epidemija

'V epidemiji smo videli, da številni prostori ne ustrezajo osnovnim normativom'

18. 02. 2021 10.07

Minister za delo Janez Cigler Kralj je na novinarski konferenci spregovoril o viziji celostne oskrbe starejših v Sloveniji, ki bi življenjski standard starostnikov dvignila na bistveno višjo raven, sistem oskrbe starejših pa pripravila na izzive, ki nas čakajo v bližnji prihodnosti. Kot je povedal, je bilo to področje v preteklem desetletju zapostavljeno, epidemija pa je razkrila razsežnosti neustreznih pogojev in prostorske stiske. Poudaril je, da je njegovo ministrstvo za problematiko starejših namenilo najmanj petkrat več sredstev kot katerakoli vlada po letu 2008.

S količinami cepiva, ki so naročene, ne bomo ustavili epidemije

18. 02. 2021 08.28

Po oceni Romana Jerale s Kemijskega inštituta s cepljenjem trenutno zmanjšujemo število smrti pri starejši populaciji, ne bomo pa mogli s pričakovano količino cepiva zaustaviti epidemije. Do ruskega cepiva Sputnik V, ki še nima dovoljenja EME, je strokovnjak zadržan. "Paziti moramo, da javnost zaradi morebitnih stranskih učinkov ne bo nastrojena proti cepivu. Računati moramo s tem, kar imamo preverjeno. In na EMO lahko računamo, da bo to natančno preverila," pravi.

Novih sprostitev ne bo, testiranja za voditelje športnih dejavnosti odslej tedenska

17. 02. 2021 21.04

Vlada se je seznanila z mnenjem strokovne skupine za zajezitev in obvladovanje epidemije covida-19. Na podlagi zadnje ocene je na seji pričakovano za sedem dni, do 26. februarja, podaljšala veljavnost nekaterih odlokov, sprejetih na podlagi zakona o nalezljivih boleznih, med drugim omejitev gibanja ponoči. Določili so tudi, da se bodo morali strokovni delavci, ki vodijo športne vadbe športnikov, in voditelji rekreativnih dejavnosti odslej testirati enkrat tedensko.

Stanje epidemije se izboljšuje, a novih sproščanj še ni pričakovati

17. 02. 2021 19.03

V trenutnih razmerah glede sproščanja ukrepov tokrat ne pričakujemo ničesar novega. A število okužb in predvsem bolnikov s covidom se v slovenskih bolnišnicah zmanjšuje, kljub temu, da so za nami težki trije meseci. Nekaj osnovnih statistik pa nikakor ne smemo spregledati, smrtnost v Sloveniji je bila v novembru in decembru občutno višja, v celotnem letu 2020 pa smo imeli več kot 3600 smrti nad povprečjem. In tudi evropske države so imele med marcem, ko se je epidemija začela, in novembrom 2020, 450.000 smrtnih primerov več kot v tem obdobju med letoma 2016 in 2019.

Terapija prihodnosti, ki onkološkim bolnikom predstavlja zadnje upanje

16. 02. 2021 14.18

Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo vodi kampanjo zbiranja sredstev za nakup naprave, ki bo nekaterim skupinam bolnikov s krvnimi raki omogočila zdravljenje s celično terapijo CAR-T. Po besedah predstojnika kliničnega oddelka za hematologijo Sama Zvera bi tako nekaterim bolnikom ponudili še edino možnost zdravljenja in preživetja.

Istra upa na odpiranje teras lokalov že marca, v Avstriji porast okužb

16. 02. 2021 13.04

Na Hrvaškem so ob 6686 testih potrdili 274 okužb, umrlo je 18 okuženih. V istrski županiji so tako napovedali, da bodo zaradi ugodnih epidemioloških razmer najverjetneje 1. marca odprli terase gostinskih lokalov in restavracij. V Avstriji medtem beležijo porast novih okužb. V nemškem Hammu so zaradi britanske različice virusa v karanteni štiri stanovanjske zgradbe, prav zaradi različic koronavirusa nameravajo v Nemčiji prepoved vstopa iz določenih območij podaljšati do marca. Prav tako naj bi z marcem vsem zagotovili brezplačne hitre antigenske teste.

Projekcije IJS: v rumenem marca, krivulja aprila morda spet navzgor

15. 02. 2021 18.45

Strokovnjaki z Instituta Jožef Stefan so pripravili nove projekcije širjenja okužb z novim koronavirusom v Sloveniji. Pri trenutnih pogojih bi lahko stanje, ko bi povprečno število novookuženih padlo pod 300 na dan in bi epidemiologi lahko spet sledili vsem stikom, dosegli konec marca. Še prej – v začetku prihodnjega meseca – pa bi že lahko prešli v rumeno fazo sproščanja ukrepov. Projekcije žal niso zgolj optimistične – novi bolj kužen sev bi lahko postal dominanten konec aprila in takrat bi se lahko krivulje znova obrnile navzgor. A negotovosti teh ocen so (še) velike.

Prvi izbruh ebole v Gvineji po letu 2016 terjal štiri življenja

14. 02. 2021 13.21

V Gvineji na zahodu Afrike so zabeležili prvi izbruh ebole po letu 2016. Ta nalezljiva hemoragična virusna bolezen je zahtevala štiri smrtne žrtve, je danes sporočilo tamkajšnje zdravstveno ministrstvo. Epidemija ebole v letih od 2013 do 2016 je v regiji zahtevala 11.300 mrtvih.

Samski v času koronavirusa: 'Ljudje se bolj bojijo samote kot bolezni'

14. 02. 2021 08.00

Epidemija covida-19 je oklestila število naših socialnih stikov, še posebej pa je otežila spoznavanje novih ljudi. Kako so to obdobje občutili samski, kakšne so med epidemijo sploh možnosti za vzpostavitev novega romantičnega odnosa? In pred kakšne izzive je postavila obstoječe pare? Strokovnjakinja za oblikovanje partnerstev Milena Pleško poudarja, da se tudi čez masko čutita energija in nasmeh. In da ta čas pravzaprav ni prinesel le ovir, ampak prinaša tudi priložnosti. Zdaj imamo več časa za pogovarjanje, bolj poglobljeno spoznavanje sebe in drugega. Lahko se naučimo novih veščin in s tem postanemo bolj zanimivi, spodbuja samske, ki si želijo ljubezni.

Zaradi prekomernega gledanja v ekran pri otrocih narašča kratkovidnost

14. 02. 2021 07.10

Zaradi izrazitega naraščanja kratkovidnosti v populaciji, ki naj bi do leta 2050 prizadela že pet milijard ljudi, stroka že nekaj let bije plat zvona. Izdatna digitalizacija, v katero nas je prisilila epidemija, pa to težavo še dodatno povečuje. V Aziji so nedavno izvedli obsežno raziskavo o učinkih šolanja na daljavo, rezultati pa so zaskrbljujoči: delež kratkovidnosti med 6- do 8-letnimi otroki se je v času 'lockdowna' povečal za 1,4- do 3-krat bolj kot prejšnja leta.

Nadaljujejo se virtualni informativni dnevi

13. 02. 2021 10.34

Letošnji informativni dnevi se nadaljujejo z virtualnimi predstavitvami fakultet, višjih in srednjih šol, ki jih učenci in dijaki zaradi epidemije covida-19 ne morejo obiskovati. Za lažjo odločitev o izbiri šolanja so jim na pomoč priskočile tudi študentske in dijaške organizacije prek spletnih kanalov, družbenih omrežij in video vsebin.

Policija opozarja: pustne prireditve so prepovedane

13. 02. 2021 11.12

Pustna sobota sicer zaradi epidemije covida-19 ne bo tako družabna, kot smo vajeni. Vendar se organizatorji nekaterih tradicionalnih pustnih prireditev niso vdali v usodo, ampak so se odločili za pustovanja v prilagojenih oblikah. Policija poudarja, da so zaradi protikoronskih ukrepov prireditve prepovedane.

Največje težave: dolgotrajna brezposelnost, prekarne zaposlitve ...

13. 02. 2021 07.00

Kako se giblje brezposelnost v Sloveniji? Kakšno je dogajanje na trgu dela? Kako je epidemija posegla na trg dela? Za številkami so vedno ljudje – kakšne so njihove zgodbe, izkušnje ...

Zaradi oteženih pogojev šolanja razlike med učenci postale večje

12. 02. 2021 19.50

Na vprašanja, kako šolanje od doma vpliva na odnose v družini, so poskušali odgovoriti na Inštitutu 8. marec. Njihova raziskava je pokazala, da so za pomoč otrokom pri delu za šolo zadolžene predvsem mame oziroma skrbnice. 43 odstotkov vprašanih pravi, da je prepirov v družini več, stisko ob usklajevanju vseh vlog pa je izrazila več kot polovica. Dva tedna po vrnitvi osnovnošolcev prve triade v šole se mnogi sprašujejo, kako znanje pridobivajo v šoli in koliko ga že imajo.

Posledice epidemije čutijo tudi kmetovalci in živinorejci

12. 02. 2021 19.44

Epidemija ni prizanesla nikomur, pred velike izzive pa zdaj postavlja tudi kmetovalce in živinorejce. Zaprte šole, vrtci in drugi javni zavodi v Sloveniji predstavljajo 120-milijonski trg za slovenske pridelovalce in proizvajalce in ta se je praktično čez noč zaprl. Poleg zaprtih državnih meja je bil tudi mednarodni promet bolj kot ne ustavljen. Po vsem svetu pa so tako kot posledica epidemije nastali presežki pridelkov in proizvodov.

Za dober vtis prek videokonferenc lahko zdaj najamete – knjižne police

12. 02. 2021 06.00

Novi časi narekujejo nove običaje. Če je še pred letom dni veljalo, da je vaš dom vaša intima, kamor spustite le izbrance, pa je epidemija to spremenila. Videokonference, sestanki, šola na daljavo – vse to spušča poglede drugih ljudi v vaš dom. Številnim tako pogledi radi zaidejo v ozadje sogovornika, v delovno ali dnevno sobo, spalnico, kuhinjo, še najbolj pogosto ozadje – ne le pri nas, ampak kar po svetu – pa so knjižne police. In seveda so ponekod že na voljo police s knjigami, ki jih lahko najamete. Predvsem, da naredite vtis.

Kraljevsko razvajanje kar od doma

12. 02. 2021 00.15

V Sloveniji je že več mesecev razglašena epidemija. Od samega začetka so zaprti tudi kozmetični saloni in različni wellnessi, ki jih predvsem ženske že zelo pogrešajo. Delo od doma in šolanje otrok na daljavo sta lahko zelo naporni opravili in verjamemo, da tudi vi potrebujete razvajanje in sprostitev. Privoščite si wellness razvajanje ob koncu tedna kar v domačem okolju. To je eden od načinov, da izboljšate svoje razpoloženje in se počutite bolje.

S ponedeljkom dovoljena vadba do 10 oseb

11. 02. 2021 15.52

Vlada je predstavila spremembe odlokov, s katerimi je sprostila nekatere omejitve za zajezitev epidemije covida-19. Med drugim bo s ponedeljkom znova dovoljena tudi brezkontaktna športno rekreativna dejavnost, ki se izvaja individualno oziroma v skupini do deset vadečih ob neprekinjenem vzdrževanju vsaj dveh metrov medosebne razdalje.

Priprave na EP do 21 let gredo h koncu, prisotnost gledalcev še nejasna

11. 02. 2021 14.08

Slovenska tiskovna agencija je v sodelovanju z Nogometno zvezo Slovenije pripravila spletni pogovor o pripravah na nogometno evropsko prvenstvo do 21 let v Sloveniji in na Madžarskem. Tako NZS kot štiri slovenska mesta, ki bodo gostitelji tekem, so v zaključnem obdobju priprav, še vedno pa ni jasno, kako bo s samim obiskom tekem.

Bitcoin v višave: nas čaka nova finančna revolucija?

11. 02. 2021 06.00

Marsikomu v Sloveniji se smeji. Malo pod mejo 40.000 evrov se je v sredo zjutraj ustavila vrednost bitcoina. Za veliko rast najpopularnejše kriptovalute, ki je v zadnjih štirih mesecih zrasla za več kot štirikrat, je med drugim odgovoren eden najbogatejših ljudi in lastnik Tesle. Ali svet res čaka nova finančna revolucija?

V torek potrdili 1439 novih okužb s koronavirusom

10. 02. 2021 09.32

V Sloveniji so v torek potrdili 1439 okužb z novim koronavirusom. Skupno pa so opravili kar 44.504 PCR- in HAT-teste. Umrlo je 13 bolnikov s covid-19. V bolnišnicah je 864 bolnikov s covid-19, tako bolnišnično posteljo potrebuje kar 81 pacientov manj kot včeraj.

Počivalšek se opravičuje: To je bila zelo nepremišljena poteza

10. 02. 2021 10.25

Medtem ko imajo gostinci že mesece enormne izgube, so za gospodarskega ministra Zdravka Počivalška odprli prleško gostilno Taverna in mu tam pripravili srečanje s poslovnimi partnerji. Da je to dovoljeno, da tega ne prepoveduje noben odlok, se je dva dni zapored branil Počivalšek, ki se očitno ni vprašal, kaj s tem sporoča gostincem, ki že mesece zavračajo vsa povpraševanja za rezervacije za zaključene družbe, prepričani, da je delovanje njihove dejavnosti omejeno izključno na dostavo oziroma osebni prevzem. Minister se zdaj posipa s pepelom: "Zadnje, kar bi si želel, je dodati sol na rano tistim, ki jih je ta epidemija zelo prizadela."

Evropski poslanci potrdili 672 milijard evrov težak sveženj ukrepov

10. 02. 2021 10.38

Evropski poslanci so na glasovanju na plenarnem zasedanju pričakovano podprli 672,5 milijarde evrov vreden instrument za okrevanje in odpornost (RFF), ki bo državam članicam pomagal v boju s posledicami pandemije covida-19.

Na praznični ponedeljek pozitivnih 357 testov na novi koronavirus

09. 02. 2021 09.24

V ponedeljek so v Sloveniji odvzeli 11.253 brisov na novi koronavirus (1493 PCR testov in 9760 hitrih antigenskih testov). Skupno so potrdili 357 novih okužb. Pri PCR testih je bil delež pozitivnih 13,7-odstoten (204 testi), pri HAT pa 1,6-odstoten (153 testov). Umrlo je 19 bolnikov s covidom-19, število hospitaliziranih pa je padlo pod 1000 – v bolnišnicah se jih namreč zdravi 945.

Več časa na internetu slabša naše zdravje in nas oddaljuje od drugih

09. 02. 2021 06.52

Danes obeležujemo dan varne rabe interneta. Na Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, ki deluje v okviru ljubljanske fakultete za družbene vede, so za letošnjo osrednjo temo izbrali dobro počutje in zdravje pri uporabi interneta. Kot poudarjajo, naj bi nam tehnologija namreč življenje izboljšala, ne pa da poslabšuje naše zdravje.

Fajonova: Prešernov dan ni prešeren. Janša: Morda je čas, da si kultura nastavi ogledalo

08. 02. 2021 07.42

Vsako leto ob slovenskem kulturnem prazniku s tradicionalne proslave v Vrbi prihajajo različni pozivi kulturnikov državi in družbi. Letos, ko zaradi epidemije proslave ni, pa je apel oblikoval žirovniški župan Leopold Pogačar, ki je kot župan ene izmed zibelk slovenske kulture pozval h kulturi dialoga.

Kaj Prešernov dan pomeni znanim Slovenkam in Slovencem?

08. 02. 2021 09.47

Letošnji Prešernov praznik je zagotovo drugačen, kot smo ga bili vajeni. Čeprav so gledališča zaprta, pa naše igralke in igralci ustvarjajo s polno paro. Prešernov dan, osrednji slovenski kulturni praznik, vsem našim sogovornikom pomeni dediščino, ki jo je treba ohranjati. Med drugim so nam v pogovoru zaupali, katera Prešernova dela so njihova najljubša.

Nas že prihodnji teden čaka nov paket sproščanja ukrepov?

06. 02. 2021 19.43

Če se bodo napovedi Inštituta Jožef Stefan uresničile, nas prihodnji teden čaka še več sprostitev. Sedemdnevno povprečje okuženih naj bi do srede padlo pod tisoč, Slovenija bi se torej obarvala v oranžno. Med drugim bi se odprle občinske meje, znova pa bi bilo dovoljeno tudi zbiranje do deset oseb.

Vinarji in epidemija

06. 02. 2021 07.00

Kako je epidemija vplivala in vpliva na slovenske vinarje, kako in zakaj jih je prizadela, koga bolj in koga manj, kako so bili pripravljeni tisti, ki jih je prizadela manj, kako so se znašli nekateri, kaj bi morali izboljšati v bodoče? In kakšni so ukrepi, kakšne težave, kakšne dobre prakse in zgledi, rešitve glede vinarstva? Tudi o tem, kaj je s krizno destilacijo ...

Karantenski hoteli na Otoku, Orban napoveduje cepljenje s Sputnikom V

05. 02. 2021 09.01

Velika Britanija vzpostavlja t. i. karantenske hotele, kamor bodo morali potniki, ki se bodo od 15. februarja vrnili iz katere izmed 33 držav, ki so na njihovem rdečem seznamu. Madžarski premier Viktor Orban je medtem napovedal, da bodo prihodnji teden začeli s cepljenjem z ruskim cepivom Sputnik V, če to dobi izredno dovoljenje. V Nemčiji je število smrtnih žrtev s covidom-19 preseglo 60.000.