financiranja

Objavljen predlog resolucije o vladavini prava: 'Ozračje sovražnosti in globoke polarizacije'
11. 12. 2021 16.07
Predlog resolucije o vladavini prava v Sloveniji, ki so ga vložile štiri politične skupine v Evropskem parlamentu – socialdemokrati, liberalci, zeleni in levica – so tudi javno objavili. Evropski poslanci bodo o resoluciji, v kateri se izraža velika zaskrbljenost zaradi globoke polarizacije v državi, glasovali v četrtek.

Osnutek resolucije Evropskega parlamenta: zaskrbljeni nad globoko polarizacijo v Sloveniji
10. 12. 2021 15.21
Štiri politične skupine v Evropskem parlamentu – socialdemokrati, liberalci, zeleni in levica – so vložile resolucijo o vladavini prava v Sloveniji, o kateri bodo evropski poslanci glasovali v četrtek. Kot že pred tem v poročilu parlamentarnega odbora se tudi v osnutku resolucije izraža velika zaskrbljenost zaradi globoke polarizacije v državi. Parlament izpostavlja tudi, da morajo vplivne javne osebnosti in politiki voditi z zgledom ter zagotoviti spoštljivo in civilizirano javno razpravo, brez ustrahovanja, napadov, žaljenja in nadlegovanja.

DZ na redni seji o usodi Vizjaka in Hojsa, o protikoronskem zakonu na izredni seji
10. 12. 2021 13.23
DZ se bo prihodnji teden sestal na redni seji, na kateri bo med drugim odločal o usodi okoljskega ministra Andreja Vizjaka in notranjega ministra Aleša Hojsa. Pred koncem leta bo DZ predvidoma zasedal še na izredni seji, na kateri bodo poslanci obravnavali tudi predlog desetega protikoronskega zakona.

Zakon o dolgotrajni oskrbi sprejet, Poklukar: To je zgodovinski trenutek
09. 12. 2021 13.33
DZ je s 44 glasovi za in 42 proti sprejel zakon o dolgotrajni oskrbi, s katerim se po približno 20 letih prizadevanj to področje sistemsko ureja. Določa niz ukrepov, namenjenih polnoletnim osebam, ki so trajno odvisne od pomoči drugega in potrebujejo pomoč pri osnovnih in podpornih vsakodnevnih opravilih. Sistem zajema institucionalno oskrbo, oskrbo na domu, oskrbovalca družinskega člana in denarni prejemek. V vse oblike oskrbe, razen institucionalne, je vključena pravica do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti ter e-oskrba.

Nov vladni projekt za nagrajevanje timov ambulant družinske medicine
09. 12. 2021 18.31
Vlada je odločila o spornih vprašanjih v zvezi z aneksom k splošnemu dogovoru v zdravstvu za letos. Kot so zapisali, je bistveni poudarek aneksa urejanje razmer na primarni ravni, njegovi skupni finančni učinki za letošnje leto znašajo 24,8 milijona evrov, v prihodnjem letu pa 55 milijonov evrov. Uvajajo tudi posebni vladni projekt, s katerim nagrajujejo time družinske medicine in otroških in šolskih dispanzerjev, ki imajo opredeljenih več zavarovancev, kot je meja.

Levica: Novega prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje ne bo
09. 12. 2021 15.40
Vse stranke državnega zbora so napovedale, da bodo podprle amandma Levice, s katerim se črta 142. člen predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi. Kot so sporočili iz Levice, je vlada s členom namreč nameravala na skrivaj in pritlehno vnesti nov prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje.

Resen položaj na Cipru: 'Balkanske poti so še zelo žive'
09. 12. 2021 12.33
Migracijske razmere na meji EU z Belorusijo se umirjajo, a osredotočiti se je treba na druga žarišča, na primer zelo resen je položaj na Cipru, je v Bruslju dejal notranji minister Aleš Hojs. Notranji ministri EU danes med drugim razpravljajo o izkoriščanju migrantov v politične namene oziroma o migracijah kot orodju za hibridne napade. Minister Hojs je optimističen tudi glede tega, da bodo notranji ministri EU v Bruslju sprejeli sklepe glede pripravljenosti Hrvaške na vstop v schengen.

Hojs pogodbe Madžarov z nekaterimi medijih primerjal s pogodbo za dobavo betona
08. 12. 2021 20.00
Pred preiskovalno komisijo o ugotavljanju nezakonitega financiranja stranke SDS pa je v torek pričal notranji minister Aleš Hojs, tokrat v vlogi nekdanjega direktorja in nadzornika televizije Nova24. Opozicijske poslance je zanimalo, od kod interes madžarskih podjetji za financiranje majhne slovenske televizije. Hojs pa je pojasnjeval, da so Madžari zakonito zakupovali oglasni prostor na televiziji, ki jo je primerjal z ameriško televizijsko mrežo Fox news.

Hojs o domnevnem pranju denarja ne ve nič, Novo24TV primerjal s Fox News
07. 12. 2021 12.33
Pred preiskovalno komisijo DZ o ugotavljanju domnevnega pranja denarja v NKBM, nezakonitega financiranja SDS in njene kampanje za volitve v DZ leta 2018 je stopilo več prič. Med njimi tudi minister za notranje zadeve Aleš Hojs in izvršni direktor Nove24TV Boris Tomašič. Kot prvi je pred komisijo stopil nekdanji generalni sekretar vlade Božo Predalič, ki je razkritja o domnevnem financiranju medijev blizu SDS označil za lov na čarovnice. Tomašič pa je poudaril, da je bila ustanovitev Nova24TV eden od finančno najbolj transparentnih medijskih projektov v Sloveniji.

Sumljivo financiranje: ne le štiri, SDS naj bi od Madžarov prejel 12 milijonov evrov
06. 12. 2021 17.17
V torek in sredo bo parlamentarna preiskovalna komisija, ki se ukvarja z domnevno nezakonitim financiranjem SDS, zaslišala več prič in skušala ugotoviti, od kje stranka Janeza Janše dobiva denar za volilne kampanje in delovanje. Poročali smo že, da naj bi SDS z Madžarskega prejel štiri milijone evrov, novi dokumenti pa naj bi dokazovali, da je znesek še nekajkrat višji.

Gospodarstvo želi državno pomoč zaradi višjih cen energentov
06. 12. 2021 15.39
Gospodarstvo je talec višjih stroškov energentov, žrtev pa so sredstva za razvoj in investicije, opozarjajo na Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so pripravili predlog sheme za državno pomoč podjetjem, zlati energetsko intenzivnim. Pričakujejo čim hitrejši odziv države, da bi podjetja lahko premostila trenutne razmere.

Sporni predlog novele zakona: 'Predlagatelji namer po politizaciji šole niti ne skrivajo'
03. 12. 2021 09.23
Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je obravnaval predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja. Predlogu nasprotuje pedagoška stroka, saj naj bi pri imenovanju ravnateljev šol in vrtcev več vpliva imela politika namesto zaposlenih. Ocena stanja v predlogu je žal lepljenka političnih floskul in iz konteksta iztrganih ocen, poudarjajo na ljubljanski filozofski fakulteti: "Predlagatelji svojih namer po krhanju strokovnosti in politizaciji šole niti ne skrivajo. Spremembe, ki jih želijo uveljaviti, so zato zelo škodljive."

Je usoda Termoelektrarne Šoštanj in rudnika zapečatena z letom 2033?
01. 12. 2021 06.00
Tretjino slovenske elektrike z uporabo premoga proizvede Termoelektrarna Šoštanj oziroma Teš. Tisti Teš, ki je postal sinonim za korupcijo zaradi netransparentne gradnje šestega bloka, prežete s hišnimi preiskavami. Za šesti blok smo plačali 1,4 milijarde evrov, pet let kasneje pa se dogovarjamo o opustitvi rabe premoga zaradi podnebnih zavez, zaprtja rudnika in posledično tudi termoelektrarne. Ogroženih pa je 1.400 delovnih mest.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom
30. 11. 2021 06.00
V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Vlada s prerazporeditvami v letošnjem proračunu
29. 11. 2021 20.46
Vlada je na dopisni seji na predlog ministrstva za finance prerazporedila sredstva državnega proračuna. Največ ali 96 milijonov evrov je vrnila ministrstvu delo za financiranje, ki ga je to začasno zagotovilo znotraj svojega finančnega načrta za pokritje interventnega ukrepa začasno čakanje na delo.

'Začetni entuziazem je šel mimo. Sedaj smo prepuščeni sami sebi'
27. 11. 2021 07.00
11 mesecev je minilo od uničujočega potresa, ki je na kolena spravil Petrinjo in razdejal okoliške vasi. Po začetnem entuziazmu, ko so mesto preplavili prostovoljci z vseh koncev in krajev Hrvaške, je danes Petrinja pozabljena, prazna, utrujena, besna in obupana. Vanjo naj bi se steklo več sto milijonov evrov donacij ter nepregledne tone gradbenega materiala. A skoraj leto dni kasneje denarja in gradbenega materiala "čudežno" ni več. Obnovljenih je bilo le nekaj dimnikov, središče mesta je še vedno razsuto, domovi v slabem stanju, na stotine ljudi živi v bivalnih kontejnerjih, zima pa je pred vrati. Ljudje odhajajo, v tistih, ki so ostali, pa tlita brezup in jeza. V okoliških vaseh je še huje.

Ogorčenje režiserjev nad zavlačevanjem prenove Drame
26. 11. 2021 16.08
V Društvu gledaliških režiserjev po odstopu Igorja Samoborja poudarjajo, da je ljubljanska Drama osrednja slovenska gledališka institucija, zato z ogorčenjem spremljajo zavlačevanje prenove. Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) ter Sindikalna konferenca kulturnih organizacij SVIZ pa sta ministra za kulturo Vaska Simonitija pozvala, da se imenovanje novega ravnatelja izpelje transparentno in v prid tam zaposlenim.

Simoniti zavrnili očitke, Samobor: Večina ministrov se vsaj formalno trudi spoštovati svoj resor
25. 11. 2021 07.15
Minister za kulturo Vasko Simoniti je v povezavi z odstopom Igorja Samoborja z mesta ravnatelja SNG Drama Ljubljana dejal, da do njega nima osebnih zamer. Prav tako je zagotovil, da se bo postopek obnove zgradbe nadaljeval. Za obnovo bi po novem osnutku programa za kulturo namenili 21 milijonov evrov, polovico manj, kot je bilo predvideno sprva. Samobor je ob odstopu ministrstvu očital, da zavlačuje z obnovo, ministru pa, da je njegov odklonilen odnos do problema zasebne narave. Samobor v odgovoru ministru Simonitiju očital pomanjkanje argumentacije. Ministrovo namigovanje, da naj bi odstopil zaradi revizije, je medtem označil za "smešno in populistično".

Po zahtevnem letu za novinarstvo znani dobitniki letošnjih Čuvajev
25. 11. 2021 10.05
Društvo novinarjev Slovenije je razglasilo letošnje prejemnike novinarskih nagrad Čuvaj/Watchdog. Nagrado za življenjski prispevek k razvoju slovenskega novinarstva je porota namenila novinarki Večera Gloriji Lorenci. Čuvaja za izstopajoč novinarski dosežek je prejelo uredništvo Slovenske tiskovne agencije. Med prejemniki so tudi novinarka Televizije Slovenija Ksenija Horvat, novinar Dela Peter Žerjavič in novinarka Večera Ana Lah. Porota sicer ugotavlja, da je slovensko novinarstvo kljub zahtevnemu letu ostalo ustvarjalno, odgovorno, profesionalno in etično.

Banka skupaj s podjetniki ustvarja številne zgodbe o …
25. 11. 2021 00.15
SID banka, slovenska spodbujevalna, razvojna in izvozna banka, ki izvaja finančne in zavarovalne storitve, skupaj s podjetniki ustvarja številne uspešne zgodbe slovenskih podjetij.

Komisar Reynders obžaluje nenadno zmanjšanje slovenskega proračuna za pravosodje
24. 11. 2021 07.35
Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljal o temeljnih pravicah in vladavini prava v Sloveniji. Poudarek je bil na imenovanju evropskih delegiranih tožilcev v okviru evropskega javnega tožilstva. Evropski komisar za pravosodje Reynders je izrazil obžalovanje zaradi nenadnega zmanjšanja proračuna za pravosodni sistem. Izrazil pa je zadovoljstvo glede imenovanja slovenskih evropskih delegiranih tožilcev.

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi prestal tudi drugo obravnavo
24. 11. 2021 07.13
Kljub številnim pomislekom, ki jih je na izredni seji o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi izrazil del opozicije, največ pomanjkljivosti so ob tem izpostavili na področju financiranja, je predlog prestal tudi svojo drugo obravnavo. Od 79 navzočih poslancev jih je za predlog zakona glasovalo kar 64, proti pa so bili le štirje. S tem so sprejeli vsa koalicijska dopolnila, dopolnila, ki so jih pripravili v Levici, v SD in SAB ter v LMŠ, pa so zavrnili.

Zakon o dolgotrajni oskrbi opozicija označila za neučinkovit in neizvedljiv
23. 11. 2021 15.57
Na sredini izredni seji parlamenta bo potekala obravnava dopolnjenega zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga nujno potrebujemo, saj so potrebne konkretne spremembe ureditve in financiranja tega področja. A v opoziciji opozarjajo, da ni bilo javne razprave, prav tako so končno različico predloga poslanci prejeli manj kot 24 ur pred obravnavo v DZ. Hkrati zakon označujejo za neučinkovit, pomanjkljiv in v praksi neizvedljiv.

Tožilstvo Jankoviću v zadevi Stožice očita zlorabo položaja
23. 11. 2021 07.16
Tožilstvo ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću v primeru Stožice očita zlorabo uradnega položaja za pridobitev financiranja športno-trgovskega centra, soobtoženim pa pomoč pri tem kaznivem dejanju. Obtoženi krivdo zanikajo. Obravnava se bo nadaljevala 14. decembra.

Svetina opozoril na prepočasno prilagajanje okolja in storitev invalidom
20. 11. 2021 22.01
Slovenija je po oceni ministrstva za delo ena dejavnejših držav na področju uresničevanja pravic invalidov in kot predsedujoča Svetu EU odločno podpira udeležbo invalidov v vseh vidikih družbe v EU. A varuh človekovih pravic Peter Svetina meni, da je enakopravno vključevanje invalidov in ustvarjanje vključujočega okolja pri nas prepočasno.

Državna sekretarka: Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi ne ukinja obstoječih pravic
20. 11. 2021 21.05
Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi ne ukinja obstoječih pravic, ampak uvaja primerljive pravice za primerljive potrebe, je na seji odbora DZ za zdravstvo dejala Alenka Forte z ministrstva za zdravje. Odbor se je zatem seznanjal s pripombami strokovne in zainteresirane javnosti, zdaj pa je prešel na obravnavo številnih dopolnil.

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice
20. 11. 2021 07.00
Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

Druga neuspešna interpelacija šolske ministrice. Kustečeva ostaja
20. 11. 2021 00.23
Več kot 14-urna burna razprava o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec opoziciji ni prinesla želenega rezultata. Za interpelacijo je glasovalo 42 poslancev, proti pa 39. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti vsaj 46 poslancev. Kustečeva tako še naprej ostaja na ministrskem stolčku.

Interpelacija Simone Kustec: 'Ko smo jo najbolj potrebovali, je bila odsotna'
19. 11. 2021 06.24
DZ bo predvidoma nekaj več kot 15 ur razpravljal o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Poslanec Levice Matej T. Vatovec je v uvodu v razpravo, ki se je začela ob 10. uri, dejal, da ministrico interpelirajo, ker ni izpolnila pričakovanj deležnikov v šolstvu, predvsem v času epidemije. To področje se zanemarja, ministrica pa se jasno in glasno ne zavzame za svoj resor, je poudaril. Ministrica Simona Kustec očitke zavrača. In čeprav je opozicija prepričana, da gre za eno najslabših ministric za šolstvo v zgodovini Slovenije, pa v koaliciji ravno nasprotno. "Lahko bi rekli tudi, da gre za neko novo Marijo Terezijo v slovenskem šolskem sistemu," pravi Franc Breznik.

Vlada uvaja povračilo škode za stranske učinke po cepljenju: kakšni so zneski?
19. 11. 2021 16.39
Vlada predlaga povračilo škode tistim, ki jim je zaradi cepljenja proti covidu-19 nastala škoda na zdravju. "Uvedba odškodninske odgovornosti in sistema odškodnin brez krivde je ključna pri ohranjanju zaupanja v varnost in kakovost cepiv in zagotavljanju učinkovitega in celovitega izvajanja nacionalnega programa cepljenja," je dejal Janez Poklukar.