glede

Na prvi seji se je sestala t.i. Podobnikova komisija
06. 05. 1998 16.59
Na svoji prvi seji se je danes sestala komisija za preprečevanje oškodovanja družbenega in državnega premoženja ter za zavarovanje javnega interesa, ki jo vodi podpredsednik vlade Marjan Podobnik.

Popotresni sunek v Posočju povzročil še dodatno škodo
06. 05. 1998 15.20
Najmočnejši popotresni sunek, do katerega je prišlo davi približno 80 kilometrov severozahodno od Ljubljane, je po do sedaj zbranih podatkih povzročil dodatno škodo na že poškodovanih objektih, predvsem na tistih, ki so bila doslej po oceni pristojnih komisij še primerna za bivanje. Zato bo verjetno potrebno zagotoviti dodatne začasne bivalne enote, so sporočili z republiške uprave za zaščito in reševanje.

Počasnejša rast hongkonškega gospodarstva
06. 05. 1998 08.28
Rast hongkongškega gospodarstva se je v četrtem trimesečju lani občutno upočasnila, sporočajo predstavniki hongkonškega statističnega urada. Bruto družbeni produkt se je v omenjenem obdobju povečal za 2,7 odstotka, kar predstavlja v primerjavi s tretjim četrtletjem 1997, ko je bila rast hongkonškega BDP-ja 5,7 odstotna, občutno zmanjšanje. Prav tako so se v zadnjem trimesečju 1997 povečali izdatki državljanov Hongkonga za potrošnjo, ki so bili v zadnjem trimesečju 1997 večji za 3,3 odstotka glede na četrtletje prej, medtem ko je bila državna poraba manjša za 0,3 odstotka.

100 dni županovanja Vike Potočnik
06. 05. 1998 07.30
"Naš mandat je kratek, zato smo se že lotili vseh pomembnih in obsežnih projektov," je na današnji novinarski konferenci ob izteku prvih 100 dni svojega županovanja poudarila ljubljanska županja Viktorija Potočnik. Kljub temu, da so se dogovori na različnih področjih že začeli, pa bodo obsežnejši projekti končani šele v naslednjih mandatih.

Bližnjevzhodna pogajanja v težavah
05. 05. 1998 16.44
Vse kaže, da se bližnjevzhodna pogajanja v Londonu ob posredovanju ameriške državne sekretarke Madeleine Albright danes brezuspešno nagibajo h koncu. Po podatkih iz palestinskih krogov naj bi palestinski vodja Jaser Arafat v kratkem govoril z britanskim premierom Tonyjem Blairom, po tem pogovoru pa naj bi dal zadnjo izjavo pred svojim odhodom. Po oceni opazovalcev to nakazuje na dejstvo, da razlik glede spornega vprašanja umika izraelskih enot z Zahodnega brega očitno ni bilo moč premostiti. Albrightova se je opoldne sicer vnovič pogovarjala z Arafatom, njuno srečanje pa je bilo le kratke narave. Po nepotrjenih podatkih je Albrightova želela ugotoviti, ali so Palestinci še pripravljeni popustiti. Tudi srečanje Albrightove z Netanjahujem, ki je potekalo pred tem, se je zelo hitro končalo.

Ruska vlada določena še danes; število članov prepolovljeno
05. 05. 1998 14.55
Ruski predsednik Boris Jelcin je pred današnjim srečanjem z mandatarjem Sergejem Kirijenkom dejal, da bo sestava nove vlade dokončno določena danes. Po Jelcinovih besedah bodo v strukturi nove vlade precejšnje spremembe in sicer glede števila ministrstev. Število članov vladnega kabineta bo prepolovljeno, pri čemer bodo nekatera ministrstva ukinjena. "Tudi glede imen bodo velike spremembe," je dejal Jelcin in dodal, da "bo vlada mlajša kot prej in Sergej Vladimirovič bo morda najstarejši". Pri tem je mislil na Kirijenka, ki je star 35 let.

Splošna stavka na Danskem se nadaljuje
04. 05. 1998 08.55
Vodilni predstavniki danskih sindikatov in delodajalcev so izrazili pesimizem glede skorajšnega konca splošne stavke, ki že teden dni hromi življenje v državi. Predstavniki obeh strani so se zadnjič sestali v soboto, novega sestanka pa doslej še niso napovedali.

Lani upadlo zadolževanje v tujini
03. 05. 1998 07.45
Lani je bilo v tujini sklenjenih za 1350 milijonov ameriških dolarjev novih kreditnih poslov, kar je za 16,3 odstotka manj kot v letu 1996. Kot navaja letno poročilo Banke Slovenije, se je tako prvič po letu 1991 obseg kreditnih poslov zmanjšal glede na preteklo leto.

Evropski parlament o enajstih kandidatkah za evro
02. 05. 1998 10.23
Potem ko so ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance sinoči v Bruslju sprejeli priporočilo, naj evro 1. januarja prihodnje leto uvede enajst držav, je v postopku odločanja o uvedbi evra davi štafeto prevzel Evropski parlament. Evroparlamentarci bodo še dopoldne sprejeli mnenje o priporočilu finančnikov, ki bo po pričakovanjih pozitivno, saj so poslanci že minuli četrtek sprejeli svoje poročilo, v katerem so predlagali, naj ustanovne članice Evropske gospodarske in denarne unije (EMU) postanejo Avstrija, Belgija, Finska, Francija, Irska, Italija, Luksemburg, Nemčija, Nizozemska, Portugalska in Španija. Potem ko bo mnenje o priporočenih kandidatkah izrekel Evropski parlament, bo odločitev popoldne po pričakovanjih soglasno sprejel tudi vrh unije. Predsedniki vlad ali držav petnajsterice naj bi danes po napovedih številnih držav unije rešili tudi spor glede vprašanja, kdo bo prvi predsedoval Evropski centralni banki (ECB). Zvečer se bodo znova sešli finančni ministri, ki bodo določili menjalniški tečaj med valutami držav, ki bod 1. januarja 1999 uvedle evro.

Italijanske obale so čistejše
02. 05. 1998 10.20
Število italijanskih plaž, primernih za kopanje, je od lanskega leta nekoliko naraslo. Glede na poročilo ministrstva za zdravstvo je 68,5 odstotka italijanske obale čiste (lani 67,1 odstotka). Po ugotovitvi, da je velik del italijanske 7122 kilometrov dolge obale neprimeren za kopanje, je italijanska vlada v minulih letih okrepila boj proti onesnaževanju. Da bi s tem preprečile izpust strupenih snovi v vodo, so oblasti poostrile nadzor nad tovarnami, ki obratujejo v bližini morja. Glede na poročilo je voda najbolj čista na območjih Molise in Abruzzo, najbolj onesnaženo vodo pa imata območji Campania in Lazio.

Skoraj vsi avstrijski starši so zagovorniki klofut
02. 05. 1998 10.20
Približno 90 odstotkov avstrijskih staršev meni, da je zaušnica ali rahel tlesk pri otrocih "običajen pedagoški ukrep", je poročal avstrijski radio (ORF) na Dunaju, sklicujoč se na najnovejše izide javnomnenjskih raziskav. Skoraj tretjina starševa je celo prepričanih, da "od časa do časa" otrokom dobro dene "poštena porcija batin", deloma celo s predmeti. Glede na te podatke je moč sklepati, da 80 odstotkov otrok v Avstriji vzgajajo z nasiljem. Kot razlog za takšne metode vzgajanja navajajo psihično izčrpanost staršev, ob tem pa pritisk, ki sta mu oče in mati izpostavljena na delovnem mestu oziroma v premajhnem in utesnjenem stanovanju. Pogosto je nasilje mogoče pripisati tudi "naučenemu obnašanju" staršev, ki so morali fizično kazen kot običajno rešitev sporov občutiti na lastni koži.

Buzek, Horn in Havel pozdravili odločitev ameriškega senata v zvezi s širitvijo zveze NATO
01. 05. 1998 09.33
Poljski premier Jerzy Buzek, njegov madžarski kolega Gyula Horn in češki predsednik Vaclav Havel so danes pozdravili odločitev ameriškega senata, ki je sinoči podprl širitev zveze NATO na Poljsko, Madžarsko in Češko. Po Buzekovem mnenju obstaja možnost, da bi se Severnoatlantska zveza razširila še letos. "Obstajajo predlogi, da naj bi Poljska, Češka in Madžarska še letos postale polnopravne članice zavezništva," je dejal poljski premier. "Občutek imamo, da je to pravi konec velike vojne in dejanje pravičnosti proti naši državi. Solidarnost je premagala ravnodušnost in sebičnost," je poudaril poljski zunanji minister Bronislaw Geremek. Buzek in Geremek sta se ameriškemu predsedniku Billu Clintonu zahvalila za njegova prizadevanja. "To je priznanje zaslug Madžarske in madžarskega naroda ter znak, da Madžarska lahko izpolnjuje mednarodne zahteve glede svobode, demokracije in tržnega gospodarstva," je v zvezi z odločitvijo ameriškega senata poudaril Horn. Češki predsednik Havel pa meni, da bo ameriška ratifikacija dokumenta o vstopu Poljske, Češke in Madžarske omogočila poglobitev političnih in gospodarskih vezi z državami Srednje Evrope, hkrati pa bo prispevala k stabilnosti v evoatlantskem prostoru.

V Wimbledonu povečali nagradni sklad
29. 04. 1998 16.36
Teniški turnir v Wimbledonu, eden od štirih za grand slam v sezoni, bo tudi v letošnjem letu povečal nagradni sklad. Na tem prestižnem tekmovanju, ki bo potekal od 22. junija do 5. julija, bodo letos razdelili 7,207 milijona funtov (11,963 ameriških dolarjev), kar je glede na lanskih 6,885 milijona funtov za 4,7 odstotka več, je sporočil predsednik All England Cuba John Curry.

V Šanghaju prepovedano točenje alkohola študentom
29. 04. 1998 07.35
Fakulteta za telesno kulturo v Šanghaju se je pridružila številnim kitajskim ustanovam, na katerih je prepovedano točenje in prodaja alkoholnih pijač študentom. Prepoved se nanaša na žgane pijače, vino in pivo, veljati pa bo začela 1. maja. Glede na to, da večina kitajskih študentov v času študija biva v študentskih domovih znotraj območja fakultete, v tamkajšnjh menzah, restavracijah in trgovinah alkoholnih pijač ne bodo mogli kupiti. Prepoved uživanja alkohola bo veljala za študente vseh štirih letnikov, med drugim tudi za tiste, ki bodo zaradi treningov ali udeležbe na športnih prireditvah izven območja fakultete. Kogar bodo trikrat zalotili pri kršenju tega določila, se bo moral posloviti od fakultete. Po pisanju časopisa Wenhui Bao takšno odločitev podpira 90 odstotkov študentov omenjene fakultete. Kar pa zadeva učitelje in zaposlene, ti ne bodo smeli uživati alkohola med delovnim časom in opoldanskim premorom za kosilo.

Microsoftov center za pomoč pri problemu leta 2000
28. 04. 1998 16.57
Microsoft je objavil spletno mesto, namenjeno pomoči strankam pri reševanju tako imenovanega problema leta 2000 (starejša programska oprema ne podpira datumov po letu 1999). Spletno mesto, ki domuje na naslovu <a href=http://www.microsoft.com/year2000/ target="_blank">www.microsoft.com/year2000/</a>, vsebuje številne vire, med njimi vodnik po Microsoftovih izdelkih.

ZDA ostro proti ukinjanju sankcij proti Iraku
28. 04. 1998 09.36
Varnostni svet OZN je v ponedeljek začel razpravo o reviziji sankcij proti Iraku. Diplomatski viri pri Varnostnem svetu menijo, da bodo zaradi odločnega ameriškega stališča sankcije ostale, take kot so, kljub predlogom nekaterih članic, da bi jih vsaj omilili. Rusija in Francija si prizadevata delno omejiti sankcije, ker naj bi Irak dokazal voljo za sodelovanje z mednarodnimi inšpektorji in ker ni dokazov o nadaljevanju jedrskega programa. Omenjeni državi sta predlagali, da bi ukinili embargo na trgovino z nafto, ki je zdaj dovoljena le, ko gre za nakup hrane in zdravil. Rusija in Francija poleg tega želita še pridobiti soglasje za ukinitev omejitev potovanj za člane iraških oblasti. Ameriški veleposlanik Bill Richardson je ostro nastopil proti kakršnimkoli omilitvam sankcij, ker Irak po mnenju ZDA še zdaleč ni izpolnil zahtev mednarodne skupnosti. Richardson je dejal, da Iraške oblasti še vedno ne dajejo vseh informacij o oborožitvenih programih, čeprav je bil dosežen določen napredek pri dostopu do predsedniških palač. Po trditvah diplomatskih virov bodo ZDA vztrajale pri svojem stališču in celo uporabile pravico veta. Razprava se bo nadaljevala popoldne, ko pričakujejo govor britanskega veleposlanika. Velika Britanija je glede Iraka doslej stala na strani ZDA.

Volkswagen v prvem trimesečju podvojil dobiček
27. 04. 1998 11.10
Nemška tovarna avtomobilov Volkswagen je v prvem trimesečju letošnjega leta glede na enako obdobje lani podvojila svoj dobiček na 345 milijonov nemških mark. Število poslov se je v tem obdobju povečalo za 23 odstotkov, dobički iz poslovanja pa so porastli za 56 odstotkov. Odstotek prodaje po svetu je Volkswagen od januarja do marca povečal za 10,4 odstotka na 1.133 milijonov avtomobilov. Število dobav pa je porastlo za 4,3 odstotka.

Cook za nadaljevanje pritiska na Beograd
27. 04. 1998 08.07
Predsedujoči svetu zunanjih ministrov Evropske unije, britanski zunanji minister Robin Cook, je danes v Luxembourgu izjavil, da je zaradi neizboljšanja razmer na Kosovu treba nadaljevati pritisk na Beograd. Beograd mora umakniti posebne policijske enote, prenehati uporabljati težko orožje proti prebivalcem in začeti vsebinski dialog s kosovskimi Albanci, je ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU izjavil Cook. Poleg tega je vodja britanske diplomacije napovedal, da bo unija še naprej pritiskala na jugoslovanske oblasti, naj sprejmejo misijo mednarodnega osrednika Felipeja Gonzalesa. Glede morebitnega dogovora o poostrenih sankcijah proti Beogradu, je Cook dejal, da bo danes petnajsterica znova potrdila ukrepe, ki jih je predložila kontaktna skupina. Na morebitne nadaljne korake v tej smeri bo po Cookovih besedah treba počakati na bližnji vnovični sestanek kontaktne skupine za območje nekdanje Jugoslavije.

EU bo začela s Slovenijo postopek za polnopravno članstvo
26. 04. 1998 12.16
V okviru postopka za polnopravno članstvo Slovenije v Evropski uniji bo jutri, 27. aprila v Bruslju prvi sestanek. Začel se bo namreč tako imenovani screening, ki pomeni posnetek stanja in primerjanja pravne urejenosti v Sloveniji s pravno ureditvijo EU. Proces screeninga se najprej začne s področjem znanosti in tehnologije, ki jo EU ocenjuje kot relativno neproblematično področje glede potrebnega usklajevanja z EU, so sporočili iz ministrstva za znanost in tehnologijo.

Ministri EU za promet za večjo konkurenčnost železnice
26. 04. 1998 10.30
Večina držav EU se je izrekla za večjo konkurenčnost na področju tovornega prometa po železnici. Britanski minister za promet in predsedujoči sveta ministrov EU Gavin Strang je na neformalnem srečanju ministrov za promet v Chestru včeraj poudaril pomen tega okolju prijaznega prevoza tovora. Tudi komisar EU za promet Neil Kinnock je pojasnil, da večina držav podpira nadaljne postopno odprtje trga železniških storitev.

Marčna zvišanja in znižanja cen izdelkov in storitev
25. 04. 1998 09.35
Cene življenjskih potrebščin so bile marca letos v primerjavi s februarjem v povprečju višje za 0,8 odstotka. Tolikšna je bila tudi marčna inflacija. Cene življenjskih potrebščin so bile marca glede na lanski december višje za 3,1 odstotka, glede na lanski marec pa višje za 9,4 odstotka.

Srbi zavrnili mednarodno posredovanje glede kosovskega vprašanja
24. 04. 1998 10.33
Velika večina Srbov je v četrtkovem referendumu v skladu s pričakovanji zavrnila mednarodno posredovanje glede kosovskega vprašanja. Glede na začasne rezultate, ki jih je minulo noč sporočila volilna komisija v Beogradu, je proti "vmešavanju tujcev" v notranje zadeve Srbije glasovalo 97 odstotkov ljudi. Volilna udeležba je znašala približno 65 odstotkov, torej več kot 50 odstotkov, potrebnih za veljavnost izida referenduma, je povedal sekretar volilne komisije Nebojša Rodić. Končni izid referenduma pričakujejo v petek.

Francoski parlament sklenil ustanoviti odbor za evro
22. 04. 1998 17.59
Francoski parlament je danes sklenil ustanoviti odbor za evro, pred katerim naj bi se na zahtevo parlamentarcev glede svojih odločitev o skupni valuti zagovarjali odgovorni Evropske centralne banke. Parlamentarci so z ustanovitvijo odbora ugodili zahtevi nekdanjega predsednika države Valeryija Giscarda d'Estainga.

Sem ter tja se moški radi zlažejo
22. 04. 1998 16.37
V pogovorih o svojih spolnih sposobnostih nemški moški niso prav preveč resnicoljubni. "V postelji se lahko izkažem tolikokrat, kolikor hočem," se je že širokoustilo 72 odstotkov moških. Tako kažejo rezultati javnomnenjske raziskave, opravljene po naročilu revije Elle.

Westendorp v Sloveniji o razmerah v regiji
22. 04. 1998 08.55
V Slovenijo je na uradni enodnevni obisk danes dopotoval visoki predstavnik mednarodne skupnosti v Bosni in Hercegovini Carlos Westendorp. V Ljubljani ga je že sprejel slovenski predsednik Milan Kučan, popoldan pa se bo na Brdu pri Kranju srečal še s predsednikom vlade Janezom Drnovškom.

Finančno ministerstvo zavrača negativno mnenje Računskega sodišča glede sredstev za izgradnjo avtocest
21. 04. 1998 15.01
Ministrstvo za finance meni, da je poročilo Računskega sodišča glede revizije, ki jo je omenjeno sodišče opravilo v finančnem ministrstvu v zvezi s sredstvi za izgradnjo avtocest za leto 1995, s strokovnega vidika nekorektno. Ministrstvo bo vlado s podobnim sporočilom, kot so ga danes predstavili javnosti, obvestilo, da zaradi vsebinskih razlogov stališča Računskega sodišča ne more sprejeti.

ZLSD pričakuje, da bo vlada upoštevala voljo volilcev
21. 04. 1998 14.18
V Združeni listi socialnih demokratov (ZLSD) tudi po nedeljskem poizvedbenem referendumu o ustanovitvi novih občin ostajajo zadržani do ustanavljanja ekonomsko in finančno šibkih občin, je na novinarski konferenci poudaril poslanec te stranke Avrelio Juri in izrazil pričakovanje, da bodo vlada in politične stranke pri ustanavljanju novih občin upoštevale izraženo voljo volilcev.

Januarja za 1,7 odstotka večja industrijska proizvodnja
20. 04. 1998 15.43
Industrijska proizvodnja je bila januarja letos za 9,5 odstotka večja kot januarja lani, za 1,7 odstotka večja kot decembra lani in za 1,6 odstotka manjša kot v povprečju lani.

EU: Še zadnje priprave pred majskim vrhom o evru
20. 04. 1998 12.16
Na zadnjem zasedanju pred prvomajskim srečanjem, na katerem bo vrh Evropske unije predvidoma potrdil priporočilo Evropske komisije, naj evro prihodnje leto uvede enajst držav, se bodo jutri v Luxembourgu sešli ministri petnajsterice za gospodarstvo in finance.

Rusija zavrača predlog Japonske glede Kurilskih otokov
20. 04. 1998 07.32
Po rusko-japonskem vrhu konec minulega tedna je tiskovni predstavnik Kremlja Sergej Jastržembski zavrnil rešitev spora z Japonsko glede štirih Kurilskih otokov po zgledu Hong Konga.