globalne

Peterle ob 30. obletnici osamosvojitvene vlade opozoril na 'virus razdeljenosti'

16. 05. 2020 08.20

Predsednik republike Borut Pahor je na slovesnosti ob 30. obletnici izvolitve osamosvojitvene vlade kot vzporednico med tedanjim časom in danes izpostavil osredotočenost na cilj v kriznih razmerah. Ob tem je pozval k sodelovanju. Predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle pa meni, da je danes naša glavna težava virus razdeljenosti.

Koronavirus in negotova prihodnost

16. 05. 2020 07.00

Negotovost je ključna beseda, ki jo je novi koronavirus naplavil na površje v trenutni globalni krizi. Občuti jo prav vsak posameznik, ki se sprašuje, kdaj bo spet vse po starem? Govorimo lahko tudi o epistemološki negotovosti, saj gre za negotovost glede dejstev in znanosti nasploh, ko govorimo o koronavirusu ter posledični globoki krizi, ki jo povzroča. Kriza, ki je danes zdravstvena, bo jutri gospodarska, a nato spet zdravstveno-gospodarska?

Najbolj optimistična napoved do zdaj: 5,5-odstotni upad slovenskega BDP

13. 05. 2020 07.18

Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) Sloveniji za letos zaradi pandemije koronavirusne bolezni napoveduje 5,5-odstotni upad BDP, ki naj bi mu v 2021 sledila petodstotna rast gospodarske dejavnosti. EBRD je tako do zdaj najmanj pesimistična od ustanov, ki so poslabšali obete za slovensko gospodarsko rast v tem letu.

V Vuhanu testiranje vseh prebivalcev, Norveška bo izplačala 38 milijard evrov iz 'naftnega' sklada

12. 05. 2020 13.05

V Rusiji so znova zabeležili več kot 10.000 okužb z novim koronavirusom. Kljub nadaljnjemu širjenju okužb so po državi začeli previdno rahljati ukrepe. Končalo se je tudi obdobje dela prostih dni, ki je v okviru ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa veljalo od 30. marca. V kitajskem Vuhanu, ki je epicenter svetovnega izbruha novega koronavirusa, medtem načrtujejo množično testiranje vseh 11 milijonov prebivalcev. Norveška pa bo gospodarstvu pomagala s kar 38 milijardami evrov iz naložbenega sklada. V ZDA je število mrtvih preseglo 81.000.

Po svetu že več kot štiri milijone okuženih z novim koronavirusom

10. 05. 2020 10.07

Konec tedna je zaznamoval nov mejnik v širjenju koronavirusa: po svetu so potrdili že več kot štiri milijone okužb z novim koronavirusom, za boleznijo, ki jo povzroča, pa je umrlo že več kot 279.000 ljudi.

Lady Gaga bo nov album izdala konec maja

07. 05. 2020 19.27

Oboževalci pevke Lady Gaga nestrpno pričakujejo njen šesti studijski album, sedaj pa so končno prišli na svoj račun. Zvezdnica je na Instagramu sporočila, da lahko nov album pričakujejo 29. maja.

Koronavirus in digitalna disrupcija

02. 05. 2020 07.00

"Vsaj 40 odstotkov vseh podjetij bo propadlo v naslednjih 10 letih, če ne bodo ugotovila, kako spremeniti celotno podjetje z namenom prilagajanja na nove tehnologije." (John Chambers, Cisco).

Kdo služi, kdo izgublja? Kako bo covid-19 spremenil gospodarstvo, naše delo

24. 04. 2020 06.00

Pandemija koronavirusne bolezni je velik udarec ne le za zdravje številnih, ampak tudi za gospodarstvo, ki se je nepričakovano znašlo v velikih škripcih. Čeprav takšnega scenarija seveda ni bilo mogoče predvideti, je vseeno več kritikov prepričanih, da je kakšno podjetje covid-19 vseeno ujel preveč nepripravljeno. Posledice bodo, so prepričani številni, dolgotrajne. Seveda pa se v vsaki krizi ob veliko poražencih najdejo tudi zmagovalci.

Delavski direktor Gorenja: Odpuščanju se bomo ostro uprli

23. 04. 2020 10.02

V podjetju Hisense Gorenje so napovedali, da bodo močno znižali število zaposlenih, do konca leta naj bi v velenjskem obratu brez dela ostalo tisoč ljudi, od tega 700 v proizvodnji in 300 v režiji. V tamkajšnjem sindikatu so ogorčeni, podprl jih je tudi delavski direktor Gorenja Drago Bahun. Na velenjski občini odločitev o odpuščanjih označujejo kot nedopustno, saj da bo povzročila socialno bombo, v podjetju pa se branijo: Naročila v aprilu so upadla za dve tretjini.

Zemlja ima rojstnodnevno zabavo kot že dolgo ne. Ko udari kriza, se 'ustavi' onesnaževanje. Kaj pa potem?

22. 04. 2020 13.06

Čeprav smo se morali zaradi pandemije soočiti s tragičnimi izgubami, je svet tudi pridobil. Iz ozračja se je zaradi zmanjšane gospodarske aktivnosti v veliki meri 'razkadil oblak emisij', kar je s seboj prineslo čistejši zrak, obnovo nekaterih ekosistemov ... In čeprav se bo svet verjetno kmalu vrnil na stare tirnice, ima Zemlja, kot pravijo Ekologi brez meja, letos prav posebno rojstnodnevno zabavo. Nevladne organizacije pa pozivajo, da nikar ne ponovimo napake iz prejšnje krize, ko so emisije zaradi reševanja te strmoglavo narasle.

Devet mislecev o prihodnosti: službe, dobavna veriga in (kitajski) novi svet

21. 04. 2020 12.24

"Radikalna negotovost". Nekako tako številni strokovnjaki opisujejo situacijo, ki smo ji priča zaradi novega koronavirusa. Koliko delovnih mest bo izgubljenih, kdaj se bodo pognali sektorji, kot je turizem, bodo paketi, namenjeni reševanju gospodarstva, dovolj, da svet rešijo pred hudo gospodarsko krizo? To je nekaj vprašanj, ki si jih te dni zastavlja svet.

Gates o 'krivdi' za koronavirus: 'V norih časih se širijo nore govorice'

20. 04. 2020 12.59

Ustanovitelj Microsofta Bill Gates se je med pandemijo novega koronavirusa znašel v nekoliko nenavadni situaciji. Milijarder, ki je napovedal, da bo preko svoje fundacije za boj proti bolezni namenil četrt milijarde dolarjev, je postal protagonist ene najbolj priljubljenih (in bizarnih) teorij zarote, ki krožijo v teh "koronačasih" – pravi pa, da je kriv za pandemijo.

Epidemija v ZDA odnesla že 22 milijonov delovnih mest

16. 04. 2020 16.08

V ZDA so prejšnji teden zabeležili 5,2 milijona novih prošenj za prejemanje nadomestila za primer brezposelnosti. Od sredine marca je tako novi koronavirus odnesel že 22 milijonov delovnih mest, kažejo podatki ameriškega ministrstva za delo.

Rokavice niso več potrebne, obvezno pa je razkuževanje rok

14. 04. 2020 06.20

Vlada je odpravila obvezno nošenje rokavic v zaprtih javnih krajih in kot obvezno uvedla razkuževanje rok. Razkužila je dolžan zagotoviti ponudnik storitev. V ponedeljek je bilo sicer osem novih potrjenih okužb, ena oseba je umrla. Podatki NIJZ kažejo, da je več kot 80 odstotkov umrlih starejših od 75 let, skoraj 60 odstotkov pa starejših od 85 let.

Recesija 'velike karantene' največja v zadnjem stoletju. Za Slovenijo 8 % padec BDP, nato 5,4 % rast

14. 04. 2020 14.42

Mednarodni denarni sklad napoveduje, da bo "velika karantena" zaradi pandemije koronavirusa prinesla globoko recesijo, najhujšo v zadnjem stoletju oziroma vse od velike gospodarske krize. Globalni BDP se bo po napovedih skrčil za tri odstotke, za Slovenijo pa napovedujejo kar osemodstotni padec obsega BDP. Za naslednje leto napovedujejo 5,4-odstotno rast za Slovenijo, za svetovno gospodarstvo pa 5,8-odstotno – a te napovedi temeljijo na predpostavkah, da bo pandemija v drugi polovici letošnjega leta izzvenela, ukrepi držav pa da bodo učinkoviti.

Olimpijske igre: kdo vlada vladajočim?

04. 04. 2020 07.15

Po dolgotrajnem in skoraj otroško trmastem vztrajanju, da bodo Olimpijske igre 2020 v Tokiu potekale po prvotno zastavljeni časovnici, je Mednarodni olimpijski komite (MOK) 24. marca končno naznanil, da bodo igre prestavljene v leto 2021. Odločitev je potrdil tudi japonski premier Shinzo Abe, kljub temu, da so še teden nazaj predstavniki organizacijskega komiteja iz Tokia zanikali takšno možnost. Pozdravile so jo številne športne zveze in posamezni športniki po svetu, od katerih jih je kar nekaj tudi javno izrazilo ostro kritiko na predsednika MOK, Thomasa Bacha, ki je dajal močan (in utemeljen) vtis, da imajo sponzorske in televizijske pogodbe prednost pred zdravjem in varnostjo športnikov ter širše javnosti.

Med plovbo s kanujem izginila vnukinja Roberta Kennedyja in njen 8-letni sin

03. 04. 2020 22.40

Ameriški reševalci iščejo dva člana družine Kennedy – vnukinjo brata nekdanjega ameriškega predsednika in njenega sina. Mati in sin sta izginila po tem ko sta se odpravila na plovbo s kanujem. Njun kanu so našli več kilometrov stran od kraja, kjer so ju nazadnje videli na vodi.

Zakaj krize zaradi koronavirusa ne moremo primerjati z recesijo iz leta 2008

02. 04. 2020 12.26

Globalne krize, sploh finančne, ki je zaradi novega koronavirusa udarila kot strela z jasnega, ne smemo primerjati z zadnjo veliko globalno finančno krizo, ki je leta 2008 vzniknila v ZDA in v prihodnjih letih prizadela cel svet, so prepričani v Svetovnem gospodarskem forumu. Če pogledamo skozi prizmo zunanjih in notranjih dejavnikov tveganja, sta namreč precej različni.

Kako lahko pandemija vpliva na glasbeno industrijo v letošnjem letu?

15. 03. 2020 08.59

Posledice globalne pandemije koronavirusa se že kažejo v odpovedih in prestavljenih koncertih, vse skupaj pa bi lahko bolj ali manj pogubno vplivalo na glasbeno sceno v letošnjem letu. Vprašamo se lahko tudi, kaj to pomeni za poletne festivale, ki so vsako leto med junijem in avgustom.

Podobno kot motoGP tudi formula 1 načrtuje prvo tekmo maja

14. 03. 2020 12.26

Mednarodna avtomobilistična zveza Fia in vodstvo formule 1 sta v skupni izjavi zapisala, da po odpovedi uvodne dirke svetovnega prvenstva F1 v Avstraliji ter po preložitvi tekmovanj na Kitajskem, v Bahrajnu in Vietnamu, načrtujeta začetek sezone konec maja. Fia je še dodala, da bodo redno spremljali razmere in prilagajali koledar. Podobno je tudi med motociklisti, saj je dirka v Jerezu pod vprašajem.

Izbor najboljših filmskih izbruhov virusov

11. 03. 2020 10.36

Ob trenutni zdravstveni krizi, ko svetu grozi koronavirus, si velja ogledati nabor filmov, ki so za svojo obravnavo vzeli izbruh virusa, epidemije, pandemije in možne posledice. Koliko tovrstnih "klasik" ste si ogledali?

Država gospodarstvu, ki ga je prizadel koronavirus, na pomoč z 998 milijoni evrov

09. 03. 2020 11.51

Pri gospodarskem ministru Zdravku Počivalšku so se danes sestali predstavniki slovenskih podjetij, da bi se posvetovali o pojavu novega koronavirusa in njegovem vplivu na gospodarstvo. Na težave zaradi širjenja koronavirusa namreč opozarja vse več podjetij, predvsem v turizmu, gostinstvu, logistiki, storitvah, trgovini. Država za blažitev posledic širjenja koronavirusa pripravlja več ukrepov.

Največji padec cen nafte v zadnjih 30 letih

09. 03. 2020 10.36

Cene nafte so v azijskem elektronskem trgovanju strmoglavile za 30 odstotkov, kar je največji padec v zadnjih skoraj 30 letih. Krivec za to je neuspeli dogovor med državami skupine Opec+ za dodatni rez v proizvodnjo črnega zlata.

Izpoved bolnice: Kako sem prebolela koronavirus in izolacijo

05. 03. 2020 11.19

Število smrtnih žrtev koronavirusa po svetu še vedno narašča, žal pa se premalokrat poudari, da narašča tudi odstotek ljudi, ki so po okužbi povsem okrevali. Če pogledamo številke, je 56.981 primerov že zaključenih, kar 94 odstotkov vseh bolnikov pa je okrevalo. Ena od njih je Julie, ki je o svoji izkušnji spregovorila za BBC.

Vse zelo čudne, a še kako lepe popevke

23. 02. 2020 09.49

Kdo navija za Miami Heat.

Bi lahko močan vulkanski izbruh upočasnil globalno segrevanje?

31. 01. 2020 06.00

Zgodovinski podatki kažejo, da se vsake toliko časa temperatura na Zemlji za nekaj let občutno zniža in se kasneje postopno vrne na predhodno raven. Za nekatera hladna območja so krivi močni vulkanski izbruhi, ki visoko v ozračje izvržejo velike količine pepela in različnih plinov. Vulkanski material začasno zmanjša moč sonca, posledica tega je nižja temperatura na površju našega planeta.

Strokovnjaki WHO koronavirus razglasili za grožnjo svetovnemu javnemu zdravju

30. 01. 2020 07.50

Svetovna zdravstvena organizacija je po vsem svetu zaradi novega koronavirusa iz Kitajske razglasila izredne razmere. Virus je na Kitajskem v samo enem dnevu zahteval 38 življenj. Skupno je tako do zdaj umrlo že 171 ljudi. Število okuženih medtem bliskovito narašča - skupno je zdaj okuženih že 8235 oseb po vsem svetu. V Italiji so potrdili prva dva primera okužbe s koronavirusom.

Če ne bomo ukrepali, nas čaka gospodarski, socialni, zdravstveni in okoljski kolaps

26. 01. 2020 13.07

Letošnje štiridnevno zasedanje Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu je odprlo številna pomembna vprašanja. Strokovnjaki za gospodarstvo, podnebne spremembe, zdravstvo in tehnološki razvoj so predstavili analize in napovedi za prihajajoče obdobje, ki pa so vse prej kot svetle.

Kaj imajo skupnega parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija?

24. 01. 2020 06.00

V moderni človeški zgodovini in napredovanju civilizacije bi težko opredelili najbolj prelomne točke, ki so spremenile mednarodno okolje in zavedanje ljudi, a strokovnjaki pravijo, da so parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija štirje jezdeci, ki označujejo večje družbene spremembe, in v zadnji smo danes.

'Globalizacija je šla predaleč'

19. 01. 2020 07.00

"Globalizacija je šla predaleč, preveč smo zanemarili družbene faktorje in okolje. Prav tako globalizacija nikoli ne sme priti do točke, ko je ogrožen nacionalni mir. Brez socialne kohezije demokratični sistem ne more delovati," pravi oče Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu Klaus Schwab. Ob jubilejni, 50. izdaji foruma, pravi, da se morajo odnosi med deležniki v današnjem svetu temeljito spremeniti.