fafangel

Zališanja stroke: Epidemiologi premalo slišani pri odločitvah o upravljanju epidemije
02. 07. 2021 06.33
Opozicijska preiskovalna komisija, ki se ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19, je začela zaslišanja. Epidemiolog in nekdanji direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Ivan Eržen je pred komisijo nastopil kot izvedenec in ocenil, da so bili nekateri omejevalni ukrepi neprimerni. Epidemiologa Mario Fafangel in Maja Sočan sta članom komisije pojasnila, da sta odstopila zato ker so imeli epidemiologi premalo besede pri odločitvah o upravljanju epidemije. Nekdanja vodja skupine Bojana Beović pa je pojasnjevala, katere ukrepe za omejevanje epidemije je skupina predlagala.

NIJZ vendarle pričel slediti stikom okuženih, anketiranci odzivni
24. 06. 2021 06.00
Sledenje stikom okuženih se je v praksi pokazalo kot eden najučinkovitejših ukrepov za nadzorovanje epidemije. O tem govorijo primeri uspešnega boja proti covidu-19 na Daljnem vzhodu. Pri nas pa je epidemija oktobra ušla izpod nadzora in sledenje stikom so na NIJZ zaustavili. Že ob lanski objavi vladnega semaforja so pristojni zagotavljali, da se bo to nadaljevalo, ko bo Slovenija znova vstopila v 'zeleno območje', torej takrat, ko bo število dnevnih okužb padlo pod 300. Slovenija je 'zelena' že od 25. maja, na NIJZ pa so vnovični zagon projekta sledenja stikom pričeli sredi junija. Znani so prvi podatki.

Napoved IJS: v zeleni fazi bomo predvidoma v začetku julija
17. 06. 2021 08.43
Nova projekcija razvoja pandemije, ki jo pripravlja Institut Jožef Stefan, nam prehod v zeleno fazo po evropskih kriterijih obeta v začetku julija, čeprav so napovedi preteklega tedna zeleno fazo predvidevale šele za prvo polovico avgusta.

Janša bo 2. julija zaslišan pred Pavšičevo parlamentarno komisijo
15. 06. 2021 16.33
Poslanec LMŠ Robert Pavšič je za petek, 2. julija, ob 14. uri sklical prvo sejo Preiskovalne komisije o ugotavljanju morebitne politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij za finančno neustrezne ukrepe in sum neupravičenega omejevanja pravic pri izvajanju ukrepov, povezanih z epidemijo covida-19. Na njej bo zaslišan tudi premier Janez Janša.

Kakšen bo nov protokol iskanja visokorizičnih stikov?
15. 06. 2021 11.19
"Za cepljenje osebe po prehodu meja in rizičnih stikih karantene ni, prav tako ni iskanja rizičnih stikov," je dejal v. d. predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel, pojasnil, da je za ostale nekoliko drugače in predstavil nadgrajeni protokol iskanja visokorizičnih stikov.

V ponedeljek 497 novih okužb, Poklukar: V ponedeljek samotestiranje za nekatere dijake
18. 05. 2021 09.59
Po podatkih Ministrstva za zdravje je bilo v ponedeljek opravljenih 4232 PCR-testov na novi koronavirus, potrjenih pa je bilo 497 okužb. To pomeni, da je bil delež pozitivnih testov 11,7-odstoten. Število hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 še naprej pada: v ponedeljek se jih je v bolnišnicah zdravilo 383. Minister Janez Poklukar je napovedal, da se bo samotestiranje za nekatere dijake začelo že prihodnji ponedeljek, za osnovnošolce pa zaradi dodatnih logističnih izzivov nekoliko kasneje – 31. maja ali 8. junija. Epidemiolog Mario Fafangel je dejal, da so vsa cepiva varna in da ni smiselno čakati na to, da bi lahko izbrali drugo cepivo. "Največ tvegaš, ko čakaš," je prepričan.

Kacin: Izbiranje med cepivi bo možno, ko bo na teden zagotovljenih 150.000 odmerkov cepiv
12. 05. 2021 14.08
V tem tednu so cepilni centri po državi prejeli več kot 100.000 odmerkov cepiv za cepljenje proti covidu-19, je povedal nacionalni koordinator za logistični del cepljenja Jelko Kacin. Po njegovih navedbah bodo lahko posamezniki med cepivi izbirali takrat, ko bo lahko država cepilnim centrom tedensko razdelila 150.000 odmerkov. Podobno pravi tudi minister Janez Poklukar, ki je dejal, da bo izbiranje cepiva morda mogoče po splošni precepljenosti v prvem krogu.

Poklukar se je cepil z AstraZeneco in pozval k cepljenju
07. 05. 2021 07.22
Proti bolezni covid-19 se je s cepivom AstraZeneca cepil minister za zdravje Janez Poklukar. "Vesel sem, da sem se lahko cepil. Za javno cepljenje sem se odločil, ker verjamem v cepiva in verjamem, da so najboljše orožje v boju proti epidemiji," je dejal in dodal, da bo od precepljenosti odvisno, kakšno poletje bomo imeli. Poklukar je obiskal tudi Zvezo društev upokojencev Slovenije in jih seznanil, da naj bi zakon o dolgotrajni oskrbi prišel na vlado v dveh tednih, hkrati je starejše še posebej pozval k cepljenju.

Fafangel zapušča prenovljeno vladno strokovno skupino
20. 04. 2021 07.36
Prvi epidemiolog v državi Mario Fafangel je izstopil tudi iz prenovljene strokovne skupine za covid-19 pri Ministrstvu za zdravje. Kot je zapisal v pismu, ki ga je naslovil na ministra Poklukarja, je verjel, da bo tokrat drugače. "Drugače je res, slabše je," je kritičen. Med razlogi za odhod navaja tudi nedavni 'fiasko' z 11-dnevnim popolnim zaprtjem države, ki je bilo daleč od tega. Zdravstveni minister Poklukar njegovo odločitev obžaluje, a je že našel 'zamenjavo' – za sodelovanje v posvetovalni skupini je zaprosil epidemiologinjo Ireno Grmek Košnik, ki je povabilo sprejela in bo z delom tudi nemudoma pričela. Na odhod Fafangla se medtem odziva tudi politika.

Prvi večer konca policijske ure. Kakšno vzdušje je vladalo na ulicah?
13. 04. 2021 15.59
Vlada je ukrep, ki je predpisoval omejitev gibanja v nočnem času, dokončno odpravila po 174 dneh. Ukrepa, ki je bil sprejet v duhu preprečevanja širjenja novega koronavirusa, so se Slovenke in Slovenci – kot so ugotovili policisti – precej dosledno držali. Medtem so se v teh skoraj šestih mesecih epidemiologi spraševali o učinkovitosti policijske ure. Sedaj, ko je ukrep odpravljen, smo se v večernih urah podali na ulice in preverili vzdušje.

Po novem bomo s cepivom AstraZenece cepili vse, starejše od 18 let
12. 04. 2021 19.40
Posvetovalna skupina za cepljenje je odločila, da bomo v Sloveniji sledili priporočilu Evropske agencije za zdravila in s cepivom AstraZenece cepili vse, starejše od 18 let, brez omejitev. Zaradi ponovnega presojanja varnosti tega cepiva je sicer v centralnem skladišču NIJZ ostalo 16.600 nerazdeljenih odmerkov. V času delnega zaprtja države tudi zato ni bilo cepljenih več ljudi kot pred tem. Sicer smo danes dobili še 4800 odmerkov AstraZenece in več kot 40.000 odmerkov Pfizerja, do konca tedna pa prihaja tudi 7200 odmerkov cepiva Janssen.

Povsem enotna strokovna skupina predlaga popolno zaporo: Z ukrepi kupujemo čas
28. 03. 2021 07.30
"Razlika med ukrepanjem in neukrepanjem je 500 smrti do poletja," poudarja minister za zdravje. Enotna strokovna skupina pa vladi predlaga 11-dnevno zaprtje države. Vsakega posameznika prosijo, da prispeva k uspehu ukrepov. Po javnem posvetu o ukrepih je o njih odločala vlada in jih tudi sprejela.

Slovenski politični vrh se je cepil z AstraZeneco
19. 03. 2021 07.31
V Sloveniji se dan po odločitvi Eme, da je cepivo AstraZenece varno in učinkovito, nadaljuje cepljenje. Prav s tem cepivom se je danes cepil tudi politični vrh, vključno s predsednikom Pahorjem in premierjem Janšo. Pahor je ob cepljenju dejal: "Danes sem se cepil, ker želim prispevati k temu, da je epidemije čimprej konec. Zaupam znanosti in strokovnjakom, ki nas pozivajo, naj se cepimo."

Tonin: Pripravili smo štiri možnosti sledenja stikom, Fafangel naj izbere najboljšo
12. 03. 2021 15.01
Ministrstvo za obrambo je v zvezi s Fafanglovim predlogom za ponovno vzpostavitev sledenja stikom okuženih pripravilo štiri možne različice, je pojasnil minister Tonin. V ta namen bi lahko angažirali tudi Slovensko vojsko in civilno zaščito ali profesionalni klicni center, je pojasnil. Fafangel se mora zdaj odločiti, katera bi bila najprimernejša. Janša pa je povedal, da je bil prvi predlog epidemiologa, da bi na NIJZ zaposlili tisoč novih ljudi, kar pa so zavrnili, saj za to ni niti možnosti niti potrebe. Minister za zdravje je povedal, da je skoraj nemogoče imeti dovolj kadra, s katerim bi lahko obvladovali vsak stik.

(Ne)smiselnost policijske ure? Traja že 142 dni, vsaj še 14 dni ne bo sprememb
11. 03. 2021 10.16
Za odločanje o ukrepu policijske ure bo ključnih naslednjih 14 dni. Strokovna skupina pod vodstvom Mateje Logar je prepričana, da je v tem trenutku ta ukrep smiseln, čeprav je še včeraj predstavnica NIJZ na vladni tiskovni konferenci dejala, da ta ukrep ni potreben. Spomnimo, da je vidnejši predstavnik NIJZ Milan Krek tudi sam član strokovne skupine, ki odloča o istem ukrepu. Medtem predlog ministra Hojsa o skrajšanju policijske ure za strokovno skupino ni smiseln. Ali ukrep obdržimo ali ga v celoti ukinemo, je jasna Logarjeva.

Stroka nasprotuje policijski uri, Hojs: Ta ukrep je še kako potreben
04. 03. 2021 06.00
Do kdaj bo v Sloveniji veljala policijska ura, ki velja od 20. oktobra lani? SD predlaga, da vlada policijsko uro čim prej ukine. Pa jo bo? Notranji minister Aleš Hojs pravi, da "ta ukrep preprečuje intenzivnejše stike med ljudmi, zato je še kako potreben in še kako sorazmeren". Eden od predlagateljev pobude, poslanec socialdemokratov Predrag Baković, pa mu odgovarja: Niti stroka se s tem ne strinja.

Strokovni svet NIJZ: Ukrep policijske ure ni sorazmeren
02. 03. 2021 20.09
Že več kot štiri mesece je gibanje med deveto zvečer in šesto uro zjutraj prepovedano. Ukrep pa je v prestolnici dobil prav posebno obeležje. Na Tivolski namreč stoji digitalna ura, ki vsak dan odšteva, koliko ur svobode še imajo državljani. Smo med državami z najdlje trajajočo policijsko uro, nismo pa edini. Od sosednjih držav jo imajo vse, razen Hrvaške. Zelo verjetno pa je to ukrep, ki je naletel na največ kritik, tudi strokovnih.

V ponedeljek novih 729 okužb. V zadnjem tednu 62 primerov britanskega seva
02. 03. 2021 10.20
V ponedeljek smo v Sloveniji potrdili novih 729 primerov okužbe s koronavirusom. Umrlo je 9 oseb. Sedemdnevno povprečje okužb je padlo na 736. V zadnjem tednu smo v Sloveniji potrdili 62 primerov britanskega seva, je povedal minister Poklukar. Prevetril je tudi svetovalno skupino MZ, saj je situacija sedaj drugačna, kot je bila decembra, je pojasnil.

V covid-19 skupino se vrača Fafangel, odhajata Rozman in Bitenc
01. 03. 2021 17.42
Novi minister za zdravje Janez Poklukar je po naših informacijah že sestavil oz. preoblikoval vladno svetovalno skupino za covid-19 po svojih željah. Vodilno mesto bo od Bojane Beović prevzela infektologinja Mateja Logar. V skupino se vrača Mario Fafangel, prvi epidemiolog na NIJZ, ki je bil večkrat kritičen do določenih vladnih ukrepov, iz nje pa bosta po novem izključena Aleš Rozman in Marko Bitenc.

Razpravljali bi o sovražnosti v družbi, medtem ko jo tudi sami stopnjujejo
12. 02. 2021 16.48
Poslanske skupine NSi, SDS, SMC, SNS in narodnih skupnosti zahtevajo sejo odborov DZ za notranje zadeve in pravosodje glede stopnjevanja sovražnosti, izključevanja ter napadov na posameznike in organizacije na podlagi vrednot, prepričanj ali svetovnega nazora. Medtem ko sami opozarjajo na sovražni govor in ga želijo preganjati, pa ga tudi nekateri njihovi člani redno razpihujejo.

Čeprav stroka o njeni učinkovitosti dvomi, policijska ura traja že 114 dni
10. 02. 2021 19.58
Pretekli teden je prvi epidemiolog v državi Mario Fafangel podvomil v učinkovitost policijske ure, ki v Sloveniji traja že vse od lanskega oktobra. Policisti na terenu ugotavljajo, da se ljudje nočne omejitve večinoma držijo, čeprav kršitev ni tako malo.

Nas že prihodnji teden čaka nov paket sproščanja ukrepov?
06. 02. 2021 19.43
Če se bodo napovedi Inštituta Jožef Stefan uresničile, nas prihodnji teden čaka še več sprostitev. Sedemdnevno povprečje okuženih naj bi do srede padlo pod tisoč, Slovenija bi se torej obarvala v oranžno. Med drugim bi se odprle občinske meje, znova pa bi bilo dovoljeno tudi zbiranje do deset oseb.

NIJZ izbrisal lažno pozitivne hitre teste, v ponedeljek 72 okužb manj
05. 02. 2021 19.25
Podatki, objavljeni na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje kažejo, da je bilo v ponedeljek potrjenih 72 okužb manj, kot je bilo prvotno sporočenih v torek. Na NIJZ so namreč v preteklih dneh čistili s seznamov tiste, pri katerih so najprej s hitrim testom potrdili okužbo, nato pa jo s PCR testi ovrgli.

Celotna Slovenija v rdečem, učenci prve triade se povsod vračajo v šole
04. 02. 2021 07.07
Sproščanje ukrepov po novem ne bo več vezano na posamezne statistične regije, vse spremembe bodo veljale za celotno državo. "Ni več črnih in rdečih regij, celotna država je v rdečem," je sporočil premier Janša. To pomeni, da se prihodnji teden po vsej Sloveniji v šole vrača prva triada OŠ, enako se povsod odpirajo vrtci in odpirajo dejavnosti, kot določene za rdeče regije. Svoja vrata bodo povsod odprle tudi knjižnice, muzeji in galerije.

Število covidnih bolnikov v bolnišnicah padlo pod tisoč
04. 02. 2021 10.33
Prvič po daljšem časovnem obdobju je število hospitaliziranih covidnih bolnikov spet padlo pod tisoč, s čimer je izpolnjen eden od pogojev za prehod v oranžno fazo. Glavni epidemiolog v državi Mario Fafangel je medtem izpostavil, da se tudi stroki nekateri ukrepi zdijo nesmiselni, zato so predlagali njihovo ukinitev. Med drugim predlagajo, da se v šolske klopi vrnejo vsi učenci do 5. razreda, ne glede na regijo. Testiranje s hitrimi antigenskimi testi pa bi kljub lažno pozitivnim rezultatom ohranili, a bi se jih v statistiko beležilo pod določenimi pogoji.

Epidemiologi za odpravo prepovedi gibanja med regijami in občinami
04. 02. 2021 12.37
Že preden so se v šole vrnili učenci prvih treh razredov iz tako imenovanih rdečih regij, so epidemiologi vladi predlagali, naj v šole spusti vse otroke do petega razreda. Menijo tudi, da bi morali odpraviti prepoved gibanja med regijami in občinami, prvi epidemiolog v državi Mario Fafangel pa dvomi tudi o učinkovitosti policijske ure.

Ponekod kmalu na vrsti starejši od 70 let?
02. 02. 2021 19.52
Do zdaj so v Sloveniji cepili dobrih 53 tisoč ljudi, približno polovico z dvema odmerkoma. Skoraj 131 tisoč ljudi je interes za cepljenje izrazilo prek portala eUprava, številni tudi pri svojih osebnih zdravnikih. To še posebej velja za starejše, saj jih osebni zdravnik obvesti, kdaj pridejo na vrsto. Ta teden v večini zdravstvenih domov še cepijo z drugim odmerkom, prihodnji teden pa bodo nadaljevali cepljenje, starejših od 80 let. Ponekod bodo verjetno na vrsto prišli tudi že starejši od 70 let.

Za bliskovit razvoj cepiva zaslužni milijoni, na tisoče raziskovalcev in že preizkušena tehnologija
02. 02. 2021 06.00
"V primeru covida-19 so države prispevale več milijard za hiter razvoj in zagotovljen odkup cepiva," pove Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Poleg masivnega financiranja pa so k hitrosti prispevali tudi izjemen človeški vložek, sodelovanje raziskovalcev z vsega sveta, prilagodljivost regulatorjev in uporaba moderne tehnologije. "Da imamo cepivo v tako kratkem času, je fenomenalen dosežek znanosti," je prepričan urednik Kvarkadabre Sašo Dolenc. Stroka je pri tem enotna – cepiva izpolnjujejo enake visoke standarde, ki jih morajo izpolnjevati preostala cepiva.

Odgovorni ste za to, da bo še več žrtev
01. 02. 2021 07.27
Razumem tiste, ki so imeli kakšno izkušnjo v življenju (ne nujno zaradi cepiva) in se zato bojijo cepljenja, celo testiranja in morda še česa. Razumem, da lažje podležejo teorijam zarote. Razumem seveda tudi tiste, ki se zaradi zdravstvenih ali drugih objektivnih razlogov ne bodo mogli ali ne bodo hoteli cepiti. Vsem drugim, ki javno in po družbenih omrežjih propagirajo in širijo teorije zarote, strah in sejejo sume zoper cepljenje ter nasprotujejo množičnejšemu testiranju, pa bi v času pandemije morali zelo jasno sporočiti ...

Fafangel: 'Cepljenje je edina pot, da gre življenje naprej'
31. 01. 2021 07.00
Glavni epidemiolog v državi Mario Fafangel, predstojnik katedre za farmacevtsko biologijo dr. Tomaž Bratkovič in šefica Infekcijske klinike dr. Tatjana Lejko Zupanc so v rubriki 24ur Fokus pojasnjevali in informirali ter kot strokovnjaki – vsak s svojega področja – ozaveščali o dejstvih glede cepiv in cepljenja proti covidu-19.