epidemija

Ob dovolj dobrem epidemiološkem stanju prihodnji teden predlog ukinitve policijske ure
19. 03. 2021 10.03
Vodja svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar je dejala, da se je epidemiološka slika v Sloveniji v zadnjih dneh poslabšala in znova narašča tudi pritisk na bolnišnice. "Epidemiološka situacija v državi se ponovno giba v smer, kamor si ne želimo," vzrok pa je verjetno v večji pojavnosti angleške različice virusa. Za prihodnji teden načrtujejo predlog za popolno ukinitev prepovedi gibanja ponoči, če bo epidemiološko stanje dovolj dobro.

Epidemija covida-19 oklestila poslovanje Petrola
19. 03. 2021 09.30
Skupina Petrol zaradi covida-19 lani ni mogla uresničiti načrta, saj je epidemija močno zarezala v njeno poslovanje. Prihodki od prodaje skupine v višini tri milijarde evrov so bili v primerjavi z letom 2019 manjši za 30 odstotkov, za 31 odstotkov pa je bil manjši čisti dobiček, ki je znašal 72,3 milijona evrov. Kljub temu je Petrol posloval bolje kot glavni tekmeci v regiji. Po objavi poslovnih rezultatov pa so njegove delnice na ljubljanski borzi pridobile skoraj dva odstotka.

Le dobra tretjina Slovencev si vsako noč privošči dovolj spanja
19. 03. 2021 06.54
Ob svetovnem dnevu spanja so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozorili, da Slovenci premalo spimo. Urejeno spanje je osnovna človekova potreba, v zadnjem letu pa so motnje spanja zaradi pandemije zelo pogoste. Dobro spanje nas ščiti pred okužbami, omogoča blažji potek bolezni in izboljša naš imunski sistem.

S petkom se nadaljuje cepljenje z AstraZeneco: na vrsti državni politični vrh
18. 03. 2021 17.32
Slovenija po odločitvi Eme, da je cepivo podjetja AstraZeneca varno in učinkovito, nadaljuje cepljenje s tem cepivom. Minister za zdravje Janez Poklukar je ob razglasitvi te novice opozoril, da opažamo trend rasti epidemije. Vse prebivalce poziva, da upoštevajo ukrepe. S cepivom AstraZenece se bo v petek cepil državni vrh – Pahor, Zorčič, Janša in Kovšca.

Ostaja minister: Janez Cigler Kralj prestal interpelacijo
18. 03. 2021 06.07
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je po maratonski razpravi v Državnem zboru uspešno prestal interpelacijo, ki so jo vložile LMŠ, SD, Levica in SAB. Za interpelacijo je glasovalo 38 poslancev, proti pa 44. Interpelacija bi uspela, če bi jo podprlo vsaj 46 poslancev.

Omejitev gibanja ponoči v veljavi 150 dni
18. 03. 2021 15.24
V Sloveniji je omejitev gibanja v nočnem času, med 21. in 6. uro zjutraj, v veljavi 150. dan. Ukrepu, ki je stopil v veljavo 20. oktobra lani, del javnosti ni naklonjen, na vladni strani pa poudarjajo, da bo omejitev sproščena, ko bodo to dopuščale epidemiološke razmere.

Za Šarca nabava cepiv le vrh ledene gore, Tonin poziva k dialogu
17. 03. 2021 22.51
Kdo je odgovoren, da Slovenija lanskega decembra ni naročila vseh količin cepiva proizvajalcev Pfizer in BioNTech, ki jih je imela na voljo? Odgovor na to vprašanje so iskali na politično-strokovnem vrhu na Brdu pri Kranju, ki ga je sklical predsednik Borut Pahor. V opozicijski LMŠ zamujeno priložnost za nabavo dodatnih odmerkov cepiva vidijo kot tako veliko napako, da napovedujejo vložitev ustavne obtožbe zoper premierja Janšo.

Šarec: 'Je šlo za špekulacije s cenami ali željo podaljševati epidemijo v nedogled?'
17. 03. 2021 12.04
Po objavi informacije, da se Slovenija jeseni ni odločila za dodatna naročila cepiva proizvajalcev Pfizer in BioNTech, ker je pričakovala, da bo prej odobreno cepivo AstraZenece, se vrstijo kritike na političnem parketu. Prvak LMŠ Šarec je prepričan, da bo le in samo odhod te vlade zadeve rešil, hkrati pa je še napovedal ustavno obtožbo zoper predsednika vlade. Da je potrebno ukrepati, menijo tudi v Levici. "Vlada se je odločila 'prišparati' pet milijonov evrov, medtem ko nas vsak dan epidemije stane 5,9 milijona evrov," pravi Luka Mesec.

Epidemija v Evropi se spet krepi: v Avstriji največje število novih okužb letos
17. 03. 2021 14.12
V Avstriji so potrdili 3239 novih okužb z novim koronavirusom, kar je največ letos. Samo na Dunaju so potrdili več kot 1000 novih okužb. Nemčija pa v prizadevanjih za zajezitev širjenja novih različic novega koronavirusa za dva tedna podaljšuje nadzor na meji s Češko in avstrijsko Tirolsko. Iz Madžarske poročajo o 195 umrlih covidnih bolnikih, kar je največ v enem dnevu doslej.

Potrdili 1112 okužb z novim koronavirusom: ostajamo v oranžni fazi
17. 03. 2021 09.59
Sveži epidemiološki podatki kažejo, da so v Sloveniji v torek potrdili 1112 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 5989 PCR-testov. Umrlo je sedem bolnikov s covidom-19. Kot je opozorila Maja Bratuša, so podatki tokrat slabši kot podatki na ta dan pred tednom dni. Drugi kriterij za dosego rumene faze, to je sedemdnevno povprečje okužb, se nam še naprej umika, je izpostavila. Dobra novica pa je, da za zdaj število hospitaliziranih covidnih bolnikov ni naraslo.

Stiske zaradi pouka na daljavo: 'Posledice za celotno družbo bodo zelo velike'
17. 03. 2021 13.59
Šolanje na daljavo je na osnovnošolcih, dijakih in študentih pustilo velike posledice, tako socialne kot tudi psihofizične. Ker je, kot so pri stranki LMŠ zapisali, pomembno, da se s temi posledicami kot družba soočimo čim učinkoviteje, so organizirali okroglo mizo, v sklopu katere so različni akterji iz šolstva naslovili omenjene težave. Govorniki so se strinjali, da se je znanje mladih občutno poslabšalo, naloga politike pa bo v prihodnosti zaznati vse te težave in v sodelovanju s stroko čimprej zaznati izzive.

'Žrtve nasilja se morajo počutiti varne in podprte'
17. 03. 2021 10.44
Epidemija koronavirusne bolezni je na plan potegnila vse dobro in žal tudi vse slabo iz človeka. Zaradi zaprtja države in številnih protikoronskih ukrepov se je povečalo nasilje za štirimi stenami. Tega lahko ustavimo ali preprečimo le z zgodnjo prepoznavo in ustreznim odzivom.

Sredino srečanje politične in strokovne javnosti glede epidemije brez Levice in LMŠ
16. 03. 2021 17.09
Sredinega srečanja vodij parlamentarnih strank in poslanskih skupin ter ministra za zdravje Janeza Poklukarja s strokovno skupino, na katero vabi predsednik republike Borut Pahor, se tudi tokrat ne bosta udeležili LMŠ in Levica. Druge stranke napovedujejo udeležbo. Razpravljali bodo o strategiji boja z epidemijo in nujnih spremembah v zdravstvu.

Vlada podaljšala ukrepa odloga izvršbe in posebnih pravil davčne izvršbe
16. 03. 2021 16.02
Vlada je ukrepa odloga izvršbe in posebnih pravil na področju davčne izvršbe podaljšala do 18. aprila. Ocenili so, da so ekonomske razmere zaradi epidemije še vedno zaostrene, davčni zavezanci pa se soočajo s težavami pri pridobivanju prihodka.

Davek epidemije: dodatni kilogrami, manj gibanja in več nezdrave hrane
16. 03. 2021 14.35
Raziskava NIJZ o vplivu pandemije covida-19 na življenje ljudi kaže, da velika večina še vedno upošteva predpisane ukrepe za preprečevanje širjenja virusa, najnižjo podporo pa ima nočna omejitev gibanja. Med posledicami epidemije je poslabšanje življenjskega sloga prebivalstva, pričakujejo pa tudi porast kroničnih nenalezljivih bolezni.

'Izvršbe na preživnino niso odložene in ne smejo biti'
16. 03. 2021 06.00
Epidemija koronavirusa se je močno zarezala v vse pore našega življenja. Vlada je s protikoronskimi paketi skušala stopiti nasproti gospodarskim družbam in fizičnim osebam, a spet se je izkazalo, da je teorija eno, praksa pa žal drugo.

Pravice potrošnikov med epidemijo na preizkušnji: odpovedi potovanj, nedostavljeni paketi ...
15. 03. 2021 07.44
Obeležujemo svetovni dan pravic potrošnikov. Spoštovanje teh je med globalno pandemijo covida-19 večkrat na preizkušnji. Potrošniki zlasti poročajo o težavah, povezanih s spletnim nakupovanjem in odpovedmi potovanj. Pandemija je prispevala tudi k nastajanju več plastičnih odpadkov, boj proti tem pa je letošnja osrednja tema dneva.

Rok Predin: Ljudje začutijo, če nekaj delaš z ljubeznijo
15. 03. 2021 07.00
Animator Rok Predin, ki zadnja leta spet živi in dela v Sloveniji, se lahko pohvali, da je sodeloval z velikimi imeni, kot so Rolling Stones, Elton John, Madness in Take That. Njegov najnovejši dosežek je besedilni videospot za pesem Levitate zasedbe U2. O svojem ustvarjanju nam je več zaupal v pogovoru.

'Če bi nojevo jajce želeli porabili naenkrat, bi v goste morali povabiti 10 ljudi'
14. 03. 2021 17.23
Čeprav je novi koronavirus okrnil delo v marsikateri proizvodni dejavnosti, pa se zakonca Ferenčak, ki se ukvarjata z rejo nojev, vztrajno prebijata skozi težke čase. Sprejela sta, da so dnevne aktivnosti z noji del njunega življenja. Če ti pomenijo še zadovoljstvo, gre vse lažje, sta prepričana. In kaj zakonca trenutno počneta na farmi? Marec je mesec, ko se začne sezona nojevih jajc. Kaj to pomeni in kakšne živali so noji?

IJS: Epidemija stagnira, a nas novi sevi že dohitevajo
14. 03. 2021 15.46
"Potrudimo se krivulje obrniti čim bolj strmo navzdol, ker nas dohitevajo novi bolj kužni sevi, ki se v trenutnih pogojih hitro razmnožujejo," so v aktualni projekciji širjenja bolezni covid-19 v Sloveniji zapisali na Institutu Jožefa Stefana. Po njihovih ocenah je reprodukcijsko število R spet nekoliko naraslo in znaša 1 (dan prej 0,92). V soboto je še veljalo, da bi povprečno število pozitivnih oseb lahko padlo pod 300 na dan do konca aprila. "Dokler epidemija ne bo začela vidno upadati, ne bomo podajali napovedi, ker so negotovosti prevelike," pa so zapisali danes.

Pahor: Strah in bolečino premagujeta le upanje in vzajemnost
14. 03. 2021 07.48
"Pred letom dni je v Sloveniji ugasnilo prvo življenje zaradi covida-19. Zato smo danes v tem spokojnem parku posadili vrbo. Rasla bo kvišku in segala k tlom in s svojim otožnim videzom jokala skupno bolečino teh odhodov. Čez leta, ko se bomo časa epidemije spominjali z vednostjo, ki bo drugačna od današnje, bo ta vrba mogočno drevo tisočerih spominov," je na žalni slovesnosti dejal predsednik Pahor.

Leto dni koalicije in opozicije: Treba se je pogledati v ogledalo in postaviti cilje
14. 03. 2021 12.35
Za nami je pestro prvo leto aktualne vlade Janeza Janše. O tem, kaj ga je zaznamovalo, kaj pomeni za prihodnost Slovenije, njenega političnega prostora in njeno mesto na evropskem zemljevidu – predvsem ob predsedovanju, smo se pogovarjali z analitikoma Aljažem Pengovom Bitencem in Markom Balažicem.

Strah – glavni problem krvodajalstva in darovanja organov mladih
13. 03. 2021 17.24
V Sloveniji trenutno kri daruje dovolj ljudi, da smo samozadostni. Problem pa je, da se slovenska populacija stara oziroma se bliža zgornji starostni meji darovanja – 65 let. Zato je za prihodnost krvodajalstva pri nas ključnega pomena izobraževanje mladih. Društvo študentov medicine Maribor si s projektom Epruvetka prizadeva, da bi mlade spodbudilo k rednemu darovanju krvi in da bi postali darovalci organov. Zdaj je ekipa Epruvetke izdala še knjižico, kjer je zbrala vse informacije o tej temi.

Direktor kranjskega turizma: Epidemija nas je postavila na točko nič
13. 03. 2021 15.38
"Gremo v Kranj! je včasih pomenilo, da smo šli čez mestno jedro po nakupih, v soboto na tržnico, zvečer v mesto na druženje po številnih barih in želim si, da bi ta fraza bila spet bolj pogosto uporabljena na ta način," pravi Klemen Malovrh, direktor kranjskega turizma. Epidemija je močno zarezala v to panogo, a volja za okrevanje je močna. V načrtih za prihodnost sta med drugim odprtje zvonika cerkve sv. Kancijana za obiskovalce in ureditev kanjona Kokre, kjer bo zrasla kranjska plaža, neizkoriščenega potenciala pa je še veliko.

Strokovnjaki opozarjajo na pojav koronasomnije med pandemijo
13. 03. 2021 12.08
Ameriški somnologi s klinike Mayo poročajo o "koronasomniji" – močno povečanem pojavu kronične nespečnosti v splošni populaciji. Poleg zdravstvene situacije in gospodarske krize sta na porušen ritem spanja vplivali tudi delo in šolanje od doma, študije pa so pokazale povezavo med motenim spanjem in prizadetostjo bolnikov ob okužbi z novim koronavirusom. Zato je v času pandemije s covida-19 zelo pomembno, da dobro spimo in skrbimo za dobre spalne navade, opozarjajo strokovnjaki.

Za koga so kulturniki le paraziti in nepotrebneži, ki parajo živce?
13. 03. 2021 09.43
Za vrat jih stiska epidemija. Kopiči se gnev zaradi vladnih ukrepov. Dela ni, projekti stojijo, mnogi bijejo boj za preživetje. Kaj se je zgodilo s kulturo – glasbeniki, filmarji, gledališčniki in paleto drugih kulturnikov, ki je domala paralizirana že vse leto? Prvi na udaru so samozaposleni, prekarci. Vsi, ki so v ospredju, opozarjajo tudi na tiste v ozadju: organizatorje, tonske tehnike, ozvočevalce, lučkarje, scenske, odrske delavce, ki imajo znanje, izkušnje in ki so ostali prav brez vseh prihodkov.

Leto dni Janševe vlade: sprejeli 591 odlokov, uredb in predpisov
13. 03. 2021 07.45
Mineva natančno eno leto od imenovanja 14. slovenske vlade pod vodstvom Janeza Janše, ki so jo sestavile SDS, SMC, NSi in DeSUS, ta pa je decembra iz vladne koalicije izstopila. Vlada je delo začela dan po razglasitvi epidemije covida-19, ki je zaznamovala njen dosedanji mandat, z njo pa se bo morala spopasti tudi v prihodnje.

Tonin: Pripravili smo štiri možnosti sledenja stikom, Fafangel naj izbere najboljšo
12. 03. 2021 15.01
Ministrstvo za obrambo je v zvezi s Fafanglovim predlogom za ponovno vzpostavitev sledenja stikom okuženih pripravilo štiri možne različice, je pojasnil minister Tonin. V ta namen bi lahko angažirali tudi Slovensko vojsko in civilno zaščito ali profesionalni klicni center, je pojasnil. Fafangel se mora zdaj odločiti, katera bi bila najprimernejša. Janša pa je povedal, da je bil prvi predlog epidemiologa, da bi na NIJZ zaposlili tisoč novih ljudi, kar pa so zavrnili, saj za to ni niti možnosti niti potrebe. Minister za zdravje je povedal, da je skoraj nemogoče imeti dovolj kadra, s katerim bi lahko obvladovali vsak stik.

Janša: Spopad z epidemijo je vladi v enem letu pobral 80 odstotkov energije
12. 03. 2021 09.31
Zaradi obvladovanja epidemije je marsikaj, kar bi v tem letu lahko naredili, ostalo neuresničeno in je pred nami, je ob prvi obletnici vlade dejal premier Janez Janša. Priznal je, da je bila epidemija večja preizkušnja, kot je kazalo na začetku. Opozoril je, da je treba pričakovati tretji val in pravočasno reagirati, kar bo vlada tudi storila. Poleg obvladovanja covida-19 bodo v prihodnje ključni projekt debirokratizacije, decentralizacija, ureditev dolgotrajne oskrbe, poleg tega nameravajo izločiti zdravstveni sektor iz enotnega plačnega sistema.

Šabeder pred letom dni razglasil epidemijo, naslednji dan odstopil
12. 03. 2021 07.37
Pred letom dni je takratni minister za zdravje Aleš Šabeder razglasil epidemijo covida-19. Število okuženih se je v tednu po prvem potrjenem primeru okužbe povečalo na skoraj sto. Po prvem razglasu je epidemija trajala 80 dni, druga, ki je bila razglašena 19. oktobra lani, še traja. V zadnjem letu je bila tako v Sloveniji več kot 60 odstotkov časa razglašena epidemija, ki jo spremljajo omejitveni ukrepi.