glasba

Tango v CD
07. 04. 2001 00.00
V Linhartovi dvorani Cankarjevega doma je s plesno predstavo Circa, nastopila kanadska skupina The Holy Body Tatoo, katere jedro tvorita koreografa in plesalca Dana Gingras in Noam Gagnon, ki skupaj plešeta že štirinajst let. Skupina v svojih predstavah uporablja večmedijski pristop, saj vključuje film, video in glasbo, kar deloma velja tudi za gostujočo predstavo. Omenjena plesalca izvajata senzualen, erotičen tango, skozi katerega gledalec sledi vzponu, klimaksu in propadu ljubezenske zgodbe, ki se, sodeč po filmski projekciji v ozadju, odvija v Parizu. Film za predstavo je oblikoval William Morrison, nominiranec za nagrado grammy, glasba pa je delo skupine The Tiger Lilles, avstralskega violonista Warrena Ellisa in Stevena Severina, bivšega člana skupine Siouxie and The Banshees.

Hrvaško pohištvo v Sloveniji
03. 04. 2001 00.00
V Slovenskem etnografskem muzeju so odprli razstavo Etnografskega muzeja Zagreb z naslovom Pohištvo na Hrvaškem - Etnološki pogled na notranjo ureditev doma. Razstavo je zasnovala kustosinja Zvjezdana Antoš. Večer je popestrila hrvaška folklorna skupina Lado.

The Scholars v Cankarjevem domu
11. 03. 2001 00.00
V Gallusovi dvorani Cankarjevega doma je nastopila britanska vokalna skupina The Scholars. Njihov program sestavlja glasba iz zlate dobe evropske renesanse, v CD pa so predstavili španske renesančne motete, angleške madrigale, Shakespearove pesmi, nemške pesmi iz 16. stoletja in ljudske pesmi.

Latino plošče učno gradivo v šolah
23. 02. 2001 00.00
Plošče zvezd latino glasbe Jennifer Lopez in Rickyja Martina so v Turčiji uvrščene med učno gradivo. Kot so poročali turški časniki, je odbor turškega ministrstva za šolstvo objavil seznam dovoljenega učnega gradiva, na katerem je več kot 1150 del. Poleg mojstrovin Williama Shakespeara in Franza Kafke so na seznamu tudi albumi Lopezove in Martina.

Shopping & Fucking v Cankarjevem domu
16. 02. 2001 00.00
V Cankarjevem domu v Ljubljani je gostovalo berlinsko gledališče Schaubühne am Lehniner Platz s predstavo mladega britanskega dramatika Marka Ravenhilla Shoping & Fucking, v režiji Thomasa Ostermeierja.

Afriška glasba v KUDu France Prešeren
26. 01. 2001 00.00
V ljubljanskem KUDu France Prešeren je gostovala skupina Manantial Percusion Ensemble, ansambel s tradicionalno afriško glasbo. Manantial Percusion Ensemble je leta 1998 ustanovil Paolo Galimberti, tržaški glasbenik, ki je svojo glasbeno kariero začel z igranjem klasične kitare, v osemdesetih nadaljeval kot jazzist v sodelovanju z različnimi glasbeniki, v devetdesetih letih pa se je vse bolj predal afriškim ritmom in tolkalom. Predvsem se je navduševal nad etno izročilom zahodne Afrike. V zadnjem času pa se skupaj s svetovno znanim bobnarjem Brunom Generom, najbolj posveča iskanju tradicionalnih afriških poliritmij.

Elena Bonelli v CD
24. 01. 2001 00.00
Danes ob 20.30 bo v Cankarjevem domu nastopila vsestranska italijanska umetnica Elena Bonelli. Njen repertoar obsega neapeljsko glasbeno izročilo, glasba, ki zajema paleto vplivov Mediterana, od španskih, tunizijskih, maročanskih do arabskih prvin. Zapela bo tako stare oziroma ponarodele pesmi, kot tiste, ki so jih napisali sodobni avtorji.

V Iranu spet dovoljena zahodna glasba
20. 12. 2000 00.00
Iranski glasbeni navdušenci se lahko prvič po iranski revoluciji leta 1979 iz srca veselijo glasbe Luciana Pavarottija, Franka Sinatre ali Erica Claptona. Pred dnevi so namreč z dovoljenjem kulturnega ministrstva v prodajalnah začeli prodajati album Pavarotti in prijatelji. Zgoščenke z zahodno glasbo je bilo namreč doslej mogoče dobiti le po nezakonitih poteh. Prek iranske carine so tako pretihotapili več milijonov piratskih kopij. Prepovedana je bila celo iranska pop glasba, ki so jo izvajali tuji umetniki. Na zgoščenki Pavarotti&

Silvestrska ponudba v Ljubljani
18. 12. 2000 00.00
Božično-novoletni prazniki so vsak dan bližje. Nanje nas opozarjajo okrašene ulice in trgovine, nakupovalna mrzlica in praznična glasba. Tisti, ki bodo novo leto pričakali v ljubljanskih hotelih, so se za to morali odločiti že pred časom, saj so prosta mesta za silvestrovo začeli prodajati že v začetku decembra, zanimanje pa je zelo veliko. Med tujimi gosti v ljubljanskih hotelih prevladujejo Italijani, ki so med drugim popolnoma zakupili silvestrovanje v hotelu Austrotel, največ pa bodo za silvestrovanje odšteli gostje hotela Lev Inter-Continental, in sicer 35.000 tolarjev. Pet tisoč tolarjev manj pa bodo za zadnjo zabavo v tem letu plačali tudi gostje gostilne As v središču Ljubljane. Le v hotelu Park ne sprejemajo rezervacij za zadnjo noč v letu, zato lahko k njim odidejo tudi tisti, ki se bodo za takšno silvestrovanje odločili zadnji hip.

Popularna glasba in nacionalna kultura
25. 11. 2000 00.00
Društvo za raziskovanje popularne glasbe (slovenska izpostava združenja Association for the Study of Popular Music –

Unikata po 450 letih v Sloveniji
24. 11. 2000 00.00
Ob 450-letnici od nastanka prvih dveh slovenskih knjig, Katekizma in Abecedarija Primoža Trubarja, je slovenski predsednik Milan Kučan v Cankarjevem domu odprl razstavo Prve slovenske knjige, kjer so razstavljeni vsi slovenski tiski iz 16. stoletja, prvič po 450 letih pa sta v Sloveniji na ogled unikata prvih dveh Trubarjevih del. V otvoritvenem govoru je izrazil hvaležnost začetnikom slovenske besede, Trubarju, Bohoriču in Dalmatinu. Ti so po njegovih besedah ustvarili prihodnost, ki nam je kasneje dala Prešerna, Kosovela, Gradnika in druge.

Originala prvič v Sloveniji
21. 11. 2000 00.00
Letos poteka 450 let od nastanka prvih dveh slovenskih knjig, Katekizma in Abecedarija Primoža Trubarja. Knjigi sta svetovni unikat, saj sta se ohranili samo v enem izvodu, ta pa hrani avstrijska nacionalna knjižnica. Narodna in univerzitetna knjižnica pripravlja ob tej pomembni obletnici bogato razstavo vseh slovenskih tiskov iz 16. stoletja. Razstavo bo v četrtek, 23. novembra, ob 20. uri v galeriji Cankarjevega doma odprl predsednik države Milan Kučan.

Premiera filma Lora in njeni moški
17. 11. 2000 00.00
V Mladinskem centru v Celju bo nocoj ob 21. uri premiera kratkometražnega slovenskega filma Lora in njeni moški scenaristke in producentke Irene Kovač in režiserja Aleša Žemlje.

Nagrada Bessie plesalcu Tamangu
04. 10. 2000 00.00
Med dobitniki prestižnih nagrad Bessie, ki jih podeljujejo v New Yorku za dosežke na področju odrskih umetnosti, v prvi vrsti koreografije in plesa, je tudi plesalec Herbin van Cayseele z umetniškim vzdevkom Tamango, mojster "urbanega stepa".

Novosti pri Slovenski matici
03. 10. 2000 00.00
Slovenska matica je na današnji tiskovni konferenci predstavila štiri novosti: Presoje in pogledi avtorja Jože Mahniča, Mladi Jakac Milčka Komelja in Novejša glasba v Sloveniji, Osebnosti in razvoj britanskega avtorja Nialla O'Loughlina v prevodu Mojce Menart.

Polanski išče glavnega igralca
21. 09. 2000 00.00
Filmski režiser Roman Polanski na avdiciji išče moškega za glavno vlogo za njegov naslednji film Pianist. Film temelji na zgodbi poljskega komponista Vladislava Szpilmana, ki jo je iz nacističnega koncentracijskega taborišča odnesel nemški oficir, ker mu je bila glasba všeč. Avdicija bo 30. septembra v Actor's Centreu v londonskem Covent Gardenu. Vsaj tako je soditi po oglasu v časopisu Guardian.

Trideset let od smrti Jimmija Hendrixa
17. 09. 2000 00.00
Jimmi Hendrix, rojen v Seattlu v ZDA kot Jimmi James, je bil meteor, ki je na obzorju zgodnje rock glasbe zažarel in se utrnil v kratkem obdobju druge polovice 60. let. Oznake kot "oboževano zlato tele hipijevskega obdobja", "čarodej psihedelične kitare" ali "prevajalec izkušenj mamil v glasbo" povejo več o obdobju, ko so bile izrečene, kot o pomenu njegove glasbe. Dandanes se bolj utrjuje mnenje, da je bil Hendrix novodobni, na pol uresničeni genij, glasbeni revolucionar in mehka umetniška duša. Kljub uspehu na tržišču in pri občinstvu še za svojega življenja, je bil Hendrix tudi žrtev mehanizmov te glasbe.

Filmske zvezde že prihajajo v Benetke
30. 08. 2000 00.00
Clint Eastwood, Richard Gere, Sharon Stone in Donald Sutherland so ameriške filmske zvezde, ki so že prispele v Benetke, kjer se bodo zvečer udeležili otvoritve 57. mednarodnega filmskega festivala. Mesto je v pričakovanju velikih in znanih filmskih imen ter številnih oboževalcev preplavljeno s telesnimi stražarji in paparazzi. Sharon Stone bo na nocojšnji slovesni otvoritvi 70-letnemu ameriškemu igralcu, režiserju in producentu Clintu Eastwoodu izročila častnega zlatega leva za kariero, nato pa bodo izven konkurence predvajali njegov zadnji film Vesoljski kavboji.

Festival stare glasbe Brežice 2000
18. 08. 2000 00.00
V okviru četrtega festivala stare glasbe Brežice 2000, ki je potekal v Brežicah, Kostanjevici in Sevnici, se je zdaj iztekel tudi Študentski festival. Z nocojšnjim koncertom v Pišecah in jutrišnjim na sevniškem gradu bodo utihnili stari instrumenti in stara glasba. Za konec se predstavljajo slušatelji glasbenega centra iz Jeruzalema, ki sestavljajo izvrstno skupino A Cat In A Hat. Prirediteljem je v minulih treh tednih uspelo privabiti številne ljubitelje stare glasbe, hkrati pa so predstavil gradove Bogenšperk, Rajhenburg, Otočec, Pišece in Sevnica.

Festival stare glasbe v Radovljici
11. 08. 2000 00.00
Na uvodnem koncertu festivala stare glasbe v Radovljici Lepota kontrastov v francoski glasbi se bo jutri predstavil vokalno-instrumentalni ansambel Barocontemporain. V radovljiški graščini bodo nastopili sopranistka Sophie Boulin, basbaritonist Nicholas Isherwood, violinistka Helene Houzel, violist Matthieu Lusson, Benjamin Perrot z lutnjo in čembalistka Laure Morabito. V svojem nastopu bodo med drugim izvedli tudi noviteto Voyelles (Samoglasniki) Pierra Faragoja, napisano za sopran, bariton, violino, basovsko violo da gamba in čembalo. Glasba je nastala spomladi 2000 za prvo izvedbo na Festivalu Radovljica.

11. Okarina folk festival
04. 08. 2000 17.12
Ta konec tedna bo Bled v znamenju etno glasbe. Z nocojšnjim koncertom skupin Bauls of Bišva in Jaipur Kava Bras Band iz Indije se bo začel 11. Okarina folk festival. Festival, ki je letos prerasel v No Borders Music Festival in bo potekal do 6. avgusta, gosti izvirne in zanimive glasbene skupine z vsega sveta. Je mešanica glasbenih izkušenj, ki presegajo kulturne ovire in omejitve, saj tako glasba kot prizorišča ne poznajo meja. Festival ponuja priložnost za odkritje različnih glasbenih zvrsti znotraj enotnega območja, ki ga sestavljajo različne kulture in tradicije, ki imajo voljo po sodelovanju in medsebojnem spoštovanju.

Na poletnem festivalu nocoj jazz in orgelska glasba
31. 07. 2000 09.21
Na mednarodnem poletnem festivalu v Ljubljani bosta nocoj na sporedu dva koncerta. Organist Petr Rajnoha bo v svojem nastopu v Frančiškanski cerkvi izvedel dela Mendelssohna, Bartholdyja, Francka, Kucharja, Bacha in Regerja. Petr Rajnoha je bil rojen v Znojmu na Moravskem, študiral pa je v Brnu, Parizu in Pragi. Na domačih in mednarodnih tekmovanjih je dobil več nagrad in priznanj, med drugim tudi posebno nagrado za najboljšo izvedbo sodobne skladbe in nagrado občinstva na tekmovanju v Nuernbergu leta 1998.

Björk se bo znova posvetila petju
10. 07. 2000 15.39
Islandska pop pevka Björk je vesela, da se bo po kratkem skoku v svet filma lahko znova popolnoma posvetila pevski karieri. Na novinarski konferenci ob premieri filma Dancer in the dark (Plesalec v temi) režiserja Larsa von Trierja je Björk izjavila, da je bilo snemanje filma kot afera in da se je počutila nelojalno do glasbe. Dodala je, da se je bala, da je glasba ob vrnitvi ne bo sprejela z odprtimi rokami. Po priznanju za najboljšo igralko na letošnjem filmskem festivalu v Cannesu je pevka snemala novi album, ki naj bi izšel aprila prihodnje leto. Izjavila je, da svet potrebuje nove pesmi, in dodala, da ima zanje vedno veliko zamisli.

Umrl skladatelj Wladyslaw Szpilman
09. 07. 2000 13.57
V 88. letu starosti je umrl poljski skladatelj judovskega rodu Wladyslaw Szpilman, čigar šansoni in filmska glasba so priljubljeni po vsej Poljski. Szpilman se je še pred nedavnim odločil, da se bo vrnil na Poljsko, kjer naj bi z znanim poljskim režiserjem Romanom Polanskim posnel film o svojem življenju v času druge svetovne vojne. Skladatelj, ki je bil ena izmed žrtev holokavsta, je vedno poudarjal, da mu je glasba rešila življenje.

Glasbeni navdušenci na Love parade
08. 07. 2000 17.57
S koncertom piščalk in grozečimi techno zvoki se je danes ob 14. uri začela že dvanajsta berlinska Parada ljubezni. Po ocenah policistov se je na ulicah nemške prestolnice že zbralo približno milijon ljubiteljev rave glasbe, več deset tisoč pa jih je še na poti.

Parada ljubezni po vsem svetu
03. 07. 2000 12.40
Berlinska Parada ljubezni (Love Parade), največja techno zabava na svetu, je v svojem 12 letu začela pohod po vsem svetu. ''Oče'' parade Dj Dr. Motte jo je začel uspešno ''izvažati''. ''Prepričan sem, da bo najkasneje leta 2002 Parada ljubezni potekala na vseh petih celinah,'' je nedavno izjavil tiskovni predstavnik parade Enric Nitzsche. ''Za parado se zanimajo tako v Chicagu kot v Sydneyu, Hong Kongu, Cape Townu, Moskvi, Ciudade de Mexicu, Torontu, Koebenhavnu, Stockholmu, Varšavi in Madridu.''

Kinoteka izdala tri knjižne novosti
22. 06. 2000 16.15
<A HREF=http://kinoteka.si/ target=_blank>Slovenska kinoteka</A> je danes predstavila tri knjižne novosti. V zbirki Imago, ki je posvečena delom s področja filmske teorije in esejistike, je s pomočjo francoskega zunanjega ministrstva in Francoskega instituta Charles Nodier izdala slovenska prevoda dveh temeljnih del s področja filmskih študij: Glasba v filmu mednarodno priznanega francoskega teoretika Michela Chiona in Montaža francoske filmske publicistke Dominique Villain. V zbirki Kinotečni zvezki, ki je posvečena monografskim študijam, pa je kinoteka izdala zbornik z naslovom Finca, verjetno... o ustvarjanju bratov Akija in Mike Kaurismakiju, finskih filmskih režiserjev.

Slovenska prevoda filmskih študij
21. 06. 2000 10.40
Slovenska kinoteka je s pomočjo francoskega ministrstva za zunanje zadeve in Francoskega inštituta Charles Nodier v LJubljani v svoji zbirki Imago izdala slovenska prevoda dveh temeljnih del s področja filmskih študij. To sta obsežna analiza razvoja in vloge glasbe v filmu izpod peresa priznanega francoskega teoretika Michela Chiona z naslovom Glasba v filmu ter delo Montaža francoske filmske publicistke mlajše generacije Dominique Villain, ki osvetljuje dogajanje v temi montažnih sob.

Uspeh plesalcev Kazine in Mojce
18. 06. 2000 15.55
Slovenski plesalci se vračajo iz Poljske z dvema medaljama. Vse članske show dance formacije je zopet premagala Kazinska, Mojčina pa je s tretjim mestom dopolnila slovenski uspeh ne evropskem prvenstvu.

Zborovski tabor v Stični
16. 06. 2000 14.28
Letošnji tabor slovenskih pevskih zborov 17. in 18. junija v Šentvidu pri Stični je naslovljen Hodil po zemlji sem naši, vsebinski poudarek že 31. druženja in prepevanja Slovencev bodo pesmi in izročilo Dolenjske in Bele krajine. Letos se bo v Šentvidu zbralo približno 220 zborov s skupno več kot pet tisoč pevci, ki bodo na glavni prireditvi v nedeljo popoldne več pesmi zapeli tudi skupaj. Pevce in obiskovalce bo nagovoril pesnik Tone Pavček; v programu, ki ga je zasnoval Stane Peček, bodo sodelovali še Orkester slovenske policije, igralec Janez Eržen in folklorna skupina Javorje.