globalne

'Nova normalnost bo drugačna'
03. 10. 2021 11.29
Čeprav je hitro okrevanje gospodarstva po izbruhu novega koronavirusa presenetilo tudi strokovnjake, izzivi ostajajo, številne sektorje čakajo spremembe, izboljšati je treba dobavno verigo – tudi v luči geopolitičnih trenj, poudarja Hans-Paul Bürkner, predsednik uprave Boston Consulting Group (BCG), enega od vodilnih svetovalnih podjetij na svetu. S svetovalcem za strategije, razvoj organizacij, globalizacijo in transformacijo smo se pogovarjali tako o (po)koronskem gospodarstvu kot tudi o tem, kako izboljšati privlačnost Slovenije za tuje naložbe.

Neprestano v stiku, a še vedno osamljeni
29. 09. 2021 18.45
Zakaj se v času globalne povezanosti počutimo drug od drugega še bolj oddaljeni? Zakaj smo osamljeni, čeprav smo neprestano v stikih z bližjimi in z ljubljenimi? Nadaljujemo z raziskovanjem nevarnosti temnega spleta, kjer na nepredvidene ne prežijo le zlorabe.

'Ne žrtvujte Evrope, da bi ustvarili koalicijo'
27. 09. 2021 10.52
Razplet nemških volitev je prinesel precej bolj razpršene glasove, kot so bili Nemci doslej vajeni, s tem pa se močno spreminja razmerje moči v novi vladi, pa naj bo "semafor" ali "Jamajka", kar sta možnosti, če se bosta akterki velike koalicije držali izjav, da ne želita še enkrat vladati skupaj – novi kancler bo imel namreč precej omejeno moč, usklajevati bo treba veliko želja. To pa pomeni posledice tudi za EU ter globalno vlogo Evrope in Nemčije.

Kitajski gigant Evergrande naj bi se izognil bankrotu
22. 09. 2021 11.09
Kitajski nepremičninski velikan Evergrande je z vlagatelji dosegel dogovor o poplačilu obresti za obveznico z letnico 2025, s čimer se je izognil stečaju. Evergrande je na ta način pomiril globalne trge, ki so se bali, da bi propad konglomerata izzval nov finančni kaos. Kljub poplačilu pa težav podjetja še zdaleč ni konec. Zadolženo je namreč za kar 260 milijard evrov, kar sta dobra dva odstotka kitajskega BDP. Med tem je Kitajska ljudska banka poskrbela za okrog 77 milijonov evrov vredno finančno injekcijo v bančni sistem.

Evergrande: morebitni stečaj kitajskega velikana lahko sproži svetovno krizo
21. 09. 2021 21.52
Prihodnost prezadolženega kitajskega nepremičninskega velikana Evergrande visi na nitki, kar maje globalne finančne trge. Propad te družbe z 260 milijardami evrov dolgov bi namreč lahko vplival na celotno kitajsko, pa tudi svetovno gospodarstvo. Analitiki že vlečejo vzporednice s stečajem ameriške investicijske banke Lehman Brothers, ki je leta 2008 sprožil veliko svetovno finančno krizo. Prvi mož konglomerata zaposlenim sicer zagotavlja, da je situacijo mogoče rešiti, a ta teden je odjeknila novica, da podjetje svojih dolgov najverjetneje ne bo moglo poplačati.

Podelitev MTV-jevih nagrad: Justin Bieber izvajalec leta
13. 09. 2021 10.02
Priljubljena glasbena televizija je oboževalcem popularne glasbe ponudila večer, poln nepozabnih nastopov in zabavnih presenečenj. Brooklynska dvorana Barclays Center je gostila velika imena sveta zabave, na odru je navzoče pozdravila tudi Madonna, med nastopajočimi pa so se znašli legendarni Foo Fighters s hitoma Learn to Fly in Everlong. Glavni osmoljenki večera sta Cardi B in Megan Thee Stallion, njunemu hitu WAP so se izmuznile številne nagrade.

Na točki nič na Manhattnu so se žrtvam poklonili s šestimi minutami molka
11. 09. 2021 11.29
Po napadih 11. septembra 2001 so ZDA šle v boj proti terorizmu – enotne. Danes je to država, ki je sprta sama s seboj, je te dni ob obletnici ocenil eden od analitikov. Ameriška družba je namreč danes globoko razdeljena, zato ni presenetljiv poziv ameriškega predsednika k enotnosti. A izziv ni ameriški, ampak globalen. "Politični jezik je postal glasnejši in bolj grob," o zapuščini napadov razmišlja belgijski premier Alexander De Croo. Po državi so potekale številne spominske slovesnosti.

'Spominjamo se tistih, ki so umrli, in slavimo tiste, ki so tvegali vse, da bi jim pomagali'
11. 09. 2021 16.04
Žrtev terorističnih napadov v ZDA, ki so pred 20 leti pretresli ves svet, so se spomnili tudi v Evropski uniji, Veliki Britaniji, Nemčiji in Franciji. V svojih sporočilih so voditelji in zunanji ministri poudarili tudi pomen sodelovanja z ZDA, med drugim v boju proti terorizmu.

Geopolitika Velikega etiopskega renesančnega jeza
11. 09. 2021 07.07
Ko beseda nanese na vojne za vodo, ponavadi govorimo o prihajajočih konfliktih v neki postapokaliptični realnosti, kjer so klimatske spremembe, človeško opustošenje okolja in demografske spremembe privedle do kroničnega pomanjkanja ključnih naravnih virov, med njimi vode. Toda tovrstni konflikti se pojavljajo že danes, ko manjko naravnih virov še ni tako akuten, mednarodne in nacionalne politične institucije pa so še vedno razmeroma stabilne (oziroma vsaj obstoječe) in se zdi, da za svetovni red še vedno velja reklo business as usual.

Lorde ne bo nastopila zaradi strogih protokolov za zajezitev okužb
11. 09. 2021 07.00
Novozelandska pevka, ki je ostala brez nastopa na odmevni prireditvi ob podelitvi MTV-jevih nagrad, je končno spregovorila o ozadju odločitve, ki je presenetila mnoge. Pojasnila je, da svojim oboževalcem zaradi ukrepov za zajezitev širjenja okužb ne more pričarati nastopa, o katerem je sanjala in kakršnega si tudi zaslužijo.

Avtomobilska industrija sredi sprememb in na lovu za kadri: koga in kaj potrebujejo?
05. 09. 2021 07.53
Avtonomna vožnja, novi tipi mobilnosti, elektrifikacija branže, zahteve po zmanjšanju emisij ... Vse to terja prilagoditve avtomobilske industrije. Čeprav je Evropa že leta tarča očitkov, da tehnološkemu napredku – tudi na področju avtomobilske industrije – sledi prepočasi oziroma ni nosilec sprememb, nemški Ifo ocenjuje, da je preobrazba avtomobilske industrije v polnem teku, močna nemška avtomobilska industrija pa naj bi se v tem smislu dobro pozicionirala. A izpostavljajo razliko med proizvajalci avtomobilov in njihovimi dobavitelji, ki jih je tudi pri nas kar nekaj. Ti naj bi preobrazbi pogosto sledili (pre)počasi.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019
02. 09. 2021 08.42
Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

Odbor DZ sprejel sklep za pripravo odločnejše strategije za blaženje podnebnih sprememb
01. 09. 2021 22.07
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je na izredni seji sprejel sklep, da mora vlada v roku 60 dni po sprejetju zakonodajnega svežnja Pripravljeni na 55 pripraviti odločnejšo in ambicioznejšo strategijo za zmanjšanje in blaženje učinkov podnebnih sprememb.

S presejalnim programom bi lahko število umrlih zmanjšali za četrtino
30. 08. 2021 18.22
Presejanje prebivalstva z velikim tveganjem za raka pljuč bi lahko zmanjšalo število umrlih za četrtino, opozarjajo v centru Na-vdih, ki je član globalne koalicije za raka pljuč. Klinične raziskave namreč kažejo, da je mogoče z računalniško tomografijo z majhnimi odmerki sevanja pljučnega raka odkriti v zgodnjih stadijih.

V bližini Reke padel meteorit: Ne iščemo ga, ker je prenevarno
25. 08. 2021 13.30
Na gorsko območje jugovzhodno od Reke je v noči na 14. avgust padel meteorit. Pri Hrvaški astronomski zvezi so izračunali, da je na tla padel del meteorita, ki tehta približno 150 gramov in je v Zemljino atmosfero vstopil s hitrostjo okoli 13 kilometrov na sekundo. Končal je na nedostopnem terenu, zato ga ne bodo iskali.

Slovenci dobrodelni tudi izven meja
20. 08. 2021 07.00
Slovenci znamo stopiti skupaj, ko je treba. To smo pokazali in dokazali že mnogokrat, pa naj gre za sosede, prijatelje ali neznance. Solidarni smo tudi sredi zadnjega preizkusa človečnosti, globalne pandemije. Z več kot 220 tisoč evri ste samo lani pomagali slovenski Karitas, s tem pa omogočili nove zdravstvene centre in porodnišnice v Ruandi in Burundiju, kot tudi šole in nove možnosti za delo domačinom, ki so zaradi epidemije ostali brez prihodka, zaradi zapiranja držav pa brez vedno dražje hrane.

DW: Talibani so iskali našega novinarja, pri tem ubili njegovega sorodnika, še enega ranili
19. 08. 2021 10.18
Medtem ko svetovne države še naprej hitijo z evakuacijo svojih državljanov iz Afganistana in tudi nekaterih Afganistancev, so se na dan neodvisnosti Afganistana odvijali protesti proti talibanom. Upor načrtuje tudi prvi podpredsednik Afganistana, ki se je oklical za začasnega predsednika države. Združeni narodi pa opozarjajo, da talibani pospešeno iščejo ljudi, ki so delali in pomagali ameriški vojski in silam Nata. Iskali so tudi novinarja nemškega DW, a ker ga niso našli, so ubili in ranili njegova sorodnika.

Biden: Trdno stojim za odločitvijo. Nikoli ni bil primeren čas za umik
16. 08. 2021 10.51
Ameriški predsednik Biden, ki je deležen ostrih kritik zaradi umika ameriške vojske iz Afganistana, je prvič po tem, ko so talibani prevzeli oblast v tej državi, nagovoril javnost. Dejal je, da je bil namen ameriške misije preprečiti teroristične napade na ameriških tleh in da nikoli ni bil primeren čas za umik ameriških sil. Na nujni seji Varnostnega sveta ZN pa je generalni sekretar Guterres pozval k poenotenju mednarodne skupnosti. Kitajska je sicer že sporočila, da je pripravljena na prijateljske odnose z novo vlado Afganistana, Rusija pa se bo o tem odločila glede na njihova dejanja.

Nasin zemljevid, ki prikazuje dvig gladine morja. Kako kaže naši okolici?
11. 08. 2021 19.48
Vesoljska agencija Nasa je ustvarila novo orodje, s katerim omogoča vpogled v prihodnost. Vendar pa to ne le kakršno koli prihodnost, temveč v prihodnost dviga morske gladine. Naraščajoče vodne gladine bo še poslabšalo težave, s katerimi se obalne skupnosti že spopadajo. "Orodje za projekcijo morske gladine bo utrlo pot prihodnjim aktivnostim, ki olajšajo izmenjavo znanja, odprto znanost in enostaven dostop do najsodobnejše podnebne znanosti," so prepričani pri Nasi.

'Če v naslednjih 10 letih ne začnemo delati korakov, je skoraj zamujeno'
09. 08. 2021 14.45
Najnovejše poročilo mednarodnega panela za podnebne spremembe, ki deluje pod okriljem Združenih narodov, kaže, da smo na podnebne spremembe obsojeni in se moramo z njimi naučiti živeti, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Obenem to poročilo prvič ugotavlja, da ni več koščka sveta, ki se ne bi spremenil, je opozorila.

Težko pričakovano poročilo IPCC: 'To niso podnebne spremembe, ampak podnebni kaos'
09. 08. 2021 09.25
Medtem ko del 'Zemlje gori', drugi del pa se 'utaplja' zaradi ekstremnih vremenskih pojavov, je Medvladni panel za podnebne spremembe objavil najobsežnejše poročilo o stanju planeta in podnebnih spremembah. Že prej je bilo pričakovano, da bo v svežem poročilu IPCC razkril, da naj bi se povprečna svetovna globalna temperatura kmalu dvignila za 1,5 stopinje Celzija v primerjavi s predindustrijsko dobo. To je meja, za katero so se države zavezale, da se ji bodo za vsako ceno izognile v izogib katastrofalnim posledicam, ki bi jih takšen dvig lahko imel za človeštvo. V poročilu napovedujejo, da bo svet ta nevaren mejnik dosegel čez 20 let.

Dan okoljskega dolga letos skoraj mesec dni prej kot lani
29. 07. 2021 16.29
Učinek pandemije koronavirusa na naš planet ni trajal prav dolgo, če se je lani dan okoljskega dolga premaknil za dobre tri tedne naprej v primerjavi z letom 2019, je letos prišel skorajda mesec dni prej.

Pred svetovnim dnevom hepatitisa brezplačno testiranje na hepatitis C
27. 07. 2021 06.31
Pred svetovnim dnevom hepatitisa, 28. julijem, bo potekalo anonimno in brezplačno testiranje na okužbo z virusom hepatitisa C. Akcija bo potekala danes in v sredo med 14. in 19. uro na Poljanskem nasipu 58, brez naročanja in brez napotnice. Na voljo za pogovor pa bo tudi zdravnik, so sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.

Nevladne organizacije kritične do bruseljskega svežnja ukrepov za zmanjšanje izpustov
14. 07. 2021 16.43
Predlagani paket Pripravljeni na 55, ki ga je predstavila Evropska komisija, ne bo učinkovito naslovil podnebne krize, so danes ocenile nekatere okoljske nevladne organizacije. V Greenpeaceu med drugim poudarjajo, da je že sam zastavljeni cilj prenizek, Evropski okoljski urad pa pravi, da je načrt neprimeren in nepošten.

Logar: Covid-19 nas je soočil z vsemi težavami, ki jih moramo rešiti
10. 07. 2021 19.27
Udeleženci foruma v Dubrovniku so se v razpravi strinjali, da je pandemija covida-19 pokazala, da sta v današnjem svetu multilateralizem in solidarnost nujna. "Vprašanja glede Zahodnega Balkana so postala del agende Evropske unije prav zaradi covida-19 in navzočnosti na tem območju. Čas je, da se odzovemo z odprtim dialogom in dosežemo pomembne mejnike, da bomo iz krize izšli še močnejši," je dejal zunanji minister Logar.

Skupina Gen-I tudi letos podira rekorde
09. 07. 2021 15.23
Skupina Gen-I je v prvih šestih mesecih ob 1,3 milijarde evrov prihodkov ustvarila 30,6 milijona evrov čistega dobička, potem ko je lani zabeležila rekordnih 15,43 milijona evrov dobička. Ustvarjeni dobiček ob polletju je štirikrat večji od načrtov. Kot so poudarili v Gen-I, je za družbo najuspešnejše poslovno obdobje v zgodovini.

Janša o predsedovanju EU: Pokazalo se je, da smo bili na večino kriz slabo pripravljeni
05. 07. 2021 08.04
Redno julijsko zasedanje DZ se je začelo s predstavitvijo šestmesečnega programa predsedovanja Slovenije Svetu EU s prednostnimi nalogami. Poslancem ga je predstavil predsednik vlade Janez Janša, ki je izpostavil okrevanje in odpornost kot jasen odgovor na krize, s katerimi se je soočila unija in ki da so razkrile slabo pripravljenost nanje. Glede konference o prihodnosti EU je poudaril pomen vključenosti čim več deležnikov. V nadaljevanju je skupaj z ministri nato tudi odgovarjal na poslanska vprašanja. V opoziciji so medtem kritični do premierjevega govora, pa tudi do prvih dni slovenskega predsedovanja Svetu EU.

Ruska federacija v geostrateškem kontekstu aktualne pandemije
19. 06. 2021 07.00
Aktualna globalna geopolitična realnost se odvija v kontekstu pandemije covida-19, kar dodatno spodbuja tekmovanje med posameznimi globalnimi akterji, med katere sodi tudi Ruska federacija. Pandemija in z njo povezane politike, ki so pretresle svet, odpirajo novo pomembno dilemo, kako oblikovati družbeno in politično realnost po njej, pripadajoča geostrateška tekma med najmočnejšimi pa se že odvija. Koronska realnost pa ne zasenči ostalih problematik, ki so bile prisotne že prej, temveč je mnoge le še intenzivirala.

Pri zapuščenem rudniku zlata blizu Johannesburga našli 20 trupel
17. 06. 2021 11.37
Ostanke je odkrila policija, zaviti so bili v plastične vrečke, na truplih so bile vidne hude opekline. Policija domneva, da gre za nelegalne rudarje, okoliščine smrti še preiskujejo.

Vrh EU z Bidnom: 'Vrnila se je diplomacija'
15. 06. 2021 06.40
Vrh EU in ZDA je zaznamoval preboj glede 17-letnega spora o državnih pomočeh za letalska proizvajalca Airbus in Boeing, ki naj bi v prihodnje olajšal njuno sodelovanje glede Kitajske. Čezatlantski partnerici sta sicer sprejeli daljnosežno skupno izjavo, so po srečanju z ameriškim predsednikom Bidnom sporočili na strani EU.