financiranja

Ali predvolilne obljube o neprofitnih stanovanjih bledijo?
18. 10. 2022 14.07
Vlada Roberta Goloba se je zavezala, da bo primerna stavbna zemljišča neposredno prenesla z DUTB na Stanovanjski sklad RS, a so končala v portfeljih Slovenskega državnega holdinga. S tem so prelomili svoje obljube, pod javno pismo pa je podpisanih prek 60 nevladnih organizacij. "Prebivalstvo že predolgo živi v razmerah nepravičnega in nedostojanstvenega odnosa do stanovanjskega vprašanja, zato vlado opozarjamo, naj ne ruši naše skupne prihodnosti s prenosom zemljišč na SDH, s čimer jih izpostavlja tveganju privatizacije in komercializacije."

Kako bi kandidati aktivirali mlade? 'Ne smejo biti le nemi opazovalci'
18. 10. 2022 11.51
Volilna udeležba mladih je tema razprave ob vsakih novih volitvah. "Na mladih svet stoji," pravi rek, a začuda mladih na voliščih množično ni opaziti. Ker da jih politika ne zanima, da se jih ne tiče ter da jih v resnici sploh ne naslavlja. Zaradi slednjega se s kandidati zelo težko povežejo, na volitve pa tako ne odhajajo. S strani politike pa pogosto občutek, da je naslavljanje oseb, ki glasov na koncu sploh ne prinesejo, tako rekoč Sizifovo delo. Kako mlade zainteresirati za družbeno dogajanje, politiko, njihovo prihodnost? Zakaj se jim zdi to pomembno in kako bi mlade naslavljali sami? Kaj menijo o trenutni volilni starosti? Sedmerico predsedniških kandidatov smo povprašali o mladih in politiki.

Odločitev 2022: kdo vas je najbolj prepričal?
17. 10. 2022 19.12
Živimo v negotovih časih, v katerih poleg trdne vlade potrebujemo tudi trdnega predsednika oziroma predsednico republike, ki bo narod znal ali znala pomiriti, mu vliti upanje in samozavest, da zmoremo. V prvem predsedniškem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, so odpirali teme, ki so pomembne za celotno družbo, in postavljali vprašanja, pri katerih so se pokazale razlike med kandidati in njihovimi osebnostmi.

Globa za neplačano parkirnino po novem 20 evrov, dražja tudi vožnja na grad
17. 10. 2022 20.05
Ljubljanski mestni svetniki so podprli sklepa, s katerima so dvignili znesek v primeru neplačila parkirnine in podražili vožnjo s tirno vzpenjačo na grad. Nadomestilo za neplačano parkirnino bo po novem znašalo 20 evrov, enosmerna vozovnica z vzpenjačo bo stala 3,30 evra, za povratno pa bo treba odšteti šest evrov.

Bo 27. novembra mega referendumska nedelja?
17. 10. 2022 16.16
Odbor za zdravstvo je z 10 glasovi za in nobenim proti potrdil predlog izvedbe referenduma o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi 27. novembra, torej na isti dan, kot sta predlagana referenduma o spremembah Zakona o vladi in o noveli Zakona o RTVS. Končno besedo bodo imeli poslanci na torkovi izredni seji DZ. To bi sicer pomenilo še peto nedeljo, ko bodo ljudje morali na volišča.

Mu je res žal ali bo že jutri vse pozabil?
17. 10. 2022 09.50
Ko Elon Musk tvitne, mnogi zadržijo dih, saj nikoli ne vedo, s čim bo spet razburil svetovno javnost. Nedavno je izzval jezo Kijeva, ko je na Twitterju objavil anketo s svojimi predlogi za končanje vojne v Ukrajini, tokrat si je dvakrat premislil glede financiranja Starlinka. Si Musk sploh prizadeva za mir v Ukrajini ali gre zgolj za posel? V odgovoru enemu od sledilcev na Twitterju glede nadaljnjega financiranja Starlinka v Ukrajini je morda pokazal svojo mehkejšo stran, ko je dejal, da si na vso moč prizadeva umiriti situacijo, a mu to očitno ne uspeva.

Ali bo Musk prenehal financirati nujno potrebne satelite v Ukrajini?
14. 10. 2022 12.24
Satelitske internetne terminale Starlink, ki jih je izdelal SpaceX Elona Muska, so že od lanske pomladi za ukrajinsko vojsko zelo pomemben vir komunikacije. Zaradi vojne z Rusijo so bila namreč uničena mobilna in internetna omrežja, terminali pa Ukrajincem tako omogočajo, da so med sabo sploh lahko v stiku. Zdaj je Muskovo podjetje sporočilo, da ne bo moglo več financirati terminalov, in za pomoč pri plačevanju zaprosilo Pentagon. Novica je v javnost prišla le nekaj dni po tem, ko je ukrajinski veleposlanik Andrij Melnyk Musku vulgarno predlagal, naj se briga zase. Musk pa je na Twitterju odvrnil, da bodo "samo sledili njegovim priporočilom".

Je Sveto pismo nad Ustavo? 'To je zdaj zelo težko vprašanje'
13. 10. 2022 19.58
Tretji v nizu predsedniških kandidatov, ki jih v teh dneh gostijo v studiu Sveta na Kanalu A, je bil Janez Cigler Kralj. Zase pravi, da je edini desno-sredinski kandidat za predsednika. Zavzemal bi se za to, da se delu vrne spoštovanje in da nihče, ki dela, ne bi bil reven. Rad bi videl, da bi se gradnja drugega bloka Jedrske elektrarne Krško začela čim prej, članstvo Ukrajine v Natu bi podprl, ampak šele po razrešitvi vojne. Na katere poteze vlade, v kateri je bil minister, danes gleda drugače? Bi kot predsednik večkrat povzdignil glas? In ali je po njegovem mnenju Sveto pismo nad Ustavo?

'Financiranje znanosti je prežeto s sistemsko korupcijo'
09. 10. 2022 11.00
Za nami je znanstveno bogat teden. Na Švedskem so razglasili Nobelove nagrade, med drugim za medicino, fiziko in kemijo. Na ljubljanski univerzi so podelili nagrade dr. Uroša Seljaka za najboljše znanstvene članke študentov. Kljub izjemnim dosežkom je zlasti epidemija pokazala, da zaupanje v znanost še zdaleč ni samoumevno. Kolikšen pomen pa ima pravzaprav znanost v slovenski družbi? Kako je s financiranjem znanosti? Zakaj je Agencija za raziskovalno dejavnost, ki upravlja več kot 200 milijonov evrov vreden znanstveni proračun, tarča ostrih kritik znanstvenikov? Je res postala politični plen, tarča političnega kadrovanja? Zakaj je tok idej v Sloveniji pogosto odvisen zlasti od toka denarja? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

'Prepričanje, da je paliativna oskrba namenjena samo umirajočim bolnikom, je zmotno'
08. 10. 2022 19.22
Kot vsako leto drugo soboto v oktobru praznujemo svetovni dan hospica in paliativne oskrbe. Ta dan nas opominja, da paliativna oskrba pomembno izboljša kakovost življenja bolnikov z neozdravljivo boleznijo in da mora biti kot temeljna pravica dostopna vsem. Ob tej priložnosti smo opravili intervju z Majo Kolšek Šušteršič, družinsko zdravnico in članico Slovenskega združenja paliativne in hospic oskrbe, katerega predsednica je Maja Ebert Moltara, ki je tudi vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo. V sredo se je na temo paliativne oskrbe odvila tudi novinarska konferenca, na kateri so predstavili izkušnje z mobilnimi paliativnimi timi ter vlogo družinskega zdravnika kot temelja paliativne oskrbe.

Pogosti izpadi Starlinka na fronti: 'Ali Musk sploh še podpira Ukrajino?'
07. 10. 2022 19.38
S frontne črte v Ukrajini prihajajo poročila o izpadih terminalov mreže Starlink v lasti ameriškega milijarderja Elona Muska. Vojaki pravijo, da so v preteklih tednih osvajanja večkrat ostali brez povezave, kar je imelo "katastrofalne posledice" za njihov uspeh, in da se povezava med terminali prekine v času hujših spopadov.

Musk: Twitter ne želi sprejeti besede 'da'
07. 10. 2022 08.16
Musk se je odločil, da od nakupa Twitterja le ne bo odstopil. Zoper Muska je zaradi poskusa odstopa od nakupa podjetja sicer Twitter vložil sodni postopek, ki je prestavljen na 28. oktober, in čeprav je Musk tako dobil čas, da zagotovi denar za prevzem družbenega omrežja, v podjetju niso naklonjeni prekinitvi sodnega postopka. Muskovi odvetniki so ob tem izpostavili, da je presenetljivo, da Twitter "vztraja pri nadaljevanju tega sodnega postopka, s čimer nepremišljeno ogroža posel in igra na srečo z interesi svojih delničarjev."

Prebilič in Cigler Kralj za kampanjo do 50 tisoč evrov, Kordiš dobrih 10 tisoč. Kaj pa ostali?
06. 10. 2022 06.00
Kočevski župan Vladimir Prebilič in krščanski demokrat Janez Cigler Kralj bosta v bitki za predsednika države porabila do 50 tisoč evrov, kandidat Levice Miha Kordiš pa petkrat manj – dobrih 10 tisoč evrov. Kaj pa ostali? Kako se bodo financirali? Prebilič bo 15 tisoč evrov plačal sam.

'Videla sem, kako je umrla pred menoj, in nisem mogla storiti ničesar'
05. 10. 2022 19.08
Afriškemu rogu grozi najbolj smrtonosna lakota v 40 letih. Zaradi katastrofalne kombinacije konfliktov, visokih cen hrane in suše je več kot 11 milijonov ljudi v obupni stiski. Vse več otrok umira, državo pa bi v nekaj dneh ali tednih lahko zajela še hujša katastrofa, razen če v tem času ne prispe dodatna pomoč. Somalija je v vojni. Konflikt v različnih oblikah traja, odkar je pred tremi desetletji razpadla osrednja vlada, in še naprej vpliva na skoraj vse dele države.

Ustavno sodišče odločilo: Lekarnarji lahko prosto razpolagajo z dobički
05. 10. 2022 15.57
Ustavno sodišče je razveljavilo določbo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ureja presežke prihodkov nad odhodki za izvajalce koncesionirane lekarniške dejavnosti, so sporočili z ustavnega sodišča. S prepovedjo prostega razpolaganja z morebitnimi dobički zasebnih lekarnarjev namreč posega v pravico do svobodne gospodarske pobude.

Fides bi pogovor z vlado o najbolj nujnih težavah začel takoj
05. 10. 2022 07.46
Vlada je sprejela izhodišča za pogajanja o stavkovnih zahtevah glavnega stavkovnega odbora Fides, sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije, in imenovala predstavnike v Svet za sistem plač v javnem sektorju. Na vladi pravijo, da razumejo težave zdravnikov, a da zahteve za njihov izstop ne podpirajo, prav tako želijo, da Fides v interesu pacientov prekliče napovedano stavko. Iz Fidesa medtem odgovarjajo, da uradna gradiva, ki so jih prejeli, zgolj povzemajo težave preteklosti in ne ponujajo celovitih rešitev težav, vlado pa so že za ta četrtek povabili na začetek pogovorov o reševanju najbolj nujnih težav.

Pripravite se na preobrazbo. Predstavljamo Alfa Romeo Tonale.
05. 10. 2022 00.15
Novi model Tonale označuje preobrazbo znamke Alfa Romeo, ki od leta 1910 ostaja zvesta svojemu značaju prefinjenega italijanskega športnega duha. Z modelom Tonale pa znamka naznanja radikalno evolucijo, ki prinaša načrtovanje novega obdobja povezljivosti in elektrifikacije.

Finančni ministri dosegli dogovor za odpravo odvisnosti od ruskih goriv
04. 10. 2022 06.18
Finančni ministri držav članic EU so na zasedanju v Luxembourgu dosegli dogovor o izhodiščih Sveta EU za pogajanja o predlogu načrta za odpravo odvisnosti od ruskih fosilnih goriv RePowerEU. Predlog vključuje večjo uporabo obnovljivih virov energije in večje varčevanje z energijo. Predstavljenih je bilo več predlogov za dopolnitev več evropskih uredb in direktiv, tudi uredbe o mehanizmu za okrevanje in odpornost. Tako bi cilje iz RePowerEU vključili v nacionalne načrte za okrevanje, ki so podlaga za črpanje sredstev iz 672,5 milijarde evrov vrednega evropskega mehanizma za okrevanje in odpornost. Finančni minister Klemen Boštjančič je na današnjem zasedanju predstavil pismo, v katerem Slovenija predlaga ukrepe za regulacijo evropskih energetskih trgov.

Ustanovljen strateški svet za prenovo zdravstvenega sistema
03. 10. 2022 17.11
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je s 1. oktobrom ustanovil strateški svet, ki bo pripravil predlog okvirnih sprememb za prenovo zdravstvenega sistema, med drugim na področju digitalizacije in financiranja zdravstva. Svet bo vodila Tjaša Sobočan. Prva izhodišča pričakujejo do konca letošnjega leta.

Soba pobega, v kateri 'odklenete izzive in zaklenete stereotipe'
29. 09. 2022 09.23
"Ženske niso za tehniko", "Fantje so boljši v matematiki", "To so moški poklici", "To je prezahtevno za ženske", "Ženske nimajo kaj početi med inženirji, naj gredo raje za učiteljice ali medicinske sestre" – takšni in podobni stereotipi, ki so zakoreninjeni v naši družbi, dekleta usmerjajo stran od študija naravoslovnih in tehničnih ved. V ozaveščevalni sobi pobega lahko podobne "stereotipe zaklenete in se na atraktiven način soočite z izzivi s področij znanosti, fizike, kemije, informatike, matematike, biologije ..."

Rebalans z najvišjo porabo doslej: epidemija in draginjski ukrepi
28. 09. 2022 06.31
DZ je sprejel rebalans državnega proračuna, s katerim se odhodki zvišujejo za 640 milijonov evrov na doslej najvišjih 14,6 milijarde evrov. Višje od lani jeseni so načrtovani tudi prihodki, znašali naj bi 12,5 milijarde evrov oz. 1,1 milijarde evrov več. Državna blagajna bo leto končala s nekaj več kot dvema milijardama evrov primanjkljaja. Proračuna za naslednji dve leti sta usmerjena v zdravstvo, zelene politike in trajnostni razvoj, zato bodo v ospredju projekti, podprti z evropskimi viri iz mehanizma za okrevanje in odpornost, je na novinarski konferenci pojasnil finančni minister.

Spomin na antifašističnega Tigra s priokusom zmage skrajne desnice v Italiji
27. 09. 2022 20.08
V novogoriškem gledališču so s slavnostno akademijo obeležili 95. obletnico tajne protifašistične organizacije TIGR, ki je bila leta 1927 ustanovljena na Nanosu. Udeleženci organizacije so se odločili za upor proti fašistom. Med njimi je bil tudi boj za slovenski jezik. TIGR v Italiji še danes velja za teroristično organizacijo, vendar pa potekajo prizadevanja za rehabilitacijo tigrovcev. A tudi ta prizadevanja so v luči zmage italijanske skrajne desnice ogrožena. "Zato mora biti glas nas Primorcev, ki smo bili žrtve italijanskega fašizma, še toliko glasnejši," je jasen predsednik Društva TIGR Primorske Gorazd Humar.

'Vodstvo posega po sredstvih izčrpavanja. Upajo, da se bodo novinarji podredili pritiskom'
26. 09. 2022 06.19
Novinarji na RTV Slovenija, združeni v koordinaciji novinarskih sindikatov zavoda, z zaostritvijo stavkovnih aktivnosti sporočajo, da s svojimi stavkovnimi zahtevami mislijo resno. Celodnevna opozorilna stavka traja 24 ur, v njenem okviru pa so potekali novinarska konferenca in zbor delavcev ter shod za javno RTV. A brez posegov tudi danes ne gre – v. d. urednika uredništva Igor Pirkovič je večkrat, brez vednosti dnevne urednice in v nasprotju z odločitvijo stavkajočih, z naslovnice spletne strani začasno odstranil prispevek o stavki. Zaposleni so prispevek vrnili na portal, tehnična služba pa je nato na zahtevo generalnega vodstva dnevni urednici onemogočila urejanje spletne strani.

'Rebalans potreben, ker je prejšnja vlada delila bonbonjere'
24. 09. 2022 12.48
Odbor DZ za finance obravnava predlog rebalansa državnega proračuna, s katerim se poraba povečuje za približno 600 milijonov evrov. Prejšnja vlada je po potrditvi proračuna sprejela še vrsto dodatnih obveznosti, je pojasnil finančni minister Klemen Boštjančič. "Vlada je pred volitvami delila vrsto volilnih bonbonjer," je dodal.

Na praznik slovenskega športa številne dejavnosti
23. 09. 2022 11.05
Slovenija je s številnimi dogodki po državi tretjič po vrsti slovesno obeleževala dan športa. S praznikom se je začel tudi evropski teden športa, ki se na pobudo evropske komisije obeležuje do 30. septembra.

Velik naval, ministrstvo podaljšuje roke
22. 09. 2022 13.20
Zaradi negotovih kriznih razmer v energetiki, ki imajo velik vpliv na cene energentov, se je, kot sporočajo na Ministrstvu za infrastrukturo (MZI), močno povečalo število vlog za izdajo soglasij za priključitev malih sončnih elektrarn. Ob tem v Evropi vlada še pomanjkanje sestavnih delov za sončne elektrarne, zaradi česar mnogi prebivalci niso ujeli predvidenih rokov. Zato so na MZI roke za priključitev samooskrbne elektrarne podaljšali do 31. decembra 2023, operaterji pa bodo imeli čas naprave registrirati do 31. decembra 2024.

Dopolnilno zavarovanje že leta kamen spotike politike
20. 09. 2022 06.00
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je kamen spotike politike vse od njegove uvedbe. Več ministrov za zdravje - Keber, Marušič, Gantar in ministrica Trop Skaza - ga je poskušalo ukiniti, a neuspešno. Zakaj? Nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber in prvi, ki ga je skušal ukiniti, pravi, da gre za vpliv lobijev na politiko. Ga bo ukinila sedanja vlada, kot je napovedala v koalicijski pogodbi? Je dopolnilno res nepravično?

Mimo čakalnih vrst samo s plačilom?
19. 09. 2022 06.00
Zaradi dolgoletnega zanemarjanja javnega zdravstva se je pojavila niša za dodatna zavarovanja, ki jih ponujajo zavarovalnice. Te omogočajo, da hitreje pridemo do specialista oziroma mimo vrste, z doplačilom. A strokovnjaki opozarjajo: ponujajo nam storitve, ki nam pripadajo v osnovnem zdravstvu, ne pa nadstandarda. Nastaja vzporeden zdravstveni sistem, ki ga kot hitro pot do specialista tržijo zavarovalnice?

'Novinarji bodo z aktom o svobodi medijev bolje zaščiteni'
16. 09. 2022 13.33
Vlade v državah članicah nelegitimno vohunijo za novinarji in politiki, opozarja evropska poslanka Sophie in 't Veld, ki pričakuje ukrepanje Evropske komisije. Evropska komisarka za vrednote in podpredsednica komisije Vera Jourova pa novinarjem sporoča, da bi bili lahko v kratkem bolje zaščiteni pred napadi in ovirami, ki jim onemogočajo svobodno opravljanje dela.

EU: Madžarska ni več demokratična dežela
15. 09. 2022 13.50
Poslanci Evropskega parlamenta so se odločili, da Madžarska ni več "polna demokracija". Odločitev je nastopila zaradi slabšanja razmer, ki so prisilile Madžarsko v "volilno avtokracijo", ter zaradi zaskrbljujoče stopnje vladavine prava. Neodvisnost sodstva, korupcija in človekove svoboščine so ključni pomisleki Evropskega parlamenta.