globalne

V prihodnjem sklicu avstrijskega parlamenta tudi Slovenka

30. 09. 2019 12.26

V novem sklicu avstrijskega parlamenta bo tudi koroška Slovenka Olga Voglauer, predsednica Zelenih avstrijske Koroške. To je po ocenah predstavnikov manjšinskih organizacij dobra novica za slovensko manjšino, upajo pa tudi, da bodo Zeleni z zmagovalno ljudsko stranko (ÖVP) lahko oblikovali vladno koalicijo.

O neoliberalizmu

28. 09. 2019 07.01

Pomislite, da je leto 1970 in da vam nekdo reče, da boste leta 2020 za nakup stanovanja v prestolnici potrebovali za 30 let kredita, pri čemer bo mesečni obrok znašal polovico vaše plače. Da morate delati do 65. leta, višina pokojnine (če jo doživite) pa bo tretjina plače. Večina tovarn je zaprta (Litostroj, Mura, Peko …), samozadostnost pa dosega borih 30 odstotkov, kar pomeni, da česen, ki ga jeste, uvozimo iz Pakistana in Indije. Verjetno bi pomislili, da je padla atomska bomba.

Poslovali tudi pri nas, a resno škodo so utrpele nekatere druge države

25. 09. 2019 13.40

Propadla britanska agencija Thomas Cook je prek svojih družb poslovala tudi v Sloveniji, a je malo verjetno, da bi zaradi njenega stečaja kdo ostal 'ujet' v Sloveniji. Na gospodarskem ministrstvu so prepričani, da se bodo potovanja na nekatere destinacije kratkoročno pocenile, dolgoročno pa vpliva ne bo. V nekaterih državah je sicer Thomas Cook pustil večstomilijonske dolgove.

Thomas Cook propadel, po svetu ostalo ujetih 600.000 turistov

23. 09. 2019 07.06

Najstarejša turistična agencija na svetu, Thomas Cook, gre zaradi več kot dve milijardi evrov dolga v prisilno poravnavo. Po svetu je ostalo ujetih 600.000 potnikov, od tega 150.000 britanskih turistov. Britansko vlado tako čaka največja mirnodobna repatriacija svojih državljanov v zgodovini. Thomas Cook je v 16 državah zaposloval 22.000 ljudi.

Rokave za čist svet zavihali tudi Slovenci: 'Za miren svet je potreben čist svet'

21. 09. 2019 14.07

Na tisoče prostovoljcev po vsem svetu je čistilo obale, parke in mesta v okviru pobude Očistimo svet. Po navedbah organizacije Let's Do It Foundation, ki koordinira akcijo, so zabeležili sodelujoče iz več kot 160 držav. V Sloveniji sta obrežje Save čistila minister za okolje Simon Zajc ter minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.

Ozračje se segreva hitreje, kot je predvideno v pariškem sporazumu

17. 09. 2019 15.23

Emisije toplogrednih plinov povzročajo hitrejše globalno segrevanje, kot je bilo predvideno, kažejo meritve po novih modelih, ki bodo zamenjali tiste, ki so jih pri dozdajšnjih projekcijah uporabljali znanstveniki ZN. Povprečne temperature bi se lahko do leta 2100 zvišale za 6,5 do sedem stopinj Celzija oz. dve stopinji več od aktualne napovedi.

Od vizije do egoizma, hedonizma: 'Varujte tisto, za kar je moja generacija umrla'

17. 09. 2019 06.00

Očetje EU so se zavedali, da je nevarnost levega ali desnega populizma v privlačni ideologiji, ki je mnogo manj sterilna od osnovnega koncepta demokracije. Zato mora imeti demokracija vedno dodano komponento svetovnega nazora, ki je vezan na vrednostni sistem, da lahko uspešno tekmuje s populistično konkurenco, ko razlaga človekove, družbene in globalne izzive. Menili so tudi, da brez jasnega svetovnega nazora, sistem razpade v egoistični – hedonistični materializem in ksenofobni nacionalizem. A po več kot 60 letih od podpisa Rimske pogodbe je zmerna evropska politika spet pred vprašanji, s katerimi so se srečali že očetje povezave.

Čas je za 'drzne poteze': Če ne znamo izbrati najboljših, je z nami nekaj narobe

15. 09. 2019 07.00

"Ker sem optimist po naravi, vam bom rekel, da verjamem, da EU ima prihodnost," pravi dolgoletni raziskovalec Alberto Martinelli. "Optimističen sem tudi zato, ker so ljudje na zadnjih evropskih volitvah prepoznali grožnjo in se ji uprli – niso množično glasovali za stranke, ki želijo v EU ustvarjati kaos," nadaljuje Martinelli. A opozarja, da ima zmerna politika le še eno priložnost: "Če ji konkretni ukrepi spodletijo še enkrat, se bodo ekstremni politični pojavi vrnili – močnejši kot kdaj koli prej."

'Slovenija dobila zelo nepomemben resor, Hrvaška veliko bolje unovčila svoje karte'

10. 09. 2019 15.41

V koalicijskih LMŠ in SD ocenjujejo, da je resor za krizno upravljanje, ki je dodeljen komisarskemu kandidatu iz Slovenije Janezu Lenarčiču, pomemben in ambiciozen. Iz drugih strank pa je slišati tudi kritike. Za DeSUS je to nepomemben resor, tudi po mnenju SMC ni v "top paketu". To pripisujejo tudi pomanjkanju politične teže kandidata.

Lenarčič predlagani resor razume tudi kot priznanje Sloveniji

10. 09. 2019 13.21

Komisarski kandidat iz Slovenije Janez Lenarčič, ki mu je novoizvoljena predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen dodelila resor za krizno upravljanje, je sporočil, da ta resor sprejema z zadovoljstvom. Po njegovem gre za pomembno, a hkrati zelo zahtevno področje dela EU, saj gre za reševanje življenj in pomoč ljudem v stiski.

Hrvaški ribič, ki namesto rib 'lovi' turiste: Če ne spremenimo navad, bo morje prazno

08. 09. 2019 08.00

''Oče in mama sta mi umrla, ko sem bil mlad. Sam sem moral preskrbeti družino. Vse z ribolovom. Zdaj pa ne gre več,'' pripoveduje hrvaški ribič, ki priča, da je rib v Jadranskem morju vedno manj. Reševanja izropanega morja so se v naravnem parku Telašćica lotili na inovativen način. K zaščiti morskega ekosistema so vključili ribiče in jih, tako da so jim ponudili alternativne vire preživetja, prepričali, da prenehajo s prekomernim ribolovom.

Upor odpadkom z Zahoda: Indonezija vrnila več sto zabojnikov smeti

07. 09. 2019 09.54

Po Kambodži se je odpadkom z Zahoda zdaj uprla še Indonezija. "Ne bomo odlagališče za tuje smeti," sporočajo svetu, medtem ko so državam izvora - med drugim Veliki Britaniji, ZDA, Nemčiji, Franciji, Hongkongu in Avstraliji - že vrnili 250 zabojnikov odpadkov. Za porast dostave odpadkov v države JV Azije je 'kriva' lanskoletna odločitev Kitajske, da bo prenehala sprejemati odpadno plastiko.

Na Koroškem razočarani nad Lekovo odločitvijo o ustavitvi naložbe

02. 09. 2019 15.43

Lek je ustavil naložbo v širitev proizvodnje na Prevaljah. Za naložbo so sicer prejeli tudi državno spodbudbo, a jo bodo vrnili z obrestmi. Proizvodnja v novi tovarni bi sicer morala steči v drugi polovici leta 2020, zaposlitev pa bi dobilo najmanj 140 dodatnih ljudi. "Danes je žalosten dan – ne le za Prevalje, temveč za celo Mežiško dolino in Koroško," pa se je na novico odzval župan.

'Naš dom gori in pljuča našega planeta se spreminjajo v pepel'

26. 08. 2019 17.00

Gibanje Mladi za podnebno pravičnost je pred brazilskim veleposlaništvom v Ljubljani pripravilo protestni shod, s katerim so opozorili na hude posledice obsežnih požarov v amazonskem pragozdu. Kot so poudarili, slovenska politika o požarih molči, čeprav je zanje posredno sokriva.

Bolsonaro v Amazonijo napotil vojsko, do pragozda čuti 'globoko ljubezen in spoštovanje'

24. 08. 2019 10.33

Brazilski predsednik Bolsonaro je izdal ukaz, da mora vojska priskočiti na pomoč pri zajezitvi rekordnega števila gozdnih požarov v Amazoniji. Vojsko bo poslal v naravne rezervate, na območja, kjer živijo domorodci, in na obrobje amazonskega gozda. Za to potezo se je odločil, potem ko so evropski voditelji opozorili, da so požari v amazonskem deževnem gozdu mednarodna kriza. 

'Naša hiša gori. Gre za mednarodno krizo'

23. 08. 2019 07.45

"Gre za mednarodno krizo," je požare v amazonskem deževnem gozdu komentiral francoski predsednik Macron. Kolegom sedmih najrazvitejših držav na svetu, ki se bodo sestali na vrhu G7, je dejal, da mora biti to glavna tema njihovih pogovorov. Generalni sekretar ZN Guterres pa je opozoril, da si sredi globalne krize ne moremo privoščiti še več škode na našem velikem viru kisika.

'Turizem je blagoslov in zlo'

24. 08. 2019 15.41

Podobno kot naše obmorske kraje in glavno mesto tudi slovenske planine, hribe in alpske doline vse bolj preplavljajo turisti, planinci. Višje ležeče destinacije beležijo rekordne obiske, kar na eni strani navdušuje turistične delavce, na drugi pa jim povzroča skrbi. Kdaj je turistov preveč, kje so meje? Kdaj človek postane prevelika obremenitev za okolje in kakšne so rešitve?

Nemčija se je znašla na robu padca v recesijo

14. 08. 2019 16.13

Gospodarsko umirjanje v območju evra, ki se kaže že nekaj časa, je dobilo v drugem trimesečju vse jasnejše obrise. Največje evropsko gospodarstvo Nemčija se je znašlo na robu padca v recesijo, glavni razlog za to pa so povečane trgovinske napetosti in negotovost v svetu. Dogajanje občuti že tudi Slovenija, a za zdaj hujše posledice niso vidne.

2050: Sonce, veter, voda, jedrski reaktorji, 10 milijard Zemljanov in nov zemljevid?

07. 08. 2019 07.00

Čeprav se zdi, da je leto 2050 še daleč, je, ko gre za energetska vprašanja, že zelo blizu. Globalni cilji so velikopotezni: razogljičenje, družba, ki se zanaša na tehnologijo in manj obremenjuje okolje. Velik del načrtov je povezan s stabilno oskrbo z elektriko. Kako zagotoviti, da bo elektrike dovolj, da njena proizvodnja ne bo škodovala okolju – in kako naj bi smooskrba prispevala k premikom na geopolitičnem področju?

Ne samo da ga radi pijemo, tudi varimo ga radi

02. 08. 2019 06.48

Skoraj ne mine dan, ki ne bi bil namenjen obeleževanju, spominu ali opominu na vse mogoče stvari: na naravo, bolezni, dogodke, ljudi … Vsak prvi petek avgusta pa svet izrazi spoštovanje do izdelovalcev piva, hmeljarjev in vseh v verigi, ki skrbijo za primerno kulturo pitja. Pivo je najbolj priljubljena in razširjena nizkoalkoholna pijača na svetu, zato smo zbrali nekaj zanimivih statistik.

Ameriška centralna banka ključno obrestno mero znižala za četrt odstotne točke

31. 07. 2019 21.30

Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve se je po pričakovanjih odločil znižati ključno obrestno mero. To je znižal za 0,25 odstotne točke na raven med dva in 2,25 odstotka. Gre za prvo znižanje po decembru 2008, zanj pa se je odbor odločil zaradi gospodarskih negotovosti.

Zemlja dva dneva prej kot lani vstopila v ekološki dolg

29. 07. 2019 06.50

Danes najbolj zgodaj doslej obeležujemo dan ekološkega dolga. Gre za dan, na katerega je človeštvo po izračunih organizacije Global Footprint Network izrabilo toliko naravnih virov, kolikor jih je Zemlja sposobna pridelati oziroma obnoviti v enem letu.

Odkrili zvrst snovi, ki je ni moč razumeti z obstoječo fiziko

15. 07. 2019 11.18

Slovenski raziskovalci so odkrili povsem novo zvrst snovi, ki je ni možno razumeti z obstoječo fiziko. Gre za odkritje povsem nove oblike materije, saj za osnovne delce tovrstni pojavi še niso bili znani. O odkritju poroča tudi znanstvena revija Nature Materials.

Sheeran se počuti kot 'žival v živalskem vrtu'

14. 07. 2019 08.29

Pevski zvezdnik Ed Sheeran je iskreno spregovoril o vplivu globalne slave nanj, saj naj bi bil močno anksiozen, zaradi tega se počuti kot "žival v živalskem vrtu". Menda se je odrekel telefonu in večini prijateljev.

O fah idiotih

13. 07. 2019 07.00

Bolonjski proces se veže na Bolonjsko deklaracijo, ki so jo leta 1999 podpisali ministri za izobraževanje iz Evropskih držav. Gre za vsesplošno reformo izobraževalnega sistema, s katero naj bi se izboljšal pretok med sistemom izobraževanja in trgom dela, s čimer naj bi Evropa postala (naj)bolj gospodarsko konkurenčna sila v svetu.

Bruselj nekoliko izboljšal gospodarsko napoved za Slovenijo

10. 07. 2019 11.27

Evropska gospodarstva bodo rasla sedmo leto zapored, a v senci trgovinskih napetosti med ZDA in Kitajsko, izpostavlja Evropska komisija. Napoved za letos za območje evra in EU ohranja pri 1,2 oziroma 1,4 odstotka BDP, za leto 2020 pa jo je za območje evra nekoliko poslabšala na 1,4 odstotka, za EU pa ohranila pri 1,6 odstotka.

Potrdili zavezanost k uresničitvi pariškega sporazuma, a brez ZDA

29. 06. 2019 17.34

Članice skupine gospodarsko najpomembnejših držav G20 so brez ZDA na vrhu, ki se je sklenil v japonski Osaki, v sklepni izjavi znova potrdile zavezanost k "uresničitvi celotnega" pariškega podnebnega sporazuma. Voditelji medtem niso neposredno obsodili protekcionizma.

Riltok, mobilni bančni trojanski konj, išče nove žrtve v Evropi

27. 06. 2019 11.36

Raziskovalci družbe Kaspersky so odkrili nove različice mobilne zlonamerne programske opreme Riltok, ki uporabnikom krade denar. Ta je bila prvič opažena sredi leta 2018 v Rusiji, danes pa širi ozemlje svojih tarč na celoten svet. Kot prve cilja evropske države; zakrito, kot priljubljeno storitev so jo že opazili v Franciji, Italiji in Veliki Britaniji.

Kaj je levica v Evropi izgubila 9. 11. 1989?

22. 06. 2019 07.00

V jedru delitve med levico in desnico je fundamentalni spopad med delom in kapitalom. To je verjetno srž socialdemokratske ali socialistične ideje. Spopad med delom in kapitalom je v zadnjih nekaj desetletjih prekinjen, pogosto pa se zdi, da delitev levo-desno ne obstaja več, kar v javnem diskurzu ponazarja parola o tem, da so tako ali tako 'vsi isti'.

'Pripravljeni smo bili izvesti napad, dokler nisem vprašal, koliko ljudi bo umrlo'

21. 06. 2019 07.13

Ameriški predsednik Donald Trump je po sestrelitvi ameriškega brezpilotnega letala nad Hormuško ožino ukazal napad na Iran, a si je nato premislil. "Pripravljeni smo bili izvesti napad, ko sem vprašal, koliko ljudi bo umrlo. 150, gospod, je bil odgovor generala," pa je razlog za opustitev napada navedel Trump.