financiranja

Ukrajina izdaja Knjigo krvnikov, ki bo popisovala vojne zločine

08. 06. 2022 07.25

Več kot 1000 ukrajinskih vojakov in tujih plačancev, ki so se predali v Mariupolu, so premestili v Rusijo, kjer jih čaka preiskava. Rusija je medtem Kijevu predala trupla 210 ukrajinskih borcev, uspelo pa ji je vzpostaviti tudi kopenski koridor do Krima. Ukrajina pa je sporočila, da uvaja posebno knjigo, Knjigo krvnikov. Gre za seznam dokazov o vojnih zločinih, za katere Kijev trdi, da so bili storjeni med rusko okupacijo, je dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. "To so konkretna dejstva o konkretnih posameznikih, ki so krivi za konkretne krute zločine nad Ukrajinci," je dodal.

Negativno mnenje računskega sodišča projektu drugi tir

08. 06. 2022 09.16

Računsko sodišče v reviziji projekta drugi tir železniške proge Divača-Koper, katerega ocenjena vrednost znaša skoraj 1,6 milijarde evrov, ugotavlja, da vlada in ministrstvo za infrastrukturo pri vzpostavljanju podlag za gradnjo in gospodarjenje z drugim tirom nista bila učinkovita. Prav tako kot investitor pri pripravi in izvedbi projekta drugi tir ni bila učinkovita Direkcija za infrastrukturo. Računsko sodišče je od vlade zahtevalo predložitev odzivnega poročila, v katerem mora izkazati izvedbo popravljalnega ukrepa, vladi in DRSI pa so podale tudi priporočila.

Pokrajinska zakonodaja ključna za decentralizacijo države

07. 06. 2022 14.41

Interesna skupina lokalnih interesov in komisija za lokalno samoupravo in regionalni razvoj DS sta predlog zakona o ustanovitvi pokrajin, ki ga je pripravila strokovna skupina pod vodstvom Boštjana Brezovnika, ocenili kot primernega za vložitev v parlamentarni postopek. O tem bo na julijski seji odločal še DS in ga v primeru potrditve vložil v DZ.

Fiskalni svet kritičen do nedorečenosti koalicijske pogodbe

06. 06. 2022 09.31

Koalicijska pogodba vsebuje nabor pretežno splošno opredeljenih ukrepov, ki presegajo štiriletni mandat, ocenjuje fiskalni svet. Kritičen je do nedorečenosti pogodbe in do možnega povečanja izdatkov, ki bi lahko bilo obsežnejše od večanja prihodkov. Od vlade pričakuje, da bo v prihodnje natančno opredelila javnofinančne posledice ukrepov.

Sprejet delni embargo na uvoz ruske nafte

03. 06. 2022 11.59

Članice Evropske unije so potrdile šesti sveženj sankcij proti Rusiji, ki med drugim vključuje delni embargo na uvoz ruske nafte. Iz sistema Swift bodo izključene še tri ruske banke, med njimi tudi Sberbank.

Kustečeva z novo službo, Visokošolski sindikat k preiskavi pozval KPK

03. 06. 2022 14.31

V javnost je pricurljala novica, da se bo dosedanja ministrica za šolstvo Simona Kustec namesto na matični fakulteti FDV zaposlila na Univerzi na Primorskem (UP). Ob tem se je oglasil Visokošolski sindikat Slovenije, ki se sprašuje, zakaj bi UP hotela zaposliti Kustečevo in ali ima prestop znake korupcije. "Simona Kustec je s svojim preteklim raziskovalnim delom izkazala ustrezne kompetence, za katere verjamemo, da jih bo uporabila v prid razvoja raziskovalnega, razvojnega, pedagoškega in inovacijskega razvoja univerze. Ni nenavadno, da ministri po zaključenem mandatu nadaljujejo svojo raziskovalno kariero," pa so nekdanji ministrici v bran stopili na UP.

Vlada imenovala 13 državnih tožilcev in zamenjala več funkcionarjev

02. 06. 2022 19.20

Nova vlada je tudi na drugi seji opravila več razrešitev in imenovanj funkcionarjev na ministrstvih, imenovala je 13 državnih tožilcev ter vladno pogajalsko skupino za pogajanja in usklajevanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja. Vlada je spremenila tudi sestavo koordinacijskega odbora za državne proslave in prireditve. V odboru sta znova oba predstavnika Koordinacije veteranskih in domoljubnih organizacij.

Določbe o koncesijah v primarnem zdravstvu niso v neskladju z ustavo

02. 06. 2022 16.44

Ustavno sodišče je v postopku, ki ga je začelo na zahtevo Mestne občine Ljubljana, preučilo določbe zakona o zdravstveni dejavnosti, ki urejajo koncesijo za opravljanje javne službe v zdravstveni dejavnosti na primarni ravni. Presodilo je, da te niso v neskladju z ustavo.

Brežan napovedal večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki

31. 05. 2022 14.49

Pred člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je uspešno predstavil kandidat za ministra za okolje in prostor Uroš Brežan. Med drugim je napovedal novelo nedavno sprejetega novega zakona o varstvu okolja, večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki, sprejem podnebnega zakona ter strateški načrt za reševanje stanovanjske problematike.

EU se z doseženim dogovorom odpoveduje dvema tretjinama nafte iz Rusije

31. 05. 2022 05.59

Voditelji držav članic Evropske unije so na vrhu v Bruslju dosegli dogovor o embargu na uvoz ruske nafte v EU, je na Twitterju zapisal predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Do konca leta se bodo države članice po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen odpovedale 90 odstotkom ruske nafte.

Kandidat za finančnega ministra prestal zaslišanje pred odborom DZ

30. 05. 2022 14.47

Kandidat za ministra za finance Klemen Boštjančič je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za finance. Da je bila njegova predstavitev ustrezna, je glasovalo devet poslancev, pet jih je bilo proti. Člane odbora so najbolj zanimali njegovi načrti na področju davčne zakonodaje, kjer zagovarja progresivno obdavčitev, a ne namerava hiteti.

Zaslišanja ministrskih kandidatov: Arčonu, Hanu, Duhovi, Papiču in Jevšku zelena luč

28. 05. 2022 07.11

Pred pristojnimi delovnimi telesi v DZ so se začela zaslišanja kandidatov za ministre. Prva sta se predstavila kandidat za gospodarskega ministra Matjaž Han in za ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon, oba sta uspešno prestala zaslišanje. Po zaslišanju je člane odbora prepričal tudi kandidat za ministra za razvoj, strateške projekte in kohezijo Aleksander Jevšek. Uspešna sta bila tudi Emilija Stojmenova Duh in Igor Papič.

Odbor DZ za gospodarstvo podprl predstavitev ministrskega kandidata Hana

28. 05. 2022 17.59

Odbor DZ za gospodarstvo je predstavitev kandidata za ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaža Hana ocenil kot ustrezno. Vprašanja so se med drugim nanašala na napovedane spremembe pri obdavčitvi, zagotavljanje kadrov, državno lastništvo v turizmu, ukrepanje ob draginji. Sam napoveduje posvetovanje in dialog z deležniki.

Vlada nekoliko spremenila način financiranja raziskovalnega zavoda Rudolfovo

26. 05. 2022 09.45

Vlada je prejšnji teden na dopisni seji s sklepom nekoliko spremenila način financiranja javnega raziskovalnega zavoda Rudolfovo. Zanj je sicer v letošnjem in prihodnjem letu zagotovljenih letno po 2,6 milijona, od leta 2024 naprej pa se bo financiral na podlagi načina izračuna, ki ga bo določil ARRS. Slednji sicer pogodbe z zavodom še ni podpisal.

Dražji krediti bi lahko umirili ceno nepremičnin

25. 05. 2022 19.59

Evropska centralna banka napoveduje dvig obrestnih mer v juliju in septembru, kar pomeni konec dolgoletnih negativnih obrestnih mer in posledično dražje kredite za potrošnike. Nekatere slovenske banke se z višanjem fiksne obrestne mere na spremembe že pripravljajo. Ekonomisti ocenjujejo, da bodo dražji krediti umirili inflacijo in cene nepremičnin.

Tiha nacionalizacija ali pravičnejša porazdelitev dobrin?

20. 05. 2022 19.10

Vrstijo se ostri odzivi na predlog koalicije o progresivni obdavčitvi premoženja. V koaliciji predlog utemeljujejo s previsoko obdavčitvijo plač in prenizkimi davki na premoženje, v prvem koraku pa bi se osredotočili predvsem na obdavčitev nepremičnin. Da se s predlogom vračamo v neke druge čase, ko delo ni bilo vrednota, predlog novih obdavčitev komentirajo v Klubu slovenskih podjetnikov. Večje davčne predvidljivosti pa si za spodbudnejše poslovno okolje želijo davčni svetovalci.

SDS predlaga tudi referendum o zakonu o RTV Slovenija

18. 05. 2022 08.23

Potem ko so v poslanski skupini SDS predlagali referendum o zakonu o vladi, so zdaj enak predlog podali tudi za spremembe zakona o RTVS, ki ga DZ obravnava na izredni seji. S tem se bo tudi postopek odločanja o tem predlogu, ki ga je koalicija nameravala zavrniti, zavlekel.

Proračunsko financiranje strank: bo Gibanje Zdrava družba upravičeno do sredstev?

18. 05. 2022 15.41

Državni zbor je objavil seznam strank, ki so na podlagi doseženega rezultata na aprilskih parlamentarnih volitvah upravičene do financiranja iz državnega proračuna. Gre za 15 strank oz. list, med katerimi je tudi Gibanje Zdrava družba, ki pa ni registrirano kot stranka. Ker zakonodaja predvideva financiranje le političnih strank, na ministrstvu za notranje zadeve pravijo, da Gibanje Zdrava družba ni upravičeno do proračunskih sredstev.

EU proti ruskim energentom z obveznimi sončnimi celicami na strehah

18. 05. 2022 08.22

Evropska komisija je predstavila načrt za odpravo odvisnosti Evrope od ruske energije REPowerEU, katerega namen je okrepiti odpornost energetskega sistema EU. Osnutek načrta, ki je odziv na rusko invazijo v Ukrajini in njene posledice, je predstavila že v začetku marca. Predsednica komisije Ursula von der Leyen je povedala, da bo EU v sklopu načrta zagotovila 300 milijard evrov, do leta 2029 uvedbe uporabe sončnih celic tudi stanovanjske zgradbe.

STA: Predlagane spremembe zakona o tiskovni agenciji nesprejemljive

17. 05. 2022 15.29

Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o Slovenski tiskovni agenciji (STA), ki ga je poslanska skupina SDS vložila v DZ, je bil oblikovan enostransko, brez vsakršne javne razprave ali posveta, opozarjajo vodstvo in predstavniku organov zaposlenih STA. Kot so sporočili, so predlagane spremembe nesprejemljive.

SVIZ direktorja ARRS poziva, naj ne podpiše pogodbe z zavodom Rudolfovo

17. 05. 2022 10.43

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije je direktorju ARRS Mitji Lainščaku poslal poziv, naj zaradi številnih nejasnosti in dvomov o zakonitosti ne podpiše pogodbe z zavodom Rudolfovo o stabilnem financiranju. Obenem prosijo za takojšnji dostop do obrazložitve sklepa o ustanovitvi zavoda.

Kaj bo prineslo novo ministrstvo za solidarno prihodnost?

16. 05. 2022 19.23

Imeli bomo novo ministrstvo za solidarno prihodnost, minister pa bo koordinator Levice Luka Mesec. Ključne naloge bodo stanovanjska politika in dolgotrajna oskrba ter ekonomska demokracija. Koalicijska pogodba obljublja 20 tisoč javnih najemnih stanovanj do leta 2030 in skrajšanje čakalnih dob za namestitev v domu starejših. Kaj od nove vlade pričakujejo mladi in kaj starejši?

Prva preiskovalka tega mandata: financiranje strankarske propagande v medijih

16. 05. 2022 19.04

V državnem zboru je že padlo nenapisano gentlemansko politično pravilo o 100 dneh miru ob postavitvi nove oblasti. Stranke bodoče levosredinske koalicije so skovale taktiko, kako odgovoriti na kar 32 vloženih zakonov, ki so jih že na ustanovni seji novega sklica državnega zbora vložili v Janševi SDS in Toninovi NSi. Prvi na vrsti bo zakon o RTV, ki ga nameravajo bodoči partnerji v sredo zavrniti. Napovedana pa je tudi že prva parlamentarna preiskovalka tega mandata. Ta se bo ukvarjala s preiskavo glede financiranja strankarske propagande v medijih.

Združenje bank o negativnem euriborju v kreditnih pogodbah

16. 05. 2022 15.20

Združenje bank je predstavilo splošne in pravne vidike vprašanja, kako v kreditnih pogodbah potrošnikom upoštevati negativne vrednosti euriborja, ter opozorilo na kompleksnost in dolgotrajnost kolektivnih sporov. Poudarilo je, da cene kredita ne določa le obrestna mera in da klavzule v pogodbah niso nujno nepoštene.

Dvig minimalne plače in minimalne pokojnine, plačilo zdravstvenih storitev po realizaciji

16. 05. 2022 14.56

Osnutek koalicijske pogodbe, ki je zaokrožil v javnosti, predvideva številne ukrepe, ki sprožajo deloma kritike deloma pa tudi pozdrave v javnosti. Med drugim dokument predvideva dvig najnižje zagotovljene pokojnine v prihodnjem letu na 700 evrov in dvig minimalne plače, ta bi v prihodnjem letu znašala 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov.

Odziv ekonomistov: javnofinančno drage in težko uresničljive prioritete

16. 05. 2022 14.37

Po objavi vsebine parafiranega koalicijskega sporazuma si sledijo številni odzivi. Ekonomist Marko Pahor veliko prioritet vidi kot javnofinančno drage in zato verjetno neuresničljive, Kovač pa opozarja, da se sporazum večinoma posveča vseobsežnemu prerazdeljevanju in ekstremnemu povečevanju javnih izdatkov. V OZS pa opozarjajo, da jih pri nekaterih ukrepih skrbi morebitni negativen učinek zaradi dodatnega finančnega obremenjevanja gospodarstva, ki si tega v luči trenutnih razmer ne more privoščiti.

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?

14. 05. 2022 07.41

Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Predsedstvo SD potrdilo koalicijsko pogodbo in kandidate za državne funkcije

14. 05. 2022 07.25

Predsedstvo SD se je na dopisni seji seznanilo z vsebino koalicijske pogodbe in potrdilo njeno parafiranje. Potrdili so tudi svoje ministrske kandidate, pa tudi Janija Prednika za vodjo poslanske skupine. Že v petek pa naj bi v Levici v izrekanje članstvu poslali koalicijsko pogodbo. Koalicijska pogodba je tako usklajena med vsemi bodočimi koalicijskimi partnericami in velja za parafirano, so sporočili iz Gibanja Svoboda.

Bešič Loredan: Posodobitev čakalnih seznamov bo treba narediti peš

12. 05. 2022 19.42

Pred desetletjem se je Danijel Bešič Loredan izpostavil kot borec proti nepravilnostim v zdravstvu, na shod za ohranitev javnega zdravstva je skupaj z Erikom Brecljem privabil več kot štiri tisoč ljudi. Bil je tihi kandidat za ministra v vladi Alenke Bratušek, pa se mu je funkcija izmuznila, ko je na dan prišla informacija, da je tudi sam deloval kot dvoživka, do katerih je bil sicer zelo kritičen. Pred štirimi leti je zbral več kot 10.500 podpisov za odstop takratne ministrice Milojke Kolar Celarc. Že takrat je dejal, da je pripravljen sprejeti odgovornost za reševanje težav v zdravstvu, na katere opozarja. Zdaj bo, kot kaže, za to dobil priložnost.

Kaj mladi, nevladniki, sindikati pričakujejo od ministrskih kandidatov?

12. 05. 2022 16.07

V nevladni organizaciji Umanotera so glede Kumra previdno optimistični, Brežana ne poznajo. Predsednik Olimpijskega komiteja Gabrovec je ocenil, da bi bila lahko umestitev športa v predvideno ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport boljša od dosedanjih, ko je bil šport del ministrstev za izobraževanje. Sindikati od kandidatke za ministrico za javno upravo pričakujejo ureditev plačnega sistema v javnem sektorju. Tako predstavniki mladih kot starejših pa od napovedanega novega ministrstva za solidarno prihodnost veliko pričakujejo. Predvsem upajo, da predvolilne obljube ne bodo pozabljene.