eu

Slovenija EU kot zadnja od kandidatk podaja zahtevane dodatne informacije v pogajanjih

09. 11. 1998 08.47

Slovenija bo v ponedeljek kot zadnja od šesterice kandidatk za članstvo v EU, s katerimi povezava v torek, 10. novembra, začenja vsebinska pogajanja, Bruslju posredovala dodatne informacije, ki jih je svet unije zahteval za tri od sedmih področij, za katera se pogajanja začenjajo: za telekomunikacije, industrijsko politiko in audiovizualno politiko. Kot predzadnja je odgovore minuli petek oddala Češka, v prvi polovici tedna pa so to storili Poljska, Madžarska, Estonija in Ciper. Do torka prispele odgovore štirih kandidatk so delovna telesa sveta EU že upoštevala in ustrezno prilagodila predloge skupnih pogajalskih izhodišč petnajsterice. To bi lahko teoretično pomenilo, da bi na pogajanjih v torek s temi državami začasno zaprla še kakšno dodatno področje.

Zmanjšan izvoz japonskih avtomobilov

09. 11. 1998 07.52

Japonski izvoz motornih vozil se je v prvi polovici letošnjega poslovnega leta zmanjšal za 5,3 odstotka v primerjavi z enakim obdobjem lani in sicer na 2,234.903 vozil, je sporočilo Združenje japonskih proizvajalcev avtomobilov.

Prihodnji teden začetek vsebinskih pogajanj o vstopu Slovenije v EU

08. 11. 1998 10.43

Evropska unija bo prihodnji teden začela vsebinska pogajanja z naprednejšimi kandidatkami za članstvo v EU. Pogajanja bo odprla 10. novembra, ko se bo na ravni zunanjih ministrov s skupino šestih kandidatk, v kateri je Slovenija, sestala na ločenih medvladnih konferencah. Slovenijo bo predstavljal glavni pogajalec, vodja diplomacije Boris Frlec.

Svet EU že razpravlja o poročilih Evropske komisije o kandidatkah

06. 11. 1998 14.51

Odbor stalnih diplomatskih predstavnikov držav Evropske unije v Bruslju je na splošno ugodno sprejel v sredo objavljena poročila Evropske komisije o napredku kandidatk za članstvo v povezavi, vendar opozoril, da morajo biti pred zavzemanjem bolj vsebinskih stališč opravljene podrobne analize poročil v prestolnicah petnajsterice, so danes povedali na svetu EU.

Malta bo morala na dopolnitev mnenja o kandidaturi za EU počakati do februarja

06. 11. 1998 14.16

Evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek je danes v Bruslju zunanjemu ministru Malte Guidu de Marcu razložil odločitev Evropske komisije, da bo vnovična ocena veljavnosti leta 1993 podanega pozitivnega odgovora na prošnjo te države za začetek pogajanj o članstvu v Evropski uniji, končana šele sredi februarja prihodnje leto in ne pred dunajskim vrhunskim zasedanjem decembra letos, kot je bilo sprva pričakovano.

Rast - prednostna naloga malih in srednjih podjetij v EU

06. 11. 1998 07.46

Glede na raziskave Evropske komisije je za 46,5 odstotka malih in srednjih podjetji v Evropski uniji rast prednostna naloga, medtem ko je na prvo mesto petina izmed njih postavila boj za obstanek na tržišču. Okrog 42,4 odstotka jih meni, da je za preživetje malega in srednjega podjetja na trgu kvaliteta ponudbe ključnega pomena, medtem ko inovacijam tak pomen pripisuje le 14,3 odstotka malih in srednjih podjetij, prodoru na nova tržišča 9,2 odstotka, prednostni pogoj za obstoj na trgu pa uvajanju modernih tehnologij daje 7,4 odstotka malih in srednjih podjetij v EU.

Nemčija podpira vstop Poljske v EU

05. 11. 1998 16.31

Nemški kancler Schroeder je po pogovoru s poljskim kolegom Jerzyjem Buzkom danes povedal, da Nemčija ''brez zadržkov'' podpira vstop Poljske v Evropsko Unijo. Scroeder se je zavzel tudi za poglobitev odnosov med državama.

Schroeder odpotoval na obisk na Poljskem

05. 11. 1998 10.58

Novi nemški ministrski predsednik Gerhard Schroeder je danes odpotoval na Poljsko na svoj drugi mednarodni obisk po izvolitvi. Sestal naj bi se s predsednikom Aleksandrom Kwasniewskim in ministrskim predsednikom Jerzyjem Buzkom, osrednja tema pogovorov pa bo načrt za vstop Poljske v Evropsko unijo.

Turčija napovedala obnovitev odnosov s petnajsterico

05. 11. 1998 10.46

Turčija je po sredini odločitvi Evropske komisije, da jo izenači z ostalimi 11 kandidatkami za članstov v Evropski uniji, danes napovedala, da bo obnovila odnose z Brusljem.

Javna tridnevna konferenca gibanja Neutro o EU in zvezi NATO

05. 11. 1998 09.26

Od 6. do 8. novembra bo v Cankarjevem domu potekala konferenca z naslovom Prihodnost Slovenije v evroatlantskih integracijah?. Prvo večjo polemično nevladno konferenco o vključevanju Slovenije v Evropsko unijo in zvezo NATO prireja gibanje Neutro, v katerega so združeni sekcija Mostišče Društva 2000, študentski časopis ZOFA, klub kulturologov, Revija 2000, gibanje Slovenska pot in Nova stranka.

Slovenija na skupinskem screeningu za transport

04. 11. 1998 09.59

Slovenija se skupaj z drugimi petimi naprednejšimi kandidatkami za članstvo v Evropski uniji danes in jutri v Bruslju udeležuje skupinskega sceeninga, na katerem širitvena skupina Evropske komisije šesterici podrobno predstavlja ustroj skupnega pravnega reda za področje transporta.

Evropska komisija dobro ocenjuje napredovanje uresničevanja notranjega trga

04. 11. 1998 07.33

Evropska komisija ugotavlja, da članice Evropske unije dobro napredujejo v uresničevanju zakonodaje s področja skupnega notranjega trga. Delež področnih direktiv, ki jih še ne uresničuje nobena članica EU, je s 26,7 odstotka, zabeleženih novembra lani, oktobra letos padel na 14,9 odstotka.

Strokovnjaki EU proti mednarodnemu gospodarskemu kriminalu

03. 11. 1998 12.43

V avstrijskem Badnu pri Dunaju se bo danes začel večdnevni seminar o gospodarskem kriminalu, katerega glavna tema je prav boj proti tej ''cvetoči'' panogi organiziranega kriminala.

Na Dunaju odprli konferenco zunanjih ministrov EU in južne Afrike

03. 11. 1998 11.59

Z otvoritvenima govoroma avstrijskega zunanjega ministra Wolganga Schuessla in njegovega južnoafriškega kolega Alfreda Nzoja se je danes na Dunaju začela konefernca zunanjih ministrov Evropske unije in južnoafriške skupnosti za razvoj (SADC). Dvodnevno srečanje je posvečeno izgradnji sodelovanja med evropsko petnajsterico in 14 državami članicami SADC, govora pa bo tudi o konfliktih v južni Afriki in o odpravi trgovinskih preprek.

V Pekingu srečanje kitajskega in belgijskega premiera

02. 11. 1998 16.33

Belgijski premier Jean-Luc Dehaene, ki je v soboto prispel na desetdnevni uradni obisk na Kitajsko, se je danes v Pekingu sestal s kitajskim kolegom Zhu Rongjijem. Dehaene je Kitajsko pohvalil, češ da je v obdobju azijske finančne krize odigrala vlogo stabilizatorja. S tem, ko je Kitajska ohranila vrednost svoje valute, je preprečila poglobitev krize in tako prispevala k stabilizaciji svetovnega finančnega sistema.

Zunanjetrgovinski presežek članic EMU v prvi polovici leta 32,8 milijarde ekujev

31. 10. 1998 09.20

Enajsterica članic Evropske unije, ki bo prihodnje leto uvedla evro, je po podatkih Eurostata junija letos beležila za 8,3 milijarde ekujev trgovinskega presežka s svetom. Zunanjetrgovinski presežek enajsterice je bil od januarja do junija skupaj vreden 32,8 milijarde ekujev, kar je za 3,4 milijarde manj kot v enakem obdobju lani. Zunanjetrgovinski presežek celotne evropske petnajsterice je bil junija 3,2 milijarde ekujev, vendar pa je unija v prvih šestih mesecih leta dosegla le za 0,6 milijarde presežka, medtem ko ga je v enakem obdobju lani 16,1 milijarde ekujev. V prvih šestih mesecih leta je imela največji zunanjetrgovinski presežek Nemčija in sicer za 34,4 milijarde ekujev, medtem ko je največji primanjkljaj, v višini 18,8 milijarde, beležila Velika Britanija. Unijino trgovanje z ZDA se je v prvih šestih mesecih leta v primerjavi z enakim obdobjem lani povečalo za skupaj 16 odstotkov, azijska finančna kriza pa je pustila posledice na trgovanju z Japonsko. Izvoz iz unije v to državo se je zmanjšal za 14 odstotkov, uvoz pa je narasel kar za 16 odstotkov. Trgovinski primanjkljaj EU z Japonsko je bil v prvi polovici leta 17,3 milijarde ekujev.

Pravosodni ministri EU sporazumeli o boju proti korupciji

30. 10. 1998 16.05

Pravosodni ministri Evropske unije so se sporazumeli o temeljih za boj proti korupciji v zasebni sferi. S sporazumom, ki naj bi ga podpisali decembra, se bodo zakonodajalci po posameznih državah obvezali, da bodo preganjali ''podkupovanje in podkupljivost'', je po koncu neformalnega srečanja ministrov na Dunaju povedala nemška pravosodna ministrica Herta Daeubler-Gmelin. Po njenih besedah si bodo tudi na tem področju prizadevali za ''skupne standarde v pravnih načelih''.

EU: Večina denarja za izgradnjo transportnega omrežja namenjena železnicam

30. 10. 1998 09.27

Glede na poročilo Evropske komisije je Evropska unija od leta 1994 do lani v izgradnjo transevropskega transportnega omrežja vložila 38,4 milijarde ekujev. Trideset odstotkov denarja je bilo namenjenih iz skupnih unijinih fondov in v obliki posojil Evropske investicijske banke. Okrog 60 odstotkov vsega denarja je bilo vloženega v izgradnjo železni{kih prog, od tega već kot dve tretjini za železnice visoke hitrosti. Letos je komisija izbrala 132 projektov v okviru izgradnje transevropske prometne povezave, za katere bo namenjenih 472 milijonov ekujev. Vlaganja naj bi se postopoma povečevala. Komisija načrtuje, da bodo ta v obdobju od 2000 do 2006 dosegla vrednost pet milijard ekujev.

Odbor za obrambo sprejel Eileen Malloy

29. 10. 1998 14.52

Odbor za obrambo pod predsedstvom Rudolfa Petana se je danes sestal z namestnico pomočnika državne sekretarke ZDA Eileen Malloy, so sporočili iz DZ.

Notranji ministri EU o begunski politiki

29. 10. 1998 12.57

Notranji in pravosodni ministri Evropske unije so se danes na Dunaju sestali na dvodnevnem srečanju o skupni begunski politiki. V središču pogovorov bodo predlogi Avstrije kot predsedujoče EU o tem vprašanju, ki so v pripravah na srečanje naleteli na ostre kritike.

Države EU namenijo za izobraževanje v povprečju 5,2 odstotka BDP

29. 10. 1998 07.51

Države članice EU porabijo v povprečju 5,2 odstotka svojega letnega bruto družbenega proizvoda (BDP) za izobraževanje, je sporočila statistična služba EU, Eurostat. Najmanj za izobraževanje namenijo v Grčiji in sicer 2,9 odstotka, največ pa na Danskem in v ostalih skandinavskih državah, kjer v te namene porabijo kar 8 odstotkov.

Sodelovanje EU z državami bivše Jugoslavije

28. 10. 1998 15.16

Jugoslavija, Hrvaška in Bosna še niso vložile zadosti truda v politični in ekonomski napredek, ki bi jim omogočal tesnejše vezi in sodelovanje z Evropsko unijo, je v sredo dejal predstavnik Evropske Unije.

Seja Sveta Banke Slovenije

28. 10. 1998 13.47

Svet Banke Slovenije (BS) je na svoji 169. seji dne 27. oktobra 1998 sprejel več pomembnejših sklepov in stališč. Ob razpravi o trenutnih gospodarskih in denarnih gibanjih ter pripravi pogajalskih izhodišč za pridružitev Slovenije EU za področje svobode gibanja kapitala, se je svet med drugim zavzel za nadaljnjo postopno liberalizacijo tokov, ki bo v prvi vrsti odvisna od nadaljnjega znižanja inflacije pri nas ter nadaljnje finančne stabilnosti. Z drugimi besedami, šele članstvo v Evropski denarni uniji je lahko porok modelu, ki ga danes uporabljajo države članice unije, so po seji sveta sporočili iz BS.

Delegacija državnega sveta na obisk na Češko

28. 10. 1998 13.45

Na povabilo predsednika senata parlamenta Češke Republike Petra Pitharta se bo od 2. do 4. novembra na uradnem obisku na Češkem mudila delegacija državnega sveta pod vodstvom predsednika Toneta Hrovata, so sporočili iz državnega sveta.

EU poostrila sankcije proti Mjanmaru

27. 10. 1998 11.46

Evropska unija se je odločila, da poostri leta 1996 uvedene sankcije proti Mjanmaru. Pri tem je izrazila zaskrbljenost nad pomanjkanjem demokracije in napredka pri razvijanju človekovih pravic v tej jugovzhodnoazijski državi.

Srečanje voditeljev držav Evropske unije

27. 10. 1998 08.58

Voditelji Evropske unije in ruski premier Jevgenij Primakov se bodo sestali na Dunaju na vrhunskem zasedanju, ki ga označuje odsotnost ruskega predsednika Borisa Jelcina, ki je zaradi zdravja prihod odpovedal v zadnjem trenutku. Trpel naj bi namreč za astenijo, splošno oslabelostjo, znižano psihično in fizično močjo.

EU Renaultu in Fiatu odobrila združeno proizvodnjo avtobusov

27. 10. 1998 07.47

Evropska komisija je izdala zeleno luč za združitev proizvodnje avtobusov italijanskega proizvajalca Fiata in francoskega Renaulta. Podrobnosti omenjenega sodelovanja še niso znane in naj bi bile obelodanjene do konca leta, strokovnjaki pa ocenjujejo, da naj bi t.i. joint venture, v katerem sta obe strani udeleženi s 50-odstotnim lastniškim deležom, omogočil zaposlitev prek 6000 delavcem, prihodki iz prodaje pa naj bi presegli milijardo ameriških dolarjev.

Zunanji ministri EU danes tudi o širitvi

26. 10. 1998 11.29

Zunanji ministri Evropske unije danes v Luxembourgu razpravljajo o širitvi povezave.

Podpis začasnega mirovnega sporazuma o Bližnjem vzhodu

24. 10. 1998 09.59

Palestinski voditelj Jaser Arafat in izraelski premier Benjamin Netanjahu sta sinoči v Beli hiši slovesno podpisala začasni mirovni sporazum o Bližnjem vzhodu, ki odpira pot do pogajanj o dokončnem statusu palestinskih ozemelj. Pogajanja naj bi se začela že v roku desetih dni. Ob tej priložnosti sta politika opozorila, da je na poti do miru obeh ljudstev treba pričakovati udarce, vendar po Arafatovih besedah poti nazaj k nasilju ni. Arafat je izrazil zahvalo Netanjahuju za njegovo pripravljenost na kompromis, izraelski premier pa je pohvalil Arafatov pogum in voljo za izgradnjo miroljubnega sosedstva. Ameriški predsednik Bill Clinton je pred tem oba bližnjevzhodna politika označil kot ''partnerja v miru'' in izrekel priznanje na račun njunega poguma in pripravljenosti na tveganje. Oba se zavedata, da bi zaradi pripravljenosti na kompromis osebno lahko bila izpostavljena večjim nevarnostim, vendar sta se obvezala višjemu cilju. Arafat bo danes popoldne o rezultatih bližnjevzhodnih pogajanj obvestil tudi udeležence srečanja držav članic Evropske unije v Porečah. Arafat se je po sklenjenem sporazumu zahvalil EU za njena prizadevanja za mir na Bližnjem vzhodu.

EU: Visoka kazen za kartelsko fiksiranje cen

24. 10. 1998 09.50

Evropska komisija je skupino desetih podjetij ta teden obtožila skrivnega kartelskega fiksiranja cen na tržišču toplovodnih cevi in jim skupaj naložila kazen v višini 92,21 milijona ekujev. Najvišjo kazen, 70 milijonov ekujev, je Bruselj naložil multinacionalki ABB (Asea Brown Boveri), z 8,9 milijona ekujev je kaznoval tudi danski Logstor. Nekoliko manjše globe je naložil še osmim manjšim podjetjem, med njimi Henss/Isoplusu in Pan-Isovitu iz Nemčije. Prvo je dobilo 4,95 milijona ekujev in drugo 1,5 milijona ekujev kazni. Komisija je ugotovila, da je do kartelskega delovanja prišlo leta 1990 na Danskem, nato se je razširilo na Nemčijo in druga unijina tržišča, s fiksiranjem cen pa je po ugotovitvah komisije kartel celoten unijin trg za ta izdelek, vreden okrog 400 milijonov ekujev, obvladoval od leta 1994. Komisija je v preiskavi ugotovila, da je kartel najbolj intenzivno deloval v Nemčiji in na Danskem. Tam je izbral družbo, za katero je želel, da dobi določen posel, nato pa so ostale članice ponudile višje cene. Kazen, ki jo je Bruselj naložil družbi ABB, je tretja največja, naložena posamičnemu podjetju. Rekordno visoko, s 102 milijoni ekujev kazni, je januarja letos Evropska komisija kaznovala Volkswagen, Tetra-Pak pa si je leta 1991 zaradi kršenja pravil notranjega trga prislužil 75 milijonov ekujev kazni.