goro

Črnogorski moratorij na srbske sklepe

07. 07. 2000 17.58

Črnogorski parlament bo na današnjem zasedanju razglasil moratorij za vse sklepe zvezne skupščine, zvezne vlade in organov zvezne države, pišejo podgoriške Vijesti. Moratorij bo veljal tudi za ustavne spremembe, ki jih je včeraj sprejel zvezni parlament ZRJ in ki predvidevajo neposredne volitve jugoslovanskega predsednika in poslancev zgornjega doma zvezne skupščine.

Nesreča gondolske žičnice

07. 07. 2000 09.23

V nesreči gondolske žičnice, ki se je včeraj popoldan zgodila pri kraju Oberstdorf v Nemčiji, je bilo ranjenih najmanj 30 oseb, pet huje. Kot je sporočila tamkajšnja policija, je gondola, ki vozi na goro Nebelhorn, z veliko hitrostjo prispela do vmesne postaje Seealpe in se tam zagozdila.

Pogovori srbske opozicije in Podgorice

03. 07. 2000 14.23

Predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran Đinđić je napovedal skorajšnje pogovore predstavnikov demokratične opozicije iz Srbije z voditelji Demokratske stranke socialistov (DPS) Mila Đukanovića o izhodiščih črnogorske vlade o preureditvi odnosov med Srbijo in Črno goro in zveznih volitvah. Predsednik Demokrščanske stranke Srbije (DHSS) Vladan Batić, ki je prav tako eden izmed voditeljev Zveze za spremembe (SZP) pa je napovedal, da bo politično-promocijska skupina SZP opredelila podrobnosti in datum obiska predstavnikov te zveze pri vladajoči koaliciji v Črni gori.

'Ilegalni'' obisk v Črni gori

22. 06. 2000 19.56

Tožilka haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Carla del Ponte je kljub nasprotovanju beograjskega režima obiskala Črno goro. V Njivicah tik ob meji s Hrvaško je zbirala podatke o napadih črnogorskih rezervistov na Dubrovnik pred devetimi leti. Čeprav uradnih informacij ni, obisk haške tožilke je namreč potekal v največji tajnosti, se je zvedelo, da naj bi ji Đukanovićeva vlada predala obsežno dokumentacijo o napadih črnogorskih rezervistov na Dubrovnik. Gre za sporne in nepojasnjene dogodke iz leta 1991, ko je takratni črnogorski predsednik Bulatović, sedanji zvezni premier, črnogorskim rezervistom v sestavu jugoslovanske vojske ukazal napad na nemočno mesto, ki takrat še ni imelo svoje obrambe.

V streljanju ranjena dva Srba

21. 06. 2000 14.02

V središču Prištine sta bila sinoči v streljanju ranjena dva Srba, moški in ženska, je danes sporočil predstavnik mirovnih sil KFOR. Zdravstveno stanje obeh ranjenih je bilo danes stabilno. Neznanci so nanju streljali iz avtomobila. Policija po napadu ni še nikogar aretirala.

Carla Del Ponte prispela v Prištino

20. 06. 2000 13.52

Glavna tožilka haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je prispela na dvodnevni obisk na Kosovo. Obiskala bo več krajev, kjer potekajo izkopavanja grobišč. Davi je Del Pontejeva obiskala Orahovac na zahodu pokrajine, kjer si bo ogledala mrtvašnico, ki jo je postavilo haaško sodišče, ter tri prizorišča izkopavanj. Med njimi je tudi grobišče v Brestovcu, kjer so našli več deset trupel, je sporočil tiskovni predstavnik haaškega sodišča. Popoldne se bo v Prištini sestala s civilnim upraviteljem Kosova Bernardom Kouchnerjem, v sredo pa bo pripravila novinarsko konferenco. Obisk glavne tožilke haaškega sodišča na Kosovu sodi v okvir turneje po državah nekdanje Jugoslavije, ki jo je začela v Makedoniji, vodila pa jo bo še v Dubrovnik na hrvaški obali ter Črno goro.

Carla del Ponte v Makedoniji

19. 06. 2000 19.04

Glavna tožilka Mednarodnega kazenskega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Carla del Ponte je danes prispela v Skopje, prvo postajo turneje po državah nekdanje Jugoslavije, med katero bo jutri obiskala tudi Kosovo.

Blokada na srbsko-črnogorski meji popušča

12. 06. 2000 11.36

Namestnik črnogorskega ministra za turizem Slobodan Leković je za beograjski zasebni dnevnik Glas javnosti povedal, da blokada blagovnega in plačilnega prometa med Srbijo in Črno goro od 1. junija popušča, vendar to še ne pomeni, da so omejitve povsem ukinjene, kajti tovrstni sklepi so v pristojnosti vlad in ne ministrstev.

Proslava v Aleksincu

10. 06. 2000 18.25

Na proslavi Spomin in upanje, ki je danes v Aleksincu potekala v okviru praznovanja obletnice letalskih napadov zveze NATO na ZRJ in ki se je udeležilo kakih 2000 ljudi, so s svojimi govori nastopili številni vodilni politiki in vojaški predstavniki ZRJ.

Gre Milošević v Črno goro?

08. 06. 2000 21.16

Predsednik Jugoslavije Slobodan Milošević bo jutri dopotoval v Kumbor, kjer je poveljstvo vojaške mornarice jugoslovanske vojske, piše Danas, ki se sklicuje na neimenovane vire iz Socialistične narodne partije (SNP) Momirja Bulatovića.

Uboj Žugića je politični atentat

02. 06. 2000 11.53

Črnogorski predsednik Milo Đukanović je na včerajšnji spominski slovesnosti obsodil napad na svojega bližnjega svetovalca Gorana Žugića. Po njegovih besedah je v napadu šlo za teroristično dejanje zoper demokracijo in varnost prebivalcev Črne gore.

Učencu ni uspelo splezati na Mount Everest

31. 05. 2000 08.15

Petnajstletnemu nepalskemu učencu Tembi Tsheri je spodletel poskus, da postane najmlajši človek, ki bi se povzpel na Mount Everest. Do vrha najvišje gore na svetu mu je zmanjkalo le 22 metrov. Zaradi slabega vremena in ozeblin je moral odnehati. Temba je trenutno v bolnišnici, zaradi ozeblin pa bo mogoče ostal brez prstov na roki. Tako je najmlajši plezalec na najvišje goro na svetu še vedno Nepalec Shambhu Tamang, ki se je leta 1973 s 17 leti povzpel na Mount Everest. Doslej se je na 8848 metrov visoki vrh povzpelo 900 alpinistov, med njimi je tudi 52 žensk.

Milošević bo obiskal Črno Goro

29. 05. 2000 16.28

Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević, proti kateremu je Mednarodno haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije vložilo obtožnico, namerava prvič obiskati Črno goro, je po poročanju tiskovne agencije Beta povedal podpredsednik Socialistične ljudske stranke Črne gore (SNP) Predrag Bulatović. Miloševićev obisk bo črnogorskemu predsedniku Đukanoviću povzročil ''velike težave'', je dejal Bulatović. ''Đukanović sodeluje s haaškim sodiščem in mora izpolniti obljubo, da bo aretiral vse osebe, obtožene vojnih zločinov, torej tudi Miloševića,'' je pojasnil.

Povečan obseg trgovanja med Srbijo in Črno goro

26. 05. 2000 08.52

Črnogorski minister za trgovino Ramo Bralić je za podgoriško Pobjedo povedal, da se je od 15. maja znatno povečal obseg blagovnega prometa med Srbijo in Črno goro. Bralić se na podlagi teh podatkov nadeja, da so oblasti v Beogradu ''spoznale napako, ki so jo storile z nerazumno uvedbo blokade''. Minister za trgovino je zatrdil, da Črna gora z ničemer ne omejuje pretoka blaga med republikama, glede sedanjega popuščanja blokade s srbske strani pa je povedal, da so možni ''vsakodnevni preobrati''.

Svetovni rekorder z 11 vzponi na Mt. Everest

26. 05. 2000 08.51

Nepalski gorski vodič Apa šerpa (40) je postal z 11 vzponi na najvišjo goro sveta Mount Everest svetovni rekorder. Nepalsko ministrstvo za turizem je sporočilo, da je šerpa vrh 8848 metrov visoke gore dosegel v 11 urah. Apa je na vrh priplezal z jugovzhodne smeri. Sicer je na streho sveta doslej stopilo že 900 ljudi, med njimi 54 žensk. Prvi, ki mu je uspel ta podvig, pa je bil sir Edmund Hillary. Mount Everest je osvojil leta 1953.

Črnogorski premier obiskal Albanijo

23. 05. 2000 16.13

Predsednik črnogorske vlade Filip Vujanović je davi prispel na nekajurni obisk v albansko mesto Shkodra na severozahodu države, kjer ga je sprejel albanski kolega Ilir Meta.

Denarna pomoč za Črno goro

16. 05. 2000 07.51

Evropski komisar za zunanje zadeve Chris Patten je včeraj v Podgorici sporočil, da bo Črna gora dobila 55 milijonov evrov denarne pomoči za podporo črnogorski vladi. Po srečanju s črnogorskim predsednikom Milom Djukanovićem in drugimi visokimi uradniki je Patten še povedal, da je partnerstvo EU in Črne gore ''dobro in uspešno''.

Na Azorih o pomoči Balkanu

07. 05. 2000 08.55

Zunanji ministri članic EU so se sinoči na neformalnem srečanju v Furnasu zavzeli, da bi ministri petnajsterice za gospodarstvo in finance na ponedeljkovem zasedanju v Bruslju sprejeli paket makroekonomske pomoči v višini 20 milijonov evrov za Črno goro. Kot je sporočil tiskovni predstavnik visokega evropskega predstavnika za zunanjo politiko Javierja Solane, so ministri tudi odločili, da bo petnajsterica nadaljevala s selektivno pomočjo srbski opoziciji. Menili so tudi, da je potrebno zagotoviti, da bo od evropske pomoči za Kosovo imela koristi tudi srbska skupnost v pokrajini.

Jedilni list s Titanika za 32.000 dolarjev

05. 05. 2000 18.37

Neznani kupec je na dražbi, ki jo je organizirala znana londonska avkcijska hiša Sotheby's, za 32.000 dolarjev kupil jedilni list s potopljene ladje Titanik. Pri hiši Sotheby's trdijo, da je ohranjeni jedilni list edinstven na svetu, saj ga je s Titanika rešila potnica Sarah Roth, ki je leta 1912 plula proti svojemu zaročencu v Ameriki s prvo vožjo ''nepotopljive'' ladje. Večina njenih stvari je tistega usodnega dne, ko je Titanik zadel ledeno goro, potonila. Sarah se je rešila, s seboj je odnesla le torbico, v kateri je bil med drugim tudi jedilni list tistega dne. Na dnu morja je na Titaniku umrlo vsaj 1500 ljudi.

Povezovanje Albanije in Črne gore

25. 04. 2000 20.51

Črna gora in Albanija sta danes podpisali dva dogovora o bilateralnih odnosih, vendar brez posredovanja vlade v Beogradu. Črnogorski zunanji minister Branko Lukovac in njegov albanski kolega Paskal Milo sta podpisala sporazum o ekonomskem, trgovinskem in kulturnem sodelovanju ter o sodelovanju med obema ministrstvoma

Devalvacija dinarja

22. 04. 2000 12.41

Črnogorska vlada se je odločila za devalvacijo denarne valute ZRJ, dinarja. Za eno nemško marko, ki jo v Črni gori uporabljajo kot vzporedno valuto, naj bi od jutri bilo potrebno odšteti 24 dinarjev, medtem ko je doslej bilo potrebno za eno marko odšteti 22 dinarjev. V Srbiji je uradno menjalno razmerje za eno marko šest dinarjev, medtem ko je na črnem trgu za eno marko potrebno odšteti 22 dinarjev. Zahodno usmerjena črnogorska vlada je že lani za zaščito svojega gospodarstva pred srbskim vplivom uvedla marko kot vzporedno valuto. Zadnja poteza z devalvacijo dinarja pa naj bi še prilila goriva na napete odnose med Srbijo in Črno goro. Črnogorski predsednik Milo Djukanovič je namreč znova opozoril na možnost priprave referenduma za osamosvojitev Črne gore od ZRJ.

Brok o demokraciji na Balkanu

18. 04. 2000 21.30

Predsednik odbora evropskega parlamenta za zunanje zadeve, človekove pravice, skupno varnost in obrambno politiko Elmar Brok je na današnjem srečanju s predsednikom odbora za mednarodne odnose državnega zbora Republike Slovenije Jelkom Kacinom in člani odbora največ pozornosti namenil razmeram na Balkanu in poudaril pomen graditve demokracije in stabilnosti na tem kriznem območju, so sporočili iz državnega zbora.

Romunija omilila naftni embargo

15. 04. 2000 19.13

Romunska vlada je sprejela odločitev o delni odpravi embarga na izvoz nafte v Jugoslavijo, so danes sporočili predstavniki romunske vlade.

Razgoršek končal obisk v Črni gori

13. 04. 2000 13.31

V.d. ministra za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek je včeraj končal tridnevni obisk v Črni gori. Razgoršek in črnogorski minister za turizem Vladimir Mitrović sta podpisala sporazum, v katerem se Črna gora obvezuje, da še naprej ne bo zahtevala vizumov za državljane Slovenije in da bo pri jugoslovanskih oblasteh skušala pridobiti dovoljenje za polete na relaciji Ljubljana - Podgorica in Tivat tudi slovenski letalski družbi Adria Airways. Slovenskim podjetjem bodo poleg tega omogočeni nakup in skupna vlaganja v črnogorske turistične objekte; med drugim naj bi novogoriški HIT kupil hotel Maestral v Miločeru. Slovenija bo v skladu s podpisanim sporazumom kmalu odprla kulturno-informacijski center v Črni gori. Razgoršek se je z gostitelji pogovarjal tudi o prihodu slovenskih turistov v Črno goro in o slovenskih naložbah v črnogorske turistične zmogljivosti. Slovenija si bo, kot piše v sporazumu, prizadevala odpreti tudi banko v Črni gori bodisi samostojno ali pa v sodelovanju z domačimi finančnimi ustanovami. Slovenija naj bi tudi poenostavila postopek pridobivanja vizumov za državljane Črne gore.

Razgoršek jutri v Črni gori

09. 04. 2000 11.14

Delegacija slovenske vlade bo jutri pod vodstvom ministra za malo gospodarstvo in turizem Janka Razgorška odpotovala na tridnevni delovni obisk v Črno goro. Slovensko vladno delegacijo bodo ob tej priložnosti spremljali nekateri predstavniki turističnega gospodarstva, enot malega gospodarstva in izobraževalnih institucij, ki se bodo v Črni Gori sestali s podjetniki in nekaterimi vladnimi predstavniki.

Aretacija opozicijskega voditelja

07. 04. 2000 20.57

Jugoslovanska policija je danes ob prehodu v Črno goro aretirala podpredsednika srbske opozicijske stranke krščanskih demokratov Svetislava Basaro, so sporočili iz stranke.

Embargo proti Črni gori ukinjen

07. 04. 2000 08.05

Združene države Amerike so umaknile trgovinski in finančni embargo proti jugoslovanski republiki Črni gori, je za beograjski časnik Glas javnosti povedal črnogorski zunanji minister Branko Lukovac. ZDA bodo takoj zagotovile jamstva za vse ameriške naložbe in finančno sodelovanje s Črno goro. Umik embarga je v skladu s sporazumom, ki ga je Lukovac pred kratkim podpisal s predstavnikom ameriške vlade.

Ledena gora se je odtrgala od Antarktike

03. 04. 2000 07.44

Le en teden po odkritju gromozanske ledene gore, trikrat večje od Mallorce, se je od Antarktike odlomila nova ledena gmota podobne velikosti, dolga 130 kilometrov in široka 20 kilometrov. Ledena gora je za ladje zelo nevarna, zato obstaja možnost, da bo ladijski promet na tem območju popolnoma ohromljen.

Papež obiskal Jeruzalem

24. 03. 2000 14.32

Papež Janez Pavel II. je četrti dan svojega popotovanja po Bližnjem vzhodu obiskal Jeruzalem. Tam je najprej odšel na goro Sion, kjer je Kristus imel zadnjo večerjo, potem pa se je sestal z dvema vrhovnima rabinoma in z izraelskim predsednikom Weizmanom. Največje pozornosti pa je bil deležen papežev obisk spomenika žrtvam holokavsta.

Previdno pri lastninjenju

21. 03. 2000 07.50

Podpredsednik črnogorskega sveta za lastninjenje Veselin Vukotić je v pogovoru za podgoriško Pobjedo svetoval veliko previdnost pri lastninjenju turističnih zmogljivosti v Črni gori. ''Črne gore ne bo več, če bo izgubila svojih 200 kilometrov jadranske obale,'' je opozoril Vukotić in pojasnil: ''Če bomo dopustili, da lahko vsakdo, ki ima denar, ne glede na to ali se ukvarja z prometom nafte, banan ali česa drugega, kupi ekskluzivne hotele in lokacije na črnogorskem obrežju, bo Črne gore konec.'' Vukotić meni, da je za Črno goro bolj pomembno pritegniti petične goste iz tujine, kot pa dobiti denar za hotele, kajti ''takih gostov podjetneži, ki bi radi na hiter način prišli do dobička, ne bodo pripeljali.''