financiranja

Vlada s 'potaknjenci' tudi v Nacionalni program visokega šolstva

26. 01. 2022 20.57

Vlada je 13. januarja sprejela predlog resolucije o Nacionalnem programu visokega šolstva 2021–2030 in ga poslala v sprejem v DZ. Toda Visokošolski sindikat Slovenije opozarja, da je v dokumentu nekaj škodljivih določb. Dve naj bi se pojavili naknadno in označili so ju za tipična "potaknjenca", saj Svet za visoko šolstvo in javnost z njima nista bila predhodno seznanjena in se do njiju nista mogla opredeliti. Sindikat je zato poslanske skupine DZ pozval, naj vložijo in podprejo amandmaje na predlog resolucije.

Na Ravnah na Koroškem načrtujejo gradnjo cenovno dostopnih hiš

24. 01. 2022 14.44

Inštitut Back to the village v sodelovanju z Občino Ravne na Koroškem snuje načrte za ureditev naselja na območju Čečovja, kjer bi zgradili več manjših in cenovno dostopnih hiš za mlade družine. Načrte so že predstavili, pozdravlja jih tudi direktor Stanovanjskega sklada RS Črtomir Remec, ki pa je izrazil dvome glede predstavljene cene hiše.

Se želijo vladajoči dokopati do največje baze podatkov v državi?

20. 01. 2022 15.32

Le nekaj mesecev pred volitvami Urad za preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma dobiva praktično neomejena pooblastila za obdelovanje osebnih podatkov, kar odpira velik prostor za zlorabe in posege v zasebnost. Razlog je predlog zakona, ki ga je v drugem branju potrdil parlamentarni odbor za javne finance in ki močno povečuje pooblastila urada – med drugim bodo lahko inšpektorji brez vprašanj vstopali v stanovanja.

Vlada ne nasprotuje posvetovalnemu referendumu o noveli zakona o dohodnini

18. 01. 2022 18.43

Vlada je sklenila, da ne nasprotuje predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o noveli zakona o dohodnini. Tega so decembra lani predlagali poslanci Levice, potem ko je DZ glasovanje o podpori spremembam, ki naj bi bile po prvotnih načrtih uveljavljene že z letošnjim 1. januarjem, prestavil na eno prihodnjih sej.

FURS lani pobral za skoraj desetino več prihodkov kot v predkoronskem letu 2019

17. 01. 2022 09.08

Finančna uprava RS (FURS) je v letu 2021 pobrala 19,2 milijarde evrov prihodkov, kar je za 2,9 milijarde evrov oziroma za 18 odstotkov več kot v letu 2020 in za 1,6 milijarde evrov oziroma za 9,3 odstotka več kot v letu 2019. Če bi prihodkom v letu 2020 prišteli še prispevke za socialno varnosti, ki so bili na podlagi interventnih ukrepov plačani mimo FURS-a neposredno blagajnam javnega financiranja iz državnega proračuna, bi bili prihodki leta 2021 v primerjavi z letom 2020 višji za 2,3 milijarde evrov oz. 13,8 odstotka. Dokončni podatki bodo sicer znani po zaključnem računu v začetku februarja 2022.

DZ uzakonil nabavo medicinske opreme po referenčnih cenah

13. 01. 2022 13.54

DZ je z 42 glasovi za in 11 proti sprejel novelo zakona o javnem naročanju, ki nabave medicinske opreme regulira s sistemom referenčnih cen. Ta bo po mnenju koalicije omogočil znižanje cen medicinske opreme, opozicija pa opozarja, da te spremembe pomenijo še več odtekanja javnega denarja v zasebne žepe.

Višje sodišče potrdilo oprostilno sodbo zoper vodilne v Zvonovih

13. 01. 2022 11.58

Mariborsko višje sodišče je zavrnilo pritožbo specializiranega državnega tožilstva in potrdilo oprostilno sodbo, ki je bila maja 2020 izrečena četverici nekdanjih vodilnih v propadlih cerkvenih holdingih Zvon, so navedli tako na mariborskem sodišču kot na tožilstvu. S tem je sodba glede očitkov o zlorabi položaja pri poslih z Luko Zadar pravnomočna.

Umrl nekdanji prvi mož NKBM in Pošte Slovenije Aleš Hauc

13. 01. 2022 09.00

V 58. letu je umrl nekdanji direktor Nove kreditne banke Maribor (NKBM) in Pošte Slovenije Aleš Hauc. V njegovem času je bil izpeljan največji del privatizacije druge največje slovenske banke, a je nato tik pred dokončno izpeljavo projekta februarja 2015 odstopil po daljši bolniški odsotnosti.

Lide na politično sceno vstopa z zavezami za normalizacijo države

12. 01. 2022 18.22

Na politični parket prihaja nova stranka Lide (Liberalni demokrati). Igor Zorčič je bil na današnjem ustanovnem kongresu izvoljen za prvega od več možnih predsednikov stranke. Lide v programu stavi na osebno svobodo, odprto družbo, svobodno gospodarsko pobudo, družbeno pravičnost in kulturo dialoga. Zavzemajo se za krepitev srednjega razreda in zaščito najbolj ranljivih. Ob tem so tudi oblikovali 13 ključnih zavez za normalnizacijo Slovenije.

FIDES bo za ureditev plač uporabil vse potrebne oblike sindikalnega pritiska

11. 01. 2022 16.59

Izredna letna konferenca Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije FIDES je glavnemu odboru podelila mandat, da za uveljavitev desetega protikoronskega zakona in za dosego izstopa iz enotnega plačnega sistema uporabi vse potrebne oblike sindikalnega pritiska.

Brez sredstev ministrstva ostali Gala Hala, Carmina Slovenica, Gledališče Glej in Laibach

11. 01. 2022 13.30

Rezultati programskega razpisa Ministrstva za kulturo za številne kulturne organizacije napovedujejo težke čase. Brez sredstev na razpisu so med drugim ostali Gledališče Glej, Carmina Slovenica, Gala Hala z Metelkove in celo skupina Laibach. Na ministrstvu zaenkrat rezultatov ne komentirajo, dokler ne bodo prejeli poštnih povratnic vseh, ki so prejeli določbe.

Na štiriletnem programskem razpisu nekatere organizacije brez sredstev

10. 01. 2022 20.16

Štiriletni programski razpis za kulturne programe v umetnosti na ministrstvu za kulturo ni bil uspešen za nekatere nevladne organizacije in društva. Da jim niso odobrili sredstev, so konec tedna sporočili iz Gledališča Glej. Rezultati razpisa sicer še niso objavljeni, društvo Asociacija pa podatke še zbira.

Klub neodvisnih županj in županov tudi z možnostjo za sodelovanje na volitvah

10. 01. 2022 17.02

Na pobudo iniciativnega odbora s kočevskim županom Vladimirjem Prebiličem na čelu je v Šentjurju potekal sestanek Kluba neodvisnih županj in županov. Zbralo se je 57 županj in županov, vsi pa so izrazili željo po večji povezanosti. O možnostih sodelovanja na parlamentarnih volitvah se za zdaj še niso odločili, a Prebilič ne izključuje niti tega.

'Če bi te živali znale govoriti, bi verjetno vsi jokali'

08. 01. 2022 14.06

Preden je psička Risa v zavetišču Horjul skotila svojih osem mladičkov, je oskrbniki niso zapustili niti za trenutek, eden od njih je ob njej v pesjaku celo spal več noči. Kepice so bile namreč ogromne, ona pa neizkušena, zato bi šlo lahko marsikaj narobe. Naše delo je polno izzivov, na terenu vidimo veliko lepih in žalostnih zgodb, pojasnjuje. "Na nas se derejo, tečejo za nami, nam grozijo s smrtjo ... za to potrebuješ jeklene živce in način, na katerega stvari filtriraš. Srečen konec pa potem vse odtehta."

Naše žičnice so varne, a zastarele in potrebne obnove

04. 01. 2022 20.02

"Žičniške naprave v Sloveniji so varne," po nedeljski zaustavitvi kabinske žičnice na Krvavcu pravijo domači žičničarji. So pa zastarele in potrebne obnove, če želi država ohraniti konkurenčen položaj kot smučarska destinacija. Žičničarje še bolj kot konkurenca na severu skrbi razvoj smučarskih destinacij na jugu, predvsem v Srbiji in Bosni. Domača smučišča pa se soočajo tudi z vse večjo kadrovsko stisko, ki je posledica dveh negotovih epidemičnih let.

Dramo bo kot v. d. vodila Vesna Jurca Tadel

04. 01. 2022 08.22

Vodenje SNG Drama Ljubljana prevzema Vesna Jurca Tadel, ki bo mesto vršilke dolžnosti ravnateljice nastopila po novembrskem odstopu dolgoletnega ravnatelja Igorja Samoborja. Kot so potrdili na ministrstvu za kulturo, jo je za v. d. ravnatelja javnega zavoda z današnjim dnem za dobo največ enega leta imenoval minister Vasko Simoniti.

ZZZS letos s 120 milijoni evrov plusa, s čimer bodo krili načrtovani primanjkljaj v 2022

29. 12. 2021 12.48

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije bo v prihodnjem letu glede na finančni načrt beležil za skoraj 149 milijonov evrov več odhodkov kot prihodkov. Večino tega nameravajo pokriti s prihranki iz preteklih let, tudi letošnjega, ko bodo poslovali z več kot 120 milijoni evrov plusa. A v ZZZS opozarjajo in pozivajo vlado k zagotovitvi sistemskih virov financiranja, ki bodo pokrili dodatne stroške za zdravstveno blagajno, kot je denimo povišanje plač v zdravstvu.

Iskanje zdravnikov: '200 popravkov v dveh dneh kaže, da se portal uporablja'

29. 12. 2021 06.00

Več kot 130.000 ljudi, ki v Sloveniji nimajo osebnega zdravnika, pediatra, ginekologa ali zobozdravnika, jih bo zaradi nove aplikacije lažje našlo. Znanstveno društvo Sledilnik, ki nas v času epidemije redno in natančno obvešča ter analizira podatke o okuženih in cepljenih, je razvilo novo aplikacijo, ki natančno pove, kateri zdravnik v Sloveniji še sprejema nove paciente. Aplikacija je naletela na odličen odziv tako med uporabniki kot med zdravniki, Marko Brumen pa je v oddaji 24UR ZVEČER skromno odgovarjal: "Ne smemo podcenjevati obstoja robustnega javnega sektorja, ki vse te podatke zbira. Te baze nismo ustvarili mi, mi smo samo trenutnim zbranim, javno objavljenim podatkom dali novo podobo in uporabnost."

Ljubljansko Dramo bo vodila Vesna Jurca Tadel

28. 12. 2021 18.53

Po odstopu dolgoletnega ravnatelja SNG Drama Ljubljana Igorja Samoborja bo gledališče kot vršilka dolžnosti vodila Vesna Jurca Tadel, poročajo mediji. Mandat bo dramaturginja, kritičarka, esejistka in prevajalka, ki je bila nazadnje vodja sektorja za umetnost na direktoratu za ustvarjalnost ministrstva za kulturo, nastopila 3. januarja.

Revizija: Ministrstvo za infrastrukturo neučinkovito pri vodenju projekta 3. razvojne osi

28. 12. 2021 09.58

Računsko sodišče je izvedlo revizijo učinkovitosti ministrstva za infrastrukturo ter ministrstva za okolje in prostor pri vodenju in prostorskem načrtovanju projekta 3. razvojne osi. Ugotovili so, da je bil MZI pri vodenju projekta neučinkovit, medtem ko je bil MOP delno učinkovit. Ocenjeni stroški celotnega projekta znašajo 4,2 milijarde evrov, sodišče pa je ugotovilo, da je gradnja posameznih odsekov finančno neupravičena, nekatere investicije pa so upravičene šele ob upoštevanju posrednih družbenih koristi.

Trženje fotografij: Ukom in STA ponovno na nasprotnih bregovih

27. 12. 2021 17.20

Po pravnem mnenju, ki ga je za vladni urad za komuniciranje pripravil Inštitut za raziskovanje v pravu Evropske pravne fakultete Nove univerze, Slovenska tiskovna agencija ne bi smela prodajati fotografij, prav tako ne tonskih posnetkov ob radijskih novicah, ki nastanejo v okviru javne službe. Direktor STA Igor Kadunc ob tem poudarja, da je doslej veljalo, da fotografije spadajo v tržno dejavnost tiskovnih agencij.

Računsko sodišče bo opravilo revizijo opravljanja javne službe STA

26. 12. 2021 08.03

Sklep o izvedbi revizije, v kateri bo Računsko sodišče izreklo mnenja o tem, ali vlada, Ukom in STA zagotavljajo pogoje za učinkovito opravljanje javne službe informiranja o dogodkih v Sloveniji in po svetu, je pravnomočen. Revidirali bodo obdobje od 1. januarja 2019 do 30. junija 2022.

'Prihodnost slovenskega visokošolskega prostora je ogrožena'

21. 12. 2021 12.17

Številni sklepi in predlogi vlade v visokem šolstvu predstavljajo prestrukturiranje slovenskega visokošolskega prostora, odsotnost širše javne razprave, kjer bi se lahko dogovorili o najustreznejših rešitvah, je nedopustna, opozarjajo javne univerze, združene v rektorski konferenci.

Vizjak v vojni za obvladovanje Term Čatež državo oškodoval za 36 milijonov evrov

17. 12. 2021 12.18

V javnost je prišel dokument, ki dokazuje, da Andrej Vizjak v vojni za Terme Čatež leta 2007 ni ves čas ščitil interesov države, tako kot je zatrjeval. Dokumentacija kaže na to, da je Vizjak v času prve vlade Janeza Janše, ko je bil minister za gospodarstvo, državo oškodoval za najmanj 36 milijonov evrov.

Premier Janša v Bruslju predstavil rezultate predsedovanja

17. 12. 2021 08.15

Premier Janez Janša je po koncu vrha EU v Bruslju predstavil rezultate šestmesečnega predsedovanja Svetu EU. Predsedniki Evropskega sveta, Evropske komisije in Francije so se mu zahvalili za odlično sodelovanje, uspešno delo in stalno razpoložljivost. Vseeno je bilo med predsedovanjem precej burno predvsem na relaciji Janez Janša in del Evropskega parlamenta. Del evropskih poslancev namreč skrbi dogajanje v Sloveniji.

Evropski parlament sprejel resolucijo o vladavini prava v Sloveniji

16. 12. 2021 06.47

Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu sprejel resolucijo o vladavini prava v Sloveniji, s katero izraža veliko zaskrbljenost zaradi globoke razklanosti v državi. Zanjo je glasovalo 356 poslancev, proti 284, 40 pa se jih je vzdržalo. Med vzdržanimi je 33 poslancev desnosredinske EPP, med katerimi je tudi slovenska poslanka Ljudmila Novak (NSi).

'Sprejeta resolucija nas postavlja ob bok državam, kot sta Madžarska in Poljska'

16. 12. 2021 17.38

Evropska poslanca Irena Joveva in Klemen Grošelj (LMŠ/Renew Europe) sta po glasovanju v Evropskem parlamentu glede resolucije o vladavini prava v Sloveniji povedala, da nas takšen izid "žal vnovič postavlja ob bok državam, kot sta Madžarska in Poljska, kjer je demokratično ureditev države oblast prelevila v avtoritarno družbo vladavine oziroma interesnih skupin ene stranke". Medtem v desnosredinski EPP ocenjujejo, da gre za poskus škodovanja slovenski vladi.

Pred poslanci debirokratizacija in avdiovizualne medijske storitve

15. 12. 2021 14.52

V nadaljevanju seje DZ so med drugim obravnavali predlog zakona o debirokratizaciji, novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah ter novelo zakona o postopnem zapiranju Rudnika Trbovlje-Hrastnik in razvojnem prestrukturiranju regije. Glede predlaganih rešitev za debirokratizacijo so poslanci razdeljeni, zlasti pri predlaganem elektronskem vročanju in vzpostavitvi Uradnega registra RS. Predlogu novele o medijskih storitvah so poslanske skupine večinoma naklonjene, predlog zakona o ravnanju z odpadki pa je končal pot v državnem zboru.

Obeta se pomemben korak pri odkrivanju redkih bolezni pri novorojenčkih

14. 12. 2021 08.27

Že v prihodnjem letu bi lahko – če bo država za to zagotovila sredstva – razširili presejalni program novorojenčkov. S tem bi lahko pravočasno odkrili nekatere sicer zelo redke bolezni, kot je spinalna mišična atrofija, pri katerih pa je ključnega pomena, da se jih začne zdraviti, še preden pri otroku že povzroči škodo.

V Srebrni niti razočarani in žalostni: sprejeti zakon ne rešuje temeljnega problema

11. 12. 2021 20.05

"Imamo Zakon o dolgotrajni oskrbi. In kaj zdaj? Veseli bi bili, če bi bil končno sprejet dober sistemski zakon. A smo razočarani in žalostni, ker sprejeti Zakon o dolgotrajni oskrbi ni dober in tudi ne razrešuje temeljnega problema, ki se vleče že 20 let – sistemskega, stabilnega financiranja dolgotrajne oskrbe. Problem se zgolj prenaša v prihodnost," svarijo v društvu Srebrna nit.