glede

Fischer: Poudarek na političnih pobudah za rešitev kosovske krize

12. 04. 1999 16.37

Nemški zunanji minister Joschka Fischer je ob robu zasedanja vodij diplomacij članic zveze NATO izjavil, da se mora mednarodna skupnost pri reševanju kosovske krize osredotočiti na politične pobude. Ta teden bo v tem smislu odločilen, je napovedal Fischer.

Marca v Franciji 0,4-odstotna inflacija

12. 04. 1999 15.39

Marca so cene življenjskih potrebščin v Franciji glede na februar zrasle za 0,4 odstotka, po podatkih inštituta za statistiko in ekonomske raziskave pa znaša prav toliko tudi letna raven inflacije. Izračuni so narejeni na temelju indeksa, ki je v veljavi od začetka letošnjega leta in se uporablja za primerjavo cene iz leta 1998.

Jelcin: Duma naj o razrešitvi odloča takoj ali pa sploh ne

12. 04. 1999 11.44

Ruski predsednik Boris Jelcin je dumo danes pozval, naj o njegovi razrešitvi razpravlja takoj ali pa naj predlog umakne z dnevnega reda, so danes sporočili iz Kremlja.

Ruski minister za izredne razmere na Madžarskem

12. 04. 1999 10.14

Ruski minister za izredne razmere Sergej Šojgu je pozno sinoči prispel v Budimpešto, da bi dosegel dogovor glede ruskega in beloruskega konvoja za pomoč ZR Jugoslaviji, ki je obtičal na madžarski meji, je danes za madžarsko tiskovno agencijo MTI sporočil predstavnik ruskega veleposlaništva v Budimpešti.

Kongres se bo spopadel o vlogi ZDA pri sporu o Kosovu

11. 04. 1999 20.35

Ameriški kongresniki se bodo v ponedeljek s pomladanskih počitnic vrnili na delo v Washington, kjer je pričakovati ostre besedne spopade glede politike predsednika Billa Clintona do Kosova. Večina demokratov in nekaj republikancev bo to politiko skoraj gotovo zagovarjala, večji del republikancev pa se pripravlja na ostre kritike, čeprav javnost zračne napade večinoma podpira.

Bonn in London še vedno proti namestitvi kopenskih sil

11. 04. 1999 12.45

Vodja nemške diplomacije Joschka Ficher je danes za časnik Die Welt dejal, da mora Nemčija še naprej podpirati zvezo NATO, kajti sicer bo v vojni zmagal jugoslovanski predsednik Slobodan Miloševič, glede namestitve kopenskih sil pa je dejal, da temu Bonn še vedno nasprotuje.

Blair: ''Vse možnosti ostajajo odprte''

10. 04. 1999 19.22

Britanski premier Tony Blair je danes poudaril, da v konfliktu med zvezo NATO in srbskimi silami ''ostajajo vse možnosti odprte''. Po srečanju s španskim kolegom Josejem Mario Aznarjem v bližini Londona je Blair danes izrazil zaupanje v učinkovitost zračnih napadov, obenem pa ni izključil možnosti posega kopenskih enot.

NATO dosedanje vojaško posredovanje proti ZRJ ocenjuje zelo uspešno

10. 04. 1999 18.34

Medtem ko letalske sile zveze NATO zadnje dva dni pri posredovanju proti ZRJ znova ovira slabo vreme, so bile dosedanje vojaške operacije zelo uspešne, so danes, osemnajsti dan napadov, poudarili na zvezi NATO. Tiskovni predstavnik zavezništva Jamie Shea je povedal, da so letala povezave od začetka posredovanja poškodovala okrog 150 pomembnih tarč na ozemlju ZRJ, vključno z dvema sedežema poveljstva jugoslovanske vojske.

Države G-8 o kosovski krizi

10. 04. 1999 12.40

Politični direktorji sedmih industrijsko najbolj razvitih držav na svetu in Rusije (G-8), ki so se včeraj sešli v nemškem Dresdnu, so dosegli pomemben napredek pri iskanju skupnih političnih smernic z Rusijo v zvezi s Kosovom, vendar pa se doslej še niso dogovorili glede priprave izrednega sestanka zunanjih ministrov.

VS razočaran nad iraško reakcijo

10. 04. 1999 10.08

Varnostni svet ZN je v petek razpravljal o poročilu treh odborov, ustanovljenih za oblikovanje predlogov nadaljnje politike do Iraka, ki ga je predstavil predsednik odborov, veleposlanik Brazilije Celso Amorim.

Neuspeh Kiprianua

09. 04. 1999 21.48

Predsednik ciprskega parlamenta Spiros Kiprianu je danes v Beogradu za zasebni atenski radio Flash povedal, da mu ''ni uspelo doseči nikakršnega konkretnega rezultata'' glede osvoboditve treh ameriških vojakov.

V Londonu in Moskvi 1:1

09. 04. 1999 17.26

Nogometaši so sinoči odigrali prvi polfinalni tekmi pokala pokalnih zmagovalcev. Obe tekmi, londonski FC Chelsea je gostil RCD Mallorco, moskovska Lokomotiva pa rimski Lazio, sta se končali z neodločenim izidom 1:1.

Janez Podobnik o mednarodni dejavnosti DZ

09. 04. 1999 17.09

V okviru aktivnosti državnega zbora na področju mednarodne dejavnosti je predsednik DZ Janez Podobnik na mesečni novinarski konferenci med pomembnejšimi dogodki minulega meseca izpostavil nedavno srečanje parlamentarnih predsednikov Slovenije, Italije in Madžarske v Ljubljani ter napovedal udeležbo na rednem polletnem srečanju predsednikov parlamentov pridruženih članic iz srednje in vzhodne Evrope s predsednikom Evropskega parlamenta, ki bo konec tega meseca v bolgarski prestolnici Sofiji.

Arafat skrajšal obisk na Japonskem in odpotoval v Vietnam

08. 04. 1999 21.29

Palestinski voditelj Jaser Arafat je danes za dve uri skrajšal uradni obisk na Japonskem in odpotoval v Vietnam.

Odnosi med Irakom in OZN nevzdržni

08. 04. 1999 21.28

Posebni odbori Združenih narodov za razorožitev Iraka, humanitarne zadeve in kuvajtske vojne ujetnike ter kuvajtsko lastnino, so preko skupnega predsednika brazilskega veleposlanika Celsa Amorima, Varnostnemu svetu predstavili svoja poročila o omenjenih vprašanjih. Odbore je februarja letos ustanovil Varnostni svet, njihov namen pa naj bi bil poiskati rešitve za sedanji nemogoč položaj med Združenimi narodi in Irakom. To je priznal tudi Amorim, ki je dejal, da je sedanje stanje nevzdržno.

Ciprski zunanji minister dvomi v uspeh Kiprianujeve misije

08. 04. 1999 17.25

Ciprski zunanji minister Joanis Kasulides je v pogovoru za BBC izrazil previdnost glede možnosti, da bo ciprskemu posredniku Sipirosu Kiprianuju v Beogradu uspelo doseči predajo treh ameriških vojakov, ki so zaprti v ZRJ.

WTO glede banan odločilo v korist ZDA

07. 04. 1999 11.30

Svetovna trgovinska organizacije (WTO) je v sporu med Evropsko unijo in ZDA glede banan odločila v korist Washingtona, se je danes izvedelo iz diplomatskih krogov v Ženevi.

Beckstein: prevoz prvih beguncev v Nemčijo nikakor ni gotov

07. 04. 1999 10.13

Po podatkih bavarskega notranjega ministra Guentherja Becksteina prevoz prvih kosovskih beguncev v Nemčijo danes nikakor še ni gotov. Potem ko letalska družba Lufthansa poletov zaradi pomislekov glede varnosti ne podpira, še vedno ni jasno, kako bi lahko begunce z letali prepeljali iz Skopja, je za bavarski radio dejal Beckstein.

Od začetka zračnih napadov s Kosova pregnanih 430.000 ljudi

07. 04. 1999 09.38

Visoki komisariat za begunce (UNHCR) sporoča, da je od 24. marca, ko so se začeli zračni napadi zveze NATO na ZR Jugoslavijo, Kosovo zapustilo že več kot 430.000 beguncev. V Albanijo se jih je doslej zateklo 262.000, v Makedonijo 120.000, V črno goro 36.700, v Bosno in Hercegovino 7.900 in v Turčijo 6.000.

Padec inflacije na Filipinih

07. 04. 1999 08.09

Nižja marčna rast cen prehrambenih izdelkov je na Filipinih povzročila občuten padec inflacije. Kot so sporočili iz filipinskega statističnega urada, so se v povprečju cene v tretjem mesecu letos v tej azijski državi glede na isti čas lani povečale za 8,7 odstotka, filipinski ekonomisti pa ocenjujejo, da bo v letu 1999 inflacija enoštevilčna. V prvem četrtletju 1999 so se cene na Filipinih glede na prvo lansko trimesečje povečale za 10,1 odstotka, februarja pa je bila rast cen na drobno 9,9-odstotna.

Združitev Astre in Zenece

07. 04. 1999 08.06

Delničarji švedskega proizvajalca zdravil Astra so odobrili združitev z britansko družbo Zeneca in tako sklenili posel, s katerim je nastala ena največjih svetovnih farmacevtskih družb, so v skupni izjavi povedali predstavniki obeh podjetij. Glede načrtovane združitve je imelo pomisleke le nekaj Astrinih delničarjev, predstavniki družbe pa so povedali, da je združitev z glasovanjem odobrilo kar 96 odstotkov delničarjev in kapitalskih lastnikov. Kot so še povedali v obeh družbah, je bilo prevrednotenje Zenecinega kapitalskega deleža v dolarje že opravljeno, ime družbe pa so ob tem spremenili v AstraZeneca PLC. Sedež skupne družbe bo v Londonu, razvojni in raziskovalni center pa na Švedskem. V družbi pa pričakujejo, da bo njihova prodaja že letos zrasla na 11,5 milijarde dolarjev. Astrin prodajni adut je zdravilo za čir in zgago Prilosec, ki je v svetu najbolje prodajano zdravilo na recept. Zeneca pa je za ameriškim Bristol-Myers Squibb drugi največji proizvajalec zdravil za obolele za rakom. Poleg tega ima Zeneca obsežno proizvodnjo agrokemičnih izdelkov ter je lastnik ameriškega operaterja za zdravljenje raka in dializne centre Salick Health Care.

Jelinčičeva pisna poslanska pobuda glede letališča Maribor

06. 04. 1999 18.49

Poslanec Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič je v poslanski pobudi vlado in ministrstvo za promet in zveze pozval, da omogočita nadaljnji strateški razvoj Letališča Maribor. Jelinčič namreč meni, da ima Slovenija pri tem letališču poseben interes.

Jakič: Slovenija naj sodeluje pri evakuaciji beguncev

06. 04. 1999 18.43

Poslanec Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Roman Jakič vladi predlaga, naj sprejme politično sicer zelo težko, a zaradi razmer nujno odločitev o evakuaciji določenega števila beguncev s Kosova v Slovenijo.

Cene industrijskih proizvodov marca nižje

06. 04. 1999 10.54

Cene industrijskih izdelkov pri proizvajalcih so bile marca za 0,4 odstotka nižje kot februarja, so sporočili iz državnega urada za statistiko. V primerjavi z decembrom lani so se marca cene industrijskih izdelkov zmanjšale za 0,5 odstotka, glede na lanski marec pa so višje za 1,8 odstotka. V prvem trimesečju letos so se cene industrijskih proizvodov glede na isti čas lani povečale za dva odstotka.

Na Filipinih marca nižja inflacija

06. 04. 1999 10.41

Nižja marčevska rast cen prehrambenih izdelkov je na Filipinih povzročila občuten padec inflacije. Kot so sporočili iz filipinskega statističnega urada, so se v povprečju cene v tretjem mesecu letos v tej azijski državi glede na isti čas lani povečale za 8,7 odstotka, filipinski ekonomisti pa ocenjujejo, da bo v letu 1999 inflacija enoštevilčna.

Prodi: VB se ne bo mogla izogniti evru

06. 04. 1999 09.40

Velika Britanija se po mnenju novega predsednika evropske komisije Romana Prodija dolgoročno ne bo mogla izogniti uspešnemu evru.

Srečanje Rugove z ruskim veleposlanikom

05. 04. 1999 17.10

Vodja kosovskih Albancev Ibrahim Rugova se je danes v navzočnosti novinarjev na svojem domu v Prištini sestal z ruskim veleposlanikom v Beogradu Jurijem Kotovom.

Zdravje v Sloveniji ni na zavidljivi ravni

05. 04. 1999 09.20

7. april že vse od ustanovitve Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) leta 1948 velja za svetovni dan zdravja. Na Inštitutu za varovanje zdravja RS so ob tem dnevu po več desetletjih ponovno zbrali statistične podatke o zdravju in zdravstveni službi v Sloveniji ter jih izdali v publikaciji z naslovom Zdravje v Sloveniji. Podatki so ponazorjeni z grafi in tabelami, največkrat s primerjavami za več let in glede na povprečje držav Evropske unije, spremljajo pa jih tudi krajši komentarji.

Zveza NATO: Rugova pod srbskim nadzorom

04. 04. 1999 18.51

Po informacijah ene od članic zveze NATO voditelj kosovskih Albancev Ibrahim Rugova nima pravice do svobodnega gibanja. Po teh informacijah so v Rugovini hiši srbske sile, sam Rugova pa se mora večkrat na dan oglasiti srbski policiji, je danes povedal zavezniški tiskovni predstavnik Jamie Shea.

Papež za ''humanitarni koridor'' za kosovske begunce

04. 04. 1999 15.39

Papež Janez Pavel II. je zahteval vzpostavitev ''humanitarnega koridorja'' na meji s Kosovom, da bi tako pomagali kosovskim beguncem. Med današnjo velikonočno poslanico v Rimu je vlado v Beogradu pozval, naj dopusti vzpostavitev takšnega koridorja. Poglavar rimskokatoliške cerkve je izrecno kritiziral izgone albanskega prebivalstva s Kosova. Kot je dejal, ljudi preganjajo in ''jim zažigajo streho nad glavo''.