glede

Bruselj zadovoljen z rezultati porabe denarja iz strukturnih skladov
08. 01. 1999 14.22
Evropska komisija je v danes predstavljenem vmesnem poročilu o porabi denarja iz strukturnih skladov za programsko obdobje od 1994 do 1999 ocenila, da so bili v mnogih primerih doseženi dobri rezultati, še posebej pri izravnavi razlik med unijinimi regijami glede osnovne infrastrukture, energetike in okoljevarstva. Denar iz strukturnih skladov prejemajo najrevnejše regije EU.

Svet LDS podprl projekt izgradnje TET 3
08. 01. 1999 10.38
Svet Liberalne demokracije Slovenije (LDS) se zaveda nekaterih pomislekov glede izgradnje Termoelektrarne Trbovlje 3 (TET 3), vendar na podlagi znanih strokovnih mnenj, stališč pristojnih vladnih institucij ter dosedanjih odločitev državnega zbora ocenjuje, da projekt zasluži podporo.

Decembra za pol odstotka dražji industrijski proizvodi pri proizvajalcih
07. 01. 1999 11.22
Industrijski proizvodi pri proizvajalcih so bili decembra lani v primerjavi z novembrom dražji v povprečju za pol odstotka. V primerjavi z decembrom leto prej (1997) so se cene teh proizvodov povečale za 3,6 odstotka, je sporočil državni statistični urad.

Stavki v Bioprodu ni videti konca
06. 01. 1999 15.46
Stavka v Bioprodu traja že sedemindvajseti dan. Glede na to, da so bila tudi včerajšnja pogajanja stavkajočih delavk z generalnim direktorjem Bioproda Rudolfom Ročakom neuspešna, bo Konfederacija sindikatov 90 Slovenije (KS 90) ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve danes predlagala, da čim prej skliče tripartitna pogajanja v navzočnosti predstavnikov ministrstva, delodajalca in stavkovnega odbora, je za Slovensko tiskovno agencijo izjavil predsednik KS 90 Slovenije Boris Mazalin in dodal, da v KS 90 še vedno vztrajajo, da je pogoj za začetek resnih pogajanj o stavkovnih zahtevah umik suspenzov in vseh disciplinskih postopkov.

Kitajska črnogleda glede svoje gospodarske prihodnosti
06. 01. 1999 13.42
Kitajska je danes napovedala dokaj črnogledo lastno gospodarsko prihodnost v letošnjem letu in napovedala, da bo s proračunskimi intervencijami poskušala pospešiti domače gospodarstvo.

Velenjski premogovnik dosegel letni načrt
06. 01. 1999 13.39
V Premogovniku Velenje so decembra lani izkopali 277.900 ton rude, v lanskem letu pa 4,06 milijona ton, s čimer so letni delovni načrt presegli za 0,3 odstotka.

Izrael bo reagiral na poskuse palestinske odcepitve
06. 01. 1999 13.06
Izraelski zunanji minister Ariel Sharon je danes izjavil, da želi Izrael izpolnjevati mirovni sporazum, vendar pa je palestinska stran, predvsem zaradi načrtov o osamosvojitvi, tista, ki izvajanje zavira. Sharon je danes po sestanku z nemškim zunanjim ministrom Joschko Fischerjem palestinski strani svetoval, naj ne sprejema enostranskih dogovorov, saj bo Izrael na to takoj odreagiral.

Popredsednik srbske vlade v Grčiji o Kosovu
05. 01. 1999 17.59
Podpredsednik srbske vlade Ratko Marković je danes v Atenah z državnim sekretarjem v grškem zunanjem ministrstvu Yannosom Kranidiotisom razpravljal o razmerah na Kosovu, je danes sporočilo grško zunanje ministrstvo.

Elizabeth Dole utegne kandidirati za predsednico ZDA
05. 01. 1999 09.30
Soproga nekdanjega senatorja in predsedniškega kandidata Boba Dola je odstopila s položaja predsednice ameriškega Rdečega križa. Elizabeth Dole naj bi se v kratkem odločila, ali bo vložila uradno kandidaturo za predsednico ZDA na listi republikanske stranke.

Nikkei prvi dan trgovanja v letu 1999 navzdol
04. 01. 1999 09.08
Japonski delniški trg je prvi dan trgovanja v novem letu sklenil nekoliko nižje. Vrednost indeksa Nikkei je ob koncu dosegla 13.415,89 točke, kar je za 426,28 točke ali 3,1 odstotka manj od zadnjega dne trgovanja v minulem letu.

Herzog o problematiki nemških prispevkov v EU in sprejemu Turčije
03. 01. 1999 11.31
Nemški predsednik Roman Herzog se je pridružil zahtevi po znižanju nemških prispevkov v blagajno Evropske unije. ''Visok nemški neto prispevek je zares politična težava. Zaželeno bi bilo, da glede tega vprašanja dosežemo napredek,'' je dejal Herzog za časnik Bild am Sonntag. Nemški predsednik je obenem tudi navedel štiri pogoje za sprejem Turčije v EU.

Zavarovalnice tudi po uvedbi davka na dodano vrednost ne bodo izjeme
02. 01. 1999 12.05
Državni zbor (DZ) naj bi na predlog vlade še v prvi polovici letošnjega leta sprejel zakon o davku od prometa zavarovalnih poslov, na podlagi katerega naj bi zavarovalnice tudi po uvedbi davka na dodano vrednost v drugi polovici letošnjega leta plačevale po 6,5 odstotka davka od zavarovalnih premij za premoženjsko in osebno zavarovanje.

Krka bo gradila v Rusiji
02. 01. 1999 11.30
Novomeška Krka v letu 1999 načrtuje vsaj tolikšen promet kot lani. Maksimalne rezultate nameravajo po besedah predsednika uprave Miloša Kovačiča doseči na trgih nekdanje Jugoslavije, v državah Cefte, prizadevali pa si bodo tudi za povečanje prodaje v srednjeevropskih državah in na Zahodu. ''Ne glede na razmere v Rusiji bo Krka letos začela gradnjo manjšega proizvodno- distribucijskega obrata v predmestju Moskve,'' je med drugim dejal Kovačič.

Bolgarija postala država pogodbenica Cefte
01. 01. 1999 13.15
Slovenija je z današnjim dnem začela začasno uporabljati sporazum o pristopu Bolgarije k Srednjeevropskemu sporazumu o prosti trgovini (CEFTA), ki so ga 17. julija lani v Sofiji podpisali ministri za ekonomske odnose Poljske, Madžarske - ta bo letos predsedovala Cefti -, Češke, Slovaške, Slovenije, Romunije in Bolgarije. Cefta, ki je tako medse sprejela sedmo državo pogodbenico, se je v slabih šestih letih obstoja razvila v obsežno območje proste trgovine, ki se lahko pohvali z več kot 90-milijonskim trgom.

Toyota z novo oglaševalsko strategijo
31. 12. 1998 14.50
Toyota bo v prihodnje poizkusila z uvedbo nove oglaševalske strategije, ki se imenuje pogodbeno oglaševanje. Spada k delu nove 6 milijonov dolarjev vredne oglaševalske iniciative, ki jo bo vodila agencija Miller Bainbridge& Partners. Imenovanje Miller Bainbridge odraža spremembo v smislu oddaljevanja od neposrednega oglaševanja k približevanju komunikacijski strategiji, ki naj bi dosegla optimalni dialog glede strank. Toyota si prizadeva, da bi kupci čutili posebno povezavo z blagovno znamko. Končni namen poslovne poteze je ohraniti tržno znamko konkurenčno.

Bagdad se ne namerava ukloniti Zahodu
31. 12. 1998 12.27
Bagdad ne namerava popustiti pri nasprotovanju glede območij na severu in jugu Iraka, kjer velja prepoved poletov in ki je pod nadzorom britanskih in ameriških letal, je podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz dejal v komentarju časnika vladajoče stranke Baath Al-Thawra.

Uredba o pristojbinah za uporabo radijskih frekvenc
31. 12. 1998 12.17
S 1. januarjem 1999 bo začela veljati vladna uredba o pristojbinah za uporabo radijskih frekvenc. Višina pristojbine je določena z zmnožkom števila točk (S) in vrednosti točke, katero je vlada s sklepom določila v višini 1000 tolarjev. Število točk je navedeno v radijskem dovoljenju. Uprava RS za telekomunikacije jih določi ob izdaji radijskega dovoljenja v skladu z določbami te uredbe.

Zmanjšanje števila brezposelnih v Franciji
31. 12. 1998 08.30
Stopnja nezaposlenosti v Franciji se je v novembru rahlo zmanjšala na 11,5 odstotka, kljub temu pa je v tej državi še vedno skoraj tri milijone brezposelnih, je sporočilo francosko ministrstvo za delo. Število nezaposlenih se je v novembru glede na oktober zmanjšalo za 4700 oseb; trenutno je v Franciji registriranih 2.940.800 brezposelnih. Največ na novo zaposlenih oseb je bilo mlajših od 25 let, novo zaposlitev pa so večinoma našli tudi starejši od 50 let. Nezaposlenost je največji gospodarski problem v Franciji, saj so predvsem mladi brez služb, tako da se zaradi tega povečuje tudi stopnja kriminala in nasilja.

Novoletna poslanica predsednika RS Milana Kučana
30. 12. 1998 16.52
Predsednik republike Milan Kučan je v novoletni poslanici državljankam in državljanom Slovenije ter Slovenkam in Slovencem po svetu ob oceni, da je Slovenija navkljub dvomom in samospraševanjem, trdna, varna in dovolj uspešna država, poudaril, da je ''dobro za vse nas, da glede prihodnosti ohranjamo zelo visoka pričakovanja in da pričakujemo odličnost na vseh področjih - tudi v političnem življenju''.

Protestna izjava v zvezi z lipicanci
30. 12. 1998 14.02
Mednarodna organizacija Društvo prijateljev Lipice, ki je bilo ustanovljeno zaradi zaščite naravne in kulturne dediščine Slovenije, kot se kaže na primeru Lipice in lipicancev, je v današnji protestni izjavi proti bilateralnemu sporazumu med Avstrijo in Italijo glede lipicancev izrazilo odločno nasprotovanje temu sporazumu, ''po katerem je Avstrija pridobila pravice vodenja rejskih knjig za vse lipicance v Evropi, vključno s slovenskimi''.

Hrvaški BDP v tretjem trimesečju porasel za 3,5 odstotka
30. 12. 1998 08.38
Hrvaški bruto domači proizvod (BDP) je v tretjem trimesečju, izračunan po stalnih cenah, zrasel za 3,5 odstotka glede na isto obdobje lani, so pokazali predhodni podatki hrvaškega statističnega urada. Glede na osnovno leto 1990 je bila raven BDP v omenjenem trimesečju še vedno pod ravnjo iz leta 1990, in sicer znaša 90,8 odstotka ravni tega leta. V prvem letošnjem trimesečju je hrvaški BDP glede na isto obdobje lani zrasel za 3,3 odstotka, v drugem trimesečju v enaki primerjavi pa za 3,2 odstotka.

Slovenija bo EU, Avstriji in Italiji predala noto glede domicila lipicancev
29. 12. 1998 16.09
Ministrstvo za zunanje zadeve je skupaj z ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zaradi novice, da nameravajo Avstrijci še letos z Italijani z dvostranskim sporazumom urediti vprašanje domicilnega statusa lipicancev, slovenska veleposlaništva v Rimu, na Dunaju in pri EU danes zadolžilo, da pristojnim organom predajo noto, v kateri se Slovenija zavzema za zaščito svojih interesov pri vzreji lipicancev.

Nekdanji voditelj Rdečih kmerov svojo usodo prepušča kamboškemu ljudstvu
29. 12. 1998 12.38
Dva nekdanja voditelja Rdečih kmerov, Khieu Samphan in Nuon Chea, sta danes prvič po mnogih letih obiskala kamboško prestolnico Phnom Penh. Po srečanju s kamboškim premierom Hun Senom je Khieu Samphan dejal, da svojo usodo ''polaga v roke kamboškega ljudstva''. Izrazil je tudi obžalovanje zaradi genocida, v katerem je bilo v času režima Pola Pota v Kambodži ubitih najmanj milijon ljudi.

V prvih enajstih mesecih za dva odstotka manj turistov
29. 12. 1998 12.04
Novembra je slovenske turistične kraje in znamenitosti obiskalo 91.756 gostov, kar je za dva odstotka več kot v enakem mesecu lani. Za enak odstotek pa se je glede na enako obdobje lani znižalo število turistov, ki so v Sloveniji letovali v prvih enajstih mesecih letos, v prvi, skrajšani objavi navaja državni urad za statistiko. V Sloveniji so namreč v prvih enajstih mesecih našteli 1.692.781 turistov.

Politična nesoglasja lahko škodijo monetarni politiki
29. 12. 1998 11.47
Predsednik nemške Bundesbanke Hans Tietmeyer je včeraj opozoril, da bi nadaljnja politična nesoglasja glede vloge monetarne politike lahko škodila procesu evropske integracije. Le-to bi se zgodilo, če bi zanetili konflikt med Evropsko centralno banko in državami, ki bodo začele z uvedbo skupne evropske valute, evra.

Vse manj možnosti za začetek NBA lige
28. 12. 1998 11.29
Deset dni pred potekom roka (7. januar 1999), ki ga je vodstvo severnoameriške poklicne košarkarske lige NBA določilo kot zadnji datum za dosego sporazuma, da bi se letošnja liga še lahko odigrala, sta se v Denverju ponovno sestala komisar lige David Stern in predsednik sindikata igralcev Billy Hunter. Tudi pet urna tajna pogajanja, ki jih je vodstvo lige označilo kot zadnjo ponudbo, po besedah Sterna niso prinesla napredka in kot vse kaže bo sezona 1998/99 dokončno odpovedana.

Tragične posledice hudega neurja v klasični avstralski regati Hobart
28. 12. 1998 09.07
V regati Hobart pred obalo Sydneya sta v hudem neurju po doslej znanih podatkih življenje izgubili dve osebi. Dva jadralca so našli mrtva na krovu jahte Busines Post Naid, ostalih sedem članov posadke so rešili s helikopterji. Skorajda že 24-ur pogrešajo tudi nekega britanskega jadralca, za katerega glede na veter do 150 kilometrov na uro in desetmetrske valove, ostaja bore malo upanja za preživetje. Prav tako ni sledu za jahto Winston Churchill. Doslej so rešili skorajda že 50 jadralcev, v reševalni akciji pa sodeluje več kot 30 letal in helikopterjev.

Zaradi protidumpinga ima ruski izvoz za 1,84 milijarde dolarjev izgube
27. 12. 1998 09.43
Zaradi protidumpinških ukrepov, ki so jih države uvedle proti ruskim izvoznim izdelkom, po ocenah ruskega ministrstva za trgovino Rusija letno izgubi več kot 1,84 milijarde dolarjev. Po podatkih ministrstva je protidumpinške ukrepe proti Rusiji uvedlo 36 držav, tako da Rusija glede na stopnjo diskriminacije izvoza za Kitajsko zaseda drugo mesto na svetu. Med državami, ki najpogosteje sprejemajo omejitvene ukrepe za uvoz ruskega blaga so članice Evropske unije, Združene države Amerike, Mehika, Brazilija, Turčija, Južna Koreja in Poljska. Protidumpinški ukrepi navadno veljajo za kovinske in kemične izdelke, časopisni papir, itd. Kot pojasnjuje ministrstvo, naj bi bilo eden od razlogov za takšne omejitve dejstvo, da Rusija podobno kot Kitajska še ni polnopravna članica Svetovne trgovinske organizacije.

Nikkei in Dow Jones narasla
25. 12. 1998 10.19
Na tokijski borzi se je danes trgovanje z delnicami sklenilo pri nekoliko višjih tečajih kot v četrtek. Indeks Nikkei je narasel, in sicer za 91,22 točke ali 0,7 odstotka na 13.797,95 točke.

Rekordno število prodanih Unicefovih božično-novoletnih voščilnic
25. 12. 1998 10.16
Slovenci so konec leta 1998 po neuradnih podatkih, zbranih do 22. decembra, kupili okrog dva milijona sto tisoč Unicefovih božično-novoletnih voščilnic, so povedali na Slovenskem odboru za Unicef. S tem se Slovenija uvršča v sam svetovni vrh po prodanem številu voščilnic glede na število prebivalcev države. V letu 1997 so v Sloveniji teh voščilnic prodali 1.843.000.