eu

Julijska brezposelnost v EU ostaja na 10,1-odstotni ravni
09. 09. 1998 16.48
V državah Evropske unije je bilo po ocenah Eurostata julija letos brezposelnih 16,9 milijona ljudi. Stopnja brezposelnosti je tega meseca v petnajsterici znašala 10,1 odstotka, toliko kot junija, medtem ko se je v enajsterici, ki bo prihodnje leto uvedla evro, z 11,2 odstotka, zabeleženih junija, znižala na 11,1 odstotka.

Juncker na obisku pri Klimi
08. 09. 1998 16.44
Luksemburški premier Jean-Claude Juncker in avstrijski kancler Viktor Klima sta na današnjem srečanju na Dunaju razpravljala o vrsti tem, povezanih z neformalnim vrhom Evropske unije prihodnji mesec, finančno in politično krizo v Rusiji in krizo na Kosovu. Juncker se je pred obiskom v Bolgariji ustavil v avstrijski prestolnici, kamor je dopotoval iz Slovenije.

Vlada dobila mandat za prva vsebinska pogajanja z EU
08. 09. 1998 14.40
Parlamentarni odbor za mednarodne odnose (OMO) je po današnji skupni seji s komisijo za evropske zadeve podprl delno pobudo za pogajanja in sklenitev mednarodne pogodbe o članstvu Slovenije v Evropski uniji (EU), s čimer je slovenski vladi podelil mandat za dejanska vsebinska pogajanja z EU za prvih sedem področij. Osrednji del te pobude so pogajalska izhodišča za sedem področij, ki naj bi jih vlada tako še pravočasno, do dogovorjenega 15. septembra poslala Evropski komisiji v Bruselj.

Pričakovana prošnja za začetek pogajanj o malteškem članstvu v EU
08. 09. 1998 10.32
Potem ko je na volitvah na Malti zmagala proevropska nacionalistična stranka Fenecha Adamija, ki je že izrazila namero za odmrznitev procedure vključevanja v Evropsko unijo, bo evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek ustrezno dokumentacijo Evropski komisiji predal že jutri. V komisarjevem uradu ne bi bili presenečeni, če bi prošnja za ponovno sprožitev postopka La Valetta na Bruselj naslovila v teh dneh.

Juncker: Mesto Slovenije je v EU
07. 09. 1998 16.16
Mesto Slovenije je v Evropski uniji in Slovenija bo nedvomno prva oziroma med prvimi novimi članicami, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal predsednik vlade Luksemburga Jean-Claude Juncker.

Avstrijski predsednik na Poljskem
07. 09. 1998 12.37
Avstrijski predsednik Thomas Klestil je danes prispel na delovni obisk v Varšavo, kjer se je že sestal s poljskim kolegom Aleksandrom Kwasniewskim. Osrednja pozornost na pogovorih velja širitvi Evropske unije.

EU uvedla embargo na polete jugoslovanskega letalskega prevoznika JAT v unijo
07. 09. 1998 08.09
Zunanji ministri Evropske unije so včeraj na neformalnem zasedanju v Salzburgu dosegli politično soglasje, da bo petnajsterica izvedla prepoved poletov in pristajanja letal jugoslovanskega letalskega prevoznika JAT v državah EU. K pisni proceduri bo po besedah predsedujočega svetu vodij diplomacij, Avstrijca Wolfganga Schuessla, unija pristopila v naslednjih dneh.

Kinkel za diplomatsko reševanje kosovske krize ob hkratni vojaški grožnji
05. 09. 1998 17.01
Nemški zunanji minister Klaus Kinkel je danes v Salzburgu dejal, da si mednarodna skupnost kosovsko krizo prizadeva rešiti po diplomatski poti, vendar da vojaška grožnja mora ostati. Poleg tega je ob robu neformalnega zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije opozoril, da se mora svoje odgovornosti zavedati tudi Rusija.

Obisk predstavnikov EU za nadaljevanje ruskih reform
04. 09. 1998 11.02
Kot je včeraj na novinarski konferenci v Bruslju povedal predsednik EU Jacques Santer, bosta v Rusijo kmalu odpotovala avstrijski finančni minister Rudolf Edlinger in evropski komisar za monetarne zadeve Yves-Thibault de Silguy.

Aprila EU beležila 2,2 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka
04. 09. 1998 08.56
Države Evropske unije so aprila letos po podatkih Eurostata beležile 2,2 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka; enajsterica držav, ki bo prihodnje leto uvedla evro, je beležila presežek v višini 7,4 milijarde ekujev.

Približevanje vzhodnoevropskih držav EU ni vprašljivo kljub ruski krizi
03. 09. 1998 18.26
Ruska politična in ekonomska kriza imata le omejen vpliv na širitev EU na vzhodno Evropo, je danes na novinarski konferenci v Bruslju, kjer je bil tudi predsednik Unije Jacques Santer, dejal evropski komisar za zunanje zadeve Hans Van den Broek.

Delegacija IMF v sredo v Rusiji; De Silguy za izredno srečanje držav članic EMU
31. 08. 1998 15.38
Misija Mednarodnega denarnega sklada (IMF) naj bi v sredo prispela v Moskvo, kjer bo predvidoma preučila možnosti za sprostitev nove tranše mednarodnega posojila v skupni vrednosti 22,6 milijarde dolarjev, ki naj bi ga Rusija prejela v letošnjem in prihodnjem letu, je danes sporočil pomočnik ruskega finančnega ministra Oleg Vijugin.

EU o finančni krizi v Rusiji
31. 08. 1998 14.11
Evropska komisija bo v četrtek podrobno preučila možnosti za pomoč Rusiji v finančni krizi. Kot so danes povedali na komisiji, bo razpravljala predvsem o ustreznem preusmerjanju programa pomoči Tacis, krepitvi pomoči na področju načrtovanja proračuna, prestrukturiranja zunanjega dolga in reforme bančnega sektorja. Dokončne odločitve so odvisne od tekoče se spreminjajočih razmer v Rusiji in od ruskih pobud. ''Gre za ruski problem, ki terja rusko rešitev,'' so dejali na komisiji.

EU odobrila Volkswagnov nakup Rolls-Royce/Bentleyja in Coswortha
31. 08. 1998 08.02
Evropska komisija je odobrila Volkswagnov nakup britanskega avtomobilskega proizvajalca Rolls-Royce/Bentley in Cosworth, so sporočili v Bruslju. Po oceni komisije omenjeni nakup namreč ne ogroža konkurence, saj bosta obe britanski podjetji v Evropi ohranili le omejen del tržišča. Volkswagen je z nakupom britanskih podjetij želel okrepiti svoj položaj v proizvodnji luksuznih avtomobilov in specializiranih motorjev, še dodaja komisija.

Kako se bo pogajala Slovenija: Znanost in raziskave
29. 08. 1998 09.37
Področje Znanost in raziskave bo pri sprejemanju in uveljavljanju pravnega reda Evropske unije očitno eno najmanj problematičnih, Slovenija pa se zavzema za čim hitrejši začetek pogajanj. Po opravljenem analitičnem pregledu pravne ureditve EU za omenjeno področje namreč Slovenija v pogajalskih izhodiščih ugotavlja, da evropski pravni red na tem področju ni obsežen, in ocenjuje, da proces prilagajanja ne bo težaven. Velik del odprtih vprašanj na področju Znanost in raziskave pa je tudi predmet posebnih pogajanj o pristopu Republike Slovenije k petemu okvirnemu programu znanstveno-raziskovalnih in tehnološko-razvojnih aktivnosti EU, ki zajema obdobje od 1998 do 2002.

Oblikovani predlogi izhodišč za pogajanja z EU na sedmih področjih
27. 08. 1998 15.30
Pristojna delovna telesa državnega zbora bodo naslednji teden obravnavala predlog izhodišč za pogajanja Slovenije z EU na sedmih področjih, za katere je že bil opravljen pregled pravnega reda, so danes sporočili iz vladne službe za evropske zadeve.

Društvo prijateljev Lipice predalo EU uradno zahtevo za priznanje Slovenije kot dežele izvora lipicancev
27. 08. 1998 14.10
Ustanovitelja Društva prijateljev Lipice (DPL), baronica Monika van Paemel iz Belgije in dr. Boris A. Novak, sta se 21. avgusta 1998 v Bruslju sestala z več predstavniki Evropske unije, vključno z visokimi komisarji; na komisiji EU za trgovino in promet sta ob tej priložnosti uradno izročila zahtevo DPL za priznanje Slovenije kot dežele izvora lipicancev, skupaj z ustreznima zahtevama Združenja rejcev lipicanca Slovenije in Kobilarne Lipica ter z dosjejem o lipicancih, sta danes sporočila dr. Novak in van Paemelova.

EU odobrila nakup Rolls-Royca
27. 08. 1998 07.45
Evropska komisija je odobrila Volkswagnov in BMW-jev nakup pravic za proizvodnjo avtomobilov znamke Bentley, Cosworth in Rolls-Royce, saj po njihovem mnenju prodaja teh znamk ne bo pripeljala do zmanjšanja konkurence na avtomobilskem tržišču. Delež omenjenih britanskih avtomobilskih znamk je, kot menijo v komisiji, tako majhen, da ne bo imel občutnega vpliva na dogajanje na evropskem avtomobilskem trgu, torej tudi ne bo pripeljal do monopolnega položaja obeh nemških proizvajalcev. Kot je znano, sta se obe nemški avtomobilski družbi dogovorili, da bo ime Rolls-Royce do 31. decembra 2002 lahko uveljavljal Volswagen, po tem datumu pa bo uporaba znamke prišla v pristojnost BMW-ja. Volkswagen, katerega hčerinska družba Audi je nakupila tudi Cosworth, bo bo letu 2002 začela tudi s proizvodnjo bentleyev.

EU ukinila embargo na izvoz orožja v Slovenijo
26. 08. 1998 14.33
Svet ministrov EU je 10. avgusta letos sprejel odločitev o ukinitvi prepovedi izvoza orožja v Slovenijo, je danes sporočilo slovensko zunanje ministrstvo.

Predstavitev študije o slovenskem agroživilstvu v EU
25. 08. 1998 15.51
Na Mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu v Gornji Radgoni je dopoldne doc. dr. Emil Erjavec predsedniku države, Milanu Kučanu, in direktorjem večjih živilskih podjetij predstavil ugotovitve raziskave o slovenski živilsko-predelovalni industriji in EU.

EU bo kmalu odobrila viagro
25. 08. 1998 14.05
Sredi septembra naj bi Evropska unija dovolila uporabo zdravila proti impotenci viagra, saj je posebni odbor članic včeraj o zdravilu podal pozitivno mnenje, je danes povedal tiskovni predstavnik Evropske komisije.

Klima: Članstvo v EU ne bo nikomur podarjeno
22. 08. 1998 12.08
Avstrijski ministrski predsednik in predsedujoči EU Viktor Klima je v televizijskem pogovoru ob začetku obiska v Grčiji poudaril, da se avstrijsko predsedstvo EU zavzema za hitro približevanje med unijo in Turčijo.

EU predlagala avtonomijo za Kosovo
22. 08. 1998 11.12
Evropska unija je prepričana, da sedanje razmere na Kosovu omogočajo začetek pogajanj o avtonomiji te pokrajine po vzoru načrta Z-4 za Srbe na Hrvaškem, je poročala beograjska agencija Beta, ki se sklicuje na neimenovane vire v Ministrskem svetu in Evropski komisiji.

Viktor Klima: Vstop Cipra v EU bi koristil tudi ciprskim Turkom
21. 08. 1998 13.17
Avstrija bo kot predsedujoča Evropski uniji skušala prepričati Turke in ciprske Turke, da bi vstop Cipra v Evropsko unijo koristil tudi njim, je danes napovedal avstrijski kancler Viktor Klima.

Helios prodal večino Oljarne Domžale slovenskobistriški družbi Gea
20. 08. 1998 15.45
Od začetka septembra bo 87,5 odstotka Oljarice Domžale prešlo iz lastništva družbe Helios v last Tovarne olja Gea Slovenska Bistrica. Helios, dosedanji lastnik domžalske oljarne, je ta večinski delež prodal za približno 250 milijonov tolarjev, je na današnji novinarski konferenci povedal direktor Heliosa Uroš Slavinec, ki je spregovoril tudi o vplivu ruske finančne krize na to domžalsko kemično družbo.

EU preučuje možnosti za pomoč Rusiji
20. 08. 1998 14.51
Predsednik Evropske komisije Jacques Santer je, kot je danes sporočil tiskovni predstavnik komisije, naročil izdelavo študije o možnostih za pomoč Rusiji za prebroditev finančne krize.

EU pri WTO vložila tožbo proti Kanadi
20. 08. 1998 13.06
Evropska unija je pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) vložila tožbo proti kanadskim pravilom uvoza avtomobilov, je danes v Ženevi potrdil tiskovni predstavnik WTO.

EU: Rahel padec stopnje brezposelnosti
20. 08. 1998 07.48
Število brezposelnih se je v Evropski uniji kot tudi v enajstih državah, ki bodo prve uvedle evro, junija rahlo zmanjšalo. Kot sporoča Eurostat, znaša stopnja brezposelnosti v EU junija 10,1 odstotka, potem ko je bila maja letos 10,2-odstotna. V skupini omenjenih enajstih držav so junija zabeležili 11,3-odstotno brezposelnost. Najmanjšo stopnjo brezposelnosti je znova dosegel Luksemburg, in sicer 2,2 odstotno, medtem ko so najvišjo zabeležili v Španiji, kjer je dosegla 18,8 odstotka. V EU je bilo junija po ocenah Evrostata brez dela 17 milijonov oseb.

Boji na Kosovu, EU preučuje položaj beguncev
19. 08. 1998 18.27
V zadnjih bojih na Kosovu, kjer so bili udeleženi kosovski seperatistični uporniki in srbske varnostne sile, je bilo po nekaterih poročilih več mrtvih na obeh straneh.

Emma Bonino na Kosovu; včeraj relativno mirno
19. 08. 1998 12.36
Evropska komisarka za humanitarna vprašanja Emma Bonino naj bi danes na Kosovu obiskala Mališevo, srečala pa naj bi se tudi s političnim voditeljem kosovskih Albancev Ibrahimom Rugovo.