fafangel

Fafangel: V Sloveniji prvi primer opičjih koz, moški se je vrnil iz tujine
24. 05. 2022 08.11
V Sloveniji imamo prvi primer opičjih koz, je potrdil predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel. Gre za moškega, ki je prišel s Kanarskih otokov. Simptome je razvil po prihodu v Slovenijo, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno. Raven tveganja za splošno prebivalstvo je ocenjena kot nizka, je poudaril.

Vladni ukrepi med epidemijo: 'Ta vlada je dokazano odgovorna za vse zgrešene ukrepe in presežne smrti'
24. 02. 2022 17.16
Parlamentarna preiskovalna komisija, ki na zahtevo opozicije preiskuje z epidemijo covida-19 povezane vladne ukrepe, je sprejela vmesno poročilo. Kot naznanitev sumov več kaznivih dejanj ga bodo predali preiskovalnim organom in vlado pozvali k takojšnjemu odstopu, je povedal predsednik komisije Robert Pavšič iz LMŠ.

Stroka, ki je zagovarjala postopno sproščanje, po odločitvi vlade skopa s komentarji
20. 02. 2022 16.13
Namesto postopnega sproščanja, kar je predlagala tudi strokovna skupina za covid-19, se v ponedeljek ukinja večina ukrepov za omejevanje širjenja novega koronavirusa. Odziv stroke na takšno odločitev vlade je skop. Direktor NIJZ Milan Krek pravi, da takšna odločitev niti ni nepričakovana in da stroka z medicinskega stališča poda določene predloge, vlada pa potem pri svoji odločitvi upošteva še druge vidike.

Od sobote nič več karanten. Vstop v Slovenijo brez pogoja PCT
18. 02. 2022 11.49
Od sobote v Sloveniji ne bo več karanten za osebe, ki so bile v visokotveganem stiku, konec pa je tudi epidemiološkega iskanja stikov, je pojasnil minister za zdravje Janez Poklukar. Do drugega sproščanja ni prišlo, saj so sejo prekinili. Poleg tega vstop v Slovenijo, ki je bil doslej zaradi pandemije covida-19 pogojen z izpolnjevanjem pogoja PCT, ne bo omejen. Število okužb v Sloveniji sicer pada, prav tako se zmanjšuje število oseb v bolnišnicah, zato ob teh vzpodbudnih podatkih rastejo pričakovanja glede sproščanja protikoronskih ukrepov.

Vlada ni odločala o ukrepih, sproščanja ne bo
17. 02. 2022 21.20
Ob vse boljši epidemiološki sliki v državi so pričakovanja glede sproščanja protikoronskih ukrepov vse večja. Vlada bi morala o rahljanju omejitev odločati na četrtkovi seji, a je bila ta sklicana šele pozno zvečer, po naših informacijah pa o ukrepih niso odločali. Kljub napovedim strokovne skupine in ministra za zdravje Janeza Poklukarja 18. februarja, kot kaže, še ne bomo dočakali prvega sproščanja ukrepov.

Ponekod konec pogoja PCT. Fafangel: Covid-19 ne bo več karantenska bolezen
15. 02. 2022 08.57
Minister za zdravje Janez Poklukar je s strokovno skupino za covid-19 in predstavniki zdravstva na Brdu pri Kranju razpravljal o prilagajanju ukrepov za zajezitev epidemije covida-19. Sodelujoči na posvetu so se strinjali, da omikron z blažjim potekom bolezni ne ogroža več populacije v tej meri, kot so jo pretekle različice, zato je čas za postopno sproščanje ukrepov. Predstojnik Centra za nalezljive bolezni NIJZ Mario Fafangel je povedal, da so predlagali, naj se iskanje stikov ustavi, s tem pa tudi karantene. "Od 18. februarja covid-19 ne bo več karantenska bolezen."

Nove izjeme pri karanteni, učenci domov šele, ko je okuženih 30 odstotkov znotraj oddelka
17. 01. 2022 05.50
Karantene so trenutno v enormnih številkah – samo epidemiološka stroka jih na teden izda tudi več kot 40 tisoč. Vlada je zato po posvetu z epidemiologi med nove izjeme pri karanteni uvrstila zaposlene v zdravstvu, sociali in šolstvu, pod pogojem, da se sedem dni od visoko tveganega stika vsakodnevno testirajo in uporabljajo zaščitno masko tipa FFP2. Ves razred ali skupina v vrtcu pa bo šla v karanteno šele, ko bo okuženih več kot 30 odstotkov učencev znotraj oddelka v 14 dneh. Spremembe bodo veljale od srede.

Odločb za opustitev cepljenja proti covidu-19 iz zdravstvenih razlogov ne izdajajo
11. 01. 2022 06.00
Osebe, ki se zaradi zdravstvenih razlogov ne morejo cepiti, lahko pridobijo odločbo o opustitvi cepljenja, ki jo izda ministrstvo za zdravje. A pri cepljenju proti covidu-19 pridobitev takšne odločbe ni mogoča, saj to cepljenje ni obvezno. Ne glede na to pa morajo te osebe, če se želijo udejstvovati v javnem življenju, pridobiti PCT-pogoj. Če covida-19 niso prebolele, jim preostane le redno testiranje.

V karanteno tudi otroci, ki poživitvenega odmerka ne morejo prejeti
28. 12. 2021 08.32
Po novih pravilih glede odrejanja karanten, ki veljajo od 23. decembra, osebi po visokotveganem stiku ni treba karanteno le, če je prejela poživitveni odmerek. To pa velja tudi za otroke oz. mladoletne, ki poživitvenega odmerka glede na pravila cepljenja sploh ne morejo prejeti. Tako se je denimo v karanteni znašel tudi 14-letnik, ki je polno cepljen s cepivom Pfizer.

1555 novih okužb, Fafangel: Zadeve ne bomo ustavili, lahko jo obvladujemo
21. 12. 2021 08.54
Pristojni so v ponedeljek ob opravljenih 4973 testih PCR potrdili 1555 okužb s koronavirusom. Okužbe z novo koronavirusno različico omikron – skupno 51 – so do danes zjutraj potrdili v vseh slovenskih regijah razen goriški. Kot pravi Mario Fafangel z NIJZ, prenosa te bolj nalezljive različice virusa ne bomo ustavili, lahko pa virus obvladujemo.

Beovićeva o poživitvenem odmerku, Fafangel: Zdaj ni čas za nove cepilne sheme
23. 11. 2021 13.08
Vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ Bojana Beović je povedala, da bo zaradi ugotovitev raziskav treba spremeniti shemo cepljenja proti covidu-19. Učinkovitost bazičnega cepljenja namreč traja določen čas, zato bo predvidoma potreben poživitveni odmerek. Kot je poudarila, s časom upada tudi zaščita po preboleli bolezni, zato je možen peti val epidemije. A po besedah epidemiologa Maria Fafangla zdaj ni čas za nove cepilne sheme. Kot poudarja, se moramo vrniti k osnovah in rešiti trenutno situacijo, v kateri smo se znašli.

Alenka Marovt in Boštjan Kogovšek izbrana kot imeni tedna
15. 11. 2021 15.18
Oddaji Skupaj naprej, ki smo jo v konstruktivni želji po iskanju rešitev za izhod iz zdravstvene, družbene in psihološke krize pripravili na POP TV skupaj z RTV Slovenija, so dali priznanje tudi gledalci. V rubriki Ime tedna, ki jo pripravljajo na Valu 202, sta tokrat največ glasov poslušalcev dobila novinarka naše televizije Alenka Marovt in njen kolega s Kolodvorske, Boštjan Kogovšek, ki sta se skupaj podpisala pod urednikovanje omenjene oddaje.

Oddaja Skupaj naprej z odlično gledanostjo in sporočilom, da skupaj zmoremo
12. 11. 2021 14.40
Dve največji slovenski medijski hiši RTV Slovenija in POP TV sta v včerajšnji oddaji Skupaj naprej, ki je bila hkrati na sporedu tako na Televiziji Slovenija kot na programu POP TV, združili moči v konstruktivni želji po iskanju rešitev za izhod iz zdravstvene, družbene in psihološke krize, ki jo je povzročil covid-19.

Iz zakulisja: Skupaj naprej nad (le na videz) nepremostljive razlike
12. 11. 2021 13.02
Malo po sedmi uri zvečer je v železniškem muzeju vladala grobna tišina. Tudi sicer je ob tej uri že zaprt za obiskovalce, a prostor tokrat ni bil prazen. Ob parni lokomotivi, ki je bila izdelana posebej za progo Ljubljana—Trst in je nanjo zapeljala leta 1914, se je več kot stoletje pozneje pisal nov mejnik. Erika Žnidaršič je svoj vklop v Dnevnik Televizije Slovenija ravno končala, ob njej pa je Maja Sodja čakala na odštevanje za oglašanje v živo za POP TV-jevih 24UR.

Skupaj naprej: 'Začeti moramo razmišljati o skupnosti, ne le o samem sebi'
11. 11. 2021 18.00
20 mesecev dolga koronska kriza je družbo razdelila, znašli smo se v slepi ulici in čas je, da te delitve presežemo. V ta namen sta dve največji televizijski hiši v Sloveniji, POP TV in RTV, združili moči in ustvarili oddajo Skupaj naprej. Besedo smo dali gostom, ki ne taktizirajo, ki imajo vsebino, ki so znali dati v kontekst družbeno dogajanje ter nam odpreti obzorja, da se lahko skupaj vprašamo, v kakšni Sloveniji si pravzaprav želimo živeti. Poudarjajo, da ljudje izgubljamo stik med seboj. Pozabljamo, kako pomemben je fizičen dotik ter kako pomembna je medsebojna solidarnost. Kritični so, da se veliko preveč poudarja individualizem, namesto da bi v ospredje stopila skupnost. In prav to, pravijo, bi naredilo bistveno razliko pri spopadanju z epidemijo.

Skupaj naprej: zakaj se Slovenija tako neuspešno bori z virusom?
11. 11. 2021 19.47
"Kako se izviti iz primeža covida, ki celemu svetu kroji življenje?" je vprašanje, na katerega že skoraj dve leti iščemo odgovore. V ta namen sta dve največji televizijski hiši v Sloveniji, POP TV in RTV Slovenija, združili moči in ustvarili edinstven projekt – oddajo Skupaj naprej. Voditeljici Maja Sodja in Erika Žnidaršič sta gostili zares ugledne goste z močnimi sporočili, ki gredo veliko širše in globlje od zdravstvene krize. To so bili epidemiolog Mario Fafangel, antropolog dr. Dan Podjed, filozofinja Alenka Zupančič in dolgoletna vodja protokola Ksenija Benedetti, pravnik in predsednik Uefe Aleksander Čeferin in ekonomist dr. Mojmir Mrak. Oddajo si lahko še vedno ogledate na VOYO!

Kacin razjezil Poklukarja: Izjave so nespoštljive do vseh zaposlenih v zdravstvu
04. 11. 2021 14.33
Koordinator za logistični del cepljenja proti covidu-19 Jelko Kacin je po seji vlade povedal, da se bo vlada v petek na Brdu pri Kranju sestala na posebni seji. Ob tem je tudi dejal, da vlada pričakuje, da se bo zdravstvo na osnovnem nivoju prilagodilo trenutnim razmeram ter da bodo cepili "dopoldan, popoldan, ob sobotah in nedeljah". To pa je razburilo zdravstvenega ministra Janeza Poklukarja, ki pravi, da so izjave nacionalnega koordinatorja za cepljenje nespoštljive do vseh zaposlenih v zdravstvu, ki v teh dneh izvajajo enormne napore.

'Glede na zasedenost postelj nas skrbi, da se bomo morali odločiti za popolno zaprtje države'
30. 10. 2021 07.00
Število aktivnih okužb v Sloveniji še ni bilo tako visoko. Po oceni NIJZ je v državi trenutno 26.656 aktivnih primerov okužb, kar je sploh največ od začetka epidemije. Posledično je stanje v bolnišnicah alarmantno. V mariborskem kliničnem centru opozarjajo, da so na pragu najhujše krize doslej, v ljubljanskem, da drvimo proti katastrofi. Če bodo okužbe še naraščale, bo zmanjkalo kadra za zdravljenje bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo. Bomo morali znova zapirati državo? V informativni oddaji 24UR ZVEČER smo se pogovarjali z vodjo svetovalne skupine Matejo Logar.

2510 novih okužb, iz bolnišnic pred prazniki pozivi k samozaščitnemu ravnanju
29. 10. 2021 09.22
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so pristojni v četrtek ob opravljenih 6790 testih PCR potrdili 2510 novih okužb. UKC Ljubljana in UKC Maribor opozarjata, da se število sprejemov v bolnišnice hitro povečuje, prostih postelj pa je vse manj. Ob bližajočih praznikih zdravstvena stroka zato poziva k doslednemu upoštevanju ukrepov.

Fafangel: Ob naraščanju okužb bo vsak odločevalec posegel po zasilni zavori
28. 10. 2021 11.05
V sredo so pristojni ob 7315 opravljenih PCR-testih potrdili 2631 novih okužb z novim koronavirusom. Pozitivnih testov PCR je bilo tako 36 odstotkov. Zaradi okužbe je trenutno hospitaliziranih 547 oseb, na intenzivni negi se jih zdravi 131. Mario Fafangel je ob tem poudaril, da stanje ni tako črno kot lani, saj da je cepljenje opravilo svoje. Ob tem je poudaril, da bi ob naraščanju okužb vsak odločevalec posegel po zasilni zavori. Ta zasilna zavora je 'lockdown', ki pa, kot pravi, ni rešitev, temveč odločitev, v katero si potisnjen, ko nimaš drugih možnosti.

NLZOH: Ni res, da so rezultati verifikacije hitrih testov politično motivirani
21. 10. 2021 16.17
Po tem, ko je virologinja Metka Paragi obtožila Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), da je neupravičeno potrdil ustreznost HAG testov podjetja Majbert Pharm, tam še naprej vztrajajo, da so verifikacijo opravili v skladu s strokovnimi pravili in mednarodnimi standardi. Po njihovih navedbah je zelo zgovorno tudi dejstvo, da jim nihče od 44 mikrobiologov, kolikor jih je v Sloveniji, v času verifikacije ali po njej ni naslovil nobene pripombe glede ustreznosti verifikacije. O tem, zakaj Paragijeva ni več zaposlena pri njih pa: "Odpuščena je bila zaradi drugih razlogov, kot jih navaja sama."

'Kar je bil Fafangel za epidemiologijo, sem bila jaz za mikrobiologijo. Zdaj pa sem na zavodu'
21. 10. 2021 06.00
V oddaji 24UR ZVEČER je gostovala odpuščena mikrobiologinja dr.Metka Paragi. Ta je po 30 letih dela sedaj na zavodu za zaposlovanje. Povedala je, zakaj po njenem mnenju hitri testi Majbert Pharm niso ustrezni ter tudi, kako je bila kompetentna stroka v času epidemije odrinjena.

'Odločitev, da tisti, ki so bili cepljeni s cepivom Janssen, takoj izpolnjujejo pogoj PCT, je bila politična'
04. 10. 2021 21.28
Po tragični smrti mlade ženske kmalu po cepljenju s cepivom Janssen tudi predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ pravi, da je bila odločitev, da cepljeni z Janssenom izpolnjujejo pogoj PCT takoj po cepljenju, politična in nikoli strokovna. O podatkih, ki jih cepilni centri vnašajo v evropski register cepljenih oseb, ki kažejo, da je bilo 282 mladoletnikov v Sloveniji cepljenih z vektorskima cepivoma, ki zanje sploh niso odobrena pa: v bazo NIJZ pridejo tako rožice kot plevel, zato ne izključuje administrativne napake.

Ministrica Simona Kustec pozitivna na koronavirus
16. 08. 2021 11.45
Ministrica za za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je že od sobote v samoizolaciji, v ponedeljek pa je prejela pozitivni izvid na covid-19. Sporočila je, da kljub temu vse aktivnosti za varen začetek šole nemoteno tečejo dalje.

V Avstriji bodo cepili s poživitvenim odmerkom, kaj pa v Sloveniji?
10. 08. 2021 10.49
V Avstriji bodo sredi oktobra začeli cepljenje proti covidu-19 s poživitvenim odmerkom, je pojasnil avstrijski zdravstveni minister Wolfgang Mückstein. Rizične skupine bodo lahko tretji odmerek cepiva prejele tudi prej. Svetovna zdravstvena organizacija sicer nasprotuje poživitvenemu odmerku, dokler revne države še vedno čakajo na prve odmerke. Več evropskih držav napoveduje cepljenje s tretjim odmerkom septembra, je pa še veliko nejasnega glede tega, kdo ga res potrebuje, pa je opozorila Bojana Beović.

Pri skoraj petini visoko tveganih stikov v karanteni se pojavi okužba
06. 08. 2021 14.21
Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek je opozoril na hitro širjenje delta različice novega koronavirusa, ki je hitro prevladala nad ostalimi sevi. Pred težjim potekom bolezni in morebitno hospitalizacijo nas še vedno najbolje ščiti cepljenje, je poudaril Krek in opozoril na slabo precepljenost prebivalstva, predvsem starejših. Podatki, ki jih je medtem objavil NIJZ, kažejo, da je v drugi polovici junija in v juliju en potrjeno okuženi z novim koronavirusom imel en visoko tvegani stik, večina jih je bila iz skupnega gospodinjstva. Pri 19 odstotkih tistih, ki so zaradi visoko tveganega stika pristali v karanteni, so nato tudi potrdili okužbo.

Bomo tudi v Sloveniji cepili s tretjim odmerkom?
04. 08. 2021 20.18
Vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović napoveduje, da bomo cepili s tretjim odmerkom, a da bomo najprej počakali na odobritev Evropske agencije za zdravila. Začeti bi bilo treba čim prej, opozarja profesor Roman Jerala s Kemijskega inštituta, tretji odmerek bi namreč lahko pomembno omejil širjenje virusa. Da je še prezgodaj, da bi razmišljali o poživitvenem odmerku, saj da ni študij, ki bi nakazovale, da je to potrebno, pa je prepričan prvi epidemiolog Mario Fafangel.

V četrtek 116 novih okužb, 98 odstotkov hospitaliziranih necepljenih
30. 07. 2021 09.48
V četrtek je bilo ob 1686 odvzetih brisih s PCR-testom potrjenih 116 novih okužb. To predstavlja 6,9 odstotka pozitivnih testov (dan prej 6,7 odstotka). Le en do dva odstotka hospitaliziranih je cepljenih, je dejal epidemiolog Mario Fafangel in dodal: "Cepimo se in končajmo pandemijo".

Krek: Ne drži, da je cepljena manj kot polovica zaposlenih na NIJZ
21. 07. 2021 10.04
Le približno 40 odstotkov zaposlenih na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, ki igra eno glavnih vlog pri organizaciji in promociji cepljenja v Sloveniji, naj bi se odločilo za cepljenje proti covidu-19. Direktor NIJZ je to zanikal in zatrdil, da je na NIJZ po najnovejših podatkih cepljenih 55 odstotkov zaposlenih, epidemiologi pa so precepljeni 100-odstotno.

Pavšič Janši na seji DZ izročil povabilo na zaslišanje
05. 07. 2021 11.38
Opozicijska preiskovalna komisija, ki se ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19, se bo ponovno sestala 24. septembra. Predvideno je zaslišanje predsednika vlade Janeza Janše, ki se zadnje seje komisije minuli teden ni udeležil. Predsednik komisije Robert Pavšič je Janši vabilo na zaslišanje izročil kar na seji državnega zbora.