globalne

Podjetništvo v digitalni dobi
04. 12. 2021 07.30
Izraz podjetništvo so skozi zgodovino opredelili različni avtorji (npr. Bernard Belidor, Jean Baptiste, Jan Tinbergen, Adam Smith, Alfred Marshall, Joseph Schumpeter idr.), dobro pa jih povzema Hirscherjeva (1985) definicija, ki razume podjetništvo kot proces ustvarjanja nečesa drugačnega in vrednega, pri čemer se vloži trud in čas. V tem procesu se prevzema spremljajoče finančno, psihološko in družbeno tveganje, ter pridobi končna nagrada v obliki monetarnega sredstva ali osebnega zadovoljstva.

Združenje nemških gospodarskih zbornic poziva k reformam Svetovne trgovinske organizacije
28. 11. 2021 09.29
Zaradi izzivov, s katerimi se trenutno sooča mednarodna trgovina, se Združenje nemških gospodarskih zbornic (DIHK) zavzema za reforme Svetovne trgovinske organizacije. Med drugim se zavzemajo za ponovno aktivacijo trenutno blokiranega mehanizma za reševanje sporov ter za odločnejše ukrepanje proti subvencijam in izkrivljanju konkurence.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov
26. 11. 2021 06.00
Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

'Nasilje ni osebna težava posameznice, je kaznivo dejanje, ki ga ne smemo le nemo opazovati'
25. 11. 2021 11.37
Vsakršno nasilje nad ženskami in deklicami je nesprejemljivo, je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami zapisal varuh človekovih pravic. Poudaril je, da se je treba zavedati, da je za nasilje odgovorna oseba, ki povzroča nasilje, ne glede na to, kaj reče žrtev. Tudi pri Policiji vsako leto novembra in decembra pozornost posvečajo zaščiti ranljivejših skupin, kot so otroci in ženske. Letno obravnavajo okrog 80.000 različnih kaznivih dejanj – od več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, ki so na videz blagih oblik, do tistih najhujših, kot so umori v družini. V Svetu Evrope pa opozarjajo, da razvoj novih tehnologij omogoča nove možnosti za nasilje.

'Tišina je tista, ki daje rabljem varnost'
25. 11. 2021 12.00
Pred 20 leti je v študijske klopi sedla prva generacija študentov relacijske družinske terapije. Okroglo obletnico so obeležili na mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami, ne slučajno, in dogodek izpeljali pod sloganom "Slišimo te." Saj kot je poudarila skrbnica programa Zakonske in družinske terapije Tanja Repič Slavič, "tišina je tista, ki najbolj pomaga vzdrževati in ohranjati nasilje, in to daje rabljem varnost, zato je nujno treba začeti govoriti o teh zadevah."

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji
25. 11. 2021 06.00
Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Nepremičnine: Je čas za prodajo, nakup ali investicijo?
21. 11. 2021 00.15
Trend dvigovanja cen stanovanjskih nepremičnin, ki smo ga lahko opazovali v Sloveniji v času pandemije in dela od doma je bil še bolj opazen v razvitih ekonomijah. Od ZDA preko Velike Britanije in celo do Kitajske sega razcvet povpraševanja po stanovanjskih nepremičninah. Globalne cene so se povišale izjemno hitro, povpraševanje pa je ponekod pripeljalo do pravih nepremičninskih vojn.

Kaj lahko urbana območja storijo, da dosežejo zmanjšanje emisij ogljika?
18. 11. 2021 16.00
Urbana območja, kjer živi več kot polovica svetovne človeške populacije, izjemno prispevajo k emisijam ogljika. Do sredine stoletja se bo število vseh ljudi na planetu, ki živijo na urbanih območjih, še povečalo. Toda mesta so že zdaj odgovorna za 60 odstotkov naših emisij toplogrednih plinov. Z naraščanjem mestnega prebivalstva pa se bo povečal tudi njihov vpliv na podnebje.

V indijski prestolnici zaradi onesnaženega zraka razmišljajo o lockdownu
17. 11. 2021 08.08
Oblasti v indijski prestolnici so naročile, da morajo zaradi onesnaženja zraka šolarji ostati doma. Zaprte so vse šole, do drugega tedna so ustavili tudi vsa gradbena dela v mestu, izjema so le nujna dela. Le pet od 11 elektrarn na premog lahko obratuje. Strupena meglica se po mestu sicer širi že od festivala diwali, kjer so uporabljali veliko količino pirotehnike. Zdaj oblasti zaradi onesnaženega zraka razmišljajo celo o zaprtju družbe.

ECB opozarja na ozka grla v dobavnih verigah in višje cene energije
17. 11. 2021 12.49
Kratkoročna tveganja za finančno stabilnost na območju z evrom so se zmanjšala, a niso izginila v celoti, v mesečnem poročilu ugotavlja Evropska centralna banka (ECB). Med problematičnimi vidiki izpostavlja ozka grla v dobavnih verigah in zviševanje cen energije, ki bi lahko upočasnili gospodarsko okrevanje in poslabšali inflacijske obete.

Želite delati z velikani računalniške industrije, kot so Intel, AMD in ASUS?
15. 11. 2021 08.48
Delo z velikani računalniške industrije je za Slovence zlahka dosegljivo prek podjetja EKWB iz Komende, vodilnega svetovnega ponudnika rešitev tekočinskega hlajenja. Trenutno iščejo web front-end razvijalca, strokovnjaka za UX/UI in višjega razvojnega inženirja.

Kajfež Bogatajeva: Dogovor v Glasgowu razočaranje glede izpustov, nekaj tudi napredka
14. 11. 2021 14.35
V soboto sprejeti dogovor na podnebni konferenci v Glasgowu je z vidika izpustov toplogrednih plinov in njihovega omejevanja eno razočaranje več, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Po drugi strani pa je bil dosežen napredek glede zagotavljanja finančne pomoči najbolj ranljivim državam in zaustavljanja izsekavanja gozdov. Da je bil na COP26 dosežen pomemben napredek, a da so potrebna nadaljnja prizadevanja, ocenjujejo tudi na okoljskem ministrstvu.

Je Slovenija pripravljena na prvo stanovanjsko zadrugo?
12. 11. 2021 07.32
Predstavniki projekta Zadrugator so nedavno nazaj sporočili, da je javni stanovanjski sklad MOL pripravljen nameniti del zemljišča na Rakovi jelši za projekt najemne stanovanjske zadruge. Ali je Slovenija sploh pripravljena na tovrstne stanovanjske premike glede na to, da so odločevalci v DZ konec oktobra rekli ne Zakonu o gradnji javnih najemnih stanovanj? Socialno podjetje Združenje EPEKA in Skupnost občin Slovenije sta organizirala spletno konferenco, kjer sta strokovnjaka na področju javnih stanovanj in zasebnih stanovanjskih zadrug iz Avstrije med drugim pojasnila, zakaj zadruge lahko rešujejo stanovanjsko problematiko.

Osnutek dogovora držav na COP 26: 'Daleč od načrta za rešitev podnebne krize'
10. 11. 2021 16.25
V osnutku sporazuma podnebnih pogajanj v Glasgowu so države pozvane k hitrejšemu opuščanju premoga in prenehanju subvencioniranja fosilnih goriv. Greenpeace je razočaran nad dokumentom ocenil, da je ta osnutek daleč od tega, da bi bil to načrt za rešitev podnebne krize. Ocenili so ga kot 'vljudno prošnjo državam, da mogoče naredijo nekaj več naslednje leto'. Sta pa danes nepričakovano skupno izjavo podali dve največji onesnaževalki ZDA in Kitajska, napovedali sta okrepljen podnebni akcijski načrt.

(Korona)kriza kot priložnost: hitro prilagajanje trgu žanje sadove
10. 11. 2021 18.44
"Svet gre hitreje naprej, kot ga naš sistem dojema. Konceptualno smo zastali na neki točki in capljamo na mestu, dejansko pa svet potrebuje spremembe, svet stoji na njih. Naša inovativnost, razmišljanje zunaj okvirjev je edina pot, da preživimo, da nastavimo prihodnost za prihodnje rodove, in če karikiram, tudi za naše pokojnine," je ob razglasitvi najbolj inovativnih podjetji razmišljal Tomaž Kostanjevec, direktor javne agencije Spirit Slovenija.

Slovenija bo na COP26 pristopila k trem izjavam glede prometa
09. 11. 2021 18.55
Slovenija bo v okviru dneva prometa na podnebni konferenci ZN v Glasgowu COP26 pristopila k izjavam o podnebnih ambicijah mednarodnega letalstva, o ničelnih emisijah ladijskega prometa do leta 2050 ter o spodbujanju tranzicije k brezogljičnim osebnim in lahkim tovornim vozilom, je sporočila vlada.

Z zavezami COP26 bi lahko segrevanje ozračja omejili na do dve stopinji Celzija
03. 11. 2021 17.50
Avstralski raziskovalci so izračunali, da so trenutne zaveze političnih voditeljev v okviru COP26 korak v pravo smer, a še vedno premalo za doseganje cilja 1,5 stopinje Celzija iz pariškega podnebnega dogovora. Če se bomo zavez držali, bi lahko segrevanje ozračja omejili na manj kot dve stopinji Celzija, kar je zgornja meja.

Vrh voditeljev na COP26: Nove zaveze Indije, Kitajska znova razočarala
01. 11. 2021 14.35
Presenečenje drugega dneva podnebne konference je oznanilo indijskega premierja, ki je podal zavezo, da bo tretja največja onesnaževalka postala podnebno nevtralna do leta 2070. Gre za pomemben korak, ocenjujejo svetovni mediji. Znova pa je razočarala največja onesnaževalka na svetu. Njen predsednik kljub ostrim kritikam glede podnebnega načrta ni prišel v Glasgow, v zgolj pisni izjavi pa ni podal nobene nove zaveze, ki bi vzbujala upanje za naš planet. Kot je izpostavil Attenborough, starešina boja za okolje, nas naša odvisnost od fosilnih goriv potiska čez rob. Poudaril je, da moramo, dokler še imamo čas, sprejeti priložnost in tragedijo spremeniti v zmago, pri tem pa nas naj vodi upanje, in ne strah.

Na G20 potrdili podnebni cilj: voditelji si čestitajo, ZN in Greenpeace razočarani
31. 10. 2021 13.51
Voditelji skupine dvajsetih gospodarsko najmočnejših držav so na srečanju v Rimu potrdili cilj o omejitvi globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija. Pri tem se jim ni uspelo dogovoriti o tem, da bi podnebno nevtralnost dosegli do leta 2050. Dogovor je za uspeh označila tudi nemška kanclerka Angela Merkel, medtem ko generalni sekretar ZN Antonio Guterres srečanje zapušča razočaran. V nevladnih organizacijah so kritični do izjave.

Dulux: Jubu bosta omogočena avtonomnost in samostojna rast
29. 10. 2021 10.16
Slovenskemu proizvajalcu barv Jub bosta pod okriljem skupine DuluxGroup omogočena avtonomnost in samostojna rast, hkrati pa bodo novi lastniki v Jubu ohranili obstoječe vodstvo in zaposlene ter naprej razvijali njegove priznane znamke, so sporočili iz Duluxa. DuluxGroup bo za 99,8-odstotni delež v Jubu odštel 194,5 milijona evrov.

Snemanje biografske serije o Joan Rivers odpovedano
28. 10. 2021 08.00
Čeprav so pred kratkim najavili, da bo pokojno zvezdnico upodobila igralka Kathryn Hahn, se projekt z naslovom The Comeback Girl očitno ne bo realiziral. Trenutno namreč poteka boj za pravice s skrbniki njene zapuščine.

V mednarodni operaciji proti temnemu spletu aretirali 150 ljudi
26. 10. 2021 12.04
V okviru ene največjih mednarodnih preiskav temnega spleta doslej so policije po svetu aretirale 150 ljudi, so sporočili iz Europola, ki je usklajeval operacijo. Zasegli so tudi 26,7 milijona evrov, 45 kosov strelnega orožja in več kot 230 kilogramov drog.

'Pandemija je razkrila nepravičen, uničen in razdeljen svet, ki je neodgovoren'
26. 10. 2021 10.56
Leto in pol po izbruhu pandemije covida-19 je svet naredil premalo za ustrezen odziv, iz že storjenih napak pa se ni ničesar naučil. Pandemija je razkrila nepravičen, uničen in razdeljen svet, v poročilu odbora za spremljanje globalne pripravljenosti opozarjajo strokovnjaki. Dodajajo, da države niso sposobne kmalu končati pandemije ali preprečiti podobne. Poročilo je kritično tudi do razvitih držav, ki medicinska sredstva raje podarjajo, namesto da bi podpirale izgradnjo zmogljivosti za njihovo izdelavo, delile tehnologijo ter sprejele bolj pošteni postopek zaščite patentov.

Lani v ozračju rekordna koncentracija toplogrednih plinov
25. 10. 2021 17.04
Koncentracija ogljikovega dioksida je bila lani 149 odstotkov nad predindustrijsko ravnijo, koncentracija metana pa se je povečala za 262 odstotkov glede na leto 1750, poroča Svetovna meteorološka organizacija, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Gre za pomembno svarilo pred prihajajočo podnebno konferenco COP26. Novo poročilo ZN medtem kaže, da države niso blizu doseganju ciljev Pariškega sporazuma.

Združeni narodi praznujejo: 'Edina pot naprej je solidarnost'
24. 10. 2021 11.31
Pred 76 leti je 24. oktobra stopila v veljavo Ustanovna listina ZN, kar se šteje kot rojstni dan svetovne organizacije, ki je zrasla iz pepela druge svetovne vojne z željo po oblikovanju stabilnejše svetovne ureditve na temelju pravil, človekovih pravic, mirnega reševanja sporov in mednarodnega prava. Začelo se je s konferenco 50 držav v San Franciscu od aprila do junija leta 1945, ko so pripravili ustanovno listino, ta pa je začela veljati 24. oktobra istega leta, ko jo je ratificirala večina držav podpisnic.

Podnebne spremembe: katastrofa našega časa
23. 10. 2021 07.00
Drvimo po napačni – katastrofalni – poti, opozarjajo klimatologi. Ekstremne vremenske razmere – suše, poplave, so vsepogostejše. Alarmi zvonijo že nekaj časa. Spremembe, ki bodo spremenile naš planet, pa se dogajajo s takšno hitrostjo, da jih bodo čutili že naši otroci.

Koliko slovenskih podjetij, ki so najboljša na svetu, poznate?
18. 10. 2021 00.15
Slovensko podjetje EKWB ni le eno najuspešnejših v državi, temveč je tudi vodilno na svetu na svojem področju. Z inovativnimi rešitvami hlajenja računalnikov osvaja mednarodne trge, pri tem pa sodeluje z velikani globalne računalniške industrije. Ste dovolj pogumni, da bi z njimi iz Slovenije gradili digitalno prihodnost sveta?

Lastnika potrta: oblasti v strahu, da bodo širili virus, usmrtile 12 psov
14. 10. 2021 12.29
Zaradi naraščanja okužb s covidom-19, je vietnamski par zapustil domačo provinco in se z motorjem in 12 hišnimi ljubljenčki odpravil na pot. Čez nekaj časa sta zbolela za covidom-19, na bolniških posteljah pa sta izvedela, da so oblasti, v strahu da bodo živali širile virus, ubile vseh 12 psov. Poleg tega so usmrtili še tri pse in mačko sorodnikov, s katerimi sta potovala.

WHO predstavila novo strokovno skupino za ugotavljanje izvora pandemij
13. 10. 2021 18.14
Svetovna zdravstvena organizacija je v Ženevi sporočila, da je izbrala člane nove svetovalne skupine za preučevanje izvora pandemij, ki bo pomagala pripraviti smernice za prihodnje študije o izvoru pandemij in epidemij ter nadzorovala preiskave.

Ministri EU so se zavzeli za čim bolj enaka merila pri uveljavljanju pogoja PCT
12. 10. 2021 11.41
Zdravstveni ministri EU so se na neformalnem srečanju na Brdu pri Kranju zavzeli za čimbolj poenotena merila pri uveljavljanju pogoja PCT, je po sestanku povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Kjer delujemo koordinirano, smo najbolj uspešni, se je strinjala Evropska komisarka za zdravje in varnost hrane Stela Kiriakides.