goriv

Po novem tiskani račun v trgovini le na zahtevo potrošnika
22. 01. 2022 07.19
Z uveljavitvijo novele zakona o davku na dodano vrednost (DDV) se v slovenski pravni red prenašajo določbe štirih evropskih direktiv, uvaja se tudi nekaj poenostavitev za davčne zavezance. Za potrošnike najbolj pomembna določba je, da jim prodajalec ni dolžan izročiti računa v papirni obliki, če ga ne zahtevajo sami.

Vlada podaljšuje začasno regulacijo cen kurilnega olja
20. 01. 2022 17.15
Vlada se je odločila za tri mesece podaljšati regulacijo cen kurilnega olja. Izdala je namreč novo uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov, s katero je marža distributerjev omejena na največ šest centov na liter kurilnega olja. Tako omejena marža je v veljavi od novembra lani, ko se je vlada prvič po letu 2016 odločila za omejitev.

Bo evro še podražil življenje na Hrvaškem?
18. 01. 2022 18.54
Od januarja prihodnje leto ne bo več treba pred vsakim dopustom menjati evrov v hrvaške kune, naši južni sosedje se namreč že intenzivno pripravljajo na uvedbo skupne evropske valute. Bankovce in kovance bodo krasile podobe kune, glagólice, šahovnice, Nikole Tesle in zemljevida Hrvaške. Že od 5. septembra letos bodo morale biti vse cene na Hrvaškem označene tako v kunah kot evrih. Vlada je predstavila tudi nov zakon o evru, ki naj bi med drugim preprečil drastične podražitve ob uvedbi skupne evropske valute, ki se je Hrvati in tudi številni turisti veselijo. Kljub temu pa jih skrbi, da se bo življenje še podražilo.

Svetovni oceani se 'kuhajo': rekordno segrevanje že šesto leto zapored
13. 01. 2022 08.23
Lani so zabeležili najvišje segrevanje oceanov v zgodovini. Segrevanje oceanov je posledica podnebne krize, ki jo je povzročil človek, pravijo znanstveniki. Neslavni rekord je postavljen že šesto leto zapored.

Kitajska uspešno prižgala 'umetno sonce'
12. 01. 2022 15.15
Kitajska je uspešno zaključila prvo preizkušnjo svojega nuklearnega fuzijskega reaktorja, ki je znan tudi pod imenom 'umetno sonce', ker posnema enak proces ustvarjanja energije kot naravno sonce. Nuklearna fuzija je obetajoča tehnologija, ki lahko proizvede ogromne količine čiste energije z zelo malo stranskih produktov.

Tuji vojaki, z Rusi na čelu, se bodo v nekaj dneh umaknili iz Kazahstana
11. 01. 2022 09.56
Kontingent sil držav članic Organizacije pogodbe o kolektivni varnosti (CSTO) z Rusijo na čelu bo s postopnim umikom iz Kazahstana pričel v dveh dneh, sam umik pa ne bo trajal dlje kot deset dni, je potrdil kazahstanski predsednik Kasim Žomart Tokajev. Kazahstan je medtem po dobrem tednu nasilnih izgredov dobil novega premierja Alihana Smailova. Slednji je za vse težave v državi okrivil svojega predhodnika Nursultana Nazarbajeva.

Cene hrane bodo višje, a na gospodinjstvo naj bi to zneslo le 100 evrov letno
09. 01. 2022 20.55
Zadnje mesece cene pogonskih goriv, elektrike in plina letijo v nebo, dražijo se tudi številne surovine. Vse to močno občutijo tudi proizvajalci hrane, ki kljub temu cen svojih proizvodov še niso bistveno spreminjali, če pa so jih, potrošniki tega še nismo zelo občutili. Velik del podražitev so nase namreč prevzeli trgovci, kar naj bi se, vsaj v manjšem obsegu, dogajalo tudi v prihodnje. Zato agrarni ekonomist Aleš Kuhar miri: cene hrane bodo višje, a za povprečno gospodinjstvo bo to pomenilo vsega 100 dodatnih evrov v celem letu.

Jeseničane skrbi za zdravje, pristojni mirijo, da izpusti prahu niso škodljivi
09. 01. 2022 16.42
Tik pred novim letom so nebo nad Jesenicami obarvali rdeče-rumeni oblaki dima. Iz podjetja SIJ Acroni so sporočili, da je med postopkom čiščenja pralnika prišlo do nepričakovanega izpusta dušikovega dioksida in zatrdili, da to ni predstavljalo nevarnosti za krajane ali imelo vpliva na okolje. A lokalni prebivalci opozarjajo, da je pobočje hriba Straža zaradi obrata že povsem golo, zaradi nenehnega močnega jedkastega vonja se je tam nemogoče zadrževati dlje časa. Skrbi jih, kako bo vse to onesnaževanje vplivalo na njihovo zdravje.

Tokajev: V Kazahstanu vzpostavljen red, protesti zamajali trg kriptovalut
07. 01. 2022 07.29
Kazahstanski predsednik Kasim Džomart Tokajev je sporočil, da je bil v državi po več dneh nemirov večinoma vzpostavljen ustavni red. Zatrdil je, da se ne bo pogajal s protestniki in dodal, da je dal pooblastilo varnostnim silam, da streljajo brez opozorila. "V tujini pozivajo obe strani k pogajanjem za mirno rešitev. Kakšne neumnosti. Kakšna so lahko pogajanja s kriminalci, z morilci?" Odločno ukrepanje oblasti je podprla tudi Kitajska. Nemiri, ki so izbruhnili po protestih zaradi povišanja cen goriv, so sicer po zadnjih navedbah notranjega ministrstva zahtevali 26 smrtnih žrtev med protestniki. Protesti so sicer zamajali tudi trg kriptovalut, saj Kazahstan velja za "drugi največji rudnik" kriptovalut na svetu.

V protestih v Kazahstanu več mrtvih, prispele ruske enote
06. 01. 2022 08.27
V največjem kazahstanskem mestu Almaty so se varnostne sile spopadle s protestniki, pri čemer naj bi bilo ubitih več deset ljudi. Tiskovni predstavnik policije je sporočil, da "so minulo noč skrajne sile poskušale napasti upravne zgradbe, mestno policijo in lokalne policijske komisariate in da je bilo več deset napadalcev eliminiranih". Banke v državi ne delujejo, prav tako skorajda ni internetnih povezav. V državo so že prispele "stabilizacijske enote" ruske, armenske in beloruske vojske. Vlada je medtem zamrznila cene za utekočinjen naftni plin za šest mesecev.

Preporod jedrske energije: bitka za manj emisij, tehnološki razvoj in varnostna vprašanja
05. 01. 2022 06.00
Če bi verjeli svoji lastni retoriki o podnebni krizi, bi bila podpora jedrski energiji veliko večja, meni Jason Eric Bordoff, ameriški strokovnjak za energetsko politiko in raziskovalec, specializiran za sovplive ekonomije, energije, okolja in nacionalne varnosti. Dejstvo, da se jedrska energija vrača v energetsko debato pa ga ne preseneča, saj je podnebne cilje skoraj nemogoče doseči brez jedrske energije.

Letos 4,9-odstotna inflacija, največ na račun goriv
30. 12. 2021 11.04
V Sloveniji so se cene letos zvišale za 4,9 odstotka. Na inflacijo so najbolj vplivale višje cene naftnih derivatov – dizelsko gorivo se je podražilo za 34,5 odstotka, bencin za 31,8 odstotka, tekoča goriva pa za 13,7 odstotka. Decembra se cene v mesečni primerjavi v povprečju niso spremenile.

Vse, kar želite vedeti o avtomobilih na stisnjen zemeljski plin
28. 12. 2021 00.15
Na trgu se ponudba vozil na alternativni pogon širi in ena izmed možnosti je tudi pogon na stisnjen zemeljski plin.

Pod slovenskim predsedstvom EU dosežen dogovor o karcinogenih snoveh
22. 12. 2021 17.23
V končnici slovenskega predsedovanja Svetu EU je bil med državami dosežen končni politični dogovor glede predloga o rakotvornih snoveh in glede revizije uredbe o vseevropskem energetskem omrežju. Predlog za posodobitev pravil o koordinaciji sistemov socialne varnosti, ki velja za bolj občutljivega v EU, pa ni dobil zadostne podpore.

Izberite gorivo MOL EVO in sodelujte v veliki nagradni igri za Audi Q3!
19. 12. 2021 00.15
Bencinski servisi MOL po vsej Sloveniji svojim strankam poleg celovite ponudbe za postanek na poti nudijo tudi visoko kakovostna goriva MOL EVO. Pozimi še posebej priporočajo premium goriva MOL EVO Plus. Prednosti slednjih so namreč odličen učinek in ohranjanje čistosti motorja, daljša življenjska doba, večja moč motorja in več prevoženih kilometrov. Ob tem pa za gorivo MOL EVO Diesel Plus velja tudi, da omogoča zanesljiv zagon v ekstremnih vremenskih razmerah, do – 40 ˚C.

Interpelacija ni uspela, Vizjak ostaja okoljski minister
17. 12. 2021 06.54
Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je po več kot 14 ur dolgi razpravi uspešno prestal interpelacijo, ki so jo proti njemu vložile LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP. Za njegov odhod je glasovalo 43 poslancev, proti jih je bilo 29. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, tako pa Vizjak ostaja na ministrski funkciji.

Z energetskimi vavčerji želi opozicija še to zimo pomagati najbolj ogroženim
13. 12. 2021 18.57
150 evrov za 75 tisoč socialno najbolj ogroženih posameznikov in 40 evrov na otroka za prejemnike otroškega dodatka. Tako so si pomoč najbolj ranljivim skupinam v obliki energetskih vavčerjev zamislili v stranki Socialnih demokratov. Podrobnosti so zapisali v predlog Zakona o začasnih ukrepih za preprečevanje energetske revščine in ga skupaj z opozicijskimi partnerji vložili v nadaljnjo proceduro. In kaj na to porečejo v koaliciji?

Predlog zakona, ki naslavlja energetsko revščino: vavčer za 150 evrov
09. 12. 2021 08.15
Cene toplote za gospodinjstva rastejo, najbolj v mariborski, jeseniški in ljubljanski občini, kjer so poskočile za približno 50 do 60 odstotkov. Pravna podlaga za uvedbo energetskih bonov je v pripravi, glede na podražitev ogrevanja pa bi bili lahko boni uvedeni v prvem četrtletju 2022, so nakazali na Ministrstvu za infrastrukturo. Opozicija je predstavila svoje poglede in izpostavila, da je v tej smeri potrebno čim prej nekaj storiti, saj bodo najšibkejši že letošnjo zimo, zaradi naraščajočih cen, preživeli brez ogrevanja. Predlagajo energetski vavčer v vrednosti 150 evrov.

Hrvaška vlada sprostila cene goriv
06. 12. 2021 10.30
Hrvaška vlada je odpravila uredbo o omejitvi cen naftnih derivatov. Z njo je želela zamejiti visoke rasti cen bencina in dizla v maloprodaji ter tako preprečiti prevelike obremenitve za potrošnike, kar ji je po oceni premierja Andreja Plenkovića tudi uspelo. Cene bodo sproščene od torka.

Vinjete niso cenejše, ker Dars potrebuje denar. Kaj pa podražitve?
02. 12. 2021 06.00
Podražitve so žal tu – hrana, gorivo, ogrevanje – zdaj tudi elektrika. Kar do 30-odstotkov višje položnice za elektriko so postale realnost. Ob tem pa tudi 20-odstotkov dražje ogrevanje – za toliko bo dražje ogrevanje iz ljubljanske toplarne. Najdražje je daljinsko ogrevanje z naskokom v Mariboru. Elektriko in zemeljski plin draži tudi Petrol. Telekom pa 13.000 gospodinjstev poziva, naj si do konca leta najdejo novega dobavitelja, saj se umika iz tega posla. Kaj nas torej čaka, kako bo vlada odgovorila na vse te podražitve? Bo pomagala tistim, ki ne bodo več zmogli poravnavati visokih cen oskrbe s toploto in elektriko? O tem je spregovoril infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom
30. 11. 2021 06.00
V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Pogonska goriva oktobra močno povečala prihodke trgovcev
29. 11. 2021 13.25
Realni prihodki od prodaje v trgovini na drobno so bili oktobra izrazito višji tako na mesečni kot letni ravni, kar je po pojasnilih statističnega urada predvsem posledica visokih prihodkov od prodaje motornih goriv. Ti so se na letni ravni skoraj podvojili. V primerjavi z lanskim oktobrom so trgovci prejšnji mesec prodali za 34,3 odstotka več blaga in storitev.

Cene drv, energenta podeželja, so najvišje v zadnjih desetih letih
29. 11. 2021 06.00
Polovica slovenskih gospodinjstev se najraje ogreva na lesna goriva. Tisti, ki za ogrevanje uporabljajo drva ali pelete, bodo letošnjo kurilno sezono plačali več. Drugače je pri sekancih, tam je cena celo upadla. V primerjavi s kurilnim oljem so peleti 45 odstotkov cenejši, sekanci pa kar 82 odstotkov. Podjetja, ki uporabljajo les kot primarno surovino, opozarjajo, da je cena trikrat narasla.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov
26. 11. 2021 06.00
Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Komisar Reynders obžaluje nenadno zmanjšanje slovenskega proračuna za pravosodje
24. 11. 2021 07.35
Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljal o temeljnih pravicah in vladavini prava v Sloveniji. Poudarek je bil na imenovanju evropskih delegiranih tožilcev v okviru evropskega javnega tožilstva. Evropski komisar za pravosodje Reynders je izrazil obžalovanje zaradi nenadnega zmanjšanja proračuna za pravosodni sistem. Izrazil pa je zadovoljstvo glede imenovanja slovenskih evropskih delegiranih tožilcev.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?
24. 11. 2021 06.00
Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00
Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Japonska z rekordnimi paketi pomoči v pandemiji, Madžarska globoko v četrtem valu
19. 11. 2021 12.15
Japonski premier Fumio Kišida je napovedal paket za podporo gospodarstvu in prebivalstvu med covidno pandemijo v vrednosti 432 milijard evrov, kar je tretji in najobsežnejši paket spodbude, odkar je lani izbruhnila. Madžarska je globoko v četrtem valu pandemije, je opozoril madžarski premier Viktor Orban, ob tem pa poudaril, da najhujše še prihaja, zaščito pa zagotavlja le cepljenje. V zadnjih 24 urah je število novih okužb z novim koronavirusom na Madžarskem doseglo nov rekord. Umrlo je 135 covidnih bolnikov.

Kaj lahko urbana območja storijo, da dosežejo zmanjšanje emisij ogljika?
18. 11. 2021 16.00
Urbana območja, kjer živi več kot polovica svetovne človeške populacije, izjemno prispevajo k emisijam ogljika. Do sredine stoletja se bo število vseh ljudi na planetu, ki živijo na urbanih območjih, še povečalo. Toda mesta so že zdaj odgovorna za 60 odstotkov naših emisij toplogrednih plinov. Z naraščanjem mestnega prebivalstva pa se bo povečal tudi njihov vpliv na podnebje.

Vrtovec: Za zeleni prehod bo treba odpreti pot tudi jedrski energiji
16. 11. 2021 14.09
Slovenija ima po besedah infrastrukturnega ministra Jerneja Vrtovca priložnost, da kljub zaostanku naredi preboj pri zelenem prehodu in zasledovanju brezogljične družbe. Izziv je velik, a pripravljene so pravne podlage in zagotovljeni finančni viri, pravi in opozarja, da pa je treba odpreti pot obnovljivim virom energije, pa tudi jedrski energiji.