glasba

Festival stare glasbe v Radovljici
11. 08. 2000 00.00
Na uvodnem koncertu festivala stare glasbe v Radovljici Lepota kontrastov v francoski glasbi se bo jutri predstavil vokalno-instrumentalni ansambel Barocontemporain. V radovljiški graščini bodo nastopili sopranistka Sophie Boulin, basbaritonist Nicholas Isherwood, violinistka Helene Houzel, violist Matthieu Lusson, Benjamin Perrot z lutnjo in čembalistka Laure Morabito. V svojem nastopu bodo med drugim izvedli tudi noviteto Voyelles (Samoglasniki) Pierra Faragoja, napisano za sopran, bariton, violino, basovsko violo da gamba in čembalo. Glasba je nastala spomladi 2000 za prvo izvedbo na Festivalu Radovljica.

11. Okarina folk festival
04. 08. 2000 17.12
Ta konec tedna bo Bled v znamenju etno glasbe. Z nocojšnjim koncertom skupin Bauls of Bišva in Jaipur Kava Bras Band iz Indije se bo začel 11. Okarina folk festival. Festival, ki je letos prerasel v No Borders Music Festival in bo potekal do 6. avgusta, gosti izvirne in zanimive glasbene skupine z vsega sveta. Je mešanica glasbenih izkušenj, ki presegajo kulturne ovire in omejitve, saj tako glasba kot prizorišča ne poznajo meja. Festival ponuja priložnost za odkritje različnih glasbenih zvrsti znotraj enotnega območja, ki ga sestavljajo različne kulture in tradicije, ki imajo voljo po sodelovanju in medsebojnem spoštovanju.

Na poletnem festivalu nocoj jazz in orgelska glasba
31. 07. 2000 09.21
Na mednarodnem poletnem festivalu v Ljubljani bosta nocoj na sporedu dva koncerta. Organist Petr Rajnoha bo v svojem nastopu v Frančiškanski cerkvi izvedel dela Mendelssohna, Bartholdyja, Francka, Kucharja, Bacha in Regerja. Petr Rajnoha je bil rojen v Znojmu na Moravskem, študiral pa je v Brnu, Parizu in Pragi. Na domačih in mednarodnih tekmovanjih je dobil več nagrad in priznanj, med drugim tudi posebno nagrado za najboljšo izvedbo sodobne skladbe in nagrado občinstva na tekmovanju v Nuernbergu leta 1998.

Björk se bo znova posvetila petju
10. 07. 2000 15.39
Islandska pop pevka Björk je vesela, da se bo po kratkem skoku v svet filma lahko znova popolnoma posvetila pevski karieri. Na novinarski konferenci ob premieri filma Dancer in the dark (Plesalec v temi) režiserja Larsa von Trierja je Björk izjavila, da je bilo snemanje filma kot afera in da se je počutila nelojalno do glasbe. Dodala je, da se je bala, da je glasba ob vrnitvi ne bo sprejela z odprtimi rokami. Po priznanju za najboljšo igralko na letošnjem filmskem festivalu v Cannesu je pevka snemala novi album, ki naj bi izšel aprila prihodnje leto. Izjavila je, da svet potrebuje nove pesmi, in dodala, da ima zanje vedno veliko zamisli.

Umrl skladatelj Wladyslaw Szpilman
09. 07. 2000 13.57
V 88. letu starosti je umrl poljski skladatelj judovskega rodu Wladyslaw Szpilman, čigar šansoni in filmska glasba so priljubljeni po vsej Poljski. Szpilman se je še pred nedavnim odločil, da se bo vrnil na Poljsko, kjer naj bi z znanim poljskim režiserjem Romanom Polanskim posnel film o svojem življenju v času druge svetovne vojne. Skladatelj, ki je bil ena izmed žrtev holokavsta, je vedno poudarjal, da mu je glasba rešila življenje.

Glasbeni navdušenci na Love parade
08. 07. 2000 17.57
S koncertom piščalk in grozečimi techno zvoki se je danes ob 14. uri začela že dvanajsta berlinska Parada ljubezni. Po ocenah policistov se je na ulicah nemške prestolnice že zbralo približno milijon ljubiteljev rave glasbe, več deset tisoč pa jih je še na poti.

Parada ljubezni po vsem svetu
03. 07. 2000 12.40
Berlinska Parada ljubezni (Love Parade), največja techno zabava na svetu, je v svojem 12 letu začela pohod po vsem svetu. ''Oče'' parade Dj Dr. Motte jo je začel uspešno ''izvažati''. ''Prepričan sem, da bo najkasneje leta 2002 Parada ljubezni potekala na vseh petih celinah,'' je nedavno izjavil tiskovni predstavnik parade Enric Nitzsche. ''Za parado se zanimajo tako v Chicagu kot v Sydneyu, Hong Kongu, Cape Townu, Moskvi, Ciudade de Mexicu, Torontu, Koebenhavnu, Stockholmu, Varšavi in Madridu.''

Kinoteka izdala tri knjižne novosti
22. 06. 2000 16.15
<A HREF=http://kinoteka.si/ target=_blank>Slovenska kinoteka</A> je danes predstavila tri knjižne novosti. V zbirki Imago, ki je posvečena delom s področja filmske teorije in esejistike, je s pomočjo francoskega zunanjega ministrstva in Francoskega instituta Charles Nodier izdala slovenska prevoda dveh temeljnih del s področja filmskih študij: Glasba v filmu mednarodno priznanega francoskega teoretika Michela Chiona in Montaža francoske filmske publicistke Dominique Villain. V zbirki Kinotečni zvezki, ki je posvečena monografskim študijam, pa je kinoteka izdala zbornik z naslovom Finca, verjetno... o ustvarjanju bratov Akija in Mike Kaurismakiju, finskih filmskih režiserjev.

Slovenska prevoda filmskih študij
21. 06. 2000 10.40
Slovenska kinoteka je s pomočjo francoskega ministrstva za zunanje zadeve in Francoskega inštituta Charles Nodier v LJubljani v svoji zbirki Imago izdala slovenska prevoda dveh temeljnih del s področja filmskih študij. To sta obsežna analiza razvoja in vloge glasbe v filmu izpod peresa priznanega francoskega teoretika Michela Chiona z naslovom Glasba v filmu ter delo Montaža francoske filmske publicistke mlajše generacije Dominique Villain, ki osvetljuje dogajanje v temi montažnih sob.

Uspeh plesalcev Kazine in Mojce
18. 06. 2000 15.55
Slovenski plesalci se vračajo iz Poljske z dvema medaljama. Vse članske show dance formacije je zopet premagala Kazinska, Mojčina pa je s tretjim mestom dopolnila slovenski uspeh ne evropskem prvenstvu.

Zborovski tabor v Stični
16. 06. 2000 14.28
Letošnji tabor slovenskih pevskih zborov 17. in 18. junija v Šentvidu pri Stični je naslovljen Hodil po zemlji sem naši, vsebinski poudarek že 31. druženja in prepevanja Slovencev bodo pesmi in izročilo Dolenjske in Bele krajine. Letos se bo v Šentvidu zbralo približno 220 zborov s skupno več kot pet tisoč pevci, ki bodo na glavni prireditvi v nedeljo popoldne več pesmi zapeli tudi skupaj. Pevce in obiskovalce bo nagovoril pesnik Tone Pavček; v programu, ki ga je zasnoval Stane Peček, bodo sodelovali še Orkester slovenske policije, igralec Janez Eržen in folklorna skupina Javorje.

Konec 16. Druge godbe
11. 06. 2000 09.35
V ljubljanskih Križankah se je končal 16. mednarodni festival Druga godba. Na sklepnem večeru so bili trije koncerti, ki jim je skupno vnašanje sodobnega elektronskega zvoka v sicer bolj ali manj prevladujoče etno podlage. Kot prva je nastopila izredno odmevna jugoslovanska zasedba Sila, sledilo je pakistansko-londonsko sodelovanje pevcev kavalija Rizwan-Muazzam Qawwali in politično angažiranega dua Fun-Da-Mental, kot zadnji pa so stopili na oder Mestre Ambrosio, ambasadorji brazilske tradicionalne glasbe, na katere je vplival tako rock kot orientalska glasba.

Koncert švedskih glasbenikov na Metelkovi
09. 06. 2000 14.01
V Klubu Gromki bosta drevi nastopila švedska skladatelja-improvizatorja iz sveta elektroakustičnih glasb Henrik Johansson in Mikael Stravostrand. Koncert bo ob 22. uri.

Tehno vročica v Hamburgu
09. 06. 2000 13.53
Nemško hanzeatsko mesto naj bi se jutri spremenilo v eno izmed ogromnih plesišč na prostem. Že šestič zapored bodo organizirali Generation Move, na kateri naj bi se zbralo okoli pol milijona tehno navdušencev. Glasba letošnje prireditve, ki poteka pod geslom za več človečnosti, bo donela z 20 tovornjakov, opremljenih z zvočniki.

Simfonijo izvedlo 333 glasbenikov
06. 06. 2000 13.29
Okrog 70.000 ljudi se je pred dnevi v Montrealu udeležilo prve in edinstvene izvedbe milenijske simfonije, skupnega umetniškega dela 19 skladateljev, v kateri je sodelovalo 333 glasbenikov in 15 zborov. Prireditev je potekala pred kapelico Saint-Joseph na vzpetini Mont-Royal, ki se dviga nad Montrealom.

Projekt Odtisi v odtenkih barv
05. 06. 2000 17.45
Dušan Šuštaršič je svoj novi multimedialni projekt poimenoval Odtisi v odtenkih barve (O.V.O.B.), na ploščadi pred Cankarjevim domom pa bo na ogled od danes do 11. junija. Ob drevišnjem odprtju ob 20. uri, kakor tudi ob koncu dogodka, bodo na stene Cankarjevega doma projicirali izbrane detajle, vse bo spremljala poljudnoznanstvena glasba. Avtor je projekt - ta združuje barvne elemente iz plastik, kovin, korenin, kamnin, stekla, zob in kosti, z delovanjem preoblikovanih v vodo, zemljo, zrak in ogenj - pripravil s sodelavci z različnih ustvarjalnih področij.

Ljubitelji tehno glasbe v Münchnu
02. 06. 2000 14.19
Ovešenih s piščalkami in vodnimi pištolami v rokah naj bi se v središču bavarske prestolnice jutri zbralo več desettisoč ljubiteljev tehno glasbe. Že šestič po vrsti bo v Münchnu potekala glasbena parada Union Move. Njeno letošnje geslo je Glasba je edina droga.

Simpozij Glasba in manjšina
02. 06. 2000 13.49
Pod okriljem Znanstvenoraziskovalnega centra SAZU bo v Ljubljani od 23. do 30. junija mednarodni simpozij Glasba in manjšine.

Druga godba obišče Izolo
02. 06. 2000 11.33
Kot uvod v letošnjo akcijo Poletje v Izoli in napoved letošnjega Mediteran festivala bo v ponedeljek, 5. junija ob 20.30 v Ljubljanski ulici v Izoli nastopila izvrstna švedska skupina Triakel, ki bo pred tem ena od zvezd letošnje Druge godbe v Ljubljani.

Kozinova nagrada Alojzu Srebotnjaku
01. 06. 2000 21.39
Društvo slovenskih skladateljev je Kozinovo nagrado letos prisodilo slovenskemu komponistu Alojzu Srebotnjaku za zaokrožen skladateljski opus. Slovesnost ob podelitvi nagrade bo v ponedeljek, 5. junija, opoldne na Društvu slovenskih skladateljev na Trgu francoske revolucije 6.

Umrl kralj mamba
01. 06. 2000 20.09
Znameniti glasbenik, kralj latino glasbe, zlasti mamba, Tito Puente je danes v starosti 77-let umrl v newyorški bolnišnici.

Jethro Tull v Ljubljani
12. 05. 2000 18.44
Skupina <A HREF=http://www.j-tull.com/ target=_blank>Jethro Tull</A> je ena izmed največjih rock skupin, ki je v svoji karieri prodala več kot 60 milijonov plošč in imela več kot 2.500 nastopov v 40 državah.

Maturanti danes pišejo esej
08. 05. 2000 10.01
Za dijake na slovenskih srednjih šolah se danes začenja spomladanski rok mature, in sicer bodo maturantke in maturantje pokazali svoje znanje pri prvi izpitni poli - eseju iz maternega jezika (slovenskega oz. italijanskega ali madžarskega jezika s književnostjo). Drugi del pisnega izpita oz. drugo izpitno polo iz maternega jezika pa bo dobrih desettisoč kandidatov - natančneje 10.063 - reševalo 7. junija.

Havel rad posluša rock
08. 05. 2000 09.05
Deset let po legendarnem intervjuju za glasbeno revijo Rolling Stone sta se češki predsednik Vaclav Havel in ameriški rocker Lou Reed ponovno srečala v Pragi. Havel je pred dnevi obiskal Reedov koncert, nato pa s slavnim pevcem še nekaj ur klepetal v eni od praških restavracij. V dokaj opaznem intervjuju z Reedom je Havel leta 1990 dejal, da strašno rad posluša rock glasbo, vendar pa ima za to bolj malo možnosti. ''Večinoma poslušam predsedniške fanfare,'' je takrat pojasnil Havel. 63-letni češki predsednik je v prejšnjih letih večkrat pokazal, da mu je rock glasba posebej pri srcu. Poleg Reeda se je srečal že tudi s Stingom, Bobom Dylanom in Rolling Stonesi.

Jutri spomladanski rok mature
07. 05. 2000 09.15
Za dijake na slovenskih srednjih šolah se jutri začenja spomladanski rok mature. Maturantke in maturantje bodo pokazali svoje znanje pri prvi izpitni poli - eseju iz maternega jezika (slovenskega oz. italijanskega ali madžarskega jezika s književnostjo). Drugi del pisnega izpita oz. drugo izpitno polo iz maternega jezika pa bo dobrih desettisoč kandidatov - natančneje 10.063 - reševalo 7. junija. V maju bodo na vrsti še izpitni nastopi pri predmetu glasba, in sicer 22. maja.

Kultna poljska gledališka skupina v Ljubljani
06. 05. 2000 08.37
V Ljubljani se bo 6., 7. in 8. maja predstavila kultna poljska skupina Center za gledališke prakse Gardzienice, ki jo vodi Wlodzimierz Staniewski.

Koncert etno-jazz skupine Štefbet Rifi
22. 04. 2000 13.39
Na kamniškem gradu Zaprice bo drevi ob 20. uri koncert etno-jazz skupine Štefbet Rifi. Po koncertu, ki ga organizirata Kulturni center Kamnik in Kamniški muzej, bo tudi licitacija skrivnostnega predmeta. Po napovedih organizatorjev bo to ''poslastica za zbiralce''.

Novi roman Dušana Jelinčiča
19. 04. 2000 09.03
V Trstu so včeraj predstavili novi roman Dušana Jelinčiča Ljubezen v času samote, ki je izšel pri založbi Lipa v Kopru. Matejka Grgič, ki je predstavila roman, je povedala, da je roman zgodba skupine univerzitetnih študentov, o kateri se razume, da se odvija v Trstu (čeprav to ni izrecno napisano) proti koncu 70. let, ko se študentsko gibanje, nastalo leta 1968, že pomika h koncu. Skupina torej doživlja vse tisto, kar se je v omenjenem obdobju dogajalo: ljubezen, ki je istočasno že zrela, a tudi še najstniška, odkrivanje spolnosti, glasba, knjige, diskusije, večeri, koncerti idr. Knjiga, je še dejala Grgičeva, jo je še posebej pritegnila, ker piše o študentskem življenju, kakršnega danes ni več. Ob njenem branju doživljaš življenje v skupnosti, kar lahko univerza nudi študentom vrednega.

Clugova Bachelorette in Joossova Zelena miza
15. 04. 2000 10.06
Druga baletna premiera ljubljanske operno-baletne hiše bo drevi ob 20. uri v dveh delih. Prvi je avtorska koreografija One - Bachelorette v Sloveniji delujočega romunskega koreografa Edwarda Cluga za pet plesalk in dva plesalca, drugi pa Zelena miza, eno ključnih del sodobnega baleta, postavljeno po izvirni koreografiji Kurta Joossa iz leta 1932.

Sklepni koncert 15. slovenskih glasbenih dnevov
14. 04. 2000 13.00
Na 15. slovenskih glasbenih dnevih (SGD) bo drevi ob 20. uri v Slovenski filharmoniji sklepni koncert, na katerem bo igral filharmonični orkester pod dirigentskim vodstvom Marka Letonje. Solisti bodo Matej Šarc na oboi, Aleksander Milošev na violi, Igor Škerjanec na violončelu in Boštjan Lipovšek na rogu. Na programu so dela domačih skladateljev, med njimi kar tri novitete. Popoldne se bo v okviru SGD končal tudi mednarodni simpozij Glasba, poezija - ton, beseda.