glede

Federacija BiH zavrnila podpis sporazuma s Hrvaško
16. 11. 1998 17.56
Federacija BiH je danes zavrnila podpis sporazuma o posebnih odnosih s Hrvaško kot tudi sporazuma o uporabi pristanišča Ploče v Bosni in Hercegovini in prehodu skozi Neum, ki sta ga obe strani s posredovanjem mednarodne skupnosti pred dvema tednoma parafirali v Zagrebu.

Povprečna čista plača v Sloveniji septembra 100.020 tolarjev
16. 11. 1998 17.53
V Sloveniji je neto plača na zaposleno osebo v podjetjih in drugih organizacijah septembra znašala v povprečju 100.020 tolarjev, so sporočili iz državnega statističnega urada. Povprečna septembrska čista plača je bila za pol odstotka višja od avgustovske in za 8,7 odstotka višja kot septembra lani.

Slovensko-hrvaški zasedanji o prosti trgovini in gospodarskem sodelovanju
16. 11. 1998 17.46
V Ljubljani bo 17. novembra potekalo prvo zasedanje skupnega odbora za izvajanje sporazuma o prosti trgovini ter drugo zasedanje mešane komisije za gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Hrvaško, so sporočili z ministrstva za ekonomske odnose in razvoj. Slovensko delegacijo bo na zasedanju vodila državna sekretarka za ekonomske odnose in razvoj Vojka Ravbar, hrvaško delegacijo pa namestnica ministra za gospodarstvo Jasna Borič. V delegaciji bodo sodelovali tudi predstavniki ostalih ministrstev.

Volitve v češki senat: Prednost Klausove ODS; uspeh neodvisnih kandidatov na lokalnih volitvah
15. 11. 1998 13.07
Po prvem krogu volitev v češki senat je v prednosti opozicijska konservativna Državljanska demokratska stranka (ODS) Vaclava Klausa. Glede na rezultate prvega kroga volitev v tretjini 81 volilnih enot pa kljub temu še v nobeni volilni enoti ni znana odločitev o zmagovalcu. Kot je danes sporočila osrednja volilna komisija v Pragi, bo v omenjenih 27 volilnih enotah čez teden dni (20. in 21. novembra) potekal odločilni krog volitev, v katerem se bosta pomerila kandidata z največjim številom glasov.

Najnižja brezposelnost v Republiki Irski v zadnjih 14 letih
15. 11. 1998 09.48
Število ljudi, ki so na Irskem brez dela, je po najnovejših podatkih tamkajšnjega statističnega urada najnižje v zadnjih 14 letih. V državi s približno 3,6 milijona prebivalcev je bilo oktobra letos brez zaposlitve 212.459 ljudi, kar je najmanj po letu 1984. V enem letu, od oktobra lani, se je število brezposelnih zmanjšalo za 31.500, kar je tudi rekord. Stopnja brezposelnosti je bila letošnjega oktobra 8,7-odstotna, oktobra leta 1994 pa 13,2-odstotna. Irsko gospodarstvo je v 90. letih raslo močneje kot druga gospodarstva Zahodne Evrope, predvsem zaradi precejšnjih vlaganj ZDA ter Evropske unije na področjih računalniške elektronike, finančnih storitev in farmacije. Bruto domači proizvod naj bi bil letos glede na lansko leto večji za približno devet odstotkov, prihodnje leto pa naj bi se njegova rast povzpela prek 11 odstotkov.

Nižji kitajski izvoz zaradi azijske finančne krize
15. 11. 1998 09.47
Azijska finančna kriza bo kitajski izvoz, ki naj bi letos porasel za približno desetino, zmanjšala za vsaj štiri odstotne točke. Najbolj optimistične napovedi omenjajo šestodstotno rast kitajskega izvoza, vendar bi bila po mnenju enega od tamkajšnjih ekonomskih časnikov glede na padanje obsega svetovne trgovine povsem zadovoljiva tudi štiri- do petodstotna rast izvoza.

Ministrska konferenca Azijsko-pacifiškega gospodarskega foruma
14. 11. 1998 12.05
V malezijskem glavnem mestu Kuala Lumpurju se je danes začela ministrska konference Azijsko-pacifiškega gospodarskega foruma (Apec). Ministri za zunanje zadeve in trgovino iz 18 držav članic naj bi poskušali še pred vrhunskim srečanjem predsednikov vlad, ki bo v torek in sredo, razrešiti spor med ZDA in Japonsko glede nadaljnje liberalizacije trgovanja. Jedro spora je predvsem to, da bi morala Japonska odpreti trg za ribiške in gozdarske izdelke.

Shellov dobiček 56 odstotkov nižji
14. 11. 1998 11.44
Britansko-nizozemski naftni gigant Shell je ob koncu septembra zabeležil padec dobička za 56 odstotkov glede na enako obdobje lani. Ta je ob koncu tretjega četrtletja znašal 841 milijonov dolarjev, so objavili v Shellu. Vzroki za več kot prepolovljen dobiček so po mnenju podjetja v nizkih cenah surove nafte, azijski krizi in slabšem položaju, v katerem se nahaja kemična industrija po svetu. Shell je ob tem najavil ukinjanje 3.000 delovnih mest po vsej Evropi.

Neformalno srečanje predsednikov vlad Slovenije in Hrvaške
13. 11. 1998 15.19
Na Mokricah sta se danes na delovnem neformalnem posvetovalnem sestanku srečali delegaciji slovenske in hrvaške vlade, ki sta ju vodila premierja Janez Drnovšek in Zlatko Mateša. Na pogovorih so sodelovali še ministri za zunanje zadeve, finance in gospodarstvo. Namen neformalnega sestanka je bil oceniti trenutno stanje glede vseh odprtih vprašanj, dosedanji napredek od zadnjega sestanka obeh vladnih delegacij na Mokricah in dogovoriti aktivnosti za naprej, so sporočili iz kabineta slovenskega predsednika vlade.

Spor med ZDA in Japonsko pred srečanjem držav članic Apec
13. 11. 1998 14.53
Neposredno pred vrhunskim srečanjem Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (Apec) v Kuala Lumpurju se je spor med Združenimi državami in Japonsko glede trgovinske liberalizacije še bolj poostril. Visoki predstavniki 18 držav članic Apeca so med dvodnevnimi pogovori skušali zaman izdelati kompromisni predlog za sporni področji ribolova in gozdarstva.

Microsoft preimenoval Windows NT 5.0 v Windows 2000
13. 11. 1998 11.49
<B>Microsoft je na tiskovni konferenci v San Franciscu sporočil, da se bo naslednja različica operacijskega sistema Microsoft Windows NT Server - ki bo najpomembnejša posodobitev Windows NT doslej - imenovala Windows 2000. To sporočilo odraža pomembne tendence na trgu, kjer postajajo izdelki na osnovi Windows NT osrednja orodja za milijone poslovnih uporabnikov po vsem svetu. </B>

Obučijev obisk v Moskvi za boljše odnose
13. 11. 1998 09.43
Srečanje med ruskim predsednikom Borisom Jelcinom in japonskim ministrskim predsednikom Keizom Obučijem v Moskvi pomeni novo pot v odnosih med obema državama, je danes v Tokiu izjavil tiskovni predstavnik japonske vlade. Včerajšnji pogovori naj bi potekali v ''izredno prijateljskem in odprtem ozračju''.

Obravnava tožbe Podobnik proti Mladini za nedoločen čas preložena
12. 11. 1998 15.56
Na ljubljanskem okrožnem sodišču je senat pod vodstvom sodnice Tadeje Primožič prekinil glavno obravnavo v zvezi s tožbo predsednika Slovenske ljudske stranke (SLS) in podpredsednika vlade Marjana Podobnika proti tedniku Mladina v t.i. virmanski aferi. Senat je danes ugodil Mladininima odvetnikoma Stojanu Zdolšku in Dragu Demšarju glede dokaznega predloga, da sodišče od ljubljanskega okrožnega tožilstva pridobi tožilski spis, v katerem je med drugim izjava Metoda Dragonje, v času predvolilne kampanje 1992 direktorja Leka in sedanjega ministra za gospodarske dejavnosti in razvoj, ki bi lahko osvetlila vlogo Metke Karner Lukač. Poleg tega pa so v tožilskem spisu tudi izjave ostalih prič, ki so jih zbrali kriminalisti in kasneje podali ovadbo. Po mnenju Mladininih odvetnikov bo tudi vsebina tožilskega spisa lahko potrdila, da so sporne trditve tednika Mladina, ki so predmet pravde, resnične. O ostalih dokaznih predlogih, pa se bo senat izrekel po tem, ko bo preučil tožilski spis, tako je obravnava za nedoločen čas preložena.

Shell bo prodal črpalke in zemljišča
12. 11. 1998 15.45
Shell Slovenija, ki je napovedal umik iz maloprodaje na slovenskem trgu, bo prodal vse nepremičnine, ki vključujejo črpalke in zemljišča. Kot je povedal direktor Shella Slovenije Samo Krivic, bo prodaja tekla prek prodajnega agenta, ki že pripravlja predstavitveni bilten. Zato je pričakovati, da bo do prodaje prišlo v kratkem.

Zaostritev v trgovinskem sporu med EU in ZDA
11. 11. 1998 16.56
Predsednik Evropske komisije Jacques Santer je ameriškega predsednika Billa Clintona v pismu opozoril, da bi enostranska ameriška uvedba ''kazenskih'' dajatev za uvoz nekaterih izdelkov iz Evropske unije zaradi spora glede unijinega režima uvoza banan ogrozila odnose med stranema. Če bodo ZDA nadaljevale v tej smeri, bo EU ukrepala pri WTO, je poudaril Santer.

Dnevni telegraf odklopljen od Tanjugove informacijske baze
11. 11. 1998 15.44
Ne glede na pogodbo, ki jo ima Dnevni telegraf s Tanjugom, časopis Tanjugovih uslug ne more koristiti že več kot pet dni. V podobni situaciji so se znašli že pred desetimi leti, ampak vse nesporazume so razčistili že takrat.

Ruska duma končala razpravo o protikriznem programu
10. 11. 1998 16.43
Predsednik ruske dume Genadij Seleznjov je po večurni razpravi spodnjega doma ruskega parlamenta za zaprtimi vrati dejal, da so se poslanci s premierom Jevgenijem Primakovom sporazumeli, da bodo sodelovali pri dokončnem oblikovanju protikriznega programa. Francoska tiskovna agencija AFP pa poroča, da so voditelji poslanskih skupin dume program protikriznih ukrepov sprejeli zadržano.

Začetek vsebinskih pogajanj o širitvi EU
10. 11. 1998 13.38
Evropska unija danes na dvostranskih medvladnih konferencah s šestimi naprednejšimi kandidatkami za članstvo v povezavi, med njimi s Slovenijo, začenja vsebinska širitvena pogajanja za prvih sedem področji skupnega pravnega reda povezave. Zunanji ministri EU so se na pogajanjih davi najprej sešli s kolegom iz Cipra, nato pa bodo sledila še pogajanja z Madžarsko, Poljsko, Estonijo, Češko in Slovenijo. Slovenijo na pogajanjih predstavlja glavni pogajalec, vodja diplomacije Boris Frlec. Glede na pogajalska izhodišča petnajsterice, ki so jih zunanji ministri EU dokončno potrdili včeraj, bo unija v prvem krogu z vsemi šestimi kandidatkami najverjetneje začasno sklenila pogajanja za malo in srednje gospodarstvo, izobraževanje ter za znanost in raziskovalne dejavnosti. Nadaljnja usklajevanja bodo potrebna na področjih telekomunikacij, industrijske politike in audiovizualne politike, saj je tu unija od kandidatk zahtevala dodatna pojasnila o tem, kako in kdaj nameravajo uskladiti zakonodajo. Odprto bo ostalo tudi področje skupne zunanje in varnostne politike, saj je tu unija ocenila, da kandidatke še ne dosegajo dovolj visoke stopnje usklajenosti in jim je zato naložila nadaljnja prizadevanja v tej smeri.

Madžarski in slovenski parlamentarci izmenjali izkušnje
10. 11. 1998 13.18
Madžarski in slovenski parlamentarci so danes v Budimpešti izmenjali izkušnje glede zakonodajnega dela, ki je potrebno za sprejem v Evropsko unijo.

Schroder zagotovil kontinuiteto zunanje politike
10. 11. 1998 12.23
Nemška vlada namerava v času svojega predsedovanja Evropski uniji v prvi polovici leta 1999 pospešiti integracijski proces ter na splošno biti ''aktivni voditelj'' na področju reform unije, je ob predstavitvi programa nove nemške vlade v bundestagu zatrdil nemški kancler Gerhard Schroeder, ki se je zavzel tudi za uspešno uvedbo skupne valute.

Pinochet se ne more sklicevati na imuniteto nekdanjega predsednika države
10. 11. 1998 10.55
Mednarodna pravniška komisija s sedežem v Ženevi je danes ocenila, da se nekdanji čilski diktator Augusto Pinochet ne more sklicevati na imuniteto nekdanjega predsednika države, kot je razsodilo Visoko civilno sodišče v Londonu.

Ministri EU za notranji trg dosegli soglasje o smernicah glede varnosti žičnic
10. 11. 1998 09.49
Ministri Evropske unije za notranji trg so danes dosegli dogovor o smernicah glede izdelave in postavitve žičnic. S tem naj bi znotraj Evropske unije nastal enoten trg za žičnice, kar je še zlasti v interesu močne avstrijske industrije, je kot predsedujoči svetu ministrov na novinarski konferenci ob koncu današnjega srečanja dejal avstrijski minister za gospodarstvo Hannes Farnleitner.

Premier Drnovšek o odprtih vprašanjih
10. 11. 1998 08.39
Vse politične stranke v državi, ki so pripravljene tvorno sodelovati pri projektih priključevanja Slovenije v Evropsko unijo, izvedbi davčne in pokojninske reforme ter pri razreševanju odprtih vprašanj s Hrvaško, imajo odprta vrata za vstop v vladno koalicijo, je na novinarski konferenci povedal predsednik vlade Janez Drnovšek.

Sprejem veleposlanika Romunije pri predsedniku državnega sveta
09. 11. 1998 14.26
Predsednik državnega sveta Tone Hrovat je danes sprejel veleposlanika Romunije v Sloveniji Vasila Jirjea. Do srečanja je prišlo pred prvim uradnim obiskom predsednika državnega sveta v Romuniji od 10. do 12. novembra, so sporočili z državnega sveta. Sogovornika sta se strinjala, da so odnosi med državama na zelo dobri ravni in da bo obisk odlična priložnost za njihovo nadgradnjo, poleg tega pa se krepi tudi gospodarsko sodelovanje med državama, saj se je trgovinska menjava med državama v prvih devetih mesecih glede na enako lansko obdobje povečala za polovico.

Dr. Peter Jambrek izrazil mnenje v zvezi z nastalim položajem na ustavnem sodišču
09. 11. 1998 13.14
V zvezi z nastalim položajem na ustavnem sodišču, kjer so od petih odhajajočih ustavnih sodnikov svoje naslednike dobili le štirje, je dr. Peter Jambrek - eden od ustavnih sodnikov, ki jim je 30. oktobra potekel mandat - glede aktualne sestave in delovanja ustavnega sodišča zapisal, da sedanja sestava ustavnega sodišča ni pravno veljavna in zato sodišče ne bi smelo delovati, dokler ne bi bila njegova sestava izpopolnjena in usklajena z ustavo. Meni pa tudi, da je obstoječa pravica novo izvoljenih sodnikov močnejša od pogojne pravice enega od štirih sodnikov, ki jim je potekel mandat.

V prvem polletju narastla produktivnost
07. 11. 1998 11.22
Obseg industrijske proizvodnje je bil junija letos glede na lansko povprečje za 5,4 odstotka višji, medtem ko so bile zaloge višje od lanskega povprečja za 11,1 odstotka so ugotovili v državnem statističnem uradu. Poleg tega se je v enaki primerjavi število zaposlenih oseb v industriji znižalo za 1,3 odstotka, kar je vplivalo na rast produktivnosti za 6,6 odstotka.

Število zaposlenih v industriji še vedno upada
07. 11. 1998 10.24
Po podatkih Statističnega urada število zaposlenih v industriji v letošnjem letu še vedno upada. V prvih osmih mesecih letošnjega leta se je število zaposlenih v industriji, glede na enako obdobje lani, zmanjšalo za 3462 oseb. V omenjenem obdobju se je na skupni industrijski ravni najbolj zmanjšalo število zaposlenih v predelovalnih dejavnostih.

Zaslužek Siemensa so požrli stroški prestrukturiranja
06. 11. 1998 07.48
Predstavniki nemškega industrijskega giganta Siemens so sporočili, da so zaradi velikega obnavljanja proizvodnje, ki je stalo 2,4 milijarde dolarjev, zabeležili v finančnem letu, ki se je končalo 30. septembra, izgubo v višini 1,04 milijarde dolarjev.

Rast - prednostna naloga malih in srednjih podjetij v EU
06. 11. 1998 07.46
Glede na raziskave Evropske komisije je za 46,5 odstotka malih in srednjih podjetji v Evropski uniji rast prednostna naloga, medtem ko je na prvo mesto petina izmed njih postavila boj za obstanek na tržišču. Okrog 42,4 odstotka jih meni, da je za preživetje malega in srednjega podjetja na trgu kvaliteta ponudbe ključnega pomena, medtem ko inovacijam tak pomen pripisuje le 14,3 odstotka malih in srednjih podjetij, prodoru na nova tržišča 9,2 odstotka, prednostni pogoj za obstoj na trgu pa uvajanju modernih tehnologij daje 7,4 odstotka malih in srednjih podjetij v EU.

I Jing napovedal aretacijo Pinocheta
06. 11. 1998 07.45
Aretacija in spor glede sodnega postopka za izročitev nekdanjega čilenskega diktatorja Augusta Pinocheta ni presenetila preroka Ricarda Andreja, ki je te dogodke predvidel že pred desetimi meseci.