glede

Minister Senjur kritičen do študije dunajskega inštituta WIFO
08. 03. 1999 16.22
Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je današnji novinarski konferenci opozoril na odprta vprašanja pri ekonomskem rangiranju držav in se pri tem dotaknil študije avstrijskega inštituta WIFO o stopnji zrelosti srednje in vzhodnoevropskih kandidatk za vstop v EU.

Nemški kancler išče kompromis
08. 03. 1999 10.03
Nemški kancler Gerhard Schroeder je včeraj pozval vse strani h kompromisu glede oblikovanja finančne politike Evropske skupnosti. Schroeder je izjavil, da ni smiselno predčasno pričakovati rezultatov, ker bodo tekla dolgotrajna pogajanja. Misli pa, da se partnerji zavedajo sklenitve kompromisa, če bodo potekale določene iniciative z vseh strani.

Tamova zmešnjava
06. 03. 1999 15.25
Kako vidijo tuji poslovneži vlogo slovenskega sodstva, je najbolj nazorno pokazal ameriški kupec premoženja TAM: na dogovor in parafirano pogodbo s stečajnim senatom Okrožnega sodišča v Mariboru se je preprosto požvižgal. V pogodbenem roku ni plačal predvidene akontacije, misleč, da je sodstvo v tranzicijski državi, kakršna je Slovenija, pač še zmeraj dekla politike in bo navsezadnje vendarle moralo ravnati tako, kot mu bo narekovala država, piše v sobotnem Večeru Borko De Corti.

Slovenski prašičerejci določili zahteve protestnega shoda
06. 03. 1999 13.51
Sedanje ravnanje slovenske države do slovenskih kmetijskih proizvajalcev, glede na zlom slovenskega trga s prašiči in druge težave v kmetijstvu, je premalo. Država mora sprejeti konkretne ukrepe, ki bodo rešili tako trenutne zagate kot tudi zagotovili pogoje za postopno prilagajanje kmetijstva razmeram v EU, so sporočili iz odbora za prašičerejo Poslovnega združenja prehrane Slovenije in določili zahteve protestnega shoda, ki bo 10. marca v Ljubljani.

Pomočnik hrvaškega zunanjega ministra o hrvaško-slovenskih odnosih za HRT
06. 03. 1999 09.52
Pomočnik hrvaškega ministra za zunanje zadeve Joško Paro je v sinočnji oddaji hrvaške televizije Motrišta izjavil, da so odprta vprašanja v hrvaško-slovenskih odnosih ''po nepotrebnem in iracionalno napihnjena, da se jih je zdaj treba lotiti z izredno taktnostjo''.

Kofi Annan podprl odločitev arbitražne komisije za Brčko
06. 03. 1999 08.44
Generalni sekretar OZN Kofi Annan trdno podpira odločitev arbitražne komisije o ustanovitvi okrožja Brčko, ki bo spadalo pod mešano upravo vlade Bosne in Hercegovine ter bosanskih Srbov. ''Za Brčko, kakor tudi za celo Bosno in Hercegovino ni druge rešitve kot demokracija in multietnična vladavina, zato sem še posebej zadovoljen zaradi odločitve arbitražne komisije,'' je dejal Annan.

Močna reakcija angleške vlade glede grožnje ZDA
05. 03. 1999 19.05
Britanski premier Tony Blair je poudaril, da se bo osebno posvetil reševanju sporov, ki so grožnja za pričetek trgovinske vojne med ZDA in EU. Za Radio Clyde je še povedal, da je v četrtek opravil zelo konstruktiven telefonski pogovor z ameriškim predsednikom Billom Clintonom glede ameriške grožnje škotskim izvoznikom kašmirja, da bodo uvedle 100 odstotne davke na določene dobrine. Škotska je največji svetovni proizvajalec izdelkov iz kašmirja. Ta grožnja, ki je povezana z prerekanjem okoli trgovanja z bananami, je izzvala močno reakcijo britanske vlade, ki je bila do sedaj bolj ali manj pro-ameriško usmerjena in je močno simpatizirala s Clintonovo politiko.

EU zaradi spora z ZDA o bananah zahteva zasedanje WTO
05. 03. 1999 16.17
Evropska unija se je danes pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) pritožila proti ZDA, ker ta država zaradi nerešenega spora glede unijinega uvoznega režima za banane, na izbrane izdelke iz EU, ki jih ZDA na leto uvozijo v skupni vrednosti 520 milijonov dolarjev, uvaja 100-odstotne uvozne tarife. ZDA je EU obtožila neodgovornega enostranskega ukrepanja in s tem grobega kršenja mednarodnotrgovinskih pravil ter zato zahtevala sklic zasedanja WTO.

V Krki lani z nižjim čistim dobičkom
05. 03. 1999 16.11
V tovarni zdravil Krka so lani po nerevidiranih in nekonsolidiranih računovodskih izkazih zabeležili 4,16 milijarde tolarjev čistega dobička, kar je glede na predlanske revidirane izkaze za 19,7 odstotka manj.

Ustavno sodišče tokrat obravnavalo tudi t.i. Mihelčičevo pritožbo
05. 03. 1999 15.24
Ustavno sodiše je na prvi marčni seji - ki jo je zaradi obsežnega dnevnega reda nadaljevalo še danes - med drugim obravnavalo tudi pritožbo skupine državljanov na čelu z dr. Miranom Mihelčičem, ki se je decembra lani na ustavno sodišče pritožilo zoper njegovo odločitev, da je na referendumu o volilnih sistemih zmagal dvokrožni večinski volilni sistem. Ustavni sodniki niso preučevali same vsebine pritožbe, temveč so v okviru plenuma poskušali ugotoviti, ali pritožba izpolnjuje procesne predpostavke oz. pogoje za sprejem v obravnavo. Za zdaj pa še ni znano, ali so se ustavni sodniki glede omenjene pritožbe tudi izrekli.

Millennium obeta revolucijo v računalništvu
05. 03. 1999 15.12
Pri Microsoftu so leta 1996 začeli ambiciozni raziskovalni projekt, imenovan Millennium, ki naj bi revolucioniral računalništvo, kot ga poznamo zdaj. Cilj projekta je poenostaviti porazdeljeno računalništvo - pri katerem so kalkulacije razdeljene med več računalniki - tako da bi bilo to enako preprosto, kot če bi bile kalkulacije opravljene v enem samem namiznem računalniku. Če bo Millennium uspešen, bo preobrazil računalništvo, da bo bolj oponašalo delovanje človeških možganov, ki iz ozadja distribuirajo informacije na izjemno kompleksen, vendar učinkovit način. Microsoft namerava vključiti rezultate projekta Millennium v svoje izdelke v naslednjih nekaj letih.

So azijski trgi že stabilizirani?
05. 03. 1999 13.03
Južnovzhodne azijske države so stabilizirale svojo ekonomijo, je zapisano v poročilu politične skupine Zveze južnovzhodnih azijskih držav (ASEAN). Ekonomski ministri devetih držav članic so potrdili, da se gospodarsko stanje po eni najhujših kriz v zadnjih 18 mesecih izboljšuje, prepričani pa so tudi, da bodo ugodne ocene pritegnile tudi tuje investitorje.

Februarja cenejši industrijski proizvodi pri proizvajalcih
05. 03. 1999 11.54
Industrijski proizvodi pri proizvajalcih so bili februarja v primerjavi z januarjem cenejši za 0,1 odstotka. V primerjavi z lanskim februarjem so se cene teh proizvodov povečale za dva odstotka, je v prvi, skrajšani objavi sporočil državni statistični urad.

Pilot v primeru Cavalese oproščen krivde
05. 03. 1999 08.34
Ameriškega pilota Richarda Ashbyja, ki je povzročil gondolsko nesrečo v italijanskem Cavaleseju, so včeraj oprostili krivde. Osemčlanska vojaška porota v Camp Lejeuneu v ameriški zvezni državi Severna Karolina je sklenila, da Ashbyju ne morejo dokazati, da je 3. februarja leta 1998 iz malomarnosti povzročil smrt 20 ljudi. Natančnejše obrazložitve za oprostitev za zdaj niso navedli.

ZDA podpirajo Indonezijo
04. 03. 1999 18.33
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je Indoneziji danes obljubila podporo pri političnih reformah in rešitvi spora glede Vzhodnega Timorja. ''Podpiramo svobodne, poštene in verodostojne volitve,'' je po pogovoru z indonezijskim zunanjim ministrom Alijem Alatasom v Džakarti dejala Albrightova.

Večino bremena predlagane pokojninske reforme nosijo ženske
04. 03. 1999 15.15
Predlagana pokojninska reforma pomeni predvsem za ženske bistveno poslabšan položaj glede na sedanjo zakonodajo, je na današnji novinarski konferenci povedala izvršna sekretarka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Metka Roksandič in dodala, da vse predlagane rešitve slonijo na podaljšanju potrebne pokojninske dobe in na višanju potrebne starosti za vstop v pokoj za ženske. Pri moških se povezava starosti in pokojninske dobe ne spreminja in ostaja že od leta 1992 enaka. Ob predlogu pokojninske reforme bodo predvsem prizadete tiste ženske, ki imajo vsaj deset let delovne dobe, saj po besedah Metke Roksandič te ženske vseh prikazanih olajšav ne bodo mogle izkoristiti.

Družbeni proizvod v Srbiji se je zvišal
04. 03. 1999 09.49
Po najnovejših podatkih Republiškega zavoda za statistiko Republike Srbije se je družbeni proizvod v Srbiji v letu 1998 glede na leto poprej zvišal za 2,3 odstotke, medtem ko je bil indeks industrijske proizvodnje v enakem primerjalnem obdobju višji za 3,9 odstotka. V poljedelstvu se je v lanskem letu proizvodnja pšenice povečala za dva odstotka, sončnic za osem odstotkov, proizvodnja soje pa za pet odstotkov. Zaradi slabih vremenskih pogojev in suše v poletnih mesecih pa je bila proizvodnja koruze manjša za 25 odstotkov, sladkorne pese za tri odstotke ter tobaka za odstotek, kar je ob hkratni stagnaciji v živinoreji vplivalo na 5,9-odstotno skupno zmanjšanje fizičnega proizvoda v poljedelstvu. Statistični kazalci za leto 1998 kažejo, da se je v Srbiji število zaposlenih v gospodarstvo zmanjšalo za 3,7 odstotka, v gradbeništvu za štiri odstotke ter v prometnih storitvah za tri odstotke, so še sporočili iz statističnega zavoda Srbije.

Hmezad Kmetijstvo gre v stečaj
03. 03. 1999 18.39
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter ministrstvo za gospodarske dejavnosti sta v primeru podjetja Hmezad Kmetijstvo iz Žalca opravila več pogovorov z bankami z namenom doseči ustrezno reprogramiranje kreditov. Ker pa so bili pogoji bank v glavnem nesprejemljivi, sta se ministrstvi skupno odločili, da je glede na veliko prezadolženost podjetja stečaj edina možnost, so sporočili z ministrstva za kmetijstvo.

Mavričeva, Jeremičeva in Petkovšek
03. 03. 1999 18.26
Gimnastična zveza Slovenije je razglasila najboljše tekmovalce v športni in ritmični gimnastiki za leto 1998. To so postali Mojca Mavrič in Mitja Petkovšek pri športnih telovadcih in Dušica Jeremič pri ritmičnih gimnastičarkah.

Sestanek socialnih partnerjev
03. 03. 1999 07.58
Socialni partnerji so se sestali na 8. seji pogajalske skupine o pokojninski reformi, ki jo je imenoval ekonomsko-socialni svet. Obravnavali so ključna vprašanja, glede katerih še niso usklajeni, in sicer najmanjša in polna starost pri upokojevanju, odmerna stopnja in delovna doba. Socialni partnerji so se dogovorili, da se bo v ponedeljek, 8. marca, sestala strokovna skupina, ki bo opravila konkretne izračune za posamezne predloge. Naslednja, 9. seja pogajalske skupine o pokojninski reformi bo 12. marca.

Precejšnje izgube na tokijski borzi
02. 03. 1999 09.04
Delniški trg v Tokiu je današnje trgovanje sklenil s precejšnjo izgubo. Vrednost indeksa Nikkei se je znižala kar za 300,69 točke ali 2,1 odstotka ma 13.921,06 točke.

Frlec s Kasoulidesom o depozitih nekdanje NBJ na Cipru
01. 03. 1999 19.36
Slovenski zunanji minister Boris Frlec je v okviru diplomatskih aktivnosti za zavarovanje finančnega premoženja nekdanje SFRJ na Cipru v pogovoru s Joanisom Kasouiledesom danes ponovno izrazil pričakovanje Slovenije, da bodo finančna sredstva nekdanje NBJ na Cipru ostala tudi nadalje zamrznjena.

NATO glede Kosova pripravljen vojaško posredovati tudi pred 15. marcem
01. 03. 1999 18.23
Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je danes v Bruslju opozoril, da je zavezništvo pripravljeno vojaško posredovati v kosovski krizi tudi pred 15. marcem, ko naj bi v Franciji mirovna pogajanja nadaljevali kosovski Albanci in predstavniki jugoslovanskih oblasti, če se strani ne bosta odrekli nasilju.

Knjižni teden v Celju
01. 03. 1999 11.40
V Celju so danes odprli tretji knjižni teden, letno srečanje slovenskih založnikov in ustvarjalcev z bralci in ljubitelji knjige. Trajal bo do 6. marca. Po odprtju sejma se je v bralnem klubu v Centru Interspar začela strokovna razprava o knjigi in branju.

Sprejet Ruski načrt prestrukturiranja blaga
01. 03. 1999 07.44
Deutsche Bank, ena od največjih svetovnih bank, je sprejela Ruski načrt prestrukturiranja dolga. Z argumenti Deutche Bank za sprejetje načrta se je strinjala tudi banka Chase Manhattan, preostalih 17 bank, ki se pogajajo z ruskim finančnim ministrstvom, pa še vedno nasprotuje nekaterim načelom Moskve glede prestrukturiranja dolga.

Netanjahu v Amanu
28. 02. 1999 14.38
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je danes prispel v Aman, kjer se je v kraljevi palači sestal s kraljem Abdulahom II., so sporočili uradni jordanski viri. Netanjahuja spremlja izraelski zunanji minister Ariel Šaron.

Pokojninska reforma bo še dolgo burila duhove
28. 02. 1999 10.51
Dobra polovica (55,5 odstotka) vprašanih v anketi tokratnega Nedela podpira nedavni protestni shod, ki so ga pripravili slovenski sindikati, 10 odstotkov mu nasprotuje, 34 odstotkov vprašanih pa do tega vprašanja nima oblikovanega stališča.

Komisar van den Broek na obisku v Sloveniji
28. 02. 1999 09.56
Evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek bo jutri, 1. marca, prišel na dvodnevni obisk v Slovenijo, kjer se bo z najvišjimi predstavniki države pogovarjal o slovenskih pripravah na polnopravno članstvo v Evropski uniji, s posebnim poudarkom na prilagajanju slovenske zakonodaje pravnemu redu unije ter vprašanjih v zvezi z nedavno uveljavljenim Evropskim sporazumom o pridružitvi.

George Bush mlajši bo napovedal kandidaturo za predsednika ZDA
28. 02. 1999 08.40
Guverner zvezne države Texas George Bush namerava v roku dveh tednov narediti prvi korak h kandidaturi za predsednika ZDA na volitvah leta 2000. Sin predsednika, ki je v Beli hiši leta 1989 nasledil Ronalda Reagana, je namreč napovedal ustanovitev raziskovalnega odbora za kandidaturo, prek katerega bo začel nabirati potrebna finančna sredstva.

Združeni narodi čakajo na odgovor Libije
27. 02. 1999 09.48
Varnostni svet (VS) OZN je v petek poslušal poročilo generalnega sekretarja Kofija Annana o napredku aktivnosti za izročitev sodišču dveh Libijcev, osumljenih za bombni napad na Pan Amovo letalo, ki ga je leta 1988 razneslo nad škotskim Lockerbijem. VS pa je prav tako opravil konsultacije v zvezi z letnim pregledom izvajanja sankcij, ki so bile uvedene proti Libiji leta 1992.