fizike

Predstava, v kateri navdušuje tudi Darja Zgonc

26. 10. 2018 11.02

Na levem odru v okviru Drama Laboratorija so krstno uprizorili matematično-fizikalni croquis Diracov akord, avtorski projekt režiserja in scenografa Mateja Filipčiča. V njem nastopajo Jožica Avbelj, Boris Cavazza in voditeljica 24UR Darja Zgonc.

Ste človek, ki ima rad lepoto in umetnost, ne razume pa, recimo, kvantne fizike?

23. 10. 2018 20.35

Se spoznate na fiziko, ne pa na umetnost? V Ljubljanski drami si boste lahko ogledali zgodbo o slavnem fiziku, ki združuje gledališče, lepoto, znanost, pritegnila pa je tudi našo novinarsko kolegico.

Nobelova nagrada za ekonomijo Williamu Nordhausu in Paulu Romerju

08. 10. 2018 12.20

Kraljeva švedska akademija je sporočila dobitnike Nobelove nagrade za ekonomijo. Prejela sta jo Američana William Nordhaus in Paul Romer za vključitev vidika podnebnih sprememb in tehnološkega razvoja v ekonomske analize. To je sporočilo, da je trenutno eden temeljnih problemov koncept rasti, ki bi bila vzdržna in trajnostna, je ocenil Bogomir Kovač.

Prejemniki Nobelove nagrade za kemijo predvsem šokirani

03. 10. 2018 12.47

Švedska kraljeva akademija znanosti je podelila letošnjo Nobelovo nagrado za kemijo trem znanstvenikom. Američana Frances H. Arnold in Georgea P. Smitha ter Britanca Gregoryja P. Winterja so nagradili za njihov prispevek k razvoju zelene kemične industrije.

Nastopi Talentov, ki jih niste videli v oddaji

03. 10. 2018 10.57

V končni oddaji Slovenija ima talent na žalost ni prostora za vse, ki so bili izbrani. Četudi jih na malih zaslonih nismo gledali, to še ne pomeni, da si tega ne zaslužijo. Oglejte si štiri nastope, ki so občinstvo in sodnike bolj ali manj navdušili.

Nobelova nagrada za fiziko prvič po 55 letih v roke ženski

02. 10. 2018 12.20

Nobelovo nagrado za fiziko letos prejmejo Američan Arthur Ashkin, Francoz Gerard Mourou in Kanadčanka Donna Strickland za odkritja na področju laserske fizike. Stricklandova je sicer šele tretja ženska v zgodovini podeljevanja Nobelove nagrade za fiziko po Marie Curie in Marii Goeppert Mayer.

Dvojno presenečenje za priljubljeno učiteljico

29. 09. 2018 21.29

Maja je bila do svojih učencev kot druga mama in še danes so ji hvaležni za čudovito popotnico za življenje. Skupaj z ekipo oddaje Dan najlepših sanj so ji zato izpolnili dolgoletno željo, nato so jo razveselili še s svojim prihodom.

Od lesarja do predsednika vlade

25. 09. 2018 10.46

Marjan Šarec ima do 40. leta zanimivo pot, polno preobratov, več poklicev in hobijev. Če je bilo skoraj samoumevno, da bo šel na lesarsko šolo, ker je bil oče mizar, se zdi, da je pozneje presenečal. Najprej da gre z lesarske, kjer je vzcvetel kot imitator, na AGRFT. Nato kot zvezda imitacij, Serpentinšek, ko je bil razprodan za dve leti vnaprej, čez noč v politiko.

'Prepričan sem, da bomo našli življenje zunaj našega Osončja'

08. 09. 2018 14.45

Kaj imajo skupnega Maji, stari Egipčani in mi? Vsi z zanimanjem zremo v nebo, pravi španski astrofizik in eden od vodilnih svetovnih arheoastronomov. Med njegovim obiskom v Ljubljani smo se z njim pogovarjali o starodavnih civilizacijah, zgodovini, prihodnosti in življenju zunaj Zemlje.

Znanstveniki v Cernu prvič opazovali razpad Higgsovega bozona

30. 08. 2018 14.03

Znanstveniki so s pomočjo Cernovega velikega hadronskega trkalnika šest let po odkritju Higgsovega bozona prvič opazovali, kako je ta osnovni delec razpadel na dva miniaturna delca, imenovana kvark b. Gre za nov element v podporo standardnemu modelu fizike delcev.

12-letnik začenja študij biomedicine in fizike

04. 08. 2018 07.00

Kemik, ki bo študiral biomedicino in fiziko. Nič nenavadnega, če ne bi govorili o 12-letniku Carlosu, ki bo čez nekaj dni sedel v študentske klopi. Študija se veseli, a pravi, da je še vedno povsem običajen dvanajstletnik.

'Ni človeka, ki bi bil v tehničnem smislu bolj pomemben za ta svet'

08. 07. 2018 06.40

Naslednji teden je obletnica rojstva velikega izumitelja, genija, enega največjih znanstvenikov v zgodovini. Nikola Tesla se je rodil 10. julija 1856 v majhnem kraju pri Gospiću na Hrvaškem. O njegovem življenju in delu je veliko napisanega, njegove dosežke pozna ves svet.

Yaskawa po pametnega robota k Slovencem

19. 05. 2018 10.00

Japonsko podjetje Yaskawa je s Slovenijo trdno povezana, ne samo, da v Kočevju gradi tovarno robotov, gradbene načrte so že razširili še preden je ta zgrajena. Slovenske roke ne bodo samo sestavljale robotov, slovenska pamet bo te naredila tudi pametne. Ekipa visokotehnološkega podjetja RoboticsX je s svojo programsko rešitvijo navdušila vodilne može korporacije Yaskawa. Naša ekipa je dobila ekskluzivni dostop v zakulisje razvojnega centra v Nemčiji.

Zaživel je poslednji med vojno porušeni simbol Sarajeva

06. 04. 2018 21.35

"Moj življenjski moto se glasi: Vedno lahko dobiš vse, kar si želiš!" pravi podjetnik nizozemskega porekla, ki je prispeval slabe štiri milijone evrov za obnovo kabinske žičnice, ki povezuje središče mesta Sarajevo s planino Trebević in je bila uničena med vojno. Po 26 letih se domačini in turisti tako spet lahko popeljejo na vrh in občudujejo dih jemajoč razgled.

V Veliki Britaniji slovo od Stephena Hawkinga

31. 03. 2018 17.24

V Cambridgeu je potekalo slovo od slovitega britanskega fizika Stephena Hawkinga, ki je umrl pred dvema tednoma v 76. letu starosti. Znanstvenik je bil znan kot ateist. Kljub temu so njegovi otroci Lucy, Robert in Tim za pogrebno slovesnost izbrali cerkev prestižne univerze v Cambridgeu.

Kateri elastomobil je najhitrejši?

24. 03. 2018 18.29

V Ljubljani so rekorde podirali elastomobili - majhna vozila, ki jih poganja le napeta elastika. Osnovnošolci že 15 let tekmujejo v tem, kdo bo sestavil tistega, ki pride dlje. Na prvi pogled je videti kot igra, a v resnici je to učna ura iz fizike, tehnike in znanosti nasploh.

KOMENTAR: O ugledu, poštenju in tistih nekaj evrih

14. 03. 2018 18.14

40.000 učiteljev, učiteljic, profesorjev, vzgojiteljev ... stavka. Predstavljam si, da sedijo v zbornicah ter ob kavi in piškotih razpravljajo o stanju v družbi in usodi svojega poklica. Dogajanje bi zlahka zamenjal za sedmino za ponoči preminulim Stephenom Hawkingom, ki je s svojimi knjigami za moje zanimanje ter razumevanje fizike in vesolja naredil več kot na celoten šolski sistem.

Z drznimi in neobičajnimi idejami je zaznamoval razvoj astrofizike, kozmologije in teoretične fizike

14. 03. 2018 05.03

Umrl je fizik Stephen Hawking. ''Njegove drzne, neobičajne in pogosto prelomne ideje so zaznamovale razvoj astrofizike, kozmologije in teoretične fizike v zadnjih desetletjih,'' je dejal profesor Tomaž Zwitter. ''Med drugim je odkril mehanizem, preko katerega lahko črne luknje izgubljajo maso oz. izhlapevajo in je poimenovan po njem kot Hawkingovo sevanje,'' je dodala profesorica Andreja Gomboc.

Poleg fizike je imel Einstein še eno veliko strast: ženske - poleg žene je imel še kar nekaj ljubic

07. 03. 2018 07.00

Albert Einstein ni bil le sijajen fizik. Poleg tega, da se je v zasebnem življenju rad predajal glasbi in jadranju, je imel še eno veliko strast. Ženske. Bil je dvakrat poročen, priznal je, da je prvo ženo varal z drugo, kar svojo sestrično, ki jo je nato poročil. V zunajzakonskih aferah mu je kratilo čas vsaj deset ljubic, o čemer priča več kot tisoč ljubezenskih pisem.

Hoja po vodi ni nič proti temu, kar zmore RiRi

06. 03. 2018 08.48

Rihanna navdušuje z edinstveno in nadčloveško sposobnostjo: hojo po rešetkah v visokih petah. "To je najbližja stvar Jezusovi hoji po vodi." "Je nezemeljsko bitje, ki lahko ignorira neprikladne zakone fizike, če hoče." "Kako? Jaz se še bosa spotaknem v svoji dnevni sobi!" To je le nekaj komentarjev šokiranih oboževalcev.

Najvišje priznanje za edinega še živečega slovenskega Nobelovca

05. 03. 2018 14.15

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija ASEF je podelila najvišje priznanje za življenjsko delo trenutno edinemu še živečemu slovenskemu Nobelovemu nagrajencu Duncanu Haldanu. Čeprav že vse življenje živi in dela v tujini, zdaj je profesor v ZDA, pa je ponosen na svoje slovenske korenine – njegova mama je bila namreč koroška Slovenka.

Štirikolesni pogon 4MATIC Mercedes-Benz - Pot do popolnega zaupanja

16. 02. 2018 10.43

Zaupanje pomeni nadaljevanje poti, tudi v najtežjih razmerah. Po poti popolnega zaupanja že več kot 30 let pelje Mercedesov štirikolesni pogon 4MATIC.

'Temna snov je zelo drugačna od navadne, o temni energiji pa vemo le to, da ne vemo čisto nič'

11. 02. 2018 09.11

Marušo Bradač je iskanje odgovora na vprašanje, kaj je temna snov, iz rodne Slovenije vodilo do daljne Kalifornije, kjer zdaj predaja svoje znanje študentom na univerzi UC Davis. Poleg temne snovi preučuje tudi najstarejše oziroma najbolj oddaljene galaksije. Pogreša marsikaj slovenskega, vseskozi se, kot je dejala, trudi, da je v stiku s slovenskim jezikom.

'Naša Galaksija bi bila takšna, kot je, pa če Zemlja obstaja ali pa ne. Z vidika vesolja smo nepomembni'

10. 02. 2018 10.42

Pri fiziki v srednji šoli se je v Andreji Gomboc zbudila želja po spoznavanju vesolja. Že pri študiju se je začela spopadati z vprašanji, kaj se zgodi z zvezdami, ki padejo v črno luknjo, zdaj se ukvarja predvsem z najsilovitejšimi eksplozijami v vesolju. V pogovoru je spregovorila o velikih odkritjih, pri katerih je sodelovala, o iskanju življenja v vesolju, pa tudi o teorijah zarot.

Inovativni in kreativni dijaki Gimnazije Franceta Prešerna s projektom MyMachine na 2. svetovnem kongresu UNESCO

08. 02. 2018 07.44

Na Gimnaziji Franceta Prešerna (GFP) bodo v šolskem letu 2018/19 vpisovali v tri programe: gimnazijo, ekonomsko gimnazijo in športni oddelek ekonomske gimnazije.

Vseslovenski predinformativni dan Informativa bo ponujal tudi zaposlitve

25. 01. 2018 08.09

Jubilejni sejem izobraževanja in poklicev Informativa bo 26. in 27. januarja 2018 na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani že desetič na enem mestu predstavil celovito paleto izobraževanj – od srednješolskih vse do dodiplomskih in podiplomskih programov, številne poklice, informacije o štipendijah, prvič pa bo ponujal tudi več kot 790 zaposlitvenih mest v okviru projekta Moja prva zaposlitev.

Pahor vročil jabolko navdiha 17-letnemu veleumu Alekseju Jurci

13. 12. 2017 15.51

Aleksej Jurca, ki je novembra pometel s konkurenco in zmagal na mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike, je prejel jabolko navdiha. Izročil mu ga je predsednik Pahor, ki je bil nad dosežkom mladega veleuma navdušen.

Mladi Slovenec pometel s konkurenco

20. 11. 2017 14.26

Študent prvega letnika študijskega programa Fizika in astrofizika na novogoriški fakulteti za naravoslovje je na 11. mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike na Tajskem osvojil prvo mesto. To je neverjeten dosežek še ne 18-letnega mladega upa.

V vrtni lopi, na kateri je puščala streha, odkrivala radioaktivne elemente

07. 11. 2017 06.30

Še vedno je edina ženska, ki je dobila dve Nobelovi nagradi. Svoje življenje je posvetila raziskovanju radioaktivnih elementov. Ni se zavedala, da išče elementa, ki se v uranovi svetlici nahaja v tako majhnih količinah, da bo morala predelati na tone uranove rude, radioaktivne izotope je nosila v žepu, med prvo svetovno vojno je z mobilnimi rentgeni odšla na bojišča. Marie Curie.

Sodelujoča slovenska raziskovalka po izjemnem odkritju: Res je bilo noro, takšnega vzdušja v 20 letih raziskovanja še nisem doživela

17. 10. 2017 11.57

Andreja Gomboc je odmevno zlitje dveh nevtronskih zvezd proučevala s pomočjo teleskopov v Čilu. Je ena od številnih slovenskih znanstvenikov, ki so sodelovali pri zgodovinskem odkritju. Kako je po več kot 20 letih čakanja doživljala ta enkraten dogodek? Kako je potekalo sodelovanje znanstvenikov s celega sveta?