evropska skupnost

Prvi neuradni izidi volitev na Hrvaškem: velika zmaga Plenkovića

05. 07. 2020 07.42

Na parlamentarnih volitvah na Hrvaškem prvi delni izidi kažejo prepričljivo prednost HDZ pred zasledovalci iz levosredinske koalicije Restart. Po preštetih približno 23 odstotkih glasov ima HDZ 71 poslanskih mandatov, Restart pa 45. Sledijo Domovinsko gibanje Miroslav Škoro ter Most neodvisnih list in Zmoremo! Volilna udeležba je bila sicer slaba - pod 46 odstotki.

Rekorden porast okužb v ZDA, ponekod znova zaostrujejo ukrepe

27. 06. 2020 08.21

V ZDA se je v petek število okužb z novim koronavirusom povečalo za rekordnih 40.000. Po podatkih univerze Johns Hopkins se je v ZDA doslej okužilo 2,46 milijona ljudi, za covidom-19 jih je umrlo 125.000. Zaradi naraščanja števila okužb je guverner Teksasa znova zaprl bare, guverner Floride pa je v barih prepovedal točenje alkohola. Na virtualni donatorski konferenci, ki je potekala v organizaciji Evropske komisije in mednarodne organizacije Global Citizen, so zbrali dodatnih 6,15 milijarde evrov za pomoč pri razvoju in zagotavljanju enakovrednega dostopa do cepiva.

Tudi Howard obrnil hrbet NBA: Dokler ne bomo razrešili zadev, ne bo košarke

14. 06. 2020 12.38

Center Los Angeles Lakersov Dwight Howard je naslednji v vrsti ameriških košarkarskih zvezdnikov, ki so se med odvijanjem protestov po smrti Georgea Floyda odločili pozvati k odpovedi sezone 2019/20.

Razumeti Kitajsko

30. 05. 2020 13.35

Vedno bolj trdna so prepričanja, da bo 21. stoletje pripadlo Ljudski republiki Kitajski. Po Veliki Britaniji, ki je svetu kraljevala v 19. stoletju, in ZDA, ki so vzpostavile svoj globalni imperij v 20. stoletju, naj bi Kitajska v naslednjih letih prevzela položaj svetovnega hegemona. ZDA so se tej vlogi bolj ali manj prostovoljno odpovedale pod predsedovanjem Donalda Trumpa, a med tema svetovnima velesilama vseeno napovedujejo nekakšno hladno vojno, katere zametke že lahko opazujemo v trgovski in tehnološki tekmi.

Neodvisna preiskava odziva WHO na pandemijo bo

19. 05. 2020 15.48

Države članice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so na 73. letnem zasedanju skupščine organizacije soglasno podprle neodvisno preiskavo odziva te agencije Združenih narodov na pandemijo novega koronavirusa.

Raziskava evropskega združenja pediatrov: covid-19 pri otrocih poteka v blagi obliki

07. 05. 2020 06.00

Znani so prvi izsledki anketne raziskave Evropske respiratorne skupnosti, ki je preverjala potek bolezni covid-19 pri otrocih. V raziskavo so bili vključeni tudi otroci s kroničnimi boleznimi dihal. Iz ankete sklepajo, da covid-19 pri otrocih poteka v blagi obliki. Novi koronavirus pri bolnikih s kroničnimi boleznimi dihal ni povzročil težje oblike bolezni, je pa bil potek bolezni težji pri bolnikih z drugimi pridruženimi stanji.

Predsednik Uefe Čeferin se je pridružil kampanji EU, cilj zbrati 7,5 milijarde evrov

01. 05. 2020 19.08

Evropska unija bo skupaj s partnerji 4. maja začela mednarodno donatorsko kampanjo za globalni odziv na novi koronavirus. Cilj je zbrati 7,5 milijard evrov za vsem dostopno cepivo, zdravljenje in diagnostiko. Eden tistih, ki se je že pridružil kampanji, je (kot edini Slovenec) tudi predsednik Uefe Aleksander Čeferin.

Ob 1. maju opozorila o pomenu delavskih pravic. 'Virus nas je resnično vrnil h koreninam'

01. 05. 2020 11.09

Praznik dela obeležujemo že 130 let, letošnje praznovanje pa je zaradi epidemije okrnjeno. Ob mednarodnem prazniku dela tudi iz političnih strank prihajajo opozorila o pomenu delavskih pravic in vrednot dela ter poštenega plačila, sploh v času krize zaradi epidemije novega koronavirusa. Jerkičeva je ob tem dejala, da smo v 130 letih pridobili številne pravice, kot so 40-urni delovnik, volilna pravica žensk, uvedba pokojninskega in zdravstvenega zavarovanja. "Težko pa smo zadovoljni, zato teh 130 let predstavlja le osnovo za vse, kar nas v prihodnje še čaka."

EU podprla WHO v boju proti pandemiji covida-19, Slovenija se bo o članarini še odločila

09. 04. 2020 13.33

Visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Josep Borell je danes v imenu unije izrazil podporo Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) v boju proti pandemiji covida-19. "Sodelovanje, solidarnost in multilateralizem so ključni za naš skupen uspeh v boju proti koronavirusu," je med drugim danes zapisal na družbenem omrežju Twitter.

'Omejitvene ukrepe bi lahko pogojno začeli sproščati prihodnji torek'

07. 04. 2020 18.13

Predsednik vlade Janez Janša je v izjavi o stanju v državi v času epidemije bolezni covid-19 napovedal, da se bodo omejitveni ukrepi lahko pogojno začeli sproščati po veliki noči, drugi protikorona paket pa bi, glede na zadnje potrditve nekaterih povezanih aktov v DZ, lahko uveljavili do konca meseca. Dejal je še, da kriza prinaša tudi prevetritve v zdravstveni sistem.

'Ukrepi bodo močnejši od Marshallovega načrta, s katerim smo si opomogli od posledic 2. svetovne vojne'

20. 03. 2020 09.29

Evropska centralna banka in druge centralne banke so napovedale nove obsežne ukrepe za boj proti učinkom pandemije koronavirusa. "Gre za dokaz moči evropske solidarnosti, kot ga še Evropa ni videla," poudarja Sassoli.

Čeferin: Pomembno je, da je Uefa kot krovna organizacija vodila proces in žrtvovala največ

17. 03. 2020 16.18

Uefa je tudi uradno preložila evropsko prvenstvo 2020 na leto 2021, in sicer med 11. junijem in 11. julijem. Vzrok za preložitev je pandemija novega koronavirusa. Videokonferenčni sestanek je vodil predsednik Uefe Aleksander Čeferin, ki je po objavi odločitve poudaril, da so prav oni na čelu športa, s katerim živi ogromno ljudi in katerega je prizadel "hitro premikajoči se in nevidni tekmec".

Beovićeva: Način testiranja se je spremenil, a to ne pomeni manjšega števila testov

17. 03. 2020 17.30

Način diagnostike bolezni covid-19 v Sloveniji se je spremenil, je pojasnila infektologinja Bojana Beović, ob tem pa zatrdila, da to ne pomeni manjšega števila testov, češ, da mikrobiologi v zadnjih dneh opravijo približno tisoč testiranj dnevno. Poudarila je, da je ključno, da blago bolni ljudje ostanejo doma v samoizolaciji in ne vstopajo v zdravstveni sistem.

Steinmeier na varnostni konferenci posvaril pred nacionalizmom

14. 02. 2020 22.20

Nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier je v uvodnem nagovoru varnostne konference v Münchnu posvaril pred porastom nacionalizma v svetu. Po njegovem smo zaradi zasledovanja lastnih interesov vsako leto bolj oddaljeni od oblikovanja mirnega sveta. Na konferenci se mudi tudi premier v odstopu Marjan Šarec, ki je opozoril na neučinkovitost EU.

Fajonova napovedala razpravo o madžarskem financiranju medijev

14. 02. 2020 18.51

Evropska poslanka Tanja Fajon je napovedala skorajšnjo razpravo v Evropskem parlamentu o madžarskem financiranju medijev blizu SDS v Sloveniji. Madžarska veliko vlaga tudi v Lendavo, kjer živi madžarska narodna skupnost. Številni Lendavčani so prepričani, da bo za te naložbe prej ali slej izstavila račun, opozarjajo pa tudi na vse večji vpliv politike Viktorja Orbana pri nas. 

'Če kdo s svojimi ravnanji škoduje desnici, je to večni predsednik SDS'

01. 02. 2020 13.52

Nekdanja predsednica NSi, zdaj pa evropska poslanka Ljudmila Novak, je v intervjuju med drugim ocenila politične razmere po odstopu premierja Marjana Šarca. Po njenem mnenju so najboljša rešitev predčasne volitve. Pri oblikovanju morebitne nove vlade pa bo pomembno, kdo bo premier. Pri tem je bila kritična do prvaka SDS Janeza Janše.

Koronavirus: Posamezniki kužni tudi, ko še ne kažejo vidnih simptomov obolenja

26. 01. 2020 08.29

Na Kitajskem je zaradi novega koronovirusa po zadnjih podatkih umrlo 56 ljudi, okuženih z virusom pa jih je že skoraj 2000. Kitajskim znanstvenikom je sicer uspelo izolirati sev koronavirusa, kar je ključno za izdelavo cepiva. Zdaj je znano tudi, da so oboleli kužni, tudi ko še ne kažejo vidnih simptomov.

Če ne bomo 'pozdravili bolne Zemlje', grozijo višje cene in pomanjkanje hrane

25. 01. 2020 10.42

S planeta smo izbrisali 83 % divjih sesalcev, polovico rastlinstva in drastično posegli v kopenske in morske ekosisteme. Milijonu vrst grozi izumrtje. Izguba biotske pestrosti je eno najhujših tveganj, ki grozi človeštvu. Ljudje in gospodarstvo smo namreč ’krvavo’ odvisni od narave. Svetovni gospodarski forum je izračunal, da je več kot pol svetovnega BDP odvisnega od narave in njenih virov. Zdaj je na potezi gospodarstvo, ki ima ključno vlogo pri ’zdravljenju bolne Zemlje’.

Ali še lahko verjamemo svojim očem?

23. 01. 2020 06.00

Umetna inteligenca, ki velja za gonilno silo četrte industrijske revolucije, velja za enega ključnih dejavnikov, ki bodo zaznamovali naslednje desetletje, zaradi česar se je znašla v središču pogovorov tudi na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu. In če je AI v marsičem izboljšala naša življenja, strokovnjaki v zadnjih letih svarijo tudi pred posledicami in nevarnostmi, ki jih vse hitrejši razvoj na tem področju prinaša s seboj.

Trump svari Hameneja, naj pazi na svoje besede

18. 01. 2020 09.16

Ameriški predsednik Donald Trump je v tvitu iranskega vrhovnega voditelja, ajatolo Alija Hameneja, opozoril, naj bo "zelo pazljiv s svojimi besedami". Hamenej ga je namreč med petkovimi molitvami in nagovorom Irancem označil za klovna.

Svet pomahal turbulentnemu letu: Greta, črna luknja, razprtije in 'najdražje zdravilo'

01. 01. 2020 07.00

Od podnebnih protestov do fotografije črne luknje, debate o etičnih vprašanjih, povezanih z genskim urejanjem. Leto 2019 je v veliki meri zaznamovala znanost, ob debati o "novodobnih orožjih" ni zaostajala niti tehnologija, še enkrat več pa je za veliko škandalov poskrbela politika. Videli smo vse - od politikov, ki se za nobeno ceno ne bi odpovedali stolčku, do tistih, ki radi grozijo na mednarodnem odru. Tudi 2019 pa je pustilo odprta nekatera družbena vprašanja. Od tistih, ki se nanašajo na migracije, do vprašanja rasnih odnosov.

Pahor: Slovenija ne potrebuje plebiscitarne enotnosti, temveč sodelovanje

23. 12. 2019 20.10

Enotnost na plebiscitu je bila odločilna za ustanovitev države in njeno enotno vojaško obrambo, je na osrednji državni proslavi pred dnevom samostojnosti in enotnosti dejal predsednik republike Borut Pahor. Takšne enotnosti po njegovih besedah Slovenija danes ne potrebuje, potrebuje pa več dialoga in sodelovanja.

Maratonska podnebna konferenca: ključno odločitev prestavili na naslednje leto

15. 12. 2019 10.24

Podnebna konferenca v Madridu se je po 40-urnem podaljšku končala s kompromisnim dogovorom, a najbolj ključno vprašanje o regulaciji svetovnega trga ogljika so preložili na naslednjo konferenco, ki bo prihodnje leto potekala v Glasgowu. Da je izkupiček konference "daleč od tistega, kar nam znanost pravi, da moramo storiti," se glasijo odzivi.

Čas transformacije: Lahko smo pionirji. Lahko nas pokoplje neodgovornost

14. 12. 2019 07.00

"Smo v času, ko se dogaja velika transformacija svetovnega (ekonomskega) reda, med drugim premik težišča sveta na vzhod. Prav tako se dogaja transformacija definicij dela in službe," pravi ekonomski strokovnjak dr. Arturo Bris.

Hrvaška državna sekretarka se je v ZDA urila za teroristične akcije

28. 11. 2019 09.47

Državna sekretarka na hrvaškem ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Zdravka Bušić se je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja v ZDA pripravljala na teroristične akcije. Njenega brata Zvonka in moža Vinka je ameriško sodišče obsodilo terorizma.

'Ko obstajata politična volja in javno zaupanje, lahko vsaka država zgradi učinkovit sistem'

16. 11. 2019 15.20

Sveta si brez informacijske tehnologije že lep čas ne moremo več predstavljati. Njena prisotnost na vseh področjih življenja je nepovratno preobrazila družbo, s tem tlakovala pot za napredek, a hkrati ustvarila nove izzive in tveganja za skupnost in posameznika. Estonska praksa učinkovitega uveljavljanja IKT tehnologij dokazuje, da lahko tudi majhne države prednjačijo pri uveljavljanju inovacij ter omogočijo razvoj gospodarstva.

Rdeča luč Skopju in Tirani: 'Nismo držali obljube'

18. 10. 2019 22.45

Severna Makedonija in Albanija na vrhu EU v Bruslju nista dočakali zelene luči za začetek pristopnih pogajanj z EU, čeprav ta korak podpira velika večina članic. Pogajanjem s Skopjem nasprotuje le Francija. Vrstijo se svarila o zgodovinski napaki, zamujeni priložnosti in izgubi verodostojnosti unije. "Če želimo, da nas spoštujejo, moramo držati obljube," je poudaril Juncker.

'Ne smemo igrati bolnika in si hoditi po kurjih očesih'

06. 10. 2019 07.55

"Mi v svetu ne moremo igrati nobene resne vloge, če nismo enotni. Lahko imamo armado, ampak kje in za kaj se bo borila? Naša najmočnejša moč je lahko politična enotnost do ključnih svetovnih problemov. Evropska zveza ima podlago, da bi zastopala neka pravila vladanja in sodelovanja v globaliziranem svetu," o vlogi in moči povezave razmišlja naš sogovornik Lojze Peterle.

Feniks: Skrivnostni umori in zapleteni liki, ki se borijo z demoni preteklosti

20. 09. 2019 08.00

Kot je že vsem filmoljubom jasno, so serije v zadnjih letih zagotovo eksponentno pridobile kakovost. Med njimi je tudi odlična evropska produkcija, ki jo predstavljajo tudi na VOYO. Tokrat je na vrsti nizozemska kriminalna drama, ki je črpala iz temačne združbe.

Od zaveznice do 'projekta zarote' in nazaj: EU – trn v Trumpovi peti

19. 09. 2019 07.00

Trump je sedel s prekrižanimi rokami, očitno mu ni bilo všeč, da so ga zbrani voditelji družno prepričevali, naj podpiše skupno izjavo. Nazadnje se je strinjal in rekel, 'dobro, podpisal bom'. Nato je vstal, dal roke v žepe suknjiča, iz njega vzel dva bonbona, jih vrgel na mizo ter rekel Merklovi: "Tukaj imaš, Angela. Da ne boš rekla, da ti nikoli ničesar ne dam."