financiranja

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?

28. 03. 2022 06.00

Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

OVSE priporočil misijo za ocenjevanje volitev, DVK misijo pozdravila

27. 03. 2022 07.20

Čeprav je Urad OVSE za demokratične institucije in človekove pravice ocenil, da deležniki načeloma zaupajo v volilno zakonodajo in nepristranskost volilne administracije, se jim zdi zaradi nekaterih vidikov volilnega procesa smiselna nadaljnja ocena, med drugim zaradi transparentnosti financiranja kampanj in medijskega poročanja o volitvah. Prav zato so priporočili napotitev misije za ocenjevanje volitev, slovenska Državna volilna komisija pa je misijo pozdravila.

Bo morala Lutra, ki ščiti bobre in vodo, zapreti svoja vrata, ker Vizjak ne da podpisa?

25. 03. 2022 09.23

Evropska komisija je za projekt slovenske naravovarstvene organizacije Lutra namenila 491.674 evrov, ob pogoju, da sami zagotovijo 124.000 evrov. Ta denar jim je obljubilo ministrstvo za okolje in prostor, pripravili so že pogodbo o sofinanciranju, ki so jo z ministrstvom uskladili že februarja 2021. A pogodba je, medtem ko je projekt že globoko v teku, ostala v predalu, čakajoč na ministrov podpis. Zato je ogrožen obstoj nevladne organizacije, ki je med drugim Vizjaku, ko je bil ta zaposlen v HESS s tožbo na upravnem sodišču preprečila gradnjo hidroelektrarne Mokrice. Upajo, da ji bo uspelo 124.000 evrov, ki jih morajo zdaj zagotoviti s svojega žepa, od ministrstva iztržiti na sodišču, saj kot pravijo, lahko v nasprotnem primeru zaprejo svoja vrata.

Državni zbor sprejel zakon o preprečevanju financiranja terorizma

23. 03. 2022 14.38

DZ je sprejel nov zakon o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, ki bo nadomestil zdaj veljavnega iz leta 2016. Vlada ga je pripravila z namenom uskladitve z evropskimi direktivami, s katerih prenosom Slovenija že zamuja. V opoziciji so opozarjali, da urad za preprečevanje pranja denarja dobiva prevelika pooblastila.

Zakonu o preprečevanju pranja denarja zelena luč na Odboru DZ za finance

22. 03. 2022 14.56

Odbor DZ za finance je z 11 glasovi za in osmimi proti podprl predlog zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma. DZ zakon obravnava po nujnem postopku, saj se z njim v slovenski pravni red prenaša več evropskih direktiv, opozicijo pa skrbi, da urad za preprečevanje pranja denarja dobiva prevelika pooblastila.

'Zanje je Ukrajina peskovnik za gradnjo fašistične države'

19. 03. 2022 16.42

Prisotnost neonacističnih milic, celo v državnih strukturah Ukrajine, ni ruski mit. Je dejstvo, na katerega so leta opozarjali številni zahodni analitiki, človekoljubne organizacije in pred rusko invazijo tudi vsi večji mediji. Njihov obstoj in nezmožnost zajezitve njihovega vpliva na nekatere pomembne odločitve oblasti v Kijevu, sta tako postala priročen izgovor ruskega vožda za invazijo in udejanjanje imperialističnih ambicij. "Neonacisti izrabljajo rusko invazijo za uresničevanje svojih interesov. Vse od časa IS nismo zaznali tako množičnega novačenja," v The Washington Post opozarja strokovnjakinja za terorizem in avtorica Rita Katz. Znano je namreč, da je Ukrajina že več let stičišče številnih ekstremističnih in neonacističnih skupin, ki se v državi borijo že od leta 2014. Nekatere, med njimi bataljon Azov, so postale sestavni del ukrajinskih oboroženih sil.

4000 javnih najemnih stanovanj za 412 milijonov evrov?

18. 03. 2022 06.00

Koordinator stranke Levica Luka Mesec je ob zbiranju podpisov za razpis referenduma o investicijah v Slovensko vojsko dejal: "Namesto oklepnikov, ki so uporabni le za misije v tujini, bi lahko za 412 milijonov evrov zgradili kar 4000 javnih najemnih stanovanj." Je to realna ocena?

Koalicijska pogodba: kaj so obljubili, kaj izpolnili in na kaj pozabili

17. 03. 2022 06.00

SDS, NSi, SMC in DeSUS so 25. februarja 2020 podpisale koalicijsko pogodbo za obdobje dveh let. Ukrepe so razdelili na devet področij. Preverili smo njihove obljube in ocenili, ali so jih izpolnili.

Je podjetje v zameno za posojilo dobilo tovarno?

15. 03. 2022 11.37

Zavod Iskreni, ki je tesno povezan z vladno NSi, je prišel do visokega in ugodnega posojila. V istem času je posojilodajalcu od države uspelo kupiti družbo, ki dosega rekordne rezultate.

Predlog zakona o preprečevanju pranja denarja v obravnavo po nujnem postopku

14. 03. 2022 13.03

Predlog zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, ki po mnenju opozicije omogoča prevelik poseg v varstvo osebnih podatkov in preširoka pooblastila v inšpekcijskem postopku, nekdanji direktor urada za preprečevanje korupcije in pranje denarja pa njegovo sprejetje označuje za "mini državni udar", bo obravnavan po nujnem postopku, kar pomeni, da obstaja možnost, da bo sprejet še pred volitvami. V LMŠ opozarjajo, da bodo v primeru sprejetja zakona, le-tega spodbijali v skladu z razpoložljivimi možnostmi.

Ustavitev kratkih letov bi močno zmanjšala evropski uvoz ruske nafte

12. 03. 2022 08.18

Vsak četrti let v EU poganja ruska nafta. Zaustavitev kratkih letalskih povezav v EU, kjer že obstajajo železniške povezave, bi na leto pripomoglo k zmanjšanju uvoza ruske nafte v EU v vrednosti dveh milijard evrov. To kaže novo poročilo, ki ga je opravila okoljevarstvena organizacija Greenpeace Osrednje in Vzhodne Evrope.

Med novimi sankcijami proti Rusiji prepoved uvoza kaviarja, vodke in diamantov v ZDA

11. 03. 2022 17.08

Ameriški predsednik Biden je napovedal, da bo skupaj z državami skupine G7, EU in zveze Nato Rusiji odvzel trgovinski status "države z največjimi ugodnostmi". Kot je dejal, gre za nov uničujoč udarec ruski ekonomiji. Med ukrepi so tudi prepoved uvoza ruskega kaviarja oziroma morske hrane, vodke in diamantov v ZDA. Iz ZDA bo v Rusijo prepovedano prodajati luksuzno blago, da bi na tak način prizadeli oligarhe, ki podpirajo Putina. Rusija tudi ne bo več imela dostopa do posojil pri IMF in Svetovni banki.

Tonin: NSi bo presenečenje naslednjih volitev

05. 03. 2022 12.48

NSi bo po besedah predsednika stranke Mateja Tonina presenečenje naslednjih volitev. "Ima odličen program in sposobne ljudi. Mi to imamo, imamo ekipo, ki zna in zmore. Narediti moramo vse, da bo NSi del vladne koalicije tudi v prihodnosti," je bil na programski konferenci stranke odločen Tonin. Potrdili so svoj volilni program, ki so ga v stranki oblikovali že na novembrskem kongresu. Kot so navedli, ostajajo na strani Slovenije kot dežele prihodnosti. Na volitve se podajajo s sloganom Odločno naprej.

Janša zavrača očitke o financiranju SDS: Stranka ravna zakonito

03. 03. 2022 07.10

Preiskovalna komisija DZ, ki ugotavlja domnevno nezakonito financiranje SDS, je danes zaslišala predsednika vlade in SDS Janeza Janšo. Slednji je zanikal, da bi stranka SDS v preteklosti kakorkoli vplivala na poslovanje podjetij NTV24, saj gre za delniško družbo, niti na poslovanje podjetja Nova Hiša, ki izdaja spletni portal Nova24tv.si.

Stavbe do sedaj prenavljali energetsko, zdaj je na vrsti statika

03. 03. 2022 11.22

Ministrstvo za okolje je z namenom izboljšanja potresne varnosti pripravilo osnutek Resolucije o potresni odpornosti stavb. Ta oblikuje aktivno politiko krepitve potresne varnosti stavbnega fonda v Sloveniji. Osnutek bo v javni obravnavi do 31. marca.

Tolminsko sotočje čaka velika preobrazba

02. 03. 2022 14.28

Dolina Soče je najhitreje rastoča turistična destinacija v Sloveniji, za njen razvoj pa je pomembna tudi ureditev tolminskega sotočja. Delovna skupina, ki ji je tolminska občina poverila načrtovanje razvoja sotočja, je nedavno predstavila prve načrte za njegovo ureditev v vrhunsko alpsko središče. Prva ocena vrednosti naložbe, ki jo želijo začeti konec leta 2023, je nekaj nad 12 milijonov evrov.

EU z novimi sankcijami zoper Rusijo in zgodovinskim ukrepom: financiranje orožja za Ukrajino

27. 02. 2022 17.46

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je napovedala dodatno podporo Ukrajini. Evropska unija bo tako po njenih besedah prvič financirala nakup in dostavo orožja v Ukrajino. Zunanji ministri unije so se dogovorili, da za ta zgodovinski ukrep namenijo 450 milijonov evrov, je medtem povedal visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Med sankcijami je naštela zapiranje zračnega prostora Evropske unije za letala, ki so na kakršen koli način povezana z Rusijo, in prepoved ruskih medijev, ki širijo rusko propagando, kot sta RT in Sputnik ter njune hčerinske družbe. Sankcije medtem napoveduje tudi Belorusiji.

EU sprejela prvi sveženj sankcij proti Rusiji

23. 02. 2022 06.06

EU je uradno sprejela prvi sveženj sankcij proti Rusiji zaradi priznanja neodvisnosti separatistov v Lugansku in Donecku na vzhodu Ukrajine ter napotitve vojaških sil na to območje. Vključuje sankcije proti osebam ter podjetjem in bankam ter omejitev trgovine z omenjenima območjema in dostopa ruskih oblasti do evropskih finančnih trgov. Kijev bo medtem obiskalo več visokih politikov iz članic EU. Poleg EU sta sankcije proti RusijI že sprejela tudi ZDA in Združeno kraljestvo, prav tako pa tudi Kanada, Japonska, Nova Zelandija in Avstralija. Slednja je uradu za imigracije naročila, naj prednostno obravnavajo prošnje Ukrajincev za vizume. Rusija pa je napovedala, da se bo na najnovejše sankcije ZDA ostro odzvala.

Politika spreminjala odločitve stroke, Krek vztraja, da na NIJZ politike ni bilo

21. 02. 2022 07.31

Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek se vse od svojega imenovanja na ta položaj kmalu po nastopu vlade Janeza Janše sooča s številnimi kritikami zaradi svojega javnega nastopanja in nekaterih kontroverznih izjav. Najprej je razburila projekcija o 90.000 mrtvih zaradi covida-19, nato opozarjanje, da je omikron petkrat hujši od ostalih različic virusa, in dvomi o poročilih Eme glede učinkovitosti poživitvenih doz. Prvi mož NIJZ pa je deležen zlasti očitkov, da njegovo delo ni strokovno, temveč politično motivirano. Krek trdi nasprotno – pravi, da sam v nasprotju s predhodniki na položaj ni prišel iz politike.

Soseska Novo Brdo: iščejo najemnike, štirisobna stanovanja do 972 evrov mesečno

16. 02. 2022 12.51

Stanovanjski sklad RS začenja sprejemati prijave za najem stanovanj v novozgrajeni soseski Novo Brdo v Ljubljani. Interesenti se lahko prijavijo od 17. februarja do 11. marca, prvi izbor bo predvidoma 7. aprila. Najemnine bodo izračunane po novi metodologiji, znašale bodo od 8,50 evra na kvadratni meter, kar pomeni od 322 evrov za enosobno do 972 evrov za štirisobno stanovanje mesečno.

Velik preboj na slovenski fakulteti: inovativna naprava za zmanjšanje količine odpadnega blata

13. 02. 2022 07.15

Na ljubljanski Fakulteti za strojništvo so pod vodstvom prof. dr. Matevža Dularja zagrizli v smrdeč, predvsem pa izredno pereč okoljski problem. Izumili so napravo, ki bo učinkovito zmanjšala končno količino odpadnega blata v čistilnih napravah, pri tem pa bo nastajalo tudi trajnostno gorivo. Tehnologijo, razvito na slovenskih tleh, bo po predvidevanjih v letu in pol že mogoče ponuditi na trgu. Trenutno še pilotni projekt poteka na štirih čistilnih napravah v Sloveniji in celo v grški prestolnici.

Vse daljše madžarske medijske lovke: ne gre za dobiček, ampak za politični in ideološki vpliv

11. 02. 2022 17.12

Madžarski medijski model svojo podobo vse bolj dobiva tudi v Sloveniji in celo na regionalni ravni, ugotavlja Mednarodni inštitut za tisk (IPI), ki je objavil poročilo o vlaganju madžarskega kapitala v tuje medije. Pripravili so ga v sodelovanju z regionalnimi medijskimi strokovnjaki in preiskovalnimi novinarji.

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije

11. 02. 2022 06.01

V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

STA lani kljub zahtevnemu letu poslovno končala v zelenih številkah

10. 02. 2022 12.44

Direktor Slovenske tiskovne agencije (STA) Igor Kadunc in odgovorni urednik STA Aljoša Rehar sta spregovorila o izzivih minulega in aktualnega leta. Oba sta izpostavila, da je bilo minulo leto zahtevno, a je STA kljub temu uspela ohraniti raven produkcije in leto poslovno končala v zelenih številkah, tudi s pomočjo donacij.

'Trenutna konjunktura zakriva strukturno slabšanje javnih financ'

09. 02. 2022 17.02

Trenutna močna gospodarska konjunktura po oceni fiskalnega sveta zakriva slabšanje strukturnega položaja javnih financ. V koronski krizi sprejeti ukrepi strukturne narave, ki niso povezani z epidemijo covida-19, bodo stanje javnih financ v prihodnosti slabšali za 2,2 odstotka BDP na leto, opozarja fiskalni svet. Tudi sprejeti in morebitni dodatni ukrepi, ki bi ob odsotnosti reform vodili v povečanje porabe, vzdržnost financiranja pokojninske in zdravstvene blagajne ogrožajo že na kratek rok, dodajajo v fiskalnem svetu.

Fajonova: SD se je pripravljena umakniti iz javnega servisa

07. 02. 2022 21.05

Na strokovnem posvetu Socialnih demokratov so poznavalci področij medijev in kulture kot izjemno problematične izpostavili posege aktualne oblasti v neodvisnost teh dveh področij ter tudi v civilno družbo. Politika se mora po njihovem mnenju zavezati, da se takšno lomastenje po teh segmentih družbe ne bo nikdar več ponovilo. Na vprašane, ali se je SD kot stranka pripravljena umakniti iz javnega servisa, je Tanja Fajon zagotovila, da so se. Nekdanji novinar Boris Bergant je tako ob tem pozval, naj se to zapiše tudi v koalicijsko pogodbo.

'Po udeležbi na Golobovi tribuni se ne morem otresti občutka, kot da mi sledijo'

05. 02. 2022 10.13

Da bi moral odstopiti, ker se je udeležil javne tribune, ki jo je organiziral Robert Golob. Da je z revizijo nabave zaščitne opreme pomagal opoziciji. Da je na račun Fife mastno služil. Da je spolitiziral funkcijo predsednika Računskega sodišča. To je samo nekaj očitkov vladajočih prvemu revizorju v državi Tomažu Veselu, ki se mu izteka devetletni mandat predsednika računskega sodišča. Vse od nastajanja poročila o nabavi zaščitne opreme, še posebej po udeležbi na tribuni Roberta Goloba, pa glavno vprašanje: Ali bo šel v politiko? Tomaž Vesel pozna finančne tokove v državi do obisti in pravi, da bi se po tridesetih letih samostojnosti morali od osamosvojiteljev posloviti na eleganten, kulturen način. Njihovo idejo osamosvajanja pa vliti v bron.

Hojs proti predlogu možnosti finančne pomoči namesto sprejema migrantov

03. 02. 2022 20.41

Notranji ministri EU so na neformalnem zasedanju v Lillu podprli francoska predloga za vzpostavitev schengenskega sveta za okrepitev političnega vidika upravljanja tega območja in postopno sprejemanje migracijskega pakta. Ima pa načrt tudi svoje nasprotnike. Med njimi slovenskega notranjega ministra Aleša Hojsa, ki je izrazil nasprotovanje, da bi članice EU, ki ne želijo sprejeti migrantov v okviru sistema premeščanja, prispevale finančno pomoč. Hojs namreč želi ovrednotenje pojma solidarnosti.

'Imamo nadzor, lahko počnemo, kar želimo'

03. 02. 2022 18.13

Premalo pozornosti posvečamo nečemu, kar ima možnost, da ohromi ukrajinsko kritično infrastrukturo in je lahko enako uničujoče kot vojaška invazija. Gre za sofisticirano orožje agresije. To o ruskih kibernetskih napadih na Ukrajino pravita Volodimir Tkač, izredni profesor na kijevskem politehničnem inštitutu Igor Sikorski, ki poučuje tudi na Švedskem in Oleksandra Čekanovska, strokovnjakinja za informacijsko varnost in vodja analitične skupine za hibridno vojno v ukrajinskem kriznem medijskem centru. 

DZ zavrnil predlog zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma

02. 02. 2022 16.08

Poslanci so na seji v DZ glasovali o predlogu novega zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma. Predlog so zavrnili z 51 glasovi proti in 31 za. Proti je glasoval tudi del koalicije (Konkretno), predloga pa tudi niso podprli v strankah DeSUS in SNS. Opozicija je sicer že pred glasovanjem napovedala, da bo ob morebitni potrditvi zakona vložila zahtevo za presojo ustavnosti. Po njihovem prepričanju bi koalicija s sprejetjem zakona omogočila prevelik poseg v varstvo osebnih podatkov in preširoka pooblastila v inšpekcijskem postopku. Nekdanji direktor urada za preprečevanje korupcije in pranje denarja, Klaudijo Stroligo, pa opozarja, da gre za "mini državni udar".