epidemija

Zališanja stroke: Epidemiologi premalo slišani pri odločitvah o upravljanju epidemije

02. 07. 2021 06.33

Opozicijska preiskovalna komisija, ki se ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19, je začela zaslišanja. Epidemiolog in nekdanji direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Ivan Eržen je pred komisijo nastopil kot izvedenec in ocenil, da so bili nekateri omejevalni ukrepi neprimerni. Epidemiologa Mario Fafangel in Maja Sočan sta članom komisije pojasnila, da sta odstopila zato ker so imeli epidemiologi premalo besede pri odločitvah o upravljanju epidemije. Nekdanja vodja skupine Bojana Beović pa je pojasnjevala, katere ukrepe za omejevanje epidemije je skupina predlagala.

V četrtek 25 novih okužb: V četrtem valu več ugodnosti za cepljene?

02. 07. 2021 09.54

V Sloveniji so v četrtek ob 1656 PCR-testih potrdili 25 okužb z novim koronavirusom, je objavil NIJZ. Delež pozitivnih testov je bil 1,5-odstoten. V četrtek zaradi covida-19 ni umrl nihče, tako je že šesti dan zapored. Dodatno so se sprostili ukrepi pri verskih obredih in športu. IJS med tem opozarja, da se bo avgusta, če se ne bomo dovolj precepili, začel četrti val. Beovićeva je pri tem namignila, da stroka razmišlja tudi v smeri, da ukrepi morda ne bi veljali za vse.

Klicni center za informiranje o covidu-19 se zapira: na klice odgovarjalo 182 študentov

30. 06. 2021 19.48

Številka klicnega centra za informiranje o koronavirusu, ki je deloval tako v prvem kot drugem valu, na klice pa je odgovarjalo skupno kar 182 študentov višjih letnikov medicine, v četrtek več ne bo dosegljiva. Potreba po klicnem centru sicer ostaja, saj se je število klicev v drugem valu še povečalo, dnevno so jih sprejeli tudi več kot 1500. Ob negotovi jeseni, ki je pred nami, ter nenehnem spreminjanju potovalnih pravil bi bilo prav, da bi bazo informacij ohranili na enem mestu, pravijo sodelavci covid telefona.

'Svoboda brez varnosti je zakon močnejšega, varnost brez svobode je diktatura'

30. 06. 2021 16.39

Predsednik DZ Igor Zorčič je skupaj s predsednikom Državnega sveta Alojzom Kovšco simbolno prevzel parlamentarno dimenzijo predsedovanja Svetu Evropske unije od predhodnice Portugalske. Ob tem je dejal, da Slovenija to zahtevno nalogo prevzema v zahtevnih in nepredvidljivih okoliščinah.

Misija MFRR: Slovenska vlada sistematično spodkopava kritične medije

30. 06. 2021 13.08

Partnerji pobude za hitro odzivanje v zvezi s svobodo medijev MFRR, ki so v začetku meseca v Sloveniji izvedli "virtualno misijo", ugotavljajo, da je medijska svoboda v Sloveniji vse bolj ogrožena, saj vlada sistematično spodkopava kritične medije. V poročilu so opozorili predvsem na pritiske na Slovensko tiskovno agencijo in prizadevanje vlade za okrepitev nadzora nad mediji.

KPK zaznala korupcijska tveganja pri sprejemanju PKP 6

30. 06. 2021 09.33

Komisija za preprečevanje korupcije je v postopku zaradi suma korupcije obravnavala očitke glede načina sprejemanja sprememb Zakona o visokem šolstvu v PKP 6 in ugotovila korupcijska tveganja ter vladi izdala priporočila. Kot so ugotovili, je bila sprememba zakona vnesena brez ustrezne in kvalitetne strokovne razprave, v postopek pa niso bili vključeni nekateri bistveni deležniki, ki bi lahko predlagali ustreznejšo rešitev.

Izteka se vrsta ukrepov: mesečni temeljni dohodek, nadomestilo čakanja na delo ...

30. 06. 2021 07.25

Izteka se vrsta ukrepov za pomoč gospodarstvu in zaščiti delovnih mest v okviru dosedanje protikoronske zakonodaje. Med drugim se iztekata ukrepa povračila nadomestila plače zaradi začasnega čakanja na delo ter subvencioniranje skrajšanega delovnega časa. Slednjemu se sicer obeta podaljšanje.

'Živimo v mehurčkih, kar je oglaševano kot nekaj dobrega, a ima nevarne posledice'

29. 06. 2021 06.00

Doživljamo ogromno kolektivno ranljivost in mnogi nimajo mehanizmov za spoprijemanje z njo, opozarja Katarina Veselko, psihologinja, zaposlena v O. K. Consulting. Kot ocenjuje, ni bilo skupnostnega reševanja problema, državljani v tej 'koronakrizi' nismo bili obravnavni na enake načine. Odgovornost in krivda učinkovito delujeta le v kompletu, in ljudje se ne pustimo vzgajati nekomu, ki ne skrbi za našo dobrobit. V političnem svetu imamo ogromen primanjkljaj odgovornosti, opozarja.

Stiska otrok po epidemiji: 'Nihče nas ni vprašal, kako se počutimo, nihče nam ni pomagal'

28. 06. 2021 20.59

Covidno obdobje terja svoj davek tudi pri otrocih. V prvih mesecih letošnjega leta je imel vsak deseti otrok, ki je klical na Tom telefon za otroke in mladostnike, samomorilne težnje. Epidemija covida-19 je očitno močno vplivala na duševno zdravje otrok in mladostnikov, pred tem si ne moremo več zatiskati oči, svari stroka. V ambulantah namreč opažajo vse več otrok in mladostnikov z anksioznimi motnjami, depresijo, samomorilnim vedenjem, samopoškodovanjem, motnjami hranjenja in slabo samopodobo. Hkrati pa skrbi še dejstvo, da so čakalne dobe za strokovno pomoč leto ali več. Kam to pelje?

Skupina San Di Ego na odre z novim pevcem

28. 06. 2021 17.15

Epidemija je dodobra premešala karte tudi pri rock skupini San Di Ego, ki se v novo koncertno sezono podaja z novim pevcem in s prenovljeno produkcijsko ter avtorsko ekipo. Nastaja že material za naslednji album, septembra pa bo izšel prvi singel in videospot z naslovom Vse besede. Fantje obljubljajo, da bodo tudi v prihodnosti ostali zvesti rock n'rollu, pristnosti in dobremu vzdušju pod odrom.

Imenovali bodo svet za duševno zdravje

28. 06. 2021 15.53

Strokovnjaki in predstavniki mladih so na današnjem pogovoru pri predsedniku republike pristojne pozvali k ukrepanju na področju duševnega zdravja otrok in mladih, ker je stanje po njihovi oceni slabo. Minister za zdravje Janez Poklukar se je zavezal, da bo pri vladi čim prej imenovan svet za duševno zdravje, od katerega veliko pričakuje.

V nedeljo 12 okužb, delež pozitivnih testov 1,9-odstoten

28. 06. 2021 09.48

Ob opravljenih 648 PCR-testih so pristojni v nedeljo potrdili 12 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 1,9 odstotka.

Izteka se ukrep povračila nadomestila plače in subvencije za skrajšan delovni čas

28. 06. 2021 07.13

Hkrati z mesecem junijem se izteka kar nekaj ukrepov, ki jih je v želji po pomoči gospodarstvu in zaščiti delovnih mest uveljavilo dosedanjih osem protikoronskih zakonov. Med drugim se iztekata ukrepa povračila nadomestila plače zaradi začasnega čakanja na delo ter subvencioniranje skrajšanega delovnega časa. Slednjemu se sicer obeta podaljšanje.

V Indiji 2500 ljudem vbrizgali lažno cepivo

27. 06. 2021 16.27

2500 Indijcev je prejelo ponarejeno cepivo proti covidu-19, večinoma sestavljeno iz fiziološke raztopine in antibiotikov. Policija je v zvezi s tem pridržala deset oseb, tudi dva zdravnika iz zasebne bolnišnice. Našli so tudi celo serijo lažnih cepiv in več ponarejenih osebnih dokumentov. Mnoge od teh, ki so prejeli lažno cepivo, pa zdaj skrbi predvsem, ali bodo še pred tretjim valom sploh lahko pravočasno prejeli pravo.

Visokošolski sindikat pristojne poziva k načrtu za normalizacijo študija v prihodnjem letu

27. 06. 2021 09.44

Visokošolski sindikat je pozval rektorje in resorno ministrstvo, naj izkoristijo poletne mesece za aktivnosti, ki bodo zagotovile, da bodo izobraževalne ustanove tudi ob novem valu epidemije ostale odprte. V tem času naj poskrbijo za načrt, ki bo omogočil normalizacijo študija in preprečil preobrazbo univerz v dopisne šole, so zapisali v pozivu.

Epidemija covida-19 lani najbolj zarezala v prihodke gostincev in organizatorjev potovanj

27. 06. 2021 08.46

V Sloveniji je v letu 2020, ki ga je zaznamovala epidemija covida-19, delovalo 150.324 podjetij s pretežno tržno dejavnostjo, ki so skupno ustvarila 98,3 milijarde evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je 6,3 odstotka manj kot leta 2019. Največji upad so zabeležili podjetja v gostinstvu ter potovalne agencije in organizatorji potovanj.

Vpliv nerešenih otroških in mladostniških duševnih težav na kasnejše življenje

27. 06. 2021 07.00

Čeprav se je epidemija covida-19 uradno končala, so se stiske otrok in mladostnikov med njo spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Na drugi strani primanjkuje ustrezno podkovanega kadra, ki bi jim pomagal, pot do njega je občutno predolga. Začarani krog pomanjkljive sistemske ureditve duševnega področja je postal očitnejši. Kaj to pomeni? Kaj se lahko zgodi, če psihičnih stisk ne zatremo v kali, torej v otroštvu, mladostništvu?

V Ljubljani se je na Festivalu Smile prvič po epidemiji zabavalo več tisoč obiskovalcev

25. 06. 2021 20.19

Kdo bi si še pred kratkim mislil, da bi se lahko sredi Ljubljane zabavala množica več tisoč ljudi? Ali pa, da bo ta množica v tej vročini celo izvajala aerobiko? Oboje se je zgodilo na četrtkovem Festivalu Smile.

Iz Ljubljane do Straduna v dobri uri: V Dubrovnik se vrača življenje

25. 06. 2021 13.47

Domačini mu pravijo "mesto in pol", poleg številnih drugih častitljivih imen pa se ponaša tudi s nazivom "Biser Jadrana". Dubrovnik, mesto, katerega obzidano osrčje je pravzaprav živi spomenik, se je v letu 2019 dušil na vrhuncu turističnega buma, samo dve leti za tem pa je najpomembnejša gospodarska panoga v mestu praktično propadla. Mesto se v gospodarskem smislu z izboljšanjem epidemioloških razmer znova postavlja na noge, vendar ni veliko takih, ki si želijo ponovitve predkoronskega turističnega prenasičenja.

Merklova opozarja, da zaradi različice delta še ni konec pandemije

25. 06. 2021 17.05

Kljub napredku v procesu cepljenja in padanju števila okužb je v Evropski uniji še prezgodaj, da bi pozabili na novi koronavirus, je opozorila nemška kanclerka Angela Merkel po koncu vrha EU v Bruslju. O koncu pandemije še ni mogoče govoriti zaradi širjenja nove, bolj nalezljive različice koronavirusa delta.

V sredo 43 novih okužb, v Sloveniji uvajamo evropsko covidno potrdilo

24. 06. 2021 10.22

Minister za zdravje Janez Poklukar je dejal, da v Sloveniji testno uvajamo t. i. evropsko covidno potrdilo, in dodal, da bo sistem v celoti zaživel v naslednjih dneh. V sredo so sicer pristojni potrdili 43 novih okužb s koronavirusom. 14-dnevna incidenca se je znižala na 49, Slovenija pa tako izpolnjuje pogoje za evropski zeleni seznam epidemiološko varnih držav.

Zemljevid ECDC: vzhodni del Slovenije zelen, zahodni ostaja oranžen

24. 06. 2021 08.30

Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni je objavil nove podatke o epidemioloških razmerah v Evropi. Čeprav 14-dnevna incidenca okužb v Sloveniji trenutno znaša 49, kar pomeni, da izpolnjujemo pogoje ECDC za uvrstitev na zeleni seznam, se je na zelenem seznamu znašel le vzhodni del Slovenije, zahodni del pa ostaja oranžen. Na Institutu Jožef Stefan medtem ocenjujejo, da epidemija še naprej hitro upada, 14-dnevna incidenca pa bi lahko v začetku julija padla pod 25.

Piranskemu akvariju grozi zaprtje, v času epidemije ostali brez vsakršne pomoči države

24. 06. 2021 16.43

Slovenija bi lahko ostala brez svojega edinega morskega akvarija. Dobrih deset let po prenovi je akvarij tik pred zaprtjem, razlog za to pa so finančne težave. Gre namreč za tržno dejavnost javnega zavoda, zato so izpadli iz vseh svežnjev državne pomoči v času epidemije, ko so bili več kot pol leta zaprti. Če se ne bo našlo potrebnih 50 tisoč evrov, bodo jeseni zaprli vrata in izpraznili bazene.

Pri zbiranjih na prostem razdalja 1,5 metra ali pogoj PCT

24. 06. 2021 15.30

Vlada je sprejela nekatere spremembe odlokov, ki urejajo zbiranje in druženje. V notranjih prostorih je še naprej predvidena uporaba maske, v zunanjih pa takrat, ko ni izpolnjen pogoj preboleli, cepljeni, testirani (PCT) in ko ni mogoče stalno zagotavljati razdalje 1,5 metra, je na novinarski konferenci o covidu-19 pojasnila Maja Bratuša.

Šolarjem so se začele počitnice. Vozniki, previdno na cesti!

24. 06. 2021 06.30

Šolarji so še zadnjič v tem šolskem letu sedli v šolske klopi, prejeli so tudi zaključna spričevala. Po težkem šolskem letu, ki ga je že drugo leto zaznamovala epidemija covida-19, se bodo čez poletje prepustili brezskrbnosti. Zadnji šolski dan bodo ljubljanski dijaki obeležili z dogodkom na Kongresnem trgu. Na agenciji za varnost prometa pa pozivajo, naj se počitniška brezskrbnost ne odraža v prometu. Prometna pravila in razmere na cesti naj vozniki dosledno upoštevajo, prav tako pa naj bodo še posebej pozorni na otroke, pešce, kolesarje in motoriste v prometu, opozarjajo.

'Verjamem, da lahko tudi najtrši kamen zmehčamo'

24. 06. 2021 08.00

V času epidemije so se pokazale vse pomanjkljivosti nacionalnega programa skrbi za duševno zdravje, predvsem otrok, zato je še toliko pomembneje, da obstajajo nevladne organizacije, ki skupaj s prostovoljci pomagajo na tem področju. Delavnice Dobro sem potekajo po vsej državi, vodijo pa jih usposobljeni prostovoljci. Snovalci programa si želijo, da bi delavnice našle pot tudi v vse šole in lokalne skupnosti.

NIJZ vendarle pričel slediti stikom okuženih, anketiranci odzivni

24. 06. 2021 06.00

Sledenje stikom okuženih se je v praksi pokazalo kot eden najučinkovitejših ukrepov za nadzorovanje epidemije. O tem govorijo primeri uspešnega boja proti covidu-19 na Daljnem vzhodu. Pri nas pa je epidemija oktobra ušla izpod nadzora in sledenje stikom so na NIJZ zaustavili. Že ob lanski objavi vladnega semaforja so pristojni zagotavljali, da se bo to nadaljevalo, ko bo Slovenija znova vstopila v 'zeleno območje', torej takrat, ko bo število dnevnih okužb padlo pod 300. Slovenija je 'zelena' že od 25. maja, na NIJZ pa so vnovični zagon projekta sledenja stikom pričeli sredi junija. Znani so prvi podatki.

Kako bo z delom od doma po koncu epidemije?

23. 06. 2021 16.08

Čas epidemije, ko so nekateri praktično čez noč prešli na delo od doma, je pokazal številne prednosti takega dela na daljavo za zaposlene. Zdaj se na lokacijo delodajalca vrača vse več zaposlenih – zaradi spremembe dinamike, želje po druženju s sodelavci ali zahtev nadrejenih. Do sredine januarja je bilo takih slovenskih delavcev že dobra polovica. 17 odstotkov zaposlenih je delo opravljalo doma, sedem odstotkov je delovno mesto spreminjalo.

Trboveljčani priskočili na pomoč kulturnemu društvu Svoboda Trbovlje

23. 06. 2021 16.21

Kultura je del naroda in zanjo se moramo boriti, so jasni v kulturnem društvu Svoboda Trbovlje, kjer so se zaradi epidemije covida-19 znašli v težavah. Zaradi vladnih ukrepov so bili od marca lani zaprti in ker prostore v stavbi tudi oddajajo, prihodkov ni bilo. Utrpeli so skoraj popoln izpad prihodkov, s katerimi so skrbeli, da so bile mesečne obveznosti vedno in pravočasno poravnane. Dolg je znašal 17 tisoč evrov. Ker Trboveljčanom kultura pomeni veliko, so se odločili, da ne bodo stali križem rok, zato so oblikovali akcijo zbiranja prostovoljnih prispevkov, domislili pa so se tudi posebne nagrade za pomoč.

Lani rojenih 561 otrok manj kot leto prej, že 22. leto najpopularnejše ime Luka

23. 06. 2021 11.39

Leta 2020 se je v Sloveniji rodilo 18.767 otrok. V primerjavi s predhodnim letom je to 561 otrok manj. Povprečna starost vseh mater, ki so rodile leta 2020, je bila 31,1 leta, povprečna starost tistih, ki so leta 2020 rodile prvič, pa 29,6 leta. Najpogostejše ime za dečka ostaja Luka, največ deklic pa je bilo poimenovanih Ema. Lani zabeležili najnižjo vrednost naravnega prirasta v Sloveniji po letu 1945.