goriv

Bencin in dizel zunaj avtocest dražja za nekaj manj kot 20 centov

20. 06. 2022 16.11

Znane so cene goriv, ki bodo veljale po začetku regulacije. S torkom bomo tako za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest odšteli 1,755 evra, za liter dizelskega goriva pa 1,848 evra. Obe gorivi bosta tako dražji za nekaj manj kot 20 centov. Nove cene bodo veljale do 4. julija.

Cene goriv po Evropi: najdražji bencin na Finskem, najcenejši na Madžarskem

20. 06. 2022 15.45

Pred torkovo napovedano podražitvijo bencina in dizla v Sloveniji smo preverili cene goriv v državah članicah Evropske unije. Po podatkih Evropske komisije imajo najdražji bencin na Finskem, sledijo Danska, Grčija in Nizozemska. Za liter dizelskega goriva največ odštejejo na Švedskem, najmanj pa na Malti. Slovenija je s cenami, ki so danes še regulirane, v skupini držav z najcenejšim gorivom.

Hrvaška vlada zamrznila cene goriva izven avtocest

20. 06. 2022 09.15

Od polnoči bodo cene goriva izven hrvaških avtocest omejene, je sporočil hrvaški premier Andrej Plenković. Za liter 95-oktanskega bencina bo treba odšteti 1,87 evra, za liter dizla pa 1,81 evra. Ukrep bo veljal dva tedna. Hkrati se bosta bencin in dizel na avtocestah še podražila.

Mnogi niso prišli do goriva, ponekod črpalke kar zaprle vrata

19. 06. 2022 10.51

Številni slovenski kraji so ob velikih gnečah in pred torkovo podražitvijo ostali brez goriva. Težave se pojavljajo po celotni Sloveniji in pri vseh dobaviteljih goriv. Nazadnje so se težave pojavile tudi na MOL-u, saj so se zaradi izpada goriv na drugih bencinskih servisih ljudje preusmerili k njim. Na Petrolu sicer zagotavljajo, da je kakršna koli panika odveč, saj da imajo zadostne zaloge. A so nekatere črpalke kljub temu zaprle vrata. Ali dobavitelji namerno zadržujejo gorivo? Na Petrolu to ostro zavračajo.

Evropski zeleni dogovor ali kako postati prva podnebno nevtralna celina

18. 06. 2022 14.18

Evropski zeleni dogovor je ena od šestih prednostnih nalog Evropske komisije v obdobju 2019–2024, saj podnebne spremembe in degradacija okolja življenjsko ogrožajo Evropo in ves svet. Zeleni dogovor, ki ga je 11. decembra 2019 predstavila Evropska komisija, določa ambiciozen časovni načrt za podnebno nevtralno, krožno gospodarstvo, v katerem je gospodarska rast ločena od rabe virov. Evropski zeleni dogovor bo financiran s tretjino od naložb v višini 1,8 bilijona evrov iz instrumenta za okrevanje NextGenerationEU in iz sedemletnega proračuna EU.

Z vetrom in soncem do zanesljive oskrbe z energijo

17. 06. 2022 00.15

Energetska podjetja z vlaganjem v nove proizvodne objekte, kot so vetrne in sončne elektrarne, prispevajo k večji energetski neodvisnosti in skrbijo za zanesljivo oskrbo z energijo.

Majska inflacija v območju z evrom 8,1-odstotna, v EU 8,8-odstotna

17. 06. 2022 12.38

Inflacija v območju z evrom je maja dosegla 8,1 odstotka, kar je 0,7 odstotne točke več kot aprila, kaže druga ocena evropskega statističnega urada Eurostat. V EU se je inflacija z aprilskih 8,1 odstotka povzpela na 8,8 odstotka, je sporočil Eurostat. Slovenija je maja beležila enako inflacijo kot Nemčija in nekoliko višjo od povprečja v območju evra.

Razburjeni prevozniki in kmetje: 'Ne moremo se primerjati z evropskimi kmeti'

17. 06. 2022 06.00

Potem ko je vlada naznanila, kako se bo Slovenija spopadala z draginjo najprej na področju goriv, je že završalo med avtoprevozniki, kmeti, nekaterimi potrošniki, ki se bojijo kako naprej. Cene bodo dražje že od torka dalje: 1,7 evra za liter 95-oktanskega bencina in 1,8 evra za liter dizla zunaj avtocest. Na avtocestah pa kar za petino več, kar bo močno udarilo prevoznike. A premier Robert Golob je zagotovil: "Pripravljamo omilitvene ukrepe za določene skupine, tudi avtoprevoznike." Ob tem je poudaril, da gre za iskanje ravnovesja, kaj zmorejo potrošniki, prevozniki, prodajalci in država. Je ta način delne regulacije pravi?

Petrol in OMV prikimavata vladi: 'Zdaj veljaven ukrep je nevzdržen'

16. 06. 2022 13.14

V Petrolu in OMV Slovenija so za zdaj še zadržani glede odločitve vlade o uvedbi delne regulacije cen pogonskih goriv. Kot pravijo v podjetjih, bodo ukrepe komentirali, ko se bodo z njimi celotno seznanili oz. bodo lahko razumeli, kakšni so njihovi učinki na poslovanje. V Petrolu odpravo dosedanjega ukrepa reguliranja cene sicer pozdravljajo.

Slovenske solarne rešitve lahko podjetjem pomagajo ublažiti energetsko krizo

13. 06. 2022 08.28

Slovenski BISOL Group, eden od vodilnih svetovnih proizvajalcev solarnih modulov, ponuja inovativne solarne rešitve, ki podjetjem omogočajo prihranke pri stroških energije in energetsko neodvisnost.

Golob: Naredili bomo primerjavo cen med trgovci in jo tudi javno objavili

15. 06. 2022 22.18

Znani so težko pričakovani prvi ukrepi, s katerimi se bo vlada Roberta Goloba spopadla s krizo, ki jo povzroča vojna v Ukrajini. Vlada bo od torka delno regulirala cene naftnih derivatov. Na avtocestah bodo trgovci cene regulirali sami, na bencinskih servisih zunaj avtocest pa bo vlada regulirala maržo trgovcev. Ti ukrepi naj bi prinesli ceno okoli 1,7 evra na liter 95-oktanskega bencina in 1,8 evra za liter dizla, na avtocestah pa naj bi bile cene višje za 20 odstotkov. V oddaji 24UR ZVEČER je bil gost premier Robert Golob, ki je pojasnil prvi sklop ukrepov za blažitev draginje.

Kmetje vse bolj obupani: podražitve materiala tudi do 300-odstotne

15. 06. 2022 19.48

Cene gredo v njihovi panogi, kot pravijo, v nebo. Za kar dobro četrtino so se v letu dni dvignile cene živali in živalskih proizvodov. Nič bolje ni v poljedelstvu, kjer so se cene rastlinskih pridelkov dvignile v povprečju za dobro tretjino. Če bo šlo tako naprej, bomo vsi lahko le odložili vile in grablje ter iskali nove zaposlitve, pravijo kmetovalci in vlado pozivajo, naj jim pomaga.

Kakšne bodo cene goriv po uveljavitvi ukrepov?

15. 06. 2022 16.52

Vlada znova uvaja regulacijo marž trgovcev na bencinskih servisih zunaj avtocest ter ob tem sprošča marže in cene goriva na avtocestah. S tem želijo Slovenijo približati cenam pri njenih sosedah, predvsem Hrvaški. Kakšne cene lahko torej pričakujemo po uveljavitvi režima, 21. junija? To je edina prava pot v tem trenutku, na regulacijo marž zunaj avtocest pravi dekan Fakultete za energetiko Sebastijan Seme. Cene bodo namreč šle navzgor, a meni, da dvig ne bo drastičen. Na drugi strani pa razburjeni prevozniki.

Po gorivih še hrana, elektrika in zemeljski plin. 'Stvari bomo peljali zaporedno'

15. 06. 2022 17.32

Vlada je ukrepe za blažitve draginje začela izvajati na področju pogonskih goriv. Novi režim bo v veljavo stopil 21. junija, nato pa sledijo še omilitveni ukrepi na tem področju. Za tem pa bodo na svoj račun prišla tudi druga področja. Najprej hrana, nato elektrika, nazadnje pa zemeljski plin. "Stvari bomo peljali zaporedno," je dejal premier Robert Golob.

S torkom znova delna regulacija cen pogonskih goriv

15. 06. 2022 07.05

Premier Robert Golob je predstavil prve predloge za blažitev draginje, ki predstavljajo eno od prednostnih nalog nove vlade na začetku mandata. Kot je povedal, bo vlada znova uvedla regulacijo marž trgovcev na bencinskih servisih zunaj avtocest ter sprostila marže in cene na avtocestah. Režim bo v veljavo stopil 21. junija, trajal pa bo 12 mesecev. Ob tem bodo s 1. julijem začeli učinkovati tudi nekateri omilitveni ukrepi pri potnih stroških, javnem prometu in v kmetijstvu.

Več članic EU, tudi Slovenija: Cilje za podnebne spremembe moramo doseči

15. 06. 2022 10.21

Deset držav članic Evropske unije, med njimi tudi Slovenija, je v odprtem pismu posvarilo pred zniževanjem ambicioznosti podnebnega svežnja Pripravljeni na 55. To bi lahko po njihovem mnenju preprečilo, da bi dosegli podnebne cilje EU.

Neuradno: vlada ne želi podaljšati regulacije cen pogonskih goriv

14. 06. 2022 19.33

Nafta, elektrika, hrana in plin – v tem vrstnem redu se namerava na vse višje cene odzvati Golobova vlada. Delovna skupina, ki pripravlja ukrepe, je imela tokrat na mizi prvi sveženj.

Rusija prvih 100 dni vojne v Ukrajini zaslužila 93 milijard evrov

13. 06. 2022 09.22

Center za raziskave energije in čistega zraka (CREA) je s podrobnim sledenjem ruskih pošiljk nafte, plina in premoga razkril obseg prihodkov od fosilnih goriv, ki financirajo rusko nezakonito invazijo na Ukrajino.

Putin se primerja s Petrom Velikim, denar za energente pa leti na kup

10. 06. 2022 11.02

Ruski predsednik Vladimir Putin je svoja trenutna dejanja v Ukrajini primerjal z dejanji carja Petra Velikega, ki je v začetku 18. stoletja osvojil predele vzhodne in srednje Evrope. V ZDA medtem ocenjujejo, da so sankcije na ruske energente že izgubile svoj vpliv.

Von der Leyen: Hrana je del kremeljskega arzenala terorja

08. 06. 2022 13.38

Hrana je postala del kremeljskega arzenala terorja, je izjavila Ursula von der Leyen in poudarila, da se mora EU upreti ruskim dezinformacijam, ki krivdo za prehransko krizo pripisujejo zahodnim sankcijam. Italijanski zunanji minister pa je jasen: "Če Rusija ne bo sprostila blokade ukrajinskih pristanišč, bi od lakote lahko umrlo na milijone ljudi." A pogovori o možnostih za odpravo ruske blokade ukrajinskih pristanišč med Lavrovom in turškim zunanjim ministrom večjega preboja niso prinesli. Rusija na drugi strani obtožuje Ukrajino, da je minirala dostop do pristanišč zaradi strahu pred ruskim izkrcanjem.

OECD: Svet bo plačal drago ceno zaradi ruske invazije na Ukrajino

08. 06. 2022 12.58

Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je zaradi vojne v Ukrajini sklestila napoved letošnje svetovne gospodarske rasti. Ta naj bi bila triodstotna in ne 4,5-odstotna, kot je OECD napovedoval decembra. Svetovno gospodarstvo bo zaradi ruske invazije na Ukrajino plačalo visoko ceno, so zapisali.

'Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina'

06. 06. 2022 14.18

V Evropskem parlamentu se začenja junijsko plenarno zasedanje, na katerem bodo poslanci razpravljali in glasovali tudi o podnebnem svežnju Pripravljeni na 55. V luči vojne v Ukrajini so o novem zakonodajnem paketu spregovorili ključni poslanci Evropskega parlamenta. "Premog je umazan, a umazana je tudi vojna v Ukrajini," je med drugim dejal Peter Liese, predstavnik EPP iz Nemčije. "Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina," pa je dejal Ciaran Cuffe, poslanec The Greens/EFA iz Irske. Poslanci so poudarili pomen energetske samooskrbe EU.

Hrvaška vlada omejila cene pogonskih goriv ter znižala trošarine in marže

06. 06. 2022 13.02

Hrvaška vlada je na izredni seji določila nove cene goriva, ki bodo izjemoma začele veljati v sredo, ne torek. Nova cena bencina bo 13,50 kune (1,79 evra) na liter, cena dizla pa 13,08 kune (1,74 evra). Cene pogonskih goriv se bodo odslej spreminjale na vsaka dva tedna, ne vsak teden, je še sporočil hrvaški premier Andrej Plenković.

Han o podražitvah: Trgovci se bodo morali odreči določenim maržam

03. 06. 2022 06.00

Konec je za od 40 do 50 odstotkov nižjih zneskov na položnicah za elektriko, cene goriva so zamrznjene le še do avgusta, usoda dobave plina pa je še neznana. Hrana se draži, dražijo se tudi storitve, samo plače bolj ko ne ostajajo stalnica. Kako bomo torej živeli jutri, poleti, jeseni? Gospodarski minister Matjaž Han je povedal, da se bodo vladni predstavniki v kratkem sestali z vsemi večjimi trgovci. Njihov načrt je, da se bodo oboji – tako država kot trgovci – odpovedali določenim maržam, provizijam, davkom in na ta način dosegli, da pred podražitvami osnovnih potrebščin zaščitijo najranljivejše.

Mesec: Ob dvigu cen se morajo višati tudi pokojnine in plače

31. 05. 2022 14.18

Pred odborom za delo, družino, socialne zadeve in invalide se je uspešno predstavil kandidat za ministra Luka Mesec. "Če pogledamo zadnja leta, bomo videli zelo jasne signale in znake, da se naša socialna država in socialna ureditev krhata," je opozoril. Med glavne prioritete ministrstva je uvrstil boj proti revščini, prekarnosti in birokratizaciji državne uprave. Napovedal je dvig najnižjih pokojnin na vsaj 700 evrov mesečno, spodbujal pa bi tudi prehod na krajši delovnik.

EU se z doseženim dogovorom odpoveduje dvema tretjinama nafte iz Rusije

31. 05. 2022 05.59

Voditelji držav članic Evropske unije so na vrhu v Bruslju dosegli dogovor o embargu na uvoz ruske nafte v EU, je na Twitterju zapisal predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Do konca leta se bodo države članice po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen odpovedale 90 odstotkom ruske nafte.

Še ena napovedana podražitev: Več bomo plačevali za komunalne storitve

26. 05. 2022 11.37

V GZS, Zbornici komunalnega gospodarstva, napovedujejo povišanje cen komunalnih storitev po občinah. Kot pravijo, z zaskrbljenostjo spremljajo inflacijska gibanja in podražitve goriv, energentov, materialov ter storitev, ki so pomembni za izvajanje obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja.

'Svoboda je pomembnejša od svobodne trgovine'

24. 05. 2022 14.09

Trgovanje z avtoritarnimi režimi, kot sta Rusija in Kitajska, ogroža varnost Zahoda, je na Svetovnem gospodarskem forumu v švicarskem Davosu dejal generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg. "Svoboda je pomembnejša od svobodne trgovine," je dodal.

Kaj nas čaka ob vse višji inflaciji?

23. 05. 2022 19.10

Nas čaka recesija? To je vprašanje, ki si ga zastavljajo Evropska unija, države, podjetja, vse bolj pa tudi že potrošniki. Pandemija še vedno povzroča težave, polizdelki iz Kitajske še vedno prihajajo z zamudami, dobavne verige pomembnih prehrambnih izdelkov so zaradi vojne v Ukrajini prekinjene, pšenica se je v letu dni podražila za 80, nafta za 90 odstotkov. Kaj nas čaka in kaj v spopadu z vse višjo inflacijo in nižjo gospodarsko rastjo državam priporoča Evropska unija?

Nemški minister za gospodarstvo opozoril na svetovno recesijo

23. 05. 2022 12.44

Nemški gospodarski minister je v Davosu poudaril, da se bo treba hkrati spopasti z vsaj štirimi medsebojno povezanimi krizami, pri čemer je omenil visoko inflacijo, energetsko krizo, pomanjkanje hrane in podnebne spremembe. Če voditelji ne bodo uspeli rešiti nekaterih glavnih svetovnih gospodarskih problemov, svet čaka recesija, je opozoril.