generalne

Novi vodja posebne tožilske skupine
16. 12. 1999 22.24
Vlada je na današnji seji za vodjo posebne tožilske skupine imenovala ljubljansko okrožno državno tožilko in vodjo oddelka za boj proti organiziranemu kriminalu in gospodarskega oddelka na omenjenem tožilstvu Jožico Boljte-Brus.

Sožalje iz ZN ob Tuđmanovi smrti
14. 12. 1999 11.38
Generalni sekretar ZN Kofi Annan in predsednik generalne skupščine Theo Ben Gurirab sta hrvaški vladi in ljudstvu izrekla sožalje ob smrti predsednika Franja Tuđmana. V spomin na predsednika Hrvaške v torek na sedežu OZN v New Yorku niso dvignili zastav članic, zastava Združenih narodov pa je plapolala na pol droga.

Resolucija o nasledstvu v sklepni fazi
07. 12. 1999 11.28
Pobuda treh držav nekdanje Jugoslavije - Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Slovenije - za sprejem resolucije v Generalni skupščini ZN o ureditvi nasledstva nekdanje skupne države v svetovni organizaciji se po besedah diplomatskih virov bliža h koncu. Pobudnice so doslej uspele zagotoviti podporo okrog 80 držav, za njimi pa stojijo tudi ZDA, ki resolucijo jemljejo kot novo obliko pritiska na režim v ZRJ oziroma kot sporočilo Srbom in Črnogorcem, da bodo s sedanjim režimom v Beogradu samo še izgubljali.

Minister Marušič ne upošteva kadrovske službe
30. 11. 1999 21.21
Pravosodni minister Tomaž Marušič je včeraj vladi predlagal, naj za vodjo skupine tožilcev za posebne zadeve imenuje Jožico Boljte Brus. To ne ustreza tožilcem, saj je personalna komisija državnega tožilstva za to mesto predlagala Antona Ribnikarja, ki zdaj vodi skupino kot vršilec dolžnosti. Z ministrovim postopkom pa se ne strinja tudi vladna kadrovska služba.

VS o svoji vlogi pri preprečevanju konfliktov
29. 11. 1999 10.12
Varnostni svet ZN bo danes popoldne razpravljal o vlogi Varnostnega sveta pri preprečevanju oboroženih spopadov in najverjetneje sprejel predlog resolucije, ki jo je pripravila Slovenija. V osnutku resolucije je poudarjena primarna vloga VS pri vzdrževanju mednarodnega miru in varnosti ter potreba po vzpostavljanju kulture preprečevanja oboroženih spopadov, pri čemer morajo sodelovati vsi organi ZN. V osnutku tudi piše, da morajo vsi udeleženci spora najprej poskrbeti za mirno rešitev skladno z ustanovno listino ZN.

Slovenski predstavniki v Seulu
18. 11. 1999 14.11
V južnokorejskem Seulu je v začetku novembra potekalo 68. zasedanje generalne skupščine Interpola, ki so se ga udeležili predstavniki 135 držav članic, med drugim tudi generalni direktor slovenske policije Andrej Podvršič in vodja sektorja za mednarodno sodelovanje na notranjem ministrstvu Boris Rehar.

Varnostni svet ZN danes o BiH
15. 11. 1999 12.58
Kot je pred dnevi potrdil slovenski veleposlanik v ZN Danilo Tuerk, bo Varnostni svet, ki mu v novembru predseduje Slovenija, danes na odprti seji govoril o BiH. Na zasedanju, ki ga bo vodil slovenski zunanji minister Boris Frlec, bodo trije člani predsedstva BiH predstavili svojo vizijo uresničevanja mirovnega procesa v državi.

Tuerk predstavil delo VS
06. 11. 1999 12.03
Slovenski veleposlanik v OZN Danilo Tuerk je dopisnikom s sedeža OZN v New Yorku predstavil pričakovanja glede dela Varnostnega sveta (VS) v mesecu novembru, ko najpomembnejšemu organu svetovne organizacije predseduje Slovenija. Tuerk je napovedal tudi nekatere spremembe v načinu dela VS, pri čemer je izpostavil večjo odprtost, kar je želja večine držav članic Generalne skupščine in marsikatere članice VS. Med temami, s katerimi naj bi se VS v novembru posebej intenzivno ukvarjal, je Tuerk omenil DR Kongo in Sierro Leone v Afriki, BiH in Kosovo na Balkanu ter Irak.

Anton Drobnič kritizira generalno državno tožilko
03. 11. 1999 09.49
Nekdanji generalni državni tožilec Anton Drobnič je kritiziral delo sedanje generalne državne tožilke Zdenke Cerar. Kot je za POP TV včeraj povedal Drobnič, bi morala vsa tožilstva v Sloveniji z veljavnostjo novega zakon nehati obravnavati kazniva dejanja s področja organiziranega kriminala, saj to po novem lahko počne le posebna skupina tožilcev. Cerarjeva tega po njegovih besedah do danes še ni odredila, poleg tega pa posebni tožilski skupini tudi ni odvzela primerov, ki po Drobničevem mnenju ne spadajo več v njeno pristojnost. Cerarjeva je Drobničeve obtožbe zavrnila.

Školč v Parizu
02. 11. 1999 18.45
Ob robu 30. zasedanja Generalne konference organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO), ki od 26. oktobra do 17. novembra poteka v Parizu, je na današnji okrogli mizi ministrov za kulturo pod naslovom Kultura in ustvarjalnost v globaliziranem svetu sodeloval tudi slovenski minister za kulturo Jožef Školč.

Kultura in ustvarjalnost v globaliziranem svetu
01. 11. 1999 18.24
Ob robu 30. zasedanja Generalne konference organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO), ki od 26. oktobra do 17. novembra poteka na sedežu te specializirane organizacije ZN v Parizu, bo jutri, 2. novembra, pod predsedstvom francoske ministrice za kulturo in komunikacije Catherine Trautmann in ministrice za kanadsko dediščino Sheile Copps okrogla miza ministrov za kulturo pod naslovom Kultura in ustvarjalnost v globaliziranem svetu.

Izredne seje na predlog vlade ne bo
29. 10. 1999 21.40
Izredne seje državnega zbora, ki jo je danes zahtevala vlada, ne bo, je STA izvedela v kabinetu generalne sekretarke DZ. Za obravnavo predlagani predlogi zakonov - razen ratifikacij hrvaško-slovenskih sporazumov o obmejnem prometu in sodelovanju ter o ureditvi premoženjsko-pravnih razmerij - so namreč že na prehodnem sklicu 17. redne seje DZ, ki naj bi se začela v torek, 16. novembra.

Vse močnejši mednarodni pritisk na Rusijo
28. 10. 1999 09.25
Evropska unija je včeraj obsodila nasilje v Čečeniji in pozvala rusko vlado, naj se vrne k političnemu dialogu. Finski minister za zunanjo trgovino Kimmo Sasi je v Evropskem parlamentu v Strasbourgu še dejal, da ruska vlada, kot kaže, nima jasnega načrta za politično rešitev krize.

Začetek generalne konference UNESCO
27. 10. 1999 08.47
V Parizu se je včeraj začelo 30. zasedanje generalne skupščine Organizacije ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO), ki bo potekalo do 17. novembra in se ga udeležujejo ministri za šolstvo iz približno 150 držav.

Začetek 30. generalne skupščine UNESCO
26. 10. 1999 16.35
V Parizu se je začelo 30. zasedanje generalne skupščine Organizacije ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO), ki bo potekalo do 17. novembra in se ga udeležujejo ministri za šolstvo iz približno 150 držav. Na zasedanju naj bi 12. novembra imenovali novega generalnega direktorja UNESCO, ki bo na tem položaju nasledil Španca Frederica Mayorja.

Na zasedanju UNESCO tudi slovenska delegacija
26. 10. 1999 08.13
Na 30. zasedanju generalne konference ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO), ki se bo jutri začelo v Parizu in bo potekalo do 17. novembra, bo sodelovala tudi slovenska delegacija. Vlada je na seji 21. oktobra odločila, da jo bo vodil minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček, v njej pa bosta med drugim še stalni slovenski delegat pri UNESCO in slovenski veleposlanik v Parizu Jožef Kunič ter direktorica urada slovenske nacionalne komisije za UNESCO Zofka Klemen-Krek, so sporočili z ministrstva za znanost in tehnologijo.

Festinval 99 ali kam bo poletel metulj
18. 10. 1999 17.50
Začel se je jubilejni peti Festinval 99 - mednarodni festival kulturnih skupin invalidov, ki naj bi predstavil njihove dosežke in usmeritve. Do sobote bo potekal v Kopru, Ljubljani in v italijanski Gorici; pri njegovi pripravi pa so poleg slovenskih sodelovali tudi invalidi iz sosednjih držav. Na letošnjem Festinvalu bo z dramskimi, lutkovnimi, glasbenimi in s plesnimi nastopi sodelovalo 38 skupin iz Slovenije, Hrvaške, Italije, Madžarske in Avstrije, večji poudarek kot doslej pa so prireditelji namenili tudi izobraževanju mentorjev invalidskih kulturnih skupin; zadnji dan Festinvala bodo tako v Elerjih nad Ankaranom potekale različne izobraževalne delavnice, ki jih bodo vodili tako domači kot tuji strokovnjaki.

Slovensko gospodarstvo si želi večje navzočnosti
15. 10. 1999 10.37
Slovenska gospodarska skupnost, ki jo sestavljajo predvsem predstavništva slovenskih podjetij v New Yorku, je na rednem mesečnem sestanku znova ugotovila, da se Slovenija premalo usmerja v ameriški trg, preveč pozornosti pa namenja območju nekdanjih jugoslovanskih republik. Gospodarstveniki v New Yorku so izrazili potrebo, da bi ZDA končno postale drugi najpomembnejši trg za slovenska podjetja, takoj za Evropsko unijo.

Zasedanje Evropske gledališke konvencije
09. 10. 1999 18.32
V Ljubljanskih Križankah se nadaljuje zasedanje generalne skupščine Evropske gledališke konvencije (ETC). Prvič od ustanovitve tega združenja tridesetih evropskih gledališč leta 1988 poteka letno srečanje v Sloveniji, obenem pa tudi prvič v kaki državi izven Zahodne Evrope oziroma držav Evropske unije.

Prepoved jedrskih poskusov
08. 10. 1999 21.00
91 držav, med njimi tudi več jedrskih sil, je v okviru konference za pospešitev začetka veljavnosti sporazuma o splošni prepovedi jedrskih poskusov (CTBT) danes na Dunaju pozvalo ZDA k ratifikaciji omenjenega sporazuma.

Minister Razgoršek predstavil rezultate
08. 10. 1999 18.19
Minister za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek je danes v Mariboru predstavil rezultate zasedanja generalne skupščine svetovne turistične organizacije WTO v Čilu, na kateri je uspešno sodelovala tudi slovenska delegacija, ter pojasnil zaplete, do katerih je prišlo pri delitvi sredstev iz naslova kocesijskih dajatev od prirejanja posebnih iger na srečo ter ob ustanavljanju fundacije za razvoj turizma. Med drugim je Razgoršek dejal, da je večina nesporazumov in zapletov že razrešena ter da ne razmišlja o odstopu, saj so pred kratkim njegova prizadevanja podprli tako predstavniki turističnega gospodarstva kakor tudi župani primorskih občin.

Ratifikacija pogodbe o prepovedi jedrskih poskusov
07. 10. 1999 07.58
Mehika je ratificirala obširno pogodbo o prepovedi jedrskih poskusov, so danes sporočili z mehiškega zunanjega ministrstva.

Premier Drnovšek znova doma
02. 10. 1999 11.18
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je v Clevelandu s srečanjem s predstavniki najpomembnejših slovenskih organizacij v ZDA končal ameriško turnejo, med katero se je pred enim tednom v New Yorku udeležil uvodnega dela 54. zasedanja Generalne skupščine ZN, predaval pa je tudi na več ameriških univerzah.

Na skupščini STO o prihodnosti
28. 09. 1999 20.58
Drugi dan zasedanja 13. generalne skupščine Svetovne turistične organizacije (STO), ki se je v Santiagu de Chile pod vodstvom ministra za malo gospodarstvo in turizem Janka Razgorška udeležuje tudi slovenska delegacija, predstavniki 138 držav članic STO govorijo o prihodnji organiziranosti te vodilne mednarodne organizacije na področju turizma in potovanj. V ospredju plenarnih srečanj, ki se bodo sklenila jutri, so tudi modeli sodelovanja med javnim in zasebnim sektorjem na področju turizma ter vloga elektronskih medijev v turizmu, so povedali v slovenski delegaciji.

Slovenija na skupščini Svetovne turistične organizacije
26. 09. 1999 16.29
Delegacija ministrstva za malo gospodarstvo in turizem se je pod vodstvom ministra Janka Razgorška danes odpravila v Santiago de Chile, kjer se bo jutri udeležila 13. generalne skupščine Svetovne turistične organizacije (STO). V okviru prireditve, ki jo bo odprl čilski predsednik Eduardo Frei, se bo slovenska delegacija udeležila plenarnega dela generalne skupščine, ki bo potekal tri dni. Na njem bodo predstavniki svetovne turistične organizacije ter predstavniki nekaterih držav članic predstavili globalne razvojne trende na področju turizma, prav tako pa bodo na zasedanju predstavljena oziroma obravnavana druga tematska področja, ki stalno ali trenutno igrajo pomembno vlogo pri razvoju turizma v posameznih državah, regijah ter svetovnem obsegu.

Hrvaška ni zadovoljna z delom haaškega sodišča
26. 09. 1999 12.59
Hrvaška, ki se sooča z morebitno uvedbo mednarodnih sankcij, ker ni izročila Mladena Naletilića-Tute mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, je včeraj haaško sodišče obtožila, da se ne zmeni za zločine, storjene proti Hrvatom.

Obisk New Yorka uspešen v vseh pogledih
26. 09. 1999 09.28
Slovenski zunanji minister Boris Frlec, ki je sodeloval na uvodnem delu zasedanja 54. generalne skupščine OZN v New Yorku, je ob koncu obiska slednjega ocenil kot izjemno učinkovitega in uspešnega v vseh pogledih. Frlec se je v tednu dni sestal s kolegi iz številnih držav ter sodeloval na ministrski seji Varnostnega sveta na temo lahkega ali osebnega orožja. V petek je Frlec spremljal premiera Janeza Drnovška na pogovorih z ameriških veleposlanikom v OZN Richardom Holbrookom ter generalnim sekretarjem OZN Kofijem Ananom. Frlec se je včeraj sestal še z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovim, danes pa se vrača v Slovenijo.

Drnovšek spregovoril o svetovnem miru in varnosti
25. 09. 1999 08.32
Slovenski premier Janez Drnovšek je v svojem govoru pred 54. generalno skupščino OZN poudarjal predvsem težave, s katerimi se srečuje mednarodna skupnost pri zagotavljanju svetovnega miru in varnosti. Drnovšek je uvodoma čestital novemu predsedniku generalne skupščine Namibijcu Theo Ben Gurirabu, se zahvalil za vodenje bivšemu predsedniku Didierju Opertiju iz Urugvaja ter izrekel toplo dobrodošlico trem novim članicam OZN - Republiki Nauru, Republiki Kiribati in Kraljestvu Tonga.

Drnovšek v Pennsylvaniji o Jugoslaviji
24. 09. 1999 11.49
Slovenski premier Janez Drnovšek, ki se v New Yorku udeležuje uvodnega dela zasedanja 54. generalne skupščine OZN, je v četrtek odpotoval v sosednjo državo Pennsylvanijo, kjer je na Univerzi Bloomsberg v istoimenskem mestu predaval o zgodovini zadnjih balkanskih konfliktov. Slovenski premier, ki letos že desetič sodeluje na vsakoletnem uvodnem zasedanju generalne skupščine OZN, prvič leta 1989 kot predsednik predsedstva nekdanje SFRJ, je v predavanju izhajal iz osebnih izkušenj in poslušalcem opisal svoje poglede na razvoj dogodkov v nekdanji Jugoslaviji.

Frlečeva srečanja v znamenju lobiranja za EU
24. 09. 1999 11.46
Slovenski zunanji minister Boris Frlec se je v četrtek v New Yorku, kjer se udeležuje uvodnega zasedanja 54. generalne skupščine OZN, sestal s kolegi iz Turčije, Irske, Španije, Evropske komisije ter Bahreina in Pakistana. Zelena nit večine pogovorov je bila Evropska unija in slovenska prizadevanja za pridružitev, govorilo pa se je tudi o temah, ki zadevajo širšo mednarodno skupnost. Zunanji minister Frlec se bo v petek zjutraj na delovnem zajtrku skupaj s premierom Janezom Drnovškom sestal z ameriškim veleposlanikom pri OZN Richardom Holbrookom, nato pa govoril na ministrski seji Varnostnega sveta, ki bo namenjena lahkemu orožju.