epidemija

Prve mobilne enote za cepljenje bodo v Ljubljani, Mariboru in na Ptuju
22. 06. 2021 09.52
V ponedeljek so v Sloveniji opravili 2177 PCR-testov in ob tem potrdili 65 novih okužb. Delež pozitivnih testov je triodstoten. Hospitaliziranih je 92 oseb s covidom-19, od tega jih več kot tretjina, 33, potrebuje intenzivno terapijo. Umrla je ena oseba s covidom-19. Minister za zdravje Janez Poklukar je napovedal, da bosta predvidoma jutri zaživeli prvi mobili enoti za cepljenje v Sloveniji, v Mariboru in na Ptuju. Jelko Kacin ga je dopolnil: dve enoti bosta od jutri tudi v Ljubljani, in sicer ob Filipovem dvorcu ter v Tivoliju.

Konec epidemije, konec interventnih ukrepov na področju plačilnih ugodnosti
22. 06. 2021 15.01
Z razglasitvijo konca epidemije preneha veljavnost tudi interventnim ukrepom na področju plačilnih ugodnosti. Do odloga plačila oziroma obročnega plačila v skladu z ukrepi so zavezanci tako upravičeni samo še do konca junija, so sporočili s Fursa. Uprava je sicer do vključno 21. junija prejela 14.157 vlog in odobrila odlog plačila obveznosti v višini 26.938.428 evrov, za 173.254.995 evrov obveznosti pa so odobrili obročno plačilo. Ne glede na prenehanje ukrepov pa lahko zavezanci za davek v primeru težav pri izpolnjevanju davčnih obveznosti še vedno zaprosijo za odlog plačila oziroma obročno plačilo na podlagi določb Zakona o davčnem postopku.

The New York Times: Nihče ne more konkurirati Janezu Janši pri odganjanju volivcev
22. 06. 2021 15.11
Ameriški časnik The New York Times nadaljuje s serijo člankov o "populističnih voditeljih Vzhodne Evrope", med katere uvršča predsednike vlad Madžarske, Poljske in Slovenije. Val populizma, ki ga je dvignila zmaga Donalda Trumpa na ameriških volitvah 2016, se sicer ni razbil ob čereh novembrskega poraza, je pa naletel na oviro. Populizem izgublja na popularnosti, navaja avtor.

Pričetek poletne sezone: največje 'žrtve' epidemije delavci v gostinstvu in turizmu
22. 06. 2021 14.32
Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je pred poletno turistično sezono opozoril na slab položaj gostinskih in turističnih delavcev v času epidemije covida-19. Ta naj ne bo izgovor za zavestno kršenje njihovih temeljnih pravic, so ob vnovičnem zagonu panoge na novinarski konferenci pozvali predstavniki sindikata.

Še več predebelih otrok: 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone na dan
22. 06. 2021 12.22
Najnovejši rezultati meritev Športnovzgojnega kartona razkrivajo neprijetne posledice (pre)dolgih izolacijskih ukrepov. Telesni in gibalni razvoj otrok po drugem zaprtju šol je še na nižji ravni kot po prvem. Povprečen dan šolarja je pomenil kar 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone. "Ta generacija otrok bo vsako leto za pol milijarde manj denarja prinesla podjetju, državi, kot če bi bila tako fit kot pred korono."

'Določen del možganov je dobesedno zamrznil v času karantene'
22. 06. 2021 06.00
"Ko bomo odrasli znali regulirati sebe in razvijati sočutje do sebe, bomo samoregulacijo lahko učili tudi otroke. Tako bo lahko otrok samostojen in odgovoren – torej, psihično odporen," pojasnjuje psihoterapevtka Ksenja Kos. V težkih trenutkih je pomembno, da starša otroku pokažeta, da je povsem normalno, da takšne situacije, kot sta bili epidemija in karantena, spodnesejo tla pod nogami. Ko iščeta poti za lastno okrevanje, sta lahko steber svojim otrokom.

Na začetku epidemije je imela Švedska 'sloves samomorilske države'
21. 06. 2021 14.01
Po temu, ko je na družbenih omrežjih zaokrožila fotografija, ki primerja ukrepe in rezultate epidemije med Slovenijo in Švedsko, smo na Dejstvih preverili kakšno je stanje okuženih in umrlih v obeh državah po več kot enem letu od začetka epidemije. Ugotovili smo, da ima Slovenija slabše rezultate. O tem, kakšno je bilo vsakdanje življenje na Švedskem, kako so se dejansko spopadali z epidemijo, smo preverili tudi pri novinarki švedske televizije TV4 Elisabeth Frerot Södergren.

Mučno iskanje poti iz brezna: 'Bila je obstranka. Nekdo, ki ga ni'
21. 06. 2021 09.29
Panični napadi, šolska fobija, socialna fobija, depresija, motnje hranjenja, generalizirana anksioznost, suicidialnost ... Najstnica v hudi stiski in obupani starši, ki so šele po več letih agonije našli psihoterapevta, ki jim je pomagal. Povsem sami, saj jih je sistem, v katerega so zaupali, vedno znova pustil na cedilu. Njihova zgodba žal ni osamljena. Objavljamo jo z namenom, da bo komu pomagala.

V Braziliji več kot pol milijona mrtvih, v Indiji število okužb pada
20. 06. 2021 15.33
V Braziliji je število smrtnih žrtev zaradi covida-19 preseglo pol milijona, s čimer je ta južnoameriška država, ki se sooča s tretjim valom pandemije, postala druga država za ZDA, ki je presegla ta črni mejnik. V Indiji so medtem zabeležili najnižje dnevno število novih okužb v zadnjih skoraj treh mesecih. V državi se sicer še naprej spopadajo z drugim valom epidemije.

Udeleženci Parade ponosa: Zatirata nas oblast in družba
19. 06. 2021 18.28
V Ljubljani poteka Parada ponosa, ki se ji je v sodelovanju s Trans mrežo Balkan letos pridružil tudi Balkanski trans-inter marš. Udeleženci pod geslom Uprimo se zatiranju zahtevajo svobodo, enakopravnost ter brezpogojno spoštovanje človekovih pravic oseb LGBTIQ+, so sporočili organizatorji.

V ZDA težave s ciljno precepljenostjo, Palestina zavrnila izraelska cepiva
19. 06. 2021 11.35
Ameriški predsednik Joe Biden je predstavil napredek v boju proti covidu-19, vendar pa cilja, da bodo do dneva neodvisnosti 4. julija najmanj z enim odmerkom cepili 70 odstotkov Američanov, najverjetneje ne bo dosegel. Palestinske oblasti so medtem sporočile, da so odpovedale pogodbo o izmenjavi, na podlagi katere bi jim Izrael zagotovil milijon odmerkov cepiva proti covidu-19, Palestinci pa naj bi jim jih vrnili jeseni. Razlog naj bi bilo dejstvo, da je cepivo tik pred iztekom roka uporabe.

Vladno razdeljevanje denarja medijem 'neekonomično in neprimerno'
18. 06. 2021 17.21
Pot iz pandemije vodi skozi zadostno precepljenost prebivalstva, zato se je vlada v začetku leta lotila promocije cepljenja proti covidu-19. Medijem, ki javnost osveščajo o pomenu cepljenja, je namenila finančna sredstva, a jih je porazdelila dokaj nenavadno. Po kakšnem ključu je izbrala medije, ki so dobili denar za oglase, ni jasno. "Razdelitev denarja je predvsem z vidika vsot za Novo24 in Planet TV takšna, da jasno kaže na sum favoriziranja medijev, ki so blizu aktualni vladi, in da je šlo za še en primer porabe davkoplačevalskega denarja," opozarja strokovnjak za medije.

Epidemija pokazala na razlike med mladostniki iz manj in bolj premožnih družin
18. 06. 2021 13.30
Med mladostniki iz manj premožnih družin in tistimi iz bolj premožnih so se v času epidemije covida-19 pokazale pomembne razlike v doživljanju pandemije, duševnem zdravju, tveganih vedenjih in drugimi z zdravjem povezanimi vedenji, kaže raziskava, ki jo je oktobra lani opravil NIJZ. Raziskava je sicer zajela 3052 mladostnikov med 14. in 18. letom starosti.

Napoved IJS: V nedeljo bomo v zeleni fazi
18. 06. 2021 12.57
Epidemija upada vse hitreje, pravijo na Institutu Jožef Stefan, kjer so objavili novo napoved glede na evropske kriterije – ta kaže, da bomo v zeleno fazo prešli že v nedeljo. Reprodukcijsko število R je v zadnjem obdobju strmoglavilo, predvidoma zaradi prehajanja v toplejši letni čas in počitniško obdobje, uvajanja aktivnega sledenja stikom ter cepljenja.

'Kdor je povzročil tako stanje, ni pravi naslov za rešitev problema'
18. 06. 2021 06.00
Epidemija se je uradno končala, s posledicami mesece dolgega zapiranja države pa se bomo spopadali še nekaj časa – tudi na področjih duševnega zdravja ljudi, zaupanja v inštitucije in zaupanja ključnim odločevalcem, ki so s slabo utemeljenimi odločitvami in pogosto tudi vprašljivim upoštevanjem lastnih predpisov ves ta čas izdatno prilivali olje na ogenj in poglabljali (duševno) stisko ljudi.

Ribiči z načrtnim vlaganjem večajo delež soške postrvi v reki Vipavi
17. 06. 2021 17.25
Letos obeležujemo 140-letnico organiziranega ribištva na Slovenskem. Vendar se namesto slavja zaradi koronavirusa ribiške družine soočajo s finančnimi težavami povezanimi z upadom prodaje ribolovnih dovolilnic, predvsem tujim turistom. Poleg tega ribiči opozarjajo na vedno večjo težavo, ki jo predstavljajo kormorani. Ribiške družine so se zato prilagodile danim razmeram, najbolj pa jih veseli, da imajo v svojih vrstah številne mladince, tudi v Ribiški družini Renče ob reki Vipavi.

Kako si pomagati v duševni stiski?
11. 04. 2021 11.15
Korona davek plačujemo vsi, otroci, mladostniki, študenti, odrasli. Otroška psihiatrija je polna. Čakalne vrste nevarno dolge. Vsak četrti študent razmišlja o samomoru, skoraj 90 odstotkov jih je depresivnih in anksioznih, posegajo po drogah, alkoholu. Odraslim popuščajo zavore, ujeti so v primež naveličanosti, obupa, stisk. Kje so rešitve?

Študenti: Izgubljeno leto študija naj se nadomesti prihodnje leto
17. 06. 2021 07.25
V letošnjem študijskem letu se je študij v celoti na daljavo izvajal 14 tednov, nato pa v omejenem obsegu, vmes je minilo tudi eno izpitno obdobje. V Študentski organizaciji Slovenije tako pozivajo pristojno ministrstvo, da omoči študentom dodatno leto študija. Reševanje študentskih problematik od ministrstva zahtevajo tudi pri iniciativi Študenti še obstajamo. Na ministrstvu za izobraževanje zagotavljajo, da s predstavniki mladih in študentov ves čas sodelujejo. Napovedujejo tudi pripravo nacionalnega programa za mladino, ki bo podlaga za ukrepe za pomoč mladim in študentom.

Napoved IJS: v zeleni fazi bomo predvidoma v začetku julija
17. 06. 2021 08.43
Nova projekcija razvoja pandemije, ki jo pripravlja Institut Jožef Stefan, nam prehod v zeleno fazo po evropskih kriterijih obeta v začetku julija, čeprav so napovedi preteklega tedna zeleno fazo predvidevale šele za prvo polovico avgusta.

Slovenski glasbeniki z uličnimi nastopi v treh slovenskih mestih
16. 06. 2021 20.35
Če so imeli glasbeniki dolge mesece koncerte zaradi pandemije doma, so v Ljubljani, Mariboru in Kopru ob rojstnem dnevu radia Val 202 slovenski glasbeniki vsako polno uro nastopali pred ljudmi. Nastopili so tudi Zala in Gašper, Zmelkoow, mladi in nadarjeni Joker Out ter priljubljeni raper Emkej.

Na zdravstvene storitve čaka skoraj petina več ljudi kot lani
16. 06. 2021 20.23
Leto epidemije je samo še podaljšalo čakalne dobe v zdravstvu. V enakem obdobju lani je na zdravstvene storitve čakalo 150 tisoč ljudi, danes jih čaka 180 tisoč, skoraj za petino več. Za številkami pa so zgodbe ljudi – na primer zgodba gospoda, ki bi lahko ohromel, če si ne bi operacije plačal sam.

Bomo v restavracijah in barih lahko sedeli dlje in v večjih skupinah?
16. 06. 2021 10.07
Epidemije je konec, a neživljenjski pogoji dela ostajajo, pravijo na OZS, vlado in stroko pa pozivajo, da odpravita neživljenjske pogoje dela in jim omogočita normalno in rentabilno poslovanje. Ne le podjetniki, tudi potrošniki se sprašujejo, ali bo konec epidemije prinesel boljše pogoje za obiskovanje restavracij in barov. Kot nam je pojasnila vodja strokovne skupine Mateja Logar, bodo vladi predlagali sprostitev omejitve štirih oseb za mizo, v igri pa je tudi odprava omejitve obratovalnega časa do 22. ure.

Ob odprtju novega letališkega terminala izpostavili njegov pomen za Slovenijo
16. 06. 2021 15.03
Na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana so slavnostno odprli nov potniški terminal, ki bo prve potnike sprejel 1. julija. V slavnostnem nagovoru je predsednik vlade izpostavil, da Slovenija polaga velike upe v ljubljansko letališče. Država bo tako podprla nadaljnje načrte upravljalca tudi z izgradnjo železniške povezave.

V poletnih mesecih se varnost v prometu zmanjša
16. 06. 2021 09.36
Začenja se prvi del nacionalne preventivne akcije 'Alkohol', ob kateri na Agenciji za varnost prometa opozarjajo, da se zaradi njega zmanjšujejo naše sposobnosti varnega sodelovanja v prometu, slabšajo pa se zaznava, predvidevanje, presoja, odločanje in končna izvedba ustreznega ravnanja. Alkohol je najbolj problematičen pri voznikih, saj so posledice prometnih nesreč, v katerih do udeleženi, najtežje, vendar pa predstavlja tudi dejavnik tveganja za nastanek prometnih nesreč, v katerih so udeleženi kolesarji in pešci.

Medicinske sestre množično odhajajo: raje za blagajno kot delo v takih razmerah
16. 06. 2021 08.56
Zaradi potez vodstva je kar 350 ljudi od oktobra lani ostalo brez operacije na ortopedskem oddelku šempetrske bolnišnice, opozarja predstojnik oddelka. Na robu obupa pa so se znašle tudi medicinske sestre, ki prosijo za sestanek s premierjem Janezom Janšo, saj se vrstijo odpovedi. Samo v ljubljanskem UKC jih je med epidemijo odšlo 280, tako hudo je, da raje delajo kot blagajničarke.

Prvič od oktobra ni razglašena epidemija covida-19
16. 06. 2021 06.52
Prvič po 19. oktobru v Sloveniji ni razglašena epidemija covida-19. Kljub temu pa se ne bodo sprostili vsi sprejeti epidemiološki ukrepi. Zaščitne maske so v zaprtih javnih prostorih in na prostem, kjer ni možno vzdrževati medsebojne razdalje 1,5 metra, še vedno obvezne, tako kot razkuževanje rok in t. i. pravilo PCT.

Slovenija v stiski
16. 06. 2021 06.00
Kdaj smo si nazadnje priznali, da nismo dobro? Kdaj smo si nazadnje vzeli čas zase in se pozdravili? Ne zlomljene noge, ne bolečin v križu, meniskusa, tetive. Kdaj smo si nazadnje vzeli čas za poškodovano dušo? Koliko mora biti dovolj, da priznamo, da sami ne zmoremo več naprej? Da so nas vzorci vedenja iz otroštva ali pa denimo podedovana bolezen pripeljali v slepo ulico in da se jama, v katero smo se zakopali, ne bo uredila sama od sebe? Kako globoko moramo pasti s svojo psiho, da je treba začeti vse znova? Kaj pa, če ozdravitev pomeni uporabo antidepresivov in drugih zdravil, ki nam jih predpiše psihiater? Kako bomo pa sedaj zarezali v platno? Kaj pa, če gre za našega otroka? Otroka, ki sliši glasove in grozi, da bo skočil s strehe? Ali pa se izstradal do smrti? Kaj pa zdaj? Kako po pomoč?

Epidemija se je iztekla, a maske, razkuževanje, razdalja in PCT ostajajo
15. 06. 2021 10.07
Epidemija covida-19, ki je bila v Sloveniji razglašena oktobra, ne bo podaljšana, a to ne pomeni, da se bodo sprostili vsi sprejeti ukrepi. Zaščitne maske so v zaprtih javnih prostorih še vedno obvezne, enako tudi razkuževanje rok, predpisana razdalja in sistem PCT. Dodatkov za javne uslužbence v višini 65 odstotkov z dnevom preklica epidemije ni več, ostajajo pa dodatki iz protikoronske zakonodaje za tiste, ki delajo v neposrednem stiku s covidnimi bolniki.

Konec epidemije: s cepljenjem in samozaščito bomo državo ohranili varno
15. 06. 2021 19.19
Policijska ura, omejitev na občine, nošenje in nenošenje mask, šolanje na daljavo, potem šolanje v živo, zapiranje in odpiranje dejavnosti. Takšen je bil naš vsakdan v skoraj osmih mesecih uradno razglašene epidemije. Odloki so zaradi spreminjanja epidemioloških razmer vsak teden velevali nekoliko drugače. Verjetno ste kar težko dohajali nova pravila, vmes so vse skupaj pretresali še novi sevi. Z večjim številom prebolevnikov, predvsem pa množičnim cepljenjem, pa so se začele razmere končno izboljševati.

EU s prvo zadolžitvijo za 20 milijard evrov za financiranje okrevanja po covidu-19
15. 06. 2021 19.02
Evropska komisija je izdala desetletno obveznico za 20 milijard evrov in tako začela zadolževanje na finančnih trgih za financiranje gospodarskega okrevanja po covidu-19. Do konca leta se pričakuje zadolžitev za 100 milijard evrov, s čimer naj bi zagotovili vse v tem času načrtovane finančne potrebe članic EU.