generalne

Boris Hadalin novi državni sekretar na MORS
31. 03. 1999 18.34
Na predlog obrambnega ministra Francija Demšarja je vlada danes, 31. marca, za državnega sekretarja v ministrstvu za obrambo imenovala Borisa Hadalina, ki bo zamenjal dosedanjo državno sekretarko Marijo Ribič, ki z aprilom odhaja na mesto namestnice generalne sekretarke vlade, so sporočili z obrambnega ministrstva.

Rusija se ne bo vojaško vmešavala v spor na Kosovu
27. 03. 1999 15.07
Rusija se ne bo vojaško vmešavala v spor v ZRJ, čeprav obsoja napade zveze NATO, je danes na izrednem zasedanju ruske dume, ki ga je naposredno prenašala televizija, povedal ruski zunanji minister Igor Ivanov.

Vrhovno sodišče Friedlovi predlagani začasni odredbi ni ugodilo
22. 03. 1999 17.32
Prvostopenjski senat vrhovnega sodišča je na seji konec minulega tedna zavrnil začasno odredbo za prekinitev postopka imenovanja generalne državne tožilke Zdenke Cerar, ki jo je predlagal vrhovni državni tožilec in eden izmed kandidatov, ki se je tudi potegoval za omenjeno funkcijo Jože Friedl. Senat je namreč presodil, da je omenjeni predlog brezpredmeten, ker je postopek v državnem zboru za omenjeno imenovanje že stekel in se tudi zaključil.

Cerarjeva tudi formalno prevzela funkcijo
12. 03. 1999 14.16
Po včerajšnjem imenovanju na položaj generalne državne tožilke je Zdenka Cerar danes slovesno zaprisegla pred predsednikom državnega zbora Janezom Podobnikom in s tem tudi formalno prevzela to funkcijo.

Obuči pozval k širitvi Varnostnega sveta ZN
24. 02. 1999 11.49
Japonski premier Keizo Obuči je danes zahteval korenito reformo Varnostnega sveta Združenih narodov, s katero bi zagotovili povečanje števila stalnih in nestalnih članic tega organa ZN.

Pino Arlacci pohvalil vlado Bolivije zaradi zmanjšanja pridelave koke
15. 01. 1999 08.34
Izvršni direktor Programa Združenih narodov za nadzor nad mamili in preprečevanjem kriminala (UNDCP) Pino Arlacci je čestital bolivijski vladi, kateri je uspelo občutno zmanjšati pridelavo koke, ki služi za izdelavo mamila kokain.

Obnovitev sodelovanja med Petrolom in Ino
16. 12. 1998 13.14
Predsednik uprave Slovenske naftne družbe Petrol Janez Lotrič in generalni direktor družbe INA, Industrija nafte, Davor Štern sta včeraj na Otočcu podpisala dokumente, ki pomenijo obnovitev dolgoročnega poslovnega sodelovanja med tema dvema naftnima družbama. Kot so danes sporočili iz Petrola, so med dokumenti najpomembnejši generalne pogodbe o dobavah nafte in naftnih derivatov za prodajo na tržiščih Slovenije, Hrvaške ter Bosne in Hercegovine, ki jih bo INA v letu 1999 dobavila Petrolu.

Umrla Vida Tomšič
10. 12. 1998 15.10
V 86. letu starosti je davi v Ljubljani po krajši bolezni umrla Vida Tomšič, narodna herojka, nosilka partizanske spomenice leta 1941.

Zasedanje Generalne skupščine Interpola v Kairu
21. 10. 1998 12.35
Na 67. zasedanju Generalne skupščine Interpola, ki se bo začelo jutri v Kairu bosta, kot so sporočili z ministrstva za notranje zadeve, sodelovala tudi generalni direktor policije Borut Likar ter Boris Rehar, vodja sektorja za mednarodno sodelovanje. Poleg tekočega dela zasedanja, ki se bo končalo s plenarnim zasedanjem 27. oktobra, bodo delegati predstavili tudi dejavnosti regionalnih Interpolov, med njimi slovenskega, in strateški plan razvoja organizacije, ki letos praznuje 75. obletnico.

Ljubljanska županja na zasedanju skupščine Zveze glavnih mest držav EU
30. 09. 1998 13.09
Ljubljanska županja Viktorija Potočnik se bo jutri udeležila 38. letnega zasedanja generalne skupščine Zveze glavnih mest držav Evropske unije, ki bo potekalo 1. in 2. oktobra na Dunaju, njegova osrednja tema pa bo ''urbana politika EU - vloga glavnih mest'', so sporočili s kabineta županje. V okviru obiska na Dunaju bo županja odprla tudi razstavo Sodobno slovensko grafično oblikovanje.

Plodni odnosi z Madžarsko
26. 09. 1998 10.29
Zunanji minister Boris Frlec se je v New Yorku ob robu zasedanja Generalne skupščine ZN prvič srečal z novim madžarskim kolegom Janosem Martonyijem. Frlec je madžarskemu kolegu uradno predlagal odprtje novega mejnega prehoda med državama Čepinci-Verica ter prekvalifikacijo mejnega prehoda Martinje-Gornji Senik v mednarodnega, kar bi omogočilo prehajanje meje tudi avtobusom in tovornjakom. Minister Martonyji je predlog načelno sprejel, saj naj bi bile pobude o povečanju števila mejnih prehodov doslej prihajale večinoma z Madžarske strani.

Srečanje Frleca in Graniča v New Yorku
25. 09. 1998 08.41
V New Yorku sta se ob robu 53. zasedanja generalne skupščine OZN sešla zunanja ministra Hrvaške Mate Granič in Slovenije Boris Frlec. Pogovarjala sta se o napredku medsebojnih odnosov, še posebej o tem, ali se po sestanku v Mokricah zadeve odvijajo v skladu z dogovorom.

Pogovor z zunanjim ministrom Nizozemske
23. 09. 1998 08.47
Slovenski zunanji minister dr. Boris Frlec, ki v New Yorku sodeluje v delu 53. rednega zasedanja generalne skupščine OZN, se je v torek pred ministrskim sestankom osmih držav članic pobude za jedrsko razorožitev srečal z nizozemskim zunanjim ministrom van Mierlom. Nizozemskega kolega je med pogovorom s Frlecom zanimala slovenska ocena položaja na Kosovu, pogovor pa je tekel tudi o dvostranskih odnosih, ki so dobri. Van Mierlo je zagotovil, da Slovenija lahko računa na Nizozemsko podporo, predvsem takrat, kadar bo prišlo do političnih problemov manjših držav v odnosu do velikih.

Frlec na 53. zasedanju Generalne skupščine ZN
22. 09. 1998 10.39
Zunanji minister Boris Frlec se bo med 22. in 26. septembrom v New Yorku udeležil 53. zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov in v času obiska v New Yorku sodeloval na številnih meddržavnih srečanjih.

Srečanje Ivanova in Albrightove
22. 09. 1998 10.23
Novi vodja ruske diplomacije Igor Ivanov se je sinoči ob robu zasedanja Generalne skupščine ZN v New Yorku prvič srečal z ameriško kolegico Madeleine Albright.

Ovacije za predsednika Clintona v OZN
22. 09. 1998 10.05
Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj pred in po nastopu pred generalno skupščino OZN dobil potrditev, da svetovna javnost ne deli zagretosti njegovih domačih političnih nasprotnikov za odstavitev s položaja predsednika ZDA. Večina poznavalcev ne pomni, kdaj nazadnje je nekdo pred generalno skupščino OZN dobil take ovacije visokih predstavnikov svetovnih držav, kot jih je dobil Clinton, in to prav v času, ko je večina ameriških televizijskih postaj predvajala posnetke njegovega zaslišanja pred tožilci Kena Starra 17. avgusta letos.

Poziv Clintonu za pomoč pri modernizaciji Pakistana
21. 09. 1998 16.02
Voditeljica pakistanske opozicije Benazir Bhutto se je v pismu obrnila na ameriškega predsednika Clintona ter ga prosila za pomoč pri preprečevanju uvajanja islamskih zakonov, za kar si prizadeva pakistanski premier Nawaz Sharif, so sporočili iz njenega strankarskega urada.

Začetek zasedanja Generalne skupščine ZN 21. septembra
16. 09. 1998 10.32
Generalna skupščina ZN bo letošnje zasedanje pričela 21. septembra, na dnevnem redu, ki je bil sprejet v torek, pa je kar 166 zadev. Med vprašanji, ki bodo obravnavana prvič, je tudi projekt Betlehem 2000 v počastitev dveh tisočletij od rojstva Jezusa Kristusa. Spominske slovesnosti v Betlehemu bo organizirala in vodila Palestinska nacionalna uprava, začele pa se bodo z božičem leta 1999 in trajale do velike noči leta 2000. Generalna skupščina bo imela na dnevnem redu tudi Svetovni program za sončno energijo 1996-2005, ki se ukvarja s promocijo, razvojem in nameščanjem obnovljivih energetskih tehnologij.

VS Združenih narodov ostro obsodil umore iranskih diplomatov
16. 09. 1998 10.08
Varnostni svet Združenih narodov (ZN) je v torek po brifingu pomočnika generalnega sekretarja za politične zadeve Alvara de Sota o položaju v Afganistanu, ostro obsodil umore iranskih diplomatov, ki so jih pred kratkim zagrešili oboroženi pripadniki talibanov. Od talibanov in drugih oboroženih skupin je VS zahteval, da takoj prekinejo z boji in sodelujejo na pogajanjih, na katerih naj bi dosegli miroljubno rešitev sporov na temelju resolucij generalne skupščine ZN in VS.

Začetek generalne skupščine ZN v New Yorku
10. 09. 1998 09.27
Z izvolitvijo urugvajskega zunanjega ministra Didiera Operttija Badana za predsedujočega se je včeraj v New Yorku začela 53. generalna skupščina Združenih narodov. Po svoji izvolitvi je Opertti navzoče pozval, naj navkljub kritiki na račun ZN ''ne širijo nezaupanja in naj ne dopustijo, da bi jim upadel pogum''. Po njegovih besedah gre za ohranitev prvotne dolžnosti, prizadevanja za mir in napredek.

Rektorja obeh slovenskih univerz na zasedanju Evropske rektorske konference
28. 08. 1998 11.56
Rektorja obeh slovenskih univerz dr. Jože Mencinger in dr. Ludvik Toplak se udeležujeta 11. generalne skupščine Evropske rektorske konference v Berlinu. Aktivno sta sodelovala v obširni razpravi o pomenu in vlogi univerze za razvoj regij, držav in mednarodne skupnosti, so sporočili iz mariborske Univerze.

Arabska liga: glasovanje v ZN korak k palestinski državi
08. 07. 1998 15.02
Arabska liga je danes izrazila mnenje, da včerajšnja odločitev Generalne skupščine Združenih narodov o spremembi statusa palestinske misije pri svetovni organizaciji pomeni ''pomemben korak k oblikovanju neodvisne palestinske države''.

Izredno zasedanje Državnega zbora prihodnji teden
03. 07. 1998 13.48
Državni zbor (DZ) se bo prihodnji teden, in to v sredo, 8. julija, sestal na izrednem zasedanju, na katerem bo, kot so se dogovorili na seji kolegija predsednika DZ Janeza Podobnika, predvidoma obravnaval sveženj zakonodaje s področja lokalne samouprave ter predlog interventnega zakona o najetju posojila pri Skladu Sveta Evrope za socialni razvoj za izvedbo projekta investiranja v šolski prostor in opremo.

Začelo se je 49. zasedanje generalne skupščine EBU
03. 07. 1998 09.52
V portoroškem Grand hotelu Emona se je včeraj začelo 49. zasedanje Generalne skupščine Evropske radiotelevizijske zveze, na katerem bodo predstavniki 66 radijskih in televizijskih hiš iz 49 držav članic v tridnevnem programu obravnavali razvojne smeri radiodifuzije ter izvolili novo vodstvo skupščine. Udeležence je pozno zvečer slovesno sprejel tudi predsednik republike Milan Kučan.

Clinton na izrednem zasedanju generalne skupščine ZN
08. 06. 1998 12.20
Ameriški predsednik Bill Clinton bo danes v New Yorku ob odprtju izrednega zasedanja generalne skupščine ZN predstavnikom 150 držav spregovoril o boju proti zlorabi mamil. Pred govorom se bo Clinton na zasebnem pogovoru sestal z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom.

Predsednik Clinton bo otvoril posebno zasedanje GS OZN o mamilih
02. 06. 1998 09.29
Ameriški predsednik Bill Clinton bo kot prvi spregovoril na 20. izredni seji generalne skupščine OZN o svetovnem problemu mamil, ki se bo začelo v ponedeljek, 8. junija in bo trajalo do srede, 10. junija. Slovenijo bo na zasedanju predstavljal notranji minister Mirko Bandelj, ki bo generalni skupščini spregovoril v torek, 9. junija, na popoldanskem delu zasedanja.

Slovenija se pospešeno pripravlja na vstop v EU
16. 02. 1998 15.07
Slovenija se bliskovito približuje vstopu v Evropsko unijo, kljub zglednim uspehom pa jo čaka še nekaj nalog, je na današnjem seminarju s temo Širitev Evropske unije s Slovenijo, ki je potekal v Gospodarski zbornici na Dunaju, poudaril predstavnik generalne direkcije IA Evropske komisije Soenke Schmidt. Dodal je, da je treba reformo v Sloveniji izvesti predvsem na področju javne uprave in tujih naložb.

Visoki predstavnik evropske komisije prihaja v Slovenijo
04. 02. 1998 13.09
Na dvodnevni obisk v Slovenijo bo jutri popoldne prispel generalni direktor generalne direkcije IA Evropske komisije Gunther Burghardt. V četrtek se bo Burghardt sestal s slovenskim ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem, v petek pa s premierom Janezom Drnovškom in več drugimi predstavniki vlade in parlamenta.

Evropska komisija o prednostih v pravosodju
21. 01. 1998 09.43
Med pomembnimi nalogami Evropske komisije na področju pravosodja in notranjih zadev bo letos sklenitev pakta o sodelovanju v boju proti organiziranemu kriminalu s kandidatkami za članstvo v Evropski uniji.

ZN predlagali uvedbo položaja namestnika generalnega sekretarja
20. 12. 1997 09.54
Vodstvo Organizacije združenih narodov bo prvič v 52-letni zgodovini te organizacije počivalo na dveh ramenih. Predstavniki 185 držav članic so na zasedanju generalne skupščine ZN v petek namreč odobrili imenovanje namestnika generalnega sekretarja ZN, ki naj bi bil pristojen predvsem za koordinacijo na socialnem in gospodarskem področju. Prva neuradna kandidatka za novi položaj, ki je v skladu z odločitvijo generalne skupščine rezerviran za ženske, je visoka komisarka ZN za begunce Sadako Ogata, ki pa se je po pogovoru z generalnim sekretarjem Kofijem Adamom odločila, da ne bo kandidirala na položaj.