem med državami, ki jih predstavljajo. Med njimi bo tudi slovenski medved, ki ga je ustvaril slovenski umetnik Luka Rep.

Megalomanski dubajski projekt: na parkirišču bo zraslo letališče s petimi stezami

28. 04. 2024 16.01

Potniki, namenjeni v Dubaj, bodo čez čez nekaj let pristajali na novem letališču. Šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum je namreč napovedal, da bodo v desetih letih za 35 milijard dolarjev (32 milijard evrov) na jugu puščave, kjer že stoji manjše letališče, zgradili novo mednarodno vozlišče. Imelo naj bi pet vzporednih vzletno-pristajalnih stez in kar 400 izhodov za vkrcanje potnikov.

Odločitev o proizvodnji Twinga naj bi bila znana zelo kmalu

22. 04. 2024 16.09

Poslovanje novomeškega Revoza, ki je lani zmanjšal prihodke od prodaje in povečal čisti dobiček, bo v veliki meri odvisno od tega, ali bodo v podjetju izdelovali prenovljeno različico električnega twinga. Odločitev o tem še ni bila sprejeta, naj bi pa bila zelo kmalu, so povedali v podjetju.

Ko veš, da si priletel domov

22. 04. 2024 06.03

Kadar pogovor nanese na ljubljansko letališče, se tudi tisti, ki mu najprej jezno očitajo (pre)slabo povezljivost s svetom in (pre)drage vozovnice, pogosto omehčajo, ko pomislijo na pristanek tam. Ko te ob izkrcanju z letala pozdravi pogled na mogočne gore, veš, da si se vrnil domov. Zavrteli smo časovni stroj in se z našimi sogovorniki vrnili v čase, ko drug konec sveta še ni bil tako samoumeven in si ljudje niso upali niti sanjati, da nekoč vseh svojih poti z letalom ne bodo več znali niti prešteti.

Pred epidemijo je bilo življenje udobnejše

14. 04. 2024 12.37

Zgodbe družin, ki smo jim priča na Verigi dobrih ljudi, so različne, vsaka od njih pa v sebi skriva veliko bolečine in sramu. Vsaka družina, ki se prijavi v naš humanitarni program, mora najprej izpolniti obrazec z vsemi prilogami in dopisom, v katerem opiše svoj položaj. Pogosto resnost položaja še ni takoj očitna, vendar jo je mogoče začutiti, ko z družinami opravimo razgovor. Resničnost razmer pa dokončno izkusimo, ko jih obiščemo na terenu.

'Za turizem se mora odločiti vsa družina, ne more biti nekdo solist'

13. 04. 2024 15.34

Trendi v turizmu, ki so s pandemijo covida-19 prišli še bolj do izraza, se nadaljujejo. Številni gostje si še naprej želijo odmika od množično obiskanih destinacij, zato iščejo bolj nekonvencionalne možnosti. Ena vse bolj priljubljenih izbir postajajo tudi turistične kmetije. Trend nakazuje okoli sedemodstotno letno rast števila turističnih kmetij, glavna sezona za njihov obisk bo sicer poleti, vendar so predvsem izletniške kmetije že na stežaj odprle svoja vrata. Do 21. aprila na območju celotne Slovenije poteka tudi Teden turističnih kmetij.

Lani največ delovno aktivnih v zadnjem desetletju

11. 04. 2024 12.37

V Sloveniji je bilo lani delovno aktivnih okoli 989.000 oseb, kar je 0,3 odstotka več kot leto prej in največ v zadnjem desetletju. Število zaposlenih je ostalo približno enako kot predlani, število samozaposlenih je zraslo za dobre tri odstotke, število brezposelnih je bilo nižje za skoraj desetino.

V mariborskem zaporu izbruh garij

27. 03. 2024 19.59

V mariborskem zaporu je izbruhnila epidemija garij. Garje ima okoli deset oseb, 50 jih je zaradi stika v izolaciji. Garje lahko dobi vsak, poudarjajo na NIJZ. Pogosteje se pojavljajo tam, kjer je gostota stanovalcev velika in kjer ni pogojev za vzdrževanje osebne higiene, higiene perila in posteljnine.

Ruske operacije v Sloveniji: uporabljajo družbena omrežja in vse možne kanale

22. 03. 2024 19.53

Je izgon ruskega diplomata, ki naj bi s prorusko retoriko ogrožal slovensko nacionalno varnost, v resnici pričakovan in sledi širšemu evropskemu trendu? Nekaj 10 ruskih diplomatov so v zadnjih mesecih izgnali Belgijci, dva pred dnevi tudi sosedje Avstrijci. Rusija – neuradno – tudi v Sloveniji krepi svojo mrežo sodelavcev in tako imenovanih spečih agentov. Ob tem smo ob terenski vojni v Ukrajini ves čas tudi priča vse bolj napeti informacijski vojni med Rusijo in državami članicami Evropske unije.

Goriškovo lepotico bo sanjal še nekaj časa

20. 03. 2024 08.01

Gostinstvo je dal "na pavzo" in se posvetil strasti, o kateri je sanjal od 14. leta. Dobesedno sanjal. "V sanjah sem bil na velikanki vsaj 30-krat. Ampak vedno sem pozabil smučarske čevlje ali pa so mi zamenjali skakalne smuči. Nikoli nisem dejansko poletel," pripoveduje znani ljubljanski gostinec in organizator dogodkov Aleš Prestor. Dva meseca pred 40. rojstnim dnem je začel resno trenirati in nato za darilo uspel preskočiti 91 metrov. To je bilo pred dvema letoma, zdaj pa je želel dosanjati še sanje v Planici, vendar nazadnje kot skakalec rekreativec ni dobil zelene luči organizatorjev na današnjem preizkusu letalnice bratov Gorišek, s katerih družino je tudi sam tesno povezan. Vseeno namerava nadaljevati, hkrati pa skoke približati tudi običajnim ljudem.

'Sklepanje, da stavka nima posledic za paciente, je napačno'

19. 03. 2024 09.04

Koordinacija zdravniških organizacij je na ponedeljkovi seji sprejela več sklepov v zvezi z zdravniško stavko, ki poteka od 15. januarja. Organizacije pozdravljajo mediacijo kot zbliževanje stališč, vendar pozivajo k čimprejšnji določitvi rokov za njen zaključek, saj to zahtevajo rastoče stiske bolnikov in posledično tudi zdravstvenega osebja.

Maske, hitri testi in potrdila: minila so že štiri leta

16. 03. 2024 07.00

Pred štirimi leti je Slovenija razglasila epidemijo covida-19 in zaprla državo. Ko smo v začetku leta 2020 dobivali prve novice o koronavirusu in gledali posnetke s Kitajske se je zdelo vse daleč stran. Nato je virus prihajal vse bliže. Pretresli so nas grozljivi prizori iz italijanskega Bergama, kjer so trupla umrlih odvažali kar s tovornjaki. In nato prvi primeri pri nas. Strah in negotovost pred neznanim, razsežnosti, ki si jih nihče ni predstavljal, zdravniki so pregorevali, bolnišnice pokale po šivih. Kako danes na tisti čas gleda infektologinja, takrat vodja svetovalne skupine za covid?

Smučišče Krvavec doseglo zmago zaradi zaprtja med epidemijo

13. 03. 2024 18.31

Rekreacijsko turistični center Krvavec in njegov direktor sta dosegla sodno zmago glede neupravičenega zaprtja žičnic v času epidemije covida-19. Sodišče je ugodilo zahtevam za sodno varstvo in ustavilo prekrškovne postopke, ki jih je inšpekcija uvedla proti smučišču, ker je konec leta 2020 kljub vladnem odloku obratovalo. Ker so obiskovalci smučišča decembra 2020 odločitev Krvavca o obratovanju žičnic kljub prepovedi podprli in družbi v znak podpore nakazali tudi donacije, so se v RTC Krvavec njim v zahvalo sedaj odločili, da bo v ponedeljek, 18. marca, smuka na Krvavcu brezplačna.

Skladno s porastom spletnih nakupov tudi porast goljufij

12. 03. 2024 19.30

Epidemija covida je močno spremenila naše navade, ko gre za nakupovanje. V času epidemije smo celo iz trgovin povsem osnovne življenjske potrebščine začeli naročati prek spleta in so nam jih pripeljali domov, da o nakupovanju oblačil sploh ne govorimo. In na tisoče paketov dnevno, ki jih poštarji in dostavljavci vozijo po državi, so postali velika priložnost tudi za goljufe. Vse bolj pogosto se namreč dogaja, da na dom dobite paket, ki ga niste naročili. In to vas lahko drago stane. Najbolje je, da vendarle preverite, kdo vam pošilja paket, še preden plačate, ker drugače lahko ostanete brez denarja.

Katere posledice epidemije še vedno občutimo po štirih letih?

12. 03. 2024 19.26

Spomin hitro zbledi, še posebej na slabe stvari, a verjetno se boste spomnili 12. marca pred štirimi leti? Takrat je politika razglasila epidemijo covida-19 v Sloveniji in najhuje je bilo seveda to, da so mnogi izgubili svoje najdražje. Sedaj bi lahko rekli, da živimo naprej, kot da se nič ni zgodilo. Pa je res tako? Žal ne. Posledice so izjemno hude, povečalo se je število primerov nasilja v družini, bilo je več osamljenosti in duševnih motenj. Vse to so najbolj občutili otroci in mladostniki, ki posledice čutijo še danes.

Nekdanji zvezdnik Manchester Uniteda v Južni Koreji prava senzacija

12. 03. 2024 15.00

Angleški nogometaš Jesse Lingard se je pred mesecem dni iz Anglije preselil v Južno Korejo, kjer je okrepil vrste Seoula. 31-letnik, ki se je v svoji karieri spopadal z depresijo in zasvojenostjo z alkoholom, je pred dnevi prvič zaigral pred domačimi navijači, ki so že štiri ure pred tekmo čakali, da lahko kupijo njegov dres.

V Nürnbergu odkrili morda največje množično grobišče v Evropi

06. 03. 2024 16.52

Arheologi naj bi v južni Nemčiji odkrili morda celo največje množično grobišče, kar so jih kdaj koli izkopali v Evropi. V Nürnbergu so namreč našli približno 1000 okostij, strokovnjaki menijo, da naj bi šlo za žrtve kuge. Skupaj bi lahko bilo v grobišču tudi več kot 2000 okostij.

Zdravniki celjske bolnišnice vlado pozivajo k takojšnjim rešitvam

20. 02. 2024 14.33

Zdravniki v celjski bolnišnici opozarjajo na pomanjkanje kadra pri zdravstveni oskrbi bolnikov v regiji. Kot pravi predsednik sindikata Fides Damjan Polh, bo stavka še dodatno "razgalila vso bedo našega javnega sistema, ki temelji na prekomernih nadurah, ki jih opravljajo zdravnice in zdravniki, da zadeva funkcionira še koliko toliko znosno".

Liu Songling, Slovenec, ki je postavljal temelje astronomiji

08. 02. 2024 16.14

Ljubljano krasi nov spomenik, ki je posvečen avtorju enega največjih astronomskih inštrumentov na svetu – ekvatorialne obročaste krogle. Izjemen dosežek je delo slovenskega jezuita, matematika, kartografa in astronoma Ferdinanda A. von Hallersteina, ki je plemiško življenje zamenjal za učenjaško, se izšolal v Gradcu in na Dunaju, nato pa podal na dolgo in naporno potovanje na Daljni vzhod, kjer je zasedel pomembno mesto na kitajskem dvoru.

'Na svetu ni predsednika vlade, ki ne bi vprašal, zakaj šest milijonov'

06. 02. 2024 22.30

Ob pestrem dogajanju v koaliciji je šla v ofenzivo Janševa SDS, njen predsednik je že v ponedeljek napovedal, da je zaradi afere nakupa sodne stavbe za interpelacijo odgovorna celotna vlada, danes pa so šli v stranki še korak dlje, saj so zahtevali sklic izredne seje državnega zbora na temo korupcije. Kaj je razlog za to, ali bodo v stranki vložili interpelacijo proti celotni vladi Roberta Goloba in kdo so njeni kandidati za evropske volitve, ki jih je določil svet stranke, je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnjeval predsednik SDS Janez Janša.

Oslovski kašelj terjal življenja štirih dojenčkov

31. 01. 2024 15.25

Zaradi oslovskega kašlja so v Beogradu od lanske jeseni umrli štirje dojenčki, eden je še vedno v smrtni nevarnosti. V srbski prestolnici so od junija zabeležili skoraj 600 primerov okužb, decembra pa so razglasili tudi epidemijo oslovskega kašlja.

Alja z 10 let staro sliko, Mateja Svet brez dežnika in srečna mladoporočenca

06. 01. 2024 19.38

V najbolj kislem vremenu smo nepričakovano srečali najbolj nasmejane obraze. "Ne, sploh mi mi žal, da sem prišla, žal mi je le, da nisem že prej! On je prehitro končal," legendarna slovenska alpska smučarka Mateja Svet z roko očitajoče pokaže na oder, na katerem še pred nekaj trenutki premočene obiskovalce razplesaval Magnifico. Slovaki ne znajo niti besedice besedila, ampak so vseeno poskrbeli za "vlakec" pod podkorensko strmino. "Tole je bilo pred desetimi leti," Alja veselo kaže fotografijo s Tino Maze nekoč in danes, Gabi in Michal pa ponosno razkazujeta poročna prstana.

V Beogradu razglasili epidemijo oslovskega kašlja

05. 01. 2024 14.05

V Srbiji so do konca lanskega leta zabeležili več kot 900 primerov oslovskega kašlja, poročajo srbski mediji. Zaradi širjenja te bolezni so v Beogradu konec decembra razglasili epidemijo. Epidemija oslovskega kašlja je pred tem pestila tudi Hrvaško, o več primerih okužb so poročali tudi iz Črne gore.

Zaradi kršenja javnega naročanja Kreku tisoč, NIJZ pa 40.000 evrov kazni

27. 12. 2023 10.13

Okrajno sodišče v Ljubljani je razsodilo, da morata Nacionalni inštitut za javno zdravje in njegov nekdanji direktor Milan Krek zaradi kršenja zakona o javnem naročanju pri naročilu izvajanja klicnega centra v času epidemije plačati kazen. NIJZ so naložili 40.000, Kreku pa tisoč evrov kazni. Inštitut se je na pravnomočno sodbo sodišča že pritožil, Krek nam je medtem povedal, da je kazen nemudoma poravnal. "Nimam moči, da bi se še boril. To je politična gonja proti nepolitičnemu človeku, ki je reševal življenja," je dejal, odločitev sodišča in KPK pa označil za krivično.

'Za penino je vedno pravi čas'

23. 12. 2023 13.16

Pogosti spremljevalci decembrskih prazničnih dni, zlasti seveda prehoda iz starega v novo leto, so že leta peneča vina. Tudi slovenska, so si enotni poznavalci, so izjemna, več kot primerna za svečane trenutke. Pa veste, kakšna je pravzaprav razlika med penečim vinom, šampanjcem, penino in proseccom? Kakšne so metode pridelave penečih vin? Kaj je pri tem najbolj pomembno? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Porod: kje, s kom? Želje, izkušnje, stroka

17. 12. 2023 10.35

Leta 2018 je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje doma s strokovno pomočjo, pomočjo babice torej, rodilo 13 žensk. Lani že 73. Porodov doma je – tako kažejo številke – v zadnjih letih več, nekaj je k temu zagotovo prispevala epidemija s koronskimi omejitvami, saj je bilo leta 2021 rekordno število porodov v domačem okolju. Stroka, ki takšen porod odsvetuje, se sprašuje, zakaj. Kaj nekatere porodnice odvrača od zagotovo varnejšega poroda v eni od 14 slovenskih porodnišnic? Kaj jih vodi k temu, da sprejmejo tako veliko tveganje, ne le zase, pač pa tudi za svojega otroka?

Obseg dela od doma po covidu upada, a je še vedno 30-krat višji kot 2019

16. 12. 2023 08.05

Potem ko je covid-19 izrazito povečal obseg dela od doma, se ta počasi vnovič zmanjšuje. Število prijav za delo na daljavo iz predkoronskega leta 2019 je sicer še vedno preseženo za več kot 30-krat, a je hkrati glede na dosedanje podatke za skoraj polovico nižje kot lani in za skoraj 70 odstotkov nižje kot leta 2021.

Število obolelih najvišje v zadnjih 40 letih

11. 12. 2023 10.55

Na Hrvaškem epidemija oslovskega kašlja ne pojenja, temveč se le še stopnjuje. Število obolelih je najvišje v zadnjih 40 letih.