glede

Annan v petek v Bagdad

18. 02. 1998 09.58

Generalni sekretar OZN Kofi Annan bo v petek dopotoval v Bagdad, kjer bo skušal prepričati iraške oblasti, da privolijo v nemoteno delo mednarodnih inšpektorjev za nadzor nad uničenjem orožja za množično uničevanje (UNSCOM). Annan se je v torek pozno popoldne v New Yorku še enkrat sestal s predstavniki držav petih stalnih članic Varnostnega sveta in tokrat dobil podporo za posredovanje v krizi. Ruski in francoski diplomati so v zadnjih dneh od generalnega sekretarja zahtevali, naj odpotuje v Irak in se pogovori s tamkajšnjim vodstvom, ki si Annanovega obiska prav tako zelo želi, saj pomeni zadnjo možnost za mirno rešitev krize.

Voyager 1 odslej rekordno daleč od Zemlje

17. 02. 1998 19.00

Drevi, približno ob 23.10 po srednjeevropskem času bo ameriška samodejna sonda Voyager 1 glede na razdaljo od Zemlje prehitela ameriško samodejno sondo Pioneer 10 in postala najbolj oddaljen predmet, ki ga je izdelal človek. Voyager 1 je zdaj oddaljen od Zemlje 10,4 milijarde km in se giblje s hitrostjo 17,4 km/s. Četrt stoletja je bil Pioneer 10 človekov najbolj oddaljeni predmet, zdaj pa prevzema "štafetno palico" Voyager 1. Sondi se oddaljujeta od Sonca v skoraj nasprotnih smereh in sta zdaj blizu 70-krat dlje od našega dnevnega svetila kot Zemlja. Na tej razdalji sije Sonce 5.000-krat šibkeje kot na Zemlji. Zato se sondi gibljeta skozi zelo hladno okolje. Toda zahvaljujoč radioizotopskim toplotno-električnim generatorjem (RTG) sondi tudi na tako veliki razdalji še vedno delujeta. V pasadenskem Laboratoriju za reaktivni pogon (JPL) v Kaliforniji pravijo, da je že samo dejstvo, da Voyager 1 še vedno pošilja podatke pomemben tehniški dosežek.

Srbi na Hrvaškem zagrozili, da bodo zapustili parlament

17. 02. 1998 18.09

Srbi na Hrvaškem so danes zagrozili, da bodo zapustili hrvaški parlament in vse ostale državne funkcije, če obljube hrvaškega predsednika Franja Tudjmana ne bodo izpolnjene, je za beograjsko tiskovno agencijo Tanjug pojasnil vodja Samostojne demokratske srbske stranke (SDSS) Vojislav Stanimirović. Srbi zahtevajo sočasno vračanje vseh beguncev v vzhodno Hrvaško in ne samo Hrvatov. Poleg tega zahtevajo tudi več zagotovil glede njihove varnosti na območju, kjer živijo. V primeru, da njihove zahteve do 15. marca ne bodo izpolnjene, bodo srbski predstavniki zapustili vse funkcije, je povedal Stanimirović.

Faktor tveganja Slovenije ostaja nespremenjen

17. 02. 1998 15.56

Faktor tveganja Slovenije se ni spremenil, zaradi znižanja češkega faktorja tveganja pa je Slovenija že drugič na vrhu lestvice v regiji. Kljub temu, da so v poročilu omenjene težave z inflacijo, gibanjem izvoza, socialnimi reformami in sprejemanjem proračuna, je Slovenija glede na negativne spremembe v večini drugih držav regije kar trdno v sedlu in ji dobro kaže tudi za naslednje mesece. Tako povzemajo I d.o.o., Poslovne informacije februarsko številko britanske revije Dun&Bradstreet International Risk&Payment, ki vsak mesec objavlja lestvico pokazateljev tveganja v posameznih državah.

Februarske pokojnine višje za 4,7 odstotka

17. 02. 1998 13.33

Upravni odbor (UO) Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) je na današnji seji sklenil, da se pokojnine in druge dajatve, katerih višina je odvisna od spremembe višine pokojnin, s prvim februarjem letos akontativno povišajo za 4,7 odstotka.

Sklad kmetijskih zemljišč poziva vlado in državni zbor naj čimprej imenujeta direktorja sklada

17. 02. 1998 12.28

Svet Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije je na zadnji seji obravnaval problematiko zastopanja sklada po prenehanju mandata dosedanji direktorici sklada. 4. februarja letos so tej prenehala vsa pooblastila glede zastopanja sklada; državni zbor, ki v skladu z zakonom o skladu kmetijskih zemljišč na predlog vlade imenuje direktorja sklada, pa ga še ni uspel imenovati, je sporočil predsednik sveta sklada Jože Hobič.

Petnajsterica ni soglasna glede tobačne reforme

17. 02. 1998 10.20

Dvodnevno srečanje kmetijskih ministrov Evropske unije, ki od včeraj poteka v Bruslju, je razdelilo mnenja držav petnajsterice o predlogu reforme tobačnega trga.

Bahrejn nasprotuje napadu na Irak

17. 02. 1998 09.40

Bahrejn se je danes priključil ostalim državam v Perzijskem zalivu, ki nasprotujejo vojaškemu napadu na Irak ter se zavzemajo za diplomatsko rešitev iraške krize. Bahrejnski prestolonaslednik princ šejk Hamad bin Isa al-Halifa je za domačo tiskovno agencijo Gulf News Agency izjavil, da bi morali dati prednost diplomaciji in mirni rešitvi krize, ne glede na to, kako težko bo to doseči. Izrazil je bojazen, da bi druga alternativa pomenila katastrofo za to območje, arabski svet in Bližnji vzhod. Po njegovem mnenju so razmere zdaj drugačne kot so bile leta 1991 v času iraške invazije na Kuvajt.

Američani se ne ukvarjajo z diplomacijo

17. 02. 1998 09.34

Iraški veleposlanik pri Združenih narodih Nizar Hamdun je v ponedeljek v pogovoru za tv-mrežo CNN izrazil pričakovanje, da bo program Združenih narodov o nadzoru iraške oborožitve prekinjen, če bo Washington izvedel vojaški napad na njegovo državo. Glede možnega obiska generalnega sekretarja ZN Kofija Annana v Bagdagu pa je Hamdun dejal, da se ameriški funkcionarji v Varnostnem svetu ne pogovarjajo o tem, kaj bi moral Annan storiti v Iraku, in dodal, da "se vsi strinjajo, da se Američani ne ukvarjajo z diplomacijo".

Povprečna neto plača decembra 99.073 tolarjev

16. 02. 1998 13.03

Povprečna bruto plača zaposlenega v podjetjih in drugih organizacijah je bila decembra lani v Sloveniji 157.783 tolarjev, kar je za 5,7 odstotka več kot novembra ter za 12,1 odstotka več kot pred letom dni. Realno so se decembrske povprečne bruto plače v primerjavi z novembrskimi povečale za 5,1 odstotka, glede na decembrske leta 1996 pa za tri odstotke. Povprečna neto plača se je po izračunu državnega statističnega urada decembra v primerjavi z novembrom povečala za 5,5 odstotka in znašala 99.073 tolarjev. Glede na december leta 1996 je bila večja za 11,4 odstotka.

Santer opozarja na zaskrbljenost bližnjevzhodnih voditeljev glede Iraka

16. 02. 1998 12.53

Predsednik Evropske komisije Jacques Santer, ki je konec minulega tedna sklenil prvi uradni obisk na Bližnjem vzhodu, je ob vrnitvi v Bruselj opozoril na mnenje bližnjevzhodnih voditeljev, da bi vojaška akcija proti Iraku morda lahko sprožila val mednarodnega terorizma in nestabilnost v tej regiji.

Mojca Kopač na led kot štirinajsta

16. 02. 1998 12.46

V ožji krog favoritinj v umetnostnem drsanju na ZOI v Naganu naj bi sodile, glede na rezultate iz preteklosti, svetovna prvakinja Američanka Tara Lipinski, v boj za kolajne bi se lahko vmešala tudi njena rojakinja Michelle Kwan; možnosti za visoko uvrstitev imata tudi evropski prvakinji iz Milana, Rusinji Marija Butirskaja in Irina Sluckaja. Na sredinem tekmovanju bo nastopila tudi Slovenka Mojca Kopač, in sicer kot štirinajsta.

Nov ciprski predsednik bo že danes začel oblikovati vlado

16. 02. 1998 10.15

Na Cipru je v drugem krogu predsedniških volitev v nedeljo ponovno zmagal dosedanji predsednik Glafkos Klerides; 78-letni Klerides je na volitvah osvojil 50,8 odstotkov glasov. Njegov tekmec, nekdanji zunanji minister Jorgos Jakovus, je prejel 49,2 odstotka glasov. Klerides je sinoči napovedal, da bo že danes pričel oblikovati vlado z udeležbo vseh strank. Glede svoje prihodnje politike je dejal: "Nadaljevali bomo sodelovanje z grško vlado in napredovali na poti v Evropo. Nocoj smo stopili na pot v novo usmeritev, ki vodi k združeni Evropi in k razrešitvi naših nacionalnih zadev."

Ameriški dolar v minulem tednu porasel

15. 02. 1998 11.08

Na svetovnih deviznih tržiščih je ameriški dolar v minulem tednu porasel glede na vse pomembnejše svetovne valute. Tako je glede na nemško marko pridobil 0,56 odstotka in porasel na 1,8153 marke, medtem ko je glede na japonski jen porasel za 0,58 odstotka na 125,27 jena.

Združenje bank Slovenije o izvajanju dogovora

13. 02. 1998 16.15

Predstavniki slovenskih bank so včeraj obravnavali aktualne probleme medsebojnega sodelovanja in nadaljnih aktivnosti Združenja bank Slovenije pri izvajanju dogovora o določanju zgornje meje pasivnih obrestnih mer v bankah in hranilnicah, sporočajo predstavniki omenjenega združenja. Udeleženci sestanka so se seznanili z odločbo urada za varstvo konkurence, ki soglaša z nadaljnim izvajanjem dogovora o pasivnih obrestnih merah. Na sestanku je bila izražena tudi podpora priporočilu urada glede večje diferenciacije obrestnih mer na kratkoročne in dolgoročne depozite. Združenje bank bo k pripravi ustreznih sprememb dogovora pristopilo nemudoma.

Peterle pisal Kacinu zaradi nestrinjanja o pomembnosti SPO

13. 02. 1998 15.37

Poslanec Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) in predsednik komisije za evropske zadeve DZ Lojze Peterle je na predsednika odbora za mednarodne odnose Jelka Kacina naslovil pismo, v katerem ga opozarja na zamudo v zvezi z določitvijo slovenskega dela delegacije Skupnega parlamentarnega odbora (SPO). Kot je znano, je zaradi zamude, ki je nastal pri odločanju, "padel" prvi termin za srečanje, ki ga je predlagal evropski parlament, so sporočili iz SKD. Predsednik SKD Kacinu predlaga, naj čimprej skliče sejo odbora za mednarodne odnose ter se na njej zavzame za upoštevanje doslej uveljaljene prakse glede sestavljanja delegacije za skupni parlamentarni odbor, kot je to navada v drugih državah s pridruženim statusom.

Petrol: V lanskem letu 3,2 milijarde čistega dobička

12. 02. 1998 15.02

Delniška družba Petrol je v lanskem letu za več kot desetino povečala prihodke od prodaje, ki so presegli 121 milijard tolarjev. Čisti dobiček, ki bo predvidoma znašal 3,2 milijarde tolarjev, je glede na leto 1996 višji skoraj za polovico. Uprava družbe bo skupščini delničarjev, ki bo predvidoma septembra, predlagala, da se izplačilu dividend nameni približno petina dobička, to je 360 tolarjev bruto na delnico.

DeSUS predlaga sklic izredne seje odbora za kmetijstvo

12. 02. 1998 11.48

Poslanska skupina Demokratične stranke upokojencev (DeSUS) predlaga sklic izredne seje odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, na kateri naj bi razpravljali in odločali o predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o Skladu kmetijskih zemljišč in gozodov, je danes sporočil vodja poslanske skupine DeSUS Anton Delak.

Madžarske družbe povečujejo svoje naložbe na tujem

12. 02. 1998 08.17

Družbe, registrirane na Madžarskem, so povečale izvoz kapitala v druge države, so sporočili iz madžarske osrednje banke. Kapitalske naložbe madžarskih družb v tujino so se povečale za več kot trikrat, in sicer na 370 milijonov dolarjev v lanskem letu z 58 milijonov v letu 1996. Glede na višino kapitala ga je bilo največ, 228 milijonov dolarjev, usmerjenega na Nizozemsko, glede na število družb izvoznic pa v Romunijo. V tej državi deluje kar 185 madžarskih podjetij, lani pa so naložbe v to državo znašale 27 milijonov dolarjev. Poleg Nizozemske in Romunije madžarska podjetja usmerjajo svoje naložbe še v Avstrijo, Nemčijo, na Slovaško, v ZDA, Veliko Britanijo, Ukrajino, na Poljsko in Hrvaško.

Slabši rezultati romunskega gospodarstva

11. 02. 1998 08.55

Po podatkih romunskega statističnega urada je inflacija konec lanskega leta dosegla 151,4 odstotka, kar je skoraj za sto odstotkov več kot konec leta 1996. Stopnja brezposelnosti pa je znašala 8,8 odstotka, kar je za tri odstotke več. Bruto domači proizvod je bil lani v primerjavi z letom 1996 manjši za 6,6 odstotka (leta 1996 pa je bil glede na leto 1995 večji za 4,5 odstotka).

Po mnenju ministra Bergauerja dve možnosti glede zakona o bencinskem tolarju

10. 02. 1998 17.25

Predlog rebalansa nacionalnega programa izgradnje avtocest, ki ga je vlada nedavno poslala v parlamentarno obravnavo, spremlja tudi nov zakon o bencinskem tolarju. Vendar pa je v postopku obravnave tudi predlog zakona o bencinskem tolarju, ki sta ga že leta 1994 vložila poslanca Branko Janc (LDS) in Rafael Kužnik (SNS), ter trenutno čaka na drugo obravnavo. Kot je na predstavitvi brošure "Prometna politika za vsakogar" dejal minister za promet in zveze Anton Bergauer, sta dve možnosti: umik predloga zakona dveh poslancev ali pa njun predlog dopolniti z vladnim.

Britanska pričakovanja so skromna

09. 02. 1998 17.58

Britanija, ki je na prejšnjih zimskih olimpijskih igrah osvojila le peščico medalj, spremlja tudi letošnje dogodke v Naganu s precejšnjo ravnodušnostjo. Kriket, konjske dirke in pa vprašanje kako dolgo Jürgen Klinsmann, ki si je pred kratkim zlomil čeljust, ne bo mogel igrati za nogometni kljub Tottenham - so teme, ki prevladujejo na športnih straneh britanskega tiska in v zakajenih sobanah britanskih pubov.

Minister Dragonja se je srečal z vodstvi Splošne plovbe in Cimosa

09. 02. 1998 16.38

Minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja se je sestal z vodstvi portoroške Splošne plovbe ter koprskega Cimosa. Kot je na novinarski konferenci po srečanju zatrdil Dragonja, naj bi Splošno plovbo, ki je v 100-odstotni lasti države, v celoti ponudili v odkup pooblaščenim investicijskim družbam in s tem delno pokrili privatizacijsko vrzel.

Turistov skoraj toliko kot Slovencev

09. 02. 1998 15.46

Slovenijo je lani obiskalo 1.823.129 turistov, od tega 848.779 domačih in 974.350 tujih. Glede na leto poprej se je število turistov povečalo za desetino, pri tem tujih za 17 odstotkov, domačih pa za tri odstotke, so izračunali v državnem uradu za statistiko. Prenočitev je bilo lani v Sloveniji zabeleženih 6.384.062, kar je za devet odstotkov več kot v letu poprej. Število nočitev tujih turistov se je povišalo za 21 odstotkov, domačih pa le za odstotek. Izmed tujih turistov so največ nočitev ustvarili Nemci, na drugem mestu po številu nočitev sledijo Italijani, na tretjem Avstrijci in na četrtem Hrvati. Veliko nočitev so lani slovenski turistični delavci našteli še pri Nizozemcih in Britancih.

Policisti zavračajo pobiranje kazni

09. 02. 1998 09.23

Newyorški policaji so prvič resneje prišli navkriž z županom Rudolphom Giulianijem, pa ne zaradi plač ampak zaradi kaznovanja pešcev. Možje v modrem namreč zavračajo kaznovanje ljudi, ki prečkajo cesto pri rdeči luči, oziroma izven označenega prehoda. Zadeva niti ne bi bila zanimiva, če ne bi posegla v samo bistvo New Yorka, mesta s "posebnimi" pravili obnašanja pri prečkanju ceste.

V ZDA januarja 4,7-odstotna brezposelnost

09. 02. 1998 09.11

Stopnja brezposelnosti v ZDA je januarja ohranila decembrsko raven: 4,7 odstotka aktivnega prebivalstva, so sporočili z ministrstva za delo. Ameriško gospodarstvo je januarja ustvarilo 358.000 delovnih mest in celo preseglo napovedi analitikov o 263.000 novih službah. Analitiki pa so pravilno napovedali enako stopnjo brezposelnosti. Urna postavka se je januarja povečala za 0,3 odstotka in za 3,8 odstotka glede na januar 1997. Decembra je odpiranje novih delovnih mest sicer zabeležilo rahel upad, namesto pričakovanih 370.000 so ustvarili 355.000 novih delovnih mest.

Prihodnji torek ponovno seja poslovenga odbora JEK

06. 02. 1998 13.55

Seja poslovnega odbora jedrske elektrarne Krško bo prihodnji torek v Ljubljani. Hrvaški člani poslovnega odbora so zagotovili, da se bodo seje udeležili.

Kavbojke so v Nemčiji najbolj priljubljen kos oblačila

06. 02. 1998 08.43

Kavbojke sodijo med najbolje prodajana oblačila v Nemčiji. Glede na izsledke študije Fashion 97/98 revije Burda več kot polovica vseh Nemcev svojo garderobo vsaj enkrat letno dopolni s parom kavbojk. Hlače so sicer priljubljene tako med ženskami kot moškimi: 18,5 milijona moških in 17,5 milijona žensk vsako leto kupi najmanj en par kavbojk.

Stradivarijevo violino prodali za 920.000 dolarjev

06. 02. 1998 08.41

Violino, ki jo je leta 1714 izdelal znani italijanski graditelj godal Antonio Stradivari, so na dražbi v Drouotu v Parizu prodali neznanemu kupcu za 5,6 milijona francoskih frankov oziroma 920.000 dolarjev. Na isti dražbi so prodali tudi Stradivarijevo violino iz leta 1698, za katero pa je bilo treba odšteti "le" 4,3 milijona frankov, ker so jo medtem predelali. Violine znamenitega italijanskega mojstra so sicer zelo redke, na dražbah pa običajno dosežejo izredno visoke cene. Agencija Reuters pripominja, da je neka Britanka na londonski dražbi leta 1995 svoji 10-letni hčerki kupila Stradivarijevo violino za 375.500 funtov (glede na sedanji menjalni tečaj 617.000 dolarjev).

Veliko dela v procesu vključevanja v EU

05. 02. 1998 19.13

Na obisk v Slovenijo je danes prispel Guenther Burghardt, ki na Evropski komisiji v Bruslju vodi direktorat za zunanje zadeve. S seboj je prinesel osnutek pristopnega partnerstva s kratkoročnimi in srednjeročnimi nalogami, ki jih mora Slovenija opraviti v procesu vključevanja v Evropsko unijo. Slovenija pa prav zdaj, kot je povedal minister za evropske zadeve Igor Bavčar, posepešeno pripravlja svoj državni program, ki bo odgovor na dokument Evropske komisije. Burghardt in Bavčar sta na novinarski konferenci poudarila, da med Ljubljano in Brusljem ni velikih razlik glede nalog, ki jih mora Slovenija opraviti, zato je pričakovati, da med partnerstvom in slovenskim programom ne bo bistvenih razlik. Minister Bavčar je poudaril, da mora Slovenija vrsto reform izvesti ne le zato, da bi se lahko pridružila EU, temveč tudi zato, da bo postala razvita evropska država. Po njegovem je zdaj bistveno vprašanje, kako kar najhitreje in najbolje izvesti reforme ter se poenotiti z evropskim pravnim redom.