evropska skupnost

Od vizije do egoizma, hedonizma: 'Varujte tisto, za kar je moja generacija umrla'

17. 09. 2019 06.00

Očetje EU so se zavedali, da je nevarnost levega ali desnega populizma v privlačni ideologiji, ki je mnogo manj sterilna od osnovnega koncepta demokracije. Zato mora imeti demokracija vedno dodano komponento svetovnega nazora, ki je vezan na vrednostni sistem, da lahko uspešno tekmuje s populistično konkurenco, ko razlaga človekove, družbene in globalne izzive. Menili so tudi, da brez jasnega svetovnega nazora, sistem razpade v egoistični – hedonistični materializem in ksenofobni nacionalizem. A po več kot 60 letih od podpisa Rimske pogodbe je zmerna evropska politika spet pred vprašanji, s katerimi so se srečali že očetje povezave.

V Novi Gorici na protestu proti Salviniju simbolno padel zid na meji

05. 07. 2019 07.36

Nadzorujemo meje na morju, z vsemi razpoložljivimi sredstvi pa želimo nadzirati tudi tiste na kopnem, je v Trstu dejal italijanski notranji minister Matteo Salvini. Na Tržaškem, Goriškem in nekaterih mejnih prehodih so sicer ob obisku ministra in vodje skrajno desne Lige potekali protesti, v Novi Gorici pa so z zrušenjem simboličnega zidu izrazili nasprotovanje izjavam Salvinija o zidu na meji.

Letališča stagnirajo, država in uradniki pa že več kot 15 let zavlačujejo postopke

05. 07. 2019 06.00

Država je leta 2016 Kitajcem obljubila, da bo naredila vse, da sprejme državne prostorske načrte (DPN) za letališče Maribor, ki bi jim omogočal nadaljnji razvoj. Danes ministrstvo premika gore in doline, pa marsikatere zakone, da bi lahko nacionalizirali letališče, saj se niso premaknili s točke nič, tuji investitor pa je imel dovolj in je odšel. V Portorožu čakajo na DPN že (vsaj) 15 let. Ne 15 mesecev, ampak 15 let.

'Evropska Kolumbija': kako je Albanija postala prva narkodržava v Evropi?

07. 06. 2019 10.56

Albanija je v zadnjih letih postala središče trgovine z drogami v Evropi, mreže močnih kriminalnih združb segajo po vsem svetu. Predvsem pa so tu tesno prepletene z albansko politično elito. In prav zato je Albanija postala znana kot prvo narkodržava na stari celini.

Verhofstadt: Brez reform nas bosta nacionalizem in populizem uničila

18. 05. 2019 08.48

Guy Verhofstadt, vodja liberalne politične skupine ALDE v evropskem parlamentu, je goreč zagovornik ideje o federalizaciji Evrope ter ustanovitvi evropske vojske. Tesnejše povezovanje vidi kot protiutež rastočemu nacionalizmu in populizmu.

18-letnikom na voljo 20.000 dodatnih vozovnic za potovanje po Evropi

12. 05. 2019 13.59

Evropska komisija znova vabi 18-letnike, da se potegujejo za priložnost skozi pobudo DiscoverEU spoznati Evropo. S tem jih želijo navdihniti, da bodo postali angažirani člani svoje skupnosti in ambasadorji Evrope. Rok za prijavo je 16. maj.

Umrl nekdanji italijanski zunanji minister Gianni De Michelis

11. 05. 2019 12.57

Umrl je nekdanji italijanski zunanji minister Gianni De Michelis. Bil je vodja italijanske diplomacije v ključnih trenutkih slovenske osamosvojitve, tudi ko je Italija januarja 1992 priznala samostojno Slovenijo.

'Evropa je najboljša zamisel, kar se nam jih je kdaj porodilo'

09. 05. 2019 08.51

Ob dnevu Evrope je 21 evropskih predsednikov podpisalo skupni poziv za Evropo, s katerim želijo Evropejce prepričati, da se v čim večjem številu udeležijo evropskih volitev. Vsi si moramo dejavno prizadevati za veliko idejo mirne in povezane Evrope, so zapisali. V Ljubljani sta se srečala tudi slovenski predsednik Pahor in nemški predsednik Steinmeier.

Najnižja brezposelnost v zadnjih 15 letih

09. 05. 2019 15.01

Ob dnevu Evrope je Statistični urad RS izdal poročilo, ki kaže, da je gospodarstvo Evropske unije v letu 2017 po vrednosti BDP in količini svetovnega izvoza zasedlo drugo mesto, takoj za Kitajsko. Pri tem je najhitreje rasel nacionalni BDP novih članic. Zvišala sta se tudi slovenski uvoz in izvoz, brezposelnost pa je bila najnižja v zadnjih 15 letih.

Kdo so najbolje plačani slovenski uradniki v EU?

08. 05. 2019 15.25

V institucijah Evropske unije je zaposlenih več kot 55.000 uslužbencev, med njimi je približno 500 Slovencev. Kdo so najvišji slovenski uradniki v Evropski uniji, katere resorje obvladujejo in koliko so za svoje delo plačani? Pa tudi o tem, kakšne davke plačujejo in kako najlažje do službe v EU.

ZDA: Iranske napovedi so namerno dvoumne, 'da bi svet skočil'

08. 05. 2019 09.26

Iran je tudi uradno prenehal spoštovati del obvez iz mednarodnega jedrskega sporazuma. Ob tem je Teheran Kitajski, Rusiji, Franciji, Nemčiji in Veliki Britaniji, ki še spoštujejo sporazum, dal 60 dni časa, da začnejo izvajati svoje zaveze, predvsem na naftnem in bančnem področju. Če zavez ne bodo spoštovale v določenem roku, bi lahko Teheran prenehal upoštevati še druge obveze iz sporazuma. Medtem pa že dežujejo odzivi evropskih držav podpisnic sporazuma.

Kdo nam vlada v Evropi?

05. 05. 2019 09.52

Bolj kot to, komu od političnih akterjev in akterk bo uspelo strah mobilizirati do te mere, da se bodo njihovi privrženci 26. maja na volitve odpravili in tam za njih tudi volili, bi nas moralo skrbeti, kaj pomeni takšno stanje in vzdušje proti-demokracije, v kateri smo se znašli danes.

Američani s tožbami nad podjetja, ki so se okoristila z nacionalizirano lastnino

04. 05. 2019 18.28

Ameriški predsednik Donald Trump je ponovno obudil zakon Helms-Burton, ki ameriškim državljanom omogoča, da tožijo posameznike in tuja podjetja, ki na Kubi uporabljajo nacionalizirano premoženje kubanskih Američanov. Na sodišču v Miamiju sta dediča dveh ameriških družin vložila prvi tožbi proti podjetju Carnival Cruise. 

Tipologija političnih sil v Evropi

13. 04. 2019 16.40

Politična in druge sektorske elite demokracijo razumejo kot statični sistem, ki ga je treba ubraniti pred spremembami, ki jih nosijo kritična obdobja v zgodovini. Eno takih je zagotovo kriza, ki se ji v različnih časovnih točkah pripisujejo različni pridevniki (vojaška, solidarnostna, gospodarska, begunska, moralna kriza itd.), in v katero se je ujela celotna Evropa.

Po 30 letih se jezero počasi vrača, načrti z njim pa so zelo ambiciozni

22. 03. 2019 07.39

Ob svetovnem dnevu voda je prav, da se posvetimo tudi našim rekam. Tokrat predstavljamo pregrado Vonarje na reki Sotli, ki končno doživlja svojo prenovo. S tem naj bi znova oživeli nekoč eno večjih slovenskih jezer – Vonarsko jezero. To mejno jezero poleg poplavne zaščite prinaša tudi nove možnosti za razvoj turizma v dveh občinah, Podčetrtku in Rogaški Slatini. A do gradnje eko naselij je še dolga in strma pot.

SDS in Nsi praznujeta 30. obletnico obstoja

09. 03. 2019 16.27

Opozicijski stranki SDS in NSi v teh dneh praznujeta 30 let od svojih začetkov. Stranka Janeza Janše je proslavila s slavnostno akademijo v Cankarjevem domu, še pred tem pa je Nsi praznovala v Festivalni dvorani Bled. Ob tej priložnosti pa je Slovenijo obiskal tudi Manfred Weber, vodja Evropske ljudske stranke in njen kandidat za predsednika Evropske komisije.

Ukrepi ne smejo biti sredstvo za samovoljno diskriminacijo

04. 03. 2019 09.50

Ko je Slovenija leta 2016 pri Evropski komisiji notificirala protitobačni zakon, je prejela negativna mnenja četrtine vseh držav članic EU. Italijanska vlada je med drugim zapisala, da lahko uvedba enotne embalaže olajša ponarejanje v primerjavi z izdelki, katerih proizvodnja zahteva uporabo ločevalnih značilnosti v smislu barve in vtisnjenih elementov.

'Venezuelsko ljudstvo bo poskrbelo, da bodo Maduru šteti dnevi'

24. 02. 2019 07.35

Samooklicani začasni predsednik Venezuele Juan Guaido je po spopadih med protestniki in varnostnimi silami venezuelskega predsednika Nicolasa Madure pozval mednarodno skupnost, naj premisli o vseh ukrepih za osvoboditev Venezuele. Medtem so tudi v Washingtonu obljubili, da bodo ukrepali.

Pence: evropske države naj izstopijo iz iranskega jedrskega sporazuma

14. 02. 2019 15.44

Ameriški podpredsednik Mike Pence je na Poljskem, kjer poteka konferenca o Bližnjem vzhodu, pozval evropske partnerice, naj gredo po poti ZDA in izstopijo iz iranskega jedrskega sporazuma. Napovedal je nove okrepitve sankcij zoper iranski režim, izjave najvišjih predstavnikov EU pa kažejo na to, da obe strani glede implementacije sporazuma z Iranom vztrajata na nasprotnih bregovih.

Je Nato preteklost in evropska vojska prihodnost?

27. 01. 2019 07.00

Francoski predsednik je pred kratkim iskal zaveznike v oblikovanju evropske vojske, a strokovnjaki so bili bolj previdni. Za njih je oblikovanje takšne vojske napaka, politična provokacija in zgolj sanjarjenje, a le nekaj mesecev pozneje sta Emmanuel Macron in Angela Merkel stopila še korak bliže k oblikovanju evropskih obrambnih sil.

Moskva: vmešavanje ZDA vodi v prelivanje krvi

24. 01. 2019 18.01

Potem ko so številne države že podprle samooklicanega začasnega venezuelskega predsednika Juana Guaidója, Maduro pa je nato izgubil živce in ameriškim diplomatom ukazal odhod iz države, je vrh venezuelske vojske potrdil lojalnost sedanjemu predsedniku. Mednarodna skupnost je medtem razdeljena. Podporo Guaidóju je izrazila še Velika Britanija, Rusija pa je obsodila opozicijo in poudarila, da je edini legitimni voditelj Maduro.

Juncker o Merklovi: Zgodovina bo potrdila, da je imela prav

13. 11. 2018 16.18

Nagovor nemške kanclerke Angele Merkel v Evropskem parlamentu v Strasbourgu je že 12. v seriji razprav evropskih poslancev z evropskimi voditelji o prihodnosti Evrope. "Evropejci moramo bolj prevzeti odgovornost v lastne roke, če želimo preživeti," je med drugim dejala Merklova. V plenarni dvorani je požela bučen aplavz, a tudi številne vzklike nasprotovanja.

Antifašisti preglasili pripadnike skrajno desničarskega gibanja

03. 11. 2018 07.57

V Trstu se je zbralo dva tisoč pripadnikov desničarskega gibanja CasaPound. Na drugem delu mesta je nasprotovanje neofašistom izražalo okoli 3000 predstavnikov antifašističnih skupin, med katerimi so bili tudi Slovenci. "Tukaj smo zato, da povemo, da je Trst antifašistično mesto," je bilo eno izmed njihovih glavnih sporočil.

'Naivno je bilo pričakovati, da bo razsodba implementirana brez dialoga'

27. 09. 2018 15.52

Štirje slovenski evropski poslanci so predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja v pismu pozvali, naj od Hrvaške zahteva spoštovanje in implementacijo arbitražne sodbe.

'Reševanje življenj ne bi smelo terjati drugih življenj'

19. 08. 2018 08.15

Združeni narodi in Evropska unija ob svetovnem dnevu humanitarnih dejavnosti pozivajo k zaščiti civilistov in humanitarnih delavcev v oboroženih konfliktih. Da civilisti in humanitarni delavci niso tarče, ZN opozarjajo v okviru akcije Nisem tarča (NotATarget), EU pa izpostavlja, da civilisti v konfliktih pogosto plačajo najvišjo ceno.

Na Kosovu napeto, a mirno

04. 08. 2018 15.12

Po več špekulacijah o možnosti izbruha nasilja na večinsko srbskem severnem delu Kosova, ki so v zadnjih dneh povečale skrbi med tamkajšnjimi Srbi, je na Kosovu danes mirno. Pozornost vzbuja le navzočnost vojakov sil Kfor ob cestah, ki vodijo k jezeru Gazivode nedaleč od kraja Zubin Potok zahodno od Mitrovice.

Kriza v Venezueli se poglablja: do konca leta bo inflacija dosegla milijon odstotkov

25. 07. 2018 15.51

Ko je Mednarodni denarni sklad v začetku leta napovedal, da bo hiperinflacija presegla 13.000 odstotkov, so mnogi domnevali, da bi bilo stanje težko slabše. A zgodilo se je prav to. Nove napovedi kažejo, da bo do konca leta hiperinflacija dosegla kar milijon odstotkov. IMF situacijo primerja s stanjem v Nemčiji po prvi svetovni vojni.

Grki in Makedonci končujejo spor o imenu: rešitev je Republika Severna Makedonija

12. 06. 2018 18.20

Grčija in Makedonija sta dosegli dogovor o imenu slednje za končanje spora, ki traja že 27 let. Spor med Grčijo in Makedonijo o uradnem imenu slednje traja že od leta 1991 in je zaradi grške blokade glavna ovira Makedoniji na poti v EU in zvezo Nato.

Ko skorumpiranost postane vir šal: 'Trump je vse življenje delal, da je postal milijonar, tukaj pa te izvolijo v parlament pa si zmagal'

12. 05. 2018 07.29

Irak, od dolgotranje vojne in razprtij med šiiti in suniti utrujena država, bo dobila novo oblast, od katere bo v veliki meri odvisno, ali bo prihodnost države varna in stabilna. Na parlamentarnih volitvah se za 320 poslanskih mest poteguje okoli 7000 kandidatov. Boj za oblast se bije med petimi šiitskimi strankami, tudi med aktualnim in nekdanjim predsednikom vlade, v ozadju pa so tudi interesi zunanjih sil, kot sta ZDA in Iran.

Trump in Macron dvignila kozarca in se 'pogovorila' o Iranu

25. 04. 2018 06.45

Ameriški in francoski predsednik Donald Trump in Emmanuel Macron sta v Beli hiši pred okrog 120 izbranimi gosti na prvi državniški večerji Trumpove vlade nazdravila globokemu in nezlomljivemu prijateljstvu med državama, Trump pa se je posebej zahvalil še svoji ženi Melanii, ki je bila odgovorna za organizacijo večerje.