financiranja

Sankcije za Rusijo: odslej prepovedan še uvoz naftnih derivatov v EU

05. 02. 2023 07.05

Po tem, ko je v začetku decembra lani začela veljati prepoved uvoza večine ruske surove nafte v EU, je z današnjim dnem v veljavi še embargo na ruske naftne derivate. EU je skupaj s skupino G7 uvedla tudi kapico za derivate, ki jih Rusija izvaža v tretje države. Za surovo nafto tovrsten ukrep velja že od decembra.

SD: Povišanje cen vrtcev ne sme pristati na plečih staršev

03. 02. 2023 13.19

Poslanci SD so na vlado naslovili pobudo, s katero predlagajo vzpostavitev sistema brezplačnega predšolskega varstva in vzgoje ter prenos financiranja predšolske vzgoje z lokalne na državno raven. Do uveljavitve nove rešitve pa v luči napovedanega dviga cen vrtcev predlagajo vzpostavitev začasnega mehanizma, ki bo to preprečil.

Vrtci bodo za 14 do 17 odstotkov dražji

26. 01. 2023 13.36

Župani mestnih občin so na sredini seji skupščine združenja govorili tudi o višjih stroških izvajanja programov vrtcev. Vlada namreč ni odgovorila na njihov poziv, da iz proračuna pokrije stroške povišanj plač v tem letu. Ker občine nimajo sredstev za pokritje višjih stroškov delovanja vrtcev, se bodo cene vrtcev tako zvišale med 14 in 17 odstotki.

Najprej obljube o ustrezni skrbi za živali, nato mrzel tuš: 'To je norčevanje!'

26. 01. 2023 09.16

Le tri dni po posvetu Za boljšo prihodnost živali, ki je na pobudo predsednice Urške Klakočar Zupančič potekal v DZ in na katerem so se zavzeli za zakonodajo, ki bo bolj prijazna do živali, so zavetišča po državi dobila sporočilo s kmetijskega ministrstva o predlogu pravilnika, ki med drugim vsebuje višino stroškov, ki jih bo država pokrila za tiste živali, ki so po 120 dneh še vedno v zavetišču. Gre za korak v pravo smer, saj se razbremenjuje že tako preobremenjena zavetišča, a kaj, ko je višina zneskov povsem nerealna in sramotno nizka.

Godčeva: Koalicija je naša priporočila zavrnila brez tehtnih argumentov

26. 01. 2023 06.00

Razkol tudi na področju zdravstvene reforme. Gre za izčrpavanje ekipe ministra za zdravstvo Danijela Bešiča Loredana? Predloge opozicije ne moremo jemati iskreno, v zdravstveno reformo gremo sami, vaši predlogi so gasilski – to je bilo sporočilo Gibanja Svoboda SDS in Novi Sloveniji. Priporočila SDS tako niso bila sprejeta. V oddaji 24UR ZVEČER sta se soočili vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec in predsednica odbora za zdravstvo Tamara Kozlovič iz Gibanja Svoboda.

Kurentovanje je tradicionalno, želje poslušalcev niso – želeli so Ceco

25. 01. 2023 07.34

Znamenito Kurentovanje letos še pred začetkom razburja zaradi uvodnega koncerta v pustni čas. Čeprav je srbska pevka Ceca že nekajkrat nastopila v Sloveniji, se je tokrat v delu javnosti pojavilo ostro nasprotovanje. Na Zavod za turizem Ptuj oziroma na tamkajšnjo občino se je usul plaz očitkov o neprimernosti te izbire za prireditev, češ da je del slovenske kulturne dediščine, zato smo jih poklicali tudi mi. Pojasnili so, da je prireditev ločena na javni in zasebni del ter da oni za spremljevalni program ne skrbijo, prav tako ga ne financirajo. Organizator koncertov pa pravi, da so sledili rezultatom ankete o glasbenih željah.

Družinski zdravniki si želijo preoblikovanje timov in manj administracije

24. 01. 2023 19.35

Po tem, ko so koalicijski poslanci podpisali seznam desetih prioritet za izvedbo zdravstvene reforme, se že vrstijo odzivi. Družinski zdravniki podpirajo predvsem zaveze o preoblikovanju timov družinske medicine in da se jih razbremeni pri administraciji. Na zdravstveni blagajni, ki naj bi jo z reformo prenovili, pa opozarjajo: ob ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja bo morala vlada najti nov vir financiranja v višini 600 milijonov evrov.

ZZZS bo lanski 133-milijonski primanjkljaj pokril iz lastnih virov

24. 01. 2023 13.45

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije je lani nemoteno financiral pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, a s primanjkljajem v višini okoli 133 milijonov evrov, ki ga je pokril z lastnimi viri iz presežkov minulih let. Letos ob negotovih razmerah poslovanja načrtujejo 48-milijonski primanjkljaj, v finančni načrt pa ob tem še niso vključeni finančni učinki novih obveznosti.

'Izbor finskega modela za pripravo naše zdravstvene reforme je izvrsten'

23. 01. 2023 20.35

Po besedah ministra Danijela Bešiča Loredana naj bi se pri pripravi slovenske zdravstvene reforme opirali predvsem na estonski in finski zdravstveni model. Na prvega naj bi se zanašali pri digitalizaciji in prenovi zdravstvene blagajne, po vzoru Finske pa bomo uredili nadzor nad licencami in izvajanjem zdravstvenih storitev. Dekan medicinske fakultete Igor Švab meni, da je takšna odločitev dobra, a dodaja, da največji izziv predstavlja sprememba razmerij financiranja, saj trenutno za družinsko medicino namenjamo malo denarja.

Koalicijski poslanci so se podpisali pod zavezo zdravstveni reformi

23. 01. 2023 17.53

Koalicijski partnerji Gibanje Svoboda, Socialni demokrati in Levica so uskladili zaveze za sodelovanje in podporo pri izvedbi zdravstvene reforme. Pod dokument se je podpisalo vseh 53 poslancev koalicije.

Tožilstvo je zavrglo prijavo KPK zaradi projekta avtocestne policije

23. 01. 2023 07.27

Posebni oddelek Specializiranega državnega tožilstva je po naših informacijah zavrgel prijavo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki se je nanašala na sume kaznivih dejanj pri projektu avtocestne policije. Po opravljeni reviziji domnevno spornih praks pri ustanovitvi in financiranju avtocestne policije je zadevo obravnavala tudi KPK in ugotovila, da obstajajo razlogi za sum kaznivih dejanj, zato so zadevo predali tožilstvu. Tam pa menijo, da ne gre za kazniva dejanja, zato so prijavo zdaj zavrgli. O nepravilnostih sta bila sicer obveščena tudi Urad RS za nadzor proračuna in Državno odvetništvo.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo

23. 01. 2023 06.00

Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

'Vlada preveč velikodušno razsipava javni denar'

19. 01. 2023 19.40

Je državna vreča dovolj globoka za apetite vseh v javnem sektorju? Ekonomisti opozarjajo, da vlada preveč velikodušno razsipava z javnim denarjem, ki ga – ob napovedanem rekordnem primanjkljaju v letošnjem letu – na koncu ne bo dovolj za vse. Tudi premier Golob priznava, da bo prenova plačnega sistema velik finančni zalogaj za proračun. Ob tem pa napoveduje, da se bo zaradi učinkovitega prestrukturiranja ta vložek v treh letih povrnil.

Biti igralec, ne igrišče: recesije morda ne bo, cilj je ukrotitev inflacije

19. 01. 2023 16.50

Potem ko so po pandemiji številni pričakovali gospodarski razcvet, je udarila vojna v Ukrajini in svet potisnila na rob nove recesije. A zadnji podatki so bolj obetavni, so v Davosu ugotavljali sogovorniki. So pa na poti do ponovne rasti izpostavili ukrotitev inflacije, strukturne reforme in več odločnosti na projektih, kot je unija kapitalskih trgov.

Koalicija pred izzivom desetletja začrtala prvih devet prioritet

19. 01. 2023 15.48

Koalicijski poslanci napovedujejo, da bodo podali podpise k zavezi za sodelovanje pri pripravi zdravstvene reforme. Rok za to se izteče v torek, do takrat pa bodo preučili vsebino in po potrebi predlagali kakšno dopolnitev, napovedujejo v SD in Levici. Zaveza naj bi sicer vsebovala časovnico ukrepov zdravstvene reforme do leta 2025. Med njimi pa so digitalizacija, prenova zavoda za zdravstveno zavarovanje, sprememba plačnega sistema in drugi ukrepi.

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo

19. 01. 2023 12.18

Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

Pred naslednjo pandemijo: raziskati in razumeti moramo vedenje ljudi

18. 01. 2023 12.09

Čeprav je večina že odmislila covid-19, pandemije pravzaprav še ni povsem konec. Marsikje število okužb spet narašča, predvsem pa še zdaleč ni konec posledic, ki jih je pandemija pustila na zdravstvenem sistemu. Strokovnjaki medtem opozarjajo, da se je treba na morebitne nove viruse pripraviti še bolje. Potem ko se je med epidemijo covida-19 okrepila industrija cepiv, so zdaj potrebne raziskave na področju družbe, menijo. Med prioritetami pa – poučiti ljudi o znanosti in zajeziti dvome.

Nadaljevalo se je ohlajanje gospodarske aktivnosti, napovedi pesimistične

17. 01. 2023 12.25

V zadnjem četrtletju lani se je v večini dejavnosti nadaljevalo ohlajanje gospodarske aktivnosti. Prihodka v trgovini in ostalih tržnih storitvah sta se oktobra zmanjšala, tudi izvoz blaga v države EU se je nadalje zmanjšal, ugotavlja Umar. Raziskava med vodilnimi pa kaže, da jih skoraj 75 odstotkov meni, da bo upadla tudi gospodarska rast. Gre za najbolj pesimistično napoved v zgodovini raziskave, opozarjajo v družbi PricewaterhouseCoopers.

Odredba v Afganistanu: Tudi izložbene lutke morajo imeti pokrite glave

17. 01. 2023 10.00

V luči afganistanskih pravil in zakonov, ki se jih morajo držati prav vsi državljani, obstaja še eno, ki je manj znano. Vse izložbene lutke morajo namreč na glavi imeti pokrivalo, saj se talibani bojijo, da bi ljudje začeli častiti njihovo podobo.

Slavospev iz Izraela: 'Kako je Vučić preprečil tretjo svetovno vojno'

13. 01. 2023 15.47

Vsaka napaka glede Kosova lahko pripelje do spopada med zahodom in vzhodom, Rusijo in Natom, Kitajsko in ZDA, je prepričan izraelski poslanec Boaz Toporovsky. V svoji kolumni za The Jerusalem Post je tako zapel hvalnico srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću, za katerega pravi, da je preprečil tretjo svetovno vojno.

Zelena luč odbora DZ Maljevcu, Jevšku, Kumru in Hanu

13. 01. 2023 09.35

Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je predstavitev kandidata za ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca ocenil kot ustrezno. Tudi kandidat za ministra za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je s svojo predstavitvijo prepričal odbora za gospodarstvo in za zadeve EU. Kandidat za ministra za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je prav tako uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo, okolje in prostor. Kandidat za ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za gospodarstvo.

Fides: Zdrav razum je prevladal na obeh straneh

12. 01. 2023 12.48

Po seji je vlada sporočila, da se je seznanila s sporazumom o razrešitvi stavkovnih zahtev Fidesa. Ta med drugim predvideva razreševanje nekaterih stavkovnih zahtev Fidesa v predvidenem ločenem plačnem stebru za zdravstvo. Če do 1. januarja 2024 ne bo stopil v veljavo, bo vlada plačna nesorazmerja zdravnikov in zobozdravnikov odpravila v ločenih pogajanjih. "Zdrav razum je prevladal na obeh straneh," je pojasnil podpredsednik Fidesa Gregor Zemljič in podrobneje pojasnil vsebino sporazuma.

Evropska poslanka Joveva pozvala k uporabi slovenščine na napravah Apple

12. 01. 2023 17.04

Evropska poslanka Irena Joveva je v pismu izvršnemu direktorju podjetja Apple Timu Cooku pozvala k spremembi pristopa do enotnega digitalnega evropskega trga in k uporabi slovenskega jezika na njihovih napravah in operacijskih sistemih. Podjetje bi spoštovanje do slovenščine lahko razširilo na vse storitve, vsebine in naprave, meni poslanka.

Uroš Brežan prestal zaslišanje: Skrb za naravo dvigujemo na višji nivo

12. 01. 2023 14.19

Kandidat za ministra za naravne vire in prostor Uroš Brežan je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo, okolje in prostor. Da je bila njegova predstavitev ustrezna, je glasovalo osem poslancev, trije so bili proti. Izpostavil je, da bo rdeča nit dela ministrstva v prihodnje skrb za kakovostno življenje ljudi ter v luči tega uspešno ohranjanje narave in upravljanje s prostorom ter vodnimi viri. "Skrb za naravo dvigujemo na višji nivo," je napovedal.

Vlada zagotovila vir financiranja za letalske povezave za tri leta

12. 01. 2023 13.25

Vlada je sprejela predlog zakona o pomoči za zagotovitev večje letalske povezljivosti, saj se je ta, kot je opozorila državna sekretarka na infrastrukturnem ministrstvu Alenka Bratušek, v zadnjih dveh letih zelo poslabšala. Zakon predvideva pomoč v višini 5,6 milijona evrov letno, še prej pa bo morala zeleno luč prižgati Evropska komisija.

'Pri pripravi pokojninske reforme bo treba spregovoriti tudi o dvigu upokojitvene starosti'

11. 01. 2023 22.47

Pri pripravi pokojninske reforme, ki jo napoveduje ministrstvo za delo in o kateri bodo ta mesec razpravljali na koalicijskem vrhu, se bo treba pogovoriti o postopnem zvišanju odmernih odstotkov za izračun pokojninske osnove v obdobju od leta 2026 do 2030. Spregovoriti pa bo treba tudi o postopnem dvigu upokojitvene starosti, menijo na ministrstvu.

Višje plače: kdo jih dobi, kdo jih želi, kdo jih bo plačal. Pa nova lestvica?

11. 01. 2023 17.35

Kaj se je zgodilo s plačnim sistemom? Grožnje s stavkami so se očitno izplačale, Fides je v pogajanjih dosegel dovolj, da je preklical stavko, pogajanja s Svizom so prinesla dogovor o plačah pomočnic vzgojiteljic in mladih raziskovalcev ter asistentov, zelo hitro pa so bili s svojimi zahtevami uspešni v pravosodju, saj je premier Robert Golob pravosodnim funkcionarjem obljubil dodatek v višini 600 evrov bruto. Dogovori so zdaj povečali nezadovoljstvo in apetite tudi pri nekaterih drugih skupinah, glavno vprašanje pa je: kdo in kako bo plačal za to, da si je vlada z dogovori kupila nekaj miru?

Minister: Izrednih razmer v zdravstvu po večini Slovenije ni

06. 01. 2023 11.45

Težave v zdravstvu se iz dneva v dan povečujejo. Od pomanjkanja družinskih zdravnikov, do vpeljave ambulant za neopredeljene, pa tudi dolge vrste čakajočih pred ZD Bežigrad. Stavko so napovedali tako zdravniki kot tudi pacienti. Ob tem je zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću in direktorici ZD Ljubljana Antoniji Poplas Susič namenil ostre kritike. V tem tednu je obiskal več zdravstvenih ustanov po Sloveniji in kot je dejal: "Izrednih razmer po večini Slovenije ni." Ter še dodal, da številni neopredeljeni pacienti zdravnika nočejo imeti.

Brez zdravnika več kot 130.000 ljudi, zanje se odpira 94 posebnih ambulant

02. 01. 2023 19.45

Z januarjem odpirajo vrata ambulante za paciente, ki so ostali brez osebnega zdravnika. Skupaj naj bi jih bilo 94, od tega 19 v Ljubljani, delovale bodo v zdravstvenih domovih. Za prihodnji teden sta napovedani tudi dve stavki. Najprej bodo nezadovoljstvo izrazili bolniki brez zdravnika, nato pa zdravniki in zobozdravniki sindikata Fides. Kaj nas še čaka v novem letu na področju zdravstva, ki že dve desetletji kliče po reformi? Bo javno zdravstvo še dostopno?

Aktivist in kritik turškega režima Kavala dobil dosmrtno zaporno kazen

28. 12. 2022 20.09

Turško sodišče je danes potrdilo dosmrtno kazen brez možnosti pogojnega izpusta, ki je bila aprila izrečena Osmanu Kavali, poslovnežu, aktivistu in kritiku režima turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana, zaradi poskusa strmoglavljenja vlade s financiranjem protivladnih protestov leta 2013 in za poskus državnega udara leta 2016.