fizike

Razkrite zgodbe druge peterice finalistov razpisa Mladi upi 2019
22. 11. 2019 11.11
Potem ko smo vam podrobneje predstavili prvih pet finalistov projekta Mladi upi 2019, je na vrsti druga peterica izjemno talentiranih posameznic in posameznikov, ki v svoji panogi izstopajo z izjemnimi dosežki. Kajakašica in kanuistka na divjih vodah, fizik in programer, pianist, deskar na snegu in športna plezalka so mladi upi tega tedna, katerih navdihujoče zgodbe si lahko ogledate na spodnjih povezavah.

Razvozlali najstarejši kuharski recept na svetu
16. 11. 2019 07.00
Skupina mednarodnih učenjakov, ki se ukvarjajo s proučevanjem zgodovine kulinarike, kemično sestavo hrane in klinopisom, se je lotila posebnega projekta – poustvarjanja jedi z najstarejših znanih kuharskih receptov.

'Oviratlonka' Rea Kolbl slavila na zahtevni progi v ledenem Äreju
10. 11. 2019 21.31
Slovenska ultratekačica in tekmovalka v tekih z ovirami najvišjega svetovnega ranga Rea Kolbl je zmagala Spartan Ultra World Championship v švedskem Äreju, ki sodi med najtežje proge te serije.

'Ko prideš do bombe, se čas ustavi'
09. 11. 2019 11.07
"Popolnoma se predaš delu. Komunikacija poteka samo s pogledi, vsak ve, kaj mora narediti. V mislih imaš samo to, da je vse v redu in da se bo vse dobro izšlo." Tako ključne trenutke svojega dela opisuje Sašo Turnšek, eden od pirotehnikov, ki je onesposobil mariborski bombi. Že od majhnih nog ga je privlačilo tisto, česar ni smel, na fakulteti pa ga je bolj kot gradnja zanimalo rušenje stavb.

Pustila je doktorski študij fizike, zdaj je nepremagljiva pri gorskem teku
29. 10. 2019 12.44
Ljubljančanka Rea Kolbl je ultra gorska športnica, ki živi od tega, da teče. V Ameriki. Je tudi znanstvenica, naredila je magisterij iz fizike na prestižnem Stanfordu. Vsako leto pride domov na obisk, zato smo jo obiskali med treningom. Dopoldne večurni tek, popoldne vaje za moč zgornjega dela telesa, pohodi ali gorsko kolesarjenje.

Napredno zdravljenje raka
22. 10. 2019 09.12
Protonska terapija ponuja nov način zdravljenja raka, ki je trenutno na voljo le v tujini, predvsem na Japonskem in v ZDA. Nam najbližja protonska centra sta v Italiji in Avstriji. Za razliko od konvencionalnega obsevanja, protonska terapija povzroča znatno manj stranskih učinkov - predvsem dolgoročno. Zdravniki na protonsko obsevanje zato največkrat napotijo otroke, ki imajo specifične oblike tumorjev na težko dosegljivih mestih in jih ni mogoče kirurško odstraniti.

'Njihova pot je bolj ali manj zapečatena, kljub njihovim sposobnostim'
18. 10. 2019 06.00
Slovenska šola in družbena neenakost. Zdi se, da imajo vsi otroci enake možnosti. Pa jih imajo res? Ne. Že ko se otrok v Sloveniji rodi, lahko zgolj na podlagi socio-ekonomskega statusa njegove družine napovemo, kakšne ocene bo imel, celo kakšno srednjo šolo bo končal, ne glede na to, kako sposoben je.

Nobelova nagrada za ekonomijo drugi ženski prejemnici v zgodovini
14. 10. 2019 13.29
Nobelovo nagrado za ekonomijo za leto 2019 bodo prejeli Abhijit Banerjee, Esther Duflo in Michael Kremer za delo na področju boja proti revščini, je objavila Kraljeva švedska akademija znanosti. Duflova je šele druga ženska prejemnica v 50-letni zgodovini podeljevanja te nagrade.

Letošnja Nobelova nagrada za fiziko za prispevek k razumevanju razvoja vesolja in mesta Zemlje v njem
08. 10. 2019 11.58
Letošnjo Nobelovo nagrado za fiziko prejmejo Američan James Peebles ter Švicarja Michel Mayor in Didier Queloz za prispevek k razumevanju razvoja vesolja in mesta Zemlje v njem.

'Globalni svet je na razpolago vsem, od kod prihajaš, ni pomembno'
03. 10. 2019 13.00
Slovenija ima veliko talenta, inovativnih idej in dober izobraževalni sistem, so se strinjali sogovorniki na razvojni konferenci. Da dandanes ni pomembno, od kod prihajaš, pomembna je ideja, odraščanje v manjšem kraju pa ima tudi veliko prednosti, pa je poudarila Biljana Weber.

'Znanstvenika ne ženejo nagrade, ampak vprašanja, na katera ne vemo odgovorov'
22. 09. 2019 07.00
Prof. dr. Uroš Seljak – eden vodilnih svetovnih kozmologov – s pomočjo kozmoloških opazovanj, gledanjem globoko v preteklost, do 300 tisoč let po velikem poku, odstira temeljne značilnosti našega vesolja. Išče torej odgovore na vprašanja, kako se je vesolje rodilo, zakaj je takšno, kot je, kakšna usoda ga čaka, kako bo umrlo?

Iščemo Mlade upe 2019: mladi športniki, parašportniki, umetniki in znanstveniki – prijavite se!
20. 09. 2019 15.12
V nedeljo 22. septembra bomo na svoj račun prišli vsi ljubitelji dobre zabave in glasbe, saj se na POP TV vrača priljubljena oddaja Znan obraz ima svoj glas. Tudi tokrat pa ne bodo zasijali le tekmovalci, pač pa boste priložnost, da pokažete svoj talent, dobili tudi perspektivni mladi umetniki, športniki, parašportniki in znanstveniki. Da bi svoj talent lahko razvijali še naprej, pa vam bo zagotovo še kako prav prišla finančna pomoč, zato vas Zavarovalnica Trigav in njen zavod Vse bo v redu vabita k sodelovanju pri že sedmi generaciji Mladih upov!

Požar na ladji: preklicali iskanje pogrešanih, najverjetneje umrlo vseh 33 potnikov
04. 09. 2019 18.47
Požar, ki je ob obali Kalifornije zajel ladjo, je najverjetneje terjal 34 smrtnih žrtev - vseh 33 potnikov in enega člana posadke. V javnost medtem prihajajo ime umrlih - med njimi naj bi bilo pet članov iste družine, ki so na ladji praznovali očetov rojstni dan, pa morska biologinja, učitelj fizike in več študentov pacifiškega kolegija.

Na čelu Telekoma Slovenije odslej Matjaž Merkan
27. 08. 2019 17.49
Ena najpomembnejših državnih družb, Telekom Slovenije, ima po štirih mesecih spet predsednika uprave. Nadzorni svet se je le tri dni pred skupščino, na kateri bodo imenovali dva nova nadzornika, odločil, da novega šefa imenuje v obstoječi sestavi. V ožjem izboru so bili trije kandidati, predsednik uprave pa je postal Matjaž Merkan.

Predsednik uprave Telekoma naj bi postal Matjaž Merkan
14. 08. 2019 19.44
Prihajajo kadrovske spremembe v Telekomu, enem največjih podjetij v državni lasti, ki je od spomladanskega odhoda predsednika uprave Rudija Skobeta brez pravega šefa. To naj bi se spremenilo še pred imenovanjem dveh novih nadzornikov na skupščini konec meseca. Po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah, bo mesto predsednika uprave Telekoma zasedel Matjaž Merkan.

Narava in elektrika: 'odreči se bomo morali ugodnostim, kot so klime in avtomobili'
27. 07. 2019 08.00
EK si razogljičenja družbe ne predstavlja brez jedrske energije, medtem ko okoljevarstvene organizacije opozarjajo, da ta s seboj prinaša mnoga tveganja. Rešitev vidijo predvsem v zmanjšanju porabe električne energije. A čemu bi se morali odreči, da bi nam uspelo drastično zmanjšati porabo električne energije, ki narašča, in kako narava vpliva na možnosti proizvodnje električne energije z obnovljivimi viri?

Jedrski reaktor pri Ljubljani, ki se ga 'ne da spraviti ob živce'
18. 07. 2019 14.04
31. maja 1966 ob 14.15 je stekla prva nadzorovana verižna reakcija cepitve jeder na ozemlju današnje Slovenije. Takrat je začel delovati šolski in raziskovalni reaktor Triga Mark II. Reaktor uporabljajo pri osnovnih raziskavah, hkrati pa reaktorski center inštituta odigra ključno vlogo pri pripravi kadrov za jedrsko elektrarno v Krškem.

Odkrili zvrst snovi, ki je ni moč razumeti z obstoječo fiziko
15. 07. 2019 11.18
Slovenski raziskovalci so odkrili povsem novo zvrst snovi, ki je ni možno razumeti z obstoječo fiziko. Gre za odkritje povsem nove oblike materije, saj za osnovne delce tovrstni pojavi še niso bili znani. O odkritju poroča tudi znanstvena revija Nature Materials.

Astronavt slovenskih korenin se rad vrača v Slovenijo
11. 06. 2019 06.00
Svetovno priznani strokovnjak in nekdanji astronavt slovenskih korenin Ronald Šega je napolnil največjo predavalnico na ljubljanski strojni fakulteti in s svojim predavanjem popeljal zbrane navdušence v orbito. Za nekaj trenutkov smo se z njim popeljali na sedaj že pokojno vesoljsko postajo Mir, kamor je odpotoval kar dvakrat. Je pa Šega med tokratnim obiskom Sloveniji napovedal svetlo prihodnost. Tudi glede raziskovanja vesolja.

Popoln posnetek: Fotogenični Bruce, ki ne mara fotografiranja
02. 06. 2019 10.49
Kanadski amaterski fotograf je pred dnevi v objektiv ujel trenutek, ki pove več kot 1000 besed. V pravem trenutku in iz pravega kota je ujel beloglavega orla, ki je nizko drsel nad vodo in letel proti njemu.

Slovenski poznavalec francoske kulture: Ranjeno je človeško srce
16. 04. 2019 10.59
Notre-Dame je simbol lepote, v kateri se vsi prepoznamo, verni in neverni. Je več kot neki trgovski center, ki je simbol bančništva. Ko gori trgovski center, gori človeški ponos, v tem primeru pa je ranjeno človeško srce, pravi filozof in teolog Kovač.

Kaj je v črni luknji?
13. 04. 2019 07.00
Toliko kot navdušuje, tudi buri duhove: nedavno prvič fotografirana črna luknja. Njen premer je ogromen - znaša neverjetnih 10 milijard kilometrov, kar je večje od našega celotnega osončja. A kaj ta 'pošastni vesoljski pojav', ki mu nič ne more uiti, pravzaprav sploh je? In kaj njegova prva fotografija pomeni za znanost in za človeštvo?

Tokrat se bodo morali soočiti z akvarijem, polnim morske hrane
04. 04. 2019 13.40
Prva kuharska bitka je za nami. Že to nedeljo bodo kuhalnice zavihteli drugi štirje mladi kuharji. Spoznajte, kdo so Petra, Miha, Sara in Tevž. Kdo se bo bolje izkazal v izzivu? Kdo bo pripravil boljši krožnik?

Real s 500 milijoni po 'galaktike': Hazarda, Mbappeja in Pogbaja
28. 03. 2019 08.45
V Franciji še naprej podrobno spremljajo prve korake Zinedina Zidana po povratku na klop madridskega Reala. Špekulacije o poletnih odmevnih okrepitvah se pojavljajo iz dneva v dan, vse bolj jasno pa je, da bo nekdanji vezist francoske reprezentance in belega baleta na stadion Santiaga Bernabeua lahko pripeljal več kot enega "galaktika".

Najprestižnejša nagrada s področja matematike prvič v roke ženski
19. 03. 2019 21.52
Prejemnica najbolj prestižne nagrade s področja matematike je 76-letna Karen Uhlenbeck, matematičarka in profesorica z Univerze v Teksasu. Nagrada, ki je bila zasnovana po vzoru Nobelovih nagrad, ki jih za odmevne dosežke na področju matematike sicer ne podeljujejo, je vredna približno 616 tisoč evrov.

Padel nov svetovni rekord, številu pi dodanih novih skoraj devet bilijonov cifer
14. 03. 2019 15.33
Uslužbenki Googla, Japonki Emmi Haruka Iwao, je uspel nov veliki podvig. S pomočjo računalnika v oblaku je razkrila novo najdaljšo vrednost famoznega števila pi. Če je bilo doslej znanih 22 bilijonov cifer števila, po novem ta številka znaša 31,4 bilijona.

Vonnova po ponesrečeni vrnitvi razmišlja o hitri upokojitvi: Moje telo mi govori, da ima dovolj
20. 01. 2019 13.55
Ameriška kraljica belih strmin Lindsey Vonn ni bila zadovoljna z nastopi po vrnitvi v tekmovalno karavano. V njeni Cortini d'Ampezzo je bila na smukih na 15. in devetem mestu daleč od zmagovalnih stopničk, superveleslalom pa je končala z odstopom. V ciljno areno je prismučala v solzah. Pod vplivom močnih čustev je omenjala tudi možnost upokojitve.

Lindsey Vonn se vrača: V Cortini je favoritinja Ilka Štuhec
17. 01. 2019 08.30
Ameriška kraljica belih strmin Lindsey Vonn se bo po poškodbi kolena vrnila na tekmovalne proge ta konec tedna v "njeni" Cortini d'Ampezzo, kjer je doslej vpisala ducat zmag. Čeprav je rekorderka po številu zmag na progi Olympia della Tofane, je tokrat status prve favoritinje prepustila slovenski alpski smučarki Ilki Štuhec.

Pot Angele Merkel: od 'Kohlove deklice' do nemške 'Mutti'
07. 12. 2018 08.23
Angela Merkel je prva ženska na čelu nemških krščanskih demokratov in že osmo leto zapored najvplivnejša ženska na svetu. Vodenje največje nemške stranke bo zapustila svojemu nasledniku. Kako si je utrla pot od "moje deklice", kot jo je poimenoval Kohl, do "naše Mutti", kot jo ljubkovalno kličejo Nemci? Kakšna je njena zapuščina in kaj ji očitajo kritiki?

Inženirke v svetu tehnologije vse manj neobičajne
04. 12. 2018 14.24
Izjemne inženirke, ki rušijo tabuje v svetu moških. Ukvarjajo se z robotiko, senzorji, razvojem svetlobnih teles, vodijo gradbišča. Tako zelo so uspešne, da stereotipi o ženskah v svetu tehnike sploh ne obstajajo več.